PP8S §§|||i| Aardappelmoeheid is reeds in vele percelen bouwland doorgedrongen RR Stichting „Koorschool Sint Bavo contra gemeente Haarlem Hefschroefvliegtuig in de kinderschoenen maar nu a! in dienst bij de posterijen Nederlandse confectie-industrie niet opgewassen tegen concurrentie KNZHRM eerde de redders van de opvarenden der „Metamorfosis D:0 N D E R D A G 18 JANUARI 1951 Passagiersaccomodatie over vier jaar gunstiger THALIA HEDENAVOND 8 UUR Televisie-chaos in België Spaarsafdi in December met ƒ7 millioen gedaald Pleidooien voor Haarlemse rechtbank Vele fabrieken verhuizen van Amsterdam naar Brabant Beverwijk Nieuwe Beverwijkse gastarieven en een andere vermakelijkheidsbelasting VOOR Gerard van Praag IJmuiden Velsen-Noord Wachtsman overleden na aanrijding door fietser Heemskerk Raam van Heemskerks raadhuis wordt in Haarlem vervaardigd Fireflies vertrokken Schipper J. v. d. Meulen kreeg „veiligheidsgordel' van de Hoogovens Russische controleurs in Nederland 7 ADVERTENTIE De helicoptère mag zich in de laatste jaren meer en meer in de belangstel ling verheugen, vooral omdat gebleken is dat haar soepele beweeglijkheid dikwijls van groot nut kan zijn. Zo werd onlangs met een helicoptère een vrouw gered die bij de Niagara was uitgegleden, op landbouwgebied be wees zij goede diensten bij besproei ingen van akkers en in Portugal werd zij ingezet voor het zoeken naar wal vissen en scholen sardientjes. Het tijd schrift De Kern publiceerde enige tijd geleden een interessant artikel over- de mogelijkheden die het hefschroefvlieg tuig blijkt te hebben. In Juni van het vorige jaar is de helicop tère in Engeland officieel aanvaard als passagiersvliegtuig en wel op initiatief van de Britse Europese Luchtvaartmaatschap pij, die sinds 1947 allerlei experimenten met dit soort vliegtuigen had gedaan. De Engelse minister van Burgerlucht vaart, Lord Pakenham, heeft de dienst ge opend en als eerste passagier op de route Cardiff-Liverpool gevlogen, de eerste ge regelde helicoptère-dienst ter wereld. Hiermee is echter geenszins een einde ge komen aan het experimentele stadium van het hefschroefvliegtuig. Zo is het bijvoor beeld nog.niet mogelijk om van het centrum van de ene stad naar het hartje van de an dere te vliegen en het is toch de bedoeling dat dit binnenkort mogelijk zal zijn. Toen men in West-Europa begon met proefvluchten wist men van de helicoptère weinig meer dan dat zij loodrecht kon op stijgen. Over haar betrouwbaarheid, haar gedrag onder verschillende weersomstan digheden en de exploitatiekosten wist men bijna niets. Post-helicoptères De bevredigende resultaten van deze proefvluchten waren voor de posterijen aanleiding helicoptères in te schakelen bij het vervoer van post, die bestemd was voor plaatsen die langs de weg moeilijk te be reiken waren. Eerst werden loze post zakken meegegeven en toen bleek dat deze verzendingsmethode aan de verwachtingen voldeed werd met echte post gevlogen. Spoedig sloten de posterijen een tweede contract af: de eerste Engelse nachtpost dienst op grote schaal. Brieven die 's avonds in Yarmouth en andere kustplaatsen wor den gepost worden per auto naar King's Lynn gebracht van waaruit ze om twaalf ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Wegens enorm succes beslist laatste voorstelling „Voor wien de klok luidt" Ingrid Bergman - Cary Cooper Vanaf Vrijdag a.s.: „DE DIJK IS DICHT'' •e»»e*e«®é8»i»e#»*®ee»eeeeee<»eee<>Q»®es>e9e« Men aarzelt tussen twee systemen (Van onze correspondent in Brussel) Er worden in. België thans televisietoe stellen verkocht met het 819-beeldlijnen- stelsel en met dat voor 625 beeldlijnen. In het Zuiden van West-Vlaanderen, onder meer te Kortrijk, kan men op de 819 lijnen de uitzendingen van Télé-Rijsel ont vangen. Télé-Lille zendt dagelijks en geeft ook Nederlandse programma's. Met de toestellen van het 625-beeldlijnen- systeem kan men in Belgisch Limburg en in het Noorden van de provincie Antwer pen de uitzendingen van Philips experi mentele televisie te Eindhoven ontvangen. Tot nu 'toe heeft de Belgische regering nog geen beslissing genomen inzake de keuze tüssen de systemen 625 en 819. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat er nog- geen algemene Belgische televisie organisatie bestaat. Van vele zijden wordt deswege op de regering critiek uitgeoefend en opgemerkt is, dat het Belgische pres tige met de huidige chaos niet gediend wordt. Enkele maanden geleden hebben de Bel gische technici van het ministerie van Verkeer waaronder radio en televisie ressorteren de voorkeur gegeven aan het 625-beeldlijnenstelsel. De minister van Verkeer, P. W. Segers, verenigde zich met de zienswijze van zijn departement. Ten slotte werden de zaken nogmaals grondig onderzocht door de technici van de B.N.R.O., de Belgische radio-omroep. Ook deze gaven aan de 625 de voorkeur. Waarom? Eenvoudig omdat men met het 625-lijnen-systeem genoeg zenders in wer king kan stellen om het gehele Belgische grondgebied van televisie te voorzien, wat met het 819-systeem blijkbaar niet moge lijk is. Hoewel de Franse maatschappijen dit betwisten, hebben zij de stellingen van de Belgische experts niet kunnen weer leggen. Zij kondeft namelijk nog niet be wijzen, dat het 819-systeem het bestaan van meer dan één zender mogelijk maakt. Anderzijds werd geconstateerd, dat er in België ten minste vier zenders nodig zul len zijn.' De zaak werd vooral gecompliceerd, toen enkele Frans-Belgische bladen, na melijk de invloedrijke „Soir" en ook de katholieke '„Libre Belgique" er een poli tieke kwestie van maakten en beweerden, dat de keuze, van het 625-beeldlijnen- systeem de Franstalige bevolking zou ont trekken aan de Franse culturele invloed. Op zekere momenten is de campagne te gen de 625 lijnen zeer hevig geweest. De Fransen gingen toen demonstraties met het 819-systeem houden in een groot Brus sels magazijn. Deze werden een misluk king; het publiek bleef onverschillig en dat heeft er veel toe bijgedragen om de gehele kwestie opnieuw te plaatsen in het teken van de techniek.... en niet langer van de politiek. De Belgische technici en de Nederlandse vaklieden in België zeggen er van'overtuigd te zijn, dat zij op deze wijze spoedig het bewijs zullen kunnen leveren, dat het systeem met 625 lijnen de goedkoopste apparaten en de beste uitzen dingen over geheel België zal bezorgen. Overigens houdt Frankrijk zich in de jongste weken opvallend afzijdig, daar naar verluidt onder de twee Franse producenten grote onenigheid bestaat. uur pér helicoptère naar Petersborough worden gebracht om dan vervolgens per expressetrein verder te worden vervoerd. De geadresseerden in Glasgow krijgen hun brieven dan netjes bij het ontbijt. Deze snelle verzorging heeft tot gevolg gehad dat het postverkeer tussen de Oostkust van Engeland en Schotland veel intensiever is geworden. In zeven maanden tijd vervoer den de helicoptères bijna 45.000 kg post en werden bovendien alle problemen van nachtvliegen en navigatie opgelost. De afstand Cardiff-Liverpool legt men per helicoptère drie maal zo snel af als per trein. De normale luchtdiensten hebben het op dit traject financieel nooit kunnen bolwerken. Dat zullen de helicoptère-dien- sten ook niet kunnen, maar die kan men beschouwen als een experiment, speciaal voor het vliegen van centrum naar cen trum. Hoe lang het nog zal duren, eer helicop tères boven de straten der steden gaan vlie gen, hangt af van de tijd, die het zal kos ten om andere types hefschroefvliegtuigen te ontwerpen en te bouwen. De BEA is niet voornemens helicoptères boven bebouwde gebieden en