Psychiatrische dienst voor Haarlem en omgeving ■Clowntje Riek Uitbreiding van buslijn IJmuiden-Haarlem Kort en Bondig 4 Beverwijk De Vriendschap I leidt in de klaverjascompetitie voor Beverwijk FEUILLETON Castricum Louise van Wijngaarden met de zangvereniging „Castricum" Heemskerk „De Sneeuwkoningin" door „Jong Leven" Velsen Melkinrichting Velsen rantsoeneert niet Voor de kinderen Wereldfederalisten-bijeenkomst SCHEEPVAART DINSDAG 16 JANUARI 1951 Behandeling van drankzuchtigen met de retrisalkuur heeft succes In het jaarverslag van de Psychiatri sche dienst voor Haarlem en omgeving, die onder leiding staat van de zenuwarts H. Piccardt, wordt geconstateerd, dat hij in het 10e jaar van zijn bestaan op volle toeren draait en zonder stoornissen het werk verricht. Uitbreiding van activiteit blijft nog steeds mogelijk en vindt dan ook plaats. Dit jaar kwamen er werkzaamheden bij ten behoeve der reclassering van patiën ten, die voorheen in het Rijksasyl voor Psychopathen verbleven en na hun voor waardelijk ontslag zich in het rayon van de dienst vestigden. Vele malen was de dienst overbelast; daarom werd besloten een tweede psy chiater aan te stellen, mede in verband met het opgerichte School Psychologisch Bureau. De opneming van psychiatrische patiën ten verliep vrij vlot, in tegenstelling met de opneming van zwakzinnigen; noodop lossingen zijn voor deze laatste categorie ook zeer spaarzaam te vinden. De verpleeghuizen voor zenuwpatiënten waren steeds tot de laatste plaats bezet, ook al omdat gezinsverpleging moeilijk is door te voeren. Verschillende patiënten meldden zich voor behandeling wegens alcoholisme sinds de refusalkuur toegepast wordt. De meesten via het Consultatiebureau voor Drankzuchtigen. Het resultaat is verheu gend te noemen. Het is echter wel gewenst selectie toe te passen en te bedenken, dat drankmisbruik verschillende oorzaken kan hebben. Vele malen werd op ouderavonden van scholen sexuele voorlichting gegeven, het geen nuttig en nodig was. Er was steeds grote belangstelling voor. Het aantal patiënten in de voor- en na zorg was aan het einde van het verslag jaar 571. De 213 patiënten die onder de voorzorg vielen waren als volgt verdeeld: Haarlem 63 mannen en 94 vrouwen, Aals meer 1 vrouw, Bennebroek 1 man, Bever wijk 4 vrouwen, Bloemendaal 4 vrouwen, Haarlemmermeer 4 mannen 'en 7 vrouwen, Heemskerk 1 vrouw, Heemstede 3 man nen en 7 vrouwen, Nieuwer Amstel 1 man en 3 vrouwen, Velsen 6 mannen en 8 vrouwen, Zandvoort 3 mannen en 3 vrouwen. In dit jaar werden 65 patiënten afge voerd en 55 nieuwe patiënten ingeschre ven; 14 hadden geen toezicht meer nodig, 3 overleden, 10 wensten geen bemoeiing meer, 10 werden in een inrichting opgeno men, 5 verhuisden naar andere gemeen ten, 6 handelden tegen het gegeven advies en 8 werden overgedragen aan andere instanties. Nazorg genoten aan het einde van het jaar 358 patiënten uit de volgende ge meenten: Haarlem 92 mannen en 120 vrouwen, Aalsmeer 1 man en 8 vrouwen, Bennebroek 1 vrouw, Beverwijk 5 mannen en 10 vrouwen, Bloemendaal 4 mannen en 6 vrouwen, Haarlemmerliede c.a. 1 man en 1 vrouw, Haarlemmermeer 14 mannen en 25 vrouwen, Heemskerk 2 Voor de competitie van de Klaverjas- federatie Midden-Kennemerland is de afgelopen week weer een aantal wedstrij den gespeeld De voornaamste uitslagen luidden: Animo 6763 speelp., 4 marsen, tegen Allen Present 6197 speelp., 1 mars; De Nolle 7704 speelp., 3 m., tegen De Viersprong 6359 speelp., 4 m.; Animo 7673 speelp., 4 m., tegen De Viersprong 7064 speelp., 4 m.; De Nolle 6612 speelp., 1 m., tegen Allen Pre sent 7034 speelp., 4 m.; Animo 6650 speelp., 3 m., tegen De Nolle 7116 speelp., 2 m.; Al len Present 7813 speelp., 4 m., tegen De Viersprong 5757 speelp., 1 m.; De Vriend schap 2 7207 speelp., 5 "in., tegen De Vriend schap 1 7067 speelp., 1 m.; De Strandmeeu- wen 6892 speelp., 4 m., tegen Ruiten-Aas 6561 speelp., 1 m.; De Vriendschap 2 7527 speelp., 2 m., tegen Ruiten Aas 6119 speelp., 0 m.; De Strandmeeuwen 6341 speelp., 1 m., tegen De Vriendschap 1 7892 speelp., 4 m.; De Vriendschap 2 7397 speelp.. 1 m., tegen De Strandmeeuwen 5961 speelp., 1 m.; Rui ten Aas 6059 speelp., 1 m., tegen De Vriendschap 7929 speelp., 2 m. De stand is: speelp. marsen De Vriendschap 1 22888 7 De Vriendschap 2 22131 8 De Nolle 21430 6 Allen Present 21044 9 Animo 20486 11 De Strandmeeuwen 19195 6 De Viersprong19175 9 Ruiten Aas 18739 2 DINSDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 3 uur. Niemand de deur uit. