Fa. E. de Graaff Centraal verenigingsgebouw aan het b*'B"ina eind van de Lange Nieuwstraat Denkwijze van andere volken ontsnapte altijd aan Amerika Visserij- varia NEDERLANDS MEEST POPULAIRE HULPMOTOR Luidsprekers Velsen-Noord Ongeveer tien zalen en zaaltjes onder één dak Driekwart eeuw IJmuiden Verzetslieden liquideerden op 7 Mei 1945 een echtpaar Burgerlijke stand Velsen Santpoort Vijftien jaar „Jan van Dommelen" Openhartige critiek van een goede buur De Amerikaan denkt alles aan de lopende band tot stand te kunnen brengen Max Croiset droeg verhaal door Arthur Schnitzler voor Haarlemse dame loste prijsvraag goed op SCHEEPVAART ZATERDAG 20 JANUARI 1951 9 De Stichtingpresenteert Naar wij vernemen liecft de bestuurs vergadering van de „Stichting voor Sociaal p„ Cultureel werk Velsen" het ontwerp van de gemeente-architect de heer J. P. Koonen voor haar centrale verenigingsge bouw goedgekeurd en ook de supervisor van het Velsense wedcropbouwplan, ir. W. M Dudok, heeft na een paar wijzigingen tenslotte zijn zegel aan het ontwerp ge hecht Hiermee is dus een grote stap voor uit gedaan in de richting van het eerste ideaal der nog jonge stichting: een eigen gebouw voor alle aangesloten verenigingen in Velsen. De Stichting heeft goede hoop, dat dit voorjaar de aanbesteding nog zal kunnen plaats hebben. Het gebouw, dat komt te staan aan het Westelijk eind" van de Lange Nieuwstraat, dwars op de daar geprojecteerde groen strook, zal in totaal een negental kleine zalen en een grote zaal, aan de achterkant afgesloten door een gang bevatten en bij de grote zaal, die op dc eerste verdieping is ontworpen, is een koffiekamer uitgestip peld. De mogelijkheid bestaat, dat èr een ruimte geschikt wordt gemaakt voor de speciale eisen, die een schilderijententoon stelling stelt, hoewel deze aangelegenheid nog in beraad is. Geen „theater" In de grote zaal gaan ongeveer 130 men sen, waaruit blijkt, dat de stichting geens zins de bedoeling heeft gehad, een grootse schouwburg op touw te zetten, maar zui ver het door de zalennood hevig gedupeer de verenigingsleven de hand wil reiken en anderzijds de positieve krachten in dit ver enigingsleven wil samenbrengen in de overkoepelende „adviserende commissie", die hel stichtingsbestuur ter zijde staat. Uil dit verheugende bericht blijkt, dat de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk Velsen met het geld dat zij overnam uit de liquiderende middelen van „Volksher stel". een grote schenking en de contribu ties der deelnemende verenigingen niet stil September wordt feestmaand De plannen, die in de gemeente Velse.n bestaan om op grandioze wijze het 75-jarig bestaan van IJmuiden te vieren, nemen vastere vormen aan. In de bijeenkomst van het comité, dat gisteravond in het raadhuis vergaderde, werden de data der festiviteiten officieel vastgesteld. Men is van mening, dat de di verse feestelijkheden zeker een week tijds vragen en derhalve werd besloten de toneel-, muziek- en sportgebeurtenissen plaats te doen hebben van Zaterdag 1 tot en met Zaterdag 3 September. Zondag 2 September wordt gereserveerd voor ker kelijke dank- en herdenkingsdiensten. Het plan bestaat een zo groot mogelijk aantal inwoners daadwerkelijk aan de festivi teiten te doen deelnemen. Behandeling van de zaak door het Hof te Amsterdam In November van het vorig jaar heeft de Utrechtse rechtbank drie voormalige illegale werkers uit Zuilen ieder tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hun was tenlaste gelegd dat zij in de nacht van 6 op 7 Mei 1045 het echtpaar P.