boven water te laten vliegen, voordat er een type bestaat met twee mo toren en dat is er in Engeland nog niet. In het verleden zijn er al vluchten van dak tot dak geweest, maar dat waren welbe wust proefvluchten. Zo is er eens een hef schroefvliegtuig gevlogen van een dak van een garage bij Olympia naar het hotel des Invalides in Parijs. Goedkoper dan taxi. Hoe snel helicoptères vliegen, blijkt uit het feit, dat deze vlucht met inbegrip van het oponthoud bij de douane, twee uur en twintig minuten duurde. De snelheid vormde ook de grote attractie van de tij delijke dienst Londen-Birmingham, die ge vlogen is tijdens de grote industriële jaar beurs. Het aantal aanwagen moet toen het aantal beschikbare plaatsen met 600 hebben overtroffen. Deze zakenlieden mogen de helicoptère- dienst aanvaard hebben, een goedkope wijze van vervoer levert hij niet. De nieuwe dienst wordt door de regering ge subsidieerd en alleen daardoor is de reis betaalbaar voor anderen dan gehaaste zakenlieden. Het reizen per helicoptère kost ongeveer 20 cent per kilometer; het is dus aanzienlijk veel duurder dan het reizen per trein of bus, maar goedkoper dan per taxi. Op het ogenblik kan een he licoptère drie of vier passagiers meenemen; dit zullen er twaalf, later misschien zelfs dertig moeten worden. Men verwacht over een jaar of vier een twaalfpersoons-heli- coptère in de lucht te brengen; dan zullen de kosten ook lager worden. Vooral voor Engeland met zijn dicht opeen.gelegen grote sleden kan het vervoer per helicoptère van groot belang worden. Het zal nog wel een jaar of vijf duren, eer men geregeld helicoptères ziet dalen en op stijgen van de midden in de steden op de daken gelegen „vliegvelden" of „rotor- stations" zoals zij officieel heten. Men schat, dat over vijf jaar elke stad met 50.000 inwoners haar eigen rotor-siation heeft; gróte steden zullen er zelfs vijf of zes hebben. SSTR WINDJACKETS Volgens een mededeling van de Neder landse Spaarbankbond is bij de algemene spaarbanken gedurende December 1950 in gelegd 24.527.363 en terugbetaald 31.045.089. hetgeen een vermindering der spaarsaldi betekent van 6.517.726. Bij de bankspaarbanken beliepen inleg en terug betaling gedurende December respectieve lijk 2.402.624 en 2.924.150, hetgeen een vermindering van de spaargelden met 521.526 betekent. Jelle Troelstra gehuldigd De schilder Jelle Troelstra, een zoon van de bekende socialistische politicus P. J. Troelstra, is Woensdagmiddag in het museum Fodor te Amsterdam ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag gehuldigd. Talrijké kunstbroeders, belangstellenden en vrienden maakten van de gelegenheid gebruik hem geluk te wensen. De voorzitters der Neder landse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars, van de Vakgroep kunst schilders en van de personeelsvereniging van het Stedelijk Museum voerden het woord. Jelle Troelstra verricht de laatste tijd bij zonder veel werk om beeldende kunst in de arbeiderskampen te brengen. Twee bekende Haarlemse juristen, mr. F. A. Bijvoet en F. van der Goot, hebben gisteren in uiterst doorwrochte betogen voor de Haarlemse arrondissementsrecht bank, die door mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken werd gepresideerd, het recht van hun cliënten respectievelijk de stichting „Koorschool Sint Bavo" en de gemeente Haarlem op de beschikking over het perceel Wilhelminapark 6 bepleit. Mon zal zich herinneren, dat de gemeen te Haarlem in dat gebouw een Tehuis voor onverzorgde kinderen heeft onderge bracht en dat de eigenaresse, de „Stichting Koorschool", het pand opeist ten behoeve van haar Muziekinstituut. Mr. F. A. Bijvoet, optredende voor de Stichting Koorschool, behandelde in zijn pleidooi allereerst enkele vragen op het gebied van gemeente- en staatsrecht, waar bij hij