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Rose Anna Mc Coy. WOENSDAG 17 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Niemand de deur uit. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Rose Anna. Mc Coy. mannen en 2 vrouwen. Heemstede 11 mannen en 9 vrouwen, Nieuwer Amstel 4 mannen en 7 vrouwen, Velsen 11 mannen en 19 vrouwen, Zandvoort 1 man en 4 vrouwen. Afgevoerd werden 358 patiënten, nieuw ingeschreven 155. Het afvoeren geschiedde in 39 gevallen omdat de patiënten geen toezicht meernodig hadden, 3 patiënten overleden, 23 verhuisden naar andere ge meenten, 44 werden opnieuw in een in richting opgenomen, 9 wensten geen toe zicht meer, 8 handelden tegen het gege ven advies, 1 werd overgedragen aan een andere instantie, 1 belandde in de ge vangenis. Het aantal bezoeken door de arts en de maatschappelijke werksters was dit jaar 3082, op het spreekuur werden 3237 per sonen ontvangen. De arts verrichte 448 controles voor op neming van neurologische en psychiatri sche patiënten. BEVERWIJKSF, ACCORDéON VERENI GING CONCERTEERT IN UITGEEST Op Woensdag 31 Januari zal de Bever- wijkse Accordéon Vereniging in de zaal van hotel „De Ooievaar" te Uitgeest een concert geven. Ook het Hawaii-gezelschap „De Kaloea Eilanders" zal aan het programma mee werken. BIJNA ALLE LEDEN VAN DE KENNE- MERS UIT INDONESIë THUIS Het maandblad van de Beverwijkse voet balvereniging „De Kennemers", „De Rood Zwarte", meldt dat op één na alle leden teruggekeerd zijn uit Indonesië. Moge ook voor Henk Brethouwer spoedig de Wijker- toren in zicht komen. DERDE NEDERLAAG VOOR „VRIENDENKRING" In het kader van het „Wijkertoren tour- nooi" kreeg de klaverjasclub „Vrienden kring" het afgelopen weekeind haar derde nederlaag te incasseren van de Amster damse klaverjasclub A.V.IE. De uitslag luidt: Vriendenkring 24198 punten, 14 marsen en 9 gewonnen. Verliespunten 1218. A.V.IE. 25416 punten, 15 marsen en 9 gewonen. Winstpunten 1218. „TROPENADEL" De geheelonthouders toneelvereniging Nieuw Leven zal op Dinsdag 23 Januari in het Kennemer Theater te Beverwijk een uitvoering geven van „Tropenadel" een blijspel uit het Indische leven in drie be drijven door Iienri van Wermeskerken. De regie is in handen van de heer H. v. Dokkum. UITVOERING VAN „FRYSKE TROU" De Friese vereniging „Fryske Trou" uit IJmuiden gaf in zaal Flora haar eerste uitvoering in het nieuwe jaar. De zaal was geheel bezet toen voorzitter Boonstra alle aanwezigen en in het bij zonder de leden van de zustervereniging „Troch de tael forboun" uit Hoorn welkom heette. De gast-toneelclub bracht het bekende stuk „Onder één dak" van J. Fabricius in een Friese versie voor het voetlicht. Dit stuk werd op voortreffelijke wijze gespeeld: alle spelers hadden zich goed in hun rollen ingeleefd; vooral het spel van mevrouw Nieuwenhuizen als Durkje en de heer S. Hiemstra als Wietse was uitstekend. De Hoornse toneelclub heeft laten zien dat zij over een homogene toneelploeg be schikt en de aanwezigen een prachtige avond bezorgd. Een ware ovatie van het publiek was hiervan het ondubbelzinnige bewijs. Nt afloop was men nog een tijdje ge zellig bij elkaar. „DE PION" SCHAAKTE VOORT. De uitslagen in de onderlinge competitie van de Castricumse schaakclub „De Pion" zijn: C. HeeckJ. Bos 0-1. D. KeetbaasJ. v. Ravenzwaai 0-1; P. Zwartdr. De Jongh 1-0, Walt. UhlWerner Uhl 0-1, P. Bouwer :C. Bennes 0-1, P. RomanB. Beentjes 1-0, B. BeentjesTh. Desmalen 0-1. De stand van „De Pion" in de bondscom- petitie is als volgt: De Pion2 2 0 0 4 14V2- 5'A Krommenie 1.3 2 0 1 4 Havenkwart. II- 2 1 0 1 2 10 -10 Zaandam IV 1 0 0 1 0 3V2- 6% Witte Paard.. 