b S' AANK. VROUWELIJKE KANTOOR KRACHTEN Ondanks donkere wolken gaat een gezond Velsen met optimisme voort „ROBSON" van e rapporten over hockeyvelden Schoonenberg Old Clothes New Ageodsi voor Velseia AUTO-RIJSCHOOL REIJM Beleid van B en W in het geding IGNAALAPPARATË&i f 15.90 Velsens raad bijeen A U TO'RIJ L E SS i GEREEDSCHAPMAKERS PRECISIE MECHANICI INSTRUMENTMAKERS WOENSDAG 17 JANUARI 1951 5 TERUGBLIK EN TOEKOMSTVISIE Weer 50.000 inwoners volgens de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede De gebruikelijke Nieuwjaarsrede van Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint, heeft bij de aanvang van de eerste raadszitting in 1951 getracht een overzicht te geven van de gemeente lijke historie in het afgelopen jaar. Hij heeft zich daarbij niet bepaald tot het geen er gebouwd is hoewel dit on derwerp uiteraard een der kernen van mr. Kwints betoog was maar ook enige politieke aspecten belicht, die hem de instemming van de communis tische fractie kostten. Terugziende op het jaar 1950 betoogde de raadsvoor zitter onder meer: Zeer belangrijk was het besluit, dat werd genomen om te komen tot een investerings plan van openbare werken, met aanduiding van de urgentie der daarop voorkomende werken, geldleningen tot zeer belangrijke bedragen werden aangegaan; tot bouw van grote complexen woningen werd besloten en ingesteld werd een Dienst voor de Volkshuisvesting, welke het beheer zal voeren over Velsens woningbezit. In het jaar 1950 werden eindelijk de ver schillende wederopbouwplannen met uitzondering van het plan de Gilden te Velsen (Noord) vastgesteld. De oprichting van de N.V. Breedband, waarvan de bouw reeds in volle gang is, was mede aanleiding dat het ontworpen wederopbouwplan voor Velsen (Noord) moest worden herzien; de voorbereiding hiervan heeft plaats in samenwerking met de gemeente Beverwijk, ten einde te be vorderen, dat een aansluitend geheel wordt verkregen. Verheugend is het, dat de werkzaam heden verbonden aan de tunnelverbinding onder het Noordzeekanaal in 1951 worden hervat. Nadat hij het ontwerp voor het nieuwe raadhuis had gememoreerd, meende hij te kunnen verwachten, dat zeer binnenkort een begin wordt gemaakt met de bouw van een winkelgalerij aan de Lange Nieuw- straat. De op SI December 1950 in aanbouw zijnde woningen zullen in 1951 aan 952 ge zinnen onderdak geven. Het acute woning tekort voor onze gemeente bedraagt thans nog 3200 woningen, waarbij geen rekening- is gehouden met de uitbreiding van de Hoogovens, de vestiging van de N.V. Breedband en met het normale bevolkings accres. Het bouwvolume voor 1951 voor Velsen is nog niet bekend. De toc-nemende schaarste aan goede vak lieden en materiaal, in het bijzonder aan baksteen en hout, werkt remmend op de zo gewenste snelle bouw; daarom zal ook in 1951 veel aandacht moeten worden ge schonken aan de mogelijkheden van mon- tagebouw. Meer ondersteunden. Het aantal ondersteunden, dat krachtens de Armenwet wordt gesteund, steeg in het afgelopen jaar van 250 tot 310 per week. Deze voortgaande stijging is in hoofdzaak een gevolg van de terugkeer van oudere geëvacueeröen in deze gemeente, van de gestegen kosten van het levensonderhoud, tengevolge waarvan steeds meer personen met een gering inkomen ondersteuning be hoeven en tenslotte van het uitstoten van ouderen en min of meer gebrekkigen uit het bedrijfsleven. In hoofdzaak door de moeilijkheden in het visserijbedrijf, steeg het aantal werk lozen in het begin van het jaar tot 320. Reeds in Maart trad evenwel weer een da ling in, zodat einde October nog maar 50 personen als werklozen uitkering ontvin gen. Nadien