HARTENDORP Drie mannen van de „Batavia gewond door een „zet" water -Clowntje Miek Antwoorden van de verkeerstest Visserij-varia Trawler na onfortuinlijke reis behouden in IJmuiden binnen Weet gij er alles van BLOEMENMAGAZIJN KRAAK Burgerlijke stand Velsen Driehuis Beverwijk Pseudo-vogelpest in Overveen Vliegtuigen verongelukt; achttien doden De afvoer der Ambonezen van Java Toch koelhuisboter naar België Voor de kinderen FEUILLETON I/TOCHT QjoyerfjAWRAK Maquette der Zuiderzee- inpolderingen Versterking der Amerikaanse strijdkrachten SCHEEPVAART ZATERDAG 13 JANUARI 18-51 4 V Vannacht om half een meerde aan de kop van de IJmuidense vissershaven de „Batavia" (IJM 99), die een verre visreis op de Noordzee bekopen moest met drie gewonde matrozen, waarvan een vrij ernstig: Dirk Dijkhuizen uit Scheveningen is vannacht nog naar een Haags ziekenhuis gebracht met een bovenarmbreuk. De twee anderen, Arie Broek en Henk Groen uit IJmui den en Egmond kwamen er even beter af, want zij liepen een gekneus de pols en een schouderkneuzing op Woensdagavond omstreeks half negen lag de Batavia ter hoogte van de zestigste breedtegraad met stormweer (windkracht 8) dwars zee de trawl te halen, toen er een „kast van een golf" van bakboord over sloeg, die drie mensen tegen het dek gooide. Dirk en Henk stonden bij de winch af te hieuwen en de zet water verraste ihen dan ook volledig. Ze werden tegen het dekhuis gesmeten en als de stuurman, Cor Zwart uit IJmuiden, de beide matrozen niet had ge grepen, waren ze zeker over boord gesla gen. Arie, die in het gangboord als „buik- lijnafsteker" fungeerde, kreeg ook al de volle laag en spoelde het hele gangetje tot achterom de kombuis door gelukkig zonder de ijzeren galg te raken samen ADVERTENTIE Waarom risico lopen bij een stofzuiger kopen GA NAAR DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 17696 Vanaf ƒ2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. En hier zijn de antwoorden op de 18 vragen van pagina 2. Als ge ze alle achttien goed hebt, kunt ge tevreden zijn. Als ge er één mist, dan kan het net die ene zijn, die u in moeilijkheden kan brengen. Er is aan deze test maar één prijs verbonden. Een zeer hóge prijs. De voldoening dat gij door uw kennis meehelpt doden te voor komen. 1. De keuze is aan hem. 2. Op of dicht voor een kruising. 3. Ja, op twee uitzonderingen na. Wan neer snelverkeer links afslaat, heeft het tegemoetkomende, langzame ver keer voorrang. En ook wanneer het langzame verkeer zich op een voor- rangsweg bevindt. 4. De tram (wegens zijn antiquarisch remsysteem, moet u maar denken). 5. Nee. Men moet kunnen stoppen bin nen de afstand, waarover de weg te overzien èn vrij is. Neem een veilig heidsmarge. 6. Nee, alleen aan de rechterkant. Tenzij het een weg met éénrichtingsverkeer is of een weg waar rechts een stop verbod heerst. 7. Haaks en zonder aarzelen. Maar niet voordat hij deksels goed uit zijn ogen heeft gekeken. 8. Hij moet ruimte laten voor een hem inhalende wagen. In file rijden is ver boden. 9. Op de linkerkant van de rechterweg- helft. 10. Respectievelijk 12 en 10 meter. 11. Aan de kant waar men zich bevond. En dan zeer langzaam. 12. Wanneer gevaar dreigt voor een andere weggebruiker. 's Nachts claxon- of lichtsignalen naar keuze. 13. Gedimde koplampen. 14. Vijf-en-zeventig centimeter. 15. Een tweede persoon is toegestaan. Maar is het een kind van beneden de tien jaar, dan moeten er een rugleu ning en voetsteunen aanwezig zijn. 16. Twee reflectoren zijn verplicht, be halve wanneer de achterlichten reflec terend zijn. Eén reflecterend achter licht en een reflector zijn dus het mi nimum. 