Goud en zilver van reddingmaatschappij Telegram van Prins Bernhard seemAkkertje Ingrijpende maatregelen zijn nodig, ook op sociaal en economisch gebied Een Eeuw Geleden VRIJDAG 19 JANUARI 1951 Griekse gezant: „Dit is een grote dag" Ageodlsi voor Haarlem De „E.N.P.O.L.D." staakt haar werkzaamheden Pseudo-vogelpest in Den lip Haarlems Trio speelde Brahms, Roussel en Turino Koortsig *n Een dode bij brand in Amsterdam Ondeugdelijke „wollen" stoffen Een „magische" sneltekenaar maakte 300 caricaturen Dr. DREES Defensiekwestie beïnvloedt in hoge mate het regeringsbeleid Kamerlid stelt vragen over uitlating van minister Mansholt 3 f,Neeltje"-mannen in gestoelte der ere Bijna even onstuimig joegen de golven over de IJmuidense pieren als op die gedenk waardige tweede December van het vorig jaar, toen Donderdagmorgen het dappere reddings-team van de „Neeltje Jacoba" in hotel „Augusta" werd gehuldigd voor de gevaarvolle worsteling die het op deze tweede December met de elementen aanbond om de 29 opvarenden van het Griekse stoomschip „Metamorfosis" voor de verdrin kingsdood te sparen. Deze bijzonder geslaagde redding, die door de schipper werd weergegeven in het strandingsrapport met de eenvoudige zinsnede: „We kwamen om zes uur bij het wrak en haalden het volk van boord", had voor hen de consequen tie, dat zij gedwee een grandioze huldiging moesten ondergaan, die voor deze mannen wel even onvergetelijk zal blijven als de redding zelf. Aan de bemanning van de IJmuidense reddingsboot ..Neeltje Jacoba'' zijn gisteren voor het levensgevaarlijk werk bij de redding van de opvarenden van liet Griekse schip Metamorphosisgouden en zilveren medailles uitgereikt door de voorzitter van de K.N.Z.R.MOp de foto: voorzitter jhr. C. F. J. Quarles van Ufford speldt Wiebe van der Meuten, wiens eerste redding dit was, de zilveren medaille op, terwijl de overige gedecoreerden van de „Neeltje" toezien. Gelukwens van Z.K.H. Prins Bernhard Behalve de onderscheidingen in goud en zilver van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Redding Maatschappij, de har telijke woorden en de sigaretten van de Griekse gezant en de veilighcidsgordel, die de directie van de Hoogovens hen ten ge schenke gaf van dit alles konden wij reeds in onze vorige editie gewag maken is de Neeltje-mannen ook een blijk van Koninklijke waardering ten deel gevallen in een telegram van Prins Bernhard uit Baarn. gericht aan het bestuur van de K.N.Z.R.M., dat aldus luidt: „Ik wens u en de bemanning van de „Neeltje Jacoba" van harte geluk met de zo verdiende onder scheiding in verband met de redding door de „Neeltje Jacoba" op 2 December Bernhard, Prins der Nederlanden". De voorzitter van de plaatselijke Red dingscommissie, dokter R. Rutten, die naast de Griekse gezand, de heer Nicolas G. Lely, de Griekse consul in Rotterdam, de heer Eustache Verghis, de burgemeester mr. M. M. Kwint, de directeur van het Loodswe zen in het derde district, overste H. Tichel man en de directeur van Radio Schevcnin- gen, de heer C. van Geel, ook de vertegen woordiger van de Kustwacht welkom heet te en prees wegens de getoonde paraatheid, moest, toen hij zich tot de bemanning van de „Neeltje Jacoba" wendde, constateren, „dat er eigenlijk geen woorden zijn, om weer te geven wat deze mannen hebben gepresteerd". Uitvoerig beschreef deze spreker, hetgeen hij van cle Semafoor af van de redding heeft kunnen waarnemen. Hij schonk bijzondere aandacht aan het onverschrokken debuut, dat Wiebe, de zoon van de schipper, bij deze redding heeft gemaakt en dat hij met een gewonde schouder heeft moeten bekopen. „Je zult nog wel eens meer met de Neeltje moeten uitvaren kerel", zo richtte dokter Rutten zich tot deze junior, „en we zullen maar hopen dat je er dan onbeschadigd afkomt." Materiaal doorstond een zware proef „Uit eigen ervaring weet ik, hoe het weer was," zo sprak vervolgens de president van het hoofdbestuur van de reddingmaat schappij, jhr. C. F. J. Quarles van Üfford, „ik dobberde zelf die morgen op de