■Clowntje Riek Kamercommissie eenparig in gunstig oordeel over de voorgestelde winkelsluitingswet De zeevisserij in 1950 Ten aanzien van de warenhuizen waren de meningen verdeeld IJmuiden SCHEEPVAART IJMUIDEN Huldiging van de ,Neeltje"-mannen Voor de kinderen SCHEEPVAART fipTBL WOENSDAG 10 JANUARI 1951 4 Verschenen is het Voorlopig Verslag der vaste commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer over het ontwerp voor de winkelsluitingswet. De regering is volgens haar terecht tot de conclusie gekomen, dat een nieuwe wet de voorkeur verdient boven wijziging van de bestaande Winkelsluitingswet 1930. Door de invoering van deze nieuwe wet zal een stuk bezettingsrecht uit de Neder landse wetgeving verdwijnen. De wijze, waarop het wetsontwerp tot stand is gekomen, heeft in het algemeen de instemming der commissie. Enkele leden vroegen zich af, waarom over het ontwerp geen overleg met de an dere Benelux-landen is gepleegd. Tegen verschillende van de mogelijkheden van inbreuk op de algemene Zondagssluiting had een lid der commissie ernstige beden king. Andere leden zouden de algehele Zondagssluiting alleen kunnen aanvaarden wanneer afwijkingen mogelijk blijken. De algemene regel, welke het ontwerp omtrent de avondsluiting stelt, heeft even eens de instemming der commissie. Een verplichte sluiting om 18 uur komt in het algemeen wenselijk voor. Geen uitzondering op de avondsluiting Juist omdat zij de algemene regel van harte toejuicht, heeft de commissie echter ernstige bezwaren tegen de mogelijkheden van uitzondering, zoals zij thans in het ontwerp zijn neergelegd. De gemeenteraad zal immers volledige vrijheid hebben een later sluilingstijdstip vast te stellen, welk tijdstip voor vijf dagen per week 20 uur zal mogen zijn en eens per week zelfs 22 uur. Eenstemmig is de commissie van oordeel, dat de bevoegdheid van de gemeenteraad hier te ver gaat. Sommige leden zouden de mogelijkheden van uitzondering zo beperkt willen zien, dat de gemeenteraad wel op grond van plaatselijke omstandigheden een later sluitingstijdstip zal mogen vaststellen, doch daarvoor de goedkeuring van Gede puteerde Staten zal nodig hebben. Dit tijd stip zal dan gedurende de wintermaanden niet later dan 19 uur en gedurende de zomermaanden uiterlijk 20 uur mogen zijn. Verscheidene andere leden der commissie 5 waren van mening, dat ook zulk een rege ling nog te ver zou gaan. Deze leden zou den het voldoende achten, wanneer uit sluitend voor het platteland, en dan nog voor die tijden van het jaar, waarvoor dit noodzakelijk is, een uitzonderingsmoge lijkheid geschapen werd. Aan koopavond geen behoefte? Wat de „koopavond" betreft, welke het ontwerp nu mogelijk wil maken door slui ting om 22 uur eenmaal per week, vraagt de commissie zich af of daaraan bij het publiek inderdaad behoefte bestaat. Voor alsnog is zij daarvan niet overtuigd. Welis waar schrijft het ontwerp een koopavond niet voor en laat het de bevoegdheid tot invoering daarvan aan de gemeenteraden over, doch de commissie vreest, dat, wan neer een bepaalde gemeente tot invoering zou besluiten, naburige gemeenten uit con- currentie-overwegingen daartoe eveneens zouden overgaan. In elk geval komt het haar voor, dat, zolang van een enigszins massale aandrang van consumentenzijde in dit opzicht niet gebleken is, de winkeliers niet aan het risico van een nutteloze koop avond blootgesteld dienen te worden. Een der leden zou de regering willen verzoeken het denkbeeld van een koop avond niet zonder meer te laten varen. Speciaal om een zekere ontlasting van de Zaterdagmiddag te bevorderen, scheen deze gedachte hem wel aanlokkelijk toe. De commissie spreekt er haar voldoening over uit, dat de regering met het verplicht stellen van de winkelsluiting gedurende een halve werkdag per week de toestand, welke thans door onderlinge afspraken van bedrijfsgenoten of krachtens gemeentelijke verordeningen reeds voor een groot aantal branches bestaat, tot algemene wettelijke regel wil verheffen. Geven en nemen Ook op dit punt maakt het ontwerp echter sterk de indruk, dat het met de ene hand terugneemt wat het met de andere heeft gegeven. Wordt het ontwerp in de voorgestelde