-W. in zijn woning te Zuilen van het leven hadden beroofd. Deze zaak werd Vrijdag door het ge rechtshof te Amsterdam behandeld. De verdachte J. C. van den H. uit Utrecht verklaarde in 1944 van de leider van de verzetsgroep, waarbij hij was aangesloten, opdracht te hebben gekregen, mevrouw P. te liquideren. De procureur-generaal, mr. J. Hoeffel- man, zeide in zijn requisitoir, dat de voor malige knokploegleider van verdachte in de herfst van 1944 door de Duitsers was gefusilleerd. Hieruit concludeerde de pro cureur, dat voor het uitvoeren van een zo oude opdracht tot liquidatie van een pro- Duitse vrouw geen enkele reden meer ge weest was op 7 Mei 1945. De procureur nam aan, dat persoonlijke motieven een rol gespeeld hadden, maar zeide dit niet te kunnen bewijzen. Hij eiste ten slotte wegens doodslag, waarvan P. het slacht offer is geworden, tegen Van den H. een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek. Mr. B. W. Stomps, raadsman van ver dachte, vroeg ontslag van rechtsvervolging subsidiair de uiterste clementie, omdat naar zijn mening het echtpaar P. geliqui deerd was op een dag, die in feite nog tot de bezettingstijd mocht worden gerekend. Weliswaar capituleerde het Duitse leger op de vierde Mei, doch de Canadezen kwa men Zuilen pas binnen op 8 Mei. Hij wen ste dus deze liquidatie gekwalificeerd te zien als een legale verzetsdaad, uitgevoerd in opdracht van de illegaliteit. Als tweede verdachte stond terecht de 38-jarige J. G. B. uit Utrecht, aan wie moord ten laste was gelegd op de vrouw van P. Hij erkende haar in de nacht van 6 op 7 Mei 1945 te hebben doodgeschoten. Hij kende de vrouw niet, totdat hij op 5 Mei 1945 achtervolgd werd door landwach- ters. Hij was toen het huis van mej. M. van T. (de derde verdachte in deze zaak) binnengerend. Op straat ontstond een op loop. Mevrouw P., die zich tussen de men sen bevond, zou de landwachters toen het huis hebben aangewezen, waar hij zich verborgen had. Er waren ter zitting geen getuigen, die deze verklaring van B. konden bevestigen. De procureur-generaal requireerde ook te gen B. zeven jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Leoni, vroeg een onderzoek naar het gebeurde op 5 Mei 1945 omdat dit de liquidatie van mevrouw P. nog begrijpelijker maakt. De laatste verdachte, mej. M. van T., erkende aan Van der H en B. pistolen te Lebben gegeven en hun inlichtingen over mevrouw P. te hebben gegeven. Tegen haar requireerde de procureur-generaal vier jaar gevangenisstraf. Mr. B. W. Stomps yroeg ook in deze zaak een onderzoek naar hetgeen op 5 Mei 1945 voor de woning van deze verdachte was gebeurd. Het Hof zal op 2 Februari uitspraak tfoea, heeft gezeten, al zullen de gestegen bouw kosten sinds het aanpakken van deze zaak nog wel eens moeilijkheden opleveren. Het is jammer, dat het gebouw niet meer in het centrum van de nieuwe „stad aan de zee" kon worden geprojecteerd, want dit voor Velsen uitermate representatieve ge bouw zal in de toekomst letterlijk en fi guurlijk de gevel vormen van wat er leeft buiten de zaken der materie om. In dit opzicht verdient een tentoonstellingszaal zeker de aandacht, want ons is meermalen gebleken dat de individuele Velsense kunstschilders en hun aanhang het als een pijnlijk gemis voelen, dat in de verre om trek geen geschikte expositieruimte is te vinden. GEBOREN: M. FilarskiBruin, d., Velser- duinweg 153, IJmuiden-O.; M. L. Theunis van der Nulft, de Ruijterstraat 26, IJinui- den-O.; D. van der Klooster—Dekker, d., Velserbroekstraat 6, Santpoort; J. Larnboo Bakker, d., van de Vondellaan 29, Driehuis; A. F. Bührman—Heijne. d., Jacob Catslaan 19, Driehuis; M. NobelsGroenendijk, z., Zee weg 161, IJmuiden-O.; J. P. Handgraaf Smit, z., Hagelingerweg 25, Santpoort; A. OttoWonink, z.. Schoonoortslraat 38, Vel- seri-N.; P. SchipperBalvers, d., v. d. Helm straat 3, IJmuiden. OVERLEDEN: A. W. de Vink, 72 j„ echt genote van P. Biersteker, Hoofdstraat 79, Santpoort; W. M. C. Stoetzer, 56 j., echt genote van A. L. Verhagen, Duinvlictstraat 117, Velsen-N.; K. Jansen. 79 j., echtgenote van S. van Eeken, Schuitstraat 10, Santpoort. ONDERTROUWD: H. Wijker, Plancius- straat 29, IJmuiden-O. en J. Fennema, Ahorn straat 24, IJmuiden-O.; H. D. Tonnon, Bloe- mendaalsestraatweg 192. Santpoort en A. M. van den Bronk, Bloemcndaalsestraatwcg 71, Santpoort, toek. adres: Bloemendaalsestraat- weg 192, Santpoort; C. W. van der Zee, Pres. Krugerstraat 67, IJmuiden en F. van der Leek, Dirk Hartoghstraat 18, IJmuiden; A. Tol, Warmenhovenstraat 66, IJmuiden en J. Drijver, van Poptaplantsoen 1, IJmuiden; J. F. Sanders, Hofdijklaan 30, Driehuis en M. C. van Duijn, Engelmundusstraat 31, IJmui- dcn-O.; G. Flameling, Vestestraat 1, Haar lem en