2 0 0 2 0 8V2-ll'/l MATIGE AANVOER OP DE GROENTENMARKT De lage aanvoer van de laatste weken is oorzaak geworden dat voorlopig twee maal per week (op Maandag en Vrijdag) geveild zal worden. Maandag was de aanvoer matig te noemen. De tuinders kregen voor: Spruiten A 5476; spruiten B 10—31; boerekool 23—26; groene kool 1313V&; prei 101412; waspeen 15—26; andijvie 64—71; witlof 5253; sjalotte 15; peen III f6—f7,40. „SPREIDING" VAN AVONDEN De Nederlandse Katholieke Vrouwen beweging afdeling Castricum heeft haar uit voeringen in verband met de muziekavonden van de R.K. Fanfare „St. Aloysius" uitgesteld tot 1 en 3 Februari. De propaganda-avond welke de Ge mengde Zangvereniging „Castricum" Za terdagavond in hotel Borst voor een over volle zaal gaf, is voor deze jonge ver eniging een doorslaand succes geworden. Daar was allereerst de medewerking- van de violiste Louise van Wijngaarden, die de aanwezigen met het Adagio in E Dur van Mozart in verrukking bracht, op uitstekende wijze door dirigent H. Duinker begeleid. De bas Leo Rommerts begon zijn optreden met drie liederen uit Don Quichotte van M. Ravel. Zijn volle stern- kwaliteiten kwamen hierin duidelijk naar voren. Het nog jonge koor gaf onder meer een smaakvolle vertolking van het Ave Verum Corpus van Mozart, waarin bleek dat de heer Duinker over uitstekend stemmate- riaal kan beschikken en het weet te vor men ook. Mej. A. de Groot sopraan zong enige opera-aria's, waarvan de Aria van de page uit Figaro zeker het vermelden Engelse melodieën van Britten voor zijn waard is, en Henk Marcker nam twee rekening. Het kinderkoor „Jong Leven" uit Heems kerk onder leiding van de heer A. Louwe uit Beverwijk heeft bij gelegenheid van zijn eerste lustrum Maandagavond in de concertzaal van café „De Zon" een op voering gegeven van de operette „De Sneeuwkoningin". Het .verhaal gaat over een meisje dat haar broertje, die door de „Sneeuwkoningin" is meegenomen, overal zoekt en hem eindelijk na veel moeilijk heden vindt. De vele aanwezigen hebben van het kin derlijke spel genoten en juist de ongekun stelde en vaak bekoorlijke voordracht en de fijnklinkende kinderzang hebben er voor gezorgd dat de aanwezigen gevangen werden in de ban van de ontroerende een voud. De piano-begeleiding, hoewel zij muzi kaal goed verzorgd was, overstemde jam mer genoeg meermalen het gezang van de solistjes. In zijn openingswoord deelde kapelaan H. Buffing nog mede dat in het bestuur van „Jong Leven" de heer J. Flore (voor zitter), mejuffrouw N. Nijman (penning- meesteresse) en mejuffrouw A. Pekel (se cretaresse), zitting hebben genomen. DAPPERE VELSENAREN ONDERSCHEIDEN Door de burgemeester werden in het raad huis aan de volgende personen onderschei dingen uitgereikt. Het Oorlogsherinneringskruis aan P. J. John. Het Ereteken voor Orde en Vrede aan J. de Boer, W. J. Buur, J. Cohrs, A. v. d. Doe, A. T. Gerritsen, M. M. H. Hunsche, H. C. Jansen, J. R. de Jong, C. P. Kabel. B. J. Nichting. J. H. W. Ouwerkerk, D. Roos en G. van Tiel. DSS 2SVIJ 2—1 Op een uiterst glad veld en met twee in vallers spelend moesten de voetballende SVIJ'ers het beslissende doelpunt aan de thuisclub afstaan, hoewel wat spelpeil be treft de cijfers evengoed andersom hadden kunnen zijn. Door enkele defensiefouten kregen de DSS'ers voor de rust een 20 voorsprong, welke stand na de rust door Clots tot 21 werd verkleind. De wedstrijd werd enige tijd onderbroken door een klein ongeval van H. v. Baar. Het tweede elftal raakte enigszins uit de running door een 7—4 nederlaag tegen DEM 5. het vierde elftal bleef de leiders VVB 6 goed volgen en boekte een 42 overwinning op Spaarndam 4. De Junioren zagen een 20 voorsprong te niet gaan, zij verloren met 43 van Ter rasvogels. In tegenstelling tot de meeste melkbe- drijven in Haarlem en omgeving en an dere grote steden in het Westen van het land heeft de melkinrichting „Gemeen schappelijk Belang" te Velsen, die de twee grote bedrijven in Velsen-Noord en IJmuiden omvat, besloten om van rantsoe nering af te zien. Ook voor de bedrijven in Velsen zijn de omstandigheden zeer moeilijk. Hun behoeften worden slechts voor 50 procent gedekt door de melkvoor- ziening' uit de omgeving, het resterende kwantum moet uit Friesland, Gelderland en andere provincies worden aangekocht. De Velsense melkinrichting heeft zich echter van het voornemen der andere melkbedrijven gedistancieerd, omdat zij de consequenties er van niet wenst te aanvaarden. Zij voorziet als gevolg van rantsoenering grote onenigheid tussen de melkslijters onderling en acht het een zware opgave om na afloop van dergelijke beperkte leveringen de omzetten te her stellen. De melkinrichting Velsen heeft echter aan de nevenbedrijven nadrukkelijk be loofd geen misbruik te zullen maken van de zwakke positie, welke deze zullen in nemen wanneer zij hun besluit