vorm wet, dan heeft de on dernemer vooralsnog geen enkele waar borg van een vrije middag of ochtend, daar slechts de mogelijkheid bestaat, dat bij al gemene maatregel van bestuur voor een daarbij aangewezen groep van winkels sluiting gedurende een halve dag wordt voorgeschreven. Wordt er inderdaad zulk een algemene maatregel uitgevaardigd, dan kan de gemeenteraad bij een door de Kroon goed te keuren verordening deze weer teniet doen en hij kan daarbij een andere vrije ochtend of middag voorschrij ven, maar behoeft dat niet te doen. Overi gens kan, voor zover de Kroon zich heeft onthouden, de gemeenteraad al dan niet voor zijn gebied de halve-dag-sluiting voorschrijven. Tegen dit samenstel van bepalingen, waarin zo weinig van een werkelijk alge mene regeling valt te bespeuren, heeft de commissie ernstig bezwaar. Eenstemmig is zij van oordeel, dat de wet zelf sluiting gedurende een halve dag per week impe ratief behoort voor te schrijven. Hoe met de warenhuizen Bij de discussies omtrent dit punt bleken de meningen over de verdere uitwerking niet geheel met elkaar overeen te stemmen. De vraag doet zich voor, welke regeling" ten aanzien van warenhuizen en andere gemengde bedrijven zal moeten worden getroffen. Sluiting van telkens wéér andere afdelingen op bepaalde middagen of och tenden schijnt moeilijk door te voeren en in ieder geval niet te controleren. De com missie zou het daarom wenselijk achten, indien de hierbedoelde bedrijven, voor zo ver het de halve-dag-sluiting betreft, als een afzonderlijke „branche" zouden wor den beschouwd. Afgezien van de noodzaak om uitzonde ringen toe te laten op grond van plotselin ge bijzondere omstandigheden is de com missie van mening, dat het wenselijk is de halve-dag-sluiting niet verplicht te stellen in weken, waarin een algemeen erkende Christelijke feestdag of een nationale feest dag valt. Markten als winkels Met de regering is de commissie van mening, dat de geheel andere omstandig heden, waaronder de straathandel het be drijf uitoefent, een afzonderlijke regeling voor de vorm van detailhandel rechtvaar digen. Met betrekking tot de markthandel staan de zaken echter wel anders. Het is wenselijk, dat voor de markthandel een gelijke regeling zal gelden als voor de ge wone winkels, zowel wat de avondsluiting als wat de halve-dag-sluiting betreft. In dit verband werd in de commissie de vraag gesteld, of onder markthandelaren ook diegenen zullen worden begrepen, die, zij het niet in een min of meer besloten of overdekte ruimte, toch hun nering op een vaste standplaats plegen uit te oefenen. De commissie is geneigd tot de opvatting, dat deze laatste vorm van handel inderdaad onder de markthandel dient te worden ge rangschikt en derhalve niet onder de straathandel. De commissie kan instemmen met het voorstel om voor de straathandel, alsmede voor de handel te water, het sluitingsuur op 19 uur te stellen. Het ontwerp laat ech ter voor deze vormen van detailhandel ook de halve-dag-sluiting vervallen. Met de voorgestelde regeling met be trekking tot de verkoopautomaten kan de commissie zich verenigen. Evenals de re gering is zij overtuigd van de wenselijk heid, dat aan de onjuiste toestanden, welke er thans op dit gebied heersen en die her haaldelijk op ontduiking van de wettelijke normen voor de winkelsluiting neerkomen, een einde gemaakt wordt. Lacune De commissie beschouwt het als een la cune in het wetsontwerp dat daarin geen vacantieregeling is opgenomen. Waar de wet als een blijvende regeling is bedoeld, kan haars inziens een facultatieve bepaling met betrekking tot dit punt niet worden gemist. SPELERS VAN SVIJ KRIJGEN NU OOK ZAALTRAINING Reeds lang overwoog het bestuur van SVIJ de spelers in de gelegenheid te stellen aan conditietraining te doen. maar telkens stonden diverse moeilijkheden de plannen in de weg. Thans zijn alle beletselen weggenomen en voortaan zullen iedere Donderdagavond onder leiding van de heer Böhm de spelers de gelegenheid hebben zich fit te houden. De training wordt gehouden in de Moer- bergschool aan de Kerkstraat voor adspiran- ten en junioren, later zijn de senioren aan de beurt Verder overweegt het bestuur deze