Van de Pol Europees kampioen 47/2 Sport in het kort Prof. Romme sprak over diverse actuele politieke problemen OPRUIMING Ni Ui Van Meegeren Junior doet „onth ullingen Een Eeuw Geleden neuiwe BILJARTEN Boksen Eerste besluit medische commissie van de Boksbond Dubbele knock out in Japan Dammen W. de Jong werd kampioen van Noordholland Agenda voor Haarlem Technische Hogeschool wordt uitgebreid Waterpolo Twee overwinningen voor DWT Waterpoloprogramma Hij is voor overdracht van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan de Nederlands-Indonesische Unie Amerikaanse leger groeit Dr. Klompé heeft goede hoop op „functionele weg" Foster Dulles en Malik spraken over Japans vredesverdrag Lie hoopt op vrede töaveio DINSDAG 16 JANUARI 1951 3 Door zjjn beslissende partij tegen de Belg "Van Hassel in vier beurten te winnen, heeft onze landgenoot Van de Pol Maandag te Waalwijk het Europees kampioenschap 47/2 op zijn naam gebracht. Voor een volle zaal begon omstreeks vijf uur de partij KruythofGabriels en een uurtje later de beslissende wedstrijd tussen Van de Pol en Van Hassel. Volgens een inter nationaal gebruik kon deze match pas een aanvang nemen nadat een der spelers aan de andere tafel een totaal van 150 punten zou hebben vergaard. Daar ging heel wat tijd mee heen, want de score steeg uiterst lang zaam. Na twaalf beurten was de stand Kruyt hof 99 en Gabriëls 102. In zijn vijftiende beurt passeerde eerstgenoemde als eerste de 150, waarna Van de Pol en Van Hassel aan de slag gingen. De Belg stootte twee van acquit, waarna Van de Pol een lastige band- stoot op een haar miste. Hij kwam echter dadelijk weer aan stoot omdat Van Hassel door slordig masseren een nul te noteren kreeg. De Rotterdammer dreef de ballen met lange verzamelstoten afgewisseld door klein spel. over de gehele tafel, op zoek naar de cadrekruising, waar de grote series ontstaan. Elke stoot was sterk en raak; hij kwam desondanks herhaaldelijk in hachelijke situa ties waarvoor hij steeds de oplossing vond. *oms na lang wikken en wegen. Pas na 110 caramboles kreeg Van de Pol de ballen aan de korte cadrelijn. De tweede honderd caram boles gingen op in een derde van de tijd, die voor het eerste honderdtal was benodigd. In snel tempo steeg de score tot 260, toen Van de Pol op een lastige piqué met de ballen bijna tegen de band door een gelukje wel de carambole maakte maar zijn innerlijke rust kwijt raakte. Hij maakte nog vier caramboles, waarvan een met een prachtige zuivere trek sloot, maar strandde daarna op een band- stoot. Het scoringsbord wees na twee beur ten 265 punten voor Van de Pol tegen 2 voor Van Hassel. De Belg maakte 19 punten. De derde beurt van Van de Pol leverde 101 pun ten op Van Hassel wist met zijn aanvangs- stoot geen raad en Van de Pol eindigde de partij, die hem de titel bezorgde in de vol gende beurt. De score voor Van Hassel was 2 0. 19. 0. totaal 21 en voor Van de Pol o! 265, 101, 34. totaal 400. Aan de andere tafel leidde Kruythof na 21 beur'en met 282 tegen 211 voor Gabriëls die maar niet od dreef kon komen. In de twee- en-twintigste beurt kwam de Belg op dreef en met eén slotserie van 189 maakte hij de partij uit. De uitslagen van de laatste partijen luiden: Kruythof Gabriëls Van Hassel Van de Pol De uitslagen van de andere partijen luiden: Galmiche Alhinho De Ruyter Dufetelle De slot partij van het tournooi werd bijge woond door prof. dr. J. E. de Quay, commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant en dr. J. D. Miedema, chef van het bureau Lichamelijke Opvoeding en Sport van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen. Professor De Quay reikte de door Prins Bernhard beschikbaar gestelde zilveren leg penning voor de hoogste serie uit aan René Gabriëls. die uit handen van dr. Miedema eveneens de zilveren legpenning voor het hoogste algemeen gemiddelde, geschonken 306 22 59 13.90 400 22 189 18.13 21 4 19 5.25 400 4 265 100.