(JLJit de gemeente Velsen PEDICURE ■Clowntje Rick AUTO-RIJSCHOOL REIJM Visserij-varia 4 Loodsdiensten Zondag buiten werking „Jonge Strijd" thans ook in IJmuiden Sparen kon Velsen nier De Rozenkrans" A U T IJL E S? Agenda voor Velsen Simultaan in het restaurant MARKTBERICHTEN „Havenkwartier" op de planken Water, wind en stoom voor de Hoogovens Beverwijk Bridgen tijdens het Hoogovenschaaktournooi Agenda voor Beverwijk Castricum Veelbelovend concert van „Castricum" Santpoort Voor de kinderen SCHEEPVAART FEUILLETON MAANDAG 8 J A N U A RI 1951 Het heeft Zondag buitengaats erger ge spookt dan men landinwaarts vermoedde. Om negen uur in de morgen werd van Hoek van Holland uit geseind, dat daal de loodsdienst voor kleine zeeschepen was gestaakt. Een half uur later gaf IJmuidens dienst er „de brui van" en moesten daar zowel grote als kleine schepen het zonder loods zien te klaren. Om 4 uur werd in ÏJmui- den geconstateerd dat het water boven peil kwam, maar om 16.55 uur bleek alles weer normaal te zijn. Te kwart voor acht in de avond werd de loodsdienst in Hoek van Holland weer in zijn geheel hervat. IJmuiden durfde het echter nog niet aan, zelfs niet toen om half negen van de semafoor werd bekend ge maakt, dat het windsein was neergehaald. Om 20.40 bleek dat het licht van de wrakboei Baloeran weigerde. Het Schulpegat bij Nieuwediep was ook voor een deel van licht verstoken, doordat de lampen van de uitertonnen zwart 6 en rood 5 niet brandden. De IJmuidense jeugdgroep van de NW- metaalbewerkersbond bestaat niet meer als zodanig. Op een bijeenkomst welke Zater dagavond aan de Willemsbeekweg werd gehouden ging de groep over naar „Jonge Strijd"; de jeugdorganisatie van het NW. De voorzitter van de IJmuider Bestuur dersbond, de heer J. H. Wijnberg, sprak in zijn openingswoord de hoop uit dat de jeugd in de toekomst interesse in het vak bondswerk zal blijven tonen. De landelijk secretaris, de heer G. Smit, zette vervol gens in een toespraak het ontstaan en doel van „Jonge Strijd" uiteen. Deze organisatie zag in Januari 1950 het licht en omvat mo menteel reeds een 60tal afdelingen. In de toekomst zullen de vacantie-uit- wisselingen na Duitsland uitgebreid wor den tot Oostenrijk en België. Verder zal voor de eerste maal een centraal Jeugd- Pinksterfeest worden georganiseerd. Ten slotte noemde spreker de vrije tijdsbeste ding een belangrijk punt en dat hieraan de grootst mogelijke aandacht wordt be steed. De heer Wijnberg zag in de nietuwe jeugdgroep de toekomstige opvolgers in de IJmuider Bestuurdersbond en hoopte dat de groep binnen afzienbare tijd" groter zou worden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Kremer als voorzitter gekozen. Secre taris werd de heer P. Noppen en penning meester de heer J. de Waal. Als leden werden gekozen de heren G. Woning, H. Smit, T. Schaap en Tiny Visser. De heer G. Schaar zal het contact tussen „Jonge Strijd" en Bestuurdersbond onderhouden. „SPORTIEF" GAAT WELLICHT IN GROTER VERBAND DAMMEN Op 11 Januari zal de IJmuidense dam club „Sportief" een buitengewone leden vergadering houden in haar clublokaal café „Centraal". Het voornaamste punt van be spreking is toetreding tot N.D.B. met een of meer tientallen, en uitbreiding van het bestuur. De uitslagen van de laatste ronde dei- onderlinge competitie luiden: P. Schaap— J. de Ruiter sr. 0-2; A. VerschurenE. Ras 20; F. SchullerH. Dijkhuizen 0-2; P. WesterwalJ. de Ruiter jr. 0-2; J. Zwart—C. v. Os 0-2; W. Post—P. Bakker 0-2; J. de Ruiter jr.C. v. Os 2-0; K. Lichtendahl—J. Jonker 0-2; P. Westerwal J. Zwart 2-0; H. LichtendahlJ. de Ruiter sr. 2-0; F. Voorburg—E. Wijker 0-2; J. SlagerJ. Lichtendahl afgebr. In het afgelopen jaar is bij de Rijkspost spaarbank te IJmuiden ingelegd 1.025.213.95 gulden en teruggevorderd 1.419.429,12 gulden. E. H. B. O.