zomer ook met veldtraining te beginnen, wanneer tenminste de terreinmoeilijkheden geen spaal in het wiel steken. Dinsdag 9 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Eemstroom van Plymouth. Carslogie van Hay. Delft van Antwerpen. Waria van Stockholm. Bomma van Bergen. Oranjestad van Antwerpen. Hilda Rebecca van Hamburg. Kuwi van Barrow. Thisbe v. Caen. Voosi van Geffle. Roelf van Kopen hagen. Vertrokken zijn: Stripa naar Emden. Oise naar Parijs. Heemskerk naar Hamburg. Gaasterland naar Buenos Aires. Barok naar Frederikstad. Feducia N naar Par. Irene n. Londen. Triton naar Gibraltar. Madjoe naar Veile. Aegir naar Frderiksvark. Ton naar Emden. Borneo naar Port Said. Mayfred n. Trelleborg. Kattegat naar Rotterdam. Hagno naar Rotterdam. Singoalla naar Drake. Luke naar Wismar. Grebbestroom naar Londen. Raki naar Hamburg. Oswin naar Rotterdam. Overzicht voor de Kamer van Koophandel De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken, de heer J. J. Swens, heeft in zijn Nieuwjaarsrede ook veel aandacht besteed aan de Zeevisserij. Wij laten hieronder het gedeelte van zijn beschouwing, dat daarop betrekking had, volgen: „Na de impasse, waarin de trawlvisseri.i zich bij de jaarwisseling 1949-1950 bevond en waardoor in het begin van het jaar practisch de gehele vloot kwam stil te liggen, kon na vele besprekingen tot op het hoogste niveau in Februari-Maart de vloot geleidelijk aan weer in de vaart wor den gebracht. De voortschrijdende uitput ting van de visstand in de Noordzee bracht een meer intensieve deelneming mede aan de visserij in de IJslandse wateren, waar zich echter eveneens reeds tekenen van overbevissing voordoen. Zestien trawlers namen inhet voorjaar aan deze IJslandvis- serij deel, terwijl een opvangregeling werd geschapen om de de vastgestelde mini mumprijzen niet behalende overschot ten aan de verkoop voor directe consump tie te onttrekken. Voor zoverre de quali- teit van deze marktoverschotten hiervoor in aanmerking kwam. werd deze vis gefi leerd en door diepvriezen of inzouten ge conserveerd. In samenwerking tussen de betrokken rederijen en een aantal toon aangevende groothandelaren werd een organisatie in het leven geroepen, die zich toegelegd heeft op de afzet van deze voor raden en de exploratie van nieuwe afzet gebieden, terwijl men binnenkort een ultra-moderne machine voor het fileren van rondvis in bedrijf hoopt te stellen. Deze initiatieven, die belangrijke offers vergen, versterken het vertrouwen in de toekomst vaji het bedrijf en geven een vingerwijzing omtrent de noodzakelijkheid van inniger samenwerking van alle bij het bedrijf betx-okken groepen. Evenals in 1949 werd door vrijwillige samenwerking in de bedrijfstak wederom een opvangregeling voor vei-se haring en makreel ingesteld door vaststelling van minimumprijzen, met speciale x-egelingen ten behoeve van de export van de con- servenfabi'ieken. Belangi'ijke exportcon tracten met Tsiechoslowakije verleenden ook in 1950 een zeer gewaardeerde steun aan de vei'se-haringmaxdrt. Duitsland heeft zich gedurende het vorige jaar niet als koper aangemeld, het visserijbedrijf is overtuigd, dat de gecreëerde opvangx-ege- lingen althans een ernstige catastrophe in de bedrijfstak hebben voorkomen. De ondei-scheidene prijsregelingen wer den mede mogelijk, doox-dat de Overheid besloot, door een toeslag op het in Neder land gefabriceerde vismeel aan het visserij bedrijf eenzelfde prijs voor dit product toe te staan als voor de aankopen in het buitenland. Met de vismeelfabrieken werd een zodanige samenwei-king bereikt, dat deze industi'ie haar traditioneel parasitair karakter verloor en thans door het opne men tot vooraf vastgestelde pidjzen van alle niet op andere wijze te verwerken marktoverschotten tot een steun voor het visserijbedrijf geworden is, ook al maakt deze prijs het nog in genen dele mogelijk, speciaal ten behoeve van de vismeelindus- tx-ie, vis aan te voeren. Eenzelfde samen werking met de diepvriesinrichtingen wordt gezocht, teneinde het euvel te ver mijden, dat op ogenblikken, waarop het visserijbedrijf daaraan het meest behoefte heeft, door gebrek aan vx-iescapaciteit of opslagruimte, voor