Het Atlantisch pact is reusachtige vergissing geweest11 Strengere censuur op bericht geving over de Koreaanse situatie Offers President Truman beschuldigd van overschrijding zijner bevoegdheden Ambonezen op java moeten thans kiezen tussen drie mogelijkheden Morele herbewapennig in Washington Amerikaanse republikeinse leider Taft: Daar zich in de kampen excessen hebben voorgedaan is de Nederlandse commandant gemachtigd, zo nodig met geweld de orde te handhaven Brits en Frans antwoord op Russische nota's Kustvaarder bij Monster gestrand Piloot van neergestorte straaljager niet gevonden Conferentie van Gemenebest Het woord is aan Tot nu toe werden 40.000 Amerikanen buiten gevecht gesteld Pleven vraagt drie moties van vertrouwen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 152 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8081 (K2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 6 JANUARI 1951 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 295e JAARGANG No 5 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET AMERIKAANSE CONGRES krijgt een voorstel te behandelen om de i .enstplicht algemeen te maken, de dienst ig d te verlengen van één-en-twintig tot zeven-en-twintig maanden en de leeftijd van indiensttreding te verlagen tot achttien -ar. Generaal Eisenhower, die West- Europa's verdediging zal organiseren en er het bevel over voeren, heeft voor zijn ver trek verklaard dat de Europese landen zich dezelfde opofferingen zullen moeten ge troosten die Amerika zich oplegt. Anders kan hij de verdediging niet voor elkaar krijgen. Dit standpunt betekent dus, dat als dat voorstel wordt aangenomen en zulke voorstellen worden tegenwoordig altijd aangenomen z.i. in de West-Europese landen de jongens ook al op hun achttiende jaar in dienst zouden moeten gaan. Ik weet niet of het gebeuren zal, maar on waarschijnlijk lijkt het niet. De diensttijd van twee jaar en drie maanden komt er natuurlijk bij. Als generaal Eisenhower hier in West- Europa komt zal hij ervaren, dat in zulke maatregelen hier slechts node en zonder het geringste spoor van geestdrift kan wor den toegestemd. Het is waar dat de Ameri kanen aan twee wereldoorlogen hebben deelgenomen, zij het niet voor de volle duur van die oorlogen, en daarvoor grote troe penmassa's naar Europa en andere wereld delen hebben gezonden. Zij hebben, vooral in de tweede wereldoorlog, aanzienlijke verliezen geleden. Maar er is nog nooit in hun land gestreden en het is nimmer door een vijand bezet geweest. Hetzelfde is het geval met de Engelsen, die evenwel zware bombardementen uit de lucht hebben moe ten doorstaan. Ook dit is Amerika bespaard gebleven. Wij weten niet of generaal Eisen hower werkelijk beseft, van welke uitwer king dergelijke verschillende ervaringen op volken zijn. Er komt bij dat Amerika nog steeds in een materiële welstand verkeert, waarbij de stand van zaken in Europa niet te vergelijken is. Ieder denkend mens met gezond verstand weet, dat onze economi sche toestand zo ongunstig is, dat in de huidige verhoudingen de toekomst zich al zeer ongunstig laat aanzien. Hoe wij hon derden millioenen per jaar extra zouden moeten opbrengen om de defensie uit te breiden begrijpt niemand. Aan hetgeen gebeuren zou, als werkelijk een derde wereldoorlog uitbrak en dichtbevolkte lan den als dit tegen Russische legers en lucht vloten verdedigd zouden moeten worden durft men nauwelijks te denken. Ik zal er maar geen veronderstellingen over maken- Maar als generaal Eisenhouwer in Europa is zal het hem niet moeten verbazen als men hem vraagt: welk resultaat verwacht gij van al die opofferingen, als wij ze bren gen? En aannemende dat zulk een strijd militair gewonnen zou worden, wat stelt gij u dan voor dat daarna gebeuren zou om de ontzettende slag, die ons allen opnieuw getroffen zou hebben in erger mate dan de vorige maal te boven te komen? Uw landgenoten hebben in elk geval de zeker