is weer een stijging merkbaar, welke in hoofdzaak ontstond door de jaar lijks terugkerende slapte nn het visserij bedrijf en door seizoen-verschijnselen in het bouwbedrijf. Het totaal aantal werklozen, dat uitke ring ontving volgens de Overbruggings regeling en de Sociale Bijstandsregeling, steeg in het afgelopen jaar tot 823, tegen 600 in het vorige jaar. Hoewel deze stijging niet onbelangrijk is, kan toch de werkloos heid in deze gemeente niet verontrustend worden genoemd. Het Ministerie van Sociale Zaken heeft de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzie ningsregeling voor Handarbeiders mogelijk gemaakt. Deze regeling is bedoeld om, met een Rijksbijdrage van 75 in de kosten van lonen en sociale lasten, door de ge meente werkzaamheden te doen uitvoeren, die anders niet zouden plaats vinden. Op grond van deze regeling is een aantal ar- Zangschool voor kanaries. Een bekende kanariefokker uit Hessen in Duitsland tracht door middel van gramofoonmuziek zijn gevleugelde „scholieren" tot het voort brengen van nog schonere „rollers" en trillers te inspireren. WOENSDAG 17 JANUARI Raadhuis, 14 tot 15 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. Thalia, 15 uur: Kindermatinéc „Assepoes ter (speelfilm). 20 uur: „Voor wie de klok luidt". DONDERDAG 18 JANUARI JThalia, 20 uur: „Voor wie de klok luidt". beiders tewerkgesteld in het door de ge meente aangekochte park „Bosbeek". De kwestie van rioleringsuitbreiding heeft in 1950 een onderwerp van ernstige studie uitgemaakt; concrete voorstellen zijn binnenkort te verwachten en volle aandacht is en zal verder worden besteed aan de plannen tot het stichten van een Openbaar Slachthuis; de commissie, daar mede belast, is ten opzichte van dit punt zeer diligent en hoopt zo spoedig als het mogelijk is met volledige plannen te komen. Velsen is gezond. De gezondheidstoestand der bevolking kan zonder voorbehoud goed worden ge noemd. Ten dele is dit toe te schrijven aan blijvende factoren, zoals het gunstige zee klimaat, de droge duingrond in een groot deel der gemeente, de ruime open bebou wing, zoals die in verschillende delen be staat, en andersdeels aan een verjonging van de bevolking tengevolge van het na de oorlog niet in de gemeente terugkeren van vele ouderen en de vestiging van vele jonge gezinnen. Helaas staat daartegenover de nog steeds bestaande woningnood, waardoor samenwoningen nog veel te veel nodig en tal van gezinnen onvoldoende gehuisvest zijn. Vooral de geestelijke nood, waarin dientengevolge menig gezin verkeert, is groot. De aanleg van gemeenschappelijke bin nentuinen bij de nieuwbouw te Velsen (Noord) en Nieuw-IJmuiden blijkt uitste kend geslaagd te zijn; het ligt in het voor nemen om nu ook gemeenschappelijke voortuinen bij de „woningwetwoningen" aan te leggen. In het uitbreidingsplan dezer gemeente is een voor recreatie bestemd terrein in de z.g. Heerenduinen geprojecteerd. Het hier voor aangewezen terrein is tot een bepaal de diepte afgegraven en de reinigingsdienst is hier begonnen met het storten van huis vuil. Op deze wijze werd een voordelige oplossing gevonden voor het afvoeren van huisvuil. Tevens wordt verwacht, dat de bodemgesteldheid door het inbrengen van deze grotendeels organische stoffen op gunstige wijze beïnvloed zal worden. De gemeentelijke Gas- en Waterbedrij ven ontwikkelden in verband met de her bouw een grote activiteit; aangelegd werd 22 km gegoten ijzeren buis. Brandweer en politie. De brandweer is in totaal 50 maal voor brand uitgerukt, t.w. 28 maal in IJmuiden, 18 maal in Santpoort en 4 maal in Velsen (Noord). Met de opbouw van de