diepvriezen geschikte vis tot vismeel moet worden verwerkt. Ir. het kader van de Wet op de Materiële Ooxiogsschade werd een Commissie inge steld tot het opstellen van een ontwerp- vlootreconsti-uetieplan ter vexwanging van in de oorlog verloren gegane vissex-ssche- pen. Tevens wex'd ingesteld een Ministe- riële Commissie tot het onderzoeken van Op Woensdag 18 Januari, des ochtends om 11 uur, zal de bemanning van IJmuidcns motorreddingboot „Neeltje Jacoba" in de bovenzaal van liótel Augusta gehuldigd worden ter gelegenheid van de redding dei- opvarenden van de „Metamorfosis" op 2 December van het vorige jaar. AGENDA VAN DE RAADSVERGADERING IN VELSEN De raad van Velsen zal in zijn vergadering van 16 Januari de volgende zeven punten bespreken. Vaststelling notulen en verslag. Ingekomen stukken en mededelingen. Voeren van verweer tegen een ingestelde rechtsvordering. Wijziging van het „Tarief der vergoedin gen voor het gebruik der schoollokalen"'. Verbouw Adolf van Nassauschool te Sant poort. Verzoek van het R.K. Kerk- en School bestuur te Santpoort om, ingevolge artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920. de beno digde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de bouw en de inrichting van een gymnastieklokaal bij de onder zijn beheer slaande St. Liduinaschool aldaar. Benoeming van: a. personeel aan de Ge meentelijke Huishoudschool te IJmuiden; b. een lerares aan de Gemeentelijke Huis houdschool te IJmuiden; c. een lid van de Commissie van Toezicht op de Rijks Hogere Burgerschool (aftreding A. de Groot). Verder zijn binnengekomen de volgende stukken en mededelingen: bi-ieven omtrent ter goedkeuring ingezon den Raadsbesluiten (k.g.); een motie, aangenomen door de Gemeen teraad van Finsterwolde, waarin wordt ver zocht. aan de Regering en de Tweede Kamer om de voorgenomen maatregelen, om ge noemde Gemeenteraad uit zijn functie te zetten, niet door te voei-en en aan de Nederlandse gemeenten om hieraan adhaesie te betuigen (k.g.); een schrijven van Burgemeester en Wet houders van De Wijk, met een vei-zoek. adhaesie te betuigen aan een aangenomen motie, om de Wegenbelasting te vervangen door een andere, meer billijke heffing; een schrijven van de Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf, om in eerstkomende maan den zeer weinig woningen in uitvoering te geven; een verzoek van W. C. van Zwieten om hem met ingang van 1 Februari 1951 eervol ontslag te verlenen als ambtenaar van de burgerlijke stand; een verslag van de gehouden controle op kas en boeken van de gemeente-ont vanger (k.g.); een procés-verbaal van opneming van de kas van de „Woningstichting Velsen" (k.g.); berichten van aanneming van benoemin gen (k.g.) en een verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Chr. Volksondex-wijs in IJmuiden (Oost) om medewei-king te ver lenen voor de bouw van een gymnastiek lokaal bij de onder zijn bestuur staande school. Als mededeling is bij de stukken gevoegd, een aantal overeenkomsten in zake over neming van grondstroken ten behoeve van wegverbreding. PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFS ORGANISATIE. De Anti-Revolutionnaix-e Kiesvereniging „Nederland en Oranje" belegt Vrijdag avond een vergadering m de Marnixsc'nool in IJmuiden. waarop het Tweede Kamei-lid de heer R. Stapelkamp het woord zal voe ren over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. de moeilijklieden in het visserijbedrijf, welke Commissie zo mogelijk de middelen aan zal geven, waardoor de visserij in al haar geledingen uit de huidige moeilijk heden zal kunnen geraken. De totale aanvoer aan de Rijksvisafslag te IJmuiden bedroeg ca. 57 millioer. kg., waaronder ca. 21'L millioen kg. verse ha ring. De totale opbrengst bedroeg ca. ƒ21.800.000 (v.j. ƒ21.139.812)". Zo slopen en kropen Rick en Bunkie over het dek van de prauwZe moesten heel erg oppassen, dat niemand van de mannen hen in 't oog kreeg. Gelukkig hadden de vissers op de prauw het druk genoeg met hun werk, want er stond nogal 'n stevige wind en de golven gingen tamelijk hoog. Zo lukte het Rick en Bunkie om ongezien uit het ruim te komen en hun weg te zoeken over de boot. Eerst scholen ze weg