SEIZOEN-OPRUIMING Uitgeest laat zijn heden door de camera noteren Neemt nu de kans waar!! Kort en Bondig VRIJDAG 19 JANUARI 1951 DORP OP DE FILM Driedelige documentaire na Pasen in „première „Bonte schaakavond" in Kennemer Theater a voor Om het clubkampioenschap van „Sans Atout" „De Spiegel" uit Amsterdam met „Pygmalion" van Shaw Variété in Luxor Castricum Heemskerk „Heemskerk Vooruit" hield jaarvergadering IJmuiden-Oost „Varia" speelt „Pygmalion" IJmuiden Santpoort Bende stal fietsen, wasgoed en aardappelen Schuman-plan zal spoedig worden ondertekend IJMUIDER KLEDINGMAGAZIJN Uitspraken rechtbank Israel wil van Duitsland schadevergoeding eisen De politieke antecedenten van Paul van Kempen SCHEEPVAART rr Haast alle verenigingen van Uitgeest hebben nu zo langzamerhand de klei ne studio van het filmbedrijf „Hollan- dia" al van binnen bekeken. Stuk voor stuk zijn ze er geweest om hun activi teit op de filmstrook te laten vastleg gen en telkens weer is er gemopperd, dat zo'n film ook geen pretje is, omdat de cameraman het nog eens en nog eens laat overdoen tot het in de per fectie klopt. Maar het gaat om de eer van Uitgeest, dus toe dan maar: het zestiende spelletje tafeltennis, het vijf de robbertje klaverjas, de zoveelste opvoering van een toneelfragment. Uitgeest komt op de film in al zijn uitin gen. Anderhalf uur lang zal de smalle band laten zien, wat er omgaat in dat dorp met zijn industrie, zijn bloeiend verenigings leven en zijn vele verschillende beroepen. Van het Rode Kruis, de EHBO en de duivenliefhebber tot het mannenkoor en het biljartlaken zijn betrokken in de be langstelling van de geduldige camera, even zeer als het gemeentebestuur, het kerkelijk leven, de manicure van het dorp, de coif feur en de dokter. De RK zangvereniging „Laetitia" gaf opdracht tot deze film en als ze na Pasen vertoond kan worden, is er een stuk ge schiedschrijving mee verricht, dat niet alleen de tijdgenoot zal interesseren, maar ook van belang kan zijn voor latere ge slachten. De veelheid van gegevens, die de samenleving biedt, kan niet uitputtend behandeld worden in 1 l/s uur draaitijd, maar de belangrijkste aspecten van die gemeenschap zullen toch vertegenwoordigd zijn. Donderdagmiddag is in de studio een flits gemaakt van de kinderoperettevereni- ging „De kleine Troubadours", die Andér- sens sprookje „De Sneeuwkoningin" al heel wat keren voor het voetlicht heeft ge bracht en een integrerend deel is geworden van het Uitgeestter jeugdleven. Meneer Albert Louwe heeft zijn pupillen op het podium gezet en ze hebben de beweeglijk- ste en aantrekkelijkste gedeelten uit dit overbekende zangspelletje voor liet oog van de lens herhaald alweer een stukje film in de drie delen klaar. Drie delen zal deze rolprent omvatten: dorpsleven, handel, in dustrie, beroepen en verenigingsleven en in deze volgorde komt de ganse schake ring van een dorp op het witte doek. „Er zijn allerlei typische moeilijkheden te overwinnen, wanneer je aan zo'n film begint", vertelt de heer J. Pot, die het scenario voor zijn rekening nam. „De middenstand wil natuurlijk elk win keltje er op hebben, maar een interieurtje is filmisch veel aardiger, de katholieken „Lustrumpilaren" voor tournooi in 1953 Traditiegetrouw werd ook dit jaar weer op Donderdagavond in het Kennemer Thea ter de „Bonte Schaakavond" gehouden, waarbij vele prominente schakers, hun gastheren en talrijke anderen die het Hoog- oventournooi een goed hart toedragen, aan wezig waren. De voorzitter van de tour- nooicommissie, de heer P. A. Veldheer, die het openingswoord'sprak, deelde mede, dat voor het lustrumtournooi dat over twee jaar zal worden gehouden, nu reeds plan nen gemaakt worden. Om dit tournooi, waar vooral jonge scha kers uit binnen- en buitenland een kans zullen krijgen, financieel mogelijk te ma ken, heeft de commissie het woord lustrum pilaren uitgevonden. Een lustrumpilaar is iemand die een bedrag voor dit doel ter beschikking stelt. De eerste drie pilaren waren de drie directeuren van de K.N.H.S., gevolgd door de voorzitters van de Konink lijke Nederlandse Schaakbond en van de N.H. Schaakbond. Het programma zelf was met zorg samen gesteld en Johnny Pirns en de zijnen