Al Handhaaft EDO zijn goede positie? HARTENDORP Een en twintigste rallye van Monte Carlo -Clowntje Riek M WW Kort en Bondig jiC20CHT^PjX QpH&UMfW Sport op Zondag Kampioenschap eerste klas klein biljart 38/2 Onderzeese gebergten ontdekt Beeldende kunst Tekeningen van Harry Prenen Voor de kinderen Kleine smokkelaars Verzoeken om vergunning voor een voetbalpool FEUILLETON li MODERNE KLEERMAKERSMACHINES ZATERDAG 2 0 JANUARI 1951 4 Voetbal EDO is in de competitie na een zwak begin goed voor de dag gekomen en bezet op het ogenblik de tweede plaats achter Blauw Wit. Er is echter nog een groot verschil in aantal punten. De Amsterdammers hebben er negentien behaald en EDO dertien na elf wedstrijden. Beide ploegen moeten nog elf Wedstrijden spelen, zodat EDO nog een be hoorlijke kans heeft Blauw Wit in te halen. Gemakkelijk zal het niet gaan. Morgen komt het Schiedamse SVV op bezoek en de Haar lemmers staan voor een lastige taak. Wij geven EDO toch de beste kans. Theoretisch staat RCH er beter voor dan EDO. Het heeft immers een wedstrijd min der gespeeld (twaalf punten uit tien wed strijden). De Racing dient echter beter te spelen dan Haarlem. Zondag trekken de spelers naar Houtrust, om HBS te ontmoeten. VSV kan zijn positie op de ranglijst ver stevigen door in Amsterdam-Noord van DWV te winnen. Voor de tweede klassers is weer eens een volledig programma vastgesteld. HFC krijgt bezoek van EBOH uit Dordrecht, dat het seizoen zo uitstekend inzette en HFC een grote nederlaag toebracht. De Haarlemmers krijgen gelegenheid revanche te nemen. Stormvogels ontvangt Velox, dat ook goede kansen heeft op het kampioenschap. Een spannende strijd is te verwachten. In Amsterdam ontmoeten TOG en Schoten elkaar. Slagen de Haarlemmers er in een zege te behalen dan staan zij voorlopig veilig. HBC en TYBB ontmoeten elkaar in het Heemsteedse Sportpark. Voor deze ontmoe ting zal grote belangstelling bestaan. De thuisclub heeft de afgelopen Zondag een goede prestatie geleverd door VCS in Den Haag een nederlaag toe te brengen. Daar om ligt een zege voor de Heemstedenaren het meest voor de hand. DIO krijgt VCS. dat de leiding heeft, op bezoek. Wij vermoeden niet, dat de Haarlemmers ook voor een ver rassing zullen zorgen. Hillinen kan op eigen terrein van Postduiven winnen en Zand- voortmeeuwen geven wij een goede kans tegen VVP. Cycle-cross by Kraantjelek Zondagmiddag om twee uur begint bij Kraantjelek een cycle-cross, uitgeschreven door HSV „De Kampioen". Uit Noord- en Zuidholland worden vele deelnemers ver wacht. De wedstrijd dient tevens als selectie van 'de wereldkampioenschappen welke binnenkort in Luxemburg worden gehouden. Vorig jaar zou Voorting in Parijs aan dit kampioenschap deelnemen, doch kon niet uitkomen. Tot de deelnemers aan de cycle- cross bij Kraantjelek behoren W. Wagtmans, A. de Korver, G. Voorting, A. Voorting, P. van Roon. P. Peters, H. Faanhof, Jac. de Groot en Van Brenen. Oosterkwartier op bezoek by het ongeslagen ZKV I. Zondag kan blijken of Oosterkwartier zijn inzinking te boven is, daar het op bezoek gaat bij het nog ongeslagen ZKV in Zaan dam. Sport Vereent ontvang Groen Geel en zal heel goed moeten spelen, indien het op één der winstpunten beslag wil leggen. Watervliet, dat thuis tegen het sterke Olympia gelijk speelde, gaat nu naar Bus- sum. Het zou een fraaie prestatie wezen, indien ook thans een gelijk spel werd bereikt. Aurora kan Zondag een goede stap in de richting van de kampioenstitel doen. indien het in Amsterdam van „Indo" wint, hetgeen geen eenvoudige taak is. Animo Ready trekt ADVERTENTIE Waarom risico (open bij een stofzuiger kopen GA NAAR DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 17696 Vanaf 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. Te Zwolle werden de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap eerste klasse klein biljart 38/2 voortgezet. De uitslagen luiden: Zondervan 350 18 122 19.44 Lankhof 171 18 47 9.50 Baarends 350 21 91 16.66 Berkelmans 350 21 47 16.66 Rietveld 128 10 37 12.80 Lamers 350 10 131 35.