Vroeger Engeland en zijn dominions willen Mao Tse Toeng tot rede brengen Generaal Eisenhower in Nederland Groot Chinees offensief op het centrale front verwacht Geen overhaaste beslissingen tegen China Spoedig Westelijk antwoord aan Rusland Amerikaans legertoestel verongelukt Daroel Islam wenst verzoening De evacuatie der Ambonese militairen op Java Het woord is aan Demonstraties tegen zijn komst Amsterdam en Den Haag in Minister Marshall vraagt uitbreiding van dienstplicht Nederlanders in hef brandpunt van de strijd Vijf arbeiders in de IJsel bij Dieren verdronken Drie Nederlandse divisies toegezegd Stakende Parijse ambtenaren zullen worden geschorst West-Europa is van vitaal belang Spoedig Franse ambassadeur in Spanje Grondstoffenvoorziening in het Westen HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 156 Bureaux: Kenuemerlaan 154, Teleï. Adm. 5467. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 11 JANUARI 1951 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad ED OPRECHTE HAA'R'LEMSCHE COURANT IT IE 29 5e JAARGANG No 9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagep. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DIE GOEDE OUDE TIJD was het anders dan nu, nietwaar? Het is moeilijk dit begrip tot eigen jeugd te bepalen, als die in het eerste tijdvak der eeuw lag. Want toen barstte de eerste wereldoorlog uit. Maar goed, men kan verder teruggaan in zijn gedachten en in de negentiende eeuw terechtkomen.Toen leefde Nederland, na de Tiendaagse Veldtocht in 18-30, die nauwelijks oorlog mocht heten, rustig in vrede voort en plukte welvaart bij de tech nische omwenteling, die deze eeuw ken merkte. Ook waren de mensen braver, degelijker en verstandiger dan nu en voor de jeugd gold dat ook. Maar hoe komt het dan dat men, de weemoedige, milde, innige dichter P. A. de Genestet opslaand, in een ouderwetse bundel die de data van al zijn werk vermeldt, bij het jaartal 1848 een gedicht vindt onder de titel „Alarmisten"? Daar zegt hij, deze lieden bespottend: „Het menschdom op zijn endje, Veel kinderen en geen centje Verdienen op 't kantoor; Den heelen boel in 't honderd, En half Euroop' geplonderd Dat's alles wat ik hoor." Het is waar dat 1848 een Europees revo lutie-jaar was, dat overigens in dit land zonder opstanden en schietpartijen verliep. Maar niet zonder alarm en angst, zoals verder blijkt uit des dichters woorden, als hij toegeeft dat het ver van amusant is, wat de tijden baren, ,,'t Is vreeselijk en 't is ijselijk, 't is schriklijk en afgrijselijk en ik heb ook het land! Maar 't ergst van onze plagen zijn toch in onze dagen die kennissen van Job! Het zijn je die mer.ee- ren, die steeds jeremieeren. die altijd la- menteeren. die 't weinig goeds negeeren en eeuwig redeneeren als kippen zonder kop!" Nu ja, zult ge zeggen, maar men kon toen niet voorzien dat het tenslotte goed af zou lopen en na 1848 braken betere tijden aan, waarin de burgerlijke vaderen in be- hagelijke kalmte, in hun heerlijk-bedaarde tempo zonder vliegtuigen, auto's en schrik barend nieuws uit het buitenland, van het leven genoten. Welnu, ik blader verder in De Genestet. In 1851, dus nu precies een eeuw geleden, dichtte hij een ode aan het Gezond Verstand. Het was hetzelfde jaar waarin hij (in November) zijn vermaarde Boutade aan ons weergaloos klimaat wijd de, aanvangend met: „O land van mest en mist, van vuilen kouden regen, doorsijperd stukske grond, vol killen dauw en damp, vol vuns, onpeilbaar slijk en ondoorwaad- bre wegen, vol jicht en parapluies, vol kiespijn en vol kramp!" en besloten met de raad: „Trek overschoenen aan, gewijde grond der vaderen Gij