L. Vorsteiteld, Hofdijklaan 43, Drie huis; J. Huijer, de Wetstraat 24 rd., IJmui den en E. Stigter, Keizer Wilhelmstraat 35, IJmuiden; H. Dijkstra, Krommenie en J. H. Mol, Trompstraat 185, IJmuiden-O., toek. adres: Kortenaerstraat 24, IJmuiden-O.; W. Huizing, P. C, Hooftlaan 39 a, Driehuis en C. W. Grachte, Kerkrade. GEHUWD: Th. Bakker en A. C. Böhm, Ramplaan 106, Haarlem;1 P. J. Wullems en II. C, van Amersfoort, Burg. Rambonnet- laan 55, IJmuiden; M. Kruiver en A. Sant; T. G. Koster en L. Braumer, Warmenhoven straat 33, IJmuiden. De atletiekvereniging „Suomi", die thans in het tweede lustrumjaar verkeert, daar deze club in Augustus haar tienjarig bestaan zal vieren, zal in dit jubileumjaar enkele belangrijke gebeurtenissen tegemoet gaan. In de eerste plaats betreft dit een sport- uitwisseling met een Oostenrijkse vereni ging, waartoe de „Osterreichischer Leicht- athletik Verband" zijn medewerking ver leent. Daar deze voorgenomen reis van „Suomi" niot zomaar in het vat is te gie ten, heeft het bestuur de mogelijkheid van beraad over de samenstelling van het deel nemende gezelschap nog in eigen hand ge houden. Het contact met Oostenrijk bestaat weliswaar, maar er moet toch rekening worden gehouden met allerlei omstandig heden. Op Watervliet. Het jubileum van „Suomi" zal, als de voortekenen niet bedriegen, een belangrijk sport-evenement op „Watervliet" gaan worden. Er bestaan plannen om dan een gro te nationale athletiekwedstrijd te hou den, waarvoor de aanvraag reeds bij de KNAU is ingediend. Voorts verwacht „Suomi" dit jaar weel de opdracht om de athletiekontmoeting in het kader van de sportuitwisseling Velsen - Edmonton te organiseren. Wegens tijdelijke afwezigheid van de heer J. Olthoff zal de heer J. Smit voor lopig tot de eerstvolgende jaarvergadering het wedstrijdsecretariaat waarnemen. ONOPLETTENDE VOETGANGER VER OORZAAKTE BOTSING In de Wenckenbachstraat in Velsen-N. stak Donderdagmiddag een voetganger zonder op- of omzien de straat over, waar door een personenauto plotseling moest remmen met het gevolg dat een daar achter volgende auto tegen zijn achterzijde botste. De bestuurder van deze laatste wa gen, ir. B. B. uit Heemstede kreeg door de schok een kneuzing aan het rechterbeen en werd na in de verbandkamer van de Hoogovens te zijn verbonden naar zijn wo ning gebracht. Jubileumopvoeringen „Chêteau de Bersac" van De toneelvereniging „Jan van Domme len" te Santpoort, die in de maand Maart haar vijtien-jarig bestaan gedenkt, zal op 3, 6, 10 en 13 Februari in „De Weyman" in Santpoort jubileumopvoeringen geven van het toneelspel in di-ie bedrijven met voorspel van Ben van Eijsselsteijn „Cha teau de Bersac". De regie is in handen van F. Hunsche. Wat is de oorzaak dat de Amerikanen, ondanks al hun goede diensten, zozeer worden gecritlseerd en zo weinig de populariteit genieten die ze menen te mogen verwachten? De Canadese journalist Bruce Hutchinson heeft in de Amerikaanse „Saturday Evening Post" die vraag gesteld enbeantwoord. Als vriend en goede buur heeft de Cana dees Hutchinson de Amerikanen enkele harde waarheden gezegd en hun ronduit verteld wat de oorzaak is van hun geringe populariteit in Europa en andere wereld delen, tot zelfs in het buurland Canada toe. Hij constateert dat de Amerikaan ge fascineerd staart naar het pittoreske en uitzonderlijke in andere landen en volken (voor ons land behoeven we als voorbeeld maar te noemen Marken en Volendam, de wooden shoes en de draaiorgels) maar nooit verder komt dan de oppervlakte. Zijn be langstelling is voorts uitsluitend intellec tueel maar niet emotioneel. Het denkproces van andere volken ont snapt de Amerikaan altüd. Daarom is Amc- rika's buitenlandse politiek zijn grootste mislukking geweest. Zijn onwetendheid omtrent andere mensen en volken heeft Amerika vele mlllioenen dollars en tal van mensenlevens gekost. Dat had kunnen worden voorkomen indien men iets had begrepen van Duitslands beslotenheid tot de oorlog, van Engelands weerstandsver mogen, van Ruslands fanatisme of van de Chinese geestesgesteldheid. De Amerikanen, constateert Hutchinson, dachten dat het voldoende was