reserve-gemeente- politie werd een aanvang gemaakt. De thans voor een oproep in aanmerking ko mende reservisten zijn geüniformeerd en voldoende geschoold en getraind om hun dienst naar behoren te vervullen. Ofschoon in het afgelopen jaar 275 ver keersongevallen plaats vonden, verloor hierbij slechts één slachtoffer het leven. Overigens was het aantal personen, dat zwaar lichamelijk letsel opliep, niet gering. Alleen in de maand Augustus vonden 40 aanrijdingen plaats, waarbij 6 personen zwaar gewond werden. Meer dan gewoonlijk, zelfs op vrij grote schaal, moest aandacht geschonken worden aan personen, die sigaretten van buiten landse schepen smokkelden. Tegen diverse overtreders werd proces-verbaal opge maakt. In het bijzonder bij deze actie be wees de mobilofoon-installatie goede dien sten. Een zeer eervolle vermelding verdient de redding van 29 schipbreukelingen van het wrak van het Griekse schip „Meta- morfosis" door de bemanning van onze „Neeltje Jacoba". De gebeurtenissen van dit jaar hebben zeker de internationale spanningen niet doen verminderen, zodat het een ieder dui delijk is, dat het opvoeren van ons natio nale defensieapparaat, aangepast aan dat van de mogendheden, waarmede wij ons in de gesloten overeenkomst hebben verbon den, de beste waarborg biedt voor het be houd van de wereldvrede, aldus mr. Kwint. In dit defensie-apparaat neemt de bur gerlijke verdediging een essentiële plaats in. Met de voorbereiding van deze burger lijke verdediging in de gemeenten Velsen en Beverwijk werd belast een hoofd be scherming burgerbevolking, die aan de hand van de hiervoor door de Regering verstrekte richtlijnen een beschermings plan heeft uitgewerkt, dat thans ter goed keuring aan het Ministerie van Binnen landse Zaken is toegezonden. Voor de Velsense Middenstand is in het algemeen 1950 geen voorspoedig jaar ge weest; de prijsstijgingen werkten uit de aard der zaak remmend op de verkoop. Visserij. Het aantal binnengekomen vaartuigen in de Vissershaven bedroeg in het afgelopen jaar 12.700, waarvan 1?1 buitenlandse schepen, tezamen een bruto inhoud van 2.800.000 m3 hebbende. De totale aanvoer van vis was, met een cijfer van 75.00.000 kg, groter dan in 1949, terwijl de totale omzet 21.800.000,be droeg, zoals wij al eerder publiceerden. In 1950 werd een aanvang gemaakt met de bouw van twee scheepshellingen in de haringhaven, van welke wij mogen ver wachten, dat zij in de loop van dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. Moge geconcludeerd kunnen worden, dat de IJmuidense rederijen het vertrouwen in de toekomst nog niet hebben verloren, het jaar 1950 heeft de keer ten goede nog niet gebracht. De bedrijfskosten tonen nog steeds een stijgende lijn, maar het vis serijbedrijf is overtuigd, dat de opvang- regelingen althans een ernstige catastrophe hebben voorkomen. In het kader van de Wet op de Materiële Oorlogsschade werd een commissie inge steld tot het opstellen van een ontwerp- vlootreconstructie-plan ter vervanging van in de oorlog verloren gegane visserssche pen. Tevens werd onder voorzitterschap van Prof. Tinbergen een ministeriële com missie gevormd tot het instellen van een onderzoek naar de moeilijkheden van dit bedrijf en om zo mogelijk de middelen aan te geven, waardoor de visserij in al haar geledingen uit haar moeilijkheden zou kun nen worden geholpen. De gang van zaken in de vishandel was in het algemeen weinig bemoedigend. De vraag in het binnenland liet veel te wensen over, hetgeen te meer bevreemdt, indien men in aanmerking neemt, dat de prijzen ADVERTENTIE Speciale aanbieding in HERENPYAMA's o.a. van het bekende merk in