onder meer opmerkte, dat in dit geval het omstreden pand in Mei 1945 was •gehuurd door de Dienst van Sociale Zaken. Volgens de Gemeentewet evenwel kunnen 'huurovereenkomsten alleen gesloten wor den door de gemeenteraad. In het onder havige geval was het huren van het pand Indien de ziekte niet krachtig wordt bestreden komt er een teeltverbod gedurende 4 of 5 jaar Op grond van gegevens omtrent het ver loop van de aardappelmoeheid in ons land kan worden aangenomen, dat in vele per celen bouwland de verwekkers van deze hardnekkige ziekte reeds aanwezig zijn, aldus verklaart de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening in een rapport over de aardappelmoeheid in ons land in 1950, aangeboden aan de le den van de Staten-Generaal. Dit betekent, zo vervolgt minister Mansholt, dat slechts nauwkeurige naleving van vruchtwisseling een verdere ontwikkeling van het aard appelaaltje in de aangetaste percelen kan voorkomen. Gebeurt dit niet, dan zullen over enige jaren op,, dergelijke percelen niet meer dan éénmaal in de vier of vijf jaren aardappelen kunnen worden geteeld. Mocht deze toestand ontstaan, dan zal ook de uitvoer van producten van land en'tuinbouw naar alle landen ernstig wor den bemoeilijkt. Thans is het nog moge lijk, alle pootaardappelen, bloembollen en boomkwekerijproducten bij uitvoer de ga rantie mede te geven, dat zij afkomstig zijn van grond, waarin bij onderzoek geen cysten van het aardappelaaltje zijn aange toond. Het is zaak. alles op alles te zetten teneinde deze toestand te kunnen besten digen. Een algemeen toegepaste vruchtwisse- iing, gepaard aan een verbod van langere duur voor de aardappelteelt op besmet be- Een lid ,vanMacArthurs troepen op Zuid-Korea maakt aanstalten om zijn la'atste vinding een veldbad, vervaardigd uit een stuk canvas dat op een autoband gespannen is te gaan gebruiken. Zijn krijgsmakkers kijken belangstellend toe. (Speciale berichtgeving) De vooral na de oorlog sterk opgekomen Nederlandse damesconfectie-industrie is de laatste tijd voor steeds meer moeilijkheden komen te staan. Vooral de export naar Amerika, waar men hoge verwachtingen van had, is tegengevallen. Er zijn zelfs enige collecties teruggekomen omdat zij in de Verenigde Staten niet te verkopen waren. De Nederlandse confectie-industrie heeft indertijd in hoofdzaak naar de West- Europese landen met een „zachte valuta" geëxporteerd en daar veel succes mee ge had. Vooral na de devaluatie, toen door het zakken van de gulden de prijzen lager werden, leek het er even op dat Neder land het pleit gewonnen had. De ontwik keling in de confectie-industrie gedurende het laatste jaar heeft echter het optimis me weggenomen. De oude confectie- industrieën, in Wenen en in Italië bij voorbeeld, zijn weer begonnen. Was Italië tot voor kort nog een vrij belangrijke af nemer van onze damesconfectie, thans is het in hoge mate een concurrent gewor den. Ook in Duitsland begint de confectie- industrie weer op te komen, zij het dan nog niet in de mate van voor de oorlog. Voorts is Zwitserland, dat vroeger eigen lijk alleen zeer dure confectie maakte, zich de laatste tijd ook gaan toeleggen op de export van goedkopere soorten. De herenconfectie staat hier geheel bui ten omdat export van deze confectie nooit van betekenis 'is geweest. Van Amsterdam naar Brabant Van de damesconfectie waren vooral de mantels in het buitenland gewild. „Wa ren", want de prijzen van de Nederlandse producten bleken te hoog te zijn. Vooral Oostenrijk brengt op het ogenblik een vaak aantrekkelijker en smaakvoller pro duct op de markt tegen aanzienlijk lagere prijzen. De duurte van de Nederlandse produc ten is deels te wijten aan de sterk geste gen prijzen van de grondstoffen. De fabri kanten schuiven de schuld op de zeer hoge lasten en de steeds