Noord zee op een schip, dat die morgen proefge- sloomd had en de haven van Rotterdam door de storm niet binnen kon komen." Jhr. Quarles van Ufford gaf een gedétail- leerd resumé van de stranding en de red ding. waarin hij ook het werk roemde van de matrozen Piet Groen en Jellc Kolk, van de loodsboot, die vóór de stranding nog kans hadden gezien om de loods Martinus ADVERTENTIE VRIJDAG 19 JANUARI Frans Hals Museum: Haarlems Kunst Ge meenschap, voordracht Max Croisct, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spiri tisten. psychometrische avond, 8 uur. Rem brandt: „Cinderella", alle leeft.,, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Voordeliger per dozijn", alle leeft. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Staatsgeheim", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Straaljager no. 3 antwoordt niet", 14 j„ 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Het eiland des doods", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „De vrouw mijner dromen", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur; Dinsdag 2.30 en 8 uur). ZATERDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg: „Oom Wanja", (Come- dia), 8 uur. Nassauplcin 8: „De Tempel- bouwers", stemmen uit onzichtbare werel den. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Engel aan boord van de Metamorfosis te brengen. Ook het materiaal heeft, naar spreker concludeerde, zijn waarde bewe zen. Niettegenstaande de hevige klappen tegen de romp van het wrak, is de „Neel tje Jacoba" bijna zonder noemenswaardige schade in de haven teruggekeerd. Onder luide bijval in het propvolle bovenzaaltje waar de huldiging plaats had, speldde de voorzitter van de K.N.Z.H.R.M. vervolgens de zes bemanningsleden de on derscheidingstekenen op, die wij reeds in ons vorige nummer hebben genoemd. Daar bij ontvingen zij een oorkonde van hun maatschappij. „Neeltje Jacoba" is zonder u niet meer dan een stuk hout. De Griekse gezant, Zijne Excellentie Ni colas G. Lely, die aan deze ceremonie nog een gemoedelijke causerie verbond, mocht dan betreuren, dat hij het Nederlands niet voldoende onder ctp knie had om de voor gaande verhandelingen te kunnen begrij pen, hij leek overigens wel te antwoorden op de lof, die even tevoren was geuit over het reddingsmateriaal, toen hij zeide: „De „Neeltje Jacoba" zou niets meer waard zijn dan een stuk hout, als u er niet was geweest. U bent de ziel van dit schip. Ik zie al meer goud op de borst van deze dappere schipper, hij is wellicht gewoon geraakt aan onderscheidingen, zoals hij ook vertrouwd is met zijn grootse taak. Voor hem en zijivzoon, die hetzelfde werk aan gepakt heeft, behoren deze buitengewone prestaties tot een oude traditie van hun geslacht" Namens de Griekse regering, de Griekse koopvaardij, de Griekse marine en in het bijzonder namens de geredde opva renden van de Metamorfosis uitte de ge zant zijn bewondering en waardering voor het Nederlandse reddingwezen en voor de prestaties van de Neeltje-mannen. Hij hield ook nog een geestige bespiegeling over de de maritieme relaties tussen Grieken en Hollanders, waarin hij in de historie af daalde lot Odysseus, van wiens omzwer vingen Homerus verhaalde en citeerde een Grieks schrijver, die geprobeerd heeft, te staven, dat Columbus, de ontdekker van Amerika, een Griek was. De heer Lely sprak tenslotte zijn waardering uit voor het medeleven, waarmee de marconist van de „Meta", die bij deze stranding een been verloor en thans nog verpleegd wordt in het Anthonius Ziekenhuis, dagelijks wordt omringd Hij eindigde zijn toespraak met een driewerf hoera voor het Huis van Oranje, dat even later werd gevolgd door enige jubelkreten voor Koning Paul van Griekenland. Na deze manifestaties werkte de veiligheids-ingenieur van de IJmuidense Hoogovens, ir. R. W. A. Renssen zich uit de menigte naar voren, om met de opmer king, dat hij beroepshalve de veiligheid warm toegedaan was, een groot pak van zijn directie ontrafelde, waaruit hij even later schipper Van