achter een bundel touw, maar dat leek hun toch nog, niet veilig genoeg. Ze kropen dus weer verder en zaten op een luik, rondziend naar een beter plaatsje. En toen, opeens, kwam er een grote golf dwars over de prauw heenen met 'n schreeuw voelden Rick en Bunkie zich met luik en al overboord gespoeld, de golven in! Vol schrik klemden ze zich aan het luik vast, dat bleef drijvenNiemand aan boord van de prauw had het gezien. En zo dreven en dobberden de twee op het luik op de zee. Keizer Hirohito van Japan was tot aan het einde van de laatste oorlog de meest absolute monarch van deze tijd; het was zijn onderdanen zelfs verboden hem, de „directe afstammeling van de zonnegod", aan te zien. De capitulatie van het land van de Rijzende Zon maakte ook een einde aan de mythe der goddelijke ongenaak baarheid van de Mikado, die, mede door de invloed van de Amerikanen meer en meer een vorst volgens Westerse begrippen wordt. De foto toont keizerin Nagako, kroonprins Akihito (bij de radio) en keizer Hirohito, die een Amerikaans tijdschrift leest, in het paleis te Tokio, waarin de woonvertrekken thans ontdaan zijn van de pompeuze praal die hier vroeger heerste. GEWIJZIGDE TARIEVEN VOOR GEBRUIK VAN SCHOOLLOKALEN De bedragen, die door de gemeente wor den gevorderd voor het mede-gebruik van schoollokalen door verenigingen, dekken niet de voor de gemeente verooi-zaakte kosten. Dit feit op zichzelf zou reeds een reden zijn om de bedoelde bedragen te verhogen. Temeer bestaat hiertoe aanlei ding nu deze bedragen mede van invloed zijn op de vergoedingen, die aan de bij zondere scholen worden uitgekeerd inge volge de Lager-onderwijswet 1920. Burgemeester en wethouders hebben daarom een nieuw tarief doen ontwerpen, waarvan een sluitende rekening mag wor den verwacht. Bij vaststelling van dit tarief moet ech ter worden gevreesd, dat sommige ver enigingen, die van de schoollokalen ge bruik maken, niet in staat zullen zijn de daaruit voor haar voortvloeiende hogere kosten te voldoen. Men wil deze vereni gingen in die hogere kosten tegemoet ko men, door het verlenen van een subsidie. Tot dat doel is een post op de begroting voor 1951 gebracht. Men vertrouwt dat de besturen van de bijzondere scholen liet nieuwe tarief bij de ingebruikneming van hun lokaliteiten zul len volgen. De verenigingen, die van deze schoollokalen gebruik maken, zouden dan eventueel ook in aanmerking kunnen ko men voor het gemeentelijke subsidie. Akkrumdijk, 8 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Alchiba, pass. 8 Beachyhead. Aludra, pass. 8 Victoria. Amsteldiep, pass. 8 St. Miguel. Amstelpark, 8 dwars Djeddah. Arendskerk, 3 v. Brisbane n. Melbourne. Arkeldijk, 7 v. New Orleans n. Le Havre. Aalsdijk, 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Alphard, 8 v. Antwerpen. Arnedijk, 8 v. Tampico n. New Orleans. Axeldijk, 9 te Rio de Janeiro v. Recife. Almdijk, 7 te Houston v. Havanna. Alwaki, 6 te New York v. Buenos Aires. Averdijk, 7 v. Boston te Baltimore. Aagtedijk, 8 150 m. W. Scillies. Aagtekerk, 8 80 m. Z. Napels. Abbedijk, 9 verw. Rio Grande. Alblasserdijk, 8 200 m. ZO. Bermuda. Alcyone, 8 300 m. W. Flores. Alphacca, pass. 8 Fernando Noronha. Amstelkerk, 8 rede Novoredondo. Amstelstad, 8 120 m. ZW. Lister. Alphard, 9 verw. R"dam v. Rosario. Bonaire, 8 v. A'dam n. West Indië. Blommersdijk, 8 te Norfolk. Baarn, 8 320 m. W. Finisterre. Behgkalis. 3 150 m. N.NO. Finisterre. Bliidendijk, 8 180 m. ZW. Sable eil. Bali, 9 675 m. W.t.Z. Flores. Caltex Delft, pass. 8 Makalla. Caltex Nederland, 8 in Perzische Golf. Celebes, 9 te Singapore. Clavella. 9 v. Rastanura n. Suez. Caltex Pernis (t), pass. 8 Algiers. Camphuys, 9 te Makassar verw. v. Menado. Cleodora ft), 9 v. Thameshaven te Le Havre. Confid, pass. 8 Brunsbuttel n. Grangemouth. Corilla (t), pass. 8 Bonaire. Cottica, 8 220 m. N.t.O. Paramaribo. Diemerdijk, 8 v. Los Angeles n. San Francisco. Domburgh, pass. 8 Kp. St. Vincent. Edam, pass. 8 Startpoint. Esso Den Haag, 9 verw. Aruba v. Vado. Esso Rotterdam (t), 8 v. Aruba n. R'dam. Ena (t), 9 300 m. O.NO. Jamaica. Groote Beer, pass. 8 Kp. St. Vincent n. A'dam. Gaasterland, 9 v. A'dam n. Zuid Amerika. Garoet, 8 in Golf v. Suez. Gooiland, 8 300 m. Z. Porto Praya. Haarlem, 8 bij Sombrero eil. Helicon, 9 te Puerto Plata. Hydra, 9 te Puerto Barrios. Hoogkerk, 8 te Durban v. A'dam. Hecuba, 8 220 m. W. Finisterre. Heelsum, 9 te Bremen v. R'dam. Hestia, 8 dwars Cartagena. Java, 3 te Baltimore v. New York. Joh v. Oldenbarnevelt, 8 600 m. Z. Cocos eil. Jupiter, pass. 8 Ouessant. Jagersfontein 9 te Bremen. Kota Baroe, 9 te Kantang. Kota Agoeng. 