— 400 14 224 28.57 162 14 30 11.57 400 10 178 40.— 270 10 77 27.— De medische commissie van de Neder landse Boksbond heeft het eerste besluit genomen en bepaald dat een bokser niet meer in de gelegenheid mag worden gesteld af te trainen voor een kampioenschap. Amateurs worden, als zij het gewicht voor de klasse, waarvoor zij hebben ingeschreven, niet' maken, automatisch uitgeschakeld. Bij de professionals wordt de betreffende bok ser. die een contract had afgesloten voor een bepaalde gewichtsklasse en dit gewicht niet maakt, beboet. Bovendien zal hij de tegenstander moeten schadeloos stellen. Kijoaki Nakanisji en Noboeroe Miyamoto, twee Japanse vlieggewichtboksers, zijn elkaar in Osaka zo verwoed te lijf gegaan dat zij tegelijk knock out gingen en werden uitgeteld door de scheidsrechter, die aan vankelijk niet wist welke beslissing hij moest nemen, maar tenslotte uitmaakte dat de wedstrijd onbeslist was geëindigd. Het was de eerste dubbele knock out in de ge schiedenis van de Japanse bokssport. Be strijd om het persoonlijk kampioen schap hoofdklasse van Noordholland is ge ëindigd. De titel werd behaald door de Haarlemmer W. de Jong („Oosterkwar tier"). De eindstand van dit tournooi luidt: 1. W. de Jong, 14 punten; 2 en 3. J. Metz enM. R. C. Stahlberg, elk 13 p.; 4. A. Bizot, 12 p.; 5 en 6. A. Grooteman en F. Slot, elk 7 punten; 7 t/ra 9. Nico Blom, J. C. Drayer en M. Oud, elk 6 p.; 10. N. Riebeek,' 5 p. In de eerste klasse werd de titel behaald door O. van Dijk (Amsterdam) met 8 p.; 2. Th. de Haas; 3. J. de Haas; 4 en 5. Z. J. Plat en J. van Straten. ADVERTENTIE DINSDAG 16 JANUARI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: „Oom Wanja", 8 uur. Brinkmann: „Anum Necessarium", 8 uur. Frans Hals: „De vrouw mijner dromen-'. 18 j.. 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Cinderella", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo be gint het leven", 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: Staatsgeheim", 18 j„ 2, 4.15 7 en 9.15 uur. City „Zamba", 14 j„ 2.15, 4.20, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een hart van goud" en „Cowboyfilms", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (tot en met 17 Januari). WOENSDAG 17 JANUARI Gebouw Cultura: Ned. vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in ontvangst mocht nemen. De eindstand luidt Van de Pol 14 3150 109 265 23.89 Van Hassei 13 2821 102 191 27.66 De Ruyter 12 3138 100 246 31.38 Gabriëls 11 2635 83 370 31.74 Kruythof 8 2806 141 159 17.77 Dufetelle 8 2360 152 116 15.52 Galmiche 4 2245 148 224 15.16 Alhinho 2 1788 155 84 11.53 Semrad 0 1215 152 76 7.99 Veertig honderdjes Er zijn tijdens dit tournooi om het Euro pees kampioenschap 47/2 in totaal veertig series van 100 en meer caramboles gemaakt. Van Hassel: 125, 167. 105, 165, 107. 115, 162, 136, 191, 106. Dufetelle: 116 Gabriëls: 214, 144, 261, 104, 370, 189. Kruythof: 159. Van de Pol: 120. 116, 102, 101, 141, 110, 139. 178. 199. 265, 101. De Ruyter: 246, 133, 103, 118, 111, 134, 194. 178. Galmiche: 118, 114, 224. Vandaag zullen De Ruyter en de Belg Van Hassel te Eindhoven voor de televisie een demonstratiepartij ancre cadre 47/2 spelen. Jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van de Nederlandse Biljartbond overhandigt P. v. d. Pol de gouden beleer. Voor de oorlog bood de Technische Hogeschool te Delft plaats aan ongeveer 2000 studenten. De industrialisatie van ons land maakt het evenwel nodig, dat over een groter aantal ingenieurs kan worden beschikt dan bij een bezetting van 2000 studenten kan worden afgeleverd. Daarom is besloten de Technische Hogeschool ge schikt te maken voor de opleiding van 3500 studenten. Deze uitbreiding is voorts