niet op mijn verzoek ontwoekerd aan de zee." Waar uit, al was het dan maar een boutade, voor degenen die het vergeten mochten zijn blijkt, dat hij niet iemand was die in dar tele onbezorgdheid en zonder ergernis rondhuppelde. Er school zelfs achter die mild ironische boutade een persoonlijk leed, dat de mëesten van ons niet ervaren: De Genestet was een man van zwakke gezond heid; hij moest na weinige jaren zijn taak als predikant opgeven en hij stierf jong. Maar een somber, zwartgallig mens was hij niet en ook in dat jaar 1851 kwam hij weer in verzet tegen de alarmisten, ditmaal nevens onverschilligen en dwepers gesteld. In zijn ode aan het Gezond Verstand dicht te hij: „Wel mag de man u tot zijn schutsgeest bidden, Die Kerk of Kunst, of Wetenschap en Staat Zal dienen met zijn licht, zijn kracht, zijn raad; Opdat hij mensch en Christen zij te midden Der kranke, der geschokte maatschappij, Vol onverschilligheid, alarm en dweperij." Schrik niet als u alweer leest over een kranke, geschokte maatschappij. Het be treft ditmaal het Heden niet maar slechts de goede, oude tijd: een eeuw geleden, toen het toch allemaal zo vredig geweest moet zijn. Dat wil dus blijkbaar zeggen: alleen achteraf beschouwd ziet het er zo uit. Voor wie er in leefde, er middenin zat, waren de onzekerheden groot en niet velen hadden de opgewektheid en moecl van de lichame- lijk-zwakke De Genestet. Hij leefde niet meer toen de Frans-Duit se oorlog in 1870 nieuwe onrust en op schudding bracht. Alleen in de betrokken landen? Neen. in gans Europa en ook in dit land, want men wist toch maar niet wat er verder gebeuren kon. En economi sche crises schokten met vrij grote regel maat zo ongeveer eens in cle tien jaar de wereld in die goede oude tijd. Waarbij velen financieel en maatschappelijk ten onder gingen en anderen in de grootste onzekerheid kwamen te verkeren. Het ge beurde in 1881 dat een jonge man, die ener giek was, een brochure schreef waarin hij middelen aanbeval om uit de economische inzinking te geraken. Ik zou die denkelijk nooit gelezen hebben als hij, oude man ge worden, mij hfear een halve eeuw later niet was komen brengen. Toen was het dus 1931. En weer crisis. U zult u dat herinne ren. „Het is een oud boekje", zei de schrij ver. .,U ziet wel: bet is vergeeld en de stijl en de spelling zouden allebei herzien moe ten worden. Ze zijn wat verouderd. Het betoog alleen is dat niet. Ik zou het zonder het te veranderen opnieuw uit kunnen geven. Leest u maar". Hij had gelijk. Het is waar dat in die goede oude tijd er geen atoombommen waren en de con flicten niet tussen Oost en West leefden. Zij speelden zich af op wat beperkter gebied. Maar de onzekerheid, het alarm, de onver schilligheid, de crises, de noodzaak van beroep op het gezond verstand ze waren er zoals nu. En er braken veel meer oor logen uit dan alleen die Frans-Duitse, hier genoemd. Er dreigde uitbreiding. En midden in de eeuw moest men zijn opvat ting van de Staat volkomen herzien Velen vonden dat toen onmogelijk, onuit voerbaar. Lees hun nazaten nu. Het leven is nooit gemakkelijk geweest. Het heeft altijd moed en doorzetten geëist en altijd zijn gevaren gehad. Ook voor wij geboren waren. Ook in die goede oude tijd.... R. p. Mr. dr. L. H. Slotemaker, onder-direc teur der K.L.M., is met ingang van 1 Januari 1951 benoemd tot directeur buitenlandse be trekkingen der K.L.M. ('Van onze correspondent in Londen) Het grote vraagstuk waarvoor de Britse Gemenebest-conferentie staat, is of het mogelijk zal zijn, dat de landen van het Britse Gemenebest als groep eendrach tig optreden in de UNO. Allen zijn het er over eens, dat een oorlog