Vijf hoogoven-afdelingen trekken op om 25 jaar te herdenken De visfileermachine komt hopelijk eind Februari in hal A. Gemeente wil niet langer alle films over één tarief „scheren AUTO-RIJSCHOOL REIJM Visserij-varia Feesf in Walserij-West De heer W. Capelle in bloemen en cadeaux gezet AU T O'R IJL E $2 Velsen houdt zich goed tegen de griep Agenda voor Velsen De „Metamorfosis" zal wel opgeblazen moeten worden „Verdeeld kamp" in studie bij „Wijkeroog" SCHEEPVAART IJMUIDEN MARKTBERICHTEN Moderne aanpak van een oud probleem Beverwijk „Ik hou van je - dat is alles" van Jerome K. Jerome Na dertig jaar beheer over 5000 hectare Beverwijk heeft geld nodig voor gedane kapitaalsuitgaven Doopsgezind Zangkoor gaat vergaderen Agemcla. voor Beverwijk „Monsieur Vincent" Castricum DINSDAG 23 JANUARI 1951 5 In het feestelijk versierde schaftlokaal van walserij-West werd de heer W. Cap- pelle ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum gehuldigd. Uit de toespraken bleek, dat de jubila ris een van de veteranen is, die in verschil lende afdelingen hoogovens, kooksovèns, kernploeg, havens en walserij-West heeft gewerkt. De gelukwensen der directie werden uit gesproken door de directeur P. R. Bentz van den Berg die deze felicitatie van de gebruikelijke enveloppe vergezeld deed gaan. Ir. J. T. van der Koogh, chef van de walserij-West, noemde deze dag een bij zondere, omdat de heer Cappelle de jong ste jubilaris is aan de walserij, tweeledig jong: in jaren en in duur van zijn werk zaamheid. Een kwarteeuw geleden stond hier een fabriek met zeer bescheiden appa ratuur, nu is die fabriek uitgegroeid tot een bedriif met wereldreputatie en mannen als Cappelle, in trouw en toewijding aan het werk, hebben die groei niet alleen mee gemaakt maar ook sterk gestimuleerd. Vervolgens sprekende namens de be drijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, felici teerde ir. v. d. Koogh de jubilaris namens de bedrijfsdirectie en vereerde hem met het gedenkboek en het getuigschrift der Maatschappij. De volgende spreker, ir. D. A. van der Werff, chef van de kooksfabriek, herin nerde er aan, dat de heer Cappelle meer dan de helft van zijn diensttijd bij de kooksovèns heeft doorgebracht. Ook de afdeling Hoogovens, die de heer Cappelle geruime tijd tot haar medewer kers mocht rekenen, had een vertegen woordiging gezonden met de bedrijfs- assistent, de heer J. P. Hagen, als woord voerder. De heer Hagen noemde de jubi laris een toegewijde werker die bij de oude kameraden nog altijd zeer goed staat aan geschreven. De heer M. J. Janssens, chef van het havenbedrijf, sprak er zijn vreugde over uit, deze oude functionaris van de havens bij zijn jubileum namens de oude collega's de hand te mogen drukken. Bij de afdeling leeft de herinnering aan hem als een goed werker en oprecht kameraad. Aansluitend aan de toespraak van de heer Janssens kwamen van de afdeling havens enige afgevaardigden geschenken aanbieden, die van hartelijke toespraken waren verge zeld; ook mevrouw Cappelle werd in de bloemetjes gezet. Het kernlid van walserij-West, de heer P. Castricum, kweet zich vervolgens op voortreffelijke wijze van de taak, hem door ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Telefoon 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Hoewel de Velsense huisartsen het druk hebben met een grote schare grieppatiën- ten, is er geen reden om van een werkelijke epidemie in deze gemeente te spreken: de indruk van de controlerend geneesheer van het gemeentepersoneel bijvoorbeeld is, dat het aantal grieppatiënten niet opvallend afsteekt bij dat van het vorige jaar. BIJEENKOMST VAN DE VERENIGING VAN HUISVROUWEN De afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt Woensdagmiddag in het Patronaats gebouw een bijeenkomst, waarop mevrouw Bakker Breed uit Schagen werken van Van Suchtelen, Heijermans, Ibsen en Mul- tatuli zal voordragen. Op Dinsdag, 6 Fe bruari, houdt voorts de heer Rooy voor de huisvrouwen een causerie over bont soorten. VOLKSHUISVESTING ZOCHT ZICH EEN ANDER HUIS Met ingang van Woensdag worden de Gemeentelijke Dienst voor de Volkshuis vesting en de Woningstichting Velsen ver plaatst naar het voo:rmalige gebouw van de dienst van Openbare Werken aan de overzijde van het station; het adres wordt nu Stationsweg 13. Het telefoonnummer blijft als vroeger. Men wijst er nadrukke lijk op, dat deze dienst geen kwesties be handelt, de woonruimte-verdeling betref fende. ■.CHRISTENROEPING IN DE POLITIEK" In het Verenigingsgebouw aan de Wil- lemsbeekweg hield de Anti-Revolution- naire Kiesvereniging „Nederland en Oran- 3E Maandagavond een ledenvergadering, waar het woord gevoerd werd door het raadslid J. Visser, die zijn toespraak hoofd zakelijk wijdde aan de roeping van Chris tenen in de politiek. Spreker zeide, dat de antithese en de daaruit voortvloeiende isoiementsgedachte, hoe vreemd sommigen die ook mogen vinden, noodzakelijk is, om bat „de wereld tegenover ons gaat staan met haar eigen wijsheid en haar eigen Politiek en niet die, welke Christus ons gebiedt. Echte levensgemeenschap, ook in he politiek, is alleen mogelijk indien deze stamt op één levenswortel: Christus. Dat Christen is betekent, naar spreker zeide, niet, dat men met gekruiste armen afwacht wat er komen gaat, evenmin be ekent het isolement, dat men zich in zelf genoegzaamheid uit de wereld terugtrekt, maar dat ieder uit dit isolement actief is om op sociaal, economisch en politiek ter- lem de naaste te dienen met achteruitstel- hng van zichzelf. De heer Visser sprak voorts uitvoerig over wat hij noemde het »herkistische" streven van de Gerefor meerde Politieke Bond en over de door braakgedachte. DINSDAG 23 JANUARI NewYork"20 UU^ -0nder het asfalt van p- WOENSDAG 24 JANUARI Jinwi s' 14 tot 15 uur: Spreekuur wet- houder van Financiën. lhaha, 20 uur: Als Dinsdag. de jubileumcommissie opgedragen, het jubileumgeschenk te overhandigen. Een fauteuil een gelijk exemplaar als waar mede de afdeling havens mevrouw Cap pelle gelukkig had gemaakt werd bij de geschenken gevoegd. Als laatste spreker kwam de heer J. Snip, baas van de afwerkhal, gelukwensen. Hij uitte waarderende woorden over zijn „jonge" medewerker en sprak de hoop uit, dat hij de jubilaris, die getoond heeft voor het werk niet uit de weg te gaan, nog vele jaren in zijn afdeling zou mogen be houden. Het wrak van de „Metamorfosis", het Griekse stoomschip dat op 1 December met vliegend weer vlak bij de Noordpier strand de en in tweeën brak, zal hoogstwaar schijnlijk opgeblazen moeten worden. De lading zwavelijzer is nog voor een groot deel in de ruimen aanwezig en voor zover men heeft kunnen nagaan is de sub stantie nog niet hard geworden: dit zou eerst gebeuren zodra de pyriet aan de lucht blootgesteld wordt. De Rijkswaterstaat heeft geprobeerd het schip te laten leeghalen, maar dit is op te veel moeilijkheden gestuit, zodat het er nu wel van zal komen, dat er zodra het weer permanent wat rustiger wordt een flinke springlading in wordt gebracht en het wrak de lucht in gaat. De toneelcub der buurtvereniging „Wij keroog" bereidt zich voor op de eerstvol gende uitvoering voor de leden, welke op Vrijdag, 30 Maart, in het Kennemer Theater te Beverwijk wordt gehouden. Na het succes met het toneelwerk „Boeng Toni" heeft „Wijkeroog" het aan gedurfd om thans in studie te nemen het zigeunerspel in drie bedrijven „Verdeeld kamp". Maandag 22 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Maasland van Ham burg. Delft van Hamburg. Corona van Man- tyluoto. Arnold Bratt van Gothenburg. Glen- finlas van Indonesië. Werna van Stockholm. Falcon van Londen. Kaap Falga van Kalmar. Ulmbröder van Hamburg. Brouwersgracht van Pernovicken. Bomma van Oslo. Tawali van Liverpool. Edgewater van Abadan. Vertrokken zijn: Emke naar Parijs. Bois Rose naar Noordzee. Noreg naar Bilbao. Betsamo naar Gdynia. Ary Scheffer naar Bordeaux. 