noodzakelijk omdat meer aandacht dan vroeger aan de experimentele opleiding moet worden besteed. Thans zijn ongeveer 5500 studenten in geschreven. Ten behoeve van de uitbreiding zal in de Wippolder een terrein worden aange kocht ter grootte van 30 ha., waarop labo ratoria voor werktuigbouwkunde, scheeps- bouwkunde en vliegtuigbouwkunde, tech nische physica, metaalkunde, weg- en wa terbouwkunde en verder een warmtecen trale en een windtunnelgebouw zullen ver rijzen. Nog deze maand zal worden begonnen met de bouw van het windtunnelgebouw en in Juni met de centrale werkplaats. In Augustus of September zal een begin wor den gemaakt met de bouw van de warmte centrale. Er wordt naar gestreefd de uit breiding in 1955 gereed te doen zijn. Dat de door hem aangewezen doeken vervalsingen zouden zijn, is geen nieuws voor de deskundigen (Van onze correspondent te Parijs) De zoon van wijlen de schilder Han van Meegeren heeft aan het Parijse kunstblad „Opéra" mededelingen gedaan omtrent volgens hem nog onbekende vervalsingen, die zijn vader gemaakt zou hebben. Hij herinnert er in de eerste plaats aan dat de Nederlandse regering ten onrechte zijn vader beschuldigde het nationale kunst bezit tijdens de oorlog benadeeld te hebben door verkoop van een Vernleer aan Göring. Dit doek 'was, zoals thans algemeen erkend wordt, van de hand van mijn vader, aldus de jonge Van Meegeren. Maar behalve dit schilderij zouden er nog een vijftal andere Vermeers, alsmede twee Frans Halsen op naam van Van Meegeren moeten worden geschreven. Zo noemde hij het schilderij „Jongen met de pijp" in het Groningse Museum, eveneens een vervalsing. Van Meegeren zou dit lussen 1925 en 1936 geschilderd hebben, in dezelfde tijd dat „De lachende Cavalier" onstond, die door dr. Hofstede de Groot eveneens aan Hals is toegeschre ven en door deze vermaarde expert in 1926 voor vijftigduizend gulden werd gekocht. Als Vermeer-vervalsingen zouden ook nog moeten worden aangemerkt: „Dc dame met de blauwe hoed" uit de collectie van baron Thyssen en „Het jonge meisje", dat lange tijd in het bezit van het Haagse Mau- ritshuis geweest is. Van Meegeren Jr. merkte nog op dat zijn vader, vooral (n het begin van zijn loopbaan, toen zijn techniek nog niet de latere perfectie had bereikt, er zich dik wijls over verbaasde dat internationaal erkende deskundigen op het gebied dei- oude schilderkunst zo gemakkelijk om de tuin geleid konden worden. Genoemde „Dame met de blauwe hoed" had naar zijn mening meer van Greta Garbo dan van een jonge edelvrouwe uit het hof van de Prins van Oranje. Aan het slot van zijn „onthullingen" ver dedigt de heer Van Meegeren jr. zich bij voorbaat tegen de beschuldiging een nieuw schandaal te willen ontketenen. Tegenover de nagedachtenis van zijn vader voelt hij zich echter verplicht die verklaringen af te leggen en het is in zijn geest dat hij thans opnieuw de „pedante zelfoverschat ting der kunsthistorici" aan de kaak wil stellen. Daverende vervalsing Waarschijnlijk bedoelt de heer Van Mee geren jr. met de zich in het Groninger Museum bevindende „Jongen met pijp" het DWT heeft Zaterdagavond twee succes sen geboekt voor de waterpolocompetitie De dameswedstrijd HaarlemDWT, die tevens gespeeld werd voor de Van Duyl- beker-competitie van de KNZB, leverde een overwinning van 8-1 op voor DWT. De twee nieuwelingen van DWT. Mia Prins en Tini van Assema bezorgden de ploeg een voorsprong van 2-0, waarna Paula van Bruggen er 3-0 van maakte. Alli Muller kreeg gelegenheid een tegen- punt te maken. In de tweede helft kreeg Haarlem in het geheel geen kans meer en DWT voerde de voorsprong op tot 8-1. Alle veldspeelstcrs van DWT hebben ten minste een doelpunt voor hun rekening genomen. De wedstrijd DWRDWT werd gespeeld voor de eerste klasse heren. DWR had in haar opstelling enige wijzigingen