Velsen wil graag zijn evacué's helpen, maar het probleem staat niet alleen Kermemer Tax" Old Clothes New Onzekere opbloei van de IJselmeervisserij Huisvesting in haar geheel en industrialisatie maken de zaken ingewikkeld Agenda voor Velsen Enkhuizens bedrijfjes „houden het hart vast" „Hoe" op het IJselmeer Tweede Kamerlid besprak de P. B. O. AUTO-RSJSCHOOL REIJM ZATERDAG 13 JANUARI 1951 Leed huiten de geméènté DRIEHOOG ACHTER, ergens in Am sterdam, op het Friese platteland, in de stede Beverwijk en in haast alle andere Nederlandse bevolkingsgroepen is wel een gezin te vinden, dat er in feite niet thuis hoort en liefst zo gauw mogelijk terugkeert naar de plaats waar de Duitsers het van daan joegen. Evacués van Nederlands Westkust zijn uitgestrooid over bijna alle steden en dorpen van het land en Velsen is op die manier tijdens de donkere bezet tingsjaren talloos velen van zijn zonen en dochteren kwijtgeraakt. Zelfs het contact ging veelal verloren, doordat er bevolkings registers opzettelijk of anderszins in de war raakten en dat maakt het probleem der re-evacuatie nog maar ingewikkelder. Meestal willen de gemeenten, die in tijden van nood Velsenaren opnamen, ze wel graag weer kwijt, omdat men daar zelf ook met het huisvestingsprobleem „omhoog" zit. En daar ligt een van de stukjes uit deze samengestelde Iegpuzzle, waarmee de wet houder van Sociale Zaken, de heer F. J. A. Strijbosch, de directeur van het huis vestingsbureau, de heer J. L. Aikema en met hen vele anderen zich het hoofd breken. Niet slechts cijfers De re-evacuatie is niet slechts in cijfers weer te geven; meer nog spreekt de nood dergenen, die hun levensavond in een eigen Veisens huisje willen doorbrengen en met dit verlangen komen aankloppen bij het Velsense gemeentebestuur, spreekt ook de menselijke kommer, die door over volle huizen in een vreemde stad wordt veroorzaakt. Te sterker omdat er eens een eigen nest bestond in IJmuiden, dat onbe reikbaar ver lijkt. Hard bouwen, toch nog achterop ..En in Velsen wordt nog wel zo hard gebouw:!" is dan het argument. Ja, Velsen bouwt inderdaad formidabel en dringt haar nieuwe huizenblokken steeds verder de duinen in, maar hiertegen over staat steeds weer de behoefte van dit moment aan 3300 woningen en de lijst van 343 paren sinds 1946, die niet kunnen trouwen, omdat de nieuwbouw nog altijd niet het bevolkingsaccrès kan inlopen. De nieuwbouw lijkt heel wat, maar tel de huizen maar eens na. Dezë vraagstukken: die der normale be volkingstoeneming in een relatief „jonge" gemeente (de industrialisatie veroorzaakt in Velsen een bevolking met een ruim per centage vertegenwoordigers van de leef tijdsgroep tussen de 20 en 35) en van de daar 'nog bijkomende terugvloeiïng van geëvacueerden grijpen in elkaar en het is aan de gemeentelijke instanties om er een aanvaardbare oplossing uit te halen. Dat is vrijwel onmogelijk. Wanneer wij ons slechts bepalen bij het jaar 1950, ont wikkelt zich het volgende beeld: Er zijn in dit jaar 713 huizen bijgeko men voor 713 gezinnen. In totaal konden er 164 evacués geholpen worden, waarvan er 24 gezinnen uit Amsterdam terug kwa men, 36 uit Beverwijk (22% dus), 27 uit. Bloemendaal, 26 uit Haarlem, 21 uit andere Noordhollandse gemeenten, 6 uit Zuid- holland, 10 uit Friesland, 3 uit Groningen, 2 uit Utrecht, 2 uit Drente, 2 uit Limburg, 2 uit Brabant, 2 uit Overijsel en 1 uit Gel derland. Hoeveel geëvacueerden er nu nog buiten de genieente wonen is heel moeilijk te zeggen; de bezetting heeft de bevolkings boekhouding