-WEDSTRIJDEN Het district Noordholland van de Ne derlandse Bond tot het redden van dren kelingen organiseert in Velsen een wed strijd in E.H.B.O. op Zondag 28 Jan. Alle onder het district ressorterende brigades kunnen aan deze wedstrijd met hun dames- en/of herenploeg deelnemen. rr ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Telefoon 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE MAANDAG 8 JANUARI Thalia, 20 uur: „Wintertime". DINSDAG 9 JANUARI Thalia, 20 uur: „Wintertime". Het toneelspel „De Rozenkrans" van Flo rence Barclay is weer eens op de planken gebracht, nu door de R.K toneelvereniging „Kunst zij ons Streven". Indien men het in een vlot tempo opvoert (en dit gebeur de Zondagavond in het Patronaatsgebouw) en het op moderne manier met niet te na drukkelijke accenten speelt, is het ondanks de ietwat verouderde schrijftrant toch nog wel te appreciëren. K.Z.O.S. heeft er een over het geheel genomen goede voorstel ling van gegeven die, indien regisseur Frans van Emmerik het wat moderner had laten doen interpreteren, tot een der beste uitvoeringen van dit gezelschap gerekend had mogen worden. Mevrouw J. v. d. Kolk-Zwanenburg als de hertogin van Meidrum en G. Zwanen burg als dr. Brand gaven nu in nun spel te veel nadruk. De eerste was overigens een kostelijke drukdoenerige figuur, die al gauw de lachers in de zaal op haar hand kreeg. De tweede miste te enenmale de juiste toon en bleef in plaats van de begrijpende vriend een koude, gevoelloze figuur, die vooral in het tweede bedrijf zijn kansen om te tonen dat hij als speler in deze kring werkelijk niet de minste is, liet voorbij gaan. Een fijn getypeerde hertog van Meidrum van P. van Lieshout gaf cachet aan de scènes, waarin deze rustige speler zich kon laten gelden en naar het veelbelovende acteren van H. Zwanenburg als Billy heeft menigeen met genoegen gekeken. De hoofdrollen van de blind geworden jonge schilder Gerald Daimain en zijn oudere verpleegster Jane Campbell kregen een hoogstaande vertolking van J. Bak- kum en Jo van Leeuwen. Was Gerald in het begin nog wat te gereserveerd/spoedig wist hij meer en meer de juiste toon te vinden. Jo van Leeuwen vond in de figuur van Jane ongetwijfeld een rol naar haar smaak en heeft deze rol tot een der besten ge maakt, die ik van haar heb gezien. Haar groeiende genegenheid voor Gerald, de uit stekend gespeelde scène bij het vernemen van zijn blindheid, de wijze waarop zij het toneel beheerste in de daarop volgende taferelen getuigden alle van de gave rol opvatting en de rijpe toneelervaring van deze dilettante. Dr. Mackenzie (H. van Kuijeren) en Simpson (J. Hendriks), de verzorgers van de blinde schilder, hebben eveneens tot het succes van de uitvoering' het hunne bijgedragen. Te betreuren is, dat het buiten de speel ruimte gezongen lied, waar het spel zijn naam aan ontleent, slechts gedeeltelijk tot zijn recht kwam door de zeer matige pianobegeleiding. A. J. VAN DER WEIJDEN Als sluitstuk van de Holland I schaak wedstrijden had Vrijdagavond in het restaurant van Walserij-Oost nog een si- multaan-scance schaken plaats door de heren M. P. Suiker en G. Paardekoper. De heer Suiker boekte een goed resultaat door van de 12 partijen liefst 10 te winnen. Hij verloor van dr. J. Veenenbos en speelde remise tegen H. C. Keyzer. Met 13 borden tegenover zich deed de heer Paardekoper het niet zo best hoewel hij toch nog won met 76. Hij verloor van mejuffrouw G. Spruit, dokter J. de Groot en de heren C. D. Affourtit, J. Beentjes en P. de Boer. Remise speelden de heren H. van Laaren en G. Gaarthuis. 