der Meulen een veilig heidsgordel aanbood en aanpaste. ..De directie heeft gemeend, dat dit geschenk u in de stuurhuut bij ruwe zee uitstekend van pas kan komen", zo merkte hij zake lijk op. Na deze attentie van de Hoogovens stelden de mannen van de IJmuidense motorreddingboot zich op om de vele ge lukwensen in ontvangst te kunnen nemen. Want dat behoort ook bij hun „vak". Op verzoek van de Amsterdamse politie heeft de „Eerste Nederlandse Poolorgani- satie voor Liefdadige Doeleinden (E.N.P. O.L.D.) te Amsterdam haar werkzaam heden gestaakt. De bezwaren van de politie tegen de E.N.P.O.L.D. zijn de volgende: De dagelijkse leiding van het bureau is in handen van iemand die er van verdacht wordt in een vorige functie fraude te heb ben gepleegd. De feitelijke werkzaamheden van de vereniging houden een overtreding van de Lolerijwet in. Veertig percent van de inkomsten zouden worden afgedragen aan een viertal lief dadige instellingen, die echter hebben ver klaard geen geld te willen accepteren en niets met de E.N.P.O.L.D. te maken te wil len hebben. Bij een pluimveehouder in Den lip zijn .120 kippen door pseudo-vogelpest aange tast. De dieren zijn in de destructor te Pur- merend vernietigd. Haarlems Trio, dat zoals men weet be staat uit de heren Jan Hoeben (viool), Onne van de Klashorst (cello) en Fred Luyken (piano) concerteerde Donderdag avond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, met een programma dat veel boeiends bevatte. Dit laatste slaat vooral op het Trio op. 2 vap Albert Roussel, een werk uit 1902, dus uit de tijd dat hij nog sterk onder invloed stond van de Schola Cantorum van Vincent d'Indy, aan de me thodische doctrine waarvan hij zich onder worpen had. Vorm-technisch is dit goed waar te nemen; zelfs het cyclische en cel lulaire principe van César Franck de geestelijke vader van de Schola is er in te pas gebracht; zelfs is er in de finale een canon te horen tussen de viool en de cello. Maar deze klassieke architectuur is toch geen harnas waarin de jonge componist zich moeilijk bewoog en evenmin kan men zeggen dat hij bekende voorbeelden na schreef. Wat zijn harmonisatie betreft, gluurt hij over de kloostermuren van de Schola heen naar de klankentovenaar De bussy en uit zichzelf ontwikkelt hij een melos van treffende originaliteit. De pétil- lante geest, die in zijn later werk zo'n belangrijke rol zal spelen, is in de finale zeer actief; maar wat hij later waarschijn lijk niet meer gedaan zou hebben: het los laten van de opgewekte stemming, om met een ingekeerd coda te besluiten, doet hij hier tot onze verwondering wel. Doch uit alles proeven wij het degelijk vakwerk, ook in de orebestratie; want het is opmer kelijk hoe precies de thematiek aan de cello, de viool of de piano is aangepast. De componist heeft een stuk voor deze drie instrumenten willen schrijven en hij is van deze opzet geen ogenblik afgeweken. Dat het wel eens een kwartet of zelfs een sym phonic zou kunnen worden een probleem waar andere componisten soms mee te worstelen hadden lijkt hier totaal uit gesloten, gezien de systematische opbouw van het geheel, in verband met de instru mentatie. Het was werkelijk de moeite waard met dit jeugdwerk van Roussel (eigenlijk het eerste dat nu nog geldt, want alle voor gaande composities, onder meer een strijk kwintet en een viool-sonate, heeft hij ver nietigd) kennis te maken. Een aangenaam klinkend stuk bleek ook het Trio opus 35 van de Spaanse componist Joaquin Turina, die ook bij d'Indy in de Schola in de leer geweest is, maar er behalve goede vak kennis en een klassieke vormvastheid meer innerlijkedingen van meegenomen heeft dan Roussel;'zoveel zelfs dat men (althans in dit Trio) de Spanjaard in zijn muziek niet meer herkent. Veel is er echter in te waarderen dat de fasmuzikant verraadt, die geleerd heeft zijn ideeën logisch te ontwikkelen. Jammer echter, dat hij aan het slot van de finale, door pompeus te willen doen, de overtuigende kracht ver speelt. waarvan het pittig gerythmeerde hoofdthema