de volgen de week uitvoeren en ook niet meer melk aan hun afnemers te leveren dan thans het geval is. Stadsdienst in Velsen zou niet lonen Naar wij vernemen zal de directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschap pij binnen ongeveer een maand aan het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Velsen een advies uit brengen over de route van de autobuslijn HaarlemIJmuiden. Geruime tijd geleden heeft wethouder J. C. Aschoff namelijk namens het .ge meentebestuur aan de directie van de N.Z. H. verzocht de mogelijkheden te bestude ren van het instellen van een stadsbus dienst in Velsen of wel een zodanige uit breiding van de bestaande lijn Haarlem IJmuiden, dat meer nieuwe wijken in het gebied van de wederopbouw zullen worden bediend. Op het hoofdkantoor van de N.Z.H. gaat men nu aan de hand van de kaarten van de gemeente Velsen en de tegenwoordige vervoercijfers na, waar in de toekomst vervoersbehoeften tengevolge van her- en nieuwbouw zullen ontstaan. Wij vernamen dat het te verwachten lokale vervoer de indienststelling van een afzonderlijke stadsdienst niet wettigt. Verschillende routes. In plaats daarvan zal waarschijnlijk worden overgegaan tot een uitbreiding van de bestaande verbinding met Haarlem, in die zin dat in de gemeente Velsen langs verschillende routes zal worden gereden, waardoor enkele wijken die thans op be trekkelijk grote afstand van de buslijn zijn gelegen eveneens zullen worden bediend. Het gevolg hiervan zal ook zijn, dat het vervoer in de spitsuren beter „uitge smeerd" zal worden. Op het ogenblik is het zo, dat geregeld twee, soms drie bussen tegelijk één dienst moeten rijden. Welis waar heeft men een proef genomen om ten dienste van de Santpoortse forensen een kwarlierdienst op de drukke uren uit voe ren, doch hiervoor bleek van de zijde van het publiek weinig belangstelling te be staan. De Rijksverkeersinspectie heeft dan ook korte tijd later alweer toestemming gegeven om deze in de winterdienstrege- ling opgenomen ritten te laten vervallen en te vervangen door extra diensten op het gehele traject. „Hallo.... Hoe komen jullie zo hier verzeild?" klonk de stem. Daar stond iemand tussen de struikendie lachend op hen neerzag. Iemand die hun erg bekend voor kwam. Even zaten ze sprakeloos, toen ging Rick opeens een licht op. Tripje!Dat is Tripje! „Ja, lachte onze ouwe bekende. Dat zie je goed, Rick. Ja, ik ken jullie ook wel hoor, uit de krant.Jij bent Rick en jij bent Bunkie, nietwaar?" Rick en Bunkie, nog heel verbaasd, knikten. Toen stonden ze op en gaven Tripje een stevige hand. „Dat is 'n hele verrassing voor ons," zei Rick. „We hadden nooit kunnen denken dat we u hier zouden aantreffen". „Dat begrijp ik," lachte Tripje. „Maar jullie komen me hier even onverwacht op m'n dak vallen!Hoe komen jullie eigenlijk hier?" „Dat zal ik eens gauw vertellen," zei Rick. In de H.K.B. heeft gisteravond mevrouw G. Isbrücker de Haarlemse Wereldfedera listen een kort verslag uitgebracht van het congres in Genève, dat onlangs gehouden is. Zij wees er met nadruk op dat dit con gres slechts één van de vijf stromingen vertegenwoordigde, die de beweging om vat, namelijk die van degenen die een of ficieus wereldparlement gekozen wensen te zien. Inderdaad waren op dit congres twee van de drie Amerikanen aanwezig die in de staal Tennessee door het volk in een door de staat georganiseerde verkie zing tol leden van dit wereldparlement waren gekozen. Voorts bleek op het con gres dat ook Nigeria zijn afgevaardigde al had gekozen en deze kon plaats nemen in het symbolische parlement. Spreekster behandelde voorts nog enige resoluties op het congres ingediend, waar onder ook een Zweedse, die aandrong op gelijke vertegenwoordiging der vrouwen. Spreekster was van mening dat het er niet om gaat mannen of vrouwen te kiezen, maar dat de bekwaamheid de doorslag moet geven. De vrouwen past wel enige bescheidenheid, zei zij, want zij hebben van haar rechten maar een mager gebruik gemaakt. De vrouwen die wat presteren komen inderdaad wel op de plaats waar zij horen. Akkrumdijk, 14 te East London. Aldabi, pas. 13 Kp. Verdische eil. Annenkerk, pass. 14 Gibraltar. Alcyone, pass. 14 Ouessant. Allair. 14 v. Rio Grande n. San Francisco. Axeldijk, 11 v. Rio de Janeiro te Santos. Andijk, 13 te Boca Grande. Arundo, 13 v. Hamburg n. A'dam. Almdijk, 12 te Galveston. Atlas. 