6 Januari 1950 Prijzen Gr. tong 3,652,80; gr.m. tong 2,52—2.24; kl.m. tong 2,36—2,00; kl. tong I 2,20—1.84; kl. tong II 1,80—1.47; tarbot I 2,07—1,84, per kg. Tarbot IV 61—43; gr. schol 5554; gr.m. schol 6960; kl.m. schol 7370; kl. schol I 6657; kl. schol II 4822; schar 2921,50; Bot 3026; v. haring 1715; wijting 3022,50, per 50 kg. Aanvoer 142 kisten tong en tarbot, 220 kisten schol, 35 kisten schar, 12 kisten bot, 253 kisten haring, 46 kisten wijting. Totaal 758 kisten. Besommingen KW 39 f 2010; KW 56 f 3090; KW 54 f 6980; KW 6 f5785; KW 10 f2560; KW 21 f2030; KW 34 f3675; VL 328 f285. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zondag 7 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ariadne van Lissabon. Mayfrid van Trelleborg. Irene van Noordzee. Greenville Victory van Cherbourg. Basel v. Gjinug. Lühe van Antwerpen. Grebbestroom van Londen. Cernay van Hamburg. Iris van Gothenburg. Hagno van Dublin. Barak van Londen. Regea van Londen. Frisian Coast v. Newcastle. Rex van Grangemouth. Berkel- stroom van Hull. Vertrokken zijn: Congostroom naar Ham burg. Jagersfontein naar Hamburg. Mata- ram naar Rotterdam. De toneelvereniging „Havenkwartier" zal op Zaterdag 20 Januari in het Kenne- mer Theater te Beverwijk een opvoering geven van het toneelstuk „Als de klok waarschuwt", geschreven door R. en C. Teenstra. Nieuwe scheepstimmerfabriek Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat ter Gemeentesecre tarie een verzoek ter inzage ligt van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V., om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van het hoog- ovenbedrijf, door het verplaatsen van di verse tanks, filters en een electromotor en door het bijplaatsen van vijf werktuigen en zes motoren, ten behoeve van de water- reinigingsinstallatie; het bijplaatsen van een vijfde windmachine met toebehoren, aangedreven door een stoomturbine en liet bijplaatsen van twee stoomketels met toebehoren, waarbij gebruikt worden vier electromotoren. Deze installaties zullen worden opgesteld bij de electrische centrale op het hoogoven terrein te IJmuiden. Voorts liggen verzoeken van de Handel maatschappij „Shamrock" N.V. te IJmui den, om vergunning tot het uitbreiden van de benzinepompinstallatie, door het bij plaatsen van een ondergronds benzine reservoir met een inhoud van 6000 liter, een stookolietank met een inhoud van 25000 liter en een daaraan verbonden pomp, gedreven door een electromotor aan de Strandweg te IJmuiden; de firma A. Borgart en Zoon te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van een scheeps- timmerwerkplaats, waarin zullen worden opgesteld drie werktuigen, aangedreven door drie electromotoren aan de Midden havenstraat 39 te IJmuiden; de Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. te 's-Gravenhage, om vergunning tot het wijzigen van de benzinepompinstallatie, door vervanging van de bestaande hand pomp door een motorpomp, op het schier eiland tussen de Oostelijke en Westelijke Binnenhaven te IJmuiden. Zaterdag 20 Januari zal aan het ge meentehuis gelegenheid bestaan om be zwaren tegen inwilliging van deze verzoe ken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. ADVERTENTIE Voetbad Verzorgen van eelt, likdoorns enz. Nagelbehandeling Voetmassage per behandeling 1.50 per behandeling op abonn. f 1.25 Gediplomeerd personeel Oosterduinweg 25 Telefoon 4592 Tijdens het internationale Hoogoven schaaktournooi zal er op Dinsdag 16 Jan. als vanouds een bridgewedstrijd worden gehouden. Deelnemers zijn de bridgers uit onze omgeving en de schakers-deelnemers aan het tournooi. Opgaven voor deelnemen worden ingewacht bij de heer J. Korsman Breestraat 17 in Beverwijk. Maandag, 8 Januari Kennemer Theater. 7 en 9.15 uur: „Als mijn vrouw dat wist. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrouwen gevangenis". W. B. Theater, 8 uur: „Het laatste duel". Dinsdag, 9 Januari Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Als mijn vrouw dat wist. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrouwen gevangenis". Libyede vroegere Italiaanse kolonie in Noord-Afrika, bereidt zich met de hulp van de UNO voor op zijn nieuwe status van een vrije staat met zelfbesUiur. Leden van de bevolking zijn hier in een levendige discussie gewikkeld tijdens de campagne voor totale verkiezingen in Tobroek. De gemengde zangvereniging Castricum, directeur de heer H. Duinker, heeft voor haar propaganda-avond op Zaterdag 13 Januari een gevarieerd programma samen gesteld. Tot de medewerkenden behoren o.a. de violiste van het Concertgebouw orkest Louise Wijngaarden, de bas Leo Rommerts, mejuffrouw A. de Groot, so praan, de tenor H. Marker, de dirigent pianist H. Duinker en de voordrachtkun stenaar P. Glass. Er zullen werken worden uitgevoerd van W. A. Mozart, M. Ravel, B. Britten, Haydn, Ph. Loots en Cath. van Rennes. SCHAAKCLUB „DE PION" ONDERWEG NAAR HET KAMPIOENSCHAP. De Castricumse schaakclub „De Pion" zette de wedstrijden voor de onderlinge competitie voort. De uitslagen luiden: B. BeentjesG. Heeck 1-0. notaris Cra- nenburgS. van Weeren 0-1. Th. de Sma lenD. Keetbaas 1-0. C. BennesP.Roman 1-0. J. Bosdr. A. de Jongh 0-1, P. Bou werP. Zwart 1-0. Maandag 29 Januari speelt „De Pion" voor de bondscompetitie tegen de „S.C. Ha venkwartier" uit Zaandam. Weet „De Pion" deze wedstrijd te winnen dan kan zij zich kampioen noemen van haar afdeling. NIEUWS VAN „WILHELMINA" Het fanfarecorps „Wilhelmina" houdt Zaterdag 27 Januari a.s. een kienavond in hotel „De Weijman". Men heeft een dames-ontspanningsgroep opgericht, die er voor zorgen zal, dat de contactavonden en de uitstapjes, welke voor de komende zomer op het programma staan, zo gezellig mogelijk zullen worden. Tot secretaresse van deze groep is me vrouw T. Groot-van Es benoemd. In nauw contact met het bestuur van „Wilhelmina" zal het groepsbestuur een amusementsplan uitwerken, teneinde een hechte band tussen leden en donateurs van het corps te bevorderen. Ja, de prauw bewoog! Want terwijl Rick en Bunkie daar nog lekker sliepen in hun schuilplaatsje, waren de Indische vissers gekomen.die gingen vroeg in de ochtend de zee op met hun boot, om te vissen! Ja, daar hadden Rick en Bunkie niet op gerekend.Ze kropen naar het deurtje en gluurden voorzichtig naar buiten. Ja warempel.de prauw voer op de golven Het grote zeil was aan de mast gehesen en de boot danste op de schuimende golven. Het land lag al 'n eind van hen af. „Gompie!" fluisterde Rick. „Da's ook wat! Nou zitten we opeens op zee!" Kijk eens, wel vijf mannen zijn er aan boordLaten we oppassen, dat ze ons niet in de gaten krijgen, want dan is 't met onze vrijheid gedaan! Als ze ons willen pakken, kunnen we niet wegkomen, want rondom ons is overal water! ,,'t Is ook altijd wat!" zuchtte Bunkie. Alphard, 5 te Antwerpen. Amstelkerk, 5 v. Loblto n. Porto Amboin. Amstelvaart, 5 v. Bombay n. Colombo. Atlas, 5 v. R'dam. Alpberat, 2 te Boston v. Kaapstad. Amedijk, 4 te Coatzacoalcos. Amstelpark. 5 v. Suez n. A'dam Aagtedljk. 5 375 m. NW. Flores. Alcyone, 5 700 m. O.t.N. Bermuda. Alderamin, 6 verw. Bordeaux v. Dakar. Aludra, 5 120 m. O. Santa Cattharina eil. Amsteldiep, 5 360 m. w. Finisterre Almdijk, 7 verw. te Houston. Aagiekerk, 7 v Genua n Port Said Aalsdijk, 7 te Le Havre v New Orleans Abbekerk, 7 te Adelaide v F reman tie Alamak, 7 te Basrah v R'dam Albireo, 7 te Montevideo Aldabi, pass 7 Ouessant Alioth. pass 7 Finisterre Andijk, 7 v. Houston te Tampa. Breda. 6 te Huacho. Bacchus, pass. Inagua. Boissevain, 5 300 m. NO. Mauritius. Bennekom, 6 te Callao. Bah, 6 v. Halifax v. Alexandrië. Benigkalis, pass. 6 Kp. St. Vincent. Bin tang, pass. 7 Perim. Blitar, 6 v. Djakarta n. Singapore. Bloemfontein, 7 te Southampton. Boskoop, 7 te Kingston. Breda, 7 te Salaverry. Britsum, 8 te Savona v. R'dam Caltex Nederland, 5 in Perzische Golf. Corilla, 6 te Curagao v. Cornerbrook. Caltex Delft, 5 in Golf v. Oman. Ceronia. (t), 5 470 m. W. Minicoy. Chama (i), 5 900 m. O.NO. Martinique. Cleodora (t), te Thameshaven v. Frederica. Caltex Leiden, 6 te R'dam v. Rastanura. Caltex The Hague, 7 te R'dam v. Rastanura. Clavelila 6 te Rastanura. Delfland, 4 te Santos Delft. 