gebracht en speelde nu zonder vaste midvoor. liet was een spannende wedstrijd maar er werd slordig gespeeld. Dc achterhoede van DWR trok zo nu en dan te veel naar voren waar door de DWTers enige kansen kregen. Ko Wisker bezorgde DWR dc leiding, waarna Frits Lablans dc stand in evenwicht bracht. Vervolgens gaf hij DWT de leiding. Na de hervatting bracht Zadelhoff de stand op gelijke voet. Hierna probeerde DWR een aanval te forceren en allen, met uitzonde ring van de doelverdediger, trokken op het DWT-doel af: de bal ging zonder meer retour en Frils Lablans doelpuntte (2-3). VZV verscheen onvolledig tegen HVGB 2; met 6 tegen 6 werd gespeeld. Met 6-1 eindigde de wedstrijd in het voordeel van de Haarlemmers. De wedstrijd HPC 2Haarlem 3 welke gespeeld werd voor de tweede klasse heren werd door de Heemstedenaren gewonnen met 3-2. Voor de derde klasse heren werd gespeeld Haarlem 4HVGB 5; de ont vangende ploeg won met 4-2. Het programma van de deze week te spe len waterpolo-wedstrijden luidt: Dinsdag, Sportfondsenbad: van Duylbeker- compétitie, dames. DWTHDZ: tweede klasse dames: DWR 2—DWT 3. Woensdag: van Duylbekercompetitie: MeeuwenDWT. Zaterdagavond in het Sportfondsenbad: derde klasse heren: WatervriendenDWT 3; eerste klasse dames: HPCDWR: centrale wintercompetitie heren: HVGBNcptunus (Arnhem); tweede klasse heren: DWR 2 HPC 2; eerste klagse heren: Haarlem 2 HPC 1. Haarlem speelt voor de centrale winter competitie in Hilversum tegen Robben. F.I.F.A.-JEUGDTOURNOOI. In het gebouw van de Franse voetbalbond is de loting gehouden van het internationaal F.I.F.A.-jeugdtournooi, dat dit seizoen door Frankrijk wordt georganiseerd in enkele steden aan de Rivièra, te Cannes, Monaco en Nice. Het resultaat van de loting was: Donderdag 22 Maart: kwart-eindstrijden: OostenrijkZwitserland, BelgiëEngeland, NederlandNoord-Ierland en Frankrijk Joegoslavië. Zaterdag 24 Maart worden de halve eindwedstrijden gespeeld en de klas sementswedstrijden. Maandag 26 Maart (Tweede Paasdag) volgt de eindstrijd en de ontmoeting voor de derde plaats. INTERNATIONALE KORFBALWED STRIJDEN. fn overleg" met de Belgische Korfbalbond heeft het hoofdbestuur van de K.N.K.B. besloten de wedstrijd België-— Nederland te spelen op 20 Mei op het ter rein van de Koninklijke Racing Club Bor- gerhout te Deurne, dé wedstrijd België B Nederland B op 6 Mei te Gent en een extra interland-wedstrijd NederlandBelgië op 24 Juni te Groningen. Laatstgenoemde wedstrijd vormt een onderdeel van de door de gemeente Groningen te organiseren sportwedstrijden. De datum van de offi ciële landen wedstrijd NederlandBelgië, welke te Amsterdam zal worden gehouden, wordt binnenkort bekend gemaakt. Voorts is de datum 5 Augustus 1951 aangewezen voor de wedstrijd Nederland BEngeland. De plaats zal nader worden bepaald. De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft in een voor de plaatselijke K.V.P.- afdeling te Heerlen gehouden rede enkele actuele politieke problemen behandeld. Ten aanzien van Nieuw Guinea merkte prof. Romme op dat men van een verkeerd standpunt uitgaat, als men zich uitsluitend afvraagt wat het Nederlandse belang in deze vordert. Men mag hierbij niet het be lang van de bevolking van Nieuw Guinea uitschakelen. Het primaire doel van de Indonesische politiek, aldus spreker, was Indonesië in deze tijd te doen komen tot nationale vrijheid en staatkundige gelijk gerechtigdheid met Nederland. Dit is ook het uiteindelijk doel van de politiek ten aanzien van Nieuw Guinea. Wat dit ge biedsdeel betreft zijn echter de omstandig heden geheel anders, daar de bevolking van Nieuw Guinea nog geen politieke rijpheid heeft. In Indonesië is, zo zei prof. Romme, naar Oosterse maatstaven gemeten, die rijpheid wel aanwezig. Inmenging van bui tenlandse zijde in de kwestie-Nieuw Gui nea kan prof. Romme