12 v. Gibraltar n. Haifa. Averdijk. 13 te Newport News. Aalsdijk, 14 te Nordetvhamn. Abbekerk, 15 v. Adelaide te Melbourne verw- Adlnda, 14 te Pladju v. Haiphong. Agatha (t), rede Soerabaja v. Djakarta. Aletta (t). 14 v. te Lokamson n. Pladju. Algorato, 13 te Khorramshar. Alhena, 14 v. R'dam te Bremen. Amstelkerk, .14 v. Novoredondo te Lago. Amstelland, 13 v. Buenos Aires n. Rosario Antooia (t), 16 verw. Port Diokson. Armilla (l), 13 te Singapore. Alkaid, 15 verw. Rio Grande. Aludra, 14 240 m. O. St. Paulrocks. Ariadne, pass. 14 Ouessant. Alcyone, 16 verw. Antwerpen. Bali, pass. 14 Gibraltar. Bloemfontein, 12 v. Teneriffe n. Kaapstad. Blommersdijk, 13 v. New York n. Antwerpen. Borneo, pass. 13 Finisterre. Britsum, 13 te Casablanca v. Savona. Boschfontein, 14 v. Suez n. Port Soedan. Bonaire, pass. 13 Kp. Vollano. Baud, 13 v. Singapore n. Djakarta. Bennekom, 14 rede Mollendo. Baai ii^ 14 700 m. O.NO. Martinique. Chama, pass. 13 Madeira. Cleodora, 14 v. Le Havre n. Curasao. Caltex Perpis (t), 14 te R'dam v. Rastanura. Caltex Delft (t). 13 v. Port Said. Caltex Leiden (t), pass. 14 Finisterre. Caltex Nederland (t), pass. 14 Aden. Camphuys, 15 te Waikelo v. Reno. Castor. 14 te Grenada. Congostroom, 13 v. Hamburg n. A'dam. Diemerdijk, 14 te Seattle. Drente, pass. 14 Saipan. Delfland, 13 te Rio Grande. Duivendrecht, 14 v. Dakar n. Buenos Aires. Duivendreoht: (t), 14 75 m. NW. Kp. Verde. Dombungh, pass. 14 Firasterre. Esso Deu Haag (t), pass. 12 Sombrero eil. Eendracht, 14 v. Izmir te Kavalla. Elmina, 15 te Monrovia. Etrema, pass. 14 Dover. Edam. 14 300 m. N. Flores. Erinna (t), 13 v. Singapore n. Miri. Ena. (t), 15 te Mariel. Friesland, pass. 13 Gibraltar. Felipes (t), pass 13 Singapore. Gaasterland, 14 te Las Palmas. Gooiland, 13 v. Las Palmas. Grootekerk, 13 v. A'dam. Ganymedes, 15 verw. te Corral. Gadila (t). 14 400 m. Z. Kp. Race. Hercules, 14 v. Istanboel n, Constanza. Hera, 14 v. A'dam n. West Indië. Heelsum, 13 te Antwerpen Helder, 13 v. Martinique n. Guanta. Haarlem, 14 660 m. W.ZW. Flores. Helder, 15 v. Martinique te Guanta verw. Hele-na. 14 v. Curapao n. Punta Cardon. Hestia, 14 350 m. NO. Sombrero eil. Heemskerk, 14 v. Hamburg te Antwerpen. Indrapoera, 15 v. Genua. Japara (KRL), 15 te New York. Jupiter, pass. 14 Gibraltar n. Oran. Java, 16 verw. Galveslon v. Norfolk. Jobshaven, pass. 13 Guernsey. Kertosono, 13 v. Singapore n. Djakarta. Kieldrecht, 13 te Karachi. Klipfontein, 14 le Suez. Kota Inten, 14 v. Soerabaja n. Djakarta. Kota Agoeng, 18 6 u. verw. H. v. Holland pass. 14 Kp. St. Vincent n. R'dam. Kota Baroe, pass. 14 Point de Galle. Karstk, 14 te Ternate. Keilehaven, pass. 13 Ouessant. Kedoe, 16 verw. H. v. Holland v. Hamburg. Langkoeas. 14 te Londen v. Antwerpen. Larenberg, 13 v. Sfax n. Sas van Gent. Leerdam, 14 te New York v. R'dam. Lissekerk, 14 v. Madras n. Bombay. Loenerkerk, 14 v. Genua n. Marseille. Lutterkerk, 14 v. Koweit te Bandarshapoer. Laagkerk, pass. 14 Kp. St. Vincent. Loosdrecht. pass. Messina n. Port Said. Luna, 12 te Valencia n. Burriana. Lieve Vrouwekerk, pass. 13 Cherbourg. Linde-kerk, pass. 13 Port Soedan. Langlee Scolt, 13 v. Penang. Madoera, 14 v. Singapore n. Djakarta. Mariekerk, 13 v. Manilla n. Singapore. Meerkerk. 14 te Aden. Mirza (t), 13 le Gibraltar. Modjokerto, 14 te Balikpapan. Murena, 13 v. Menaalahmadi rx. Liverpool. Maaskerk, 13 te A'dam v. West Afrika. Midas. 14 v. Barcelona n. San Feliu. Maasland, 13 te Hamburg. Markelo. 13 v. Moebaze n. Angoche. Metula (t), 15 verw. Cui-agao v. Stanlow. Mitra (t), pass. 14 Ceylon. Molcmkerk, 13 v. Hamburg n. Antwerpen. Maas, pass. 14 Andros eil. Malea (t), 16 verw. Menaalahmadi v. Gibraltar Marpessa (t), 14 150 m. O. Victoxda. Nooi-dwijk. 12 750 m. W. Landsend. Nestor, 14 te Alexandrië. Noox'dam. 13 v. New Yoi-k n. R'dam. Nieuw Amstei-dam, pass. 14 Inagua. Nigerstroom, 14 te Douala. Nooihwijk, 13 300 m. W. Landsend. Oranje, 14 575 m. O.ZO. Socotra. Orion, 13 v. Patras n. Catania. Odysseus. 