te procla meren dat alle mensen eikaars gelijken zijneen conclusie die te gemakkelijk en te breed is. De Amerikaan zal de vreemdeling niet kunnen begrijpen al vorens hij zich realiseert dat deze in som mige opzichten superieur, in andere infe rieur is aan het Amerikaanse type. De Amerikaanse manier is dé manier Met kinderlijke gemoedsrust neemt de Amerikaan als vaststaand aan, dat zijn levenswijs „the American way" dé norm is voor de menselijke gedragslijn en denk richting. Wie niet meemarcheert in het Amerikaanse tempo is, zelfs al is hij ver vooruit, uit de pas. Was het verzet tegen vreemde invloed waarschijnlijk een der krachtbronnen van het jonge Amerika in een tijd, toen het nog van alle kanten werd belaagd, nu, aldus Hutchinson, is het zijn zwakheid. Ondanks offers van goed en bloed, en ondanks zijn moed, loopt het gevaar de machtigste en minst populaire natie ter wereld te worden. Wanhopig zoekend naar vriendschap en populariteit, heeft Amerika nimmer be grepen dat men andere volken niet kan beschouwen als nog niet geheel volwassen Yankees-in-spé, wat ze dan ook nimmer zullen worden; dat ze de nuttigste en de beste vrienden kunnen zijn wanneer ze zichzelf mogen blijven. De Amerikanen, zo vervolgt Hutchinson zijn requisitoir, zijn nimmer wat ze schij nen te zijn. Meesters in de kunst van ad verteren, vormen zij het „slechtst-geadver- teerde" volk ter wereld. Meesters in het verpakken, plakken ze op de U.S.A. een verkeert etiket in schreeuwende kleuren. Tal van vreemdelingen zien alleen dat etiket, en cle blikkerende glans van Amc- rika's uiterlijke zelfverzekerdheid. Zij stoten zich aan wat zij noemen de slechte manieren van de Amerikaan, die niet verbergen wat in de geest leeft Zijn naïviteit is een van zijn grootste charmés, maar ook oorzaak van een schier fabelachtige lichtgelovigheid. Hij gelooft dat machinerie, bedrijfsvoering en „know how" alles in orde kunnen brengen, dat zelfs ideeën, moraal, religie en mensenge luk aan de lopende band tot stancl kunnen worden gebracht. Ieder seizoen produceert Amerika nieuwe moraal-theorieën; de Amerikaan past dezelfde ingewikkelde techniek toe op het huwelijk, de eenvou digste en natuurlijkste levenservaring. Ge leerden die hun laatste echtscheiding juist achter de rug hebben, instrueren de jeugd voor het huwelijk zoals ze haar leren auto rijden, sturen ze de weg op in een nog. niet beproefd model en zijn hogelijk verbaasd wanneer er brokken komen. Zoals kortgeleden de Amerikaanse natie bezeten werd door het drank-probleem, zo ziet ze thans de mythe van „sex" als alles beheersende levensfactor. Ze hebben de sex ontdekt, een verblindend-nieuwe ont dekking; straks zullen ze geloven dat een Amerikaans geleerde haar uitgevonden heeft. Terwijl andere naties ze eeuwenlang als de gewoonste zaak ter wereld be schouwd hebben, schreeuwen de Amerika nen ze van de daken, onderwijzen ze in de scholen, smeren ze op het filmdoek, be studeren ze in rapporten, en, naar Ameri kaans gebruik, trachten ze te organiseren volgens de lopende-band-methode van on derwijs, wet en voorschriften. Amerika vertoont het beeld, aldus con cludeert Hutchinson, van de meest levens krachtige en gefortuneerde natie in de ge schiedenis, doorlicht met X-stralen, ther mometer in de mond en stethoscoop op het hart.een reus, die de wereld domineert van de onderzoekingstafel van een psycho analyst! De verheven ironie van dit alles is, dat nadat de Amerikaan publiekelijk zijn leven heeft geannonceerd als superieur aan dat van ieder ander, hij wanhopig tracht er aan te ontsnappen. Hij leest boeken, verlustigt zich in celluloid-dromen, maakt godinnen van filmsterren, om te ontsnappen aan de werkelijkheid die hij zo trots heeft ge schapen. Gij Amerikanen, besluit Hutchinson zijn diagnose, zijt in werkelijkheid het onge lukkigste volk ter wereld. Een Europeaan voelt zich gelukkiger met een glas van een slap wijntje dan een Amerikaan met een hele fles Bourbon. De Europeanen mogen arm en in sommige opzichten achterlijk zijn. Maar ze lopen niet met thermometers in de mond. Ze vragen zichzelf niet af of ze wel gelukkig zijn. Te veel