prijzen vanaf HERENMODES Kerinemorlaan 24 Telefoon 4963 soooooooooococooooooooccoocooccooö van vlees en allerlei andere voedings middelen niet onbelangrijk zijn gestegen en in de „competition" met andere buiten landse havens liggen de Nederlandse ex portprijzen voor zeevis in het algemeen te hoog. Het aantal zeeschepen, dat onze havens en sluizen binnenkwam, bedroeg 4787 zee schepen, terwijl 4732 zeeschepen naar bui ten voeren, een scheepvaartbeweging, die iets groter was dan in 1949. Nadat mr. Kwint de uitbreidingen van de Hoogovens nog eens onder de aandacht van zijn gehoor had gebracht, besloot hij met een bevolkingsprognose: Op het moment, dat de Teutoonse furie over ons losbarstte, telde Velsen 50.000 zie len en bij de bevrijding was dit aantal ge daald tot slechts enkele tienduizenden; in dit nieuwe jaar zal zeker het oude cijfer weer bereikt en zelfs ruim overschreden worden. Critiek op de rede. Nadat mr. Kwint deze rede had beëin digd, stond de heer Verbeek (Arbeid) op, voor de heer Ten Broeke als nestor antwoordde, zeggende dat hij de zinsnede uit de aanhef, waarin de burgemeester sprak over „een maatschappij waar mid delmatigheid en halfslachtigheid in het ge stoelte der ere zetelen", te weinig toege licht achtte. Wie de voorzitter daarmee be doelde, vroeg de heer Verbeek. De burgemeester toonde zich „nu toch wel heel verbaasd" en zeide in volkomen abstractie te hebben gesproken en er een algemeen verschijnsel van deze tijd mee te hebben willen aanduiden. „Als ik u ge griefd heb, neem ik de woorden graag te rug". „Ik gun u het genoegen niet, dat u mij gegriefd zoudt hebben", voer de heer Ver beek bits voort, zeggende, dat hij zich bij niet voldoende opheldering alsnog een reactie voorbehield. De heer Ten Broeke (C.H.) wist als nestor van de raad niet meer precies waar hij aan toe was: moest hij na dit incident namens „de raad" antwoorden? „Zeker niet", zei de heer Kruisman (C.P.N.) later, „wij hadden namelijk een heel ander geluid laten horen". ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Telefoon 8930 (K2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Stormvogels won van H.R.C. Met invallers voor Kraak, Van Onselen en Deuling, voor wie respectievelijk Vader, Blinkhof en Luppens invielen, speelde Storm vogels in Den Helder een vriendschappe lijke wedstrijd tegen HRC. De IJmuidenaren wonnen deze kamp met 32, doch bij groter schotvaardigheid van de voorhoede zou de overwinning heel wat sprekender geweest zijn. De doelpunten werden gescoord door De Boer en Blinkhof (2). In de achterhoede van Stormvogels viel in het bijzonder het spel van Laan op. LAROS IN DE FINALE VOOR HET NEDERLANDS DAMKAMPIOENSCHAP In de maanden Februari en Maart zal het damtournooi om het Nederlands kampioen schap in Den Haag worden gespeeld. De deelnemers in de finale zijn: H. Laros (IJmuiden); F. Gordijn en J. Haasdonk (Den Haag); J. Metz, R. C. Keiler, Herm. de Jongh (Amsterdam); W. de Jong (Haar lem); A. van Aalten (Huissen); H. Onnick (Aalten); A. Jurg (Almelo) en P. Bergsma (Wartena). De wereldkampioen P. Roozenburg en de speler G. v. Dijk (Wageningen) zullen niet aan de finale deelnemen. Tezelfder tijd zal te Doetincliem de laatste voorwedstrijd worden gehouden. De deel nemers aan deze wedstrijd zijn: B. Dukel (IJmuiden); A. Bizot (Zwaag); H. van Zui- lenkom en W. Roozenburg (Rotterdam); H. J. Hofman (Utrecht); M. R. C. Stahlberg (Amsterdam); J. G. Craane ('sHertogen bosch); W. H. J. Hartgens (Apeldoorn) en nog een speler uit de Noordelijke provincies. De eerste drie ronden van deze voorwed strijd worden gedecentraliseerd gespeeld. De laatste zes ronden houdt men op weekends in Doetinchem en wel op 24 en 25 Februari, 3 en 4 Maart en ten slotte op 10 en 11 Maart 1951. Het zestal, dat hierbij de meeste punten verovert kan deelnemen aan het damkam pioenschap van Nederland voor 1952. De voorwedstrijden zullen daarna voortaan niet meer plaats vinden, want de provinciale kampioenen plaatsen zich in het vervolg direct in de finale om de landstitel. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 16 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Mentor van Rotterdam. IJstroom van Fowey. Stad Arnhem van Huelva. Schelde met Tupi van Rotterdam. Dotterel van Liverpool. Jans van Rotterdam. Wandia van Sundsvall. Nero van Oporto. Wolanda van Gothenburg. Sobat van Lon den. Regea van Londen. Appingedam van Hamburg. Vertrokken zijn: Tabian naar Houston. Lemsterkerk naar Marseille. Hafsten naar Goole. Marsdiep naar Rotterdam. Prinse gracht naar Strahlsund. Swedic naar Hartle pool. Heemskerk naar Gothenburg. Rim- frost naar Strahlsund. Gouwe naar Rotter dam. Embla naar Rotterdam. Santa Lucia naar Antwerpen. Elinor naar Rotterdam. Lillie Mathiessen naar Rotterdam. Deo Duce naar Kopenhagen. Berkclstroom naar Huil. Falcon naar Londen. Nauwelijks was het kleine „geschil" omtrent een zinsnede in des Voorzitters Nieuwjaarsrede gesloten, of een tweede explosieve kwestie kwam Velsens raad binnen: de motie der communisten om de raad van Finsterwolde te steunen in zijn verzet tegen de overheidsbemoeiingen en ook later op deze Dinsdagavond hebben de vertegen woordigers van de CPN verscheidene keren voor wat politiek vuurwerk gezorgd, dat echter snel doofde in de nuchtere sfeer van Velsens vroedschap. Wat de raads vergadering echter belangwekkend maakte was een toegevoegd agendapunt uit de Partij van de Arbeid-fractie, waarin werd voorgesteld de kwestie van de Schoonen- berg-terreinen, waarvan de hockeyvelden hoog nodig verbeterd moeten worden omdat ze blijkbaar in eerste aanleg niet met voldoende deskundigheid zijn aangelegd, nog maals in discussie te brengen. Dit naar aanleiding van een r-apport, dat de „Grontmij" inmiddels naar aanleiding van een door haar ingesteld onderzoek heeft opgemaakt en een tweede rapport van de voor de aanleg verantwoordelijke Velsense Plantsoendienst. De steun aan de partijgenoten van Fin sterwolde lukte de heer Kruisman niet, ondanks zijn beminnelijke redenering, waar zelfs de kwestie Korea in vervlochten was. „Laten we die nu bewaren voor de algemene beschouwingen op de begroting", zei mr. Kwint. De motie-Finsterwolde werd verworpen, evenals een aanval uit dezelfde hoek op „een bedreiging van het loonpeil der arbeiders bij de bouwvakken", zoals de communistische fractie een verzoek van de Bedrijfsraad van de Bouwnijver heid afschilderde. Dit verzoek probeert de huizenbouw, die door materiaalgebrek en arbeiderstekort enigszins dreigt te stag neren, normaal op gang te houden door de bouw een poosje te beperken. Uit de raad bereikten B. en W. allerlei adviezen over deze zaak: de heer Luikman (Arbeid) gaf als deskundige te kennen, dat een „pool" van beschikbare arbeiders uit alle omliggende gemeenten wellicht een oplos sing zou brengen en de heer Maas (Ka tholiek) meende dat Velsen in zijn positie geen enkele beperking kan accepteren; wethouder Visser bezwoer de zaak door mee te delen, dat zulks ook helemaal niet in de bedoeling ligt: „laat het maar rustig aan het college over". Dank aan de heer Van Zwieten Een spontaan woord van hulde aan de naar Leiden vertrekkende chef van de af deling Bevolking ten raadhuize, de heer W. C. van Zwieten, toonde hoezeer zijn werk