Rijke visgronden en verscheidenheid van soorten gedogen stijgende intensiteit „Kennemer Tax" Predikbeurten J. ROMEYN De dijk is dicht" in Thaiia Nieuwe ladderwagen voor Velsen-Noord completeert modern apparaat Kennemer Lantaarn Old Clothes New D1 Het vers-water-tekort aan de Westkust is een hinderlijke rem MARKTBERICHTEN De Nederlandse speelfilm toont haar bestaansrecht „Brandpreventie" heeft haar nut al dubbel en dwars bewezen FA. PRUIS r Zeepost voor Oost en West Voetbalelftallen Agenda voor Velsefc ZATERDAG 2 0 JANUARI 1951 De Zuid-Afrikaanse visserij ADVERTENTIE Het Zuid-Afrikaanse visserijbedrijf levert een belangrijke bijdrage in de voedselvoorziening in dit land.Verleden jaar was het totale gewicht van alle in de Zuid-Afrikaanse wateren gevangen vis ongeveer 269 millioen lb. en het werd in verwerkte staat geschat op circa 4Vs millioen ponder.. Van dit totaal werd meer dan vier vijfde deel gevangen in de koude wateren van de Westzijde van de Zuidkaap tot de Wal visbaai in het Noorden. Hoewel er in de warmere wateren langs de Zuid- en Oostkust veel meer verscheidenheid in de vissoorten ge vonden wordt, komt geen daarvan in grote overvloed voor. De waardevolle handelsvis. zoals stokvis, pelser, snoek, maasbanker en langoeste is echter in overvloed langs de Westkust aanwezig, terwijl tong. kabeljauw, geelbek, haaien en stokvis in grote getale aan de Zuidkust worden gevangen. Neerslag-probleem Het feit. dat de wateren voor de West kust de meeste vis opleveren, is echter oorzaak van aanzienlijke moeilijkheden in het visserijbedrijf. Er zijn weinig goede havens en het land, dat aan de zee grenst, is meestal woestijn of half-woestijn, met een zeer lage regenval van minder dan 25 centimeter per jaar. Dit betekent dat er een ernstig tekort aan vers water aan deze kust is. Voor zulke belangrijke visserij- centra als Stumpncse. Lamberts Bay, Port Nolloth en Luderitzbucht. betekent de schaarste aan vers water een geduchte be lemmering voor de ontwikkeling, en de genen die met het vissersbedrijf langs deze kust zijn begonnen, verdienen grote waar dering voor hun initiatief en moed. Kaapstad is verreweg het belangrijkste visserijcentrum. Behalve de 85.500.000 lb. gewicht aan vis, die verleden jaar door de trawlers is gelost, werden niet minder dan 70 millioen lb. naar Kaapstad gebracht. De rest is gelost in Mosselbaai, Port Elisabeth en East London. Er zijn geen bekende trawl-gronden in de wateren van Natal, vandaar dat geen trawlers van Durban uit opereren. Een van Zuid-Afrika's voornaamste trawlgronden ligt ten Westen van Kaap stad, ongeveer 40 mijl van de Kaap in de richting van Saldanha Bay. De meeste trawlers, die uit Kaapstad varen, vissen hier en de vangsten bedragen gemiddeld 10 ton per dag. Het grootste deel hiervan wordt tot stokvis verwerkt. Er bevindt zich verder Noordelijk een tweede en kleinere trawlgrond, ter hoogte van Port Nolloth. Op de Zuidkust strekt zich de ADVERTENTIE TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333. ZONDAG 21 JANUARI IJMÜIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: ds. J. van den Berg; 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk. Ichtuskerk. 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17 u.: as. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: Leesdienst, 15 uur: ds. Maris, van Haarlem. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Dinsdag en Donderdag, 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, Zondag 10 uur: Heili- gingsdienst; 19 uur: Openluchtsamen komst; 20 uur: Verlossingssamenkomst, leidster: kapiteine Hemminck. JMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar; 19.45 uur: ds. A. Wildschut, van Amsterdam. (Opendeur-dienst). Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 16.30 uur: ds. J. van Buurcn. Ver. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: ds. H. Faber, van Wassenaar. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer H. C. van der Fliere, van Enschedé. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.10 uur: ds. J. van Buuren. Ev. Lutherse Gemeente, koffiekamer Westerveld, 15.45 uur: ds. A. J. Vermeu len, van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink (Heilig Avondmaal); 19 uur: ds. L. Brink (Jeugddienst). VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, (Heilig Avondmaal); 7 uur: ds. J. O. Norel. Populierenlaan: 10 uur: ds. W. Oorlhuys, (Heilige Doop. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. Alb. Vis. Maranatha, 10 uur: de heer H. C. Lu- cardie, van Zeist; 11.45 uur: Zondags school. Leger des Heils, 10 uur Heiligingssamen komst; 12 uur: Zondagsschool; 8 uur: Verlossingsdienst, o. 1. v. Ie luitenante A. Meijberg. Donderdag, 8 uur: Heili gingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Voorm. 10 uur: ds. J. O. Norel; 7 uur: Jeugddienst: ds. A. Goudkamp, van Am sterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. V. E. Schae- fer, van Joppe. De Toorts, 10 uur: ds. S. S. M. Aertsen, Amsterdam-West. Kapel, 17 uur: ds. P. A. Tichelaar. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 u.: ds. N. Bruin Agulhas Bank uit, een viswater, dat over het algemeen niet dieper is dan 600 voet, van Kaap Agulhas tot Port Elisabeth. Hier wordt de kostbare Agulhas-tong gevangen. Er is ook nog een klein trawl-gebied lei- hoogte van East London. Stokvis. „King-klip", tong, kabeljauw, rode zalm Stokvis of zeesnoek zoals men in Europa zegt is verreweg de belangrijk ste Zuid-Afrikaanse consumptievis. Van de 85 millioen lb. vis, die verleden jaar dooi de trawlers werd gelost, bestond niet min der dan 64.350.000 lb. uit stokvis, dus on geveer vijf-zesde deel van het geheel. An dere soorten, die ook gerede aftrek vinden, zijn „king-klip" (circa 2.500.000 lb.). tong (circa 4 millioen lb.), kabeljauw (circa 2 millioen lb.) en rode zalm. „pangas" en knorhaan (circa 7 millioen lb.). De pelser is in de laatste zes jaar steeds belangrijker geworden. Tegenwoordig worden aan de Westkust jaarlijks 100 millioen lb. pelser gevangen. Het meeste hiervan verwerkt men tot olie en een hoeveelheid tot 8 mil lioen lb. wordt voor menselijke consumptie ingeblikt. In het koude water langs de Westkust wordt jaarlijks 25 millioen lb. aan lan goeste gevangen. De staarten gebruikt men in verse, bevroren of ingeblikte toestand, maar zij maken slechts één derde van het totaal gewicht uit. Van de rest, bestaande uit koppen, borststukken en scharen, wordt een deel aan de kippen gevoerd en een deel tot mest verwerkt, maar veel moet worden weggegooid, omdat het verwerken er van zo moeilijk is. Dat is vooral te wijten aan de nogal verspreide ligging van de fabrieken. In de laatste jaren is de handel in bevroren staarten belangrijk toe genomen. Dat product wordt voornamelijk uitgevoerd naar de Verenigde Staten, waar het in visrestaurants ongeveer IV2 dollar per stuk oplevert. Teneinde de kostbare kreeftbanken te vrijwaren legen over-exploitatie, controleert de regering geregeld de hoeveelheid bevroren en ingeblikte langoeste, die jaarlijks wordt uitge voerd. Zij heeft de grens hiervoor ge steld op zes millioen lb. En omdat de staart maar één derde van het totale gewicht bedraagt, betekent dit. dat jaarlijks 18 millioen langoeste uitslui tend voor de uitvoer wordt gevangen! Het is nog niet bekend of kreeftban