Milliarden dollars zullen eventuele volledige mobilisatie mogelijk maken Influenza r „Hulp aan Europa slechts voor militaire krachtsinspanningen" EEN GAVE HUID DÉBRALSNE Nieuwe Amerikaanse begroting Cijfers Radio geeft Woensdag Wereldnieuws j Productie-indexcijfer van de industrie in November gedaald Huwelijken met vrouwen van vreemde nationaliteit Nederlands programma van Radio-Soerabaja verdwijnt Nederlander vermoord te Soerabaja Kantooruren van rijksdiensten W Naar opheffing van parkeergeld-misère PANDA EN DE MEESTER*BEDIENDE De H.O.V. speelde wederom voor de Raad van Overleg D4-NS-D-A-G- 1 6~ JAN-Ü AR1 lUSt 2 WASHINGTON, 15 Januari. (Reuter, United Press). President Truman heeft het Congres een begroting voorgelegd, die reüsaöhtige bedragen, voor defensie en hulp aan bondgenoten vraagt. In de boodschap, waarmede president Truman het Congres de begroting heeft toegezonden, zegt hij dat „zij een weer spiegeling is van de reusachtige nieuwe verantwoordelijkheid, die het Amerikaanse volk, tengevolge van de aanvallen dei- communisten op de vrijheid in Azië en het gevaar dat de vrijheid in andere delen van de. wereld bedreigt, te dragen heeft gekregen". In zijn toelichting op de geweldige be dragen, die voor militaire doeleinden zijn begroot, verklaarde de president: „De aan vallen der communisten in Korea en de dreigende mogelijkheid van soortgelijke aanvallen elders hebben reeds een vervier voudiging van het totaal der begroting van het ministerie van Landsverdediging ver oorzaakt. De communistische aanvallen in Koréa hebben het ons allen duidelijk ge maakt dat de Russische heersers bereid zijn de wereldvrede in de waagschaal te stellen, indien zij slechts hun eerzucht- kunnen uitleven. Het- antwoord van de vrije wereld op dit grote, allen bedreigen de gevaar is: Het met steeds groter snel heid, vastbeslotenheid en eenheid opbou wen van een indrukwekkende verdediging. Metbehulp van de begrote fondsen zul len wij het Amerikaanse productie-vermo gen opvoeren tot een graad, waarop wij, indien dit nodig zou zijn, snel tot volle dige mobilisatie over zouden kunnen gaan. Zes maanden geleden, luidt verder Tru- mans boodschap, bevonden zich minder dan anderhalf millioen Amerikaanse man nen en vtouwen in werkelijke militaire dienst. Thans hebben wij twee-en-een- half millioen Amerikanen onder de wape nen en de door de regering aangevraagde gelden voorzien in Amerikaanse strijd krachten ter sterkte van drie-en-een-half millioen man. Bovendien kunnen wij snel nog ruim twee millioen mannen en vrou wen mobiliseren, die thans dienst doen in onze nationale garde, of behoren tot de reservisten van leger, vloot en luchtmacht. In de begroting zijn gelden uitgetrokken om de sterkte dezer reserve-formaties uit te breiden en hun graad van geoefendheid te verhogen. Truman deelt voorts mede, dat onder het hoofd „uitgaven voor militaire doel einden" ook bedragen zijn opgenomen voor het aanleggen van grote reserve-voorraden van oorlogsmaterialen van strategische waarde, zoals koper, chroom, kobalt en nikkel. De Amerikaanse belastingdollar Van elke dollar, die er in het begro tingsjaar 1952 aan belastinggeld wordt uitgegeven, zal worden besteed voor de militaire dienst 58 dollarcent, voor de buitenlandse programma's 10 dollarcent, voor rente op de Amerikaanse schuld 8 dollarcent, voor uitkeringen aan vetera nen 7 dollarcent en voor alle overige uit gaven 17 dollarcent. Van elke dollar, die aan belasting zal worden ontvangen, zal afkomstig zijn van individuele belastingen 35 dollarcent, maatschappij-belastingen 27 dollarcent, accijnsen 11 dollarcent, douanerechten en andere heffingen 4 dollarcent, en voorge stelde nieuwe belastingen 23 dollarcent. In de passages van zijn- boodschap aan het Congres, waarin Truman het verlenen van militaire