stijgende lonen en trachten hieraan het hoofd te bieden door van Amsterdam, waar oorspronkelijk tal van fabrieken gevestigd waren, te verhui zen naar het goedkopere Brabant, waai de lonen lager en de lasten aanmerkelijk minder zijn. Een groot nadeel van Brabant is echter dat men er het geschoolde personeel mist, dat men in Amsterdam in een paar jaar tijd had opgeleid. Daardoor moet de in dustrie voor haar betere modellen toch nog steeds in Amsterdam zijn. De binnenlandse markt is vrijwel verza digd. Ook hier geldt het oude liedje van de steeds stijgende prijzen. Van bevoegde zijde wees men er ons overigens op dat de duurte van het Ne derlandse product vooral ook veroorzaakt wordt doordat de fabrikanten zeer hoge winstmarges op hun producten leggen en te weinig in serie werken. Slechts met grote inspanning en opofferingen van de ondernemers zal Nederland zich als „con- fectieland" kunnen handhaven. vonden percelen, zal echter binnen tien jaren de aardappelmoeheid tot staan kun nen brengen. Het verlenen van ontheffin gen van het voorschrift inzake vruchtwis seling voor bepaalde streken of bedrijven zal tot een minimum moeten worden be perkt, hoezeer dit ook in de directe econo mische belangen van vele telers ingrijpt. Nauwlettend zal het naleven van deze verplichting moeten worden gecontroleerd. In 1950 werd de proef genomen, de aardappeltelers zelf te doen opgeven, welke percelen dit jaar voor.de aardappel teelt werden gebruikt. Hoewel hieruit velé belangrijke gegevens werden verkregen, bleek deze vorm van registratie toch on voldoende als basis voor de vruchtwisse- lingscontróle in de komende jaren. Het bedrijfsleven en de Plantenziektenkundige Dienst waren het er over eens, dat alleen een kartering van de aardappelpercelen, zoals in 1950 reeds in enige gebieden werd ingevoerd, een nauwgezette controle mo gelijk maakt. Besloten is, dat hiertoe in geheel Nederland, voor gezamenlijke kos ten van de Stichting voor de Landbouw en het rijk, te beginnen in 1951, de aard appelpercelen in kaart worden gebracht. Om deze noodzakelijke werkzaamheden té kunnen financieren, zal de controle op de naleving van de Coloradokeverwet op an dere wijze en met verdergaande adviseren de hulp van het bedrijfsleven zelf worden (uitgevoerd, zonder dat de intensiteit van 'de bestrijding" zal verminderen. Particuliere teelten een ernstig bezwaar Een groot probleem, aldus de minister, vormen de vel^,-tuinen, waarin voor eigen gebruik aardappelen worden geteeld. Ook in het buitenland blijken vooral deze de haarden te zijn, van waaruit de versprei ding van de aardappelmoeheid plaats heeft. Het verbieden van de aardappelteelt in de gehele omgeving van tuinen, waarin cysten van het aardappelaaltje zijn aange toond, zal dan ook met gestrengheid moe ten worden voortgezet. De controle op de vruchtwisseling in particuliere en volkstuinen wordt uitge oefend door de politie. De geringe opper vlakte van de aardappelpercelen, de zeer verspreide ligging en het grote aantal jaarlijks wordt dit op 5 a 600.000 tuinen en stukjes grond geschat maken het opnemen van deze gevallen in de kar tering van de bedrijven zeer bezwaarlijk. De politie gaat in elke gemeente na waar jaarlijks door particulieren aardap pelen worden verbouwd. Voor tuinen klei ner dan 10 are mag volgens de wet jaar lijks niet meer dan een derde deel met aardappelen worden beteeld, hetgeen de controle vereenvoudigt en tot een juiste vruchtwisseling leidt. Gemeente leent 6.400.000 Op Vrijdag 26 Januari, des avonds om kwart over zeven komt de Beverwijkse raad bijeen voor een agenda, die een aan tal belangrijke punten bevat: Behalve de benoeming van twee leraren aan de huishoud- en industrieschool, een voorstel tot goedkeuring van de rekening over 1949 en de begroting voor 1951 van het