heb ben de talrijke aanwezigen enkele uren aangenaam bezig gehouden. Zeer g.oed hierbij was de conférence van Johnny Pirns zelf en het optreden van „The Sunfields", welke thans een bassiste tellen. Ook de „Hilo Hawaiïans oogstten met hun optre den veel succes. De Beverwijkse goochelaar Mr. Berry bracht een geheel nieuw programma waar bij de bezoekers van de ene verbazing in de andere vielen. De charmante liedjes van „Puck Berry" werden werkelijk charmant gebracht. Ten slotte won een schaakteam een intelligcn- tie-test, die onder leiding van de heer R. Velthuys werd afgenomen. De avond werd besloten door voorzitter Veldheer, die vooral de medewerkers aan het schaaklogboek voor hun moeite be dankte. Nadien werd nog enkele uren gezellig gedanst. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Franciscus A., z. van Fr. A. v. Kilsdonk en J. St. Schwitzncr; Johanna E. G., d. van A. W. M. Falter en A. .1. Langc- veld; Janke E„ d. van Tj. Wijnia en J. Wijnia: Maria A. Chr., d. van G. J. de Boei en T. Doodeman; Fredericus J. M.. z. van G. H. Huijg en M. C. van der Peet; Theodorus C. A.. z. van C. Chr. J. v. Viar.en en A. Hui pen; Theodorus J. P.. z. van Th. Mulder en KI. Gerritsen; Joke. d. van P. A. Bleeker en J. den Dekker; Benedictus J., z. van J. Stam en G. L. Jochemsz; J. J. W. v. Hattum en Chr. P. J. v. Vuuren. ONDERTROUWD: H. Beukman en M. I-I. Th. Bruijns; P. J. Haver en W. M. Gooijer; Th. E. Keirsgieter en H. Veenstra; J. J. W. v. Hattum en Chr. P. J. v. Vuuren. OVERLEDEN A. Stuijt, 83 j.. wed. van D. C. Vromestijn; E. M. Vrenegoor, 69 j„ wed. v. G. Driessen; H. J. Verhorst, 50 j„ geh. met A. H. Nordholt; Th. Groeneveld 69 j., weduwnaar van E. v. Égmond; M. H. J. Erkens, 26 j„ geh. met W. Maesscn; Fr. A. Roosen. 89 j., geh. met D. Fr. M. v. Wijck. GEHUWD: D. Zwaan en E. Gcuzenbroek: P. Paling en C. M. Stam; J. C. Stcltenpohl en G. C. Maar; W. Kuenen en A. J. Kabel. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Piraten- bloed. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Zo begint het leven. W B Theater, 8 uur: Snelheidsduivels. ZATERDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Piraten- bloed. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Zo begint het leven. IV B Theater, 8 uur: Snelheidsduivels. zullen wellicht vinden dat de Protestanten meer aandacht kregen en andersom, maar ergens moet er een punt achter gezet wor den, anders draait die film over honderd jaar nog". Zonder nog iets te kunnen zeggen over de technische en artistieke kwaliteiten van dit experiment, zou het idee op zichzelf wellicht ter overweging gegeven kunnen worden in andere plaatsen van dit gewest, die evenzeer een belangwekkend heden bezitten. In Beverwijk is door een serieus amateur al voldoende materiaal verzameld om, na aanvulling en schifting een interessant tijdsbeeld te krijgen en IJmuiden heeft als basis zijn „De zee gaat open, IJmuiden her leeft". Welk een nieuwe mogelijkheden hier liggen voor het onderwijs en de pro paganda naar buiten, hoeft nauwelijks ge zegd te worden. Om nog maar niet te rep pen van de documentaire waarde, die zulk een rolprent voor de toekomst zal krijgen. Ook Woensdagavond zijn de wedstrij den voor het clubkampioenschap van de Beverwijkse bridgeclub Sans Atout" in het „Witte Kruis"-badhuis aan de Baan- straat voortgezet. De voornaamste uitsla gen luidden: Groep 23: 1. heren Krab-Tabak 38 '1 m.p.; 2. heren De KruijfI-Ioogeboom 38)4 m.p.; 3. heren Klesser-Schaafsma Jr. 32)4 m.p.; 4. heren PoolsDe Vries 32 m.p.; 5. heer en mevrouw v. d. Capelle 30>4 m.p.: 6. heren v. d. Walv. Groningen Sr. 28 m.p. Groep 14: 1 heren GeldermansBcrlée 43 m.p.; 2 heren TabakHoogeboom 36j m.p.; 3. heren BraamGroot 36 m.p.; 4. heren SchaafsmaKlesser Sr. 32 m.p.: 5. dames TandVan Essen 29 m.p.; 6. heren TandVan Essen 2814 m.p. Groep 59; 1 heren Janssenv. d. Vlugt 38 m.p.; 2. heren GrootVan Gro ningen 3414 m.p.; 3. heer en mevrouw Tho mas 34J4 m.p.; 4. heren W. en G. de Boer 34 m.p.; 5. heren BoomBlom 32 m.p.; 6. heer en mevrouw Winkel 29 m.p. Onderling volgens het Schevenings- systeem Noord-Zuid: 1 heren Groot Plooy 27 m.p.; 2. heren HamersMooy 1914 m.p.; 3. heren Van ZonAdmiraal 1614 m.p. Oost-West: 1. heren BosBloemendaal 22 m.p.; 2. heren PekelZandbergen 2014 m.p.; 3. dames HamelSchaafsma 2014 m.p. Voor een ontvankelijke schare van jon geren van het district Kennemerland der K. A. J. in de grote zaal van het K.S.A.