ken tegen deze intensiteit bestand zijn. Of de voor uitvoer toegestane hoeveel heid zal worden gereduceerd, is nog een open vraag. Snoeken en haaien Jaarlijks wordt ongeveer 20 millioen lb. snoek gevangen door de kustvissers langs de Westkust, Daar deze vis veel langs de oppervlakte trekt in de achtervolging van scholen pelsers, wordt zij nooit door traw lers gevangen. Hoewel dit een van de meest waarde volle consumptievissen voor Zuid-Afrika is, is men daar weinig bekend met haar gewoonten, de tijden en plaatsen van haar kuitschieten, de plaatsen waar de jonge visjes hun prille jeugd doorbrengen en waar de scholen heengaan, wanneer zij de Zuidkust verlaten. De getalsterkte van deze vis is van jaar tot jaar verschillend en niemand weet hoe dat komt. Jaarlijks worden ongeveer zes millioen haaien aan de Zuidkust gevangen, vooral ter wille van hun lever, waaruit men kost bare vitamine-olie destilleert. Er zijn ongeveer 5000 man in vaste dienst in het visserijbedrijf werkzaam, ter wijl nog 6000 man in de verschillende in maak- en verwerkingsbedrijven arbeiden. De vissersvloot rondom de gehele kust telt 40 trawlers, 713 andere motorvaartuigen en 1532 zeil- en roeiboten. Vijftig jaar geleden werd het totale gewicht van om de kusten gevangen vis geschat op slechts 11 millioen lb. ter waarde van 55.000 Ponden. In die dagen, juist vóór dat men met de sleepnet visserij in deze wateren begon, werd alle geloste vis gevangen met een lijn en opper vlakte-netten, bediend uit kleine zeil- en roeiboten. Er waren in 1899 slechts 361 van zulke boten in het vissersbedrijf in gebruik, bemand met ongeveer 1800 vissers. Voorzichtigheid met de weelde is geboden Nu is het bedrijf nog steeds aan het uit breiden en enkele Zuid-Afrikaanse visserij bedrijven opereren even ver weg, als Tristan da Cunha en de Tanganyika- en Nyasa-meren van Kaap de Goede Hoop verwijderd liggen. Aan de hulpbronnen van de zee voor de wereldvoedselvoorzie ning wordt ook in Zuid-Afrika meer en Filiaal-Boekhandel LOOS 3 ES RIJKSSTRAATWEG 125 U belt.... 2399 1 en wij bezorgen in Haarlem-Noord en omgeving meer aandacht geschonken. Men leest wel eens over de „onbeperkte hulpbronnen dei- zee", maar men doet er ook in dit land goed aan. zich te realiseren, dat er geen „onbeperkte hulpbron" bestaat. Er zijn reeds ernstige problemen gerezen van overbevissing in de Noordzee en andere delen der wereld, maar men zal óók hier nu vast moeten oppassen voor uitputting van de Zuid-Afrikaanse wateren. Voor zo ver met de beperkte statistische gegevens, die ter beschikking staan, kan worden na gegaan, is dit hier nog niet het geval en bestaat er nog ruimte voor een aanzien lijke uitbreiding. Ongeveer vijf jaar geleden is door het ministerie van Economische Zaken een Visserijontwikkelingsraad opgericht, waar in vertegenwoordigers van de regering, het visserijbedrijf en de verbruikers zitting hebben. Deze heeft al veel nuttig werk verricht. Op deze wijze kunnen vertegen woordigers van het visserijbedrijf hun in zichten voor de regering uiteenzetten en samen met haar controlemaatregelen over wegen. ADVERTENTIE GASFORNUIZEN V E L I E-G ASHAARDEN Uit voorraad leverbaar ZEESTRAAT 34- - BEVERWIJK Telefoon 3537 K2510 19 Januari 1951 Prijzen Gr tong 3.002.65; gr.m. tong 2.502.38; kl.m. tong 2,70—2,26: kl. tong I 2.82—2,16; kl. tong II 2,82—2,16; tarbot 1 2.65—2,30, per kg. Tarbot IV 50; gr. schol 45—40; gr.m. schol 6660; kl.m. schol 7969; kl. schol I 5957; kl. schol II 56—31; schar 29—23: bot 31; wijting 25—18; gr. gul 45, per 50 kg. Gr. kabeljauw 184168. per 125 kg'. Aanvoer 83 kisten tong en tarbot. 101 kisten schol. 32 kisten schar. 