11 v. Genua. Keilehaven, 8 v. Antwerpen n. Konakry. Kieldrecht, pass. 8 Dahlac eil. Kota Inten, 8 950 m. W.t.N. Enggano eil. Kieldrecht pass. 9 Perim. Kota Gede, 8 v. Aarhus n. Kopenhagen. Lawak, 8 v. Seattle n. Manilla. Langlee Scott, 8 v. Singapore. Lekkerkerk, 8 te Karachi. Larenberg, 8 v. Spezia n. Sfax. Laurenskerk, 3 te Koweit. Leerdam, 8 660 m. O.t.N. Kp. Race. Langkoeas, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Maashaven, pass. 8 Burlings. Meerkerk, pass. 8 Kreta. Muiderkerk, pass. 3 Kp. Verde. Murena, pass. 8 Masira. Midas, 8 v. Lissabon n. Tunis. Malea (t), pass. 8 Zubair eil. Marpessa (t), 8 250 m. N. Fort Aleze. Metula (t), 8 825 m. Z.t.W. Flores. Mirza (t), 8 200 m. O. Malta. Mitra (t), 8 70 m. N. Rasalhadd. Mijdrecht (t), 8 850 m. W. eil. Amsterdam. Maas, 9 v. Barahona te Port au Prince. Nestor, 8 v. Algiers n. Tunis. Noordam, pass. 8 Kp. Sable. Noordwijk, 8 300 m. O.ZO. Kp. Race. Oranje, 8 v. Singapore n. Belawan. Ondina. 9 te Curacao v. Le Havre. Oranje Fontein, 8 te Durban. Oberon, 9 verw. Turks eil. v. New York. Overijsel, 8 500 m. Z.ZO. Cocos eil. Parkhaven, pass. 8 Finisterre. Prins Alexander, 9 te R'dam v. St. John. Prins Frederik Hendrik, pass. 8 Kp. Vlliano. Poelau Laut, 7 te Djakarta v. Soerabaja. Prins Willem IV, 6 te Malag3 v. Dublin. Perna (t), 1-1 verw. Buenos Aires v. Kaapstad. Poseidon. 9 te New York v. Miami. Prins Willem III, 8 80 m. Z.ZW. Finisterre. Prins Joh. W. Friso, 8 610 m. W.ZW. Ouessant. Prins Maurits, pass. 8 Finisterre. Radja, 9 te Lorenzo Marques. Ranchi, 8 v. Port Said. Rijnland, pass. 8 Burlings. Roebiah. 8 200 m. ZW. Kreta. Rijnkerk. pass. 8 Casquets n. Antwerpen. Samarinda, 8 te Vancouver. Sliedrecht (t), pass. 8 Durban. Stad Schiedam, pass. 8 Finisterre. Stentor, pass. 8 Gibraltar. Sibajak, 9 23 u. verw. H. v. Holland. Singkep, 8 v. Mackay. Sloterdijk, 7 te Mobile. Saroena (t), 8 v. Singapore n. Miri. Siebajak 8 120 m. ZO. Ouessant. Sinabang, 8 v. Penang n. Sabang. Soestdijk, 8 anker Penang. Stad Vlaardingen, 3 80 m. W. Lisster. Scherpendrecht, 9 v. Philadelphia n. Sidon. Sunetta, 8 1150 m. O. Buenos Aires. Taria (t), pass. 3 Masira. Tawali, 8 bij Malta n. Liverpool. Tjibadak, 7 v. Mauritius n. Singapore. Tosari, 9 v. Alexandrië n. Port Said. Trompenberg, pass. 8 Bermuda. Teucer, 8 v. Tunis le Oran. Tankhaven III (t). 3 v. Balikpapan n. Soerabaja Tiba, pass. Fernando Noronha. Tjiwangi, 3 90 m. O. Bougaroni. Tomori, 8 225 m. W. Minicoy. Tiberius, 8 v. Jacmel n. Ciudad Trujillo. Trompenburgh, 8 te Hamburg. Veendam, pass. 8 Kp. Race. Venus, 8 dwars Mostaghancm. Volendam, 8 240 m. O.t.Z. Malta. Vrijburgh, 8 te Londen. Wieldrecht (t) 9 v. Rastanura. n. Tj. Uban. Winsum, pass. 9 Ouessant. Willemstad. 8 te Curacao. Westland, 8 280 m. Z. Porto Praya. Woensdrecht (t). 8 250 m. NW. Bermuda. Zeeland, 10 v. Madras. Zijpenberg, pass. 8 Fedala. Zaan, 8 v. Geile n. Norkoping. Zeeland (SSM), 8 v. Gdynia te Kopenhagen. KLEINE VAART Breehelle, 9 v. Antwerpen te Hamburg. Calland, 7 te Huelva v. Silvilla. Casana, 8 v. Antwerpen n. Gothenburg. Constant, 8 v. Grimsby te Dieppe. Deneb, 8 v. New Ry n. Porta Ferry. Dorinda, 8 v. Letterkenny n. Ards. Ellewoutsdijk, 8 v. Par n. Preston. Elisabeth, 8 v. Boness n. R'dam. Flandria, 8 v. Le Havre te Duinkerken. Frejo, 8 v. Londen n. Calais. Goote. 8 v. Las Palmas n. Hull. Hartel, 8 v. Goole n. R'dam. Helvetia, 8 te Londen v. Snodland. I-Ioutman. 