van dit deel blijk geeft. Tot slot kregen wij nog het derde Trio van Brahms (C grote terts) te horen. In de geest van Beethoven geconcipieerd, doet het eerste deel van dit werk het goed. Dan heeft men echter het beste van deze com positie gehoord. De toewijding waarmee de heren Hoe ben, Van de Klashorst en Luyken hun Trio op peil houden en steeds hun répertoire uitbreiden, verdient bijzondere lof. En al hadden zij deze avond nog al wat belang stelling en succes van een dankbaar gehoor; het zou voor een stad als Haarlem toch zo dienen te wezen, dat hun ijver beloond werd met een grotere tegemoetkomendheid van het publiek. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE Bij de brand die gistermiddag ten ge volge van een hevige ontploffing in een verkoopkantoor van technische plastic producten aan de Keizersgracht in Am sterdam ontstond, is de 25-jarige J. Fran ken, een zoon van de eigenaar van het be drijf, in de vlammen omgekomen. Reeds sedert enige tijd vervoegen zich hier en daar bij grote kantoren en bedrij ven in het Westen des lands personen, die coupons „wollen" stoffen ten verkoop aan bieden. Hoewel de sloffen er op het oog prima uitzien en zij bedrukt zijn met de woorden „Made in England" en „All Wool", zijn zij van slechte kwaliteit, zo deelt de Bond van Kleermakerspatroons in Neder land mede. De stof is niet te verwerken en het is bijvoorbeeld onmogelijk er een vouw in te persen. Men vermoedt, dat de stoffen uit Tsjechoslowakije en de Oostelijke zóne van Duitsland afkomstig zijn. De personen, die ze ten verkoop aanbieden, spreken doorgaans gebroken Italiaans, Frans en Nederlands door elkaar. Drommen Haarlemmers verdrongen zich gisteren, zowel 's morgens als 's middags, voor de winkelramen van een meubel magazijn in de binnenstad, waarachter de Rotterdamse caricaturist Leen Rotgans op een bijna magisch aandoende wijze zijn meesterschap in de sneltekenkunst demon streerde. Binnen een minuut vervaardigde hij een portret in enkele lijnen en vegen van een man met een baard, een jongen met een bril, een moeder met kind op de arm, een meisje met hoofddoek of welke andere belangstellende dan ook. Het aardige hier bij was dat zijn werkzaamheden voor het publick verborgen bleven. Hij schetste als het ware met een onzichtbare hand. Natuurlijk is een dergelijk wonder be trekkelijk eenvoudig verklaard. De toe schouwers zagen niet meer dan een soort poppenkast, op het papieren scherm waar van door een op het eerste gezicht onver klaarbare manier de portretten te voor schijn werden getoverd zonder dat er een menselijke hand aan te pas scheen te komen. De lijnen vloeiden gewoon als uit eigen beweging op het papier. Maar ja, de schijn bedriegt. In die poppenkast, aan het oog onttrokken door opgerold staande kar petten, zat de heer Rotgans te tekenen op een papieren rolgordijn, waarin hij telkens een gaatje prikte om zijn slachtoffers te kunnen bespieden. Dat papier was speciaal geprepareerd en het tekenen geschiedde met behulp van een penseel en een bijzon dere inktsoort. Dat zijn caricaturen ondanks de uiterst korte duur van vervaardiging (hij maakt er meer dan drie honderd per dag) en de on gebruikelijke manier daarvan vaak een treffende gelijkenis vertoonden, althans wat de eigenaardige kenmerken betreft, werd wel bewezen door het feit dat vele mensen haastig de benen namen toen zij bemerkten zelf aan de beurt voor een cari- calurale uitbeelding te zijn, ook al be trachtte de heer Rotgans een grote dosis wellevendheid waar het dames betrof. De geportrettcerden konden in cle zaak hun portret gratis afhalen. Op een gc-geven moment was de drukte zo groot dat de politie er aan te pas moest komen om de veiligheid van het verkeer te waarborgen. Nog geen minuut na zijn komst was de dienstdoende agent al „ver eeuwigd". Zijn markante verschijning heeft de gehele dag in een bovenhoek van het winkelraam geprijkt. Uiteraard waren de tekeningen van de heer Rotgans bedoeld als blikvangers, doch zelden ziet men zo'n aantrekkelijke