13 v. Napels te Palermo. Oberon, 14 te Puerto Cabello v. Laguaira. Overijsel, 15 verw. Melbourne. Ovula (t), 13 v. Iloilo n. Davao. Polyphemus, 14 te Djakarta v. New York. BINNENLAND Wegens opheffing van het reizigers- vervoer op de spoorlijn ApeldoornHatte- merbroek zijn de flikkerlichtinstallaties op de overwegen in dit traject buiten dienst gesteld. Besprekingen tussen het nationaal hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbe weging en het gemeentebestuur van Bergen (L.) hebben ertoe geleid, dat de gemeente lijke bos- en heidecomplexen. die zich over een lengte van 24 km. van het gehucht De Hamert tot voorbij het dorp Siebengewald uitstrekken, tot nationaal Katholiek kam- peercentrum bestemd zullen worden. In het Theater Carré te Amsterdam geeft het circus Strassburger voorstellingen. Een van de attracties van het programma is een leeuwennummer van de Spaanse temmer Dola. Donderdag werd de temmer bij het verlaten van de kooi door een van de leeu wen in de hand gebeten. Zaterdagmiddag is hij door een der leeuwen aangevallen en vrij ernstig gewond. De politie heeft na overleg met de directie de eis gesteld dat de leeuwin Semba voorlopig niet aan het nummer zal medewerken. De heer P. van Bommel uit Tilburg is Maandag te Gonessc in het Franse departe ment Seine et Oise met zijn auto in botsing gekomen met een vrachtauto. Vier personen die bij hem in de auto zaten, werden gewond en zijn naar het ziekenhuis te Gonesse over gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Prof. dr. G. A. v. d. Bergli v. Eysïnga_, rustend hoogleraar te Santpoort, herdenkt 25 Januari de dag waarop hij voor een halve eeuw promoveerde aan de R. U. te Leiden tot doctor in de theologie. De jubilaris dien de de Ned. Herv. Gem. van Oss, Helmond en Santpoort, was bijzonder hoogleraar te Leiden, hoogleraar aan de Gem. universi teit te Amsterdam en privaat-docent aan de R. U. te Utrecht. Hij heeft een groot aantal werken geschreven. De heer Joh. Spicrdyk te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam geslaagd voor het doctoraal examen geJL°De polHie te Purmcrcnd maakte proces- verbaaal op tegen de veehouder C. A. h. uit Spaarnwoude, die daar een stiei ter markt bracht, niet voorzien van de voor geschreven neusring, maar van een ioestiD stukje ijzerdraad door de neusgaten. Prins Alexander, 14 te Antwerpen Prins Frederik Hendrik, 14 n. Gmndia. Pianeius, 14 v. Singapore n. Belawan. Paula (t), 7 v. Pladju n. Bangkok. Poseidon, 14 bij Mona Passage. i?ace Prins Johan W. Friso, 14 300 m. ZW- Kp. Kace. Roebiah, 14 v. Marseille. Raki, 14 v. Bremen n. A'dain. Riouw, 14 v. Pladju n. Soerabaja. Rotula (t). 13 te Newcastle. Rijnkei'k, 14 op de Elbe Ranchi (rep), pass. 13 Gibraltai. Salawati. 12 te Koweit. Sambas, 14 v. Aden n. Port Swettennam. Saparoea, 13 te Aden. H„plva Stad Arnhem, 16 verw. A'dam v. Huelva. Salatiga, 15 te Manilla. Seherpendrecht (t), pass. 14 Floies. Schiedijk, 13 te Bremen. Sin'EJkep, 16 verw. Makassar. Slamat, 14 v. Blinju n. Pangkalpinang. Stad Schiedam, pass. 14 -Lissabon. Slanvac Benakat (t), 15 te Tj. Vban Stan vac Talang Akar ft), 14 n. Sungeigeion0. Sarpedon, 14 300 m. ZW. Kp. Halteias. Schie pass. 14 Noordkust Cuba. Stan v'ac Dj Irak (t), 11 te Singapore. Sunetta, 17 verw. Kaapstad. Stad Vlaardingen verw. 15 n. R dam. Taria. 14 v. Umm Said n. R'dam. Theseus, 14 te Rijeka v. Triest. Tamo, 14 te Antwei-pen v. R'dam. Tankhaven II (t), 14 te Tj. Uban v. Palemban„ Tankhaven III (t), 14 te Pladju. Telamon, 14 v. Carupano n. New Yoik. Themisto, 13 70 m. NW. Finisterre. Tiikampek, 14 te Mombassa. Tjisadane. 15 te Djakarta. Tjitjolengka, 14 v. Hongkong n. Singapoie. Tomori, 16 verw Belawan n. Balikpapan. Tosari, pass. 12 Port Soedan. Trajanus, 13 v. Trinidad n- Grandrayman. Tasman, 11 v. Penang n. Belawan. Triton. 14 v. Curagao n. Ciudad Trujillo. Tiba, 14 dwars Kp. Blanco. Tiberius, 14 v. Port of Spam n. Paramaribo. Trompenberg, 14 350 m. W.ZW. Flores. Veendam, 15 verw. Southampton. Van Riemsdijk, 14 v. Cheribon n. Djakarta. Venus pass. 14 Finisteri-e. Volendam, 14 100 m. N. Finisterre. Vulcanus, 17 verw. R'dam v. Gibraltar. Westerdam, 13 v. R'dam n. New York. Willemstad, 14 v. Cristobal n. Barranquilla. Waiwerang, 13 v. Palembang n. Soerabaja. WesUand, ^15 verw. Rio de Janeiro. Winterswijk, pass. 14 Kp. Blanco. Woensdrecht (t), pass. 14 Mona Passage. Wickeniburgh, pass. 13 Finisterre. Usel, 14 te Maracaibo v. Curagao. Zijpenberg, pass. 14 Finisterre. KLEINE VAART Actinia, 14 v. Vannas xx. Cardiff. Attis, l'l v. Huelva te Flexborough. Breehelie, 14 v. Bremen te Antwerpen. Corona, 13 v. La Nelly te Teignmouth. Confid, 15 v. Leith n. Londen. CooHhaven, 12 v. Rouaan n. Casablanca. Davlena Goekoop, 14 te Auray v. La Nelly. Elsenburgh, 13 v. Casablanca n. Londen. Frederik, 13 te Kingslynn v. Wismar. Frejo, 13 v. Duinkerken n. Aalborg. Flandria, 13 v. Le Hatvi-e n. Boulogne. Frisia, pass. 14 Ouessant n. Le Havre. Ferocia 15 v. R'dam te Manchester. Haskerland, 13 v. Harlingen n. Goole. Hast I, 14 v. Newcastle te Bayonne. Hast V, 13 v. Liverpool te Glasgow. Hagno, pass. 13 Lizard n. Dublin. Heemskerk. 