- gebouw in Beverwijk heeft de jeugdige Katholieke amateur-toneelgroep „De Spie gel" uit Amsterdam gisteravond het blij spel „Pygmalion" van George Bernard Shaw opgevoerd. En hoewel dit goed gedis ciplineerde groepje misschien voor criti- sche toeschouwers diverse waardevolle détails in dit stuk niet voldoende accen tueerde, hebben deze oneffenheden toch niet kunnen verhinderen, dat de oorspron kelijkheid van de vermaarde schrijver goed tot haar recht kwam. G. B. S. mocht dan een anti-romantisch principe huldigen en veelal terecht door hen die hij doelbewust in verlegenheid bracht worden beticht van een tekort aan emotie, men kan moeilijk ontkennen, dat hij een figuur als de spraak- leraar professor Higgins en zijn Galathea, het bloemenmeisje Eliza Doolittle met lief de heeft geschapen. Zij zijn meer dan illustratie-materiaal voor problemen met een venijnig-didactische bestemming. De grappige historie van het bloemenvent- stertje met haar twijfelachtige woorden vloed uit de sloppen van een stad, dat door een dialecten-vorser wordt omge vormd tot een draaglijke „societv"-figuur en na veel koddige wederzijdse ergernissen een goede vrouw voor hem blijkt te kun nen zijn, toont overduidelijk het sarcasme van de schrijver voor allerlei conventio nele zaken. Anderzijds komt in de moraal, die het bloemenmeisje en haar voortref felijk weergegeven vader het huis van de spraakleraar binnendragen, de grote aan dacht van Shaw voor de klasseverschillen tot uiting. Sociale „bewogenheid" zou hier overigens een te optimistische term voor zijn. „De Spiegel" heeft onder regie van Wim van den Heuvel deze comedie niet onver dienstelijk vertolkt. De kracht van de spraakleraar Higgins lag in zijn tempera ment maar niet in zijn uitspraak, hetgeen voor deze rol natuurlijk niet zo gewenst was. Beter was diens vriend, kolonel Pic kering. Eliza Doolittle, een uitstekend bloemenmeisje, kon in haar nieuwe om geving minder overtuigen. Haar vader kreeg een lofwaardige verpersoonlijking, die vooral de vertaler van het blijspel ver diende eer aandeed. De beheersing van tekst en spel was wellicht mede te danken aan de vorige regisseur Egbert van Pari don, thans één der leiders van het gezel schap „Puck". H. B. Kees Pruis had Donderdagavond ge makkelijk werk met zijn conférences in het programma van Herman Rinkets Va riété, dat in het Luxor Theater te gast was. Hij leidde op zijn typische manier de verschillende artisten in, had onmiddellijk contact met de zaal, liet zijn publiek op ouderwetse manier uit volle borst de Pruis-refreintjes meezingen en was lang niet de minst gewaardeerde medewerker van het ensemble. Het accordeonspel van Tonny Bakkenes kenmerkte zich door routine, een vrije op vatting van alles wat naar rhythmiek zweemde en een overdreven quasi-ge- emotioneerdheid, die door velen machtig mooi gevonden wordt. De manier waarop men zijn nummer weet te verkopen, maakt 90 van het succes uit. Dit bewees de „muzikale comediant" (om het programma op de voet te volgen) Lou Marti, die Kunst noch kunst verkocht en desondanks als de man die, zonder zelfs een virtuoos te zijn, voor een nummertje tafelbelspel veel applaus kreeg. Kinderlijk gespannen heeft men de vin gervlugheid van Clem Clements, alias mr. Swips gevolgd. Deze artist was, evenals Kees Pruis, een te waarderen vakman. Al waren vele van zijn goocheltrucs niet kers- „Vitesse" kwam met „De Toverbal" De vooruitstrevende R.