5 kisten bot, 130 kisten wijting, 40 kisten kabeljauw en gul. Totaal 39i kisten. Besommingen VL 85 f9670; KW 44 f4930: IJM 11 f2500; IJM 229 f2620; KW 12 f 1200; KW 72 f550. WATER, VIS EN BENZINE Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat zij ingevolge de Hinderwet vergunning hebben verleend aan: J. Henneman te Beverwijk, tot het op richten van een bronbemalingsinrichting aan de Kwekensteinsweg; aan L. Tabak te Beverwijk, tot het oprichten van een bron bemalingsinrichting op een terrein aan de Grote Hout- of Koningsweg; aan de N.V. Visserij Onderneming „De Vem" te IJmui- den, tot het wijzigen en uitbreiden van een ijsfabriek en diepvricsinrichting aan de Trawlerkade en de Middenhavenstraat; aan F. Beentjes te Beverwijk, tot het op richten van een bronbemalingsinrichting op een terrein aan de Beecksanghlaan en aan de N.V. Petroleum Maatschappij „Sin- fina" te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een benzinepompinstallatie aan de Edisonstraal. Op de gemeentesecretarie (4e afdeling) ligt voorts nog een verzoek ter inzage van G. Ruijsenaars te Velsen Noord, om ver gunning tot het uitbreiden van een tim merwerkplaats, door het verplaatsen van een vlakbank en het bijplaatsen van drie werktuigen en vier clectromotoren aan de Wijkerslraatweg 243 te Velsen-Noord. Öp Vrijdag 2 Februari 1951, te elf uur, zal er gelegenheid zijn om bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. RODE KRUIS-COLONNES OOK IN ZUID EN NOORD WENSELIJK. Op een contactavond van de afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandse Rode Kruis in het gebouw van de voormalige Centrale Keuken in IJmuiden-Oost, die dezer dagen gehouden is, werd de wense lijkheid bepleit, om ook in Velsen-Noord en in het Zuiden van de gemeente hulp colonnes in het leven te roepen om beter voorbereid te zijn op eventualiteiten in de toekomst. VIRUS-ZIEKTE ONDER IJMUIDER KIPPEN GECONSTATEERD Dr. H. H. Schollen, inspecteur van de Vec- artsen ij kundige dienst te Haarlem, heeft, in de Ahornstraat te IJmuiden-Oost een klein aantal kippen laten afmaken, omdat de be ruchte vogelpest werd herkend. De kippen zijn verbrand en de rennen werden ont smet. De politie waarschuwt alle ingezetenen voor het grote besmettingsgevaar, dat. een kenmerk van deze ziekte is. ten bate van de hoenderengezondheid in deze gemeente. WIENS BESOMMING KLOPTE NIET? Van 12 tot 19 Januari zijn de volgende gevonden voorwerpen bij de Velsense politie binnengebracht. (Inlichtingen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplcin 1, kamer 4. uitsluitend op werkdagen van 11-12 en van 16-17 uur, ook voor telefo nische inlichtingen, met uitzondering van Zaterdagmiddag.) Fietstas, sleutel, borduurschaartje. muts, nageltangetje, want, handschoen, biljet van 1. das, hond, vulpen, paar handschoenen, padvindersricm, rubbcrbal, schoentje, bil jet van 10, autoband, rozenkrans, hoofd doek, paar regenpijpen, herenrijwiel, hon denhalsband, paar sokken, paar gym schoentjes, shawl, paar sleuteltjes (in étui), rekenliniaal. JEUGDDIENST IN DE OUDE KERK. In de Oude Ned. Hervormde kerk van Velsen wordt Zondagavond een jeugddienst gehouden. In deze dienst zal voorgaan ds. L. Brink. Dit weekeinde en de eerste twee dagen van de volgende week kan men in het Thalia-theater de beste Nederland se speelfilm tot nu toe ,.Dc dijk is dicht" gaan zien. Deze reeds veel besproken rol prent is het resultaat van gezamenlijke arbeid van de journalist en cineast A. Kool haas en de N.V. Polygoon. De eerstgenoem de is er in geslaagd, een scenario te schrij ven, waarin, met vermijding van alle over bodige details en uitweidingen, een zuiver beeld wordt gegeven