17. Gevangenisstraf en maximaal vijf jaar (bij recidive tien jaar) intrekking van rijbewijs. Maakt ge geen ongeluk, dan moet ge toch in ieder geval verder lopen. En ook dan is de straf niet mals. 18. Niet van die heer die u wel kent, al is het een goede raad. Het alles over heersende criterium (en dat geldt voor de wet) is: „MEN MAG HET VERKEER NIMMER IN GEVAAR BRENGEN". met zijn collega Klaas Krab, die hem grijpen wilde, ook meegesleurd werd door het geweld van het water, maar er zonder kleurscheuren afkwam. Schipper P. Wijker, die anders wel eens een stoot op de fluit geeft als er zo'n ge vaarlijke roller aankomt, beeft deze niet zien aankomen in het donker, zodat er een moment hevige verwarring op de trawler ontstond. Zo goed en zo kwaad het ging zijn de gewonden verbonden, maar de jongens hebben op de terugreis naar IJmuiden nog heel wat moeten doorstaan in de slinge rende kooi, voor de heer A. P. Bakker en ADVERTENTIE Kcnnemerlaan 29 - Tel. 4528 - IJmuiden Specialiteit in BRUIDSBOUQUETTEN zijn assistenten hen in het voorlogies des kundige eerste hulp verleenden, nadat het schio eenmaal aan de kant lag. Door de tegenwoordigheid van geest, speciaal van de stuur, is dit drievoudige ongeluk nog" betrekkelijk goed afgelopen, maar het. laat weer eens duidelijk zien, dat de winterreizen voor de trawlerbeman ning geen pleziertochtjes zijn. Daar kun nen de Engelsen, die de Barendszee wor den opgestuurd, over meepraten elke keer als er een „verre" trawler aankomt, is een geneeskundige hulp nodig voor be vroren vingers of oren. Voorwaar: het gezegde van de vis, die duur betaald wordt, heeft nog niets aan zijn actualiteit ingeboet. Vanmorgen beeft de „Batavia" zijn 250 kisten vis gelost. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is de IJM. 99 Bataviade vissershaven van IJmuiden binnengelopen met drie matrozen aan boord, die tijdens stormweer bij het binnenhalen van de netten door een zware overslaande golf gewond werden. Foto: Dirk Dijkhuizen uit Scheveningen wordt van boord gehaald. GEBOREN: F. de KlerkOngersma, d., Terrasweg 49, Santpoort; A. van der Steen Ros, d., Enschedestraat 31, IJmuiden; J. AarstenHenrion Verpoorten, d., De Ge- nestetlaan 40, Driehuis: J. E. KentieGraat, z., Meerweidelaan 38, Velsen-N.; A. Clots de Waard, d., Kanaalstraat 154, IJmuiden; G. VermeijKanis, z., Dijckmanstraat 15, Velsen-N.; E. ZwaanVisser, z., Kennemer- laan 115, IJmuiden. OVERLEDEN: W. A. Teune, 59 j., echt genoot van D. M. W. Kremer, Duinvlietstr. 96. Velsen-N.; F. G. W. Zoon, 4 j., d. van C. P. Zoon en M. E. Vessies, Bloemendaalseweg 54, Santpoort; G. Groen, 77 j., echtgenote van J. van der Zwan, Julianakade 14 zw., IJmuiden; K. de Best, 53 j„ echtgenoot van E. van Voorst, van de Zwaagstraat 22, IJmui- den-Oost; G. Stam, 85 j., weduwe van H. Visser, Pr. Krugerstraat 41, IJmuiden. ONDERTROUWD: B. F. Staring, Sluiterd- straat 43, Brunsum en W. J. V. Eichholtz, Driehuizerkerkwgg 39, Driehuis; R. Gomes, Heirweg 23, Velsen-Noord en A. M. du Pont, Velserduinweg 197 a, IJmuiden-Oost; F. G. Schellings, Nachtegaallaan 6, IJmuiden-O. en G. Versteeg, Willemsbeekweg 18, IJmui- den-O.: T. Huisman, Duinlustparkweg 58, Santpoort en H. G. Klauwers, Duinlustpark weg 58, Santpoort; J. van den Voorde, Beu kenstraat 12. IJmuiden-O. en J. Mars, Korte- naerstraat 26, IJmuiden-O.; J. H. Weber, van Linschotenstraat 19, IJmuiden en A. H. M. Verhagen, Meeuwenlaan 45, IJmuiden-O.; N. Raven. Willem de Zwijgerlaan 43. Sant poort en T. Slothouwer. Willem de Zwijger laan 43, Santpoort, toek. adres: Willem de Zwijgerlaan 43, Santpoort; A. van den Oute- naar, Arendsweg 196, Beverwijk en N. de Greef, Doodweg 51, Velsen-N., toek. adres: Doodweg 51, Velsen-N.; F. Zijl, Bakkerstraat 20, IJmuiden en J. Meyer, Trompstraat 171, IJmuiden-O.; J. de Jongh, aan boord H. M. „Van Galen", te Den Helder en E. C. Pol derman, de Wetstraat 26 rd., IJmuiden. GEHUWD: F. J. Scholten en J. M. Kue- nen, Palembang. Indonesië; A. W. Jasperse en T. Reidinga, Planciusstraat 71, IJmui- den-O.; S. L. Kaandorp en B. van der Mast; N. J. Kok en M. J. van Gelder, Willemsbeek weg 108, IJmuiden-O.; A. E. Maas en G. Verheij. PARACHUTISTENAANVAL OP BEVERWIJK UITGESTELD De pseudo-parachutistenaanval uit de duinen