^Lsss^ssss -Clowntje Riek Velsen zendt zijn gaven naar de Duitse kampen Kort en Bondig Heemskerk dee MORRIS iïefmi/cufMj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL.13^39 Agenda voor Haarlem Velsen-Noord Harmonie „St. Caecilia" gaf een concert Filmprogramma in de R.K. Meisjesschool IJmuiden-Oost Feestavond van de Studieclub Schilders IJmuiden Een eigen piano voor „Looft den Heer" MARKTBERICHTEN Santpoort-dorp Velser accordeonvereniging concerteerde in „De Weyman" Beverwijk BDHC won met 10-0 van Rood Wit Landenwedstrijd tegen Noorwegen eindigde gelijk Hygiëa (dames) leed nederlaag „Mighty Ned" won Prix d'Amérique MAANDAG 22 JANUARI 1951 Een hoog opgeladen vrachtauto stevende vanmorgen omstreeks tien uur uit de IJmuidense Iieidseraat naar de Duitse grens, om niet minder dan 11.838 stuks kleding en 2000 stuks speelgoed af te leve ren voor de vluchtelingenkampen in het West-Duitse „Oldenburg". Dank zij het comité Vluchtelingenhulp afdeling Velsen, dank zij de dames van het U.V.V. en an dere vrouwenorganisaties en ook dank zij een schier onvermoeibare Piet van den Berg is de onverwacht-grote hoeveelheid textiel in een week of drie gesorteerd en ingepakt en nu dan verzonden. Naar de trieste armoede der kampen, waar dui zenden ontheeemden de gewoonste levens behoeften moeten ontberen. De comité-penningmeester, de heer N. C. Rozemeijer kon vanmorgen behalve over de aantallen goederen lichtelijk trots zijn over de 500.die hij in geld binnen kreeg en mede namens voorzitter dr. L. S. Limborgh Meijer en secretaris P. Waar denburg, kan hij dan ook heel Velsen har telijk danken voor de prachtige steun aan Een lustrum en nog een jubileum Veertig jaar werkt de heer P. van Vleu ten, thans regisseur van „De Lunette", nu al voor het amateurtoneel en daarom werd hij Zondagavond in de grote zaal van café De Zon hartelijk gehuldigd. In het vertoonde stuk „Mottige Janus" (een schets uit het matrozenleven) vervulde hij op vlotte wijze de hoofdrol. Mevrouw A. Bruins boekte veel succes als Lena-Helena en verder moeten speciaal genoemd wor den de heren N. van de Outenaar als de dandy Henri Morel en G. Tabak als Rooie Willem, maar ook de twaalf anderen heb ben zich veel moeite getroost om de opvoe ring te doen slagen. Een daverend applaus na afloop vertolkte de tevredenheid van de toeschouwers. De avond werd met een ge zellig samenzijn besloten. Het was niet al leen een feest ter ere van de regisseur, maar tevens de eerste lustrumviering van de genoemde vereniging. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmus Laurentius, z. van P. W. Pepping en M. Kuijl; Johannes Jozef M., z. van J. J. Heijne en C. Kloosterman; Franciscus Cornells, z. van F. Steenmeijer en S. H. Berkhout; Hendrik Cornelis, z. van C. Schram en H. M. Resmann; Anna Maria, d. van E. P. de Smit en W. J. Vos. OVERLEDEN: Theodora M. A. Schoe- maker, oud 76 j., weduwe van H. Haarmans, overleden 14 Jan. 1951. ADVERTENTIE WINDJACKETS .1 MAANDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: „Vreemd tussenspel" (De Nederlandse Comedie) 8 uur. Rembrandt: „Cinderella", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Voordeliger per dozijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Staatsgeheim", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Straaljager no. 3 antwoordt niet", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het eiland des doods", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw mijner dromen", 18 2.30, 7 en 9.15 u. (Dinsdag 2.30 en 8 uur). Frans Halsmuseum: Tentoonstelling Indonesië, Suriname, Neder landse Antillen (tot en met 31 Januarh DINSDAG 23 JANUARI Concertgebouw: Concert Geza Anda, 8 uur. Gebouw Cultura: Nederlandse Vereniging van pleegouders, oprichtingsvergadering, 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. dit stuk sociale werk. Vanmiddag wordt