grondig overhoop gehaald en slechts de „zorggevallen" en de gevallen van evacués die zich bij de gemeente ver voegen om terug te kunnen komen zijn bekend. Gedeelte is ingeburgerd Bovendien is een aanzienlijk gedeelte van de geëvacueerden inmiddels al geruisloos opgegaan in de nieuwe kring: de man vond er werk en voelt er zich thuis, de kin deren gaan er op school en het gezin heeft vaak niet veel idee meer in een re-evacu atie naar Velsen. Meestal is er voor hen woonruimte gevonden in de nieuwe ge meente, vooral als de broodwinner zich een ..onmisbare" baas heeft weten te veroveren, zodat hij een paar troeven in handen had om een woning uit het vuur te slepen. Er zijn echter ook gemeentebesturen die neem het ze maar eens kwalijk wei geren de Velsenaren in hun gebied aan een woning te helpen, juist omdat ze eva cué zijn: op grond van hun eigen woning problemen dringen zij dus bij de gemeente Velsen op terugvoer aan. Stroom en tegenstroom Dan komt Velsen voor netelige problemen te staan. Sinds de groot-industrie zich aan de oevers van het Noordzeekanaal op steeds breder basis ging grondvesten, kwam er een groeiende behoefte aan woonruimte voor het toenemende personeel. Het landsbe lang kwam om de Velsense hoek kijken en het particuliere belang moest soms wijken. Er is wel eens door naburige gemeenten met scheve ogen gekeken naar deze toe vloed van arbeidskrachten, die de moge lijkheden voor de terugneming van eva cué's sorns aanzienlijk minder maakten. ADVERTENTIE 99 TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 TELEFOON 4333. ZATERDAG 13 JANUARI was Bij zeer velen van de 48.307 Velsenaren overheerst het huisvestingsprobleem nog altijd de dagelijkse gedachten en zeker de hèlft van de vroegere inwoners dezer gemeentedie nog altijd als evacué bui ten de gemeentegrenzen leven en vaak ook werken, is de vraag ..Hoe kom ik zo gauw mogelijk terug" een levens kwestie geworden. Dat het rc-evacuatie- probleem de nodige voetangels en klemmen bevat, maar dat de overheid probeert alle, vaak tegenstrijdige, belan gen naar haar beste weten te dienen, probeert dit artikel aan te tonen, dat wij ontleenden aan gegevens ,van wet houder F. J. A. Strijbosch van Sociale Zaken en de directeur van het Huis- vestingsbttreau, de heer J. L. Aikema. Het is voorgekomen en het zal nog wel meer gebeuren, dat een „onmisbare" Hoog ovenarbeider naar IJmuiden werd gehaald, waardoor er een kans minder was voor een naar terugkeer snakkende evacué. Het is echter ook voorgekomen, dat een arbeider, die in IJmuiden beslist nodig was, vertrok en in zijn oude gemeente dus woonruimte vrij maakte, waar een evacué, die ginds al min of meer burgerrecht had verworven, in kon stappen, als hij dat wilde. Dat er een nauwe samenwerking is op dit punt tussen Velsen en de gemeente waarmee zij over deze zaak te maken krijgt, zal duidelijk zijn en wethouder Strijbosch kan niets dan lof hebben over de prettige sfeer, waarin bijvoorbeeld met Beverwijk contact wordt gehouden. Hoe samengesteld het vraagstuk is, wordt verder geïllustreerd door het feit, dat men vaak een „recht" op re-evacuatie ontleent, ADVERTENTIE Uw kleding ais nieuw Binnen een dag gereed. Koningsplein 10 - Telefoon 4886 als men behoort tot de familie, die eertijds uit Velsen werd verdreven: het aantal eva cué's neemt dus eigenlijk met elke nieuwe wereldburger van een „geëvacueerde va der" toe en er zijn gemeentebesturen, die hierop de noodzaak van terugneming hun ner Velsense gasten door de oorspronke lijke gemeente baseren. Ouden