5 400 m. W. Ouessant. Delfshaven, pass. 7 Catherine Point. Eemdijk. 5 v. Tacoma n. Vancouver. Esso Amsterdam. 7 verw. Mississippi. Enggano, 5 te Genua. Esso Den Haag (t), 5 850 m. NO. Barbados. Edam. 7 v. Antwerpen. Farmsum, 5 v. Tampa n. R'dam. Friesland, 5 v. Djeddah n. Suez. Gooiland, pass. 5 Evenaar. Ganymedes. 5 120 m. W.t.Z. Molendo. Groote Beer, pass. 7 Gibraltar. Hecuba, 5 v. Ponta del Gada. Hydra, 6 v. Cartagena n. Puerto Barrios. Helder, 5 dwars Cayenne. Hei-mes, 5 525 m. NO. Flores; Hersilia, 5 310 m. W. Finisterre. Haarlem, pass. 5 Kp. Vela. Helena, 6 te Trinidad v. Georgetown. Hoogkerk, 6 v. Beira. rttersum, 5 te Mobile v Antwerpen. Johan v. Oldenbarnevelt, 5 600 m. O.ZO. Diego Cargia. Japara, (KRL), 5 v. Houston n. New Orleans. Kota Baroe, 6 te Belawan. Kota Inten, 5 bij Anderhalfgraadskanaal. Kield recht, 5 v. Suez Kllpfontein, 6 v. Mombassa n. Aden Kota Agoeng, 7 te Genua Laertes, 3 te Belawan. Loosdrecht, pass. 5 Gibraltar. Luna, 4 v. Tel Aviv n. Patras Lombok, 5 420 m. O.NO. Sa-raar eil. Laagkerk, 6 te Genua Lekkerkerk, 6 v Bombay n Karachi Leuvekerk, pass 7 Gibraltar Loenerkerk, 6 v Port Said n Genua Lutterkerk, 7 te Le Havre v Dakar Meerkerk, 5 v. Genua n. Port Said. Modjokerto, 4 v. Djakarta te Soerabaja. Maashaven, pass. Ouessant. Maas, 5 v. Maracai'bo n. Ciudad Trujillo. Merwede, 5 80 m. ZO. Bermuda Metula (t). 5 420 m. ZW. Flores. Murena (t), 5 150 m. O. Aden. Mijdrecht (t), 5 ca. 775 m. N.t.o. eil A'dam. Marken, 7 te Dakar Muiderkerk, 6 v Teneriffe Noordam. 5 480 m. O. Kp. Race. Noordwijk, 18 verw. Nordenhamn. Nestor. 7 te Algiers Nieuw Amsterdam, 6 v Norfolk n Curagao Oranje Fontein. 6 te East London. O mala (t), 5 v Singapore n. Marl. Overijsel, 5 700 m. Z.ZO. Donarahead. Ovula (t), 5 le Balikpapa-n n. Manilla. Ondina, pass 7 Sombrero eil Oranje, 7 rede Singapore Oranjestad, 6 te Antwerpen Papendrecht, pass. 5 Brothers. Poelau Laut, 5 v. Soerabaja n. Djakarta. Polydorus, 5 v. Aden n. Suez. Prins Willem IV, pass 5 Gibraltar. Prins Frederik Hendrik, pass. 5 Dover. Prins Willem III, 5 v. Burriana n. Londen. Prins Alexander, 5 500 m. NO. Flores. Prins Johon W. Friso, pass. 5 Theemsmonding Plato, 3 v. Fort de France n. Dominica. Prins Philips Willem, 6 te Antwerpen. Prins Willem II, 6 verw. Antwerpen. Prins Willem V, 6 v Dakar n Douala Ranchi, 3 te Aden. Ruys. 31 v. Hongkong te Yokohama. Rotti, pass. 5 Kp. Palos. Roebiah. 7 v Port Said n Marseille Rossum. pass 7 Dungeness Rijnkerk, pass 7 Finisterre Samarinda, 5 te Tacoma Sibajak, pass. 5 Kp. Tenez. Stad Maastricht, 5 v. R'dam n. Spezia. Dure tong en schol. Ook Zaterdag wa ren er geen trawlers aan de afslag, waar door de aanvoer uiterst beperkt bleef. Slechts enkele kotters en loggers kwamen iets eerder binnen dan gewoonlijk en zorg den voor een totale aanvoer van ruim 750 kisten. De fijnvisprijzen vertoonden weder om een stijging; de grote tongen wisten 3.60 te behalen, een notering welke in de afgelopen week nog niet kon worden ge boekt. Ook de grove slips waren willig en noteerden 1.80 als hoogste. De grove schol, die nog erg schaars in de hal kwam, haalde voor de grote soort 54 tot 55 per 50 kilo. Het best betaald werden de klein- middel soorten met 73 per kist. De kleine schol 2 varieerde naar sorteringen en kwa liteiten van 22 tot 48 per kist. De UK 1 welke aan de afslag was met ongeveer 225 kisten Zuidharing, kreeg er van 15 tot 17 per kist voor. De wijting wist door de geringe aanvoer van 22 tot 30 te halen. De totale aanvoer bestond Zaterdag uit ruim 750 kisten waarvan 142 kisten fijnvis, 220 kisten schol en 225 kisten haring. Goed