op het oude raadhuis van Wijk aan Duin in Beverwijk en het defensieve ant woord daarop, die Vrijdagavond door Steun Wettig Gezag zouden worden gehouden, moesten op het laatste moment worden uitgesteld, daar de aanvallende partij, die uit Amsterdam geïmporteerd moest wor den, verhinderd was. KIND HOLDE PARDOES ONDER VRACHTAUTO Een negenjarige jongen, die Vrijdagmid dag uit de De Genestetlaan in Driehuis hardlopend de Zeeweg overstak, werd aan gereden door een vrachtauto uit Haarlem, die over het rechterbeen van het kind reed. De heer A. P. Bakker heeft de jon gen naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Later kon de knaap naar huis worden ver voerd. Bij het pluimvee van twee particulieren in Overveen zijn in deze week gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Dit zijn de eerste gevallen in de gemeente Bloe- mendaal. Onder toezicht van de Veeartse- nijkundige dienst van Noordholland zijn de besmette dieren afgemaakt. De dienst van Publieke Werken heeft voor de ont smetting gezorgd. Boven Natal (Zuid-Afrika) is een vlieg tuig in de lucht in brand gevlogen. Alle tien passagiers en de bemanning van twee kwamen om het leven. Het toestel ver voerde vacantiegangers, die van de kust naar Johannesburg terugkeerden. In de omgeving van Seguin (Texas) is Donderdagavond een Superfort neerge stort en in vlammen opgegaan. Zes per sonen lieten het leven. Vijf inzittenden brachten zich met een parachute in veilig heid. Staat in beroep tegen uitspraak in kort geding Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft het hoger beroep behandeld van de Staat der Nederlanden tegen de uitspraak in kort geding van de president der Haagse recht bank over de afvoer der Ambonese oud- K.N.I.L.-militairen van Java. De president van de rechtbank had beslist dat de Am bonezen niet tegen hun wil mochten wor den afgevoerd naar door de Apri bezet gebied. Voor ieder schip, waarmede zulks toch zou geschieden, had hij een dwangsom van een millioen gulden vastgesteld. Voor de Staat trad wederom op mr. J. Veegens, voor de Ambonezen mr. C. van Rijckevorsel. Na de pleidooien en de replieken be paalde de president de uitspraak op 1 Fe bruari of zo mogelijk eerder. Mr. Veegens voerde argumenten aan, die reeds door de minister van Oorlog in het parlement zijn gebezigd. Hij zeide dat de afvoer der Ambonezen per s.s. Outshoorn naar de Kei-eilanden en ander door de Apri bezet gebied een volledig succes is geweest. Mr. Van Rijckevorsel voerde hiertegen aan dat de Ambonezen bij hun aankomst waren uitgeplunderd, hetgeen mr. Veegens pertinent ontkende. Het gevraagde verbod strekt om de rege ring te weerhouden van onrecht „zo mas saal, eerloos en trouweloos als zelden onder het oog eens rechters is gekomen," aldus mr. Van Rijckevorsel. Mr. Veegens voerde hiertegen aan de gunstige ervaringen met het transport per s.s. Outshoorn en gewaagde van uitsteken de verhoudingen op Ambon zelf tussen de Apri en de Ambonezen. „Gesteld, dat het Hof ook komt tot een verbod, is de Staat dan bereid zich daar aan te houden?" vroeg de president. „Naar mijn persoonlijke mening behoort de Staat zich aan een eventueel veroor delend vonnis te houden," antwoordde mr. Veegens, „maar die plicht vervalt, als de Staat daardoor in strijd zou handelen met zijn volkenrechtelijke verplichtingen." In tegenstelling tot berichten als zou België hebben geweigerd koelhuisboter uit Nederland te betrekken, deelt het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede, dat met het oog op de grote vraag naar boter op de Belgische markt enkele dagen geleden tussen de beide regeringen is overeengekomen, dat een hoeveelheid koelhuisboter van voor lopig 500 ton uit de voorraden van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel voor leve ring naar België beschikbaar wordt ge steld. Met deze uitvoer is reeds een begin gemaakt. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd op 1 Februari zal dr. ir. W. J. H. Harmsen binnenkort aftreden als directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Ze klommen over de rotsen, die langs het strand lagen en begaven zich landwaarts. Daar stonden bomen, dus daar zouden ze waarschijnlijk wel ergens 'n bron of een riviertje vinden. Het was erg warm. Puffend en zwetend zochten ze hun weg. „We moeten wel oppassen en goed uitkijken, want je kunt nooit weten, of er ergens slangen onder de struiken zitten!" waarschuwde Rick. Steeds verder liepen ze, en nog steeds vonden ze geen spoor van water. En warm was het! Bunkie liep ervan te zuchten. Wat zou hij graag een mondjevol fris water gehad hebben! „Stil maar," troostte Rick. „We zullen dadelijk heus wel water vinden.... Waar bomen en planten groeien, moet ergens water zijn!" Toen schrok Bunkie opeens heel ergmet 'n kreet hield hij Rick tegen. Daar, vlak bij hen, slapte een vervaarlijk uitziend nikkertje voorbij.... hij was gewapend met schild en speer en droeg gekleitrde veren in 't kroeshaar! „Oeioei!" fluisterde Rick. En ze doken snel weg achter 'n palmboom. 24) Pal naast me beweegt een deurknop. Ik wacht niet af, loop vlug de hoek om. Ach ter me hoor ik een paar schoenen buiten de deur zetten. Die deuxknop was gelukkig loos alarm, maar de man op de ti-ap is nu boven en komt deze kant op. Deuren met nummers om me heen, deuren met num mers, nummers.dan zie ik het emaille- boi-dje „Badkamer", wanneer ik in vx-edes- naam maar geen gillende juffrouw kwestie van secondende hemel zij dank.de deurkruk geeft mee, de bad kamer is donker. Ik sluit de deur geluid loos en hoor doffe stappen op de loper langs komen en halt houden. Heeft hij nog een glimp van mij gezien? Ik tast om me heen naar een wapen, desnoods een zeepbakje. Een sleutel wordt in het slot gestoken; het is de kamer naast me. De lichtschakelaar klikt, de man geeuwt on beschaamd luidruchtig. Daarna zegt hij hardop: „Hè, hè," een uiting van tevreden- De Rijkswaterstaat heeft een grote maquette vervaardigd van de inpolderin gen in de Zuiderzee. De maquette heeft de vorm van een cirkel, waarvan de straal twee-en-een-halve meter is. Op een hori zontale schaal van 1 op 25.000 en een hoogteschaal van 1 op 80 is het Neder landse landschap x-ondom het IJselmeer uitgebeeld. Dit landschap is een zuivex-e afspiegeling van de waterstaatkun dige toestand van de bestaande polders en van de geprojecteerde. Daar de maquette een diameter heeft van 5 meter wordt er een gebied met in werkelijkheid een diameter van 125 kilo meter aanschouwelijk gemaakt. Men ziet de langs Kampen stromende IJsel het water lozen tussen de Noord-Oostpolder en de Oosterpolder. Langs de kust van de Veluwe kabbelt het water van het Eem- meer. Ook de toekomstige Westex-polder is in drooggelegde staat op de maquette te zien. Door de polders, de boezemkanalen, het IJ en het Noox-dzeekanaal stx-oomt water en de Noox-dzee laat om Texel en op de Wad den zijn golven bij eb en vloed spoelen. De maquette is vervaardigd in de weide plaatsen van de Rijkswaterstaat. Zij is te zien op de tentoonstelling van de afdeling Weg- en Watex-bouwkunde van de Tech nische Hogeschool te Delft. Deze tentoon stelling wordt in het gebouw voor Weg- en Waterbouwkunde gehouden in het kader van hogeschooldagen. Behalve de genoemde maquette zijn er verscheidene andere te zien, die onder delen van de werkzaamheden tonen. Een groot aantal statistieken, foto's en modellen completeert de tentoonstelling, die tot 16 Maart tb bezichtigen zal zijn. Het Amerikaanse departement van De fensie heeft meegedeeld, dat het in de be doeling ligt de stei-kte van de strijdkrach ten vóór 30 Juni op 3.462.205 man te bren gen. Dit is 260.000 man meer dan aanvan kelijk werd beoogd. Voor het corps mariniers zijn om te be ginnen 2.250 reserve-officieren voor ac tieve dienst opgeroepen. Aagtedijk, 12 te R'dam v. New York. Alwaki, 11 v. New York n. Boston. Amstelkerk, 10 v. Novoredondo n. Lagos. Aagtekerk, 11 te Port Said. Annenkerk, 11 te Marseille. Ariadne, '12 v. A'dam n. Gibraltar. Adinda, 14 100 m. Z. Kp. Padaran. Abbedijk, 12 verw. Montevideo. Alcyone, 14 420 m. O.NO. Flores. Aldegonde (t), 11 nog 325 mijl. Algorab, 11 te Khorramshar. Aludra, 11 200 m. O. Maceio. Arkeklljk, 11 275 m. W. Bermuda. Aletta (t), 7 v. Pladju n. Penang. Amsteldiep, 12 800 m. ZW. Flores. 