van dagen, een apart probleem De ouden van dagen, verweven in dit in gewikkelde patroon, hebben natuurlijk eveneens de aandacht van de gemeentelijke overheid. In de cijfers over 1950 zijn ver scheidene uit de bejaarde groep inbegrepen. Maar het blijft natuurlijk moeilijk een gezin van zeg maar zes personen uit een Veisens huis te zetten, omdat er een rente nierend echtpaar graag in terug wil, hoe zwaar de aanspraken van de oudjes ook wegen. Toch probeert men in zo'n geval een oplossing tot stand te brengen in woning is dan vaak de enige uitweg. Daarom is dat verzorgingshuis voor ouden van dagen in IJmuiden ook zo hoog en hoognodig. Er zal daardoor weliswaar geen volkomen punt achter de moeilijk heden der geëvacueerde oudjes komen, maar men kan er een heel eind mee in de goede richting komen. Dat het aantal oude mensen in onze be volking steeds toeneemt, maakt dit alles op zichzelf steeds benauwender. Er is dus een voortdurende wisselwer king van belangen, waarvan er enige in dit korte bestek niet aangevoerd kunnen worden. Er zijn de jonggehuwden, waarvan er vorig jaar 50 uit Beverwijk kwamen. En_er is de diepgevoelde plicht, die waar lijk geen holle frase is ten Velsense ge meentehuize, om dit evacuatieprobleem, weliswaar niet op te lossen want dat is menselijkerwijs onmogelijk maar om het zo veel mogelijk van zijn scherpe kan ten te ontdoen. En het voortdurend te leggen naast het ganse huisvestingspro bleem.. MARKTBERICHTEN Prijzen Gr. tong 2,65—2.45; gr.m. tong 2,24—2.15; kl.m. tong 2.14—1,88; kl. tong I 2,06—1,71; kl. tong II 1,52—1,31; tarbot I 1.97—1,85, p. kg. Tarbot III 76: tarbot IV 47.50—46: gr. schol 46,5039; gr.m. schol 60—51; kl.m. schol 69—63; kl. schol I 57—46; kl. schol II 40— 27.50; schar 33—9,50; bot 29—24,50; v. haring 19,50—18; wijting 24,50—23; gr. gul 60, per 50 kg. Gr. kabeljauw 192—142, per 125 kg. Aanvoer 180 kisten tong en tarbot, 305 kisten schol, 43 kisten schar, 16 kisten bot. 328 kisten, ha ring, 70 kisten wijting, 25 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten diversen. Totaal 977 kisten. Besommingen KW 65 f4600; KW 59 1 1880; KW 89 f7895; KW 41 f 8470; IJM 228 f695; IJM 52 f 1030; IJM 276 f 1250; IJM 277 f780; VL 128 f180; KW 94 f760; KW 77 f910; KW 34 f2015; KW 21 f 200; KW 27 f810; KW 12 f180; KW 53 f955 KW 210 f 1010; KW 72 f220; KW 92 f160. JUMPNIEUWS. De IJmuidense bridgeclub „De Jump" heeft in het clublokaal hotel „Kennemer- hof" met 'drie teams een wedstrijd voor de Nederlandse Bridge Bond gespeeld. Hier van wist team 3 te winnen van bridge club „1940" II met 3629 m.p., team 5 verloor van „Boekenroode" II met 1544 m.p. en team 6 speelde gelijk tegen „Boe- kenroode'TV met 2422 m.p.- Tevens werd er nog een „Howell" ge speeld. De uitslag hiervan werd: 1. JonkerMains 22 p.; 2 dames Kra merRolloos 21 p.; 3. BreurBreur 21 y, p.; 4. Amsingv. d. Berg 19 p.; 5. d,ames Laman—v. Dok 14)4 p.; 6. De HaasWeij 14 p.; 7. dames BrouwerDe Haas 13J-* p. PERSONEELSVERENIGING „DE TOEKOMST'' Donderdag is in de vergaderzaal aan de Abelenstraat opgericht de personeelsver eniging „de Toekomst" van de Chemische fabriek de Toekomst in IJmuiden. Het be stuur wordt gevormd door de heren H. Koster, voorzitter; J. Schildkamp, secre taris; J. Visser, tweede secretaris; C. Wil genhof, penningmeester; S. Bakker, com missaris. DOKTEKSDIENSTEN Het telefoonnummer van de arts J. J. Wuite, die dit weekeinde met de arts P. C. de Weerdt waarneemt voor de aangeslo ten doktoren, is niet 4610, zoals wij giste ren abusievelijk meldden maar 