-K. Gymnastiek vereniging „Vitesse" voerde onder grote belangstelling in hotel „Roozendaal" de gymnastiekrevue de „Toverbal" op. Het gevarieerde programma begon op indruk wekkende wijze, toen ruim vijftig mede werkenden op het toneel werden „geto verd", rijk gecostumeerd en belicht door schitterende kleuren. Het zou ondoenlijk zijn alle ten tonele gebrachte nummers te memoreren. Hetgeen de „Vitesse" dames en heren op het gebied van lenigheid echter lieten zien was ruimschoots het aan schouwen waard. De heren toonden hun kunnen aan de ringen en op het „paard", terwijl de dames op de brug en de even- wichtsballc frappante staaltjes van haar kunnen lieten zien. Een lust voor het oog was het elfenbal, verzorgd door de ryth- mische afdeling in fleurige kleding gesto ken. Twee lieve meisjes genaamd „De Pico's" kondigden op aardige muzikale wijze enkele nummers aan. De onontbeer lijke muziek werd verzorgd door het orkest „The Dio's" uit Beverwijk. Het was een goed geslaagde avond van deze vierhonderd leden tellende vereniging. Wit-Gele Kruis Het „Wit-Gele Kruis" afdeling Castri- cum komt voor de jaarvergadering bijeen op Dinsdag 23 Januari in hotel „Roozen daal". BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Franciscus Balthazar Ma ria. z. van M. L. dc Winter en M. C. Meijer. Bakkummerstraat 19: Frederika Volfranna, d. van N. Groot en J. P. Bakker, Oude Haar lemmerweg 41; Theodorus Johannes, z. van N. Groot en J. P. Bakker, Oude Haarlem merweg 41; Wilfricdus Paulus, z. van N. J. dc Graaf en A. A. Zuurbier, Brakenburg straat 7; Bertha Maria, d. van J. C. Twisk en B. M. Beentjes. Schoutenbosch 74. ONDERTROUWD: Johannes Anthonius Borst te Castricum en Njiskje de Boer te Hilversum. OVERLEDEN: Cornelia Jonker, oud 67 j„ geh. met H. dc Vries, wonende te Texel; Hiltje de Wit, oud 72 j„ wed. van R. Coupe rus, wonende te Castricum; Catharina Gccr- truida Pieternella Kind. oud 74 j.. geh. met K. de Jong. wonende te Amsterdam: Jan Hoogvorst, oud 88 j.. geh. met A. Vink, wonende te Monnikendam. De R.-K. Land- en Tuinbouw Studie club „Heemskerk Vooruit" kan terugzien op een zeer welbesteed en leerzaam jaar, aldus de heer R. de Ruyter, die Donder dagavond in café „d'Oranjeboom" de jaar vergadering opende. Vele problemen zijn besproken en vooral de schuurbehandcling van bloembollen, de bodemkartering, be mest ingszaken, veevoeding, intensivering glas- en bollenteelt, de toekomst voor Heemskerk als tuinbouwgebied, trust- en kartelvorming hadden de aandacht. Na de notulen bracht de secretaris, de heer O. de Ruyter, een goedverzorgd jaar verslag uit waaruit bleek dat de vereni ging thans 77 leden telt. Tevens bracht het jaarverslag tot uitdrukking dat zowel op sociaal-economisch als op godsdienstig terrein veel opbouwend werk is verricht. De penningmeester Jan Moleman liet een gunstig geluid horen en deelde mede dat in 1950 een bedrag van f 841,09 werd ingebracht waartegenover f 792.36 werd uitgegeven, zodat de kas sloot met een voorlopig saldo van f 48.73. Het totale be zit van de studieclub is thans f 163,67. De verificateurs, de heren A. Kos en P. Sin- nige verklaarden de bescheiden met de uitwerking daarvan voor accoord. De voorzitter deelde mede dat in het jaar 1951 de studieclub het vijfjarig: be staan zal vieren, welk feest tege lijk met de sluitingsvergadering zal vallen. Verdere mededelingen zullen nog volgen. Bii de bestuursverkiezing werden van de gestelde candidaten de heren P. de Ruyter, A. Adrichem, Th. Mulder, J. Ro zen, tot bestuursleden gekozen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Th. Mul der, voorzitter; O. de Ruyter, secretaris; J. Molenaar, penningmeester, waaraan dan bovengenoemde personen zijn toegevoegd. Nadat de geestelijk adviseur kapelaan A. Buffing nog een opwekkend woord had gesproken werd de vergadering met een grote verloting besloten. BILJARTVERENIGING „DE ZON" In café „De Zon" werd Donderdagavond de onderlinge wedstrijd voortgezet, door klasse A van dc biljartvereniging „De Zon" waarvan de uitslagen als volgt luidden: S. de Wit—Th. v. d. Maat 2—0; J. v. d. Maat—J. Hendriks 2—0; C. Koedijk—A. Ko per 2—0; H. van Hooff—J. Kloes 2—0; S. Smit—L. Tuyn 2—0. De IJmuidense toneelvereniging „Varia" zal op 13 Februari in het Rextheater in IJmuiden-Oost een opvoering geven van Shaws blijspel „Pygmalion". DS. D. VAN WIJNGAARDEN IN DE MAASSTAD BEROEPEN Ds. D. C. van Wijngaarden, Nederlands Hervormd predikant te IJmuiden ontving een beroep naar Rotterdam Zuid. DE „CAEN" LIEP MET ZWARE SLAGZIJ BINNEN Het „ongure" weer heeft vele schepen buitengaats gisteren parten gespeeld. De „Caen", die met een ballastlading ijzer van de Hoogovens Donderdagmorgen om tien minuten over tien wegvoer naar Boston, had