3intang, pass. 11 Minicoy. Blltar, 12 te Singapore. Blijdendijk, 11 te New York v. R'dam. Boissevain, pass. 12 Sabang. Bonaire, pass. 14 Ouessant. Britsum, pass.. 11 Kp. Palos. Bantam, 10 v. Balikpapan n. Makasar. Beverwijk, pass. 12 Malta. Bacchus. 11 te New York. Bali, 11 180 m. Z. Terceira. Beverwijk, 11 100 m. O. Malta. Borneo. 11 100 m. Z.ZW. Ouessant. Boschlontein, 14 240 m. O.ZO. Messina. Caltex Leiden (t), 11 v. R'dam n. Rastanura. Chitral, 11 300 m. W. Minicoy. Clavella (t) pass. 11 Rasalhadd. Caltex Nederland (t), li 100 m. Z. Rasmadrake. Celebes, 11 130 m. O. Sabang. Chama ft), 10 600 m. W. eil. Palma. Corilla (1), 11 300 m. O. Baibados. Delfland, 11 v. Santos n. Rio Grande. Dunecuba, 12 te A'dam v. Maracalbo. Eendracht, 11 v. Ermionl n. Izmir. Esso Amsterdam (t), 7 te New Orleans v. R'dam Edam, 14 550 m. W.t.Z. Ouessant. Enggano, 11 in Thyrreense Zee n. Port Said. Esso Den Haag (t), 11 230 m. N. Bonaire. Farmsum, pass. 11 Bermuda. Friesland, pass. 11 Kp. Bon. Friesland, pass. 11 Portland. Gaasterland, 11 blj Flnisterre. Garoet, pass. 14 Perlm. Groote Beer. 12 te A'dam v. Djakarta. Gaasterkenk, 14 450 m. W. Ollfantsbaai. Gadtla (t), 14 185 m. Z. Nantucket. Helena, 11 v. Laguaira n. Curasao. 1-Iera, 11 v. Antwerpen n. A'dam. Hestia. 11 100 m. N. Bonaire. Helder, 12 v. Barbados n. Martinique. Joh. v. Oldenbarnevelt, 12 verw. Fremantle. Jagersfontein, 11 v. Bremen n. Bremershaven. Jupiter, 12 verw. Lissabon. Japara (KRL) 11 375 m. W.NW. Keywest. Keilehaven, pass. 11 Guernsey. Kota Inten, 11 pass. Enggano eil. Kleldrecht, 11 180 m. ZW. Rasmadraka. Klipfontein, 11 100 m. O.ZO. Dahlacell. Kota Baroe. 11 bij Great Nicobar. Kota Gede, verw. 16 v. Kopenhagen n. R'dam. Laertes, 11 te Padang. Lindekerk, 11 v. Aden n. Port Said. Laurenskerk, 12 te Khorramshar v. Koweit. Leopoidskerk. 9 v. Chlttagong. Loenerkerk, 12 te Genua. Lieve Vrouwekerk, 12 v. R'dam n. Calcutta. Leuvekerk, 12 te R'dam v. Khorramshar. Luna, 11 v. Algiers n. Burriana. Laagkerk, pass. 11 Kp. San Sebastian. Loenerkerk, pass. 11 Elba. Langlee Scott, 10 v. Port Swettenham. Lutterkerk 12 te Koweit. Maashaven, 11 v. Las Palmas n. Montevideo. Marken, 11 te Monrovia. Merwede, 12 te Houston v. Antwerpen. MeMskerk, 11 te Hongkong. Maaskerk, 14 v. Le Havre te Antwerpen. Maas, 11 v. St. Marc n. Houston. Malea (t), 14 130 m. O. Rasfartak. Mapia, 11 160 m. Ó.ZO. Messina. Mariekerk, 11 270 m. Z.ZO. Hongkong. Markelo, pass. 11 Chinde. Odysseus, 10 v. Livorno n. Napels. Oberon, 11 te Lagaira v. Turksell. Cmala, pass. 11 Zuid Natuna eil. Prins Fred. Hendrik, 11 te Valencia v. R'dam. Polyphemus, 9 te Singapore. Prins Willem II, 12 te Londen v. Burriana. Poseidon, pass. 11 Kp. Hatteras. Radja, 11 v. Lorenzo Marques n. Soerabaja. Rijnland, pass. 11 Beachyhead. Rijnkerk, 12 v. Antwerpen. Rijn, pass. 14 Stockholm. Slad Maastricht, pass. 12 Gibraltar. Stad Schiedam, 13 verw. A'dam. Stad Vlaardingen, 11 te Narvik, 17 verw.n. R'dam heid na volbracht zwaar werk. Ik zeg het zelfde, maar dan zachter. „Nee, die is bezet." De ober zei het werkelijk iets te aggressief. In kamer 17, mijn kamer, is in elk geval iets te vinden, dat er niet in thuis hoort. Die gedachte stimuleert me ook de derde trap te be klimmen. Dan ben ik op bekend terrein; deze gang uit, even linksen ik sta voor 17. Een mij verontrustende stilte hangt er over deze verdieping. Op een hal ve meter afstand van de crème deur blijf ik staan, minuten lang en luister. Niets. Beneden, waarschijnlijk gelijkvloers, wordt een deur dichtgeslagen. Weer stilte. Mijn