en economische hulp aan Europa bepleit, zegt hij: „Het Noord-Atlan tische verdrag is het hart van onze buiten landse politiek in Europa". Hij .legt de na- druk op de krachtsinspanning der Euro pese landen om zich te bewapenen en hij wijst er op dat de negen statenleden van het Atlantische verdrag' tezamen 175 mil- lioeh inwoners tellen, „hetgeen bijna even veel is "als de totale bevolking der Sovjet- Unie". „In de komende maanden," aldus de pre sident, „zullen de West-Europese landen een steeds toenemend aantal van hun jonge mannen onder de wapenen roepen. Zij zul len hun hulpbronnen gebruiken voor de vervaardiging van wapens. Zij zullen de behoeften der" burgerij op economisch ter rein'aan nieuwe beperkende bepalingen onderwerpen, hetgeen" spéciaal voor het verbruik zal gelden, De West-Europese staten zullen, door middel van de reeds be staande gezamenlijke staforganisaties, stre ven naar een eenvormige uitrusting, gelijke opleidirigsbewijzen en gezamenlijk overleg op .het gebied van strategie en tactische voorbereiding. Zij plaatsen reeds het groot ste gedeelte hunner strijdkrachten onder het verenigde opperbevel van het geallieer de Europese hoofdkwartier". Truman vervolgt: „de economische hulp, die de Verenigde Staten Europa bieden, moet voortaan zodanig zijn gericht, dat het accent valt op hulp bij de militaire krachts inspanning en niet meer op het bevorderen van een voortgaand algemeen economisch herstel. Om hun strijdkrachten snel te kunnen ADVERTENTIE Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst en rug in te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert con gestie, _vergemakkelijkt ademhaling eo geeft spoedige verlichting. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen, 13.50 Regeringsuitzen ding. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Banjo-ensemble. 19.00 Causerie. 19.15 Rhythmisch trio. 19.30 Voor de- jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaak wedstrijd NoorwegenNederland.20.06 Po litiek commentaar. 20,15 Opera. 21.20 Hoor spel. 22.30 Dansmuziek. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor-zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Instrumentaal sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Mariniers kapel. 14.00 Tenor en piano. 14.15 Volks melodieën. 14.30 Kamerorkest. 15.15 Vocaal ensemble. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Platen. 18.25 Instru mentaal septet. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. -19.40 Radiokrant. 20.00 20.05 Radioschaakwedstrijd Nederland— Noorwegen. 20.06 Gemeente-zangavond. 20.35 Causerie 20.45 Strijkorkest. 21.00 Causerie. 21.20 Concert. Philharmonisch orkest. 22.45 Avondoveïdenking, 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Operette. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13,15 en 14.00 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Symphonie- orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voor dracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Declamaties, zang en. piano. 18.30 Voor de soldaten.. 19,00 Një'uws. 19.30 Pianoduo. 19,50 Feuilleton. 20,00 "Operette. 22.00 Nieuws, 22,'15 Kamermuziek. 23.00, Niguws.23.05— 2400 Verzoekprogramma, opbouwen hebben de West-Europese lan den bepaalde materialen en uitrustings stukken nodig, die hun slechts door de Ver enigde Staten kunnen worden geleverd. Hieronder bevindt zich materiaal, dat noodzakelijk is voor de West-Europese wapenfabrikanten en onverwijld moet worden geleverd. Voorts grondstoffen voor de vervaardiging van noodzakelijke goede ren voor de burgerij en voor de belangrijk ste uitvoerproducten en ook levensmidde len. Daar de West-Europese landen thans een groot gedeelte hunner hulpbronnen, die zij anders zouden aanwenden in de voor uitvoer wexkende