13 v. R'dam te IJmuiden. Hellevoetsluis, 14 v. Cuxhaven te Antwerpen. Kemphaan, 14 v. Hambui-g te Londen. Lacra. 15 te Rouaan v. R'dam. Leny, 14 te Newport v. Lissabon. Mizar, 14 v. Le Nelly te Fowey. Merak, 13 v. Londen te Montevideo. Matthew, 14 te Port Saint Louis du Rhone. Marne, 12 te Liverpool. Nottingham, 14 v. Harlingen n. Leith. Oleum, 14 v. BilWingham n. Southampton. Oranje, 13 v. R'dam te Hamburg. Prima, 13 v. Sti-alsund te Wismar. Silvaplana, pass. 15 Brunsbuttel n. Aarhus. Sllvretta, 13 te Malmo. Spurt, 14 v. Mulroy te Bilbao. Soemba, 13 v. Newport Mon n. Duinkerken. Timor, pass. 15 Wight n. Londen. Viking, 13 te Hamburg. Vrede, 13 v. Sta vanger te Laursnes. Van Brakel, 13 te Newcastle v. Grangemouth. Zwerver, pass. 13 Holtenau. 26) En weer precies zoals straks, toen Luch- tenbeld met zijn tragisch gekreun de wel haast breekbare spanning der stilte ver brak, word ik bij dit gegil ineens kalm, volmaakt kalm. De paniek glijdt van me af, ik voel alleen nog, dat ik moe, vrese lijk moe ben, dat mijn hand pijn doet en mijn hoofd hamert. Het geeft niets, laat deze uit hun slaap opgeschrikte brave mensen de politie halen. In „Le Soleil" zal niemand meer iets van deze revue-scène bemerken. Ik ben er ver genoeg vandaan. De witte gedaante achter het glas blijft roerloos, als gebiologeerd, naar me staren. Ik leun tegen het hekje en steek een siga ret op. Verder vluchten heeft geen zin, dan zou de gehele buurt in staat van alarm gebracht worden en wellicht lig ik op deze manier over een half uur op een brits in een cel van het politiebureau. Het zal me een vreugde zijn. Ik lach, ik weet wat ik welen wilde: „Morgen-Munni- kenberg-Breda" en ik heb mijn gevaar lijke escapade heelhuids volbracht. De balcondeur wordt op een kier ge opend, waardoor een geforceerd zware mannenstem luid zegt: „Blijf rustig staan, kerel. Ik heb mijn revolver op je gericht. De politie is opgebeld. Ik waarschuw je. Blijf staan!" De deur is weer dicht. Ik rook mijn sigaret op. Wanneer ik met mijn voet het gloeiende peukje in de kiezel doof, betre den twee agenten met getrokken pistool het balcon. Ik voel staal om mijn polsen en hoor een droge klik. Ze nemen me tussen hen in en ik loop door een slaapkamer in wanorde. Twee mensen in nachthemd staren me aan. De man duwt een pijp onder mijn neus, lacht luid en zegt: „Hiermee heb ik je in be dwang gehouden, mannetje! Had je niet gedacht, hè? Ha, ha, een revolver!" In zijn stamkroegje zal hij morgen in bloem rijke sensatie-stijl deze heldendaad doen herleven. De pijp zal hij bij zich hebben en zijn vrienden zullen gnuiven om mij, de in de val gelopen dief. Ik hoop alleen, dat zijn stamkroeg niet „Le Soleil" zal heten. In het wijkbureau laat ik de dienstdoen de hoofdagent mijn perskaart zien, vertel iets over krantenwerk. Hij vertrouwt mo niet helemaal, maar laat de boeien toch afnemen en kan zich overigens volkomen verenigen met mijn verzoek om opgesloten te mogen worden in een cel met een brits. HOOFDSTUK VIII. Onthullingen in het bioscoopduister. Om tien over elf schuif ik hijgend naar het midden van de achterste rij, waar ik de blonde haren zie. Ik behoef geen tenen te vermijden: het is nog stil op dit och tenduur. Het valt me mee, dat ik slechts tien minuten te laat op het appèl ben ge komen voor mijn afspraak met Daisy. In de politiepost lieten ze me rustig uitslapen tot negen uur. Waar ik het aan te danken had, weet ik niet. In elk geval ben ik er dankbaar voor, want ik voel me weer fit. Wel moest ik toen in allerijl zien los te komen. „Elf uur Cineac" luidden im mers haar orders. Mijn zenuwachtige haast en gewichtigdoenerij en het feit, dat ik telkens rechercheur Klinkhamer als rela tie noemde, deden de chef van de post besluiten me dadelijk naar het hoofd bureau over te brengen. Dat ging in een