gewaardeerd is: onmiddellijk sloot de voorzitter zich aan bij de heer J. Visser (AR), toen deze dankte voor de diensten in bezettingstijd en vrede. Duurdere lokalen maar ook meer subsidie Uit een voorstel tot verhoging van de vergoeding voor het gebruik van lokalen der gemeentelijke scholen ontspon zich een zwaar debat, dat echter een paar keel de feiten van de voordracht miskende. Enkele raadsleden waren het er om te beginnen niet mee eens, dat de schoollo kalen duurder worden, waardoor de ver enigingen naar hun zeggen gedupeerd zijn en speciale clementie werd er gevraagd voor de Zondagscholen; de heer Nuyens attendeerde op de Santpoortse kleuter school aan de Wüstelaan, die ook gedeel telijk inwoont en nu toch niet plotseling f 4800,per jaar meer hoeft te betalen? „Natuurlijk niet", antwoordde de wet houder van Onderwijs De Boer (Arbeid), die, gesteund door de heer Van Leusen (Arbeid), het voorstel verdedigde. Tegen over het verzoek om milddadigheid jegens de kleuterscholen plaatste de heer Van L e u se in de opmerking, dat de Christe lijke schoolbesturen veel meer voor hun lokalen vragen dan de gemeente en wet houder De Boer legde uit, dat de nieuwe regeling niets anders beoogt dan aan de ene kant de ware kosten te heffen, maar aan de andere zijde de „getroffen" ver enigingen de helpende hand te reiken met een subsidie. De affaire werd breed uitgemeten, vooral omdat het verwijt over de „dure" Christe lijke scholen er nu eenmaal lag en de heer De Boer argumenteerde aan het slot: „Deze regeling heeft heus geen andere bedoeling dan om recht te brengen voor alle scholen", waarna de vrede blijkbaar getekend was en het voorstel bij hamerslag geaccepteerd werd, te meer daar toegezegd was, dat de nodige soepelheid bij de toepassing ervan betracht zal worden. „Nieuwe" Adolf van Nassauschool De verbouwing van de Adolf van Nas sauschool in Santpoort-Dorp bracht alweer verscheidene tongen in beweging. De heer G.ualthérie van Weezei (WD) had liever een aparte gymzaal tus sen de beide Santpoorten in gehad dan een verbouwing van de bestaande zaal bij de Adolf van Nassauschool, de heer Van Leusen kon de architectonische mérites van de straks hoger wordende school en de Hervormde kerk vlak tegenover elkaar niet waarderen, al zag hij de noodzaak van deze verbouwing onmiddellijk in en de heer Nuyens toonde zich naar later bleek terecht benauwd voor de voortgang van het gymnastiekonderwijs in de te restau reren school, die ook vele andere scholen gastvrijheid verleent voor de lichamelijke opvoedingsuren. Wethouder De Boer had naar zijn zeggen geen grond aan de Wüste laan beschikbaar om daar de wens van de heer Gualthérie te verwezenlijken, maar bovendien zou de afstand van daar tot Santpoort-Noord toch weer te ver worden. Het kerkelijk leven in Santpoort kent deze zelfde „afstandsproblemen" en daarom zijn er dan serieuze plannen voor zowel een Hervormde als een Katholieke kerk in Santpoort-Station. Hij drong op spoed aan wat de Adolf van Nassauschool betreft, daar anders de regering het hele geval wel eens op de lange baan zou kunnen schuiven. De stilzwijgende goedkeuring van de raad stelde de wethouder in dit opzicht gerust. Nadat de heer A. de Groot herbenoemd was in de commissie van toezicht op de R.H.B.S. en een hamerslag de Huishoud school aan nieuwe leerkrachten had ge holpen, kwam „Schoonenberg" in al zijn omvang de raadszaal binnen en verschei dene afgevaardigden keken al eens ver stolen naar de klok toen de heer Verbeek aan zijn toelichting begon. Pijnlijk Hij herinnerde aan de vorige behande ling in November, toen aan een crediet voor de