geld. Van de vier Zaterdagse loggers was de KW 54 de hoogste besom- mer met 6089; van de kotters was de KW 34 met 3675 de beste. Het blijft scharrelen. Zondagavond waren er nog geen trawlers voor de Maan dagafslag binnen, zodat de Maandagmarkt alleen werd verzorgd door loggers en kotters. Voor de vroege beurt waren aanwezig de KW 163 en de IJM 214 met een totale aan voer van 75 manden tongen, 15 stokkebit, 30 kleine schol, 10 grote schol, 20 wijting en 10 diversen. Verder losten voor de late beurt nog een twintigtal loggers met een gezamenlijke vangst van 586 manden ton gen, 65 varia, 141 grote schol, 500 kleine schol, 36 schar, 90 wijting en 40 stijve kabeljauwen. Twaalf kotters hadden ver der nog 615 manden diversen, fijn- en platvis. En de toekomst. Door de slechte vang sten van de trawlers zijn vele eerder ge melde binnenkomstdata verlaat. Enkele schepen zullen volgens nadere berichten door de gunstige Engelse markt voor de wijting nog deze week in Engeland mark ten. Zo zal de Bergen Woensdag te Grimsby lossen, de Vios gaat ook naar Grimsby markten, maar de datum waarop is nog niet bekend. Verwacht wordt dat ook de Eveline aan de overkant gaat afslaan. Al met al zullen dus de aanvoeren van traw lers in IJmuiden de eerste dagen van deze week nog heel magertjes blijven. De stand. Zondag bevonden zich de volgende trawlers op zee: Flamingo, Ber gen, Zwarte Zee (vertrokken 27 Dec.). Vios, Cath. Duyvis, Eveline. Johannes Pol derman (vertrokken 28 Dec.), Bloemendaal, Eli Chénevière, Shamrock, Sumatra, Ass. Reis (vertrokken 2 Jan.), Tzonne (ver trokken 3 Jan.), Batavia, Haarlem (ver trokken 4 Jan.), Simon de Danser, Herman, Norma Maria (vertrokken 5 Jan.) en de Zeelandia (vertrokken 6 Jan.). Op sap. De coaster „Cornelis" welke enige dagen in de vissershaven heeft ge legen voor het laden van vaten aardbeien is Zaterdag naar Engeland vertrokken, waar de sappige oogst van de Kennemer gronden grage afnemers vindt. In en uit. Op 6 Januari kwamen bin nen: KW 54, 21, 6, 10, 34, 44, 53, 27, 59, 227, 64, 91, 28, 24, 355, 84, 17, 210, 77, 51, 107, 163, 94, 125, 169, 140, 162: IJM 204, 277, 228, 276, 272; BU 33: RO 3. Dezelfde dag vertrokken: UK 4, 19, 1, 24; IJM 210, 213; HD 7; coaster Cornelis en de trawler Zee landia. Zondag kwamen nog binnen de KW 124, 45 en de IJM 214. Sloterdijk, 5 te Houston v. Galveston. Stad Amihem, 5 te Huelva, verw 8 te R'dam. Stentor, 5 v. Algiers. Stanvac Talang Akar, 5 te Tj. Uban. Sc-mmelsdijk. 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Sunetta, 5 250 m. O. ICp. Santa Maria. Sabang, 7 v. Colombo n. Singapore. Soestaijk, 7 v. Singapore n. Penang. Stad Breda, 7 v Vancouver n Japan Trompenberg, 5 v. Savanna n. Le Havre. Tiba. 5 150 m. Z.ZO. Bahia. Tjdpanas, 5 530 m. W. Kaapstad. Toriïöri, 5 160 m. O.ZO. Socotra. Telamon, 6 te Laguaira v. Turks eil. Tiberius, 6 v. New York te Port au Prince, Tjimenteng, 3 v. Na-goya te Yokohama. Tarakan. pass 5 Gibraltar Tosari, 7 voor Alexandrië kruisend slecht weer. Utrecht, 5 600 m. ZO. Fernando Noronha. Veendam 5 v. New York n. R'dam. Volendam, 5 v Suez Venus, 7 v. Algiers n. Gibraltar. Westland, 5 210 m. Z. Teneriffe. Winterswijk, 5 500 m. N. St. Helena. Weltevreden', 7 v. Semarang. Zeeland, 5 bij Calicut. Repatriërenden uit Indonesië n. Nederland Chitral, ca. 30 te A'dam. Groote Beer, ca. 12 te A'dam. Joh. v. Oldenbarnevelt, ca. 21 te Sydney 2 Febr. v. Soerabaja, le helft v. Mr.art te A'dam verw. Ormonde, ca. 10 v. Djakarta ca. 4 Febr. te R'dam Ranchi, ca. 18 te A'dam. Sibajak, ca 10 te R'dam Volendam, ca 17 te R'dam KLEINE VAART Breehelle, 6 v. Antwerpen n. Hamburg. Flandria, 5 v. R'dam te Le Havre. Frisia, 5 v. Berre n. Le Havre. Hast I, 5 v. Bon ess n. Newcas tle. Hast III, pass. 6 Brunsbuttel. Marcel-la. 5 v. 7_,e Havre te Lorient. Matthew, 4 v. Londen n. Casablanca. Monica. 