4953. Omdat IJmuiden schraal is ALS DE DUNNE OCHTENDWIND, die vochtig is van al het water rondom, nog door de stijlen van de lichtopstand op het havenhoofd zingt, dokkeren de bootjes van Enkhuizen al tussen de kleine pieren uit. De kotters met hun hooguit twintig paarden onder de machinekap beginnen de dag vlak nadat hij geboren is, want de snoekbaars geldt 73 cent per pond en daar moet de mens van profiteren. Met de Spakenburgers, de Volendammers en al de andere kinderen van het IJselmeergezin pikken zij hun boterham mee; een behoorlijke boterham voor zolang deze hoge prijs wii aanhouden, een schrale bete zodra de tijden keren. De visserman bij de kleine afslag van Enkhuizen zal dat goede niet gauw erkennen; hij ziet de zorgen achter de vluchtige blijdschap wegens een goede besomming te duidelijk om het gewin van een paar weken voor welvaart te verslijten. Er mag dan een honderd gulden daags verdiend worden met z'n drieën op de kotter, maar neem eens even de prijzen van het katoen voor de netten, neem vooral eens even de naheffing van de ondernemingsbelasting. „Daar zijn wij, IJselmeervissers, mee opgeknapt en de kust- en Noordzeevissers blijven er vrij van. Straks, als het door gaat, mogen we weeldebelasting op de paling gaan betalen aan Den Haag". Zorgen van zes en twintig Nee, het mogen dan even een paar vette weken zijn, sommigen onder ons kunnen maar nauwelijks de eindjes aan elkaar breien en sommigen helemaal niet. En dan de inpoldering, die eigenlijk overbevissing betekent voor de vissers, samengedrongen straks op een klein stukje plas. Dat zijn hoofdbrekende problemen voor de zes-en-twintig bedrijfjes, die van Enk huizen uit de snoekbaars, de paling, de baars, voorn en blei jagen naar de stand der seizoenen liet voorschrijft en cle „geslo ten tijden" het ordonneren. Jonge belangstelling is er Zes-en-twintig, op de kop af. Kleine, hardwerkende vissers met een eigen kotter en de zoon vaak als stuur in de hut, de zoon, die straks de „vergunning" over neemt en het bedrijf voortzet.. Want dat er een kern van vissers zal blijven in dit Enkhuizen, moet wel vast staan voor de gene, die eens een paar jongens van om trent negen jaren heeft bezig gezien in een vlet met een hoeklijntje omdat het er in zit en omdat de visserij hen is aangeboren als een tweede natuur. Maar desondanks: zorgen genoeg. Nieuwe vergunningen worden niet meer gegeven, al zijn er bij de haven wel tien mensen op te noemen, die him zoon graag een eigen aparte kotter onder de bombazijnen broek zouden willen schuiven. Want nogmaals: het vriendelijke lot heeft zijn plotselinge gunsten van dit moment niet zomaar over de Zuiderzeevisserij uit gestrooid en het zal over een maand of wat heus wel de rekening komen presenteren. Dat de snoekbaars zo duur is, komt niet vanzelf: IJmuiden heeft krapte aan zeevis en rond Urk liggen de ijsvelden nog pot dicht, zodat de markt voor de snoekbaars voortreffelijk is. Verleden jaar werd er [De klanken van het kleine carillon in het koepeltje van de Dromedaris ver poeieren over een stil stadje: Enkhui zen. Vroeger moet daar een rijk en gul koopvaardersgeslacht en een aanzien lijk fabrikantengilde hebben geleefd: in de tijden dat de schepen der Oost- Indische Compagnie de Kaap rondden en de ruim achttienduizend inwoners een royaal bestaan vonden in de laken nijverheid., de scheepvaart en de vis serij. Amsterdams opkomst heeft deze bloei tot verval doen verkeren en in 1840 telde de eertijds sterke stad nog slechts 4500 inwoners; Later is daar weer