verbetering van de hockeyvelden de voorwaarde van een deskundig rapport over de terreinen verbonden werd, zowel over de eventuele fouten in het verleden als over de toekomstige mogelijkheden en kosten. Het rapport, opgemaakt door de N.V. „Grontmij", die waarschijnlijk ook met de sanering van de velden belast zal worden, is er nu en daarnaast ligt een rapport va« de directeur van de plantsoendienst, die de aanleg der velden verzorgd heeft. De heer Verbeek had een „vernietigende indruk" van het rapport overgehouden er is nooit een onderzoek naar de grond waterstand ingesteld, er is geen zwarte grond opgebracht, enzovoort, enzovoort. De Grontmij komt dan tot de conclusie, dat na een onderzoek van de grondwater stand wellicht een infiltratiesysteem red ding kan brengen, „maar", vroeg de heer Verbeek, „moeten we nu maar door blijven modderen en het risico lopen, dat het straks helemaal verkeerd loopt? Moeten we an derzijds niet een eindconclusie afwachten?" Meer waardering had de heer Verbeek kunnen hebben voor de plantsoendienst, als er van die zijde op gewezen ware, dat de aanleg op deze grond en op deze manier nooit goed zou kunnen gaan. Bovendien merkte hij op dat er van het crediet tot on derhoud van het sportpark nog meer dan voldoende is om de zaak grondig te onder houden; hoe is het dan mogelijk dat de velden toch „verwaarloosd" worden? Het critiserend betoog van de socialisti sche fractieleider resulteerde in een verwijt jegens het beleid van B. en W.: de raad had recht op volledige voorlichting over deze affaire gehad, het rapport had dit college onmiddellijk aan de raad moeten voorleg gen. Ook de heer Nuyens bemoeide zich in een zorgelijk gestemd betoog met de Vel sense sportvelden: afgraven en inbrengen van de ontbrekende organische stoffen zal dus voor deze hockeyvelden wel de enige oplossing zijn en de directeur van de plant soendienst heeft in zijn rapport al gezegd, dat dit de kostbaarste post is. Hij wees er op, dat de raad zich dient af te vragen, of het geld dat nu nog in deze aangelegenheid wordt gestoken een lapmiddel wordt of een werkelijke verbetering. Wat minder somber was de heer Van Leusen, die de verdediging van de plant soendienst weliswaar zwak vond, maar aan de andere zijde wees op de aandrang van het college bij de aanleg van het hockey- complex om het zo gauw mogelijk bespeel baar te maken, vroeger zelfs, dan het hoofd van dienst verantwoord achtte. Het hoofd terrein heeft zich ondanks intensief gebruik uitstekend gehouden, zodat wegtrekken uit Schoonenberg volgens de heer Van Leusen onzin zou zijn. Hij was echter kennelijk huiverig voor een al te zware betekenis, die er toegekend zou kunnen worden aan alle mógelijke wetenschappelijke wijsheden: VSV en Stormvogels hebben vóór de oorlog op veel minder gelegen terreihen gespeeld en ze varen vaak de best-bespeelbare vel den van West-Nederland: ze waren zelfs groen in de winter en dor in de zomer. Een ander sterk staaltje vertelde de heer Van ADVERTENTIE Uw kleding als nieuw Binnen een dag gereed. Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Leusen over het Van Gelder-sportpark „Tussenwijk" tussen Beverwijk en Wijk aan Zee: volgens Van Gelder een juweeltje vergeleken bij Schoonenberg, maar een paar maanden na de opening al onbespeel baar. Ook hij drong aan op een derde, over koepelend rapport. Wethouder De Boer liet zich geheel door het oordeel van de Grontmij. leiden: dat is per saldo de adviseur van de K.N. V.B. en ondanks enige mogelijke veront schuldigingen blijft er een schuld bij de plantsoendienst, die niet volledig heeft ge adviseerd over de stroppen, welke