— Wijdeveld 350 11 108 31.81 Van der Kolk 224 11 58 20.36 Rietveld 350 22 82 15.90 Zondervan 258 22 68 11.72 Lankhof 209 12 100 17.41 Baarends 350 12 100 29.16 Lamers 225 15 80 15 Van der Kolk 350 15 105 23.33 Berkelmans 319 17 91 18.76 Wijdeveld 350 17 70 20.58 De stand luidt thans: matchpnt alg. gem. Wijdeveld 6 24.06 Zondervan 6 20 43 Rietveld 6 16.82 Lamers 4 19.46 Baarends 3 19.61 Berkelmans 3 17.33 Van der Kolk 2 17^27 Lankhof 2 14.80 naar het zwakke Giraffes in Baarn en zal wel winnen. Hockey In Bloemendaal speelt om elf uur het nog ongeslagen elftal van de Bloemendaalsé dames tegen Rood Wit en zal het niet moeilijk hebben de ploeg een nederlaag toe te brengen. Daarmee komt BDHC dan al heel dicht bij het kampioenschap, terwijl het voor Rood Wit steeds moeilijker zal worden zich van de onderste plaats te verwijderen. BMHC ontvangt TOGO om halfdrie. Bloemendaal speelt in de volgende opstelling: Doel. Dalmeyer. Achter: Rahusen en Koningsveld. Midden: Minnema, Van Olphen (aanvoer der) en Boom. Voor: Markus, Hage, De Jong, Jonkman en Snethlage. Een verdeling van de punten lijkt ons niet onmogelijk. In de promotieklasse heren ontmoeten HBS en BMHC II elkaar op het terrein aan de Donkerelaan. Alliance ontvangt Leiden en BMHC III HDM. De spelers van Straw berries gaan naar Alkmaar. Bij de dames zullen BDHC II en III laten zien, welk elftal het sterkste speelt. Om 12 uur komen de dames van Strawberries op bezoek bij HBS. Handbalwedstryden Zondag gaan de dames van Concordia haar geluk beproeven in Eindhoven waar de ploeg tegen PSV een zeer zware wedstrijd te wachten staat. De dames van HOC bren gen een bezoek aan Vrone, dat beslist zwakker is, zodat een Haarlemse zege te verwachten is. In de tweede klas dames staat Bato een lastige uitwedstrijd tegen Nieuwe Niedorp te wachten. Gita zal het tegen Rood Zwart wel wat makkelijker hebben. In de eerste klas heren zal het voor HOC welhaast onmogelijk zijn Aalsmeer op eigen veld te bedreigen. Concordia ontvangt APGS en kan de overwinning niet mislopen. Rapi- ditas '31 (tweede klas) gaat in Amsterdam tegen de Niloc-reserves een greep doen naar een gelijk spel. In de eerste klas der afde ling is een zege van het zo goed op dreef zijnde damesteam van BGV zeer waarschijn lijk. Het resultaat van Rapiditas—Concor dia 2 is moeilijk te voorspellen. Bij de heren zal het tussen BGV en Bato spannen, al geven wij BGV wat meer kans. Het zou ons verwonderen, indien Concordia 2 zou winnen en HOC 2 zou verliezen van respectievelijk AHV en Vlug en Vaardig. Amerikaanse geleerden hebben een 1.750 kilometer lange bergrug onder de opper vlakte van de Stille Oceaan aangetroffen. Deze ontdekking werd gedaan tijdens een onderzoek van drie maanden, dat door de universiteit van Californië en door de Amerikaanse vloot uitgevoerd is. De bei'grug is 80 kilometer breed en strekt zich tussen de Hawaii-eilanden en het eiland Wake uit. De toppen er van bevinden zich 1.600 tot 1.800 meter onder het wateroppervlak. Uit schelpen en rif koralen, die de geleerden van de toppen hebben opgevist blijkt, dat deze toppen eens slechts een paar meter onder water moeten hebben gelegen. Koraalrotsen