niet toejuichen, daar dan het gevaar bestaat, dat ook buitenland se belangen in deze zaak worden gemengd. Prof. Romme kon zich verenigen met het voorstel van de regering, de souve reiniteit over Nieuw Guinea over te dragen aan de Nederlands-Indonesi sche Unie, met behoud van het Neder landse beheer. Iiij achtte geen reden aanwezig voor dc vrees, dat ons land daarmee in feite toch zijn zeggings macht kwijt zou raken. Immers, de besprekingen, welke op fi nancieel en economisch gebied tot dusver in de Nederlands-Indonesische Unie wer den gevoerd, zijn ook niet ongunstig ge weest. Ambon Wat betreft de Ambonese kwestie, aldus prof. Romme, laten velen zich te veel lei den door hun sentimenten, evenals dat het geval was bij de actie-Westerling, welke ook in politiek opzicht veel kwaad heeft gedaan. Met name het opheffen van de deelstaten zou zeker niet zo gemakkelijk in zijn werk zijn gegaan, als deze actie achter wege was gebleven. Prof. Romme achtte het betreurenswaardig, dat, wat de Ambo nese militairen aangaat, op onmogelijke dingen wordt aangedrongen. Nog afgezien van de huisvestingsmoeilijkheden mogen deze militairen, zowel met het oog op de reacties in de Indonesische republiek als clie bij de Papoea's, niet naar Nieuw Guinea worden overgebracht. Men zou de nieuwe fase van Nieuw Guinea zeer ongelukkig inluiden, als men de Papoea's enkele dui zenden van deze militairen, waarvan zij niet gediend zijn, zou sturen. De verdediging van West-Europa Sprekende over de verdediging van West- Europa zei prof. Romme dat naar zijn per soonlijke mening de vraag of ook Spanje daarbij moet worden ingeschakeld, rede lijkerwijs alleen, bevestigend kan worden beantwoord. Hetzelfde geldt voor wat de inschakeling van West-Duitsland betreft. Ondanks alle aan de herbewapening van West-Duitsland verbonden risico's zal men tot de conclusie moeten komen, dat West- Europa en speciaal Nederland niet 1e ver dedigen is, als dc Duitse bondsstaat niet meewerkt. Tenslotte zei prof. Romme: „Wij moeten er innerlijk van overtuigd zijn dat een ver hoogde militaire inspanning noodzakelijk is en vooral ook moeten wij naar buiten laten blijken dat wij ten volle bereid zijn om bij te dragen tot hetgeen noodzakelijk is om de dreiging uit het Oosten te weer staan, vooral nu het alarm van de Koreaan se wekker gevolgd is door een roffel van generaal Eisenhower. Daarbij mag men echter niet uit het oog verliezen, dat de binnenlandse vrede in ieder land niet min der belangrijk is." Het Amerikaanse leger zal tegen de zomer van dit jaar in kracht gelijkwaardig zijn aan 24 divisies op oorlogssterkte. Zo hebben officieren Maandag te Washington verklaard. Deze mening werd geknoopt aan een te Tokio afgelegde verklaring van stafchef generaal Lawton Collins. Generaal Collins zeide, dat er binnen twee of drie maanden op grote schaal tot aflossing van troepen in Korea zou worden overgegaan. Ook gewaagde hij van plannen om meer leden van de nationale garde op te roepen en een nieuwe divisie geregelde troepen te vormen. schilderij „De vergenoegde roker". Zoals wij in Juli van het vorig jaar reeds mee deelden, was prof. dr. A. P. A. Voren kamp, de uit Amerika gekomen directeur van dat museum, in tegenstelling tot een uitspraak van de deskundige dr. C. Hof stede de Groot, van mening" dat het werk aan Van Meegeren moest worden toege schreven. De oud-directeur van het Frans Halsmuseum, de heer G. D. Gratama, ver onderstelde dat zowel „De vergenoegde roker" als „De lachende man met hoed" aan dezelfde vervalsershand hun ontstaan te danken hadden, waarover de meeste deskundigen het trouwens eens waren. De heer Gratama herinnerde er aan, in een gesprek dat wij toen met hem hadden, dat Van Meegeren in een schilderskring in Den Haag eens gezegd moet hebben, dat hij een stuk kon maken dat voor een