verwachtend en daarnaar te fel jagend, hebben de Ame rikanen de vrije, eenvoudige gave der te vredenheid onderweg verloren. Gij Amerikanen, zegt Hutchinson, zijt geen vijanden, maar vrienden, wanhopig zoekend naar vriendschap zonder te weten hoe ze te winnen. Ge hebt iedereen teleur gesteld omdat de Amerikaanse werkelijk heid zover afweek van het beeld dat hij zich daarvan geschapen heeft. En iedereen stelt U teleur die standvastig weigert een Yankee te zijn. En die verwarring zal voortduren, tot de Amerikaan in z'n te wijde kleren gegroeid zal zijn! Tc kleine vangsten. De Norma Maria, die Donderdag aan de afslag was, besom- de voor een 13-daagse reis met een aan voel* van ruim 600 kisten 24.230, de Medan besomde voor een 12-daagse reis en ruim 400 kisten 20.480. Van de kotters v/as ditmaal de WR. 67 de hoogste met 1400. Puike prijzen. Ook Vrijdag was het met de prijzen op de vismarkt weer boter tje tot de boom: de aanvoer die hoofdzake lijk uit plat- en fijnvis bestond, bleef be perkt tot ruim 390 kisten, zodat de platvis- prjjs nog een tikje hoger werd. Klein- middelschol noteerde rustig 79 per kist en ook de kleine schol 2 deed het best met 56. De fijnvis veranderde niet bijster: de grove slips daalden iets, waardoor de hoog ste noteringen nog maar met pijn de 2.32 wisten te halen, zulks in tegenstelling tot de voorgaande dagen toen als hoogste ruim ƒ3.per kilo werd genoteerd. Een paar kisten wijting noteerden nog 18 tot 25. De totale aanvoer bedroeg 390 kisten waaronder 85 fijnvis, 100 schol en 130 wijting. Mooi geld. De VL. 85 besomde Vrijdag 9670 en werd daarmee de hoogste van de markt; de KW 44 welke slechts enkele vis dagen van deze week maakte bracht het nog tot 4930. Van de v/einige kotters, die aan de afslag verschenen was de IJM 229 de hoogste met 2620. Dun. Vandaag waren er weer geen trawlers aan de afslag en zelfs waren er minder loggers clan gewoonlijk door het slechte weer van de laatste dagen, waar door de reizen aanzienlijk gerekt worden. Naar Grimsby. Aangemoedigd door het goede succes van de Zeelandia in Grimsby zal ook de Limburgia Maandag daar aan de afslag zijn. Den aanvoer van het schip be draagt ruim 575 kisten waarvan 300 kisten wijting, 200 zwarte koolvis, 80 gul en kabeljauwen, 55 piepers en 20 varia. Ook de Mary wil Maandag in Grimsby afslaan, maar een specificatie van de vangst is nog niet bekend; in totaal zijn er ongeveer 600 kisten onder de luiken. Zieke man. De trawler De Hoop is Donderdagmiddag Stavanger binnen gelo pen óm een zieke opvarende aan de wal te 'zeiten. De man is opgenomen in het stads ziekenhuis van Stavanger. Donderdagmid dag 3 uur is de Hoop weer naar de vis gronden vertrokken en het schip hoopt Donderdag aan de afslag te kunnen zijn. In en uit. Op 19 Januari kwamen binnen de VL 85, KW 44, IJM 229. Naar zee vertrokken de KW 151 en de 47. Naar 'binnen gingen de UK 243 en de UK 244, (opgave tot 15 uur). Schepen op zee. Op 18 Januari bevon den zich de volgende trawlers op zee: Assan Reis (naar Barendszzee 2 Jan.); Tzonne (naar Barendszzee 3 Jan.); Simon de Danser (naar Barendszzee 5 Jan.); Her man (naar Barendszzee 5 Jan.); Maria van Hattum (vertrokken 6 Jan.); Schoorl, Limburgia, Mary, Abraham (vertrokken 8 Jan.); Petten, Vikingbank, (vertrokken 9 Jan.); Thorina, Flamingo (vertrokken 10 Jan.); Vios, Catharina Duyvis (vertrokken 11 Jan.); Bergen, De Hoop (vertrokken 12 Jan.); Johannes Polderman (vertrokken 13 Jan!); Zwarte Zee, Batavia, Shamrock Overtrokken 15 Jan.); SurhatFa (vertrok ken 16 Jan.); Bloemendaal (.vertrokken 17 Jan.) en de Zeelandia (vertrokken uit Grimsby 18 Jan.) Uitgaande loggers. 15 Jan. vertrok ken; KW 84, 108, 64, SCH 248, KW 28, 65, 155, 17, 140, 114, 45, 54, 124, 41, 169, 107, 51, 91, 147, 104, 151, 50, 59, 125, 69, 44, 6, 39, 5, 162, 56, 7, 24, 89, 163, RO 9, KW 122, 73, 25, RO 1, IJM 204. 16 Jan.: SCH 399, 233, KW 6, SCH 160, KW 159, 227, 40, 78, 29, 11.0, IJM 238, KW 86. 17 Jan.: IJM 221. 