met de kop in de wind reeds binnen de havenhoofden een hele dobber om vooruit te komen. In volle zee werd het er niet beter op en vannacht om 2 uur 25 minuten is het schip met zware slagzij in de haven van IJmuiden teruggekeerd. SANTPOORT SCHAAKTE VOORT De oogst van de afgelopen week was in de rijen van de schaakclub „Santpoort" maar matig. Enerzijds waren er vele zieken en verscheidene leden nemen deel aan het Hoogovenschaaktournooi te Beverwijk. Dc resultaten waren: W. Schuurman Schweitzer 10: PelsHaanappe) 10; Par doendr. M. de Groot 10; G. Schuurman Elffcrich afgebr.; SterkVosman afgebr.; ElfferichHaanappel ',4 Groep II: BaljetKaan afgebr.; Bekkering Enklaar 01. Groep III: In 't Veltv. Dongen 01; v. Duinv. d. Blom 1414. Hoewel in verschillende groepen al enkele spelers zijn uitgespeeld is er toch nog niet te zeggen wie om de bekers zullen mogen spelen. Dit komt omdat er een paar leden zijn die enige wedstrijden achter zijn. Daar door is de stand onoverzichtelijk. De Haarlemse rechtbank behandelde Donderdagmorgen de zaken tegen vijf per sonen, verdacht van diefstal van fietsen in Haarlem en Velsen. Het vijftal werkte samen niet alleen in deze omgeving, maar ook in Alkmaar en omliggende plaatsen. Daar maakte het zich schuldig aan diefstal van wasgoed, aardappelen en fietsen. De zaken uit het arrondissement Alkmaar zijn geseponeerd en daarom moesten de vijf verdachten alleen voor de Haarlemse recht bank terecht staan. Een van hen was de vijftigjarige M. C. uit uit Kolhorn, die reeds drie en twintig vonnissen achter de rug heeft. Hem was ten laste gelegd diefstal van een fiets en heling van een fiets. De eis luidde twee jaar en zes maanden. De zoon van deze verdachte, de acht-en- twintigjarige H. B. C. uit Haarlem, had twee fietsen gestolen. De officier van justi tie merkte op, dat verdachte een belang rijke rol heeft vervuld bij de diefstallen in Alkmaar en eiste dezelfde straf. De echtgenote van IJ. B. C. was diefstal van een fiets ten laste gelegd, doch zij gaf toe er drie te hebben gestolen. Tegen haar werd een gevangenisstraf van twaalf maan den, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist. Het echtpaar D. N. uit Kolhorn had even eens fietsen gestolen. De vrouw trok er vaak op uit met M. C. en bekende vier fietsen te hebben gestolen. De officier van justitie eiste tegen de man een gevangenis straf van 1 jaar en drie maanden en tegen de vrouw een onvoorwaardelijke straf van acht en een voorwaardelijke straf van vier maanden. Mr. B. J. de Boer, de verdediger van H. B. C„ merkte op, dat de vader een slechte invloed heeft uitgeoefend. Enige jaren heeft de zoon goed opgepast, doch vorig jaar kwam hij in connectie met zijn vader en daarna zijn vele diefstallen gepleegd. Plei ter verzocht een kortere straf op te leggen. Mejuffrouw mr. L. A. Cleveringa trad op als verdedigster van de vrouw van H. B. C. Zij zeide dat de man van verdachte werk loos was en met de anderen mee gegaan is om te stelen. Volgens pi. was het het beste de vrouw een kans te geven door een gecombineerde straf op te leggen. Mr. A. W. IJellema was van mening, dat het niet zeker is, dat M. C. de belangrijkste rol heeft vervuld. De man is voorwaarde lijk ter beschikking van de regering ge steld. Het is in het belang van hem om hem in een inrichting te verplegen, merkte mr. Hellema op. Mr. J. IJ. Ekering verzocht de rechtbank over D. N. een voorlichtingsrapport in te winnen en mevrouw mr. IJ. S. J. M. Fel- Bij de Nederlandse vrijwilligers op Korea. Koud water is er op Korea genoeg dus kunnen korporaal A. P. Bot. uit Zandvoort, soldaat D. Keizer uit Rotterdam en soldaat H. H. Wagenaar uit Schaesberg, hun theorie dat er niets gezonder is dan wassen met koud water naar hartelust in practijk brengen. vers, doof het toepassen van nieuwe varianten leverde hij knap werk. Olga Lowina heeft langzamerhand, via de radio en de gramofoon, bekendheid verworven als dé Nederlandse jodel- zangeres. Ze jodelt zeer verdienstelijk, dat valt niet te ontkennen, doch haar stem is onvoldoende ontwikkeld. Een grote dosis vrijmoedigheid, een handige techniek en wat reclame: het zou ons bijna doen ver geten, dat we in onze omgeving (bij de Dio's) bijkans