heid, dat de Russische legérs hun land niet bereiken zullen. Die zekerheid, generaal, hebben wij voor onze landen niet, zelfs niet als de Russen u de tijd laten om de West- Europese defensie op de sterkte te brengen, die u zich voorstelt. natuurlijk zou dit alles alleen dienen om het onloochenbare feit toe te lichten, dat West-Europa niet zeer geestdriftig is, niet bezield met de keiharde wil om offers te brengen, die voer zo'n Amerikaanse gene raal natuurlijk is. Er is hier in West-Europa al zoveel ervaring met oorlogen in eigen land opgedaan. Men is alle oorlogen zo moede. Soms denkt men, dat men zelf beter met Chinezen (en daarna met de Russen) zou kunnen onderhandelen en dus meer kans op succes hebben dan de Ameri kanen. Want men zou zich niet machtig, niet aanmatigend, dus ook niet vervuld van prestige-overwegingen voelen. Men zou niet vervuld zijn van het bezit van een voorsprong op atoomgebied, omdat West- Europa zelf geen enkele atoombom heeft. Zelfs als het namens het gehele Westen, met inbegrip van Amerika, kon onderhan delen zou het daar niet van veiwuld zijn. Maar natuurlijk is zulke onderhandeling van West-Europese zijde niet mogelijk. Amerika zou dat nooit toestaan. Het is veel machtiger dan West-Europa; zijn prestige zou het dus niet veroorloven. Dit voorbeeld wordt hier dan ook alleen gegeven om duidelijk te maken, hoezeer prestige altijd meespeelt. Dat alleen machtigen beslissende onderhandelingen voeren is een omstandig heid, die de kans op welslagen belemmert. Zij kunnen elkaar het slechtst verdragen en hun houding en toon zijn daarmee in overeenstemming. Ook daarom kan gene raal Eisenhower geen geestdrift in de West- Europese gezinnen verwachten als men daar leest, dat men zich dezelfde opoffe ringen moet getroosten als de Amerikanen, die per se China hiet tot de U.N.O. wilden toelaten en nu in een oorlog met de Chine zen zijn geraakt, die alleen maar „geschil" of „conflict" mag heten, maar niettemin in feite een oorlog is, waar wij nota bene (onder de U.N.O.-vlag en met kleine troe penafdelingen) nog aan meedoen ook. Heb ben wij in West-Europa ooit deze strijd met de Chinezen gewild? Hebben onze regeringen niet voorgestaan, dat hun het lidmaatschap van de U.N.O. verleend zou worden? Hebben onze regeringen, in tegen stelling met de Amerikanen, de Chinese regering zelfs niet erkend toen zij eenmaal het gezag in haar land in handen bleek te hebben? Wij zullen wel móeten. Dat is, geloof ik, zo ongeveer de stemming die de generaal in Europa zal vinden als hij hier onze ver dediging komt voorbereiden en om offers vraagt. R. P. In Washington is een conferentie voor morele herbewapening begonnen, waarop 22 landen vertegenwoordigd zijn. Doel van de conferentie is de Amerikaanse staats lieden en politici te helpen bij het zoeken naar een oplossing voor de ideologische spanningen. Alle leden van het Ameri kaanse Congres werden voor deze confe rentie uitgenodigd. Ook een Nederlandse delegatie is aanwezig, waartoe behoort ir. F. J. Philips uit Eindhoven. Voorts zijn enkele voormalige communistische leiders uit het Ruhrgebied en Parijs ter confe rentie gekomen, Max Biadeck, Paul Ku- rowski, Hermann Stoffmehl en Fritz fïeske. WASHINGTON, 5 Januari (Reuter) Robert Taft, de leider der republikeinse fractie in de nieuwe Amerikaanse Senaat, die door de uitslag der laatste verkiezingen aan invloed en gezag gewonnen heeft, gaf in zijn eerste rede in dc Senaat blijk van een opvatting ten aanzien van de Amerikaanse politiek die isolationistische tendenzen vertoonde. Hij protesteerde tegen het feit dat Amerika de leiding neemt bij dc ver dediging van Europa en legde er de nadruk op dat de verdediging van Amerika de eerste zorg moest zijn, al wilde hij niet zover gaan om ie adviseren, de rest van dc wereld aan haar lot over te laten. Hij noemde het Atlantisch pact een reusachtige vergissing en was van mening dat het aanzetten der Europeanen