worden door bepaalde in zee levende we zens niet op groter diepte dan 30 meter gevormd. De geleerden hebben vastgesteld, dat de bodem van de Oceaan aan heftige bewe gingen onderhevig is geweest. Er zijn na melijk in latere tijdperken vulkanische uitbarstingen geweest. Het ophalen van grote hoeveelheden vulkanische as vormt een aanwijzing van deze uitbarstingen. Rond de oude vulkaankegels werden koraal-atollen aangetroffen zoals bij Bikini en Kwajalein. De hellingen van deze bergketen waren bedekt met een 10 centimeter dikke laag bijna zuiver man gaan. Een dezer lagen, 32 kilometer lang en 16 kilometer breed, bevat ongeveer 110 millioen ton van dit metaal. Het zuiver ste mangaan had zich afgezet op de tan den van voorhistorische haaien, de oor beentjes van walvissen en stukjes vul- canisch gesteente. In het slib op de bodem van de Oceaan werden bacteriën aangetroffen, zij waren echter in ingekapselde toestand, omdat er op die diepte geen voedsel voor hen is. Werden zij op een voedingsbodem ge bracht dan werden zijn snel weer actief. Naar de mening der geleerden behoren deze bacteriën tot de oudste op aarde levende organismen. De expeditie heeft door middel van echotoestellen verschillende lagen in de Oceaan ontdekt. I11 elk dezer lager konden zij vele tot nu toe onbekende soorten tro pische vissen vangen. Bij deze tocht werd meer dan 46.000 kilometer afgelegd. Zij werd ondernomen door dertig geleerden en 85 zeelieden op twee speciaal uitgeruste schepen. Dinsdag 23 Januari in de middaguren starten de Rallye-rijders weer voor hun jaarlijkse prestatierit naar Monte Carlo. Uit enige plaatsen van Europa zullen de rijders langs de op de kaart aangegeven route de ruim 3200 km lange weg af heb ben te leggen eer zij op 26 Januari in de vroege ochtend Monte Carlo bereiken. De tussenliggende plaatsen moeten op bepaal de tijden worden gepasseerd. Deze tijden zijn zo gekozen, dat de deelnemers niet te langzaam, maar ook niet te snel mogen rijden. Een te vroege aankomst wordt evenzeer bestraft als een te late. De gehele tour moet gereden worden met een gemid delde snelheid van 50 km per uur. Na aankomst in Monte Carlo worden de wagens onmiddellijk op een afgesloten ter rein geparkeerd en mogen de deelnemers niets meer wijzigen aan de toestand van de wagen of motor. De 50 best geclasseerde rijders van de Rallye moeten vervolgens op Zondag 28 Januari een rijvaardigheids- proef afleggen. Zes ronden van het Circuit Monte Carlo moeten hiervoor gereden wor den, met dien verstande, dat de le en 2e ronde afgelegd moeten worden met een ge middelde snelheid van 50 km per uur, ter- Sport in 't kort GERT MOSLER SKI-KAMPIOEN VAN NEDERLAND Tijdens wedstrijden om de Nederlandse skikampioenschappen te Megeve werd win naar in de slalom van de heren renklasse Gert Mosier, die op de eerste dag ook op de afdaling dc eerste was geworden. Hiermede behaalde hij het kampioenschap van Neder land. Bij de dames werd mevrouw Prajoux kampioene. wijl de 3e, 4e en 5e ronde zo snel mogelijk doch ieder met een gelijke gemiddelde snelheid moeten worden gereden. Met de komst van Prins Carnaval in zicht treft men allenvege voorbereiding om bij zijn blijde incomste „goed gemutst" te zijn. Het is niet gemakkelijk de charme van de kleine tentoonstelling van tekeningen door Harry Prenen in de toonzaal van Corvey's Papiergroothandel aan de Kei zersgracht te Amsterdam onder woorden te brengen. Is het de herinnering aan de boeken waarvan Prenens tekeningen de verluchtingen zijn? Of de zwierige Franse geest die uit deze illustraties naar voren komt? De kunst van Harry Prenen