met China moet voorkomen worden, maar niet ten koste van eigen standvastigheid. Of de accent verschillen tussen Canada, Australië, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeelancl enerzijds, die China niet erkend hebben, en de rest, die het wel gedaan heeft, reeds konden wor den overbrugd, is de vraag, al is bekend geworden, dat men elkaar dichter is ge naderd. Het is nog te vroeg om na te gaan, hoe groot Nehroe's invloed op deze conferentie is en hoe ver cle andere ministers met hem konden meegaan, clan wel of zijn eigen ideeën over cle oplossing van cle. kwestie een wijziging ondergaan hebben. Nehroe heeft in elk geval nogmaals de nadruk gelegd op de gevaren voor Indo- China en Birma van een voortgezette vijandige houding tegen China. Hij acht het onrealistisch, China te beschouwen louter als een satelliet van cle Russen. Tijd winnen Het is veelbetekenend, dat cle conferen tie de bespreking van het Amerikaanse memorandum, dat China als aggressor wil aanwijzen, tot het laatste ogenblik heeft uitgesteld. De lijn, welke Londen ook in Lake Success volgt, is tijd winnen om vooral geen overhaaste beslissingen te nemen. Want nog steeds heeft men in Engeland de hoop niet opgegeven, clat China ondanks alles naar rede zal willen luisteren. Opmerkelijk is, dat terwijl Nehroe in Londen is, in Inclia het besef toeneemt, dat de tijd voor neutraliteit voorbij is en dat in geval van oorlog aansluiting moet worden gezocht bij het Westen. Nehroe staat op het standpunt, clat geen Indische troepen buiten het eigen grond gebied gestuurd moeten worden. Omge keerd zal Engeland India in geval van nood wel te hulp snellen. Truman's rede heeft op de conferentie, evenals in Engeland zelf, een bevredigende indruk gemaakt, omdat hij de deur tot on derhandelingen nog niet gesloten heeft. Voor enig verder optreden tegen China moet volgens het inzicht in Londen zonne klaar vaststaan, dat Peking een breuk wil forceren. „Vrede met China" Een grootscheepse campagne is thans in gezet door een comité genaamd ..Raad voor vrede met China", onder voorzitterschap van Lord Stansgate, waarin vooraanstaan de personen uit de drie grote politieke Concessies van de Sovjet-Unie? De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft ver klaard, dat Engeland, Frankrijk en Ame rika binnenkort gelijkluidende antwoorden op de jongste Russische nota over de mo gelijkheid van viermogendhedenbespre- kingen zouden inzenden. De Sovjet-Unie is tot aanzienlijke con cessies bereid wanneer de West-Duitse be wapening binnen bepaalde grenzen cn tot vijf a tien divisies beperkt blijft, alclus zou Otto Nuschke, vice-minister-president van de Oost-Duitse staat, in een interview met de Stockholmse „Expressen" verklaard hebben. Nuschke zou verder gezegd hebben opti mistisch gestemd te zijn ten aanzien van cle mogelijkheid van het tot stand komen van Duitse eenheid en van een snelle oplos sing van de Duitse kwestie in haar geheel. Volgens inlichtingen zowel van Sovjet- Russische als van Westelijke zijde zou reeds met een viermogendhedenconf eren tie in het komende voorjaar rekening gehouden kunnen worden, aldus zou Nuschke volgens het agentschap van DPA te Stockholm uitgelaten hebben. De Brittannia-figuur aan de voet van het monument van Lord Clyde, is beroofd van het bronzen zwaard. Lord Clyde, de be dwinger van de opstand van 1S5S in Hindostan, was een Schot van geboorte en de politie vermoedt daarom dat het weg nemen van het Brittannia-zwaard een représaille is voor de diefstal van de Kroningssteen uit Westminster Abbey, van welke daad men de Schotse nationalisten ver de rikt: partijen zitting hebben. Het