tot herbewapening op grote schaal bijna zeker tot oorlog zou leiden. „President Truman heeft de Ver enigde Staten zonder machtiging van het Congres in de Koreaanse oorlog betrokken. Hij wil nu met betrekking tot Europa blijkbaar hetzelfde doen doch het Congres en het Amerikaanse volk moeten daarover beslissen". „President Truman", aldus Taft, „mist de bevoegdheid om, zonder voorafgaande toe stemming van het Congres, Amerikaanse troepen deel te doen uitmaken van een Europese verdedigingsmacht. Ik heb er geen bezwaar tegen indien de president een beperkt aantal divisies ter beschikking stelt van de Noord-Atlantische verdediging.doch bij het vormen van een Europese verdedi gingsmacht moet Europa zelf de leiding nemen. Wij moeten er niet op staan en er zelfs niet op aandringen dat de Europeanen een groot internationaal leger vormen, ten zij zij ons verzoeken hen daarmede te hel pen. Ook moeten wij niet de leiding nemen bij het vormen van een groot internationaal leger, door een Amerikaan tot opperbevel hebber daarvan te benoemen." „Indien de president tijdens zijn bespre kingen met premier Attlee de verplichting op zich heeft genomen dat de Verenigde Staten wel meer troepen voor Europa ter beschikking zullen stéiler.,' of indien mi nister Acheson te Brussel een dergelijke belofte heeft gedaan, hetekent dit dat zij hun bevoegdheden hebben overschreden en het is het Congres, dat hierin het laatste woord heeft." „De verdediging der Verenigde Staten," ging de leider der republikeinse senatoren verder, „moet onze eerste zorg zijn. Doch ik ben het niet met degenen eens, die vin den dat wij de rest van de wereld maar moeten laten voor wat zij is en dat wij ons uitsluitend hebben te b.e.komnieren om de verdediging van ons land. De president heeft geen bevoegdheid om Amerikaanse troepen naar Europa te zen den. om hen daar aan een oorlog tussen de staten-leden van het Noord-Atlantisch ver drag en de Sovjet-Unie te doen deelnemen indien deze zou uitbreken. Truman heeft de Verenigde Staten zonder machtiging van het Congres in de Koreaanse oorlog betrok ken, hij wil nu blijkbaar hetzelfde doen in Europa. Doch. indien wij nog enige van onze grondwettelijke vrijheden wensen te behouden, staat het vast dat het Ameri kaanse volk en zijn Congres over deze zaken beraadslagen en beslissen moeten. In plaats van troepen naar Europa te zenden, moeten de Verenigde Staten zich concen treren op de opbouw van hun vloot- en luchtstrijdkrachten, al zou er veertig mil liard dollar per jaar voor militaire doelein den moeten worden uitgegeven." Guerilla Taft verklaarde verder dat in een oorlog met de Sovjet-Unie de tegenstander zeker numeriek in de meerderheid zou zijn en dat „het verweer der Amerikaanse troepen tegen de Russische horden blijkbaar afhan- Mr. B. W. Stomps De Haarlemse advocaat mr. B. W. Stomps, die onder andere bekend werd door de verdediging van de door de nazis van de brand in het Rijksdaggebouw te Berlijn beschuldigde Leidenaar Van der Lubbe, is dezer dagen te Parijs als getuige opgetre den in de rechtzaak van de schrijver David Rousset tegen het met het commu nisme sympathiserende weekblad „Les lettres frangaises". Dit geding is een uitvloeisel van Rous- sets beschuldiging, dat er in Rusland en in de door Rusland bezette of gecontroleerde gebieden tal van concentratiekampen be staan. „Bewijs dat maar eens!" heeft „Les lettres frangaises" gezegd en zo verschij nen nu al vele weken lang getuigen voor de Parijse rechtbank die de aantijgingen van Rousset staven. Mr. Stomps werd gedagvaard in zijn kwaliteit van hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen in de bezettingstijd. Mr. Stomps verklaarde nadrukkelijk, dat „in dien Rousset er ook maar gedeeltelijk in zou slagen de wereld te verontrusten over de mensonwaardige behandeling in de Rus sische concentratiekampen, hij niet tever geefs geleefd zou hebben". uit de communisten zouden kunnen