Gasthuis of Oude Mannen- en Vrou wenhuis te Wijk aan Zee en een voorstel tot het aangaan van een rekening-cjourant overeenkomst met de Amsterdamse Bank N.V., vermeldt déze agenda de voordracht tot het aangaan van een of meer onder handse geldleningen tot een totaalbedrag van 6.400.000. Er is verder een voorstel tot het verstrek ken van een crediet aan het gasbedrijf voor de aanschaffing van warmwaterapparaten ten behoeve van woningwetwoningen en een voorstel tot het verstrekken van een crediet voor de verbreding van de Galgen- weg overeenkomstig het daarvoor in het uitbreidingsplan aangegeven profiel. Twee credieten zullen de raad worden gevraagd voor de aanschaffing van een chassis voor een roltrommelwagen en voor de verbetering van de verwarmingsinstal latie van het dienstgebouw Breestraat 37. De wijziging van de gastarieven zal be sproken worden en een voorstel tot wijzi ging van de verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbelasting is eveneens op komst. Tenslotte zijn er enige wijzigingen van de begroting der gemeente over 1950 en 1951 op komst. Wij vernemen, dat de redactie van de belangrijkste twee voorstellen die over de verhoging der gastarieven en de ver moedelijke verlaging op één punt van de vermakelijkheidsbelasting nog niet vol ledig is opgesteld. Dit geschiedt pas na de commissievergaderingen, die hedenmiddag zouden plaats hebben. nooit bevestigd door de burgemeester, die in de eerste maanden na de bevrijding de bevoegdheden van de raad uitoefende en evenmin door de in November 1945 opge treden noodraad. Daarom is er geen sprake van een huurovereenkomst tussen de ge meente en de eigenaresse, aldus mr. F. A. Bijvoet. Ook de wijze waarop de Dienst van Sociale Zaken de beschikking heeft gekre gen over het huis, sluit iedere gedachte aan een „overeenkomst" uit. Vervolgens stelde mr. Bijvoet, dat de gedaagde ook onder de nieuwe Huurwet „zonder recht of titel" van het perceel ge bruik maakt, zodat de bepalingen van het Huurbeschermingsbesluit op haar niet van toepassing zijn. Voor zover nog van een overeenkomst sprake was, heeft de „Stichting Koorschool" in Augustus 1950 de gemeente' de huur op gezegd: de gemeente heeft daarop geant woord in termen die een bewilliging in deze opzegging inhielden. Volgens het Huurbeschermingsbesluit is bovendien de met uitzetting bedreigde huurder verplicht iedere gelegenheid tot een andere huis vesting aan te grijpen. De gemeente, zo zei mr. Bijvoet, heeft tot drie keer toe die gelegenheid voorbij laten gaan: achtereenvolgens kon men Wil helminapark 12, Dreef 36 en Spruitenbos- straat 17 aankopen. In het laatste geval beoordeelden B. en W. hét aangeboden huis gunstig, de gemeenteraad verwierp even wel dat voorstel en verspeelde aldus mr. Bijvoet het recht om zich op het Huur beschermingsbesluit te beroepen. Tenslotte kwam de raadsman op het afwe gen van de wederzijdse belangen.Reeds voor de oorlog had de „Stichting Koorschool" het plan om 'te komen tot een instelling tot verheffing van de kerkmuziek. Hoewel in 1948 de Kroon reeds toestemming verleen de om met 25 leerlingen te beginnen en aan alle wettelijke formaliteiten werd voldaan, moest men jarenlang geduld oefenen, het geen tot gevolg heeft dat het gehele werk dreigt te verzanden. Volgens de verdediger waren de beide kindertehuizen van de gemeente voort durend onderbezet en kon bovendien een aantal daarin gehuisveste kinderen een plaats vinden in het R.K. Kinderhuis Sint Jozef. Zou de gemeente het huis worden toege wezen, dan zou het werk van dr. A. Kat wellicht' voorgoed onmogelijk worden. „Wat het zwaarste is" Mr. F. van der Goot, die vervolgens voor de gemeente Haarlem pleitte, voelde meer voor de gedachte „wat het zwaarste is, het zwaarste moet wegen": de belangen van gemeente en koorschool