Hals gehouden zou worden. In het chemisch laboratorium van het ministerie van Justitie te 's-Gravenhage hebben in de genoemde maand dr. W. Froentjes en ir. A. M. de Wild geconsta teerd dat de vervalsing van „De verge noegde roker" zeer geraffineerd was uit gevoerd. Het bleek echter onmogelijk vast te stellen uit welke eeuw de verval sing dateert. Na het onderzoek tastte men volkomen in het duister wie de falsaris kan zijn geweest. Doch men meende er zeker van te kunnen zijn niet met een Van Meegeren te doen te hebben. Wat betreft de Vermeer-vervalsingen deelde prof. dr. Fr. W. S. van Thienen ons mede dat de echtheid van „De dame met de blauwe hoed" reeds aan alle kan ten betwijfeld werd. Men heeft zelfs ge sproken van „een daverende vervalsing". Hoewel het doek aan baron Thyssen in Lugano geleverd is door de degelijke kunsthandel Cassirer, meenden de meeste deskundigen dat het werk „volko men modern" was. In zijn boek* „Jan Ver meer" heeft professor Van Thienen het werk dan ook niet gereproduceerd. In de chronologische opsomming van het oeuvre van Vermeer heeft hij bovendien zijn twijfel aan de echtheid nadrukkelijk ge formuleerd. ADVERTENTIE BOEKHANDEL H. DE VRIES GED. OUDE GRACHT 27 - HAARLEM begint op WOENSDAG 17 JANUARI zijn grote jaarlijkse Militairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties knopen in Korea vriendschapsbanden aan met soldalen uit Thailand. Ook niet-Continentale landen zullen later meedoen STRAATSBURG. Dr. Marga Klompé, de Nederlandse algevaardigde die zulk een groot aandeel had in het besluit van de Assemblée om de Europese eenheid voor taan langs „functionele" weg na te streven, verklaarde gisteravond in een interview met'het A.N.P., dat de nieuwe weg grote mogelijkheden biedt, wanneer zowel de nationale regeringen als de Straatsburgse Assemblée er in slagen door concrete plan nen aan het nieuwe systeem inhoud te geven. „Het systeem van gespecialiseerde autoriteiten moet niet worden gezien als een eenvoudige voortzetting van de samen werking door internationale overeenkom sten", zo zeide dr. Klompé, „het heeft een sterk federale inslag, want in de te vormen autoriteiten valt het beginsel van eenstem migheid en daarmee het vetorecht weg. Zij zullen daardoor een bovennationaal karak ter krijgen. Bovendien is het van groot belang, dat hierdoor de mogelijkheid wordt geschapen van inschakeling van democratische con trole. Het is mijn overtuiging, dat een or gaan als de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking) tot dusverre zo weinig vorderingen heeft kun nen maken, omdat de controle en het initia tief van een democratisch contróle-orgaan er ontbreken. De nationale parlementen hebben een groot deel van hun controle rende mogelijkheden verloren. Zij worden telkens opnieuw voor internationale over eenkomsten geplaatst, waaraan zij niets kunnen veranderen. Wat wij aan parle mentaire macht op nationaal niveau ver loren hebben, moeten wij trachten op inter nationaal niveau te herwinnen." Wat de practische werkzaamheid der autoriteiten betreft, zeide dr. Klompé: „Wij moeten vooral aansturen op soepele uitvoering, die zich aan verschillende terreinen van werk zaamheid aanpast. De stimulans tot het ontplooien van plannen moet van twee zijden uitgaan. Ten eerste moeten de natio nale regeringen met plannen komen, zoals in Nederland bijvoorbeeld met het plan- Mansholt gebeurd is. Daarnaast moeten de commissies, die wij nu in Straatsburg be noemd hebben, daar brede lijnen uitwer ken, die wij dan aan de nationale regerin gen kunnen presenteren.Een goed voorbeeld hiervan is de conventie van de mensen rechten, die geheel en al in Straatsburg is ontwikkeld en uitgewerkt." Op de vraag, of de duidelijk federalisti sche inslag van de „gespecialiseerde auto riteiten" de niet federaal-ingestelde landen