industrie, moeten gebruiken voor bewapeningsdoeleinden, kunnen zij voorlopig, zonder Amerikaanse hulp, niet de beschikking krijgen over het dollarbedrag, nodig om deze zeer belang rijke invoer te betalen". „Er rnoet nog veel worden gedaan", ver volgde de president, „om gezamenlijk een snélle versterking van de Europese verde diging te bereiken. De Europese leden van het Atlantische verdrag zijn nog niet ver genoeg gegaan in hun verbintenissen ter verwezenlijking ervan. Doch zij zien, even als wij," ten volle de ernst in van de situatie, geschapen door.de jongste gebeurtenissen en zij beseffen dat snel handelen thans nog meer geboden is dan het voordien reeds was. De bestaande moeilijkheden zullen in snel tempo uit de weg worden geruimd. Het congres moet goed begrijpen dat de verwezenlijking van mijn aanbeveling, om West-Europa militaire en economische hulp te verlenen bij het opbouwen van zijn ver dediging, afhankelijk is van het ten volle aanvaarden door de West-Europese staten van de verantwoordelijkheid ter verster king hunner strijdkrachten, opdat de Noord-Atlantische gemeenschap een krachtige gezamenlijke verdediging zal hebben. De gehele vrije wereld verkeert in ern stig gevaar. Dit gevaar kan slechts worden bezworen door onze gezamenlijke inspan ning". Het algemeen productie-indexcijfer van de industrie (basis 1938 is 100) daalde, blijkens mededeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, van 158 in October tot 154 in November. Beide maanden had den 24 arbeidsdagen. De gemiddelde dag productie kwam van 155 in October op 151 in November. In November van het vorig jaar was de algemene productie-index 140 en de gemiddelde dagproductie 137. Enkele cijfers per bedrijfstak zijn. bouw materialen 132 (v.m. 136), rubber 371 (372), steenkolen 93 (95), metaalproduc ten 178 (185), textiel 147 (150) en open bare nutsbedrijven 207 (200). WASHINGTON, 15 Januari. (Reu ter, United Press). De Amerikaanse binnenlandse militaire begroting voor het jaar 19511952 is bijna vier maal hoger dan voor de gebeurtenissen in Korea. Er is een bedrag van 41.421.000.000 dollar uitgetrokken te genover 11.889.000.000 dollar in het fi nanciële jaar van 1 Juli 1950 tot 30 Juni 1951. Bovendien stelt president Truman voor de mogelijkheid te schep pen voor een verhoging der militaire credieten tot 60.971.000.000 dollar. De Amerikaanse begroting voor het nieuwe belastingjaar voorziet in een totaal aan uitgaven van 71.594.000.000 dollar. 41.421.000.000 dollar voor het Amerikaanse leger en 7.112.000.000 voor die der bondgenoten. Hieronder volgt een kort overzicht in cijfers van de door president Truman aan het Congres voorgelegde begroting (alles in millioenen dollars): geraamde uitgaven 1 Juli 1951 30 Juni 1952 71.594 geraamde ontvangsten in dezelf de periode 55.138 te heffen nieuwe belastingen 16.456 De verdeling der uitgaven zal als volgt zijn: militaire diensten 41.421 internationale veiligheid (steun aan bondgenoten) 7.461 atoomenergie 1.277 defensieproductie en controle 1.403 burgerlijke verdediging 330 maritieme activiteit 354 woningdoeleinden e.d., verband houdende met de defensie 100 verspreiding regeringsgebouwen 164. oud-strijdersdiensten en uit keringen 4.011 rente op publieke schuld5.897 openbare wegen473 andere regeringsdiensten7.803 De niet-Duitse zijn thans Nederlandse geworden Op 13 Januari 1951 is in werking getre den de wet, welke de nationaliteit regelt van na 10 Mei 1940 met Nederlanders ge huwde vrouwen van vreemde nationaliteit. Met uitzondering van vrouwen die bij het huwelijk de Duitse nationaliteit beza ten hebben thans de na die datum met Nederlandse mannen gehuwde vrouwen van vreemde nationaliteit het Nederlan derschap verkregen, te. rekenen van de dag van het huwelijk af. Vrouwen die, indien zij niet met een