19 Jan.: KW 151, 47. In de voor iets meer dan de helft ge vulde Renaissancezaal van het Frans Hals museum heeft Max Croiset het verhaal „Spel in de ochtendschemer" van Arthur Schnitzler (1862—1931) ten gehore ge bracht, een niet zo bijster gelukkige keuze. Want deze in enkele hoofdzaken min of meer verouderde geschiedenis over een jonge Weense officier, die zich een enorme speelschuld op de hals haalt bij zijn aan vankelijk met succes bekroonde pogingen om een vriend uit de moeilijkheden te redden, vergde van de bekwame voor drachtgever het gebruik van zulke zware middelen om het publiek in zijn macht te houden, dat hij op beslissende ogenblik ken zijn doel voorbij schoot. Voortreffelijk, dat wil zeggen zowel spannend als psychologisch verantwoord, waren de opwindende kaartscènes in het café met de gejaagde gedachten bij het wisselen der kansen. Tegenover de held van het verhaal nam daarbij diens tegen speler, de schijnbaar minzame doch in we zen door rancunes bezeten groothandelaar en consul, langzaam maar steeds dreigen der gestalte aan. Hierdoor kon de beschrij ving van de tocht in het rijtuig kort voor het aanbreken van de dag, met de ver twijfelde pogingen van de officier, wiens eer met deze zaak gemoeid was, om zijn overwinnaar tot het verlenen van uitstel van betaling te bewegen, toch nog tot een indrukwekkende climax leiden. Ook met de. gesprekken in de kazerne demonstreer de Max Croiset knappe staaltjes van zijn vermogen tot typering door het tamelijk sterk doen uitkomen van kleine eigen aardigheden der voor te stellen figuren. Doch in het tweede deel raakte Max Croiset in moeilijkheden, voornamelijk omdat hij er niet in slaagde de vrouw in het spel duidelijk genoeg op te roepen, misschien mede ten gevolge van de on miskenbare opzet om niet in sentimenta liteit te vervallen. Hoe dan ook. men bleef betrekkelijk onverschillig bij de tragisch bedoelde, wel wat geforceerde afloop van deze ook overigens weinig belangwekken de historie uit een verleden tijdperk. In tegenstelling tot zijn optreden in voorgaande jaren (met „De Gedachte" van Leonid Andrejew of „Muizen en Mensen" van John Steinbeck) bleef de emotionele uitwerking dit keer uiterst beperkt. Thans was het vooral de tech nische virtuositeit die bewondering af dwong, in het bijzonder de als het ware muzikale transpositie van alle prosodische elementen, waarbij het felle rhythme de hechte basis vormde van de fijnzinnig ge moduleerde toon. Wel was de voordracht daardoor wat vermoeiend op den duur. DAVID KONING Mevrouw C. M. Glazér-Schmidf uit I-Iaarlem-Noord heeft evenals vele land genoten ijverig gewerkt aan het oplossen van de prijsvraag van het Nederlands Kankerinstituut. Enige avonden heeft zij het blad, waarop de prijsvraag vermeld stodn, in haar handen gehad. Wist zij zelf een oplossing van een der vragen niet, dan pleegde zij overleg met haar kinderen. Het resultaat is geworden, dat zij de prijsvraag juist heeft opgelost. Vrijdagmiddag kwam voor mevrouw Glazer-Schmidt het verrassende bericht, dal zij de eerste prijs, een waardebon van 5000, had gewonnen. Natuurlijk had zij gehoopt de prijs te winnen, doch nu zij telegrafisch daarvan in kennis was gesteld, kon zij zich dat niet geheel realiseren. Welke plannen zij heeft kon mevrouw Gla- zer nog niet vertellen. Het bedrag is haar welkom. Zij geniet een pensioen, doch het bedrag was niet toereikend genoeg om allerlei uitgaven, bijvoorbeeld aan haar woning, te doen, welke zij gaarne had ge daan. Nu krijgt zij daartoe de gelegenheid. Mevrouw Glazer woont sedert twintig jaar in Haarlem en kwam uit Brunssum (Limburg). Haar echtgenoot was daar hoofd ener school. Na diens overlijden vestigde zij zich in Haarlem. Voordat het echtpaar in Limburg woonde was het enige jaren in Suriname geweest, waar de heer Glazer namens de zending van de Broe dergemeente bij het onderwijs werkzaam was. Mevrouw Glazer bewaart aan de tijd in Suriname doorgebracht aangename her inneringen en zij zou er gaarne nog eens heen willen. Dat kan zij nu rustiger doen, want al haar zes kinderen, voor wier op voeding zij heeft moeten zorgen, zijn ge trouwd. Aagtekerk. pass. 18 Socotra. Alamak, 18 te Harta Point. Alchiba, pass. 13 Finisterre. Aldabi, pass. 18 Recife. Aludra, 18 v. Dakar. Amstelkerk, 18 v. Takoradt n. Monrovia. Al indijk, 17 v. Lake Charles te New Orleans. Alphacca, 18 te New York n. New Orleans. Amstcldlep, 19 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Aardijk. 