linkerhand tast naar de knop, mijn rech ter mist het houvast van een klein en een voudig pistool. Ik draai de knop om, het heeft geen zin: de deur is op slot. Ik tik zacht, dan iets harder, zonder dat dit een reactie verwekt. Hoe kom ik nu in 17? Ik stel me de situatie voor ogen: de luchtko ker met de vier kamers er om heen. Tegen over me logeerden de Luchtenbelds, links die zwarte pianist, die Klinkhamer ook niet vertelde, wat hij die middag hoorde, en rechts Joe Roberti. Zijn raam was niet ver weg. Op zijn vensterbank zag ik Daisy voor het eerst, een foto tussen een flesje coca-cola en een wekker in. Van Joe's kamer uit moet het kunnen. Hij is natuur lijk nog niet thuis. Het is in „L'auberge bleu" met die blonde schoonheid immers veel te amusant. Zij danst, geeft bevelen en ik gehoorzaam en probeer op een half duistere gang op goed geluk af een kamer binnen te dringen. Straks word ik opge pakt als hótelrat. Joe's kamerdeur in het zijgangetje, 21 is het, is niet afgesloten. De sleutel steekt zelfs aan de binnenkant in het slot. In zijn haast om naar haar toe te komen, vergat.Ik deins terug, doch het is slechts de vitrage voor het open staande raam. Een rukwind, welke zelfs tot in de luchtkoker zijn weg vond, deed de witte stof plots de kamer infladderen en weer terugvallen. Ik draai de deur ach ter me op slot en sluip naar het raam. Het flesje coca-cola is weg, maar het por tret en de wekker staan nog op de ven sterbank. Achter het portretglas licht in het donker alleen vaag grijs de blonde harenvloed op. Ik zet het portret weer neer, schuif het in de hoek. Misschien zou het zijn nut hebben Joe's kamer te door zoeken, maar zonder zaklantaarn is het onbegonnen werk. Het licht kan ik toch bezwaarlijk aansteken. De afstand tussen de vensterbanken valt me niet tegen en het geluk is met me in zoverre, dat het raam van kamer 17 op een kier staat. Ik leun ver uit het raam; beneden zijn weer de lichtstrepen langs de kanten van het afgedekte matglas, juist als toen. Het raam van 17 laat zich niet verder openduwen, het zit op een haak. Mijn armen zijn der tig centimeter te kort om die weg te duwen. Een kort klokkenlied komt, verminkt dooi de dakenspitsen op zijn weg, tot me. Te gauw. Door het defect raken van de winch zag de schipper van de SCH 248 zich genoodzaakt eerder in IJmuiden bin nen te komen dan de bedoeling was. De SCH 248 die Vrijdag alweer binnen was had slechts 40 kisten, die vandaag zijn ver kocht. Piscator terug. De Claesje welke enige tijd voor reparatie in Vlaardingen heeft ge- gelegen, is Vrijdag weer in IJmuiden bin nengekomen. Wij vernamen, dat de Pisca- tor-boten voorlopig nog rust zullen houden. Blijvende duurte. De aanvoer op de Vrijdagmarkt bestond hoofdzakelijk uit plat- en fijnvis. Door het slechte weer kwamen al verscheidene kotters en loggers vervroegd binnen. De tongprijzen daalden door de ruimere aanvoer, waardoor de grote soorten 2.65 tot 2.45 noteerden en de grove -slips 1.52 tot 1.31. De schol was in doorsnee iets goedkoper, maar bleef toch nog 69 voor de middelsoorten; de kleine schol twee werd goed betaald met 48 aan de bovenkant en 27.50 als on- derkantprijs. De ruim 300 kisten haring- van de UK 1 en de UK 234 waren iets goedkoper dan die van Donderdag: 19.50 tot 18 per kist. De totale aanvoer werd Vrijdag gevormd door ruim 970 kisten waarvan 180 fijnvis, 300 vchol, 328 haring, 70 wijting en 25 ka beljauw en gul. Netjes. De Katwijk 41, die Vrijdag aan de afslag was, maakte een mooi reisje door 8470 te besommen. Ook de Katwijk 89 kon met 7895 dik tevreden zijn. Van de kotters was de KW 34 de hoogste aan voerder met ruim 2000. Dunnetjes. Behalve wat loggers en kotters waren vandaag aan de afslag de Shamrock met 70 manden schol, 30 tong, 5 tarbot, 20 wijling en kabeljauw en 5 di versen en de Batavia met 65 kisten schel vis, 80 wijting, 35 gul, 45 kool, 10 radio en 15 stokkebit. Nog niet bekend. Omtrent trawlers voor de Maandagafslag is nog niets bekend: verwacht kan echter worden dat de traw ler-aanvoeren niet groot zullen zijn en dat er hooguit drie trawlers present zullen zijn. Dit zouden eventueel kunnen zijn de Bloemendaal, de Eli Chénévière en de Su matra die alle de 2e Januari naar zee ver trokken. In en uit. 12 Januari vertrokken de IJM 249, HD 7, KW 47, 16 en IJM 73. Bin nenkwamen de Katwijk 59, 89, 41, SCH 248, HD 87. Metula (t). 