bezit het évocatieve gebaar, de overdrijving van de acteur, waardoor ruimte wordt gescha pen. Een lichte neiging tot carricatuur is overal aanwezig. Het is niet het bittere van een Daumiër of het realistische van een Phiz of een Cruikshank dat men hier aantreft. Deze tekeningen zijn niet allemaal voor kinderen bestemd. De illustratie bij Blauw baard (het geheime kamertje met de op gehangen vrouwen) is luguber. De Reus uit „Klein Duimpje" verraadt sterke in vloed van Gustave Doré, maar mist diens hechte eenheid. Riquet met de Kuif is uit nemend, maar de psychologie van het geval is te zwaar voor kinderen. Daaruit blijkt het originele van Prenens illustraties van deze sprookjes: zij zijn bedoeld voor grote mensen en belichten vaak nieuwe kanten. Het beste werk van Prenen blijft voor lopig de illustratie van de geestige „Sprookjes" door Godfried Bomans. Men vergete niet dat Harry Prenen óók dichter is. Tekent hij bij zijn gedichten óf dicht hij bij zijn tekeningen? Het is interessant te zien hoe de hier ten toongestelde originele tekeningen toch al tijd fijner zijn dan welke reproductie ook. Van de ons nog niet bekende scheppingen noemen we Chichikov uit „De dode zie len" van Gogol. Verder een acteur uit de commedia del'arte, de „Pantalone". Er zijn ook enige gevoelige vrouwenportretten. Deze tentoonstelling in de serie „Grafi sche Kunst" duurt tot 27 Februari. H. SCHMIDT DEGENER. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Q Die nacht sliepen ze heerlijk rustig in het paleis. De volgende morgen stonden ze op, helemaal uitgerust van de vermoeienissen der laatste dagen. „Nu gaan we maar eens 'n wandeling maken, dan kun je 't Palmeiland goed bekijken!" zei Tripje. En zo slapten ze met z'n drietjes weg en wandelden naar alle kanten over het eiland. Ze bekeken de bossen en de aardige huizen en vonden alles even leuk. Die palmen zijn ook gemakkelijk!" vond Bunkie. „De noten hangen er zo maar aan!" Net had hij dit gezegd, of.... daar kwam zo'n rijpe cocosnoot uit de lucht vallen, "met 'n pang boven op Bunkie's arme hoofd! ..Au!" riep Bunkie, want dat kwam aan. Ze namen hem mee naar 't paleis en verbonden z'n kopje met 'n doek. Toen moesten Tripje en Rick toch lachen. „Nou zie je er precies uit als '11 Turk!" ,Ja, lachen jullie maar!" zei Bunkie. Maar ik zit met de bult op m'n hoofd!" De Haarlemse politierechter gaf ze een sleutel van de gevangenis Schepelingen die de zeeën bevaren, staan bloot aan de verleiding van smokkelen. Vooral in deze tijd zijn er nog al velen die op die manier trachteneën bijverdienste te krijgen. Voor de economische politierechter te Haarlem stonden er Vrijdag twee terecht, een kapitein en een kok van een kustvaar der, die vracht uit Zweden naar Zaandam gebracht had. De kapitein had 7600 en de kok 8700 sigaretten gesmokkeld. De politierechter nam het de kapitein kwalijk dat hij aan zijn bemanning een slecht voorbeeld gegeven had. De officier eiste tegen de kapitein 250 boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand en tegen de kok 100 boete en eveneens een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. De politierechter zag af van het opleggen van een boete, maar gaf de kapitein 6 we ken en de kok 1 maand gevangenisstraf, beide voorwaardelijk. Daarna kwamen vijf Zaandammers (waaronder een vrouw) in het bankje der verdachten, omdat zij gesmokkelde siga retten gekocht en vervoerd hadden. Tegen vier hunner eiste de officier ook voorwaardelijke gevangenisstraffen gecom bineerd met geldboeten en tegen de vijfde, die al eens eerder met de Justitie in aan raking gekomen was, een maand