wor den aangevallen, indien zij aggressief wor den." „Nu is de toestand zo, dat wij in oorlog zijn, indien een der staten-leden van het Atlantische verdrag wordt aangeval len." Taft verklaarde het beter te achten com munistisch China de oorlog te verklaren, dan een onverklaarde oorlog in Korea te voeren. „De mogelijkheid bestaat dat het communistische China spoedig Frans Indo- China aanvalt." In antwoord op een vraag van de demo cratische senator Fulbright of het nood zakelijk zou zijn de West-Europese staal bedrijven te vernietigen, indien de Russen het Europese vasteland onder de voet zou den lopen, zeide Taft: „Dat zouden wij on getwijfeld doen, kijk maai- eens wat wij nu in de haven van Intsjon doen." „Ik heb niet gezegd dat ik v/il, dat de Verenigde Staten werkeloos zouden toezien bij een aanval," zeide Taft. „Indien wij een redelijk bondgenootschap hebben met Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Australië en Canada en indien wij er daar naast voor zorgen oppermachtig te zijn ter zee en in de lucht, vormen wij een macht, die de Sovjet-Unie zou respecteren." Taft zeide verder nog: „Wij moeten on middellijk een verdrag met Japan sluiten. Daarna moeten wij vrede met Japan slui ten." (Reuter). Taft heeft deze denkbeelden reeds eerder naar voren gebracht, onder meer tijdens de vorige oorlog, doch men hecht thans te Washington meer betekenis aan zijn „isolationistische" denkbeelden. De democraten hebben in de Senaat kelijk zou zijn van de ontwikkeling van nieuwe wapens, waarvan de uitwerking in de practijk echter nog niet is getoetst." „En zelfs in het geval, dat wij stand kunnen houden, aldus Taft, kan een moderne oor log niet worden gewonnen door uitsluitend verdedigend optreden, zelfs niet wanneer de troepen zijn verschanst achter een mo derne Maginot-linie van Bazooka's. Er bestaat slechts één alternatieve mo gelijkheid voor het voeren van een grond- strijd met de Russen, indien er oorlog zou slechts een meerderheid van twee stemmen uitbreken. Wij moeten dezelfde doorsijpe- lingsmethoden gebruiken als de Russen. Wij kunnen hier direct mee beginnen, door steun te verlenen aan de operaties der Chinese nationalistische guerillastrijders in China. Wij moeten niet pogen de Europea nen aan te zetten tot een herbewapening op grote schaal, daar dit naar mijn mening j Senaatsverkiezingen van November. +r>+ 7=1 Uit de laatste weken door Congresleden bijna zeker tot oorlog zal leiden. „Het Atlantische pact", vervolgde Taft, „is een reusachtige vergissing geweest. Volgens mij vloeit er het grootst mogelijke gevaar voor oorlog uit voort." In antwoord op vragen verklaarde de leider der republikeinse Senaatsfractie, dat hij voorstander is van het vestigen van Amerikaanse bases op eilanden „van waar- ontvangen brieven spreekt een groeiende sympathie voor de denkbeelden van Taft, ex-president Hoover en andere „isolatio nistische" woordvoerders. Radio-Moskou heeft Zaterdagochtend vroeg op dicteer-snelheid een samenvatting van Taft's rede voor de Sovjet-Russische provinciale pers uitgezonden. (Van onze parlementaire redacteur) Vóór 15 Januari zullen de zich in een viertal kampen op Java bevindende Am- bonese militairen, die op het ogenblik de status van militairen van de Koninklijke Landmacht hebben, moeten kiezen tussen overgang naar het leger van de Republiek (A.P.R.I.); afvoering naar een van de. ge bieden van de Zuid-Molukken of demobi lisatie ter plaatse. Kolonel Van Santen, de commandant van de Nederlandse troepen op Java, heeft opdracht gekregen om de Ambonezen voor deze keuze te stellen. Mochten zij op geen van de drie gedachten willen ingaan, dan zal men van Nederlandse kant tot demo bilisatie ter plaatse overgaan, hetgeen wil zeggen dat de Ambonezen in dat geval ge dwongen zullen worden de wapens in te leveren. De Nederlandse overheid heeft zich ge noodzaakt gezien deze maatregelen te nemen sedert er van de kant der desbe