boevenwagen onder begeleiding van twee bewakers. In het hoofdbureau liep het vlot. De inspecteur, die me zeer koel on dervroeg, liet zich gauw overhalen Klink hamer op te bellen. Die had nachtdienst gehad en zo duurde het enige tijd voor hij van zijn bed uit naar de telefoon ge strompeld was. „Er staat hier tegenover me een meneer Marijns, kent u die, Klinkhamer?" vroeg de koele inspecteur. Het antwoord was kort. „Hij is vannacht ergens op een dak aan het Damrak opgepakt", zei de inspecteur. „We hebben hem natuurlijk opgesloten. Ditmaal was het antwoord niet kort. Een voor mij onsamenhangend geknetter kwam uit de hoorn. Ik keek naar de weekkalen der op de schrijftafel en probeerde vast te stellen, welke datum het vandaag is. Ik had moeite niet te lachen. Hein Klink hamer was bezig zich kwaad te maken in zijn nachthemd en dat was niet gemoti veerd, want de inspecteur en de agenten van gisteravond wisten tenslotte niets anders dan dat ik in haveloze toestand aangetroffen was op een balconnetje, waar ik niets te maken had. Verder was Klink hamers houding niet disciplinair. „De situatie is me nu wel duidelijk," zei de inspecteur tenslotte en keek mij aan. „Rechercheur Klinkhamer wil u graag nog even spreken". Hij gaf over zijn bureau heen de telefoon aan en mompelde: „Gaat u toch zitten." Klinkhamer was een en al spontaniteit in zijn begroeting. Hij had van Sofie ge hoord van mijn vergeefse reis naar het Mercatorplein en hij wilde me dadelijk spreken. Hij begreep, dat sinds ons af scheid in de schemer bij de Gorinchemse pont belangrijke dingen gebeurd waren. Toen ik hem zei, dat hij nog 'n paar uur geduld moest hebben, voor ik hem alles kon vertellen, nam hij daar genoegen mee. Ik kon hera tot twee uur in de middag thuis vinden. Na dit gesprek, dat tot mijn eerherstel leidde, deed de inspecteur me uitgeleide uit zijn kamer, riep een agent om de uitgang te wijzen en om half elf stond ik als vrij man op straat. Ik zag er uit als een zwerver langs 's Heren wegen. Zo voelde ik me tenminste en daarom liep ik de eerste de beste kapperzaak binnen om me uiterlijk te laten restaureren. Voor ik naast Daisy ga zitten, kijk ik even naar het doek en zie ontelbare kroko dillen zich op een zandige rivieroever in de zon koesteren. Een Afrika-documen- taire. ,Blij, dat je gekomen bent. Ik begon juist te twijfelen," zei Daisy. „Ik heb gehoorzaamd aan je charrpante bevel." „Wanneer is het? Heb^je Luchtenbeld gesproken?" Ik ben al gewend aan het bioscoopduis ter en ik kijk haar aan. Haar ogen zijn vlak bij mij. Ik voel, dat ik nu de sterkste ben. Ze buigt haar gezichtje nog dichter naar me toe. „Weet je het?" vraagt ze. Ze verwart me, maar ik zeg toch: „Ik heb hem gesproken en ik weet alles, maar eerst zul jij toch open kaart moeten spelen, want ik wil er eindelijk wel eens achter komen hoe de zaak in elkaar zit en ook wie jij bent." „Je hebt gelijk," zegt ze dan, „veel zul je nog wel niet van me begrijpen. Mag ik met mezelf beginnen?" Dit zijn dwaze ogenblikken. De aantrek kelijkste vrouw, die ik ooit ontmoette fluis tert 's ochtends om kwart over elf vertrou welijke dingen in mijn oor over haar leven en ik kijk naar een rechthoekig verlicht doek, waarop geheimen van Afrika's oer wouden ontsluierd worden. Een wanstaltig log nijlpaard laat zich proestend in een troebele rivier zakken en Daisy vertelt: „Ik woon in Den Haag, alleen met mijn vader. In het begin van de oorlog kwam ik van de HBS af en toen raakte ik al dadelijk in contact met een groepje stu denten, dat actief de Duitsers dwars zat. We deden erg dom en onverstandig, maat later werd dat beter en ik kreeg vooral in het laatste jaar voor de bevrijding veel be langrijk werk te doen. Ook wel gevaarlijk werk. Toen kwam de bevrijding en ik wist eigenlijk niet goed wat ik moest beginnen. Het klinkt misschien wat raar en theatraal, maar ik miste wat, ik miste de actie en het avontuur. Begrijp je het?" „Ik begrijp je. Die jaren hebben ons veel goeds gegeven, maar ze hebben ons ook voor een deel bedorven." „Ik kwam als secretaresse op een rege ringsbureau terecht. Dag in, dag uit het zelfde werk met als enige hoop op ver lossing, een man met wie ik zou willen trouwen. Een paar weken geleden kreeg mijn vader bezoek van een oude kennis (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6