22 Januari 1951 Besommingen IJM 39 Schoorl f17.200; IJM 10 Hattem f 17.460; IJM 183 V. Bank f21.100. Een trawler besomde f21.000. SCH 45 f8480; VL 30 f9285; IJM 204 f3400; KW 124 f3600; KW 56 f3630; KW 37 f6645; KW 65 f3505; KW 130 f3515; KW 59 f2360; KW 17 f 4045; KW 107 f 3530; KW 84 f 4935; KW 64 f2690; KW 114 f3410; KW 227 f3210; KW 7 f6730; KW 6 f3810; KW 54 f3440; KW 140 f 4490; KW 147 f 3730; KW 25 f 2965; KW 73 f 3070; KW 41 f4890; KW 176 f 10.310; KW 163 f2830; KW 108 f2825; KW 91 f2330; KW 50 f3310; KW 169 f3790; KW 24 f2550; KW 125 f4735; KW 162 f3715; BU 33 f4020; IJM 276 f 2040; KW 210 f 1730; KW 34 f 2445; KW 94 f 1945 KW 5 f 347*0; KW 28 f 2620; KW 67 f 3875. Naar wij vernemen zal de grote visfileer machine, die door de jonge IJmuidense Rehaco een combinatie van reders en handelaren in Duitsland is aangekocht, omstreeks eind Februari inderdaad in de vïshal verschijnen, tenzij de omstandig heden in Duitsland de uitvoering van deze order tijdelijk onmogelijk maken. Het ge vaarte zal een plaatsje krijgen in hal A, waar reeds ruimte voor hem wordt ge maakt. De machine heeft namelijk 13.50 X 13.50 meter grondoppervlakte nodig voor zich zelf en de arbeiders, die haar bedienen en slechts in hal A was deze ruimte door uit breken van een paar muren vrij te krijgen. De Rehaco denkt met deze nieuwe' vin ding op het gebied van fileren een aantal problemen dichter bij hun oplossing te brengen en zij vertrouwt er ondanks een afnemende tegenstroom bij de handel op, dat de samenwerking waaruit zij geboren werd, zich tot in lengte van jaren zal voortzetten. De afvoer van het afval na het fileren zal waarschijnlijk door middel van een lopende band naar de pufschuit geschieden, een Jacobsladder kan eventueel zorgen voor het transport van de bewerkte vis naar de vrachtauto's. Het nijpend gebrek aan geschoolde ar beiders op bepaalde dagen kan door de fileermachine waarschijnlijk eveneens ten dele opgeheven worden, zo deelde men ons van de zijde der Rehaco verder mede. SPEELTUINVERENIGING „SCHULPEN" HOUDT JAARVERGADERING De speeltuinvereniging „Schulpen", onderafdeling van de gelijknamige Velsen- Noordse buurtvereniging, zal Vrijdag 2 Februari in gebouw ,,'t Centrum" te Be verwijk haar eerste jaarvergadering hou den. Deze vergadering krijgt een feeste lijk karakter door opluistering van accor- déon- en mondharmonica-muziek; enkele weken geleden werd de mondharmonica club opgericht. De agenda vermeldt behalve de gebrui kelijke verslagen een bestuursverkiezing. De heer M. J. Marcus treedt af, maar is herkiesbaar. Voor de vacature van de heer J. Halfweeg, secretaris en die van de heren M. J. v. Vuuren en J. IJtsma zul len aanvullingen moeten geschieden. Voorts worden van bestuurszijde mede delingen van belangrijke aard gedaa.n GYMNASTIEKVERENIGING FLOREERT SPARTA' De gymnastiekvereniging „Sparta", welke haar domicilie heeft in gebouw „Concordia" hield Maandagavond haar jaarlijkse vergadering voor de leden. Bij de opening begroette voorzitter H. F. Vis ser speciaal de ere-voorzitter de heer N. de Ligt om vervolgens te wijzen op de grote taak, die „Sparta" in het ontspan ningsleven heeft. Het jaarverslag van de heer