wat leven in de brouwerij gekomen: de ijzeren weg ver bond de stede met haar achterland, er kwam een goede haven en er raakte weer wat kleine industrie verzeild. Maar het gerucht van de handel is goed deels verstorven op de wind der eeuwen. De visserij heeft zich gehandhaafd, zij het in geringe omvang en op een basis, welke zozeer verschilt van die langs de Noordzee, dat het verhaal van deze paar kleine kotters vol onverwachte feiten gepakt zit voor degene, die er zich in wil verdiepen. De neerslag der eeuwen ligt op het eind van Westfrieslands „kop" verzameld in de havenstad Enkhuizen, waar buigende gevels zich spiegelen in het rustige water. Thalia, 19 en 21.15 uur: „De bruid een man". Edisonslraat, 20 uur: „Ik en mijn naaste", filmvoorstelling van het Leger des Heils. ZONDAG 14 JANUARI Thalia, 15 uur: Kindermatinée „Asse poester": 19 en 21.15 uur: „De bruid was een man". R H. B S.. 10.15 uur: „Oorsprong en betekenis van de Bijbel", lezing van dr. O. Noordenbos uit Amsterdam voor Hu manistisch Verbond. MAANDAG 15 JANUARI Raadhuis, 10 tot 12 uur: Spreekuur bur gemeester. Thalia, 20 uur: „Voor wie de klok luidt". voor een pond ook niet meer dan gemid deld 35 cent betaald. Sociale zekerheid? Geen cent „Je kunt beter bij de rooie ton zitten dan op het Muntplein". Waarmee gezegd wil worden dat de veiligheid op de voormalige Zuiderzee heel wat vooruit gegaan is, sinds zij voormalig werd, dat de vissersweduwen in haar vroeger vaak zwaargetroffen vis sersdorpen zeldzaam worden en dat 't op de wal vrij wat riskanter werken is dan onder de wisselende hemel boven de val van Urk of het Krabbersgat. „Maar als je ziek wordt ben je verkocht". En dat wijst op iets, wat de vissers van Enkhuizen nog slechts individiueel en bij hoge uitzondering kennen en wat dus goed deels ontbreekt: de sociale voorziening. Ziektewet en ongevalsverzekering zijn twee zaken, welke een paar verstandige schippers particulier in hun boeken zijn gaan schrijven, de anderen echter moeten maar zien hoe ze aan geld komen als ziekte of erger hen bezoekt. Sociale voorzie ningen? Ieder krijgt 20 van de netto besomming, een grondtoon bestaat niet en over vastgestelde werktijden praten we maar niet eens. De Dromedaris kijkt al eeuwen over het meer Flevo en het slag mensen, dat hij aan zijn voet vindt, is niet zo heel veel veranderd, evenmin als de gevels van Enkhuizen en de magere ophaalbrugjes over zijn stille grachten. De snoekbaars wordt op het IJselmeer verschalkt met het sleepnet (kleine trawl) en met staand want (vleet), de paling eveneens met de „kuil" (zonder borden, want dat is op het meer ver boden al zouden de vissers er graag gebruik van maken omdat de borden „zoveel scherper vissen") of het hoek want of beug. Hoe zou het bedrijf het ook moeten op brengen allemaal? De ondernemer-schipper -eigenaar leest zijn inkomsten af van de mijnklok in de afslag en de premie van zijn eventuele verzekering tegen ziekte kan hij daar niet in „doorberekenen" zoals dat tegenwoordig heet. Uitwijkmogelijkheden zijn er niet en als het meer geen vis wil leveren, is er geen brood op de plank. Wil het meer dat wel, dan ziet de Enkhuizense kotterman ook direct loon naar werken: na de afslag kan hij met zijn bonnetje naar het afslagkantoor gaan, dat evenals de mijn zelf onder ge meentelijk beheer staat, om de besom ming minus 7,3 procent voor afslagloon, korting waterwicht en het Bedrijfschap op te strijken. En hij kan er ook op rekenen, dat de afslag voor hem klaar staat, zodra hij met zijn vangst binnen belieft te komen. Dat is allemaal goed en vlot geregeld en Enkhuizen heeft daardoor èn doordat het zo gunstig vooruitgeschoven in het meer ligt, een goede naam onder het volk van botters en kotters, dat het IJselmeer bevaart, gekregen. 