onvoor waardelijk, met last tot onmiddellijke ge vangenneming. De politierechter wilde allen nog een kans geven om buiten de gevangenis te blijven en volstond ook met het opleggen van voorwaardelijke straffen, lopend van 2 tot 6 weken. Alle veroordeelden kregen een ernstige waarschuwing mee nooit meer te smokke len, want anders wordt die straf ten uit voer gelegd. Elk van u zo zei de rechter heeft nu een sleutel van de gevangenis gekregen. Tenslotte kwam nog een man voor, even eens wegens het smokkelen van sigaretten, die al eerder veroordeeld was. Hij werd minder mild behandeld, ook al betrof het hier slechts partijen van 400 en 1800 siga retten. Zeer in zijn nadeel was dat er later nog een procesverbaal tegen hem was op gemaakt. De eis tegen hem luidde twee maal 1 maand onvoorwaardelijk. De politierech ter maakte er van: 1 week voor het eerste geval en 1 maand voor het tweede. Boven dien werd zijn gevangenneming gelast. Bij de minister van Justitie zijn twee ver zoeken binnengekomen om een officieel goedgekeurde voetbalpool te mogen ex ploiteren. Het Koningin Julianafonds (het nationaal fonds ter bevordering van maat schappelijk werk) zal indien de vereiste toestemming wordt verkregen de opbrengst verdelen onder de instellingen, welke zich met sociaal en sociaal-hygiënische zorg bezig houden. Het Prins Bernhardfonds zal een deel ontvangen ten behoeve van cul tureel werk. Tevens zullen voor sportdoel- einden gelden beschikbaar worden gesteld. Het tweede verzoek is afkomstig van de stichting Centraal Bureau „Supro" (Sport uitslagen-prognose). De opbrengst zal be stemd worden voor liefdadige, culturele en sociale doeleinden. In het verzoek stelt de stichting voor 40 van de opbrengst te bestemmen voor de uitbetaling van prijzen, 10 voor onkosten en 50 voor liefda dige en andere instellingen. Reeds geruime tijd is er sprake van het organiseren van een voetbalpool voor lief dadige doeleinden. De Koninklijke Neder landse Voetbalbond nam aan besprekingen deel, doch het bondsbestuur deelde later meen, dat het aan een voetbalpool niet zou meewerken. De stichting „Supro" gaat uit van de ge- BINNENLAND Breda heeft 3961 woningen te weinig. De gemeente telt thans 91.022 inwoners. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben hun goedkeuring onthouden aan het Bredase raadsbesluit tot demping van de oude Bredase haven. De raad had geweigerd gevolg te geven aan het advies van Gedeputeerde Staten om het desbetref fende besluit in te trekken. De raad heeft nu besloten tegen de beslissing van Gedeputeer- den in beroep te gaan bij de Kroon. B. en W. van Zaandam hebben aan een architect opdracht gegeven een schetsont werp van een nieuw ziekenhuis in het Noord-Oostelijk deel van de gemeente Zaandam te maken. Sedert enige weken zijn besprekingen gevoerd tussen alle in Nederland gevestigde of vertegenwoordigde organisaties van burgerlijke ambtenaren uit Indonesië, met het doel te komen tot een betere belangen behartiging der leden. Deze besprekingen hebben geleid tot dc'oprichting van de Fede- ratië van Ambtenaren-organisaties uit Indonesië (F.A.I.). De zetel der federatie is Bezuidenhout 18, Den Haag. Het 12.200 ton metende vracht-passa giersschip „Ampenan" is door de Rotter damse Droogdok Maatschappij aan de Koninklijke Rotterdamse Lloyd over gedragen. Op 1 Februari zal de lieer E. Mol te Schellinkhout een halve eeuw als water molenaar in dienst zijn bij de polder Schel- linkhout. De heer Mol werd indertijd 1 benoemd op een salaris van honderdvijftig gulden, twaalfhonderd turven en tien liter petroleum per jaar. Tot 1915 had hij het