comité wil, clat Engeland zich niet laat meeslepen in een oorlog met China, maar ei-kent cle Noorcl-Koreanen als aggressor. Het oefent scherpe critiek uit op de wijze van oor logvoeren door cle UNO, wier humanitaire taak op deze manier onmogelijk wordt ge maakt en die propaganda voor het com munisme vormt. Het comité, clat overal in het lancl cloor plaatselijke comités bijeen komsten laat houden, waarschuwt tegen het toepassen van economische sancties tegen China, omdat ook cleze volgens haar het communisme slechts kunnen versterken. Men bepleit overdracht van Formosa aan Mao en opneming van het communistische China in de UNO. Ongeveer 50 km. ten Westen van Albu querque in New Mexico is Woensdagavond een tweemótorig toestel van cle Amerikaan se luchtmacht met elf personen aan boord neergestort cn verbrand. Een reddingsploeg van de nabijgelegen vliegbasis Kirtland mcldcle hedenmorgen, clat zij zeven gewonde passagiers cn leden van cle bemanning hacl aangetroffen. Men zoekt nu naar de vier vermisten. De leider van de Daroel Islam, de ex tremistische Mohamedaanse beweging, Kartosoewirjo, zou, aldus het dagblad „Pccloman" aan zijn manschappen cn zijn „regeringsapparaa" bevel hebben gegeven, onmiddellijk de vijandelijkheden tegen de APRI cn cle Indonesische republiek te sta ken. Het blad schrijft, dat cle Indonesische regering van dit bevel officieel heeft ken nis genomen en dat er thans stappen wor den genomen, opdat het verlangen van Kartosoewirjo naar vrede in vervulling zal kunnen gaan. Op een vraag van het Tweecle-Kamer- lid cle heer C. J. I. M. Welter (K.N.P.) over cle evacuatie van cle tot het Neder landse leger behorende Ambonese militai ren op Java, heeft cle minister van Oorlog geantwoord, clat hij de verzekering kan geven, dat hoezeer ook de omstandig heden het hem bemoeilijken het zijn streven is en blijft cle demobilisatie van de Ambonese soldaten op Java op zoda nige wijze te doen plaats hebben, clat naar ménselijke berekening hun leven er niet door in gevaar wordt gebracht. Hij wil daarbij in het midden laten of eva cuatie van Java voor allen cle geschiktste oplossing zal zijn. Het bureau Zuid-Molukken in Neder land deelt mecle, dal Ambonese ex-KNIL- militairen op Java de delegatie-Aponno telefonisch hebben meegedeeld clat er een brief is gezonden aan cle comman dant der Nederlandse militairen in Indo nesië. In deze brief staat dat cle Ambo nese militairen „cle onrechtmatige eisen van de Nederlandse legerleiding afwijzen en afvoer blijven eisen naar Nieuw - Guinea". William Hazlitt: In het algemeen zijn de grootste rampen het gemakkelijkst te dra gen, omdat er een zekere waar digheid toe behoort. Om kwart voor vijf Woensdagmiddag landde op Schiphol een Constellation van de „Military Air Transport Service" van het Amerikaanse leger, waarmede generaal Eisenhower zijn reis langs de West-Euro- pese hoofdsteden maakt. Generaal Eisenhower werd verwelkomd cloor de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, de chef van de marine-staf vice-admiraal E. J. van Holthe en door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant- generaal I. A. Aler. Van Amerikaanse zijde waren aanwezig cle ambassadeur Selden Chapin, de militaire attaché Bruce W. Bid- well, de gezantschapsraad Sidney O'Do- noghue en admiraal E. P. Forrestal. Gene raal Eisenhower was vergezeld door luite nant-generaal A. M. Gruenfher, de chef van zijn staf, cloor zijn adjudant kolonel Paul T. Caroll, zijn „public information officer" luitenant-kolonel C. Craig Cannon, zijn aide lie camp luitenant-kolonel Vernon A. Walters en cle heer Douglas McArthur