's Avonds, in de schemering van de korte dag, komen ze de haven binnen, de echo van de motoren ketst terug van de oude gevels aan Enkhuizens Oostzij en de top- vuren branden al in de trage val van de avond. Driehonderd pond snoekbaars van de diepe gronden benoorden de stad in de bun. Geen slechte dag. De sleepnetten zijn wonder boven won der maar één keer aan een vliegtuigwrak blijven hangen en de prijs in de markt is nog steeds goed. Dit is echter voor even, voor de dag van vandaag en misschien van morgen nog. Maar de terugslag ligt al op de loer. En de naheffing ondernemingsbelasting misschien al op de vloermat.J. F. Gedurende de „Technische Hogeschooldagen 1951" wordt te Delft een tentoonstelling gehouden van de afdeling wegen- en waterbouwkunde van de Technische Hogeschool welke in het teken van de Zuiderzee staat. Een der inzendingen: een interessante maquette van de inpoldering van de Zuiderzee, op schaal 1 25.000. Links onder: Amsterdam; boven midden: de afsluitdijk met links Texel en rechts Friesland. Deskundige causerie van de heer R. Stapelkamp De leden van de Antirevolutionaire kies vereniging „Nederland en Oranje" hebben gisteravond in de Marnixschool geluisterd naar een rede van de heer R. Stapelkamp, lid van de Tweede Kamer. De heer H. Hombui-g, die de vergadering presideerde, heette de aanwezigen wel kom, op, zo hij zeide, deze eerste vergade ring van de antirevolutionaire kiesvereni ging IJmuiden-West. Voor hij de spreker het woord gaf, merkte de heer Homburg op, dat het onderwerp: publiekrechtelijke bedrijfs organisatie een vrij gecompliceerd geval is, dat in de practijk zijn bruikbaarheid zal moeten bewijzen. De heer R. Stapelkamp gaf een over zicht van de vroegere organisatie van het maatschappelijk leven, dat als achtergrond de Franse revolutie had. Het ten top ge- voei-de individualisme van deze revolutie verbrak alle banden tussen werkgever en werknemer, aldus spreker. Daarna kwam het coalitieverbond, vervolgens propageer den de volgelingen van Karl Marx de bot singen tussen de standen. De antirevolutionairen in Nederland hebben dat gezien, vervolgde spreker, en zij stelden zich ten doel de sociale vrede tussen patroon en arbeider te bereiken. In dit verband werd natuurlijk Groen van Prinsterer genoemd. Na hem, aldus cle heer Stapelkamp, heeft Abraham Kuyper in de Kamer gesproken oijer een wetboek voor de arbeid. Thans, zei spreker, staan we aan de vooravond om de vruchten hiervan te oogsten. Na de bevrijding en ook reeds in de laatste jaren voor de oorlog werd erop aangedrongen van antirevolutionaire, Rooms-Katholieke en sociaal-democrati sche zijde, dat, zowel in grondwet als in wet, de mogelijkheid zou worden gescha pen tot het publiek-rechtelijk element. De publiek-rechtelijke organisatie, aldus spreker, beoogt het leven een eigen status te geven. De antirevolutionaire partij grondt dit op het souvereiniteitsbeginsel. Er zijn, zo zei spreker, levensverbanden waar de overheid af moet blijven, zoals gezin, kerk en onderwijs. Een eigen rechtsorde moet er eveneens zijn in de maatschappelijke bedrijfskringen De grondgedachten over deze organisatie, zoals die aanwezig zijn bij de drie ge- noerpde politieke stromingen, liggen ten grondslag aan de wet van 27 Januari 1950. Daarna besprak de heer