Kabinetscrisis zeer waarschijnlijk Vereniging Generaal Kruis wordt vervangen door kolonel Hasselman als chef-staf „China moet de kans hebben, zijn rol in de landengemeenschap te spelen" Amerikaanse Catalina-vliegboot ongelukkig neergekomen Verklaring van minister-president verwacht bij begin van Kamer-vergadering van heden Minister s'Jacob kon zijn beleid niet langer goedkeuren Westelijke nota's te Moskou overhandigd Weel^taat Nederlandse Bank Attlee in het Lagerhuis Britse politiek is gericht op verdere onderhandelingen Frankrijk en Engeland: Het woord is aan Uitbarsting van Lamington kostte duizenden levens Wondjoe door de UNO-troepen bezet Eisenhower nog eens naar West-Duitsland HET WEER AFGEBEELD een ii|n Weerbericht 65e JAARGANG No 167 Bureaux: Kenueraerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras\veg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 2 4 JANUARI 1951 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad E OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DIT IE 29 5e JAARGANG No 2 0 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Generaal Eisenhower's snelle tournee door West-Europa, ter voor bereiding van de verdediging van dit ver deelde gebied, heeft bij de volken geen bijzondere indruk gewekt. Men neemt de ontwikkeling van zaken met scepticis me waar. Bestond er een groot geheel, waarvan men deel uitmaakte, dan zou men tenminste het gevoel hebben dat het eigen volk geraadpleegd werd in te nemen be sluiten en er zijn invloed op kon doen gelden. Als politici, die niets dan bezwaren in federale aaneensluiting zien, menen dat de volksmening hun uitwijken-voor-moei- lijkheden maar gedwee beaamt in een stemming van „het zal wel zo zijn; die knapperds zullen het wel beter weten dan wij", vergissen zij zich. De hoofdzaken zijn voor' vele verstandige mensen duidelijk genoeg. Zij zien dat men voor bezwaren en risico's uit de weg gaat en daden ver mijdt. behalve alleen het eeuwige maar- weer-bewapenen. En dat bewapenen moet dan nog geschieden onder de ongunstigsl- denkbare omstandigheden: in een gebied welks versnipperde bestuursorganisatie uit de tijd is en welks talrijke regeringen en volken voortleven in het sprookje, dat zij „souverein" zouden zijn. Ecnyoudige men sen met helder verstand begrijpen heel «oed dat dit een zwak, onwerkelijk beleid is en dat de moeilijkheden, die men poogt t'e vermijden door zich niet politiek aaneen te sluiten veel geringer zijn dan de gevaren, die men loopt door in staatkundig beleid te blijven stilstaan: achter te blijven bij zijn tijd en bij de ontwikkeling der gebeurte nissen. Prof. ir. Goudriaan heeft in hoofdartike len in de Groene Amsterdammer gesproken over „een Amerikaanse vrede, door voor zichtige Amerikaanse militairen voorbe reid" en daarna noch zijn critiek op de huidige stand van zaken, noch een pleidooi voor het scheppen van eenheid achterwege gelaten. Ook hij acht het Noord-Atlantisch verdrag te beperkt en te vaag. Hij noemt het noodzakelijk „het van een sooi't militair- technische overeenkomst te verheffen tot een duurzame politieke unie, een blijvend defensief verbond, dat volstrekte eenheid brengt in alles wat met dit gemeenschap pelijke levensverband rechtstreeks samen hangt." Hij wil een politiek orgaan zien tot stand komen, dat de bevoegdheid moet hebben tot het nemen van alle landen bindende besluiten. Het aantal leden van dit orgaan acht hij geen belangrijk vraag punt, maar de manier van stemmen wel. Elke staat zou er naar evenredigheid van zijn bevolkingstotaal in vertegenwoordigd moeten zijn. Noch voor een veto-recht, noch van de hegemonie van één staat zou sprake kunnen zijn in een geheel, waax'in alleen parlementair-democratische landen deel nemen. Ge ziet het: wat de professor wil is zeer duidelijk de