liggen niet in het zelfde vlak. Wat het aan de gemeentewet ontleende argument van zijn confrère betrof, stelde mr. Van der Goot als feit, dat de toen malige burgemeester M. A. Reinalda zelf het initiatief tot het gebruik van Wilhel minapark 6 heeft genomen bovendien wil het uitoefenen van een bestuursbevoegd heid niet zeggen, dat de burgemeester alle handelingen persoonlijk moet beslissen, goedkeuren en uitvoeren, In het dilemma of het huurbescher mingsbesluit dan wel de nieuwe huurwet op dit geval toepasselijk zijn, voerde mr. Van der Goot een artikel uit de nieuwe wet aan, waarin de gewezen huurder in het genot van een woning blijft totdat hij bij rechterlijk vonnis de woning moet ont ruimen. Tot dat tijdstip blijft hij dus wèl „met. recht èn .titel" iri"hét betrokken huis. De gemeente heeft getoond een open oog te hebben voor de verlangens van de stich ting Koorschool, al heeft zij dan niet uit drukkelijk in het eindigen van de huur toegestemd: dat is immers de zaak van de raad. Wat nu het belang van de gemeente bij Wilhelminapark 6 betreft: de advocaat van de stad vestigde de aandacht op het grote sociale belang van hét Kinderhuis Zuid. Het is de bedoeling'tot één kinderhuis te komen, des te meer reden om deze tijde lijke huisvesting tot dan in stand te hou den, om hoge kosten te vermijden. Men mag van een gemeente als Haarlem, die op de duiten moet passen, niet vergen dat zij een groot bedrag uitgeeft voor de aankoop en verbouwing van een gebouw dat toch minder geschikt is dan het tegenwoordige. Bovendien heeft de huidige eigenaresse zich in 1946, toen zij Wilhelminapark 6 kocht, er niet van vergewist of het kinder huis inderdaad opgeheven zou worden. Hoewel pleiter alle respect en waar dering heeft voor het werk van dr. Kat, meende hij toch dat de behoefte van de ge meente nijpender is dan die van het Ka thedrale Zangkoor. De verzorging vai deze kinderen is niet mogelijk zonder eigen huis, de beoefening van de koorzang wel. zo besloot mr. Van der Goot. De president bepaalde de uitspraak op 13 Februari. ADVERTENTIE moderne Damespantalons Oosterduinweg 29 - Telefoon 5501 jj -- - m A IJMUIDER BOKSERS IN DE EINDSTRIJD. In de Woensdag gehouden wéds'trijden waarbij de demifinale van de bökskam- pioensc'nappen van Noordholland werd „verbokst", hebben de IJmuidenaren zich in de finale geplaatst. In de achtste ronde boktste C. Noordzij van de ring IJmuiden tegen Tolkers van S.S.S. uit Alkmaar en deze fraaie partij werd door de IJmuidenaar gewonnen. Na de pauze bokste J. Rietdijk uit'IJmui- den tegen Roodt van de Vereniging D.O.S. uit Amsterdam en ook hier boekte IJmui den winst. Daar de 17-jarige uitkomer vlieggewicht vrij lootte, zag plaatsgenoot H. Zwart* zich ook in de finale" geplaatst. Derhalve komen Rietdijk, Noordzij en K. Zwart in de eind strijd uit. De strijd wórdt gehouden op 31 Januari in het gebouw Frascati in Am sterdam. Ernstig ongeval in Velsen- Noord Vanmorgen om vijf minuten voor half acht is in de Wenckebachstraatde ver binding tussen de IJmuidense Hoogovens en de gemeenten Beverwijk en Velsen de 53-jarige wachtsman G. Groteboer. wo nende aan de Schulpweg in Velsen-Noord, zo hevig door een fietsen aangereden, dat hij later overleed. G., die op het fietspad aan dé Noordzijde van de Wenckebachstraat liep, komende van het Hoogoventerrein, waar hij y/achts- man is bij een aldaar werkend particulier bedrijf, werd van achteren ingehaald door een 22-jarige Beverwijker op een rijwiel. Deze had de krachtige wind in de rug en reed dus met vrij .hoge snelheid. Daardoor is G. bij de aanrijding zo ernstig komen te vallen, dat hij zwaar bloedend bleef liggen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk over gebracht, waar hij korte tijd na aankomst overleed. De doodsoorzaak zal nog door sectie