be heer over de twee watermolens. Daarna werd hij machinist van het poldergemaal. Sedert enige tijd zyn onderhandelingen gaande tussen het Indonesische Hoge Com missariaat te 's Gravenhage en de directie van het hótel „De twee steden" aan het Buitenhof te 's Gravenhage over aankoop van dit hötel door het Indonesische Hoge Commissariaat, dat hierin dan haar kantoren zal onderbrengen. De nachtelijke Stille Omgang te Amster dam zal dit jaar gehouden worden op de Zondagen 25 Februari, 4 Maart en 11 Maart. Het verbreden en uitdiepen van een gedeelte van het Overijselse Kanaal is gé- gund voor f750.000 aan het Bagger- en Grondwerkersbedrijf VaYi der Rijt te Makkum. Het Haagse gerechtshof verwierp het beroep van de 32-jarige ambtenaar A. R. H. S. uit Den Haag, die door de rechtbank was veroordeeld tot acht maanden met aftrek, omdat hij, als adjunct-commies op het ministerie van Marine belast met de behan deling van verzoeken om schadevergoeding, voor het opmaken van de benodigde formu lieren geld heeft aangenomen. De Bijzondere Strafkamer van dc Arn hemse rechtbank heeft de gewezen wacht meester bij dc staatspolitie F. van W., die ervan werd beschuldigd op 3 November 1944 de illegale werker Zwiers te hebben dood geschoten. tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, De gewezen opper- luitenant bij de staatspolitie I-I. R., die bij deze zaak betrokken is geweest, werd ver oordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. HAARLEM EN OMGEVING Aan B. Smallcgange te Haarlem is voor f299.718 gegund het aanleggen van straten met rioleringen in de Babberspolder te Vlaardingen en alle grondwerk in het ge deelte der Rijksweg I tussen Baarn en Eem- nes voor f 164.000. De Haarlemse Hengelaarsbond heeft gistermiddag in samenwerking met de Hen gelaarsvereniging „Tussen het riet" karper uitgezet in het Zuider Buiten Spaarne nabij de Rustenburgerbrug. De heer B. J. Kooij te Haarlem slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexamcn economie. m In j 30) Als het convooi dus binnen is, omsingelen we de zaak en onze vriend de burgemees ter geeft een telefoontje naar de politie kazerne. Binnen vijf minuten is dan een motorclub van tien man bij ons ter assis tentie. Het is goed als er wat motorkerels bij zijn en ze kunnen hun karren bezwaar lijk al tevoren in de buurt klaar zetten. De anderen zijn zo veel mogelijk gaan lopen of fietsen. In burger. Het is trouwens maar een half uurtje lopen van het cen trum. Wij zijn de enigen, die openlijk arriveren en die éne auto zal heus niet opvallen, wanneer die bij de ex-burge meester voorrijdt." We hadden Breda langs de weg verla ten, welke ik een week geleden met de Belg Chaves in omgekeerde richting ge reden had. Ik zal hem beslist schrijven hoe de zaken afgelopen zijn. Het benzine station, badend in oranje natrium licht, herkende ik. We kwamen aan een drie sprong, welke ik toen niet gezien had. Links de weg naar Gorinchem, Utrecht, Amstex-dam erj rechts naar Tilburg. Onze weg. Ik kon in het donker niet veel zien van wat er opzij van de weg lag, maar in de bundel der koplampen zag ik aan weerskanten van de rijbaan bomen en een enkel laag huis voorbij flitsen. Er was niets te bespeuren, wat de smokkelaars argwanend zou kunnen maken. „Klever, denk er aan, we zijn er onge veer" waarschuwde Klinkhamer. De man achter het stuur liet de gaspedaal los en remde bij. Hij maakte .een bocht naar links en we reden over een korte oprijlaan naar de voordeur van de burgemeesters-villa. Het grint knerste en ik zag op de wit be pleisterde gevel „Rust roest niet" staan. Zou deze gepensionneerde