treffende militairen daden verricht zijn en een houding is aangenomen die geen an dere mogelijkheid openlaat. Reeds tijdens de Kerstdagen hebben zich zeer bedenke lijke verwikkelingen voorgedaan. Een zes tigtal Ambonese militairen heeft de Neder landse bevelhebber neergeslagen, is er met de wapens vandoor gegaan en daarna op de bevolking in Djakarta gaan schieten. Later heeft er zich opnieuw iets van dien aard voorgedaan toen een aantal Ambone zen er met een vrachtauto op is uitge trokken. Tegen een dergelijke insubordinatie wil de Nederlandse regering krachtig optre den. Vandaar dan ook dat kolonel Van Santen gemachtigd is om, indien de Ambo nese militairen verder zouden weigeren naar de aanwijzingen van de Nederlandse officieren te luisteren en zich aan geweld dadig verzet zouden schuldig maken, ge weld tot herstel van de orde aan te wen den, na overleg met de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta. De drie aangegeven mogelijkheden, waaruit de Ambonezen kunnen kiezen, zijn de enige die tot een oplossing kunnen lei den. Afvloeiing naar Nieuw Guinea is om tal van redenen uitgesloten en zou zelfs, zoals minister s' Jacob in de Eerste Kamer heeft gezegd, misdadig zijn. Er kan even min sprake zijn van opnemen en dan nog in zeer korte tijd van meer dan twaalfduizend Ambonezen (militairen met hun gezinnen) in Nederland. Er zijn ook nog pogingen ondernomen om te zien of de Ambonese militairen misschien werk in het Portugese of in het Engelse gebied van de Indische archipel konden krijgen. Van De Britse en Franse ambassades te Mos kou hebben de antwoorden van haar rege ringen ontvangen op de Russische nota's van 16 December, waarin deze landen be schuldigd worden van schending van de Brits-Russische en Frans-Russische ver dragen, met name wat betreft de herbe wapening van Duitsland. De Franse nota is reeds ingediend. Portugese noch van Engelse zijde was men echter op hen gesteld. Dat Nederland zich thans genoodzaakt ziet de Ambonezen er op te wijzen dat zij vóór 15 Januari een keuze hebben te doen, vindt zijn oorzaak in het feit dat de Am bonese militairen zich, vooral ook tenge volge van mededelingen van hun vrienden hier te lande, steeds ongezeglijker zijn gaan gedragen en nu een zeer ernstig ge vaar voor de rust en orde in Indonesië vormen, niet in de laatste plaats ook voor de levens van de Nederlandse militairen die tot de Koninklijke Landmacht behoren, alsook voor de Nederlandse kolonie ginds. De regering acht het haar plicht aan deze toestand zonder dralen een eind te maken. Uit allerlei blijkt dat de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank en vooral het gebruik dat daarvan is gemaakt van vrienden van de Ambonezen, gevolgen heeft gehad. Vermeld zij dat op 11 Januari de zaak in hoger beroep komt en op 20 Januari de beslissing te verwachten valt. In eerste instantie is vanwege de Staat het aanbod gedaan asylrecht in Nederland te verlenen aan een negentigtal Ambonese militairen, die zich op de zwarte lijst van de Republiek bevinden. Op het ogenblik waarop Den Haag deze beslissing nam was niet bekend hoeveel van die negentig ge trouwd waren en kinderen hadden, zodat aan de militaire bevelhebber in Indonesië is medegedeeld, dat dit asylrecht zich tot ongeveer 350 personen zou mogen uitstrek ken. Inmiddels is gebleken dat het meren deel van hen die op de zwarte lijst staan ongetrouwd is. In der de afgelopen nacht is de kustvaar- „Hollandia" bij Monster (Z.H.) ge strand. Het schip zit hoog op het zand, zodat men er omheen kan lopen. Wanneer het hoog water is, zullen sleepboten trach ten de kustvaarder vlot te krijgen. Wrakstukken van het toestel aangespoeld De piloot van de Engelse Mëteor-straal- jager, wiens toestel Vrijdagmorgen om streeks kwart voor twaalf bij Ameland in zee is gestort, is nog niet gevonden.' Hij had om 11.37 uur geseind, dat hij wegens een defect aan zijn machine uit het toestel zou springen. Er