vorm van reclame. De heer Rotgans is al in verschillende andere steden opgetreden en ook voor Philips' Experimentele Televisie, waar hij de illustraties leverde bij een actie voor veilig verkeer. De heer Rotgans in actie. In de Tweede Kamer heeft minister Stikker Donderdagmiddag de bij de behandeling der begroting van Buiten landse Zaken gemaakte opmerkingen be antwoord. De minister zeide, dat het arbeidsterrein van de minister van Buitenlandse Zaken veel uitgebreider is dan vroeger, maar dat de benoeming van een tweede minister zijn laak toch niet zou verlichten. Benoeming van een staatssecretaris achtte hij thans niet noodzakelijk. De praktijk bewijst, dat vervanging door de minister-president doeltreffend is. Er is thans meer contact met de Kamer dan voorheen, maar dit moet niet leiden tot een grote mate van medezeggingschap. Departement en buiten landse dienst staan op het juiste peil om een goede behartiging der hun toever trouwde belangen te waarborgen. Hierop moet niet worden bezuinigd. Mej. Klompé heeft een bijdrage geleverd tot het bepa len van een algemene lijn voor het buiten landse beleid. Zeer binnenkort is een wets voorstel te wachten, dat beoogt een einde te maken aan de in ons recht voorkomen de discriminatie ten aanzien van Duitsland en Duitse onderdanen. De beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland moet men vooral zien als een bewijs der vast beslotenheid van de Westelijke landen om Duitsland waar mogelijk in haar gemeen schap op te nemen. Het plan-Schuman be vindt zich in het stadium, dat de defini tieve vormgeving begint te naderen. Vol gens de minister moet er relatie zijn tussen de Raad van Europa en het plan-Schuman. Ten aanzien van de Noordzeehavens merk te de minister op, dat voor het plan van de Hansabond belangstelling bestaat. Ne derland heeft aangedrongen op vrijstellin gen bij de in Duitsland in voorbereiding zijnde belastingwetgeving. De „Ierse kwestie" Over de kwestie van het zenden van vliegers naar Ierland zei de minister, dat de oefeningen daar zijn gearrangeerd dooi de Nederlandse en Britse luchtvaartdien sten. De Nederlandse regering betreurt het, dat de Ierse regering het detacheren opvat als een partijkiezen in een kwestie, die naar het oordeel der Nederlandse rege ring uitsluitend Engeland en Ierland betreft. Over de motie-Burger inzake Spanje zei de minister, dat het standpunt der regering niet is gewijzigd. Het gaat niet om sympa thie of antipathie. Het wordt steeds moei lijker een groot land als Spanje te isoleren. Van een toetreding van Spanje tot de Raad van Europa is op het ogenblik geen sprake. De positie der protestanten in Spanje heeft de grootst mogelijke aandacht dei- regering, zo verklaarde minister Stikker, die voorts te kennen gaf, dat de regering haar eigen verantwoordelijkheid heeft en niet vooraf kan overleggen met de Kamer over haar houding. Zij acht het normali- Verscheidene Haarlemmers nemen deel aan de een en twintigste rally naar Montc Carlo. De meesten zijn al vertrokken naar hun start plaatsen. W. Houlkooper uit Haarlem rijdt met B. A. J. Wittkampf uit Zutphcn. Alvorens zij gisteravond vertrok ken, controleert W. Houtkooper de lampen; bij het geopende portier B. A. J. Wittkampf stèren der betrekkingen met Spanje nood zakelijk. De economische unie kan niet tot stand komen alvorens er uitzicht bestaat, dat de Nederlandse betalingsbalans ten opzichte van België in evenwicht wordt gebracht. Het is in het belang der drie landen, dat naar gelijk gerichte opvattingen wordt ge streefd. Wat de kanalcnkwestie betreft zei de minister, dat het ogenblik nog niet is aangebroken om verder op de kwestie in te gaan. Eerst moeten de opvattingen van het rapport der commissie-Steenberghe-Van Cauwclaert gemeengoed worden. Ten aanzien van de kwestie der eenwor ding van Europa zei minister Stikker een beperkte continentale aaneensluiting niet de juiste weg voor ons land te vinden. Dit neemt niet weg, dat Nederland zijn bij drage zou leveren aan een continentale