federale unie. Hij noemt haar niet zo; hij heeft het over een demo cratisch verbond. Mij lijkt het méér dan hetgeen men onder een verbond pleegt te verstaan, maar goed: de benamingen zijn van minder belang dan de inhoud. Prof. Goudriaan wil verder gaan dan de Euro pese Unie-gedachte; hetgeen hij voorstaat is feitelijk de Noord-Atlantische Unie, door de Amerikaan Clarence Streit in 1938 in zijn boek „Union Now!" met zoveel aandrang en in uitvoerige uit werking aanbevolen. Misschien is het juist, te zeggen dat men nu reeds een nog groter doel dan Europese Unie naar voren moet brengen. Dat is niet de voornaamste vraag. Hoofdzaak is dat men tot daden komt, dat men eindelijk de sprong aandurft. Durven de West-Europese staatslieden dat niet, in de steeds zwakker wordende situatie waar in hun verzameling volken verkeert, dan zullen cok zonder derde wereldoorlog de gevolgen niet uitblijven. Want het oude stelsel heeft afgedaan. Goudriaan merkt op dat het niet in de Amerikaanse stijl ligt, een „verbond" zoals hij voorstaat aan te bieden. De Amerikanen, zegt hij, menen ons op alle gebieden de les te kunnen lezen. Hij citeert het Ameri kaanse tijdschrift ..Political Science Quar terly", dat West-Europa heeft aangeduid als „de decadente landen aan de rand van het Euraziatische continent". Dat is inder daad kenmerkend. Het is ook wel verklaar baar. De leidende Amerikanen, zelf een werelddeel bewonend, denken in wereld delen. Zij zien West-Europa als een smal grensgebied op een groot vasteland, dat ten dele Europees, ten dele Aziatisch is. Zij noemen dat Eurazië. Wie het vreemd vindt neme er de wex-eldkaart of een globe eens bij, dan zal hij zien hoe duidelijk het is. Bij de erkenning dat zijn democratisch verbond van de staten zou vergen, dat som mige fundamente bevoegdheden van hun nationale organen aan een boven-nationaal orgaan werden overgedragen voegt prof. Goudriaan de commentaar, dat dit oneindig e'er is dan de fictie van de ongerepte nationale souvercinileit te laten voortbe staan en dan telkens automatisch te volgen als een andere mogendheid de staat in kwestie voor het bekende voldongen feit -Hier ligt het kwaad van de tegen woordige toestand, dat met wortel en tak moet worden uitgeroeid of het zal in de toekomst nog groter kwaad te voorschijn roepen." Accoord. En het grootste kwaad is dat men niet handelt, niet durft, terwijl men nieuwe moed en ondernemingsgeest in europa zou wakker roepen door einde- ijlc de daad. Velen en ook ik zouden, gezien de onwil der Engelsen (die door ons 'oorbeeld zeker zou gaan wankelen) al .luichen als het Europese vasteland begon. Jk meen nog steeds dat dit in ieder geval oe eerste sprong zou moeten zijn. Maar men moet durven om te springen. R. P. De eerste van de zes Amerikaanse Cala- rmt i legboten, die de Nederlandse rege- hni - aangekocht, is heden van Schip- rio n!!r Rotterdam gevlogen, waar zij op °ude Maas daalde. Bij het neerkomen *°eg, hTet toestel tegen de wal bij de N.V. K? tdustrie» waardoor de neus werd ii«i j de linkervleugel geknakt en de kerdnjver afgerukt werd. Het toestel, niin i Urd werd door een Amerikaanse bnri lnoes' gerevideerd worden bij Avio- en Was nog niet door de Nederlandse 'egenng overgenomen. Minister Slikker in de Tweede Kamervergadering tijdens het voorlezen, in de nacht van Dinsdag op Woensdag, van zijn verklaring, waarin hij zeide, de consequenties te zullen aanvaarden van de door zijn partijgenoot mr. Oud ingediende motie van afkeuring, hetgeen waarschijnlijk zijn aftreden beduidt. Na een bewogen vergadering van dc Tweede Kamer, die pas om twee uur 's nachts eindigde, is het zeer waarschijn lijk dat er een kabinetscrisis zal ontstaan als gevolg van de kwestie-Nieuw Guinea. Mr. Oud heeft een door de leden der V.V.D.