19 verw. Aanwerpen v. Londen. Agatha (t), 19 te Pladju v. Soerabaja. Andök. 17 240 m. W.ZW. Bermuda. Aalsdijk, pass. 19 Elbe. Alioth. 19 te Bremen. Arkeldijk, 22 verw. Le Havre v. New Orleans. Boschfontein. 18 v. Port Soedan n. Aden. Bennekom, 18 v. Antofagasta n. Valparaiso Breda, pass. 18 San Francisco n. Balboa. Boskoop, 18 te Maracaibo v. A'dam. Bacchus, 19 to Inagua. Borneo, 18 150 m. O.ZO. Malta. Brilsum. 18 200 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex Pernis. pass. 18 Lissabon. Caltex Utrecht, pass. 18 Finisterre. Celebes, pass. 18 Socotra. Clavella, pass. 18 Djeddah. Caltex Delft (t), 18 bij Kp. Bougaroni. Castor, pass. 18 San Salvador. Cistula (t), pass. 18 Ouessant. Corllla (tl, 18 280 m. Z. Porto Praya. Drente, 18 te Manilla. Dalerdijk, 18 v. Londen n. Hamburg. Eemdjjk, 13 v. Los Angeles n. Cristobal. F.dam, 18 385 m. ZO. Kp. llace. Esso Amsterdam rt), 18 100 m. O. Kp. Hatteras. Esso Rotterdam (t), 18 150 m. NO. Flores. Felipes (t), 18 te Pladju v. Penang. Friesland, 18 550 m. W. Flores. Grootckerk, pass. 13 Beachyhead. Gooiland. 18 te A'dam v. Buenos Aires. Gaasterkerk, 18 175 m. N. Kp. Blanco. Gadilla (t), 18 150 m. NW. Flores. Garoet, 18 350 m. W. Sabang. Hoogkerk, 18 v. Durban, n. East London. Helicon, 19 v. Now York n. Turks eil. Hersilia. 19 te Barbados, Hera, 225 m. W.t.N. Finisterre. Hestin, 18 750 m. W.ZW. Flores. Indrapocra, pass. 18 Kreta. Ilos, 18 v. Gonaives n. Jacmel. J-obshnven, pass. 18 Lissabon. - Kertósóno, 18 v. Djakarta n. Cheribon, Kei bergen, pass. 13 Kp. La Hague. Kota Gede, 18 tc Brake. Linge 18 v. Cardiff n. Dakar. Llssekerk, pass. 18 Calicut n. Bombay. Leerdam, 18 v. New York te Philadelphia. Langkoeas, 18 v. Londen n. R'dam. Larenbcrg. pass. 18 Kp. Tenez. Lekkerkerk, 18 120 rn. Z. Djeddah. Loenerkevk. pass. 18 Kp. Palos. Luclta (t), 18 te Yarrow v. R'dam. Langkoeas, 19 10 u, verw. H. v. Holland. Limburg, 12 te Port Gamble. Lulterkerk, tot ca. 23 te Bandarshapoer. Madoera, 16 te Djakarta. Melnmpus, 17 te Port Said, Maashaven, pass. 18 Fernando Noronha. Mentor, 19 v. A'dam n. Levant. Midas, 17 v. Valencia n. Malaga. Maashaven, 18 110 m. N.NW. Fernando Noronha. Manoeran, 18 150 m. W. Tullear. Mntaram, 18 v. Duinkerken n. Liverpool. Meerkerk, 18 550 m. O. Socotra. Motuln (t), 18 230 m. W. Barbados. Modjokerto, 18 te Ballkpapan. Muklerkerk, 19 verw. Kaapstad v. A'dam, Murcna (t), pass. 28 Ras Fartak. Myonla, 18 3G0 m. Z.ZW. Flores Nestor, 18 v. Beyrouth n. Famngusta. Noordwljk, 18 te Nordenhamn v. Norfolk. Noordam, 18 900 m. O. Kp. Race. Oranje, 19 la Suez. Oberon. 19 verw. Curacao. Omala (t). 18 v. Singapore n. Mirl, Papendrecht, 18 bij Ouessant. Prins Willem v. Oranje, 18 v. R'dam n. Valencia Prins Willem II. pass. 18 Flores. Prins Maürits, 19 te Valencia. Poclnu Laut, 18 515 m. O. Dondrahead. Poseidon, 19 verw. Maracaibo. Prins Frederik Hendrik, 18 v. Burriana n. Valen cia. Roebiah, pass. 18 Ouessant. Riouw. 10 te Soerabaja. Ruys, 16 v. Hongkong n. Manilla. Rijnhaven, 17 v. Gandia n. Londen. Radja. 18 1020 m. W.t.Z. Cocos eil. Rufina, 19 verw. Santiago de Cuba. Stad Schiedam, 19 verw. R'dam. Stentor, 19 te A'dam n. Turkije. Sumatra, pass. 19 Gibraltar. Schie, 19 te Laguaira v. New Orleans. Slamat, 18 le Tj. Uban. Sommelsdijk, 38 200 m. Wa Scillies. Stanvac Benakat ft), pass. 18 Str. Banka. Stentor. 18 v. Antwerpen n. A'dam. Tibia, 18 v. Singapore n. R'dam. Tegelberg, 17 te Kaapstad. Tero. pass. 18 Kp. Santa Maria. Tankhaven I ft), 19 verw. Bangkok. Tclamon, 17 180 m. NW. Turks. eil. Themisto. 18 275 m. Z. Fayal. Tiba, 18 150 m. W. Kp. St, Vincent. Tiberius. 18 v. Paramaribo n. Nickerie. Tjibodas, 19 te Kobe. Tjlpanas, 18 1025 m. O. Mauritius. Tjisadane, pass. 18 Natuna eil. Tosari, 18 175 m. O.ZO. Socotra. Triton, 18 250 m. N. San Salvador. Utrecht, 18 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Veendam, 19 12 u. v. R'dam n. New York. Vulcanus. 19 te A'dam v. Italië. Venus, 19 te R'dam. Weltevreden, 18 v. Belawan n. Aden. Willem Ruys, pass. 18 Malta Willemstad. 