Nederlander waren gehuwd, de Duitse na tionaliteit zouden bezitten, verkrijgen dooi de werking van de wet het Nederlander schap niet automatisch. Deze vrouwen kunnen evenwel thans de Nederlandse nationaliteit deelachtig worden indien zij uitdrukkelijk de wens daartoe te kennen geven. Een daarop gerichte verklaring kan wor den afgelegd bij de burgemeester van de woonplaats, in het buitenland bij de Ne derlandse consulaire ambtenaren. Voor het afleggen van de verklaring moeten de in Nederland wonende vrouwen gedurende een aan de kennisgeving voorafgaand tijd vak van één jaar in het Koninkrijk der Nederlanden hoofdverblijf hebben gehad. Voor in het buitenland wonende vrou wen geldt de bepaling dat het huwelijk op het tijdstip van de kennisgeving moet voortduren en ten minste één jaar geleden gesloten moet zijn. De wet bevat voorts een bepaling welke van het verkrijgen van de Nederlandse nationaliteit uitsluit die vrouwen die hetzij door hun wil, hetzij door of tengevolge van het huwelijk een andere dan de Neder landse nationaliteit hebben verkregen. ADVERTENTIE zonder puistjes, vetwormpjes en andere huidaandoeningen krijgt U door het beroemde huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN I (Van onze correspondent te Soerabaja) Met ingang van 1 Februari zal het Ne derlands programma van radio Soerabaja voor" goed uit de aether verdwijnen. Aan Nederlandse radio-stations zullen dan in Indonesië nog' overblijven: Djakarta en Medan. Dat Medan het zo lang uithoudt is uitsluitend te danken aan het feit dat Dja karta er niet gehoord kan worden. Gezien de gang van zaken in Indonesië kan echter niet verwacht worden dat Medan nog lang j in de lucht zal blijven. Ook voor Djakarta zijn de vooruitzichten niet hoopvol. Wel iswaar heeft de Indonesische regering enige maanden geleden gezegd dat zij niet het plan heeft het Nederlandse programma van radio Djakarta te laten verdwijnen, doch er is inmiddels weer zo het een .en ander veranderd denken we alleen maar aan de gevolgen van de Irian-kwestie terwijl daarnaast het aantal Nederlandse radio mensen, dat nog in Indonesië overblijft, zo gering is dat men daarmede geen program ma meer zal kunnen verzorgen. Welgeteld zullen het er over enige maanden nog maar zes zijn, uitgezonderd de technici. Ver wacht wordt dan ook dat het Nederlandse programma van radio-Djakarta zich hoog stens nog enkele maanden staande zal kun nen houden, tenzij men nieuw personeel uit Nederland laat komen, maar op het ogen blik mag dat wel uitgesloten worden ge acht. De Nederlanders in Oost-Java zullen na 1 Februari in ieder geval geheel aange wezen zijn op de uitzendingen van radio- Djakarta. De ontvangst van die uitzendin gen is daar helaas vrij tot zeer slecht. In gaande Februari zal een radio-belasting worden geheven van vijf roepia's per ont vangtoestel. Onze correspondent te Soerabaja seinde ons heden: Zaterdagnacht is de Nederlander C. J. Oosterhof te Soerabaja door onbekenden vermoord. Dieven probeerden zijn woning binnen te dringen en toen Oosterhof ging kijken, werd hij neergeschoten. Oosterhof die een gezin met vijf kinderen achter laat, was chef van de goederenvoorziening Tideman en van Kerchem. ADVERTENTIE Te Amersfoort is na een langdurige ziekte in de leeftijd van 69 jaar overleden luitenant-kolonel b. d. Y. Baan. In 1923 trad hij uit de actieve dienst, maar tijdens de mo bilisatie in 1939 werd hem een militair commando in Noordholland opgedragen. De regering heeft besloten in de nog res terende periode waarin gedurende bepaal de uren zuinigheid met electriciteit moet worden betracht (tot en met 27 Januari) de kantooruren der rijksdiensten enigszins te wijzigen. Met ingang van Woensdag 17 Januari zullen de volgende kantoortijden gelden: van Maandag tot en met Vrijdag van 9 tot 13 en van 