van het Nederland der na oorlogse jaren. Hij wist hel bijzondere probleem van de jonge Rotterdammer, die bij het bombardemen op Westkapelle zijn vrouw verloor en daardoor in een psychi sche malaise ten onder dreigt te gaan, veel relief te geven door het parallel'te behan delen met het algemene vraagstuk van de bevolking van Walcheren, die zich in 1944 voor de schier onoverkomelijke taak ge steld zag, zowel verzoend te geraken met het gemis van veel dat dierbaar was, als de schouders te zetten onder een werk, dat vrijwel onuitvoerbaar leek. In onze bespre king na dc landelijke première schreven wij met bewondering over het profijt trek ken door Koolhaas als regisseur, daarin bijgestaan door de Haarlemse cameraman Piet Buis, van de optische mogelijkheden, die de filmapparatuur biedt en noemden als voorbeeld het onvergetelijk schone beeld van het visioen met het wellende water en de voorlgaloppcrende paarden. Ook wezen wij op het oversteken van de Biesbos als treffende illustratie van het werk der ondergrondse beweging. De grootste in de Profilti-studio's in Den Haag opgenomen scène met medewerking van de amateur-toneel vereniging „Zeelandia" heeft betrekking op de gruwelijke verdrin king van tweehonderd inwoners van West- Kapelle in een molen. Zonder theatrale De levensblijheid is weer teruggekeerd, in het diepgcschokte ge moed van een man die kort daarvoor nog meende dat het geen zin had, verder te le ven. Kees Brusse en Kitty Knappert in „De dijk is dicht". Tegen de rode haan Als over een paar weken het chassis voor dc nieuwe ladderwagen, bestemd voor dc brandweer van Velsen-Noord gearriveerd is, kan de outillage van dc vuurbestrijders in deze gemeente de toets der crilick vol ledig doorstaan; met zijn twee ladderwa gens, twee motorspuitcn, gereedschapwa- gen en manschappen-auto heeft Velsen dan niet alleen een effectief brandweer apparaat maar vooral een moderne uit rusting. Na de oorlog is liet wagenpark ge leidelijk vernieuwd en dc ladderwagen voor Velsen-Noord zal een waardig sluit stuk vormen van deze vernieuwing. Daar bij sluiten de kleine moderniseringen met bijvoorbeeld nieuwe zuurstofkoffers vol ledig aan. ADVERTENTIE ZANG MUZIEK TONEEL POLITIEK LESSEN CURSUSSEN NIEUWS - ENZ. - ENZ. Alles in Uw huiskamer te horen dank zü RADIO nu met Visserijband 225, 295 en 398 W(j hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. 115.- Betaling in overleg. KOOPT UW RADIO bij een erkend N.V.R.D.-handclaar Electr. wasmachines v.a. 198.It. S., Hoover, e. a. wringers, strijkbouten, electr. kachels, clectr. schccr- apparaten en verlichlings-artikelcn. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 TELEFOON 5726 Denk om de nylons De Zuiderdorpstraat van het oude Velsen, die al vele honderden jaren met de ge moedsrust van haar klinker tjes langs een rij saamgehokle huisjes loopt, wordt sinds vele weken half versperd door een ordinair tuinhekje, dat daar besluiteloos op een oor hangt en niet precies weel, of het maar direct zal omvallen of over een jaar pas. De barricade heeft vooral na tien uur 's avonds, als de lichten in dat straatje het laten afweten wegens gebrek aan intensief nachtleven, al heel wat opgehaalde nylons, winkelhaken in textilia en kernachtige uitdrukkingen van verlate wandelaars ter wereld gebracht en zelfs de politie heeft de schoenmaker, die ach ter het hekje bottines lapt en schoensmeer slijt, er al voor op zijn nederige dak gehad „De huisbaas doet er niks aan", vertelt de lapper gram storig. Maar dat hekje moet er weg, want er komen nog eens brok ken door en het is ook hele maal geen gezicht. Zwaar van tik af Hooggestemde regelen in deze kronieken