er uit zouden kunnen komen, aldus de wethouder. Op zichzelf vond hij het verkeerd, dat een plantsoendienst uitvoering en onder houd van sportvelden verzorgt en voor de toekomst der Velsense Sportstichting kon digde hij dan ook een wijziging in deze politiek aan. Als voorstander van een minderheids- voorstel in het college gaf wethouder De Boer onmiddellijk toe, dat de raad deze zaak veel eerder had moeten weten; als loyaal verdediger van het meerderheids standpunt vroeg hij zich af, wat er nu moet gebeuren: als er een droge zomer komt, kan deze vernietigend zijn. Infiltratie is heel goed te verwezenlijken, meende de heer De Boer en hij schatte dat er 9 a 10.000 per Hectare nodig zal zijn om de hockeyvelden met behulp van infil tratie en een nieuwe, voedende laag aarde van een behoorlijke grasmat te voorzien; de onderhoudskosten zullen door zulk een verbetering natuurlijk onmiddellijk dalen. Wethouder A s c h o f f (Financiën) zag wat in het idee van de heer Van Leusen om een derde rapport af te wachten, maar hij kreeg de wind van voren van de heer Verbeek, die hem verweet de zaak bin nen het college te willen houden, tot zij „rond" was, op gevaar af dat er verder gemodderd wordt met de hockeyvelden. Nadat geruime tijd de verschillende standpunten tegenover elkaar waren afge wogen, werden zowel discussie als raads vergadering omstreeks kwart over elf ge sloten, zonder dat men tot een besluit kwam. Het ging de heer Verbeek en zijn fractiegenoten dan ook uitsluitend om een openbare bespreking. ONDERSCHEIDINGEN VERLEEND. Het oorlogsherinneringskruis met bijbe horend certificaat is door burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen uitgereikt aan de volgende inwoners der gemeente: J. de Boer, W. J. Boer, J. Cöhrs, A. v. d. Doe, A. T. Gerritsen, M. M. H. Hunsche, J. R. de Jong, C. P. Kabel, G. Keirsgieter, B. J. Nichting, J. H. W. Ouwerkerk, D. Roos, G. van Tiel, P. J. John en H. C. Jansen. ,,'t IS WEER ZO!" BIJ D.S.S. Donderdag 15 Februari komen leden en donateurs van de buurt- en speeltuinver eniging „Door Samenwerking Sterk" uit IJmuiden-West in het Thalia-gebouw bij een om het optreden van Rens van Dorth, Dick Binnendijk, Cora Ville, Juul Kasnar, Coby Klein en Cas Oosthoek te beluisteren. Zij presenteren de cabaret-revue „'t Is weer zo!" De parodisten Flik-Flok en Flak nemen ook een deel van het programma voor hun rekening, evenals het internationale dans ensemble Dicola Trio. Na afloop van de revue zal men tot twee uur gebr-uik maken van de gelegenheid om te dansen. WIJ VRAGEN voor spoedige indiensttreding voor administratieve werkzaamheden, o.a. typen en factureren, MULO- opleiding vereist. Schriftelijke sollicitaties te zenden aan onze personeels-afdeling, Harmenjansstraat no. 2, Haarlem. CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEKEN HAARLEM Wij vragen voor ervaren CENTERDRAAIERS K0TTERAARS FREZERS TANDWIELFREZERS SLIJPERS (Geen polijsters) (Voor fijn mechanisch werk) Een goed verzorgde toekomst aan de zijde van een tevreden man. Een plaats wacht op U in een der modernste bedrijven van Nederland, in Nederlands mooiste omgeving. Met Nederlands beste arbeidsvoorwaarden en sociale voor zieningen. Hier is voor een ervaren vakman de kans van zijn leven om het hoogste te bereiken wat in zijn vak bereikbaar is. N.V. HOLLANDSE HENGELO (O) Op Zaterdag 20 Januari a.s. is een vertegenwoordiger van onze fabriek van 12 uur v.m. tot 5 uur n.m. aanwezig in Café-Restaurant DE KROON, Rembrandtsplein 17 - Amsterdam-C., voor het geven van inlichtingen aan belangstellenden.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3