14 550 m. NO. Barbados Mlraa (l), pass. 11 kp. Carbon. Milra ft), 14 160 m. W. Goa. Muiderkerk, 11 250 m. Z. Kp. Palmas. Mijdrecht (t), 11 1000 m. ZW. Kp. Leeuwin. Macoma ft) 5 v. Mirl Marpessa (t), 11 140 m. W.t.Z. Recife.- Nigerstroom 11 v. Pointe Noire n. Port Gentil Nieuw Amsterdam, 11 v. Laguaira n. Kingston. Xoordwijk, 11 1000 m. W. Lar'Isend. Notos, 9 v. Cape Haitlen n. Caracol. Oranje, 11 te Colombo. Sarangan, 12 te Southampton. Straat Soenda, 9 n. Port Elisabeth. Sal a wall, 12 verw. Koweit. Sibigo, 12 te Djakarta. Sunetta, 11 160 m. W.ZW. Tristan da Cunha. Scherpendrecht (t), 17 verw. Gibraltar. Tegelberg, 11 v. East London n. Port Elisabeth Teiresias, 11 in Str. Singapore. Titus. 11 v. Famagusta n. Lattakia. Tanlchaven I ft), 11 200 m. N. Singapore. Teucer, pass. 11 p. Bougaroni. Tib a, 14 360 m. Z. Porto Praya. Tjibodas, 11 te Shimizu v. Manilla. Tjipanas, 14 180 m. O. Durban. Tasman, 10 te Penang v. Swatow. Tiberius, 14 v. Port of Spain n. Ciudad Trujillo Tjibesar, 10 v. Makassar te Soerabaja. Veendam, 15 verw. Southampton. Volendam, pass. 12 Gibraltar. Veendam. 11 800 m. O.NO. St. Vincent. Venus, pass. 14 Kp. St. Vincent. Willem Ruys. 12 13.30 u. v. R'dam n. Djakarta Winterswijk, 12 te Dakar. Wieldrecht, 11 in Str. Ormus. West land, 11 90 m. O. Fernando Noronha. Woensdrecht (t), 11 te Curagao v. Boston. Zeeland, 12 verw. Calcutta. Zeeland (SSM), 12 te Stettin. KLEINE VAART Breehelle, 11 v. Bremen n. Antwerpen. Bernina, 11 v. Parijs n. Kopenhagen. Cronenburgh, 11 v. Lacoruna te Bilbao. Casana. 11 pass. Kiel n. Malmo. Citadel, pass. 1 Needles n. Dublin. Corona, 11 v. Le -Nelly n. Telgnmouth. Deneb. 11 v. Porta Ferry te Hayle. De Riilter, 14 v. Kiel n. Letth. DuiveSand, 14 v. R'dam te Grangemouth. Express, 14 te Middlesbro v. Klngslynn. Franka, 9 v. Honfleur te Londen. Frejo, 11 te Duinkerken v. Calais. Gooie, 8 v. Dakar n. Hull. Gaasterland, 11 v. Leith n. Grangemouth. Haskerland, 11 v. R'dam te Harlingen. Hast III, 11 v. Rouaan n. Parijs. Hast IV, 9 v. Parijs n. Londen. Hast V, 14 v. Liverpool. I-Ienik. 11 v. Liverpool n. Manchester. Hoogland, 10 v. Londen n. Blyth. June, 14 te Wioklow v. Rieme. Kortenaer, 14 v. Newcastle n. Waterford. Lac ra, lil te R'dam terug. Mies, 11 v. Odense n. Aarfhus. Norma, 10 v. Ostende te Londen. Nottingham, 14 te Harlingen v. Goole. Cise, 11 v. Rouaan. Okko Bosker, 10 v. Middlesbro te Rouaan. Cleum, li v. Rochester n. Billingham. Oranje, 12 v. R'dam n. Hamburg. Linge, 11 te Cardiff v. R'dam. Palma, 11 v. Petilcouronne n. Bordeaux. Prima, 11 v. R'dam te Stra'.sund. Strijpe, 12 v. Gothenburg n. Ronneby. Sandenbur.gh, li te Casablanca v. Bordeaux. Soernba, 11 v. Wexford n. Newport n. Mon, Spes, 11 v. Streur te Arendal. Trompenburgh, 10 v, Hamburg n. R'dam Timor, 12 v. Blaye n. Londen. Tromp, 14 v. A'dam n. WHhelmshaven. Veenenburgh, 11 v. West Hartlepool n. R'dam. Van Gelder. 1! v. Grangemouth n. Calais. Viking, 11 v. Aalborg n. Hamburg. Volk e rak, li v. Grangemouth te Aberdeen. Westpolder, 12 v. Antwerpen n. R'dam. Wickenburg'h, 11 v. Bordeaux n. Casablanca. Tr SLEEPVAART Hudson, pass. 11 Cadiz n. Oran met kraan. Noordzee 11 240 m. O. Algobaai met baggerm. Witte Zee, li te R'dam v. Gosp'ort. Kwai-t voor elf. Is het de Oude Kerk of de Beurs? Om te weten te komen of kamer 17 mysteries herbergt, heb ik een stok nodig om de haak op te lichten. Tastend strompel ik door Joe's kamer. Mijn han den raken een bed aan, een stoel en drie, vier gramofoonplaten, die slordig op een tafel