hebben reeds ge- sproken van de Velsense wa tertoren, wiens klok door een storm ontregeld raakte, zodat niemand in de omgeving van de Kennemerlaan meer nauw keurig weet hoe laat het is. De klokkevoogd heeft thans ge openbaard, dat het nog wel een week of wat kan duren met dat grieperige uurwerk, want de schade valt niet mee daarbo ven. Waar een stuk brood in schuilt voor een horlogehande laar. Zilveren gloriaatje Al heeft de tijd geleerd, dat slechts degenen die het een halve eeuw bij de baas of de vrouw uithouden, in deze glo ria komen, ditmaal moet de re gel gebroken worden, lieve le zers. Daar is namelijk in Sant poort een zilveren feest te gedenken, dat maar niet recht- toe-rechtan is. Vijf-cn-twintig jaar geleden, zo meldt een ijverige knecht, vingen de toen al middelbare echtelieden Du- dok-Bourik aan in die con treien gelden en goederen te zamelen voor „de Macht van het Kleine" en de beide mens jes hebben er meermalen hun koffie voor koud laten worden, om de lijders aan vallende ziekte, die deze ox-ganisatie helpt en steunt, mee te helpen. Alleen heeft mevrouw Dudok het goede werk vervolgd, toen haar man overleed en nu haast 77 jaar oud is ze nog altijd overlopend van activiteit voor dit haar doel. Meer dan 500 leden wierf ze alleen in Santpoort. Het mooiste jubi leumcadeau, dat zij krijgen kan is een nieuw lid. Kruidberger- weg 80 is heur domicilie. En postzegels, zilverpapier of theelood kan ze ook gebruiken voor haar werk. Pet af, mevrouw Dudok en proficiat! Licht langs de Parkweg- De Parkweg, een van de donkere krochten rond het park Velserbeek, zal opgeknapt worden met masten van ne gen meter hoog, die de ver- keerders-in-dubbele-zin daar met een geel natriumschijnsel in het kunstzonnetje gaan zet ten. Voor één groep verkeer- ders minder amusant, maar overigens een weldaad in het algemeen belang, want hoe meer er verbeterd wordt aan de gemeentelijke straatverlich ting, hoe veiliger Velsen wordt. Nieuw gezicht De spraakrivier der Velsense vroedschap werd Dinsdag ste nografisch bijgehouden door een vreemde: de vertrouwde manen van de heer Mol waren geweken voor een jeugdiger dos. De heer Mol wroette zich namelijk die Dinsdagavond door de berg der Amsterdamse begroting, die hem een zestig tal uren al stenograferend in haar ban zal houden. Vandaar de remplagant. Nieuw konijnenras De wereld der langoren zit vol voetangels, niet zozeer voor liet gedierte zelf maar voor hun bazen en verzorgers, die wel eens moeite hebben met de in gewikkelde benamingen hun ner pupillen. Wie kan vermoe den, dat de man, die laatst kond deed een cesielica-konijn te verkopen in wezen een chin chilla bedoelde te slijten? LAMPENIER effecten is hier de tragiek van de werke lijke toedracht behouden. Karakteristiek zijn ook dc kostelijke repetities van het zangkoor en de dorpsfanfare. Het geluk kige slot heeft niets geforceerds: het ligt in de logische ontwikkeling van het herstel proces opgesloten. De hoofdrol wordt ver tolkt door de bekende acteur Kees Brusse. Van dc andere beroepskrachten noemen wij IIcnny Alma, Kitty Knappert en Jan Teulings. Al hebben wij op bepaalde on derdelen wel critiek, toch moet gezegd worden, dat Koolhaas, daartoe door Poly. goon binnen redelijke financiële grenzen in staat gesteld, metterdaad heeft bewezen, dat ook in ons land een goede speelfilm kan worden gemaakt. J. H. B. „Onder het asfalt van New York" luidt de titel van dc film, die van Dinsdag tot en met Woensdag in Thalia wordt ver toond. Warner Bros heeft de gerenom meerde acteur Humphrey Bogart voor een karretje vol gevaarlijke boeven uit de on derwereld gespannen en zich er aldus van verzekerd dat dit