de vracht in Glanerbrug door een deputa tie van het centrale Vluchtelingencomité in ontvangst genomen en daarna zo spoedig mogelijk naar Oldenburg gebracht. MIJN OP HET STRAND GEDEMONTEERD Zondagmiddag spoelde op het IJmuidense strand een zeemijn aan. De M.O.D. uit Den Helder spoedde zich naar de plaats waar het monster lag tussen paal 5S en 59 en heeft hem gedemonteerd, de inhoud verbrand en het omhulsel opgeblazen. Hoewel de R.K. harmonie „St. Caecilia" pas sedert November de heer Lou Ter voort als haar directeur kent, heeft zij gemeend de grote kring van belangstellen den het winterconcert niet te mogen ont houden. Dit werd Zaterdagavond in ge bouw „Concordia" gegeven met een pro gramma, dat niet groot was, maar wel enkele zeer goede werken vermeldde. Dat hierop ernstig is gestudeerd lijdt geen twijfel, maar het dient gezegd, concertrijp heid vraagt een langere voorbereiding. On danks de goede bezetting van het corps en de strakke directie klonk Teike's openings mars Steadfast and True te vlak. De grote proef: Beethoven's Egmont-ouverture miste jammer genoeg de fijne nuancering van het hout en het lichte koper, hoewel het basregister een bijzonder fraaie intona tie bereikte. De achtmaten-inzet van Sibelius Valse Triste verried onevenwichtigheid, die ver der haast steeds bleef, zodat het inder daad een trieste uitvoering werd. Sinfonia van J. Chr. Bach liet plotseling een geheel ander ensemble horen. De af stemming tussen hout en koper klonk voor al harmonieus in het Allegro, waarbij de bas zich goed aansloot. Een fraaie partij vertolkte de hoboïst in het Andante, hoewel hij niet gelukkig was met zijn instrument. Het Presto werd maatvast gespeeld en een frisse contra stemming gaf het de vereiste bekoring. Een mars besloot dit eerste concert onder nieuwe leiding. Het tweede deel van de avond bestond uit een toneelvoorstelling van „Opwaarts" met „De mooiste dag van mijn leven", een blijspel door Phil. Johnson. Dit niemen dalletje, dat een schone bruid op het laat ste moment toch maar laat gehoorzamen aan de wil van haar aanstaande man en niet, zoals ma jegens pa doet, „hem" onder de duim houdt, ging de spelenden vlot af. Er werd tenminste hartelijk om de dwaze zotternij gelachen. In zijn openingswoord nam voorzitter H. J. Verwey afscheid van de trouwe vaandeldrager, de heer J. Dui- neveld. Zelden is de gymnastiekzaal van de Ka tholieke meisjesschool aan de Corverslaan zo druk 'bevolkt geweest als Zondagavond bij het filmprogramma, dat voor de paro chianen van St. Joseph werd gegeven. Kapelaan J. Lemmens, die de talrijke aanwezigen begroette, dankte verschillende personen, die zich voor deze bijeenkomst hadden beijverd en speciaal de filmmensen uit Voorburg. Deze avond was bedoeld als parochie-bijeenkomst, welke op gezette tijden zal worden herhaald. De boeiende film „Jonge Arenden" was een aanschakeling van beelden over de vliegeropleiding bij de R.A.F. tijdens de tweede wereldoorlog. Na het filmprogramma yolgde een gezel lig samenzijn, waarbij het dansorkest „The Dio's" onder leiding van Ton v. d. Braak zijn gewaardeerde medewerking ver leende. PERSONENAUTO GERAMD Een personenauto, die Zaterdagmiddag direct nadat de bestuurder de richtingaan wijzer had uitgestoken, links af de Wijker- straatweg overstak om de Melklaan in te rijden, werd door een achteropkomende vrachtauto zo hevig aangereden, dat de linkerkant van de wagen over de hele lengte werd ingedeukt. Van de vrachtauto brak door de schok de koppeling met de aan hanger. De studieclub Schilders afdeling Velsen, Beverwijk en omstreken hield Vrijdag avond in „Flora" een feestavond. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer C. Keersemaker, slaagden de „Mos quito's", een aardig krontjong-ensemble, er al spoedig in stemming te brengen. Een van de leden van dit ensemble ontpopte zich als een vaardig imitator en nam de aanwezigen mee op een treinreis je van Amsterdam naar Zwolle. Na een schetsje, waarin het schilders vak niet werd vergeten, kwam het hoogte punt van de avond, een hersengymnastiek- wedstrijd. De wedstrijd ging tussen vijf patroons en evenveel gezellen, waarbij aan beide partijen 5 vakvragen en 5 alge mene vragen werden gesteld. Na de vak- vragen leidden, het kan wel haast niet an ders, de patroons met een punt, maai bij de algemene vragen bleken de gezel len hun „mannetje te staan" en zij won nen tenslotte de wedstrijd met een halve punt verschil. De zanger, die hierna met accordeon-begeleiding een Russische bal lade zong, kreeg hiervoor een dankbaar applaus. De avond werd besloten met de klucht „Aardappelen" door een toneel clubje dat onder leiding stond van de heer C. van Dongen. Eéndags-bazar een succes Het valt niet mee altijd leentje-buur te moeten spelen. Zeker niet voor een zang vereniging van het formaat als „Looft derf Heer" in IJmuiden. Elke week oefenen de tachtig leden in de Christelijke fröbel school naast de Comitéschool in IJmuiden, waar de heer W. Wieschahn met de onder scheidene stemmen „Die Jahreszeiten" in studeert. Waar echter een eigen piano ont breekt, een gemis dat zich danig doet ge voelen, hebben de leden op initiatief van mevrouw S. PlugRieken Zaterdag ge tracht door middel van ééndags-bazar de benodigde gelden bij elkaar te krijgen. Of dit hun volkomen is gelukt, is nog niet be kend. Maar gezien het overstelpend bezoek, waarin het gebouw voor Christelijke Be langen in IJmuiden, waar de ten verkoop vervaardigde artikelen lagen uitgestald, zich mocht verheugen, zal de opbrengst zeker niet tegenvallen. Zo dacht de heer H. J. te Loo, voorzitter van de vereniging er ook over. Toen de heer Te Loo des middags om drie uur met enige opwekken de woorden de bazar opende, was voorna melijk „het kleine grut" van IJmuiden, be lust op grabbelton en ontspanningsspelen, op oliebollen en andere lekkernijen, in be hoorlijk aantal aanwezig. In de avonduren hebben de grote mensen hun belangstelling getoond. In April „Die Jahreszeiten". Op 12 April zal het koor in de Neder lands Hervormde Kerk aan de Kanaal straat een uitvoering geven van Haydn's oratorium „Die Jahreszeiten". Sopstische medewerking hieraan verlenen de sopraan Mea Naberman, de tenor Han le Fèvre en de bas Herman Hiilsman. Herman Nieland zal het orgel bespelen en de H.O.V. ver zorgt de orkestbegeleiding. 20 Januari 1951 Pryzen Gr. tong 2,752.35; gr.m. tong 2,552,30; kl.m. tong 2,70—2,35; kl. tong I 2.50—2,35; kl. tong II 2,001,74; tarbot I 2,302,05, per kg. Tarbot II 96; tarbot III 79; tarbot IV 50; gr: schol 5744; gr.m. schol 79—66; kl.ni. schol 86—72; .kl. schol I 78—60; kl. schol II 45—22.50; schar 31—21,50; bot 30—19,50; wijting 25—18; gr. gul 47, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15492. per 125 kg. Aanvoer 235 kisten tong en tarbot, 405 kisten schol, 83 kisten schar, 25 kisten bot, 144 kisten wijting, 36 kisten kalbeljauw en gul. Totaal 928 kisten. Besommingen RO 9 f1160: KW 57 f3930; KW 16 f5325; KW 22 f8545; KW 127 f5650; KW 155 f4215; KW 104 f3975; KW 85 f9525. IJM 52 f 665; IJM 277 f 1750; KW 53 f 2480; KW 10 f 3600; KW 27 f 1820; KW 27 f 1560; KW 77 f 1490; KW 92 f 1080. Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de Velser Accordéonvereniging een con cert in Santpoort gegeven, nadat deze zomer enige malen een concert in het Burgemeester Rijkenspark door het slechte weer in de wielen werd gereden. Bij het Santpoortse publiek in de goed gevulde zaal van de Weyman is Zaterdagavond de kennismaking met dit ensemble ongetwij feld in goede aarde gevallen. Ondanks een handicap door griep, waardoor er een paar orkestleden te weinig waren opgekomen, hebben de heer R. Kofman en dc zijnen de aanwezigen enkele uren op pittige accor- déonmuziek