5 v. R'dam n. Kopenhagen. Nord, 5 v. Petit Couronne n. Ambes. Norma, 5 v. Londen le Ostende. Nijenburgh, 5 v. Oskarshamn n. A'dam. Timor, pass. 5 Lanidsend n. Larochelle. Veenenburgh, 5 te Middelsbro 19) Jansen, schrok toen hij me zag. Er wa ren geen bezoekers in het café. Achter het buffet was hij bezig bierglazen om te spoelen. ,Fijn. Meneer Marijns weer terug? Ze hebben we wel uit dat ziekenhuis opge beld, maar ik kon er niet achter komen wat er eigenlijk gebeurd was. Ik ben blij, dat u weer op de been bent." Hij meende het oprecht en keek bezorgd naar de pleister op mijn slaap. Het was niet hartelijk, maar ik vertelde hem, dat ik over een uurtje weer verder moest. „Naar ehdinge zeker hè? Hoe heet ie ook weer, die rechercheur?" „Dat zou wel eens zo kunnen zijn." Het tijdstip leek me gekomen om er Klinkhamer bij te halen. Het zou hem weinig moeite kosten de zeemeermin op te sporen door een berichtje op de politie- telex met verzoek om inlichtingen. Bin nen een paar uur zou dan, bekend zijn, waar het Wonder tijdelijk domicilie hield. Ik had nog ruim een uur de tijd. liet tweede houvast dat ik in Gorinchem meende te hebben, was Luchtenbeld. Bij dat telefoongesprek van Ramaar was dui delijk te merken geweest, dat Luchten beld wankelde. Ramaar had in hem geen gewillig en honderd procent betrouwbaar satelliet meer. Waarom zou ik niet probe ren hem aan de praat te krijgen? Ik wist verscheidene dingen en wanneer ik die te berde bracht, zou hij misschien uit angst doorslaan. De Langendijk was heel wat stiller dan de laatste keer, dat ik er geweest was. „Grossier in levensmiddelen" stond er nog steeds op de ruiten. Er maakte een juf frouw open, een soort huishoudster met slordig haar. „Meneer Luchtenbeld thuis?" „Nee, meneer is de stad uit." Ook dat nog. Ik had een uur de tijd. „Dat is jammer. Ik ben een oude zaken relatie van meneer Luchtenbeld. Vorige week kwam ik uit Indië en ik zou zo graag eens horen hoe het met hem gaat." „Komt u er even in meneer. Op de stoep praten is ook- niks gedaan." Gelukkig ze hapte. In de gang merkte ik al waarom ze me geïnviteerd had bin nen te komen: ze had een zoon in Indone sië en wilde wat meer over het leven daar ginds horen. Ze vroeg me mee naar boven te gaan naar de huiskamer. „Mijn man is vijf jaar geleden gestorven en toen ben ik huishoudster geworden bij de Luchtenbeids. Zij bemoeide zich ook nog al eens met de zaken en ze liet het huishouden aan mij over." In de kamer stonden veel dure dingen, maar het geheel was smakeloos. Ze ging tegenover rne in een zware crapaud zitten en ik begreep, dat ik de leiding van het discours zou moeten houden om mijn trein te kunnen halen. Om haar op haar gemak te stellen en een plezier te doen, vertelde ik hoe de soldaten in Indonesië het heb ben. Ik vertelde geen onzin, want met een collega van me, die daar een half jaar ge weest was, had ik er kort geleden over gepraat. Ze bracht het gesprek gelukkig zelf op Luchtenbeld. „Die jongen van me is het enige wat ik nog heb en ik heb bij Luchtenbeld gezien, wat het betekent, als je hem missen moet." Beroerd vak om voor detective te fun geren. Ik moest weer ontroering en zelfs ontsteltenis huichelen, toen ik hoorde op welke wijze Luchtenbeld zijn zoon en nu kort geleden ook zijn vrouw verloren had. „Was het een ongeluk?" vroeg ik. „Het schijnt, dat die vensterbank erg laag is geweest," zei de huishoudster. „Toch kan ik het niet goed begrijpen". Ik keek naar buiten. Op de gevel aan de overkant las ik in grauw-witte letters de naam van een wijn handel. De huishoudster boog haar vermoeid gezicht naar me toe „De laatste weken was het misère hier in huis. Na de dood van die jongen lach ten ze toch al niet veel meer, maar de laatste tijd was er nog wat anders. Ze konden het altijd opperbest met elkaar vinden. En nou twee keer zo'n