karretje veilig het einde bereikt, dat gekenmerkt wordt door een ontploffing en een omhelzing. Humphrey zelf is in dit verhaal trouwens een soort emeritus-boef. die naar een slagzin van het verhuurkantoor zo treffend uitdrukt, door dc politie gevreesd wordt om zijn ruwe bolster en door anderen gehaat wordt om zijn blanke pit. Dat laatste staat er dan ook borg voor, dat hij de vrouw, die hem van hel begin af zo indrukwekkend voorkomt, Kaaren Vernc, alhoewel zij zich eerst ge noodzaakt ziel, een vaas op zijn schedel stuk te slaan, tenslotte toch voor zich wint Deze dame is tevens een schakel voor hem naar een complot, dat er op gericht is om een oorlogsschip in de haven van New York op te blazen. Hij ontdekt dit onder haast gebruikelijk geworden omstandig heden: terwijl de politic hem zoekt voor een moord waaraan hij onschuldig is. Met "de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: ms. Langkoeas (23 Januari); naar Nieuw Guinea: s.s. Rotti (29 Januari); naar dc Nederlandse Antillen: ms. Delft (30 Januari) en naar Suriname: s.s. Cot- tica (31 Januari). KATHOLIEKE ACTIE IN KENNEMERLAND. In een te Beverwijk gehouden vergade ring van het districts-hoofdbestuur der Katholieke Actie in Kcnnemerland hebben in dit college zitting genomen de heren F. A. Strijbosch te Velsen en J. de Jong te Velsen-Noord. ADVERTENTIE Uw kleding als nieuw Binnen een dag gereed. Koningsplein 10 - Telefoon 4886 De ladderwagen voor Velsen-Noord wordt een tweelingbroer van de auto, welke bij het gasbedrijf in IJmuiden gestation - neerd is en ook deze zal dus tot 20 meter hoogte uitgeschoven kunnen worden en daarmee de hoogste woonblokken kunnen bestrijken. Evenals de eerste Velsense ladderwagen is deze nieuweling voorzien van een vernuftig automatisch blokkerings systeem, waarmee voorkomen wordt, dat de top van de ladder in uitgeschoven toe stand overbelast wordt door de brandweer man op die top en zijn materiaal. Vooral in schuine houding kan de druk op de ladder immers gemakkelijk te groot worden. Inmiddels beschikt Velsen-Noord nog steeds niet over een aannemelijk onder komen voor het brandweermateriaal en er is al lang gezocht naar een nieuw terrein, waar zowel het distribuerend gasbedrijfje als dc brandweerauto's ondergebracht kun nen worden, want de Doodweg ligt ten eerste niet centraal genoeg en ten tweede voldoet het gebouwencomplex daar niet geheel aan de gestelde eisen. In totaal kan Velsen thans beschikken over 51 man brandweerpersoneel plus de commandant de heer M. Kampman en de ambtenaar voor de brandpreventie, de heer Nijmeijer. Hiervan zijn 15 man vrijwilli gers in Santpoort gestationneerd, een even groot gedeelte vrijwilligers bedient Velsen- Noord en 21 man neemt IJmuiden voor zijn rekening geen vrijwilligers overigens maar leden van de door B. en W. aange wezen „plichtbrandweer". Brandpreventie Deze snel wassende gemeente heeft met haar vele industrieën in haar ambtenaar voor de brandpreventie een uiterst nuttige functionaris gekregen: de nieuwbouw wordt door hem voortdurend gecontro leerd en zijn adviezen worden op velerlei terrein hogelijk gewaardeerd zodat de overheid reeds spreken kan van een be zuiniging op de schade, die anders door brand veroorzaakt zou zijn. Dat de medewerking van het publiek onmisbaar is, moge duidelijk zijn en vooral het nauwkeurig schoorsteenvegen kan veel materiaalverlies en verdriet voorkomen. Mocht er echter ondanks alle voorzor gen een grote brand in Velsen uitbreken, dan ligt de garantie van goed en genoeg materiaal ten grondslag aan de hoop, dat de rode haan niet al te luid zal kunnen kraaien een motorspuit en een ladder wagen voor Velsen-Noord, een