onthaald. Liet men nu en dan enige steekjes vallen we denken met enige spijt aan de potpourri „Operetté-klankën" de mees te nummers zijn in goede en vruchtbare harmonie gebracht; vooral het arrange ment van de heer Kofman van het melo- dieuse „Plaisir d'Amour" klonk buiten gewoon smaakvol. Een apart woord van lof verdient de jeugdige pianist voor zijn goede begeleiding. De cabaret-artisten „Gerry" en „Terry", die het programma afwisselden, deden het met hun liedjes bij de gitaar aardig, maar zij zullen de voordrachten toch nog eens van een wat hogere plank moeten kiezen. De heer R. Th. de Cock zei in zijn ope ningswoord dat het in de bedoeling van de accordéonvereniging ligt, dit eerste optre den in Santpoort door meer te laten volgen. Na afloop bleven de danslustigen nog enige tijd gezellig bijeen. VERBREDING VAN DE GALGEWEG Als onderdeel van het bouwrijpmaken van een complex terreinen in Beverwijk zal bin nenkort een gedeelte van de Galgenweg worden verbreed en in overeenstemming met het uitbreidingsplan worden gebracht. Voor het verbeteren van een niet in het uitbreidingsplan begrepen gedeelte van deze weg, gelegen voor de R.K. scholen, ver zoeken B. en W. van Beverwijk de raad, een crediet toe te staan van f 19.500. Met uitzon dering van het hoekpunt bij de Arendsweg zal de Galgenweg dan geheel aan de nieuwe eisen zijn aangepast. MATERIAAL VAN DE REINIGING MOET VERVANGEN WORDEN De vuilnisophaaldienst in Beverwijk be schikt thans over twee roltrommelwagens en twee vuilniswagens van het oude type. Omdat de laatste twee het volgend jaar ge heel afgeschreven zullen zijn, wenst men tijdig de beschikking te hebben over een derde roltrommelwagen. Gezien de lange levertijd van een roltrommel, is het reeds nu nodig over te gaan tot aanschaffing van een chassis. Ook in vex-band met de huidige materialenpositie is het van belang deze aan koop thans vast te verrichten, waarom B. en W. van Beverwijk de raad hebben voorge steld om een crediet van f 9000 voor dit doel te verstrekken. Hockey competitie Tripje nam hen ook mee naar de kust van Palmeiland, en naar de baai, waar de Zwartjes-prauwen en kano's af en aan voeren. Dat vonden ze 'n leuk gezicht. „Die gaan elke dag op de visvangst!" legde Tripje uit. „En ze halen en brengen ook allerlei koopwaar bij andere eilanden." Rick en Bunkie verveelden zich geen ogenblik, en ze waren goede maatjes met de- vriendelijke zwartjds. Maar toch verlangden ze naar het ogenblik, waarop Liezebertha en Oepoetie zouden aankomen op het eiland. Dat kon iedere dag gebeuren, want ze waren al onderweg, verklaarde Tripje. Dus keken ze elk ogenblik naar de lucht, want daaruit zouden ze komen. En eindelijk.... ja, daar hoorden ze een gebrom in de verte „Daar komen ze!" riep Bunkie verheugd. Ja, dat kon weieens waar zijn; het gebrom kwam naderbij, en jadaar zagen ze in de verte het vliegtuig naderen! Het glinsterde in de zon als een zilveren vis en kwam snel dichterbij. Toen het boven hun hoofden zweefde, zwaaiden ze alle drie. BDHC en Rood Wit hebben Zondag te Bloemendaal de strijd aangebonden. De Bloemendaalse dames hebben gewonnen met 100, met doelpunten van de dames M. Francken (5), J. Jurrissen (3), D. van Wessem en W. Ament (ieder 1). Het te langzame en onsamenhangende spel van Rood en Wit kon niet op tegen het snelle BDHC met een veel beter ploegverband. In de eerste minuten waren de Iieeni- steedse dames sterker en kregen enkele korte en lange hoekslagen toegewezen, waarvan zij evenwel geen gebruik maak ten. Het beste voldoet de linkervleugel, maar zonder steun van de overige speel sters bleef succes toch uit. Bij de Bloemendalers waren vooral de danies M. Wijnstroom, in de middenlinie en J. Jurrissen en M. Francken in de voorhoede, op dreef. BMHC verloor van TOGO (13) Al veroorzaakte het door de regen glad de veld vele valpartijen, toch werd