is thans reden om aan te nemen, dat hij aan dit voornemen geen gevolg heeft gegeven. Waarschijnlijk is hij met het toestel in zee gestort. Vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst en redding boten hebben tot het invallen van de duisternis naar hem gezocht, echter zonder resultaat. Hedenmorgen is men opnieuw gaan zoeken. Ook het vliegtuig is niet ontdekt. Wel zijn op Ameland enkele wrakstukken aan gespoeld die waarschijnlijk van het toestel afkomstig zijn. De 'straaljager kwam uit Duitsland en was op weg naar Engeland. De premiers van het Gemenebest, die te Londen confereren, hebben gisteren het volgende communiqué uitgegeven: „Op de vergadering van hedenmorgen en heden middag gingen de premiers voort met de bestudering van de internationale toestand, in het bijzonder de toestand in het Verre Oosten. Deze bespreking zal in een latere zitting voortgezet worden". Australië en Nieuw-Zeeland wensen een Stille-Oceaanpact naast het Atlantische pact, aldus Reuter. Een dergelijk pact zou echter niet in werking kunnen treden zon der Amerikaanse hulp. Bevin heeft naar verluidt het Britse Fliegende Blatter: Om een weldoener te zijn heeft men een goed hart en een slecht geheugen nodig. standpunt ten aanzien van het Verre Oos ten uiteengezet. De Britse politiek zou op de volgende drie punten gebaseerd zijn: Begrenzing van het gebied van het con flict; het zich houden aan de beginselen van de UNO-actie in Korea; het scheppen van een politiek voor het-gemenebest die op realistische wijze rekening houdt met de Amerikaanse houding en de toestand van het nieuwe China. en bij de Congresverkiezingen in November hadden degenen, die soortgelijke denkbeel den waren toegedaan als Taft, veel succes. Taft heeft de meeste kans tot republi keins candidaat voor de presidentsverkie zingen in 1952 te worden benoemd én be haalde een grote overwinning in Ohio bij TOKIO, 6 Januari (Reuter). Het hoofdkwartier van generaal MacArthur te Tokio heeft Zaterdag nieuwe censuur- voorschriften uitgegeven, waardoor vrij wel geen nieuws meer kan doorkomen over de militaire operaties der verbonden troepen in Korea. Tot nader order mogen geen namen, po sities en nationaliteiten van eenheden der verbonden troepen bekend worden ge maakt. Ook mag geen nieuws meer ver schaft worden over guerilJa-activiteit, over de plaats of tijd van innemen van nieuwe verdedigingslinies en de samenstelling van de troepen, die deze linies betrekken. Slechts is bekend, dat de nieuwe linie van generaal Ridgway's achtste leger „ergens ten Zuiden van Seoel" loopt. Volgens de Amerikaanse luchtmacht zijn sedert 1 Januari door de luchtmacht 8.000 manschappen van de Noordelijken gedood of gewond en zeshonderd gebouwen ver woest of beschadigd in vierduizend vluchten. Amerikaanse verliezen. Te Washington is bekend gemaakt, dat de Amerikaanse verliezen in Korea tot 40.176 man 1.851 meer dan de vorige week zijn gestegen. Het cijfer betreft de verliezen, die vóór Vrijdag Ier kennis van familieleden waren gebracht. Het genoemde aantal omvat 6.761 doden en 27.977 gewonden (met inbegrip van de genen, die tengevolge van verwondingen zijn overleden) de rest wordt vermist. Troepen van MacArthur bieden, volgens berichten van het front, ten Noorden van Wondjoe hardnekkig tegenstand aan de communisten. Donderdagavond hebben drie gedetineer den iiit de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden kans gezien te ontsnappen. Twee ervan, die nog een lange straftijd tegoed hebben, zijn enkele uren later ge pakt. De derde is nog voortvluchtig. De stippellijn geeft de weg aan die de gedeti neerden gevolgd hebben om te ontsnappen. Militaire woordvoerders te Tokio wilden geen commentaar geven op de berichten, volgens welke de verbondenen het vlieg veld van Wondjoe zouden hebben prijs ge geven. Door de leiding van het achtste Amerikaanse leger is later medegedeeld dat het gebied rondom Wondjoe nog steeds