net zulke goede jodelaar- sters hebben, die het zeker legen haar kunnen opnemen. A. J. VAN DER WEIJDEN De Franse minister van Voorlichting heeft Woensdag na afloop van de kabinets zitting medegedeeld, dat het ontwerpver drag tot coördinatie der kolen- en staal industrieën aan het einde van deze week door de leiders der zes delegaties die van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland en Luxemburg zal worden ondertekend. Daarna zal voor de onder tekening van het definitieve verdrag een bijeenkoms! worden gehouden van de mi nisters der betrokken landen. ADVERTENTIE Alleen deze week nog verlaagde prijzen wegens b'j OOSTERDUINWEG 33 - IJMUIDEN-O. - TELEF. 407J v.li. Briniostraal en Driehuis ALLEENVERKOOP „J U M B 0"-VAICKLEDING hoen KraalOtte achtte het voor de vrouw van D. N. de beste oplossing een straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest, opdat zij zo spoedig mogelijk voor haar twee kinderen kan zorgen. De rechtbank zal op 1 Februari -uit spraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in dc zaak tegen dc huis schilder C. H. uit Haarlem, verdacht van diefstal van een coupon stof, ten nadele van een kleermaker,'bij wie hij een costuum had besteld en van een microscoop, ten nadele van een winkelier. Het vonnis luidde: een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest. De Haarlemmer F. van J. was ten laste gelegd verduistering van een auto. Dc man had een schuld bij een garagehouder in Amsterdam en om die af te -lossen schonk hij hem de auto die hij in huurkoop had ge kocht. doch nog niet betaald had. Dc recht bank legde hem een gevangenisstraf van vijftien maanden, met aftrek van voor arrest op en voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering'. De scheepswerfemployé T. R. W. V. L„ zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft zich in de loop van het vorige jaar in vele plaatsen van ons land aan oplichting schuldig gemaakt. De officier van justitie had hem een geval van oplichting van een bedrag van C10 ten laste gelegd. De cis luidde een ge vangenisstraf van zes maanden en ter be schikkingstelling van de regering. Dc rechtbank veroordeelde dc scheepswerf- employé tot 6 maanden en terbeschikking stelling van de regering. M. IJ. uit Santpoort had op 11 Novem ber van het vorig jaar in Amsterdam een auto gehuurd en kort daarop verkocht hij de wagen in Haarlem voor f 3500. Dc bedoeling was een schuld van f2300 af te lossen. Ver dacht van verduistering had hi; zich nu tc verantwoorden. De rechtbank achtte het onderzoek onvolledig en stelde de stukken in handen van dc rcchter-commissaris voor het doen instellen van een psychiatrisch- ncurologisch onderzoek. Naar A.F.P. van gezaghebbende zijde verneemt, heeft de Israëlische regering besloten aan Duitsland schadevergoeding te vragen voor de tijdens het naziregiem vernielde of in beslag genomen Joodse eigendommen. Thans wordt de omvang der te eisen vergoeding en de wijze waarop men zich tot de Duitse autoriteiten zal wenden onderzocht. Van politieke zijde wijst men op de précaire aard van het vraagstuk hoe men zich over deze kwestie met de regering te Bonn zal beraden daar Israel besloten heeft geen officiële betrek kingen met de bondsrepubliek aan te kno pen. Naar aanleiding van de in de Tweede Kamer gestelde vragen over de houding der Regering ten opzichte van de benoe ming van Paul van Kempen tot gast-diri- gent van het Concertgebouw-Orkest heeft de heer H. Stoffels uit Veenendaal een brief met inlichtingen aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht. De heer Stoffels was na de bevrij ding directeur van de afdeling Leiden van Nederlands Volksherstel en heeft toen de heer Van Kempen, uit Duitsland gere patrieerd, een verzoek tot renaturalisatie indiende een onderzoek doen instellen naar diens politieke antecedenten. Hieruit bleek dat de heer Van Kempen in 1916 als Nederlander in Duitsland is ge komen, waar hij in 1932 werd benoemd tot dirigent van het Stedelijk Orkest te Ober- hnusen, aan welke benoeming de voorwaar de van het Duitse staatsburgerschap ver bonden was. Na Duitser te zijn geworden kreeg hij aanstellingen als dirigent van orkesten te Berlijn, Dresden