liggen. Mijn graaiende arm verdwijnt door de kier van een openstaande muur kast en voelt Joe's pakken op kapstokken. De losse kapstokken bungelen ook aan de stang. Dat is wat ik zoek. Ik ga terug naar het venster. En werkelijk het gaat. Het haakje valt terug en het raam glijdt ge hoorzaam open. Een zwarte massa doemt op achter de donkergrijze omlijsting van het kozijn, waaruit geen enkel geluid komt. Ik kijk naar beneden naar het matglas met zijn lichtranden en ik hoor weer die gil, die laatste gil, en het brekend glas en de doffe, sinistere plof van een vallend li chaam. Nee, deze sprong van vensterbank naar vensterbank durf ik niet aan. Daisy achter het glas zou me nakijken, onver- stooi-baar. Boven in de kast is een lange plank, die heb ik zojuist al betast en er ligt niets op. Vrijwel niets, alleen een hoed en twee boorden, die ik op de tafel leg. De plank haal ik uit de kast en ze blijkt inderdaad lang genoeg om als brug over de afgrond te dienen. Terwijl ik mijn knie aarzelend vooruitschuif, komt een nuchtere architectonische gedachte in me op: waar- om slaan deze ramen naar binnen toe open? De ruimte in de toch al niet grote kamers woi'dt er nog bepei-kter door. Doch er zijn meer raadsels in en om Le Soleil". Voor de titelrol in een film over de avonturen van Don Juan, ben ik beslist niet geschikt. Ook dat x-ealiseer ik me op het ogenblik, dat ik me op mijn knieën over de kastplank voox-tbeweeg. Elke bra- vour en elegance in mijn actie is vél-, heel ver te zoeken. De geliefde met de rode roos, met donker glanzend haar en lokkende ogen vol beloften, zou me voorover geleund van haar venster uit spottend uitlachen. Haar hoge lach zou wreed klinken in de avond en het venster zou met een korte slag gesloten worden. Slechts één seconde was het werkelijk gevaax-lijk, het moment, dat ik het kozijn achter me moest los laten en het houvast van kamer 17 nog niet bereikt had. Nu is het voorbij. Gehurkt in de raamopening kijk ik het duister in. Waax-om weet ik niet, maar ik voel, dat er 'n levend wezen vlak bij me is. Misschien een instinct, het laatste restje oermens, dat nog iix ons is. Mijn eigen adem houd ik in om die van de ander te kunnen horen. Minuten gaan voorbij. Een zucht, een kreunen, het lijkt vlak onder me, verbx-eekt de spanxxing, de geladen spanning. Vreemd, ik schrok niet, maar voelde eigenlijk meer iets van een opluchting omdat ik wist, dat het komen moest, dit levensteken van de mens in de kamer. Het is misschien te riskant en daarom onverstandig, maar toch strijk ik een lucifer af. Een flikkerend schijnsel, ik weet de richting, waarin ik kijken moet: het bed. Ik laat me van de vensterbank op de vloer glijden en doe een stap vooruit. De. kleine vlam dooft, doch ik heb reeds gezien wat nodig was. Het kale hoofd van Luchtenbeld, bleek, afstotend bleek, boven de dekens uit, de ogen gesloten, een arm machteloos naast het bed neex-hangend. Dood? Onmogelijk. Ik heb me niet vergist in het kreunen. Er is een zonderlinge rust over me gekomen, die me vlug en zonder aarzeling doet handelen. Ik aanvaard het risico, doe het x-aam en de overgox-dijnen dicht en steek het licht aan. Elisabeth is er gelukkig nog, onwillekeurig kijk ik haar even vertrouwelijk aan en ook de rest van de kamer is onveranderd. Ik zou me kun nen verbeelden juist ontwaakt te zijn uit een nachtmerrie, wanneer het bleke ge laat van Luchtenbeld er niet geweest was. Een bleek kaal hoofd biedt een naax-gees- lige aanblik. „Waar en wanneer is de grote slag?", is de vraag welke mijn chef me opgedragen heeft te stellen. Ik kan het papiertje rustig in mijn zak laten zitten, want de weinige zinnen ken ik uit mijn hoofd. „Zoen" was het laatste woord. Ik trek aan Luchtenbelds ax-m, pak met lichamelijke tegenzin zijn kin en beweeg zijn hoofd. Hetzelfde angstaanjagende ge kreun, dat ik zojuist ook hoorde, is de enige reactie. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6