ruzie, dat ik het boven kon horen. En allebei steeds op van de zenuwen." „De zaken gingen toch wel goed? Vroe ger heb ik Luchtenbeld altijd gekend als een rustig en goed zakenman." „Hij heeft dik geld verdiend. Kijk maar eens rond hier. Dit bankstel en die radio- en die oude klok, al die spullen zijn nieuw. Een maandje geleden bracht hij nog een prachtige bontmantel voor haar mee uit Amsterdam. Nee, de zaken gingen best." ,Die ruzie ging dus niet over geld?" „Het ging over een man, die hier vaak aan huis komt. Maar het fijne van de zaak begreep ik niet." „Ramaar soms?" vroeg ik. „Hoe weet u dat nou weer?" Ze keek me even wantrouwig aan, alsof ze een verklaring verwachtte. „Die ken ik van voor de oorlog. Toen heb ik hem ook wel eens een paar keer bij Luchtenbeld ontmoet." Ze nam genoegen met deze uitleg en vertelde me nog, dat Luchtenbeld wel eens mee ging met Ramaar. „Heeft hij nog steeds die groene wagen?" Deze vraag was helemaal mis, want de auto was hoogstens een jaar oud en ik had de huishoudster juist verteld, dat ik Ramaar de laatste maal voor de oorlog gezien had, maar ze ging te veel op in de grote lijnen van de Luchtenbeld-tragedie om een dergelijke onlogische detail kwestie op te merken. Terwijl dc vrouw tegenover me vertelde over haar man, die vroeger een kruidenierszaak in Geldermal- sen had gehad en steeds afnemer van grossier Luchtenbeld was geweest „vandaar dat ik na zijn dood hier terecht ben gekomen".... dacht ik aan de zee meermin, die over een auto met twee man nen erin had gesproken. Twee mannen en één van hen had een moord gepleegd. Luchtenbeld was dat zeker niet geweest. Rechts van me tussen de beide ramen in, stond een kleine boekenkast. Het ver moeide gelaat praatte verder en ik liet mijn blikken langs de boekenruggen dwa len. Natuurlijk „Heeren, knechten en vrou wen" van de Nobel-reeks. Tweemaal „Cis- lce de Rat" en „De kloof zonder brug". Linnen banden, keurige boeken.Vicky Baum.... vertaald.... wat was het.... „Leven zonder geheimen"„Leben ohne Geheimnisse"Het leven van Luchtenbeld had ook niet veel geheimen meer voor me. Het was of ik hem al jaren kende van zijn jeugd af, en toch waren het maar drie visuele momentopnamen van hem, die in het reservoir van mijn onder bewustzijn opgeslagen lagen: de kleine kale man, die achter zijn vrouw met hel geverfde roodbruine haar en de huilwallen naar het dinertafeltje in ,Le Soleil" schui felde; de volkomen in de war zijnde Luch tenbeld tijdens 't verhoor van klinkhamer en tenslotte dat intens tragische restant mens dat zich onbespied wanend, al zijn misère uithuilde. Tot die voorjaarsdag van '44 waren er weinig getijverschillen in Luchtenbeids le ven geweest. Een voordelig handeltje, een goed HBS-rapport van zijn jongen, een geslaagde avond op de kegelclub en een vacantiereisje met Marie naar de Belgische Ardennen (acht dagen uit en thuis voor 56.waren de hoogste punten, welke vloed bereikt had. Eb-perioden kende hij, toen in '32 de grossierderij slecht, heel slecht ging, en toen zijn jongen in '39 de zware pleuritis had gehad. Zo zal het ongeveer geweest zijn. Leven zonder geheimen. Rustige tevredenheid, kleine vreugden en kleine verdrietigheden, maar boven alles uit zijn en Marie's liefde voor hun jongen. Die voorjaarsdag, waar op gehelmde mannen met ruwe, luide stemmen hadden gevraagd: „Wo ist Ihr Sohn?" had deze twee mensen stuurloos gemaakt. Anderen, die hen toch niet be grepen, waren ze uit de weg gegaan en slechts elkaar hadden ze gezocht. Maar hun houvast waren ze kwijt. Eerst leefden ze voor hun jongen en nu moesten ze ineens voor hunzelf gaan leven. Ze gingen royaler met geld om en kochten dingen waar ze vroeger nooit aan gedacht hadden, ze pro beerden die voorjaarsdag van '44 te ver* geten. (Wordt vervolgd), a

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6