er van zal weerhouden zich aan te sluiten, antwoordde dr. Klompé, dat zij inderdaad op het ogenblik geen grote mogelijkheden zag om de bevoegdheden der autoriteiten buiten het continent uit te strekken. „Voor de toekomst heb ik echter goede verwach tingen. Wij zullen voor nauwe banden met niet-deelnemende landen moeten zorgen en hopen, dat het voorbeeld van nauwere ver bindingen, die door sommige landen zullen worden aangegaan, zo aantrekkelijk zal zijn, dat ook zulke landen hun aarzelingen zullen overwinnen, die thans nog niet be reid zijn beperkte delen van hun souve reiniteit prijs te geven", aldus dr. Klompé. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Maandag medegedeeld dat zijn republikeinse raadgever Foster Dulles Zaterdag met dc leider der Russi sche delegatie bij de UNO Malik heeft be raadslaagd over de voorwaarden- voor een vredesverdrag met Japan. Foster Dulles heeft tegenover Malik uit eengezet dat hij Japan zal bezoeken om ter plaatse te onderzoeken op welke voor waarden vrede zou kunnen worden geslo ten. Hij zal zich, na zijn terugkeer in de Verenigde Staten, weer met de vertegen woordigers der andere geallieerde regerin gen in verbinding stellen. Het onderhoud had plaats op verzoek van Foster Dulles. Uit dc Opregle Haarlemsche Courant van 15 Januarij 1851 PARIJS. Onder de staatslieden, waar op thans de algemeene aandacht geves tigd is, behoort voorzeker de generaal Cavaignac, die zich ook ditmaal weder doet kennen als een warm voorstander van den republikeinschen regeeringsvorm en die, waarschijnlijk uit vrees, dat de aan hangers der Monarchie de Republiek zul len pogen omver te werpen, zich genood zaakt vindt, partij te trekken voor zijnen voormaligen mededinger, den heer Lode- wijk Napoleon. In liet derde bureau der Wetgevende Vergadering heeft men den generaal Cavaignac benoemd tot lid der commissie, welke belast is om een wakend oog te houden, en, naar aanleiding der omstandigheden, dc maatregelen voor te dragen, die deze zouden kunnen vorderen. In dat bureau heeft genoemde generaal zonder omwegen te kennen gegeven, dat hij de bedoelingen der gematigde meerder heid wantrouwde; dat hij verlangde, dat ieder openhartig zoude uitkomen voor zijne grieven en bezwaren. De generaal heeft echter tevens daarbij gevoegd, dat ook het uitvoerend gezag geenszins van schuld was vrij te pleiten, en dat de Re geering voorzichtiger had behooren te zijn, onder anderen ten aanzien van het afzet ten en benoemen van openbare ambtena ren. Hij heeft zijne verwondering aan den dag gelegd, dat zij, die den kreet van LEVE DE REPUBLIEK hebben aangehe ven deswegens zijn gestraft geworden, en dat andere oproerige leuzen door de vin gers zijn gezien. ADVERTENTIE De Directie van den Amsterdamschen Schouwburg, altijd hoogst naijverig om zich de gunst van het Geëerd Publiek voortdurend waardig te maken, heeft niet geaarzeld om daar van hare zijde eene opoffering voor te doen, door eene ver- bindtenis aan te gaan met den RIDDER WILJALBA FRIKEL, wiens Kunstverrig- tingen in de Hoofdstad den grootsten bijval vonden en bestaan in GROOTE GRIEK- SCHE TOOVERIJ, zonder Toestel, in twee afdeelingen, die zullen plaats hebben in de Voorstelling van 17 Januarij, voorafge gaan door DE HUICHELAAR, beroemd blijspel in vijf Bedrijven, naar den TAR- TÜFFE van MOLIèRE, door den Heer J. Nomsz. Aanvang ten half zeven ure precies in den Schouwburg buiten de Hout-Barrière te Haarlem. Verminderde Plaatsen. Vrij dom van Poortgeld. Trygve Lie, secretaris-generaal van de UNO, verklaarde Maandag te Genève er van overtuigd te zijn, dat een algemene oorlog zou worden vermeden en het ge zonde verstand van de leiders der wereld de overhand zou hebben. Hij sprak zich krachtig uit voor de Zaterdag door de poli tieke commissie van de Algemene Verga dering goedgekeurde