in Bloemendaal tussen BMHC en Togo een wedstrijd gespeeld, die het aanschouwen zeer zeker waard was. Een zeker schij nend doelpunt werd door Minnema door een overtreding voorkomen. Door het niet juist nemen van de straf bully werd een strafdoelpunt toegekend (01). Met deze stand kwam de rust. In het eerste kwartier na de hervatting, toen de Haagse achterhoede ver naar vo ren kwam, brak de Bloemendaalse rechts buiten H. Markus door en maakte gelijk (11). Nog geen vijf minuten later namen de Hagenaars de leiding uit een straf- corner (12). Enkele minuten voor het einde doelpuntten zij uit een aanval nog maals, waarmede zij de stand op 13 brachten. Door deze overwinning herneemt TOGO weer de tweede plaats, maar de mogelijkheid, dat het ongeslagen HHIJC nog kan benaderen, is vrijwel uitgesloten. De uitslagen luiden: Heren. Eerste klasse: HDMBe(Fair afg.; HilversumAmsterdam 01; HOCHHIJC 1—3; BMHC—TOGO 1—3; Gooi—Laren 1—2. Promotieklasse A: Groen GeelHHIJC II 5—1. Promotieklasse C: AlkmaarStrawberries 1—0. Tweede klasse D: Strawberries IIHBS II 3—2; Eechtrop—Zandvoort 01. Derde klasse B: BMHC 5Alliance 2 21. Dames. Eerste klasse: Be Fair—HHIJC 0—2; Hilversum—TOGO 0—0; Amsterdam- Gooi afg.; BDHC—Rood Wit 10—0. Promotieklasse A: AmersfoortAmsterdam III 00; KampongLaren 10. Promotieklasse B: BDHC III—BDHC II 6—2. Tweede klasse A: HHIJC II—Leiden II 50; HLCEver Swift 20; Groen Geel Asvion 71. Tweede klasse D: BDHC IVIjsvogels 0—5; Rood Wit II—Gooi II 3—1. Derde klasse C: Leiden 3—Rood Wit 3 2—2. Derde klasse D: Strawberries 2BDHC 5 2—0; Ijsvogels 2—HBS 2 0—4. Vierde klasse D: Hermes 2—Strawberries 3 7—0. Eerste klasse, heren BINNENLAND Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemendaal, zal morgen, Dinsdag 23 Januari, geen spreek uur houden. De Gebroeders Stork en Co's apparaten- fabriek N.V. te Amsterdam heeft van twee verschillende Portugese maatschappijen be langrijke opdrachten ontvangen. Het betreft de levering van een complete palmolie- fabriek en een complete fabriek voor verwer king van Sisalvezel. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van de weg Leeuwarden—Groningen. Het laagst is inge schreven door het Aannemers-Wegenbouw- en Transportbedrijf J. M. Samson te Oegst- geest voor f447.000. Hoogste inschrijver was C. Dijkstra's Aannemersbedrijf N.V. te Breda voor f 559.300. HAARLEM EN OMGEVING In de Giisbreght van Aemstelstraat is Zaterdagavond de 33-jarige Haarlemse ver tegenwoordiger P. N. A. aangehouden die ervan wordt verdacht onder invloed van sterke drank te hebben gereden in een auto, die hij na een drinkgelag had gestolen in de Rozenstraat. In het Grote Gasthuis is van H. een bloedproef genomen. De Haarlemse recherche heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag de 20-jarige C. P. en haar moeder de 60-jarige L. P. aan gehouden. C. P. wordt ervan verdacht een étui met enige honderden guldens te heb ben gestolen. L. P. wordt van verduistering van dit geld verdacht. HHIJC 10 10 0 0 20 41—8 TOGO 9 6 1 2 13 16—10 Gooi 10 4 4 2 12 13—7 HOC 9 5 1 3 11 20—15 BMHC 10 3 5 2 11 18—12 Laren 10 4 3 3 11 16—17 Be Fair 11 1 3 7 5 8—24 Amsterdam 9 1 2 6 4 4—20 Hilversum 11 1 1 8 3 11—18 Eerste klasse, dames BDHC 9 8 1 0 17 36—8. Hilversum 11 5 2 4 12 12—ll TOGO 10 5 1 4 11 14—12 HHIJC 9 5 0 4 10 13—8 Gooi 8 3 1 4 7 12—11 Amsterdam 7 2 2 3 6 7—11 Be Fair 7 2 1 4 5 4—13 Rood Wit 9 1 0 8 2 13—37 Schaatsenrijden In het Bislet-stadion te Oslo werd onder belangstelling van 25.000 toeschouwers een aanvang gemaakt met de tweedaagse wed strijden Noorwegen BNederland en Noor wegenZweden. Vooral de 'wedstrijd tussen de Noorse ploeg B en de Nederlandse rijders leverde een maximum aanspanning op. Er wer den aantrekkelijke duels geleverd, waarbij onze landgenoten uitstekende tijden no teerden. Beide landen hebben na de eerste dag 21 punten. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Nic Stene (Noorwegen) 43.6 sec. 2. Van der Voort (Nederland) 44.6 sec. 3. Karlsen (Noorwegen) 45 sec. 4. De Koning (Nederland) 45.5 sec. 5. Broekman (Nederland 45.7 sec. ö.^Norlund (Noorwegen) en Wahl (Noorwegen) 45.8 sec. 8. Charisius (Nederland) 46 sec. 5000 meter: 1. Broekman 8.21. 2. Wahl 8.26.8. 3. Van der Voort 8.27.1. 4. Karlsen 8.30.2. 5. Norlund 8.33.4. 6. Stene 8.40.2. 7. De Koning 8.57.7. 8. Charisius 9.00.4. De uitslagen van NoorwegenZweden waren: 500 meter: 1. Sverre Farstad (Noorwe gen) 44 sec. 2. Hjalmar Andersen (Noor wegen) 45 sec. 3. Roald Aas (Noorwegen) 45.3 sec. 4. Goethe Hedlund (Zweden) 45.4 sec. 5000 meter: 1. Hjalmar Andersen 8.13.3. 2. Hedlund 8.18.7. 3. Haugli (Noorwegen) 8.20.2. 4. Asplund (Zweden) 8.21.8. Bij zeven graden vorst en onder belang stelling van 25.000 toeschouwers werden wedstrijden Zondag voortgezet. NoorwegenZweden: 1500 meter: 1. An- WEEK ABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Handbal De Zondag met zijn vele afgekeurde velden bracht geen schokkende gebeurtenissen in de competitie. In de hoofdklasse was het alleen dc nederlaag met 2—0 van Hygiëa (dames) op Zeeburg, die niet werd verwacht. U.D.I. bracht het er tegen D.E.S. wat pover af, maar de overwinning van 21 is voldoende, om deze uitstekende ploeg verder naar het landskampioenschap op te doen stomen. Bij de heren won Hellas met 61 weer overtuigend, ditmaal van Baluw Wit. D.E.S. schoot wat uit zijn slof met zijn zege op Olympia (Hengelo). De enige gespeelde wed strijd in de eerste klas gaf een uit de toon valiend resultaat. H.O.C. (dames) moest tegen het toch wel zwakke Vrone een veer laten. Dat het voor H.O.C. geen beter slot oplever de dan een gelijk spel (11) is mede te wij ten aan de slechte omstandigheden waar onder gespeeld moest worden. Dit laatste geldt vooral ook voor de dames van Bato, die weliswaar de stand blank konden hou den, maar tegen Nieuwe Niedorp meer ver dienden. De heren van Rapiditas konden het ondanks hard werken tegen Niloc 2 niet bol werken en verloren met 32 De dames van Bato speelden 0—0 tegen Nieuwe Niedorp. In de afdelingsklassen zette B.G.V. de reeks overwinningen voort, al was de tegenstand van IJmond groter dan verwacht werd. Het resultaat was 10. De heren van IJmond brachten het er beter af dan hun vrouwe lijke clubgenoten. Na een groot aantal doel punten kwam het einde met een overwinning van 13—6 voor de Velsenaren. Een zeer goede prestatie leverde Bato 2 (dames), door de talloze stormlopen van CSV het hoofd te bieden. Toch slaagde CSV er in twee doelpunten te maken. Het resultaat was 2—0. IJmond 2 won met 1—0 van CSV II. Paardensport Het Italiaans-Amerikaanse paard „Mighty Ned", eigenaar graaf d'Orsi Mangelli, be rijder A. Finn, heeft te Vincennes de prix d'Amérique gewonnen, de belangrijkste wedstrijd op drafgebied van de gehele wereld, die plaats heeft over 2600 meter en begiftigd is met acht millioen francs aan prijzen. Tweede werd het Italiaans- Amerikaanse paard „Scotch Thistle" van Scuderia Ticino, berijder O. Zamboni, derde het Franse paard „Chambon" van A. M. R. Michel, berijder Ch. Mills en vierde Banco III van A. A. Kling, berijder G. Bottoni. dersen 2.19.6. 2. Roald Aas 2.20.6. 3. Far stad 2.21.2. 4. Haugli 2.22.3. 5. Viggo Han sen 2.23.3. 6. Hedlund 2.23.6. 7. Martinsen 2.23.8. 8. Wickstroem en Carlsson 2.25.4. 10. Engstroem 2.26.1. 11. Asplund 2.27.4. 12. Dahlberg 2.30.3. 10.000 meter: 1. Andersen 17.02.1. 2. Haugli 17.19.2. 3. Asplund 12.22.5. 4. Hed lund 17.33.1. 5. Roald Aas 17.45. 6. Viggo Hansen 17.50.4. 7. Martinsen 17.53.8. 8. Karlsson 18.00.3. 9. Wickstroem 18.11.4. 10. Dahlberg 18.15.4. 11. Engstroem 18.28.3. Noorwegen behaalde 145 punten en Zwe den 75 punten. De resultaten van de landenwedstrijd Noorwegen BNederland van de tweede dag luiden: 1500 meter: 1. Van der Voort 2.19.6. 