van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De auto's, waarmede de generaal en zijn gevolg zouden doorreizen, reden tot vlak bij het vliegtuig cn enkele ogenblikken na dat cle generaal de Nederlandse bodem had betreden, stapte hij in de lichtblauwe leger auto van generaal Kruis, waarna het ge zelschap naar Den Haag' vertrok. Als escorte fungeerde een detachement motor rijders van de marechaussee. Om ongeveer half zes arriveerde de stoet van tien auto's bij hótel Des Indes, waar generaal Eisenhower gedurende zijn kort verblijf in Den Haag logeert. Gedurende zijn bezoek aah ons land zijn hem een tweetal Nederlandse officieren ter beschikking gesteld, namelijk generaal- majoor W. J. K. Baay, chef van het comité van chefs van staven, en luitenant-kolonel G. S. Sicco Smit. Aan de chef van cle staf van generaal Eisenhower, generaal Guenther, is luite nant-kolonel A. V. van de Wall Bake toe gevoegd. Generaal Eisenhower heeft vandaag be zoeken gebracht aan cle minister-president, cle minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Oorlog cn Marine. Voorts stonden besprekingen met de Nederlandse chefs van staven op het programma. De Nederlandse regering heeft officieel haar goedkeuring gehecht aan het besluit van de Noord-Atlantische Raad, generaal Eisenhower te benoemen tot opperbevel hebber van de Noord-Atlantische strijd krachten in Europa. Dit heeft minister Stikker in een brief aan Paul van Zeeland, voorzitter van de Atlantische Raad, mede gedeeld. Betogingen Het is Woensdagavond in verschillende delen van Amsterdam onrustig geweest doordat groepen van vijftig tot driehonderd personen demonstreerden tegen cle komst- van generaal Eisenhower. Bij het consu laat-generaal der Verenigde Staten op het Museumplein, op het Rokin bij de Dam, op de Nieuwendijk, bij de Droogbak en -op cle Nieuwmarkt is de politie tegen de demon stranten opgetreden. In totaal schatte de politie het aantal demonstranten in Am sterdam op 800 a 1000. Arrestaties zijn niet verricht. De politie had geen versterkingen opgeroepen. Tegen 11 uur 's avonds was de rust weergekeerd. Ook in Den Haag hebben enkele hon derden personen gedemonstreerd legen cle komst van generaal Eisenhower. Met span doeken. waarop leuzen prijkten als: ..Eisen hower verdwijn". ..Weg met cle atoombom", „Weg met de Duitse herbewapening" trok ken zij in optocht naar cle Prinsegracht, waar de bureaux van het dagblad „De Waarheid" zijn gevestigd. Toen politie ter plaatse kwam, verspreidden cle demon stranten zich. WASHINGTON, 10 Januari (Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, heeft Woensdag voor een subcommissie van cle Senaat aange drongen op onmiddellijke oproeping van 450.000 ongehuwde jongemannen van 13 jaar voor de militaire dienst van '21 maanden, teneinde cle sterkte van cle Amerikaanse strijdkrachten op te voeren. Thans gelclt de dienstplicht voor mannen van 19 jaar en ouder gedurende 21 maan den. Mevrouw Anna Rosenberg, assistente van Marshall voor de afdeling' personeel van de strijdkrachten, verklaarde dat pre sident Truman zijn volledige goedkeuring aan het plan had gehecht. Volgens Marshall krijgen cle manschap pen der Chinese communisten in Korea zes kilo rijst en munitie en moeten zij verder maar zien hoe zij het klaar spelen. „Het Amerikaanse leger zou niet op cleze manier kunnen functioneren'', alclus cle minister. Woensdagmiddag arriveerde generaal Eisenhower voor een kort bezoek aan Neder land op Schiphol. Bij zijn aankomst werd „Ike" (links) begroet door de chef-staf, generaal mr. H. Kruis. Troepen voor Eisenhower KOREA, 10 Januari (Reuter en United Press). Een Amerikaanse patrouille is Wondjoe