J. Groene- veld, secretaris, kon in een opgewekte toon worden gehouden, daar de vereniging niet alleen kwantitatief, maar ook kwa litatief goede vorderingen heeft gemaakt. Het kasverslag was navenant. Tot penningmeesteres werd gekozen mej. D. Massée, naast wie verder de da mes S. v. Domselaar-v. Wijngaarden en G. Rensen en de heer W. v. d. Wal een plaats in het bestuur kregen. De jaarlijkse zaaluitvoering wordt deze keer afzonderlijk gehouden; voor de adspirant-leden op 31 Maart en voor de ouderen op 7 April. Met grote instemming kon het bestuur overgaan tot de benoeming van mevrouw B. v. d. Molen-Roos tot ere-lid, waarbij haar voor de grote verdiensten voor „Sparta" veel lof toekwam. Teneinde „Sparta" meer naar buiten te laten optreden, werd besloten te trachten zoveel mogelijk aan wedstrijden en der gelijke deel te nemen. Aan het slot van de bijeenkomst, die door een prettige geest en een goede ver standhouding werd gekenmerkt, dankte de voorzitter allen, die op enigerlei wijze voor de vereniging hun krachten hebben gegeven. Inmiddels gaat de combinatie ook op de buitenlandse markt voort met het ver breden harer basis: zo konden er na een verkenningsactie op de Amerikaanse markt reeds enige bevredigende nabestellingen worden geboekt en al ontveinst men zich niet dat het huidige gebrek aan vis nog wel eens moeilijkheden zal opleveren, de wegen zijn althans gebaand en de samen werking heeft eens te meer haar nut be wezen. De Katholieke toneelstichting „Kunst door Oefening" had Maandagavond in het Kennemer Theater veel succes met een bijzonder aardige comedie van Jerome K. Jerome bij een goedlachs publiek, hoewel over het algemeen genomen deze uitvoe ring niet zo verzorgd was als ik het van dit gezelschap gewend ben. Het tempo was opvallend loom en men kende slecht de rollen, zodat het één van de weinige uit voeringen onder Hunsche's regie is gewor den waarop men het stuk tweemaal te horen kreeg. „Ik hou van je.... dat is alles" speelt zich af op een Engels landgoed waarvan de eigenaar, Lard Vernon Bantock (Hein Schram) zonder zijn titel bekend gemaakt te hebben het eenvoudige cabaretzange resje Fanny (Tiny Bruijns) te Parijs heeft getrouwd onder bovengenoemd motto. Als zij op Bantock Hall haar intrede doet, be merkt ze tot haar ontsteltenis wie haar beminde eigenlijk is. Want zij is het nicht je van zijn butler Bennett. De Bennetts zijn trouwe dienaren van de heer van Ban tock Hall, streng in hun opvattingen en groot in getal: 23 mannen en vrouwen sterk! Deze hele familie begint de jonge Lady tot een waardige meesteres op te voeden. Ze doet dit op een conservatieve en onuitstaanbare wijze, die Fanny al gauw te veel wordt. Maar het valt haar niet ge makkelijk zich los te maken uit de be moeizieke zorgen, waarmee de Bennetts haar het leven zuur maken. Hoe Fanny dit doet heeft de auteur in een vlot geschreven comedie uitgestippeld. De damesroken waren over het geheel genomen sterker bezet dan de herenrollen. De lieve oude tantetjes Alice (Jeanne Zwart) en Edith (mevrouw Tervoort) deden me vaak denken aan het duo uit „Arsenicum en oude kant", zo zoet en meelevend waren haar woorden en ge baartjes, mevrouw Martens had als Suzan ne Bennett eveneens een goede opvatting van haar rol. Tiny Bruijns gaf een charmante Fanny te zien, wat te kinderlijk misschien en niet altijd beseffend, dat ze in haar cabaret loopbaan ook wel eens voor hete vuren had gestaan. Dank zij haar spelvaardigheid zat er in haar scènes meer tempo dan in die der anderen. Haar tegenspeler gaf haar verdienstelijk partij, al bleef hij te beschei den op de achtergrond. A. J. VAN DER WEIJDEN. Een rentmeester gaat heen De heer E. Vogelenzang met pensioen De heer