en Aken. Evenals alle kunstenaars in Duitsland werd hij bij het uitbreken van de oorlog vrijge steld van militaire dienst. Wel moest hij medewerking verlenen aan concerten voor de „Wehrmacht" op straffe van liquidatie van zijn persoon in geval van weigering. In 1943 werd Paul van Kempen geschorst omdat hij ondanks op hem uitgeoefende pressie niet wilde toetreden tot de nazi partij. Familieleden van de heer Van Kempen te Leiden, aldus de heer Stoffels in zijn brief, vertelden dat hij in 1916 naar Duitsland is gegaan ter ontplooiing van zijn talent en van daaruit nog twee keer heeft getracht een plaats als dirigent van een Nederlands orkest te krijgen, doch zonder succes. Deze gegevens, zo zij de heer Van Kempen al niet ontsloegen van iedere verdenking van po litieke onbetrouwbaarheid, hadden dus geen gronden voor beschuldiging opgele verd, besluit de heer Stoffels. Aalsum, pass. 17 Delagoa baai. Aldabi, pass. 17 Fernando Noronha n. Buenos Aires. Alkaid, 17 te Porto Alegre v. R'dam. Ainati, 17 v. Buenos Aires n. Montevideo. Amstclvaart, 17 v. Pondi Cherry n. Calcutta. Arundo, pass. 17 Ouessant. Alderamin, 18 v. Bordeaux n. Le Havre. Algenib, 17 v. Buenos Aires n. Montevideo. Amstelveen, 13 v. Socrabaja n. Djakarta. Abbedijk. 17 te Buenos Aires. Altair, 17 v. San Francisco n. Santos. Amstelpark. 18 te Bahrein. Arncdijk, 17 tc Houston v. Mobile. Averdijk, 17 v. Norfolk t.e New York. Aagtekerk, 17 140 m. W. Socotra. Aalsdijk, 17 te Hamburg. Agatha (t.), 17 125 m. ZO. Biliton. Aludra. 17 175 m. Z.ZW. Kp. Verde. Amsteldijk, 17 200 m. O. Bermuda. Amstelpark, 18 vcrw. Bahrein. Andijk, 16 600 m. W.ZW. Bermuda. Antonia (t), 17 v. Port Swette-nham n. Pladju. Albireo. 7 te Montevideo tot ca. 20. Aagtcdijk. 17 te Hamburg. Annenkerk, 21 vcrw. R'dam. Arcndskerk, 11 tot ca. 20 te Melbourne. Bloemfontein, pass. 17 Evenaar. Borneo, pass. 17 Malta. Barendrecht, 18 bij de Willem Barendsz. Bennekom, 18 verw. Antofagasta. Boskoop, 18 verw. Maracaibo. Baarn, 17 v. Curagao n. Cristobal. Bali, 17 250 m. O. Malta. Bonaire, 17 250 m. W.t.Z. Madeira. Chitral (rep.), pass. 17 Port Soedan. Cottica. 17 v. Ponta del Gada n. Plymouth. Congostroom, 18 te Antwerpen. BINNENLAN] Dc liritsc militaire attaché in ons Uw kolonel It. A. G. Binglcy, zal eind Janua ons land verlaten om ccn functie in Lont- te aanvaarden. Hij zal worden opgevo!- door luitenant-kolonel T. C. Williamson. Doordat gistermiddag tc Emmclooril i de Urkcrvaart de pont plotseling achten, gleed schoof een auto uit Vriezeveen i:J het water. Dc wagen liep vol water. De dr. inzittenden konden worden gered. Tijdens een in Utrecht gehouden vr gadcring van de Federatie van Schoenmaken patroonsbonden en het bestuur van de Val groep Schocnhcrstellcrs, Maat- en Orthopj! dische Schoenmakers, is men tot de concluf gekomen dat een niet onbelangrijke stijgfc van de prijzen voor maatschoenen en schoe: reparatie, onvermijdelijk is. HAARLEM EN OMGEV1W Nieuwe voorzitter II. B. C. Maanda; avond houdt de voetbalvereniging H. B. C Heemstede een buitengewone vergadétk; Aan dc orde zal komen dc verkiezing va een voorzitter in de vacature, ontstaan dc< het vertrek van de heer G. Athmer. Cani daat is de heer J. Elsenburg. Dc postduivenvereniging' „De Luct bode" houdt op 20 en 21 Januari een te toonstelling in dc bovenzaal van cf Bruggink aan dc Koningstraat. De voorzitter van het centraal ster bureau heeft tot lid van de Proyinci; Staten van Noordholland benoemd de J. Rozcman tc Amsterdam. Zulks ter ver ziening in dc vacature, ontstaan door k overlijden van mr. J. S. baron van Hario ma thoe Sloolen. Callex Pernix (t), 17 140 m. N.t.O. Fimsterre. Castor, 17 v. Inagua n. New YorK. Celebes, 17 350 m. O.ZO. Socotra. Clavclla (t), 17 130 m N. Dahlac cil. Corilla, (t) 17 350 m. W 7.W Porto Praya. Croncnburgh. 16 80 m. NW. Bilbao Ceram, verw. 1!) v. Calcutta n. Madras. Drente, 17 150 m. O. Samar eil. Delfshaven. 6 te Buenos Aires tot ca. 27. Enggano. 16 v. Suez n. Aden. Elmina. 18 verw. Dakar. Esso Den Haag (tl, 17 390 m. W.ZW. Floreï. Esso Rotterdam (t). 17 250 m. N.NO. Flores. E trema (t). 