binnengegaan en heeft gemeld, clat. zich geen Noordelijke troepen in de stacl bevonden. Manschappen van de Amerikaanse tweede divisie, geholpen door Nederlandse en Franse bataljons, hadden al vechtend tot Wondjoe cloor weten te dringen en een felle aanval van 7.000 Noord-Koreanen afgeslagen. In een strijd van zeven uur leed cle tegenstander grote verliezen. Vijandelijke strijdkrachten vielen Don derdag voor het aanbreken van de dag op nieuw aan en in berichten van het front wordt gezegd clat een groot offensief in centraal Korea op handen schijnt tc zijn. De 8 km die door Amerikaanse, Franse en Nederlandse soldaten gewonnen waren in cle eerste grote tegenaanval die de ge allieerden clit jaar deden, gingen al in de eerste uren van een Chinese tegenaanval verloren. Een zware aanval met kleine wapens en mortieren trof het Nederlandse contingent voor het aanbreken van de dag, zo meldt cle United Press correspondent Joseph Quinn uit het gebied van cle tweede divisie. De strijd in het gebied van Wondjoe vond plaats in een boog die zich uitstrekte van een punt op 16 km. ten Zuid-Westen van de stad aan cle weg naar Tsjangjöe, via een punt op 3 mijl ten Zuiden van Woncljoe, .naar een punt precies ten Oosten van Tsjetsjon, 34 km. ten Zuid-Oosten van Wondjoe. Roeibootje kantelde doordat pontkabel plotseling strak getrokken werd Een roeiboot, waarin zich zes arbeiders van een steenfabriek te Dieren bevonden, is Woensdagmiddag op de IJsel omgeslagen. Vijf van de zes inzittenden van het bootje verdronken. Het ongeluk gebeurde doordat de kabel van de veerpont plotseling strak getrokken werd, toen het roeibootje zich juist boven deze kabel bevond. Het vaartuigje kantelde en de zes mannen vielen in net water. Een van lien wist een roeispaan te grijpen en bleef daardoor drijven. De overigen ver dronken. Het waren J. Gerritsen, G. Jansen, L. Nieuwenhuis en J. Nijland, allen uit Doesburg en C. Jansen uit Rheden. Het achtste leger meldde dat er slechts patrouille-actie elders aan het front was, terwijl de Chinffien zich concentreerden in het gebied ten Oosten van Osan in de Westelijk sector. Doordat cle vijandelijke activiteit op nieuw toeneemt, wordt de flank van het achtste leger opnieuw bedreigd bij het terugtrekken langs de route die naar het oude Poesan-bruggenhoofd voert. Sneeuw en regen vormden Donderdag andermaal een belemmering voor de geal lieerde luchtmacht. Wel werden diverse bombardementen uitgevoerd, maar het slechte weer belette een grote ontplooiing van het luchtwapen. Over het algemeen is Januari een van cle beste periodes voor het weer op Korea en men verwacht clat de ongunstige omstandigheden spoedig zullen verbeteren, waardoor dan de lucht macht weer actief kan worden. (U. Press) Nederland zal tegen het einde van dit jaar tenminste drie divisies, 75.000 man, op de been hebben, (indien de toegezegde Amerikaanse uitrusting arriveert) die ter beschikking van generaal Eisenhower zul len worden gesteld. Op een snellere leve ring van materiaal zal worden aangedron- §en- In Brussel worclt verklaard, dat België Eisenhower heeft beloofd, dat het binnen zes maanden een pantserdivisie en een infanterie-divisie ter beschikking van het Atlantische leger zal stellen. Tegen Juli 1952 zouden claar nog twee of drie divisies bijkomen. Naar vernomen wordt, zullen de socia listische en liberale leiders in België zich niet langer verzetten tegen verlenging van de dienstplicht van een tot twee jaar. Italië wil twaalf volledig uitgeruste en opgeleide divisies (het gehele leger, dat Italië volgens het vredesverdrag mag be zitten) generaal Eisenhower voor het ver enigd Europees leger nog