2. Broekman 2.21.1. 3. Nic. Stene 2.21.7. 4. Norlund 2.23. 5. Karlsen 2.24.3. 6. Henry Wahl gevallen 2.24.9. 7. De Koning 2.28.5. 8. Charisius 2.28.6. 10.000 meter: 1. Broekman 17.26.5. 2. Wahl 17.36. 3. Yngvar Karlsen 17.45.5. 4. Norlund 17.51.7. 5. Van der Voort 17.52.0. 6. Stene 18.14.0. 7. De Koning 1836.8. 8. Charisius 18.50.0. Beide landen behaalden 42 punten. FEUILLETON 31) „Luchtenbeld, en ik geloof niet, dat hij loog." We zaten op een zachte bank in een hoek van de salon, waar we weer wat op temperatuur kwamen. Toch geen kwade vent, die Branthorst om chocolade te ma ken, terwijl zijn vrouw al in bed lag. Eer. dienstmeisje heb ik ook niet gezien. „Wat heb je straks eigenlijk gedaan?" vroeg Daisy. „Een hapje gegeten en eens rond geke ken." „Heb je je niet verveeld?" „Het meisje, dat me verpleegd heeft, hield me gezelschap. Een aardig kind. Overigens niet meer dan vriendschap." Ze liet niet blijken of ze me al of niet geloofde. Vreemd, soms is het alsof ze mijlen ver van me weg is en dan weer weet ik, dat we bij elkaar horen. „Vergeet je Klinkhamer niet?", zei ze. „Ik blijf nog even hier om wat warmer te worden." Ik kreeg van Branthorst een kop voor Klinkhamer en voorzichtig balancerend probeerde ik boven te komen zonder de kop een voetbad te geven. Toen ik in de deuropening stond, hoorde ik Heins stem: „Deur dicht. Stil. Kom gauw hier, er is juist iets gaande." Ik zette de kop op een nachtkastje en sloop overbodig voorzichtig naar het raam. Zacht zoemend stond een lage auto voor de garagedeuren, alleen de stadlichten op de spatborden brandden. De deuren wer den geopend en de wagen gleed, welhaast geruisloos voor ons, naar binnen. De hele scène had slechts enkele tellen geduurd. „Dat is niet veel," zei ik teleurgesteld. „Nee, dit is niks", beaamde Klinkhamer, „misschien is ie vooruit gereden om te kijken, of alles voor elkaar is. 't Kan best zijn, dat ie nou opbelt, dat ze kunnen ko men. Ga in elk geval maar tegen de jon gens zeggen, dat ze zich klaar maken." Ik wilde in deze phase niet graag meer iets missen en ik liep vlug naar de salon om het nieuws over te brengen. Daisy ging met me mee terug. „Niets meer geweest?", vroeg ik. „Nee", zei Klinkhamer. We wachtten weer voor het open raam, minuten gingen voorbij, vijf, tien minuten, een kwartier, buiten was het rustig en we schrokken slechts even van een kat, die soepel van een platje in de tuin sprong. Bladeren en enkele dode takken kraakten, dan was het weer opvallend stil. „Ik geloof, dat jullie...." maar Klink hamer voltooide de zin, waarin hij onze informatie wilde critiseren, niet. Het was het laatste uur rustig op de weg ge worden en daarom luisterden we dadelijk gespannen naar het donkere gebrom, dat gedurig sterker werd. Dit was geen luxe auto. Een zware truck? Daisy hield mijn hand vast. Klinkhamer hoorde ik zwaar ademen. Uit de richting Tilburg zagen we twee sterke koplampen naderen en het motorlawaai was ongewoon luid. De wagen naderde snel. Zou hij doorrijden, was het loos alarm geweest? De koplampen werden uitgescha keld, een lomp, donker gevaarte, zwenkte wijd uit naar rechts, slechts een ogenblik stond de auto stil, terwijl de garagedeuren open zwaaiden. We hadden geen gelegen heid vast te stellen, wat voor wagen het v/as. ,,'t Is voor elkaar," zei ik opgewonden. Een nieuw geronk, nu minder zwaar en weer koplampen, welke vlak bij Munni- kenbergs garage uitgingen. De garagedeu ren waren niet gesloten en de tweede wa gen verdween eveneens in de wijde ruimte onder het plaatijzeren dak. Honderd meter er achter doemden voor de derde maal lichten op en ook ditmaal was het raak. En daarna werd deze manoeuvre nog een keer ten uitvoer gebracht. De roodwitte garage-deuren werden toen gesloten, rus tig, gedecideerd. Er was geen ogenblik verwarring geweest rondom Munniken- bergs