Stapelkamp de tweeledige taak van de sociaal-economi sche raad, waaruit blijkt, aldus spreker, dat dit wetsontwerp een compromis is. Deze wet, zo vervolgde hij, draagt het kenmerk van de gespletenheid van het tegenwoordige staatkundige leven. Naast genoemde raad zullen drie bedrijfsorganen worden opgericht, namelijk de product schappen, de hoofdbedrijf- en cle bedrijf schappen. De medezeggenschap van de arbeider legt hem tevens de verantwoordelijkheid voor zijn bedrijf op, volgens spreker. Spreker besloot met op te merken, dat in deze tijd de oude antirevolutionaire ge dachte juist is gebleken: samenwerking tussen werkgever en werknemer. Een eeuw van strijd heeft de algemene erkenning van de samenwerking gebracht. Deze wet is een stuk arbeid, die van de grootste betekenis is voor cle toekomst van het volle, zo eindigde spreker zijn rede. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen over cleze veelomvat tende en uitgebreide materie. PROGRAMMA VAN STORMVOGELS HRCStormvogels. In de vriendschap pelijke wedstrijd tegen HRC komt Storm vogels uit met: Kraak; Van den Oever, Broekhuizen; Snoeks Sr., Laan. Goedhart; Deuling, Venus, Van Onselen, De Boer, Snoeks Jr. RCH 2Stormvogels 2. In deze al eerder vastgestelde ontmoeting verschijnt Storm vogels in het veld met: Venus; Van Vliet, Van Dokkum; Glas, Snoeks, Tol; Luppens, Meyer, Angenent, Admiraal, Van Opber gen. Kennemers 2Stormvogels 3. De IJmui- denaren beschikken over: Rechsteiner; Blinkhof Jr., Borst; Schuit, Effern, De Boer; Siebbelis, Zwemmer Sr., Zwemmer Jr., Groet, Blinkhof Si\ „EXCELSIOR" SPEELDE VOOR PATIëNTEN Gisteravond heeft cle Velsense arbeiders mandolineclub „Excelsior" onder leiding van de heer J. B. Kok een gewaardeerde herhaling van het concert van 17 Decem ber gegeven voor de zieken in het Anto- nius ziekenhuis. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 12 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hecuba van Porto del Gada. Hcra van Antwerpen. Rijnland van Las Palmas. Caen van Duinkerken. Tylla v. Stettin. Mathilda van Vesteras. Libelle van Rotterdam. Hector van Hamburg. Vertrokken zijn: Airadne naar Savona. Basel naar Rotterdam. Eemstroom n. Bristol. Atlas naar Abö. Carslogi naar Rotterdam. Noord-Holand naar Zuid-Afri'.a. Maasland naar Hamburg. Thorsten naar Malmö. Hilda Rebecca naar Hambugr. Hoe Vinces naar Rotterdam. Ligur naar Brake. Nils Sture naar Brake. Jan Kreumer naar Maassluis. Ga- pern naar Udevalla. Rex naar Kingslynn. Adara naar Nyköping. Greenville Victory naar Zeebrugge. Hövding naar Gothenburg. Phoenix naar Kopenhagen. Strabo naar Oporto. Dido naar Odense. Texelstroom naar Manchester. EEE^iys^T EiR IS WEINIG FANTASIE voor nodig j om tot de erkenning te komen, dat de visserij door de huidige internationale situatie op een „strategischer" plaatsje is komen te zitten, dan zij tot nu toe innam. Men gaat zich plotseling weer herinneren, dat deze visserij toch eigenlijk wel een waardevolle voedselleverancier is en clat zij dus niet al te zeer weggeduwd moet worden van de voederbak der materialen. Het beeld geeft ogenschijnlijk diegenen gelijk, die immer zwaaien met de stelling, dat het slechts clan de visserij goed gaat als de mensen cle grootste ruzie met elkaar hebben, clat zij leeft bij de gratie der moei lijkheden. Deze sprekers beseffen te weinig dat zij hun redenering op de kop zetten: dat de visserij zelf schuld heeft aan deze vreemde positie. Dat zij heel wel een wel varend bestaan kan leiden onder normale omstandigheden, mits zij