resolutie (met betrek king tot het staken van het vuren op Korea). Lie hoopte vurig, dat dc regering van de Chinese volksrepubliek het moge lijk zou achten in het kader van de reso lutie samen te werken. Lie heeft een bezoek aan Genève ge bracht om te onderzoeken of 'de zesde zit ting van de algemene Vergadering aldaar gehouden zou kunnen worden. Na Genève worden Parijs en Londen bezocht. Als Lie in New York is teruggekeerd, zal waar schijnlijk een beslissing in deze kwestie ge nomen worden. Paul McGuire. Zó is Australië Vertaling van J. L. van Tijn Hei- nemann Nederland, Den Haag. Paul McGuire's Australian Journey zal in de practijk zeker voornamelijk dienen tot gids voor aanstaande emigranten. Daar is het ook wel geschikt voor, maar het onder scheidt zich toch sterk van het gangbare type boek-over-een-vreemd-land, waarin de schrijver lofprijzingen en sympathiebetui gingen aanbiedt als dank voor de genoten gastvrijheid. McGuire is zelf, althans van geboorte, Australiër; dat verklaart al iets, maar daarom hoeft het boek nog niet te zijn wat het nu juist wel is: scherpzinnig, geestig en „objectief" onder dat laatste te ver staan dat het de opinies geeft die de schrij ver voor juist houdt, niet alleen maar zulke vage, dat niemand er vat op kan krijgen met tegenspraak. En dan hoeft de tekst nog ge leden onder de vertaling, al is die niet eens zo slecht. Speciaal waar het Engels, dat luchtig is. meer inspanning dan die des ver talers vereist om te voorkomen dat het Hollands de toon krijgt van iemand, die overal het grappige woord voor weet. Dat geldt niet alleen voor dit boek: integendeel, voor de grote meerderheid van vertalingen uit het Engels.- McGuire is nogal bezorgd over de toekomst van Australië. Als enig blank bevolkt ge bied (met Nieuw-Zecland) tussen Europa en Zuid-Afrika aan de ene. Amerika aan de andere kant, ligt het kleintjes tegen Azie aan, sterk afhankelijk, als het „blank" wil voortbestaan, van de hulp van Westerse lan den, meer in het bijzonder van het Britse Gemenebest. Dat is men er dan ook wel gaan inzien. Om krachtiger te worden moeten de Australiërs talrijker worden, maar de be volking", al veel tc veel in dc steden gecon centreerd, neemt weinig toe, en zal volgens de huidige vooruitzichten nog maar tot 7!i millioen stijgen en dan gaan dalen; daar moet immigratie wat aan doen. Intussen wordt het gebied, toch al voor een groot deel onbewoonbaar, er steeds minder vruchtbaar op door erosie ten gevolge van roofbouw, waar nu wel maatregelen tegen genomen worden, maar die nog veel voorkomt. McGuire is niet ingenomen met de wil ligheid waarmee men zich in zijn geboorte land door allerlei organisaties laat comman deren, door dc regering in dc eerste plaats. De studenten mankeert het ook aan lust tot zelfstandige meningsvorming; en „Ik kan u vijf of zes Australiërs opnoemen, die in Londen en New York wonen en wier talen ten in Australië zelf bijzonder goed zouden kunnen worden gebruikt. Maar voor derge lijke mensen is daar geen plaats, en wanneer ze toch blijven worden ze geketend, gekort wiekt en gekooid." Anderzijds zegt hij ook. dat voor het goede beheer van het lang niét onuitputtelijk rijke land een straffe centrale leiding gevergd wordt. Misschien kunnen die twee samengaan: meer geestelijke vrij heid, meer gehoorzaamheid in de practijk. Maar het heeft toch veel van een tegenstel ling en wel van een uiterst moderne en vertrouwde. McGuire's boek is op vele wijzen voortref felijk. De andre kwesties die hij bespreekt, wat hij van de geschiedenis vertelt, zijn anecdoten en zijn losse opmerkingen hoeven er niet verder bij gehaald te worden nu het er alleen om gaat aan te tonen, dat het ook de moeite waard is voor wie nooit een voet in Australië zal zetten. s M.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5