expeditiebedrijf. De organisatie klop te. Vier vrachtwagens en een personenauto binnen. „Een minuut nog wachten", zei Klinkhamer geforceerd beheerst. In de garage werd een lamp aangesto ken; door de grote vensters, hoog in de muur, zagen we een flauw oranjekleurig schijnsel. „Van hieruit kunnen jullie het goed zien," zei Klinkhamer en stond op. We gaven geen antwoord, maar volgden hem. HOOFDSTUK IX. Scrammzei ik tegen Joe. Ik voelde Daisy's hand in de mijne beven. „Heb je het koud?" fluisterde ik. „Ik ben ineens bang. Het is alsof er iets mis zal gaan, zo'n gevoel heb ik. Duurt het nog lang?", vraagt ze. „Hij wacht op de motoren." Daarna liggen we plat op het gras, dat vochtig is en koud. Tien meter voor ons is de garage. Er wordt hard gewerkt. We horen iets zwaars, een kist waarschijnlijk, over de vloer slepen, een auto-portier wordt dichtgeslagen en een mannenstem vloekt. De andere geluiden zijn niet zo gemakkelijk thuis, te brengen. De politiemensen hebben de garage om singeld. Na de tuin van de burgemeester volgde inderdaad nog een smalle strook bouwland met als enige, en trouwens een voudig te nemen hindernis, een ondiepe greppel. Wij zijn in de buurt van Klink hamer gebleven. We liggen juist buiten het gele lichtvlak, dat ontstaat door het lampcnschijnsel, dat door de ramen, hoog in de garage, omlaag valt. Ik probeer de motoren te horen, waarop wij wachten, maar voorlopig hoor ik alleen bij vlagen het geritsel van het door de wind bewogen gebladerte van het struikgewas achter ons. Het licht in het woonhuis is uit, misschien staat daar een wachtpost van de smokke laars, maar ik kan me tqch moeilijk voor stellen, dat onze opmars zo onzichtbaar is geweest, dat deze uitkijk niets gezien zou hebben. Binnen vijf minuten na de telefo nische waax-schuwing zou de motorpolitie present zijn, heeft Klinkhamer me vroeger op de avond verteld. Het lijkt me al veel en veel langer, dat we hier op de kille grond liggen. „Zou Joe er bij zijn?" Ze heeft Joe veel over zijn leven laten vertellen, ze heeft gedaan of ze er belang in stelde en dat maakte hem gelukkig en ook argeloos en daardoor kon zij haar ver raad plegen jegens hem. Ze heeft gemerkt, dat deze Joe Roberti een groot kind is, die in een leven van veel geld en veel luxe een compensatie wil vinden voor de jaren, dat hij leefde in een krot in de negerwijk van New-Orleans. Hij .wilde proberen de scheldwoorden en de schop pen, die hij daarginds van de blanken ont ving, te vergeten en zijn eigenwaarde als mens terug te kx-ijgen door dure, gele schoenen te dragen en een opvallend geruit pak. Dat blonde meisje, dat anders was dan de vexdopen blonde geiden, die hij al eerder in bars en nachtkroegen had leren kennen, had hem een geluk geschonken, dat hij nog niet eerder gekend had. In haar gezelschap voelde hij zich een fat soenlijk mens, die zich voor niemand be hoefde te schamen en voor niemand uit de weg behoefde te gaan. Joe kon misschien ook wel met melancholie terugdenken aan de jaren van zijn jeugd in New-Orleans, maar de angst voor dat leven ginds, waar hij weer een neger zou worden, zonder recht op eigenwaax-de, deed hem deserteren uit het leger en deed hem knoeien om het geld te kunnen verdienen, dat hem in zijn eigen ogen tot een achtenswaardig man maakte^. „Zou Joe er bij zijn?" Ze denkt, dat ik haar woorden niet ge hoord heb. „Als hij er bij is, zullen we het probe ren," zeg ik. „Dank je Tom. Ik hou van je, vooral omdat je me begx-ijpt." Ik was de motox-en vex-geten en die zijn nu ineens dichtbij. Een zwaar, nijdig ge brom en felle lichtbundels rechts van ons. Klinkhamer en de drie, die bij hem zijn, richten zich op. De nacht is plots vol van lawaai. Knallende motoren, luide bevelen, door remmen geblokkeerde wielen, ciie gierend over het asfalt schuiven. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6