in geallieerde handen is. Er zijn geen berichten ontvangen, die op een omsinge lingsbedreiging voor de verbonden troepen wijzen. Wondjoe ligt ongeveer veertig kilo meter ten Zuiden van Hongtsjon. Omtrent Hongtsjon heeft het Amerikaanse leger eerder medegedeeld, dat rondom deze plaats Vrijdag „de enig noemenswaardige actie" heeft plaats gevonden. Alle leden van het secretariaat der UNO zijn naar Poesan vertrokken, op advies van de militaire autoriteiten en gezien de ver plaatsing van de zetel der Zuid-Koreaanse regering naar Poesan. De commissie van de UNO voor de ver eniging en het herstel van Korea, die ook naar Poesan is gegaan, heeft aldaar haar eerste bijeenkomst gehouden, waarop als Nederlands vertegenwoordiger de heer H. de Roos aanwezig was. Volgens de berichten van het front heeft de Britse brigade Donderdag 7 tot 12 Churchill- en Cromwelltanks verloren, toen zij ten Noorden van Seoel in een hin derlaag liep. Vliegers van het vijfde Amerikaanse luchtmachtkorps meldden Vrijdagavond, dat een groot aantal communistische troe pen van de Mandsjoerijse grens af Noord- West-Korea binnen dringt. De omvang van het verkeer met lichte voertuigen is ver dubbeld sinds Nieuwsjaarsdag, toen de Chinese communisten hun jongste offensief inzetten. D twee vliegvelden van Pjongjang zijn, sinds de ontruiming van de Noord-Ko- reaanse hoofdstad door de verbonden troepen, dagelijks door de geallieerde lucht macht gebombardeerd. Thans wordt gemeld dat de communisten bezig zijn ze te her stellen. Nadat de Franse Senaat gistermorgen met 155 tegen 18 stemmen bij 130 onthou dingen het totale militaire crediet van de bewapeningsbegroting ten bedrage van 740 milliard francs had goedgekeurd, doch de nieuwe belasting ten bedrage van 140 mil- liax-d had _vei~worpen, heeft minister-presi dent René Pleven des avonds, toen in de nationale vergadering het wetsontwerp in tweede lezing behandeld werd, om drie moties van vertrouwen verzocht, waarover Maandagmiddag zal worden gestemd. Deze betreffen de volgende punten: Goedkeuring van het totaal der op de begroting voorkomende uitgaven voor de bewapening en de militaix-e defensie ten bedrage van 740 milliard francs en van de nieuwe belasting ten bedrage van 140 milliard. Verwerping van het Senaats-amende- ment, volgens hetwelk de belastingpost in de begroting verminderd zou worden. Bevestiging van de eerste stemming der Nationale Vex-gadering ten gunste van de speciale bewapeningwet als geheel. De depressie, die gisteravond veel regenval veroorzaakte en die de wind tijdelijk sterk d$ed toenemen, ligt nu bij Denemarken. Een volgende depressie nadert reeds weer de Zuid-Westkust van Engeland en zal 'tater ook het weer hier beïnvloeden. Tussen beide depressies bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, waardoor de windkrachten tijdelijk zwakker wer den. Bij deze ontwikkeling blijft West- Europa in vrij warme lucht. OONBEWOLKT 0LICHT 9EW 0 HALF 8EW. ZWAAR 8EW. GEHEEL BEW IP'EMPE'ratulr I005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OEWINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTSEEF IS EEN WINO- SNELHEID VAN VIJF METER DER SECONDE VRIJ ZACHT Verwachting, meegedeeld door het K.NM.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele plaatse lijke opklaringen. Af en toe enige regen. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind, later draaiend naar Zuid-West of West. Weinig verandering in temperatuur. 7 Januari Zon op 8.47 uur, onder 16.45 uur. Maan op 9.10 uur, onder 15.48 uur. (Nieuwe maan) 8 Januari Zon op 8.47 uur, onder 16.47 uur. Maan op 9.52 uur, onder 17.19 uur. Hoog en laag water te I.Tmuiden Zaterdag 6 Januari Hoog water 1.52 en 14.12 uur Laag water 9.54 en 22.16 uur. Zondag 7 Januari Hoog water: 2.48 en 15.10 uur. Laag water: 10.52 en 23.16 uur. Maandag 8 Januari Hoog water: 3.45 en 16.03 uur. Laag water: 11.48 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1