E. Vogelenzang sinds 1 Mei 1920 rentmeester der Provinciale Landgoederen welke sedert 1934 in beheer bij het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland zijn, zal op Woensdag 28 Februari, na een ambtsperiode van bijna 31 jaar, de dienst met pensioen verlaten. Over de ge hele kuststrook van Wijk aan Zee tot Eg- mond aan Zee zwaaide de heer Vogelenzang de scepter. Hoev/el de gronden hoofdzake lijk aangekocht werden voor waterwin- doeleinden, slaagde de rentmeester erin, er tevens recreatieoorden van te maken, waar duizenden mensen thans van de natuur kunnen genieten of hun vacantie door brengen. Het kampeerterrein in Bakkum, dat thans 6000 personen kan herbergen, kwam onder zijn bekwame leiding tot stand evenals de aanleg van het duinmeer, en ook in de opbouw van het „Slot op de Hoef" had hij het grootste aandeel. Ook aan de thans ongeveer 5000 ha grote be zitting ging de oorlog niet zonder meer voorbij, doch de heer Vogelenzang slaagde erin, met medewerking van zijn grote staf van personeel, verschillende vernielde ter reinen weer in orde te brengen, zodat er thans niets meer aan de bezettingstijd her innert, buiten de nog aanwezige mijnen. De wijd en zijd bekende, en nog vitale rent meester zal op Woensdag 24 Januari van het gehele personeel afscheid nemen en op Woensdag 28 Februari zal in hotel Borst een afscheidsreceptie plaats hebben. Lawines en sneeuwstormen hebben in de Zwitserse. Italiaanse en Oostenrijkse Alpen een groot aantal slachtoffers geëist. Spoorlijnen en wegen werden geblokkeerd, telefoonlijnen verbroken en een groot aantal huizen verwoest. Het vrijmaken van een tunnel bij Chur. Op brancards worden de gewonden in veiligheid gebracht. (ANP-Telefoto). WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Gedurende de laatste jaren zijn credie- ten voor kapitaalsuitgaven door de Bever- wijkse raad toegestaan, welke het sluiten van een of meer geldleningen tot een ge zamenlijk bedrag van 6.400.000,nood zakelijk'maken. Het zal wel niet mogelijk zijn, voor dit bedrag door het aangaan van één enkele lening dekking te vinden; het aangaan van meer leningen zal hoogstwaarschijnlijk nodig zijn. Ter bespoediging van de afdoening stel len B. en W. de raad voor te besluiten tot het aangaan van een of meer dier leningen. VERHOGING VAN GEMEENTELIJK REKENING COURANT-CREDIET De Neclerlandsche Middenstandsbank N.V., met welke instelling de gemeente Be verwijk 27 November een rekening-cou rant-overeenkomst aanging, heeft haar medegedeeld, deze overeenkomst, om rede nen welke geen verband houden met de solventie van de gemeente, op te zeggen. Inmiddels hebben B. en W. van de Amster- damsche Bank N.V., welke eveneens in Beverwijk kantoor houdt, een aanbieding ontvangen tot het aangaan van een derge lijke overeenkomst. Omdat de geldmarkt er toe noopt, van het rekening-courant- crediet in iets ruimer mate gebruik te maken dan voorheen werd gedaan, achten B. en W. het nodig het bedrag van het cre- diet van 600.000,te verhogen tot 1.000.000,—. Tot dusver werd in de kasbehoefte voor zien door opneming van kasgeldleningen voor de duur van ten hoogste een jaar, en door opneming van gelden in rekening courant. De derde mogelijkheid is het op nemen van gelden „on call". Dit zijn kas geldleningen, die door beide partijen da gelijks kunnen worden opgezegd. Aange zien opneming van gelden op deze wijze, vergeleken bij de rekening-courant een aanzienlijk rentevoordeel kan betekenen, zal het college van B. en W. de raad in zijn vergadering van Vrijdagavond de bevoegd heid vragen een bedrag van ten hoogste 1.000.000,in deze vorm op te nemen. Voor de leden van het Doopsgezind Ge mengd Zangkoor wordt Maandag 29 Ja nuari in de kerkekamer van de Doopsge zinde kerk aan de Meerstraat de jaarver- dering gehouden. De gebruikelijke verslagen worden ge volgd door mededelingen van het bestuur. Voor de bestuursverkiezing treden af de heren L. v. d. Wal, secretaris en J. v. Dijk, bibliothecaris. Eerstgenoemde is herkies baar. In de vacature mej. A. S. Scholtz moet worden voorzien. De feestcommissie zal ten slotte de leden mededelingen van haar plannen doen. DINSDAG 23 JANUARI Kennemer Theater, 8 uur: P.iratenbloed. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Zo begint het leven. WOENSDAG 24 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Piraten- bloed. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Zo begint het leven. Voorstel 15°/o minder vermakelijkheidsbelasting voor „goede films" In de raadsvergadering van Vrijdag avond zullen B. en W. van de gemeen te Beverwijk een wijziging voorstellen in de bioscooptarieven, die tot nu toe voor iedere film 35 procent van de bruto-opbrengst golden. In hun prae- advies aan de raad constateren zij, dat dit tarief geen mogelijkheid biedt tot „onderscheiding naar de aard dei- voorstelling, zodat ook de vertoning van een goede film met 35 procent moet worden belast". „Wij zijn van mening", zo vervolgen B. en W., „dat de mogelijkheid moet worden geopend zodanige onderscheiding wèl te maken, en de vertoning van goede films naar 20°/o te belasten. Dit percentage geldt, behoudens een enkele uitzondering, voor de vermakelijkheden in het algemeen. De Algemene Beverwijkse Culturele Commissie heeft voor haar derde film avond gekozen de film „Monsieur Vincent". Deze bekende film wordt op 1 Februari vertoond in het Luxor Theater te Bever wijk. TUINDERS KUNNEN WEER GRONDMONSTERS OPSTUREN Tengevolge van de vergrote capaciteit van het Bedrijfslaboratorium voor Grond onderzoek is de zeer grote stroom monsters van de najaarsinzending thans vrijwel ge heel verwerkt. Nu de vorst uit de grond is en er weer gelegenheid is monsters te ne men, wordt de land- en tuinbouwers aan geraden spoedig hun grondmonsters in te zenden. De uitslag van het onderzoek ont vangt men op korte termijn, zodat men bij de voorjaarsbemesting met de resultaten er van rekening kan houden. WEINIG VERANDERING OP DE GROENTEVEILING Ook de Castricumse groenteveiling van Maandag bracht geen verandering in de prijzen en er werd hoofdzakelijk winter groente aangebracht. Hiervoor kregen de tuinders: spruiten A 4869, spruiten B 1835, prei 914, andijvie 4151, boere- kool 2228, groene kool 12%, witlof 22 48, knolselderie 711%, peen III 57.40. Donderdag is er weer een schorseneren- veiling. FEESTAVOND „CASTRICUMSE REDDINGSBRIGADE" De Castricumse Reddingsbrigade „De Strandlopers" geeft op Zaterdag 27 Janu ari in hotel „De Rustende Jager" een feest avond voor haar leden, donateurs en ge nodigden. Een cabaretgezelschap zal op treden en het bal zal opgevrolijkt worden door Libert Eggers en zijn band. Over enkele maanden zal de IJmuidense duikbootbunker, nu nog een grauwe achter grondvulling van de Haringhaven, een grondige gedaantewisseling hebben onder gaan. Zoals wij al eerder uitgebreid konden berichten,komt er een grote kalkzandsteen fabriek in de bunker en de toegang van de havenkant tot de fabriek zal worden ge vormd door een aantal grote deuren, die de Noordgevel van de kolos heel wat vrien delijker zullen maken dan hij thans nog is. Ook het kantoorgebouwtje annex dienst woning op de Noordwestelijke hoek zal de bunker veel van zijn krijgshaftig gezicht ontnemen. Architect H. Tuninga uit Haarlem ont wierp de nieuwe gevel voor de grootste bunker van West-Europa, die na vele jaren als haringopslagplaats te hebben gediend, nu verder zal