13.30 tot 17 uur en des Zaterdags van 9 lot 13 uur. Het inhalen van de verloren werktijd op Woensdagavond komt te vervallen. Na 27 Januari zullen de kantoortijden weer worden gesteld op de vóór 13 Novem ber 1950 gebruikelijke uren. 3Sܧ Enige uren voordat generaal Eisenhower in de Britse hoofdstad arriveerde, werd door betogers in de omgeving van Charing Cross en Trafalgar Square tegen de komst van „Ike" gedemonstreerd. Borden met leuzen als „Eisenhower, ga naar huis"; „Stop de herbexoapening van Duitsland" en dergelijke werden door de betogers meegevoerd. In antwoord op een adres van het Juri disch Economisch Verkeerstechnisch Col lege heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat medegedeeld dat het probleem van de parkeergeldheffingen een punt van overleg uitmaakt tussen drie ministeries. Bij dit overleg zijn de geuite bezwaren in de beschouwingen betrokken. Het streven is er op gericht door nauwgezette afweging van de belangen van de gemeenten en van het motorwegverlceer in het algemeen tot een wijziging van de Motorrijtuigenbelas tingwet te geraken, waardoor aan de be zwaren grotendeels kan worden tegemoet gekomen. In afwachting hiervan wordt door het ministerie van Verkeer en Waterstaat in nauw overleg met het ministerie van Bin nenlandse Zaken er op toegezien, dat in gemeentelijke precario-verordeningen geen bepalingen worden opgenomen, waardoor de reeds op het motorwegverkeer druk kende lasten nog uit deze hoofde onrede lijk zouden worden verhoogd. De Amsterdamse Ballast Maatschappij zal in Thailand een vaargeul baggeren van de haven van Bangkok naar de Golf van Siam. Men hoopt met dit werk, dat 12 a 18 millioen gulden zal kosten, in anderhalf jaar gereed te zijn. 47. Natuurlijk keek Panda een beetje beteuterd. Nu was hij dan in het Ministerie van Onderwijs om er demonstraties met Memo te geven, maar de hoge ambtenaar kéék niet eens! Formulieren in zevenvoud invullen, dat was alles wat hij mocht doen. Panda begon de eerste vragen van de lange lijst te lezen. „Zijt gij gehuwd?" begon het. „Zo ja, waarom? Zo neen, wan neer? Hebt gij lager onderwijs genoten? Zo ja, waarom ook niet? Zo neen, waarom zoudt gij?". „Ik.ik weet niet. mompelde Panda maar nu kraste Memo plotseling: „Ha! Ho! Formxdieren! Zeven voud! Dzj-dzj klik-klik!"en meteen strekte hij een van zijn armen naar de stapel papieren uit en begon ze met grote haast in zijn halsopening te steken. Het scheen, dat er daar binnen een speciaal apparaat voor formulieren zat, want in zijxx innerlijk begon alles te zoemen en te bewegen, en in minder dan geen tijd kwam er een stroom van keurig-ingevulde papieren uit een klep in zijn romp te voor schijn. Die ving Panda behendig op, en zo kon hij dan al na een paar minuten de hele stapel netjes weer voor de chef neerleggen. „Alstublieft, meneer!" zei hij beleefd maar als hij nu gedacht had, dat de chef blij zou zijn, dan had hij zich vergist! De wakkere beambte sloeg ver schrikt de handen ineen en stamelde: „M-m-m-m-maar d-d-d-dat moet drie uxir duren! Wé zullen nieuwe formulieren moe ten maken met méér vragen er op, want als alle bezoekers er zo gauw mee klaar zijn, dan raken we hier overwerkt! Dat moeten wé ten koste van alles voorko men'." Beethoven en Mendelsohn Voor de Raad van Overleg (waarbij zijn aangesloten de Haarlemse Bestuurders- bond, de afdeling Haarlem van de Katho lieke Arbeidersbeweging en de Haarlemse Christelijke Bestux-enbond) wex-d wederom een ontwikkelingsconcert gegeven door de H.O.V. onder leiding van Toon VexTxey met inleidende bespreking door Wouter Paap. Solistische medewerking werd verleend door de bekende violist Jan Keessen. Op vorige concerten van de Raad van Overleg had het px-ogramma steeds bestaan uit betrekkelijk korte stukken. Thans had men echter gemeend het