magistraat zo gemoedelijk tegen de draad in zijn en een propagandist van het genot en het recht van rust na gedane arbeid of zou het op schrift uit voeger dagen stammen? In elk geval raar. „Rij maar weg, Klever", zei Klinkhamer, „dx-ink een biertje en kruip dan de koets in. Voor jou is het gebeurd." De burgemeester deed ons zelf open, een kleine grijze man in een plusfour. Hij stelde zich voor als Branthorst van Mijdrecht en in de huiskamer, bij het uiteenzetten van zijn standpunt ten op zichte van de smokkelknoeierijen bleek zijn wijze van oreren een ouderwets mili taire inslag te hebben. „Ik word des duivels, wanneer ik hoor, dat die kerels onze beste Friese koeien de grens over jagen en voor de centen dames kousen mee terug bx-engen. Er is één op lossing: tegen de muur met dat tuig." Hij sloeg met zijn vuist op de tafel en ik kon me voorstellen, dat hij de woorden op de villa had laten schilderen. Klink hamer en ik knikten ja en we wilden naar boven om van daaruit Munnikenbergs gax-age te bespionneren, maar de kleine Branthox-st wond zich nog meer op. „Al die smokkelaars en zwarthandelaren x-ijden maar rond als meneer in dui-e wa gens en ik kan lopen. Dertig jaar ben ik burgemeester geweest, acht auto's heb ik gehad en. „Ja, 't zijn treurige tijden," zei Klink hamer en hij liep naar de deur. „Kunnen we het boven misschien 's zien meneer ter Horst?" „Mijn vrouw ligt al in bed," zei meneer Branthorst van Mijdrecht en daarom lie pen we op onze tenen de trap op. Twee trappen, en toen bracht Branthox-st ons in een klein slaapkamertje, waar in het don ker al een politieman voor het open x-aam op wacht zat. „Waar is juffrouweh," ja hoe heette Daisy eigenlijk? Maar ik werd begrepen. „Die is nog beneden bij de anderen," zei de stem voor het raam. „Kijk, daar is het," fluisterde het ex- burgemeestertje nerveus en wij keken naar buiten. Het was een vrij heldere dachte, dat het deelnemen aan de voetbal pool niet mag ontaax-den in een ongebrei delde gokwoede. Daarom heeft zij de vol gende werkwijze voorgesteld: De inschrijf formulieren worden als advertentie in dag bladen en een aantal tijdschriften afge drukt. Deze formulieren vult de deelnemer, die de leeftijd van 20 jaar moet hebber, bereikt, in. Het inleggeld, dat tenminste 25 en maximaal 50 cent bedraagt, moet hij voldoen in postzegels, die op de formulie ren moeten worden geplakt. Door deze me thode zullen de inschrijfformulieren be trekkelijk schaars worden. Men hoopt daar door te voorkomen, dat deelnemex's, zoals thans wel voorkomt, hun halve weekgeld vergokken. De-inschriji'-formulieren moe ten Zaterdag voor de op Zondag gespeelde wedstrijden binnen zijn. De ontworpen con trole op de inschrijfformulieren is zo danig, dat fraude uitgesloten wordt 'ge acht. De controle kan geschieden met een snelheid van 400 a 500 exemplaren per uur, zodat per persoon in 21/2 uur per avond 1000 exemplaren kunnen worden gecon troleerd. Per 100.000 ingezonden exem plaren zijn daar dus 250 werkuren mee ge moeid, zodat dit werk verricht kan wor den door 20 personen in minder dan vijf dagen bij een werktijd van 2'/a uur per avond. Zeer vele vrijwilligers hebben zich reeds bij de stichting aangemeld. ADVERTENTIE waarop U het gehele pak maakt. Heen en terug: naaien, blind stikken, pikeren, knoopsgaten enz. JAN GEYLVOET Jr., Haarlem, tel. 1353» Sedert 1900: De reparatie-inrichting nacht en over de lage bomen in de tuin heen, zagen we de zwaxie steenklomp van Munnikenbergs expeditiebedx-ijf. Aan onze kant lag de garage, ver naar achteeren uitstekend en met een plaatijzeren dak. Alles was er donker, maar