groepering, Hoe belangrijk Straatsburg ook is, ook in Parijs wordt door de O.E.E.C. aan de Europese eenwording gewerkt. Opmerkend, dat in tal van redevoerin gen bij het begin des jaars grote bezorgd heid is tot uiting'gekomen, zei de minister dat Europa zich bewust moet worden van dreigende gevaren. De aggressie op Korea is niet een op zich zelf staand verschijnsel, dat is de overtuiging der gehele beschaaf de wereld. Wat er in Korea gebeurt is een gevaar voor de veiligheid elders. Na hulde gebracht te hebben aan de Nederlandse strijdkrachten op Korea zei spreker, dat het belang der collectieve veiligheid meebrengt, dat de UNO moet vermijden, dat de in spanningen zodanig zijn dat er zoveel mo gelijk naar gestreefd moet worden, dat de Aziatische problemen door Aziatische machten tot een oplossing worden gebracht. Naar sprekers oordeel zal het nalaten van een behoorlijke inspanning leiden tot ver val van krachten. Voldaan moet worden aan de eisen van een moderne verdediging. Militaire paraatheid en eensgezindheid zul len nodig zijn. Het Amerikaanse voorbeeld moet stimulerend werken. Getracht moet worden de vrede te handhaven en conflic ten te localiseren. Gelukt dat niet, dan hebben wij de taak aggressie, waar die zich ook voordoet, tegen te gaan. Daarvoor moet een individuele en collectieve kracht worden opgebouwd. Dat de verschillende landen elkaar in de U.N.O. vinden, is van het grootste belang, meende de minister, die voorts betoogde, dat geen enkel land ,dc U.N.O. als zijn instrument kan beschouwen. De minister was van mening dat er onvoldoende aanwijzingen zijn om te verwachten, dat de aggressie op Korea zal worden gevolgd door een algemene aggressie van Sovjet-Rusland. De minister was het niet eens met de heer Bruins Slot, dat Europese integratie voorwaarde is voor een goede Atlantische integratie. Hij betoogde verder, dat alles moet worden gedaan tot opvoering van het defensiepeil. De nationale bijdrage voor de gezamen lijke inspanning beïnvloedt het gehele re geringsbeleid. Binnenkort zal moeten wor den beslist over onze militaire productie, de omvang van het leger en de betalings balans. Die beslissingen zullen diep ingrij pen in dc maatschappelijke verhoudingen. Minister Stikker uitte dc hoop, dat dc be volking eensgezind bereid zal zijn dc ge volgen dier besluiten te dragen. Dr. Drces spreekt Amerikaanse beweringen tegen Minister-president dr. Drees ging in op berichten in een Amerikaans blad over zijn persoon, waarin sprake is van onwil op grond van doctrinaire opvattingen om ac tief deel te nemen aan de Atlantische ver dediging, en van een tegenstelling, welke zou bestaan tussen regering en leger. „Het is absurd te menen", aldus dr. Drees, „dat ik niet zou willen meewerken tot de ver wezenlijking van het Atlantisch Verdrag. Er is geen meningsverschil geweest in het kabinet over dit pact, al is er natuurlijk van gedachten gewisseld over dc vraag hoe ver dc bijdrage zou gaan. Maar dat ge schiedde niet langs partijlijnen." Dr. Drees keerde zich tegen de opvatting als zou hij tegenstander van Eisenhower zijn. Nage gaan is wat wij organisatorisch aan kunnen en welke wapens we hebben. Het heeft geen zin mensen op te roepen als er geen instructeurs en wapens zijn. Ingrijpende maatregelen zullen nodig zijn, niet slechts op defensiegebied en ten aanzien van de betalingsbalans, maar ook in sociaal en economisch opzicht. Bij de replieken deelde mej. Klompé (K.V.P.) mede, dat haar fractie legen de motie-Burger inzake Spanje zou stemmen, daar zij instemt met het standpunt dei- regering. De heer Korthals (V.V.D.) vroeg in lichtingen over het feit, dat een brief van generaal Eisenhower aan dc Amerikaanse ambassadeur in Nederland in een Neder lands blad is gepubliceerd. Minister Stikker betreurde het ern stig dat er blijkbaar lekken bestaan en noemde liet schandelijk dat deze dingen kunnen gebeuren. De heer DeKadt (Arbeid) gaf te ken nen, dat hij de politiserende generaals ge vaarlijke mensen vond. De heer DeGroot (C.P.N.) diende een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen generlei stappen te ondernemen noch te ondersteunen welke in enige vorm tot vijandelijkheden jegens dc volksrepubliek China zouden kunnen leiden. Minister Stikker verwees de bespre king van militaire kwesties naar de begro ting van oorlog. Militaire integratie brengt zijns inziens mede politieke en economi sche integratie. Hij verklaarde bevreesd te zijn voor een federatie op te beperkt ter rein. De motie-Burger inzake Spanje werd hierna verworpen met 47 tegen 31 stem men. Tegen waren K.V.P.A.R., C,H. en K.N.P. De motie-De Groot werd verwor pen met 5 communistische stemmen voor. De stemming over de begroting' werd aangehouden wegens de kwestie der top salarissen. Het Tweede Kamerlid de heer Biewenga (A.R.) heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening da volgende vragen gesteld: „Is het juist, dat de minister op het agrarisch congres van de Partij van de Arbeid, sprekende over de melkprijs, heeft verklaard, „dat de berekeningen van de regering reëel en concreet zijn, hetgeen van de cijfers van het Landbouw-Economisch Instituut niet gezegd kan worden? Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, is dan de minister niet van me ning, dat een zo ernstige beschuldiging, gericht aan het adres van een belangrijk instituut, in stand gehouden door de over heid en de Stichting van de Landbouw ge zamenlijk, een nauwgezet onderzoek ver eist naar de werkwijze van dit instituut? Is dc minister bereid te bevorderen, dat zo mogelijk in samenwerking met de Stich ting van de Landbouw een commissie in het leven wordt geroepen tot het instellen van een zodanig onderzoek en is de minis ter verder bereid om het resultaat van dit onderzoek aan de Kamer mede te delen?" VLAAMSE ONDERSCHEIDING VOOR HENK BADINGS. De componist Henk Badings is benoemd tot buitenlands lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor wetenschappen, letteren en schone kunsten. Uit de Oprcgte Haarlemsche Courant van 20 Januari j 1 85 1 BRUSSEL De Gedeputeerden be raadslagen steeds over de begrooling voor de laiuïmagt en zijn te dien aanzien nog niet toL een besluit gekomen. De minister van Oorlog heeft gemeend, zich te moeten verklaren tegen het aangevoerde dooi den heer Thieffry, als of dc tegenwoor dige organisatie des legers niet geschikt was. om de tot den dienst opgeroepene manschappen tot deugdelijke soldaten te maken, en heeft zich te eerder daartoe genoopt gevonden, vermits de redenen van dien afgevaardigde, als zijnde een gewezen officier in belgischc dienst, nog al eenigen indruk schenen te hebben gemaakt. De beraadslaging is gestoord geworden door liet ber.igt, dat dc gewezen minister van Oorlog, generaal Chazal, zich belee- digd achtende door de aanmerkingen van den heer Thieffry. betreffende den toestand des legers, dezen tot een twee gevecht beeft uitgedaagd. Dc heer Malou. dadelijk het woord op vattende, heeft beraadslaging met geslo- tene deuren verlangd, ten einde maatre gelen te overwegen om de parlementaire onafhankelijkheid en de, vrijheid van de leden der Wetgeving te verzekeren. Daartoe is besloten. Na afloop heeft men de beraadslaging over de begrooting, doch met weinig be langstelling, hervat. De heer Jacques be klaagde zich, dat de staatebegrooting van 11G mMlioenen het cijfer waarmede men zich in 1S30 meende te mogen vleijen. reeds met 40 millioènen te boven ging. De heer De Pouhon verlangde, in het belang van de veiligheid van den Staal, nog verhooging van kosten, tot versterking van de krijgsmagt. s AD VE ïl T E X TI E Men verlangt in de Zaak een Com pagnon, BOER of BAKKER, welke dui zend Guldens kan inbrengen. De Zaak, die tihans uitgeoefend wordt, brengt ruim tachtig Guldens per maand op. De storting der Gelden kan in de vaste goe deren gevestigd worden. Te bevragen hij den Heer VAN EL, aan de Groote Hout poort te Haarlem. Door teleurstelling wordt deze Advertentie weder geplaaUt.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5