leergiei'ige pu bliek een tweetal uitgebreide, klassieke werken te moeten laten hoi-en. Als num mer één werd aldus het Vioolconcex-t van Beethoven toegelicht en uitgevoerd. Wouter Paap karakteriseerde de coxnponist als een der eersten die hun lief en leed in muziek hebben getxacht uit te drukken, maar die, ondanks de zware schaduwen die op zijn levenspad vielen, meestal de zonzijde zocht en de vreugde vex-heerlijkte. Zo ook in dit prachtige Vioolconcert, dat met een onheilspellend motief begint (de pauken slagen), in het gevoelige middendeel een stil verdriet uitdrukt, waarbij, als ik het wel heb, zelfs tranen te pas komen (pizzi- cati in het orkest) en toch uiteindelijk met een mannelijk gebaar alle weke en droeve gedachten afweert, om in een opgewekte stemming de lichtkant van het leven te bezingen. De solist Jan Keessen en de dirigent Toon Verhey met zijn ox-kest wedijverden om het „concert der concerten", zoals men Beethovens opus wel eens noemt, waardig te vertolken. Daar komt, wat de solist be treft, heel wat virtuositeit bij te pas; maar zonder de innerlijke muzikaliteit, zonder de bezielde wisselwerking van al de be trokken elementen, van de paukenist tot de solo-violist, zou dit alles dode letter blij ven. Allen, van de eerste tot de laatste, waren echter volkomen in de geest van het werk opgenomen en deelden ons de onver woestbare kracht van Beethovens compo sitie mee. Als tweede werk werd besproken en ten gehore gebracht de „Italiaanse Sympho nic" van Mendelssohn. Deze componist weerspiegelt in zijn werk slechts de licht zijde van het leven. Plet is groots noch diep, maar meestal beminnelijk en van aristo cratische verfijning. Soms geeft Mendels sohn reis-indrukken weer in zijn instru mentaal werk. Zo bijvooi-beeld ook in de Symphonie in A, die hij in Italië ontwierp. Deel I geeft de zonnige sfeer van het land weer. In II schijnt de componist een pro cessie van pelgrims te hebben willen schet sen. Deel III deelt echter meer de indruk van het heimwee van een romantisch dwe pend kunstenaar naar zijn Duitse Vader hand mee, dan dat het impressies geeft uit Twee. Maandag zijn te Berlijn twee van de zwaarste Amerikaanse tanks, de Pershing van 45 ton, aangekomen voor versterking van het Amerikaanse gair- nizoen. Zij zijn getransporteerd naar een veld achter het Amerikaanse hoofdkwartier. Pokken. Te Brighton in het Engelse graaf schap Sussex, waar in de afgelopen weken zeven personen aan pokken zijn overleden, is een kruidenierswinkel ge sloten omdat de bediende, die daar werkzaam is, ook met pokken naar het ziekenhuis is gebracht. De in de win kel aanwezige producten zullen zo no dig verbrand worden. De klanten heb ben de raad gekregen zich te laten in enten en hun bonkaaiden te ver branden. Verbod. De Amerikaanse regering heeft Maandag de bouw van nieuwe winkels, restaurants, kantoren en dergelijke ge- bouwen tot 15 Februari verboden. Na deze datum zal voor particuliere bouw speciale toestemming nodig zijn. Schuldig. Ilse Koch is door een rechtbank in Augsburg schuldig bevonden en tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Zij was niet verschenen bij de voor lezing van haar vonnis. Volgens de ge rechtsarts was zij niet in staat om té verschijnen en simuleerde zij een gees telijke afwijking. Senator. De Amerikaanse senator Bridges'- heeft het afbreken van betrekkingen met Rusland geëist. Deze voortvarende man verklaart dat de Vex-enigde Sta ten „even goed kunnen proberen met. Satan als met Stalin te onderhande- len". Hij drong er op aan dat ook de diplomatieke betrekkingen met de an dere communistische landen zouden wor den afgebroken. Verdere adviezen van' deze senator, die een rede hield in de Senaat, zijn: De communistische landen moeten uit de UNO worden gezet. Ge-, neraal MacArthur moet machtiging