in het er tegen aanliggende hogere woonhuis kierden wit te strepen langs de gordijnen van de boven kamers. Voor het complex lag een ondiepe open ruimte en dan kwam de grote weg. Wan neer af en toe een auto langs gleed, kon den we vaststellen, dat de garage-deuren x-ood-wit geschilderd waren en dat was alles. Mensen lieten zich niet zien en het was er rustig, teleurstellend rustig voor ons. De garage lag hoogstens vijftig meter van ons vandaan. Ik keek naar omlaag om te zien hoe we op zouden moeten ruk ken om de omsingelingsactie voor elkaar te krijgen. Om te beginnen door de bur- gemeesterstuin waar genoeg hoge struiken stonden om ongezien in de richting van de gax-age te kunnen- sluipen. Wat er achter het hek lag konden wij niet precies zien, maar het leek ons een gewone lap bouw land toe. Klinkhamer bleef boven op de uitkijk, hij zou er de rest van de avond blijven en" ik ging naar beneden, naar Daisy. Ze zat met de politiemensen in de salon. Enigen van hen waren aan het kaarten en de anderen verveelden zich, ondanks de aanwezigheid van Daisy. Ze las. Het blonde haar hing weer langs haar hals en ze zag er verleidelijk uit in haar felgroene angorajumper. Eex-st merkte ze me niet op, het was lawaaiig in de kamer, maar toen ik voor haar stond, sprong ze lachend op. „Gelukkig, dat je er eindelijk bent. Gaan we gauw naar boven kijken? Ik ben zo benieuwd." Het viel me even tegen deze begroeting. Wat ik eigenlijk verwachtte,' weet ik niet, we hadden elkaar immers een paar uur geleden nog gezien. En toch. Op de trap gaf ze me een zoen en ze zei: „Ik hou van je, lieveling," en dat maakte alles weer in orde. Het was kil in de donkere slaapkamer. Door het hoog opgeschoven x-aam stroomde koude, voch tige avondlucht binnen. Klinkhamer trok er zich niets van aan en bleef pal ervoor zitten, maar Branthox-st en de politieman kregen er al spoedig genoeg van en ver dwenen naar beneden. Ik volgde hem even latex- om Daisy's jas te halen en daarna zaten we op de i-and van het bed en keken evenals Klinkhamer in een volhardende koppigheid naar buiten, naar de lage bo men, het grijze plaatijzeren dak van de garage en naar de lichtkieren in het huis. Tenslotte hadden wij, Daisy en ik, al het voorbex-eidende werk verricht, zij het ook vooral dank zij het toeval, en de ont knoping wilden we ook tot in alle finesses beleven. „Begrijp je nou waarom ik in Gorinchem niet veel over haar kon vertellen?" zei Klinkhamer abi-upt. Waarom begon hij daar ineens over? Het was zeker tien minuten stil geweest in het kamertje en we schrokken van zijn onderdrukte bromstem. „Ja, ik begrijp het," zei ik. „Vroeg hij veel over me, meneer Klink hamer?" probeex-cle Daisy uit te lokken. Hein bromde iets over „jullie vrouwen'' en „ijdelheid" en dan was het weer een lange tijd stil. Het beeld buiten bleef on veranderd. Er kwamen eex-st veel auto's voorbij, waarvan er geen een stopte. Uren gingen voox-bij en ik werd door en door koud. Toen Branthorst ons kwam vragen een kop hete chocolade te komen drinken, weifelde ik geen ogenblik. Ook Daisy be gon het wachten te vervelen. „Ik zal je dadelijk aflossen, dan kun jij ook even gaan," zei ik tegen Klink hamer. Hij was onvermurwbaar. „Ik blijf' hier- Breng maar een kop voor me mee." Beneden was de stemming evenmin op gewekt. Wachten difurt altijd lang. De Friese hangklok wees kwart voor elf aan. Een lichte twijfel aan Luchtenbelds woor den kwam in me op. „Later in de nacht komen ze, heeft bil gezegd." Daisy liet de kop met hete chocolade even rusten. „Wie?", vroeg ze. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6