worden „gepacificeerd". Ingevolge de bepalingen van de Bio scoopwet kunnen films, welke onderwer pen betreffen van wetenschap, nijverheid, ïandbouw en handel door de centrale keu ringscommissie als zodanig worden goedge keurd. Films, voor welke dit bewijs van goedkeuring is verleend, kunnen naar onze mening voor het verlaagd tarief in aan merking komen. Vertoning daarbij van een Nederlands journaal behoeft daaraan niet in de weg te staan. Wij verwachten, dat de bioscoopondernemers er eerder toe over willen gaan een zodanige film op het pro gramma te plaatsen dan wanneer ook daar van 35°/o belasting zou moeten worden be taald. Het jaarlijks bedrag aan opbrengst, dat aldus prijsgegeven wordt, is moeilijk te schatten, maar zal waarschijnlijk betrek kelijk gering zijn. Wellicht zal hiervan enige veredelende werking op de smaak van het publiek kunnen uitgaan." Voor de Engelse pot. Zoals de zaken Maandagavond stonden, zouden de vol gende trawlers Woensdag in Grimsby markten: de Thorina met 100 kisten schel vis, 180 gul en kabeljauw, 200 koolvis, 330 wijting en 10 diversen; de Vios met 80 kis ten schelvis, 20 haring, 350 wijting, 70 gul, 80 koolvis, 20 stokkebit, 80 dichte wijting en 35 varia en de Flamingo met 370 kisten wijting, 80 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 50 schelvis, 15 makreel en 50 stokkebit. Vandaag waren er weer eens geen trawlers aan de IJmuidense afslag. Slechts een enkele kotter bracht wat plat- en fijn- vis, zodat de markt al vroeg afgelopen was. Voor Woensdag zal, voor zover tot nu toe bekend is, alleen de Eveline present zijn met 20 kisten piepers, 220 koolvis, 480 wij ting en 10 varia. Verder zijn nog thuisstomende de Catha- rina Duyvis met 20 kisten schelvis, 200 wij ting, 400 koolvis, 50 diversen en de Bergen met 210 kisten schelvis, 110 gul en kabel jauw, 250 koolvis, 60 wijting en 40 varia. Beide schepen worden voor Donderdag verwacht. Waar gemarkt zal worden is tot heden nog niet bekend. Van de Hoop, die dezelfde dag gaat afslaan, is nog geen vangstopgaaf bekend. Commandowisseling. De „Mary" welke vandaag naar zee vertrok, staat deze reis onder commando van stuurman Klinken berg die een reis invalt voor de zieke schip per Visser. Alkmaar vaart weer. De Alkmaar, die enige tijd heeft binnen gelegen, is Zaterdag weer naar zee vertrokken. Uitgaanders. Op 22 Januari vertrok ken naar zee de IJM. 226, 249, 206, 241, 203, 51, 229, 240; HK. 172; KW. 44, 97; IJM. 74, 320; KW. 155, 12, 72, 21; VL. 85 (tot 15 uur). Krap-an. Van de schepen welke Maan dag aan de afslag waren, kwamen de vol gende opbrengsten binnen: Schoorl f 17.080 voor een 14-daagse reis, Maria van Hattum f 17.460 voor een 16-daagse reis, Viking- bank f 21.100 voor een 13-daagse reis en de Mary f21.000 voor een 14-daagse reis. Bij de loggers was de Katwijk 176 uitge sproken de beste met f 10.300 en van de kotters werd de BU. 33 met f 4020 de hoogste. Wat er komt. Behalve de reeds ver melde schepen kunnen aan de hand der vertrekdata het eerst binnen worden ver wacht de Johannes Polderman (vertrokken 13 Jan.), Shamrock (vertrokken 15 Jan.), Zwarte Zee (vertrokken 15 Jan.), Batavia (vertrokken 15 Jan.). Sumattra (vertrok ken 16 Jan.) en Bloemendaal (vertrokken 17 Januari). Naar huis. De Vios, die Woensdag aan de afslag te Grimsby komt, zal na verkoop naar IJmuiden terugkeren. Niks gedaan. De Assan Reis, die de 2e Januari naar de Barendszzee was vertrok ken, is Zaterdagavond al weer op de Noord zee aangeland. De vangst was nog zeer zui nig en bestond uit slechts 400 kisten. Ver wacht kan worden dat de boot nog deze week binnen zal komen hetzij in Grimsby of in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3