18 v. Curacao n. Laguaira. Westerdam, 18 375 m. N.NW. Flores. Woensdrecht (t), 13 350 m. Z. Nantucket. IJsel, 18 325 m. ZW. Mona eil. KLEINE VAART Bernina, 18 te Kopenhagen v. Farijs. Biscaya, verw. 23 v. Port Lyautey n. Nantes. Batavier III, 18 v. Oskarshamn n. R'dam- Casablanca, 19 v. Nantes n. Bordeaux. Casana, 18 te Landskrona. Cornelia, 18 v. Saffi te Genua. Carpo, pass. 18 Lizard. Citadel, 18 v. Carlingford n. Cardiff. Duiveland, 18 v. R'dam te Grangemouth. Emke. 17 v. Rouaan te Londen. Esoaut, 18 te Parijs v. Rouaan. Ferocia, 18 v. Partington n. Nantes. Flandria, 18 v. Le Havre te Caen. Frederik, 18 v. Klngslyn n. R'dam. Gaasterland, 18 v. Leith n. Grangemouth. Hast IV, 19 te Parijs v. Londen. Helvetia, 17 v. R'dam tc Newcastle. Hoogland, 17 v. Blyth n. Plymouth. Hagno, pass. 18 Lizard. Kortenaer, 18 v. Waterford n. Swansea. Lacra. pass. 13 Holtenau. Lies, 18 v. Boness te Grangemouth. Marne, 17 v. Manchester n. Parijs. Mulan, 19 v. Seby te Gothenburg. Meike, 18 v. Oporto te Lissabon. Nettie, 18 te Middlesbro v. Grangemouth. Nottingham, 18 -te Harllngen v. Leith. Nijenburgh, 13 v. Stockholm n. Oskarshamn. Oise, 18 v. Rouaan. Rose Marie, pass. 18 Kiel n. Malmo. Remmert, 22 v. R'dam n. Lissabon. Silvaplana, 18 te Kopenhagen. Spora, 18 v. La Pallice n. Loctudy Tyro. pass. 18 Landsend n. Brogheda. Van Braken, 17 te Duinkerken v. Newcastle. Van Gelder, 18 v. Gent n. Leith. Viking, 18 te Great Yarmouth v. Hamburg. Volkerak, 18 v. R'dam te Wilhelshaven. Walenburgh, 17 v. Le Havre n. Bordeaux. SLEEPVAART Ganges, 16 -te R'dam v. Southampton. Schelde, 18 te Aberdeen v. IJmuiden. Wittezee. 18 te Torby. die in twee jaar zijn betrouwbaarheid overduidelijk heeft bewezen DE NIEUWSTE GELUIDLOZE MODELLEN gemonteerd op het door E ij s i n k speciaal geconstrueerde rijwiel, uit voorraad leverbaar. HOOFDAGENT VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN PIETER KIESSTRAAT 4 - HAARLEM Mosquito Service Station TELEFOON 13609 H.H. Handelaren korting DANSSCHOOL R. MAR TENS. Aanvang der lessen hedenavond, in gebouw Flora. Gevr. net handig MEISJE 1518 jaar. Alle dagen 8.30 tot 2 u. Dwarsweg 2, Velsen. Vanmiddag 3 uur OPENING VAN DE BAZAR van Looft den Heer. Gebouw v. Chr. •Belangen. Enschcdéslraat. Geopend tot 's avonds 11 u. Heerlijke oliebollen a 5 voor 25 cent. Onderwijzeres zoekt per 1 April of eerder zonnige ZIT- en SLAAPK, Brieven L 2715 bur. van dit blad. WONINGRUIL. Gevr. mooi huis, kamer en suite, 3 slp.k. keuken en bijkeuken voor Nieuwbouw. Liefst Waalstr. Brieven L 2719 bur. v. d. bl. Te koop aangeb. 4 STOELEN en 2 armstoelen, z.g.a.n. Brie ven L 2710. Te koop z.g.a.n. pracht don- kerbl. KINDERWAGEN. De Ruyterstraat 99, IJm.-O. Te koop: HERENFIETS n. g. i. d. b. f 25 Bevr. Olga v, Götschlaan 3, Santpoort. Te koop: 2 pers. eiken LEDI KANT met Auping spiraal, Drieh.kerkweg 08, Driehuis. Te koop: z. g a. n. VOET- BALSCH. m. 39-40 f 7.50 of ruilen voor 41. Carolinastr. 16 rood. IJmuiden. Te koop: 1 pers. LEDIKANT met bed, meisjesmantel en jurk. Zeeweg 184 IJm.-O. Te koop gevr. WINTERJAS, kort of lang, m. 54 en colbert jasje. Hofdijklaan 28, Drie huis. Te koop TAFELBILJART m. loebeh. Kanaalstraat 91, IJm. Te koop KINDERWAGEN en box met vloer, ook afzonder!. Fazantenlaan 47, IJm.-O. Te koop gevr. opklapbare BRIDGETAFEL, autoped en rolschaatsen. Bijzonderheden en prijsopgave L 2718 bur. v. d. blad. ACCORDEONS PAOLO SO PRANI. Ondanks kwaliteit, lage prijs. Alleenvertegenw. voor Haarlem en omstr. Cor Scheffer, Spaarnrijkstraat 30, Hrl.-N. Tel. K 2500—25487. VERKEERDE ZUINIGHEID. Koop nog deze maand uw Costuum of Tweedjas tegen verlaagde prijs. Volgende maand is 't beslist niet goed koper. Klumpers' Kleding, Rijksstraatweg 39, Haarl.-N Te koop gevr. KLEIN VRIJ HUIS m. gr. tuin in IJm., Velsen of Drieh. met wo- ningruil gr. huis in Santp. Brieven L 2713 bur. v. d. bl. Spotkoopje. GASFORNUIS, pr. Pracht modem haard en groot vloerkleed. Brieven L 2716 bur. v. d. blad. Te koop aangeb. PLANO, beslist in pr. st. prijs f 250, Hooimarkt 24, Haarlem.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3