eendrachtig en economisch te werk gaat. Maar dat is een oud en bekend stokpaardje van een kleine groep, clie eerder idealistisch dan indivi dualistisch denkt. Inmiddels doen er zich nu nieuwe kansen voor, om tot een verwezenlijking van deze ideale toestand bij te dragen. Komen zul len we er wel nooit, zolang de visserij in nerlijk verscheurd blijft door cle persoon lijke krachten welke haar politiek naar buiten helpen bepalen. Maar nu er merk baar meer aandacht is voor de visserij als „voedster in de nood" zou de visserij samen en vereend eens over een paar concessies kunnen gaan praten met degenen, die haar als een niet te miskennen factor in een nieuwe economie zien. Juist nu, op het moment dat er nieuwe mogelijkheden over de horizon komen kijken, is het zaak bij elkaar te blijven. Ook al lokt de verleiding van „halen" op eigen gelegenheid. Want daar komt vroeg of laat een terugslag op, die zich in alle rangen van cle visserij wreekt. ADVERTENTIE A UT O-R IJL E Sf Hagelingenveg 134 - Telefoon 8930 (K2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE De bruid was een man (Thalia). Als dit filmverhaal op waarheid berust het geen wij beslist niet geloven dan heeft de wetgever in Amerika er niet aan ge dacht, dat Amerikaanse meisjes, in dienst bij de bezettingslegers in Duitsland, wel eens willen trouwen met een niet-Ameri- kaan. En daarom heeft Ann Sheridan, een charmante luitenante, de grootste moeite om haar nieuwbakken echtgenoot, de Franse kapitein 'Gai'y Grant, als „oorlogs- bruidje" mee naar Amerika te krijgen, want met mannelijke bruiden is in de daarvoor vastgestelde bepalingen geen re kening gehouden. We zullen u niet vertel len, hoe alles tenslotte na veel strubbe lingen toch nog in orde komt. Als u van daag gaat kijken zult u een uur lang veel plezier beleven bij deze kostelijke film, die de Amerikaanse bureaucratie op een geestige manier aan de kaak stelt. „Voor wie de klok luidt". (Maandag, Dinsdag en Woensdag in Thalia). We heb ben ons afgevraagd, met welke gevoelens de toeschouwers de ruim twee uur durende vertoning zullen gadeslaan. Zal het, zoals het ons verging, met schaamte zijn omdat Franco de kans heeft gekregen te evo lueren van een ordinaire rebel tot een bijna bevriend staatshoofd? Deze verfil ming van het beroemde boek van Ernst Hemingway brengt het taaie verzet van het Spaanse volk tegen de opstandige mi litaire kliek tenminste spectaculair in her innering. Maar juist tegen dat schouw- burg-achtige richten zich onze bezwai-en. Hemingway toch schreef zijn boek niet om de gevechten en de wapenfeiten, maar juist om de hopeloze verwarring te tonen, waaraan het menselijke hart ten prooi is wanneer het bestormd wordt door gevoe lens van liefde en haat, afkeer en gene genheid, verhevigd nog door de alles zo veel feller makende krachten van de oor log. Sam Wood, eens regisseur van zo'n fijnzinnig werk als „Onze Stad", heeft de auteur op de letter gevolgd, helaas niet naar de geest. Daarom is zijn „Klok" een kijkspel geworden, een effecstuK, rijk aan pakkende scènes en dik in cle verf vanwege de technicolor. Mensen, die eens een avond van een film willen smullen, zoals zij dat ook van een dik boek zouden kunnen doen, zullen zeker niet teleurge steld worden. De namen van Gary Cooper en Ingrid Bergman staan bovendien voor menige pakkercl borg, ook in dat opzicht komt iedereen aan zijn trek. Maar het drama van de Spaanse burgeroorlog gaat achter zoveel filmliefde schuil. J.H.B.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10