8 v. R'dam te Emden. Hoogland, 8 te Londen v. Blyth. Hast IV, 8 v. Rouaan. Monica, 8 v. Kopenhagen n. R'dam. Mies, 8 v. R'dam te Odense. Marietje Bohmer, 9 v. Cuxhaven n. Glasgow. Matar, 8 v. Wismar n. Aberdeen. Mizar, 8 v. Rieme te La Nellv. Norma, 8 v. Ostende n. Londen. Nettie, 8 te Kiel v. Vijle. Nottingham, 3 te Goole v. Harlingen. Oise, 8 v. A'dam n. Parijs. Palma, 6 v. Bordeaux n. Petitcouronne. Rapid, 8 v. Rouaan n. Parijs. Strijpe, 9 v. Swansea te Gothenburg verw. Timor, 9 v. La Rochellc n. Blaye. Tromp 8 v. Fowey n. A'dam. Van Gelder,7 v. R'dam te Grangemouth. Volkerak, 8 te Grangemouth. SLEEPVAART Ebro, 8 7' 37" N. 15' W. met 2 tanklichters. Hudson, 8 42'05" N. 9' 59" W. met kraan. Noordzee. 8 36' 37" Z. 22' 36" O. m. baggermolen en sleepboot. Poolzee, 8 33' 14"' N. 12' 43" West. Rodezee, 8 te Duinkerken v. Algiers met s.s. Cougar. FEUILLETON WsflÉ»aa}B=: "^DOCX*! 21) De portier een paarse livrei te geven, is inconsequent van de directie van „L'au- berge bleu", want overigens is deze dan cing geheel in de vereiste blauwe stijl ge houden. In de vestiaire klopt het reeds: blauwe loper, wanden blauw met crème beschildexd en de garderobe dames, een oud vriendelijk mensje en een kittig don ker juffertje in blauwe kleding. Ik word uit mijn jas geholpen en hoor, gedempt door de deuren, een schrille trompetsolo. Een goed moment om zonder aandacht te trekken het zaaltje binnen te komen. De trompet stijgt naar zijn slotkreet, ik schuif voorzichtig binnen.... de neger-trompet tist haalt lucht in zijn longen, kijkt even lachend naar de drummer, die hem bege leidt, om dan op zijn tenen staand de finale te bereiken. Vriendelijk klappen tientallen handen in het vrij goed bezette zaaltje op elkaar. Er zijn vooral veel oudere, uitste kend geklede mannen met hun opzichtige vriendinnetjes. Geen enkel stel, dat wer kelijk bij elkaar hoort. Verder nog een paar jongens zonder meisje, maar met lange geplakte haren. Een aardig zaaltje, natuurlijk weer met blauw als hoofdtoon en met hier en daar fantasie-motieven in goudverf en spiegels op de vierkante pila ren. Aan één kant van de kleine dansvloer een negex-band van vier man en aan de andere kant tafeltjes en daarachter iets hoger weer tafeltjes. Ze zitten op het lage gedeelte, juist tegen de rand van de verhoging aan. Er is nog een vierde man bij, die ik zo juist in mijn verwarring niet gezien heb. „Zoekt u een plaatsje, meneex-?" „Nee, dank je ober, ik kijk even of ik nog bekenden zie." Die nummer vier van het gezelschap ken ik niet. Het is beter, dat ik niet in het gezichtsveld van Ramaar en Joe kom. Die tragedie in „Le Soleil" is weliswaar weer ruim een week geleden en boven dien heb ik er zeker geen opvallende rol in gespeeld, maar de mogelijkheid is toch niet uitgesloten, dat die twee mij her kennen en me dan in de gaten houden. Schuin achter hen op het platform is een tafeltje vrij. De pianist geeft het rhythme aan, de andere drie spelen mee en gehoorzaam schuifelen enkele paren naar de dansvloer. Ik zit op mijn plaats en de situatie valt me niet tegen. Ramaar kan ik niet zien, hij zit achter een pilaar; van Joe en de andere, onbekende man, beweeglijk, lang en met een glad muizengezicht, zie ik het achter hoofd en van Daisy het profiel. Een vreug de, haar zo onbeschaamd te kunnen bekij ken. Ze kijkt verveeld naar het dansen, zegt een enkel woord tegen Joe en nipt soms even aan een hoog glas met een sor bet of zoiets. Er zit toch karakter in dit gezicht. Het is toch niet alleen een pop- pengezicht met een goede make-up en zonder ziel en zeker zonder hersens er achtei*. Nee, dat is het niet. Alleen hin dert me dat haar. Het is me al te opval lend en ook te onecht. Waarom heeft ze het in vredesnaam gebleekt? Die grijze jurk, hoog aan de hals gesloten, flatteert. Ze kijkt even opzij mijn richting uit, voelt intuïtief, dat ze geobserveerd wordt. Haar blikken glijden achteloos langs me heen, maai' dan ineens stop.... we zien elkaar aan, ze heeft me herkend. Contact hebben heet dat en dat is een goed woord. Zo is het ook. Twee stukken draad, die afzon derlijk, los van elkaar, niets te betekenen hebben, maar waardoor, wanneer ze bij elkaar gebracht worden, een stroom loopt, die ze verbindt; die ze één doet zijn. Later danst ze met Joe en kijkt mij over zijn schouder heen aan. Nuchter beschouwd niet sympathiek, maar ik wil niet nuchter en critlsch zijn. „Wat zult u gebruiken, meneer?" Ik hoor hem wel, maar ik kan niet zo abrupt mijn gedachten omschakelen en een consumptie