motorspuit, een ladderwagen, een gereedschapswagen en een manschappenauto voor IJmuiden en een motorspuit voor Santpoort zullen normale branden in vredestijd zeker met alle kans op succes te lijf kunnen gaan. Stormvogels—Velox. De thuisclub komt met één invaller voor Laan als volgt uit: Kraak; Van den Oever. Broekhuizen; H. Snoeks, G. Snoeks, Goedhart; Deuling, Venus, Van Onselen, De Boer, J. Snoeks. Stormvogels 2—O.S.V. 2. Het Stormvo gels-elftal ziet er als volgt uit: Venus; Van Vliet, Van Dokkum; Glas, Effern, De Boer; Luppens, Meyer, Angenent, Freriks, Ad miraal. Stormvogels 3—R.K. V.V.A. 2. De IJmui- óenaren komen uit met: Réchsteiner; Blinkhof Jr.. Borst; Schuit, Twisk. Aland; Siebbelis, Zwemmer Sr Zwemmer Jr.. Groet, Blinkhof Sr. EZEG>^1YKE:r E BEROERINGEN IN DE SAMEN- LEVING der visserij laten slechts zel den lijd voor de mens en zijn zorgen. Juist in deze onstuimige dagen komt echter tel kens weer dat persoonlijk element in het bedrijf aan de oppervlakte, omdat de jon gens van dc trawler, de logger en de kotter een stuk zee bevaren, dat cle ellende bij bakken over hen uitstort en hel is goed, hier even bij na te denken wanneer een schip binnenkomt en de hal voor een prachl-besomming zorgt. Want voorwaar, van deze kant bekeken kan de vis niet duur genoeg worden be taald. In de verre wateren dansen de IJmui- dense, dc Engelse en de Duitse schepen hun helledans onder het. onzekere licht van de poolnacht. De kou bijt zich vast in de men sen, die daar halen, strippen en te kooi ploffen voor de paar uur slaap die er over schiet. Als er een schelvis over de last springt en tegen het dek kletst, is er geen mens die hem nog redden kan: onmiddellijk vastgevroren. En de mannen halen de net ten binnen terwijl het ijzige water door de wanten dringt en de vingers doet bevriezen of de zoulzweren openbrandt. Daar zijn op de Bare'ndszzee heel wat lichaamsdelen wond geslagen door storm en kou en de verantwoordelijkheid van de schipper weegt er zwaar voor mens en schip. In de Engelse havens weten ze daarvan mee te praten en ze-zullen instemmend knikken als een schipper vertelt de steven te hebben gewend naar de wateren bij de Lofotten, niet alleen omdat er geen vis in de trawl wou komen en het dus een „strop- vissen" was verder naar het Noorden, maar ook omdat dit ruwe spel met de natuur de menselijke kracht bijna te boven gaat. Niet alleen daar, maar ook op de haring- vijver dichter bij huis is het hard in deze maanden. Gaan er nu wel eens passagiers mee? Zij maken liever een kort haring- reisje, net als de bankdirecteur, die een paar duizend gulen bood toen hij om de zestigste bredtegraad koerste en de wind hem wit om de neus deed worden, als de schipper hem in naam van alles wat goed is op deze aarde naar IJmuiden terug wou brengen. De bedongen prijs was echter le hoog, want de maatschappij zou ook scha deloos gesteld moeten worden voor een ge broken reis, nietwaar? Deze directeur kan het nu wel geloven, wat het leven in deze maanden op een slingerbak wil zeggen, maar weinigen zijn even wijs en bescheiden als zij daarna „van de wal af" spreken over deze dingen. Er wordt even goed geld gemaakt deze dagen. Het gaat echter ten koste van bloed, zweet en tranen. ZATERDAG 20 JANUARI. Gebouw voor Chr. Belangen, 15 uur: Bazar van Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer". Thalia, 19 en 21.15 uur: „De dijk is dicht" ZONDAG 21 JANUARI. Thalia, 15 uur: „Fiesta op de jaren"; 19 en 21.15 uur: „De dijk is dicht". MAANDAG 22 JANUARI. Raadhuis, 10-12 uur: Spreekuur burge meester. Thalia, 20 uur: „De dijk is dicht".

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8