dit jaar ter be schikking stellen, aldus meldt het Italiaans persbureau Ansa uit gezaghebbende bron. De Italiaanse regering zou hiertoe in staat zijn, mits cle Amerikaanse hulp Italië in snel tempo en regelmatig blijft berei ken, de prijzen stabiel blijven en tijdig de noodzakelijke gelden ter beschikking worden gesteld. Eerder had de Italiaanse regering bekend gemaakt, dat drie divisies gereed zijn om onder commando van Eisen hower gesteld te worden. De Franse regering heeft besloten amb tenaren, die Dinsdag deelnamen aan de „patriotten-staking", waartoe de commu nisten hadden opgeroepen, te schorsen. De staking was gericht tegen de aanwe zigheid van generaal Eisenhower in Frankrijk. Het kleine aantal ambtenaren, op wie het besluit betrekking heeft zal voor een disciplinaire commissie moeten verschij nen. De ministerraad heeft tevens besloten alle buitenlanders uit het land te wijzen, die deelgenomen hebben aan de demon straties voor het Astoria-hótel te Parijs. Een woordvoerder heeft na de bijeen komst van de premiers van het Britse Ge menebest verklaard, clat de ministers het er over eens zijn geworden, dat „West- Europa het gebied van werkelijk vitaal strategische waarde voor het Gemenebest en de wereld in het algemeen" blijft. Het onmiddellijke gevarenpunt is echter het Verre Oosten. De politiek cler Westelijke democratieën werd algemeen goedgekeurd, alclus de woordvoerder. Volgens ,,Le Monde" heeft de Franse regering besloten liet hoofd van de Franse diplomatieke missie in Madrid, Bernard Hardion, te benoemen tot ambassadeur in Spanje. Te Parijs wordt verwacht, clat vandaag een overeenkomst zal worden bekend ge maakt tussen Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten voor cle vorming van een kleine internationale leidinggevende com missie, clie plannen moet opstellen voor de verdeling van vitale grondstoffen in het Westen. In goed ingelichte kringen zeide men, dat cle voorstellen behandeld zouden worden in de bijeenkomst van cle bestuurs raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking,' die Vrijdag gehouden wordt. Een kleine storing die zich gisteren afsplitste van de depressie in de Golf van Biscaye trok naar de Noordzee, nam daar in intensiteit toe en veroorzaakte tijdelijk regen in ons land. Een nieuwe, brede regenzone die samenhangt met een zeer diepe de pressie. waarvan de kern nu ten Zuid- i westen van IJsland ligt, trekt over de Britse Eilanden naar het vasteland van West-Europa. Achter het frontensys teem stroomt lucht van onstabiele op bouw naar het Oosten. Ten Westen van Ierland bevindt zich een randstoring van de genoemde diepe depressie, deze randstoring beweegt zich eveneens in Oostelijke richting en gaat aan de Zuidzijde vergezeld van zware Westerstormen. O0N8EW0LKT 0 LICHT B£W. 0 HALT BEW ZWAAR BEW GEHEEL8EW MIST SNEEUW., s REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V 8UIEN K ONWEER L?TEMPSRATUUR IÖOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST 5TANC VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTgEEP IS-EEN-WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE TAMELIJK GUUR Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met een krach tige tot harde en vooral tijdens regen- of hagelbuien tijdelijk storm achtige wind tussen Zuid-West en West. Iets kouder. 12 Januari Zon op 8.45 uur, onder 16.52 uur. Maan op 11.02 uur, onder 23.04 uur. Hoog en laag water te I.Imuiden Donderdag 11 Januari Hoog water: 6.13 en 18.30 uur. Laag water: 1.54 en 14.14 uur. Vrijdag 12 Januari Hoogo water: 6.57 en 1.16 uur. Laag water: 2.33 en 15.54 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1