noemen, die in „L'auberge bleu" op haar plaats is. Koffie kan niet. Een biertje? Of een gewone borrel? „Onze Franse cognac kan ik u aanbevelen, die is werkelijk uitstekend." Ik zeg „ja, dat is goed" en realiseer me, wanneer de kell- weg loopt, dat dit geld zal kosten. De twee voor me kijken niet naar de dansvloer. Ramaar heeft zijn bril in zijn hand en tikt met het montuur tegen het tafeltje om zijn woorden kracht bij te zetten, terwijl de man met het muizenge zicht voorover gebogen luistert. Het bandje maakt te veel lawaai om ook maar een woord van Ramaar's uiteenzettingen te kunnen verstaan. De trompettist beheerst met zijn blijkbaar onuitputtelijke energie deze rokerige, blauwe ruimte. De pai-en op de te kleine parketvloer volgen stun telig het rhythme, dat de trompet met schelle kreten accentueeid. Een onsmakelijk en ook dwaas gezicht dit stotei-ig voort- schuifelen van de meesten. Joe danst goed, ik moet het erkennen. Iets wat geen won der is, want deze muziek zit hem in het bloed. Daisy volgt hem automatisch. Wan neer onze blikken elkaar opnieuw ont moeten, probeer ik te begrijpen wat ze met haar ogen zeggen wil. Blijf hier, wacht op me, wees voorzichtig. Dat meen ik in haar ogen te lezen, maar zeker ben ik er niet van. Een gewoon flirtspelletje is het niet, want ik zie iets, dat op angst duidt in de uitdrukking van haar gezicht. In elk geval moet ik voorlopig op non- actief blijven. Oi'ders van hogerhand, or- ders van haar. Mijn geduld wordt een half uur later, wanneer ik al drie cognacjes op heb om mijn verveling te verdrijven, toch einde lijk beloond. Het grijpt alles zo goed in elkaar als in een scherpzinnig geschreven toneelstuk, waarin door een serie niet hin derlijke toevalligheden de goede gang van zaken gewaarborgd wordt. Het begint met een kellner, die naar het tafeltje schuin voor me loopt en zegt: „Er is telefoon voor u, meneer Ramaar." De musici vegen het zweet van hun donkere voorhoofden en Daisy en Joe wan delen terug naar hun tafeltje. Het is een ogenblik van betrekkelijke rust in „L'au- berge bleu" en zo versta ik wat de kellner zegt. Ramaar schijnt in deze blauwe en dure omgeving geen onbekende te zijn. Perspectieven zie ik overigens nog niet in de opbellerij, maar het wordt al beter, wanneer Ramaar tot het muizengezicht zegt: „Zullen we dan even gaan?" Muizengezicht loopt achter Ramaar het zaaltje uit, zeker een hoofd groter, mager, in een goed zittend kamgaren pak. Ge dachten roept hij op aan poker, zwarte handel en andere louche zaakjes. Wanneer deze twee van het toneel zijn vei-dwenen, op weg naar de telefooncel, komt miss Jessie Blue zich presenteren. Een meneer in smoking met veel gouden tanden en een vervelende beroeps-glim lach gaat midden op het dansvloertje staan en vertelt „zijn beste vrienden en vrien dinnen" van „L'auberge bleu", dat hij het genoegen heeft de bekende negerzangeres miss Jessie Blue aan te kondigen, die vorige maand zulke weergaloze triomphen heeft gevierd in het „Casino de Paris". „Miss Jessie Blue!" roept goudtand met stemverheffing en terwijl de band haar entree kracht bijzet, verschijnt in de schijn werperbundel een fors gebouwde negerin in een lange, nauwsluitende witte japon. Zij lacht met helle blikkering van tanden en loopt snel naar de thans lege pianokruk. Waarschijnlijk is het de vrouw van een van de jazz- musici, die de naam slechts tijdelijk draagt om de blauwe sfeer van deze kroeg te bevorderen en die misschien het „Casino de Paris" nog nooit van bin nen of van buiten heeft gezien. Maar hoe het ook zij, deze vrouw is fascinerend. Met een wat hese, hypei'-gevoelige altstem ver telt ze over „The man I love". Haar vin gers glijden licht over het klavier in de vrijwel duistere zaal. De grote lampen zijn uit en ieders aandacht is geconcenti'eerd op de negex-in in het schijnwerperlicht. Joe staart zo geboeid naar de vrouwenfiguur achter de piano, dat hij niet merkt, dat zijn sigaret in de asbak nutteloos in rook vervliegt. Daisy heeft haar tasje gepakt en kijkt in een spiegeltje, enkele tellen, dan zie ik haar iets schrijven in een notitieboekje. (Wordt vervolgd 9

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6