17 350 m. W. Finisterre. Ena (t), 17 v. Mariel n. Las Piedras. Felipes (t), pass. 17 Singapore. Friesland, 17 200 m. ZW. Flores. Friesland, 17 v. Dublin n. Nantes. Farmsum, 25 verw. R'dam v. Tampa. Grootekerk. 17 v. Antwerpen n. Marseille. Gaasterkerk, 17 200 m. Z. Kp. Blanco. Gaasterland. 17 175 m. N. Kp. Blanco. Garoet, 17 180 m. O. Dondrahead. Ganymedes, 17 bij Chonos Arch. Hector, 18 te R'dam. Helena, 17 te Maracaibo. Haarlem, 1.7 180 m. O.t.N. Flores. Hcra, 17 200 m. W.ZW, Ouessant. Hestia, 17 1020 m. NO. Sombrero. Jobshaven, pass. 17 Finisterre. Jupiter, pass. 17 Kp. Carbon n. Malla. Kota Agocng, 18 te R'dam v Djakarta. Karsik, 20 te Ternate. Kelbergcn. pass. 17 Beachyhcad. Kieldrecht, 18 verw. te Bombay. Kota Baroe, 17 600 m. O.ZO Socotra. Kota Gedc, pass. 18 Brunsbuttel. Laagkerk, pass. 17 Ouessant. Laertes, pass. 17 Colombo. Larenberg, pass. 17 Kp. Carbon. Lemsterkerk, pass. 17 Wight. Lindekerk, 17 v. Port Said li. Genua. Lissekerk. pass. 17 Kp. Comorin. Loenerkerk, 17 v. Barcelona. Langlee Scott, 17 te Colombo. Laagkerk. 23 verw. R'dam v. Calcutta. Langlee Scott, 17 verw. Colombo. Loosdrccht, 19 verw. Port Said. Maashaven, pass. 17 St. Paulsrocks. Malvina. 17 v. R'dam n. Curasao. Mapia, 17 tc Djeddah. Murena (t). pass. 17 Rasmadraka. Meliskcrk, 17 v. Hongkong. Midas, 17 v. Tarragona n. Valencia. Marpessa (t). 17 190 m. NO. Rio Grande. Modiokerto, 17 te Balikpapan. Muiderkerk, 17 240 m. ZW. Walvisbaai. Maashaven, 18 Febr. vcrw. Maetsuyskcr, 14 te Soerabaja. Meerkerk, 20 verw. Cochin. Meliskerk, verw. 19 te Manilla. Nieuw Amsterdam, 17 te New York. Noordam. 17 525 m. O. Kp. Race. Noordwijk. 17 dwars IJmuiden. Notos. 15 te New York. Oranje, pass. 17 Dalac eil. Ormonde (rep.). 15 v. Colombo. Oberon, 18 te Carupano. Orestes. 13 te Santos v. Montevideo. Prins Maurits. 18 te Burriana. Prins Joh. Willem Friso, 17 tc Halifax. Prins Willem V. 18 v. Abidjan n. Durban. Poelau Laut, pass. 17 Sabang Phrontis. 17 le Liverpool. Prins Willem II, 17 275 m. NO. Flores. Ruys. 16 tc Hongkong. Ranchi, 13 te A'dam v. Djakarta. Rossum, v. Sctubal n. R'dam. Radja. 17 900 m. O. Mauritius n. Soerabaja. Roebiah, pass. 17 Burlings. Stad Dordrecht, 17 te Sagunto, vcrw. 19 Vlaardingcn. Stad Leiden, 18 te Adelaide v. Melbourne. Slamat, 17 v. Pangkalpinang n. Tj. Uban. Salland, 18 v. Montevideo n. Bahia. Singkep. 16 te Djakarta v. Brisbane. Sloterdijk, 17 te New York. Saparoea, 17 dwars Ras Assuad. Saroena (t). 18 v. Pladju tc Singapore. Schcrpendrecht (t). 18 verw Gibraltar. Schie, 17 200 m. NW. Curacao. Sibigo. 18 v. Djakarta te Makassar. Soestdijk, 16 te Kantang. Stentor. 18 tc Antwerpen. Straat Malakka, pass. 17 Soembawa. Sarpedon, 18 v. Turks eil. te Laguaira. Stad Maassluis, 18 te R'dam Stad Schiedam, 19 verw. R'dam v. Saffl. Tabian, pass. 17 Ouessant. Taria (t), pass. 17 Rasmadi'aka. Tjiwangi, 17 v. Aden n. Singapore. Tero, 17 v. Buenos Aires n. R'dam. Tankhaven I (t), 17 dwars Poliang. Tasman, 17 175 m. Z. Kp. Padaran. Tiba, 17 140 m. O. Madeira. Tjipanas, 17 700 m. O.t.Z. Mauritius. Tjisadane, pass. 17 Karimata. Trompenberg, 17 240 m. N.NO. Terceira. Tjibodas, 15 v. Shimizu n. Yokohama. Tjipondok, 16 te Djakarta v. Yokohama. Willemstad, 17 v. Aruba. Zijpenberg, 18 te R'dam v. Saffi. Waiwerang, pass. 17 Lombok. Willemstad, pass. 17 Kp. Vela. IJsel, 17 v. Punta Cardon n. Port au Pr»c Uni, 13 v. Nuevitas n. New Orleans. KLEINE VAA! Galand, 17 te Flexbro. Carpo, 16 v. Drogheda n. R'dam Daviena Goekoop. 17 v. Auray n. Carain Dorinda, verw. 17 v. Liverpool n. Raam Haskerland. 17 te Kingslynn v. Goole. Houtman. 17 te Boness v. Emden. T-Iast T. 17 v. Bayonne n. Garton. Hast II, 18 v. Parijs n. R'dam. Hast V. 16 v. Glasgow n. Kolding. June, 17 v. Wicklow te Dublin- Michel Swcndcn, 16 Dublin n. Swansea. Mies, 17 te Great Yarmouth n. Leitn. Meikc, 17 v. Oporto n. Lissabon. Mizar, 17 v. Fowey n. A'dam. Nettie, 17 v. Grangemouth n. MiddlcsbiO. Oleum, 18 v. Southampton n. Londen. Peter Swenden, 16 v. Cardiff te Antwerp» Prinses Margiet. 16 v. Zeebrugge n. M™' Prima, 17 Holtenau n. Avonmouth v. Wism Seaham, 17 te Kyhgslynn. Sian, 17 pass. Brunsbuttel n. Kopcnhage - Spes, 16 v. Arondal li. Dordrecht- Tromp, 17 v. Willejfishaven n. Grange® Van Gelder, 17 te Gent v. Calais.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8