op het stoffelijk overschot moeten worden vastgesteld. De jonge Heemskerkse glazenier Edlef ter Haar Romeney, zoon van de Hervormde predikant in het dorp, heeft thans het ont werp voor een raam in het raadhuis zijner gemeente voltooid en door de goedkeuring der critiek zijn de laatste beletselen voor de uitvoex-ing ervan weggenomen. In Antwerpen, waar Edlef aan de acade mie studeert, zal de ontwerper de tekening op ware grootte ovex-brengen en daarna wordt in Haax'lem op het atelier „Le Nobel aan het Wilsonsplein het glas gesneden. De jonge kunstenaar zal daar de kleuren aan geven en het wordt vervolgens in lood gevat. De voorstelling, die Ter Haar Romeney in glas gaat zetten verbeeldt de inhuldiging van Graaf Jan II als graaf van Holland en de klederdrachten voor het raam werden ontleend aan „Het Lam Gods" van Jan van Eijck. De twaalf Fireflies van de Marinelucht vaartdienst, die gisteren door slecht vlieg weer werden opgehouden, zijn heden ochtend van het vliegveld Valkenburg naar de basis Eglinton in Noord-Ierland vertrokken. Zij staan onder bevel van de luitenant ter zee Leedekei-ken. Inmiddels duren de protesten in Ierland voort. De Ierse nationalisten in Noord-Ier land zullen de feestelijke ontvangst van de Nederlandex-s boycotten, maar zij leggen er de nadruk op dat zij voor de Nederlanders persoonlijk niets dan vriendschap voelen. II Terwijl het weer herinneringen opriep aan de moeizame redding' van de opvaren den bij de stranding van het Griekse stoomschip „Metamorfosis" de loods- dienst werd namelijk vanmorgen om kwart over tieix gestaakt zijn hedenochtend de zes leden der bemanning van IJmuidens reddingboot „Neeltje Jacoba" in hotel ..Augusta" door de K. N. Z. H. R. M. har telijk gehuldigd. Nadat de voorzitter van de plaatselijke commissie dr. R. Rutten het woord had gevoerd, sprak de president van het hoofd bestuur, jhr. C. F. J. Quax-les van Ufford, die de bemanningsleden hun onderschei dingstekens opspeldde, hen toe. Schipper J. v. d. Meulen ontving de gro te gouden medaille, de hoogste eer die de Reddingmaatschappij kent, motordrijver F. Vai-kevisser kreeg de kleine gouden „plak" en de grote zilveren medaille wex-d uitgereikt aan stuurman C. Koper en aan de „opstappers" D. de Koning, C. Smit en W. v. d. Meulen, de achttienjarige zoon van de schipper, die deze morgen heel wat goeds van zichzelf heeft moeten horen. De Griekse gezant, Nicolas G. Lelv, die met de Gi-iekse consul in Rotterdam, Eustache Verghis, de cex-emonie bijwoonde, uitte in een lange, gevoelvolle x-ede zijn dank jegens de redders en verstrekte hun Griekse sigaretten. Tenslotte trad de veiligheidsingenieur van de IJmuidense Hoogovens, ir. J. Renssen naar voren met een geschenk van zijn directie: een veiligheidsgordel voor de schippex-, die naar het oordeel van de Hoogovendirectie nog wel eens dringend nodig zou kunnen blijken. Onder de vele belangstellenden bevon den zich ook de bui-gemeester der gemeen te Velsen mr. M. M. Kwint en de commis saris van politie de heer J. P. Weijbux-g. Het Tweede Kamex-lid de heer Fens (K.V.P.) heeft aan de ministers van Oor log, van Marine en van Economische Zaken de volgende vx-agen gesteld: „Is het juist, dat, onder andere in ver band met de levering van schepen aan Rusland, Russische controleurs hier te lande worden toegelaten op vex-schillende zeer belangrijke inrichtingen, ten dele ook op inrichtingen, waar met militaire gehei men wordt gewei-kt, en dat deze Russische controleux-s ons zogenaamd op de vingex-s moeten kijken of wij onze verplichtingen wel goed nakomen? Zijn de ministers bereid, indien het bovenstaande juist is, onverwijld maat regelen te treffen om aan deze zeer onge wenste toestand ten spoedigste een einde te maken?"

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3