worden verleend voor het doen bom- bax-deren van bases der Chinese cöm-- munisten. De Amerikaanse strijdkrach ten in Korea moeten worden terug ge trokken. De px'oduccxe moet tot het hoogst mogelijke peil worden opge voerd. Algemene militaix-e dienstplicht moet worden ingevoerd om de Ver enigde Staten in staat te stellen „een dodelijke oorlog te winnen". Ingestort. In Rome is een marmeren trap van 20 meter lengte ingestort, waarop zich ongeveer 300 meisjes bevonden, die solliciteerden naar een betrekking als typiste. Veertig ernstig gewonde meisjes zijn naar het ziekenhuis over gebracht. De trap, die naar een bureau op de derde verdieping leidde, kon de zware belasting niet verdragen en-, stortte rfxet luid geraas in. Voorbijgan gers snelden onmiddellijk te hulp. Er zijn geen dodelijke ongelukken ge-" beurd. Nagedachtenis. De minister van Binnen landse Zaken van India, Radjagopa- latsjari, heeft bij .de plek te Radjghat, waar Mahatma Gandhi drie jaar gele den werd gecremeerd, een jonge olijf boom geplant uit de tuin te Athene, waar Socrates en Plato hun onderricht gaven. De boom was een geschenkvan: de Griekse regering ter nagedachtenis van Gandhi. j.. Nakomer. Een in de oorlog door bombar dementen beschadigd huis te Rome is tijdens een storm ingestort. Vier perso nen uit het gezin van tien kwamen om het leven. Op het dak. In een voorstad van Chicago is een Mitchellbommenwerper, die aan stalten had gemaakt om op de nabij gelegen vliegbasis van de max-ine- luchtmacht te landen, op een boerderij in gevlogen. In het brandende wrak zijn vier lijken aangetroffen. De ma chine had een bemanning van vijf koppen aan boord. Vertraging. De drie Amerikaanse sergeants die al jagende onopzettelijk de grens met Oost-Berlijn hadden overschreden en toen door de Oost-Duitse politie werden gearresteerd, zijn Maandag door de Sovjet-autoriteiten op vrije voeten gesteld. De vrijlating was een dag ver traagd omdat het Zondag Russisch Nieuwjaar was en de Russen, die niet in hun Nieuwjaarsviering wensten te worden gestoord, hun telefoons van de haak hadden gelegd. Epidemie. De griepepidemieën uit Zweden en Noord-Spanje schijnen elkaar thans in Frankrijk te ontmoeten, zo deelt de wereldgezondheidsorganisatie te Genève mee. Er zijn griepgevallen in Japan en op de Hawai-eilanden ge constateerd en de ziekte is ook in Canada en de Verenigde Staten ver- schenen. De wereldgezondheidsorgani satie verklaart het nut van de preven tive vaccinatie beperkt te achten, ge zien de moeilijkheid om gedurende een epidemie de geschikte vaccine in vol doende hoeveelheden te bereiden. Het Franse departement, van gezondheid deelde Maandag mee, dat de epidemie in hevigheid afneemt. ADVERTENTIE. Italië. Wouter Paap liet uit dit deel een apart fragment horen, dat ons in deze zienswijze sterkt, omdat het ons herinnert aan een gedeelte uit het zangspelletje dat Mendelssohn schreef tijdens zijn vorige grote reis, door Schotland, en dat in hui selijke kring opgevoerd werd ter gelegen heid van het 25-jarig huwelijksfeest van zijn ouders. Dit zangspel („Terugkeer uit de vreemde") slaat min of meer op zijn eigen terugkeer in het ouderlijk huis. Van daar dit heimwee-motief, dat we ook in de „Italiaanse Symphonie" terug horen. Maar in deel IV van het werk heeft hij in een: karakteristieke dans (een „Saltarello") heel stérk de indrukken van zijn verblijf in Napels weergegeven. Uit Rome schreef Mendelssohn aan zijn zuster dat hij. naar Napels ging om daar stof te vinden voor zijn finale. Het is een van zijn sterkste composities geworden. De uitvoering stond op hoog peil en het publiek waarschijnlijk wegens de Héér-, séndé 'griëp .minder talrijk 'dan op.dij! vorige avonden toonde zich zeer vol daan. JQS. DE KLERK, j

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2