-fractie ondertekende motie inge diend, waarin gezegd wordt dat het kabinet is afgeweken van zijn aanvankelijk ingeno men standpunt, dat de Nederlandse souve- reiniteit over Nieuw Guinea gehandhaafd behoorde te worden, zonder de Kamer in de gelegenheid te hebben gesteld haar oor deel over deze wijziging van het regerings beleid kenbaar te maken. Mr Oud verklaarde meer waarde te hechten aan het behoud van zuiver consti tutionele verhoudingen dan aan het behoud van het kabinet, dat naar zijn mening niet gehandeld heeft overeenkomstig een juiste grondwettelijke verhouding tussen regering en parlement. Mr. Oud's partijgenoot in het kabinet, minister Stikker, heeft daarop verklaard dat hij consequenties zou verbinden aan 's-GBAVENHAGE (ANP) De minister van Oorlog, mr. H. L. s'Jacob, is tot de con clusie gekomen, dat er te veel verschil van inzicht bestaat tussen hem en de hoogste legerleiding omtrent de wijze, waarop onze strijdkrachten kunnen en moeten worden georganiseerd, zodat hij zich gisteren na afloop van de ministerraad tot zijn leedwezen genoodzaakt heeft gezien aan de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, mede te delen, dat hij zijn post aan een ander zou moeten overgeven. De minister van Oorlog was gisterochtend door de Koningin in audiëntie ontvangen. Het ligt in het voornemen de kolonel der huzaren B. R. P. F. Hasselman. inspecteur der cavalerie, voor te dragen tot chef van de generale staf. Deze benoeming zal circa 1 Februari ingaan. Voorts heeft luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer, plaatsvervangend chef van de generale staf, ontheffing uit deze functie gevraagd cn verkregen. De minister van Oorlog heeft generaal Calmeyer verzocht zich voor bijzondere opdrachten ter be schikking te houden. Het bericht, dat generaal Kruis en luitenant-generaal Calmeyer zijn afgetreden, is in de kring van de generale staf wel zeer onverwacht gekomen. Dat er een zekere tegenstelling bestond tussen de legerleiding en de minister van Oorlog was reeds lang bekend, doch verscheidene hoofd- cn opper-officieren verklaarden deze afloop niet te hebben voorzien of verwacht. Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat er tussen de, minister en generaal Kruis voornamelijk sprake is geweest van een verschil in inzicht omtrent de uitvoering van het drie-divisie-plan. De minister en generaal Kruis waren beiden voorstanders van een snelle uitvoering van dit plan. Bij ae uitwerking zag men zich voor de vraag geplaatst, waar op dit ogenblik de mensen, het materiaal cn de opleidingsruimte te vinden zouden zijn. Het ging bepaaldelijk niet om de vraag, of het plan gefinancierd zou kunnen worden, want dat er zeer vee! geld geofferd moet worden voor de defen sie. daarover waren de generaal en de minister het eveneens eens. De steeds weer andere plannen, die generaal Kruis ont wierp om de drie hierboven vermelde vraagpunten op te lossen, konden de goed keuring van de minister niet wegdragen. De minister, aldus onze zegsman, miste daarin de door hem gewenste vaste lijn. Hij wenste deze vaste lijn niet telkens door kruist te zien door nieuwe plannen. Het latente conflict misschien is het beter te spreken van een verschil van inzicht uitte zich, aldus de bevoegde zijde, in zeer verscherpte vorm na het bezoek van gene raal Eisenhower. Het verschil van inzicht werd toen zodanig verdiept dat er geen basis meer was voor een goede samenwer king tussen de legerleiding en de politieke leiding. Onze zegsman verklaarde, dat de minister het vaste voornemen heeft om zo snel mogelijk verder te bouwen aan de uit breiding van de defensie. Het besluit is genomen om het drie divisieplan uit te breiden tot een vijf-divisieplan. Met de uit werking hiervan is men reeds begonnen. Meer mutaties Verwacht wordt dat het aftreden van generaal Kruis nog verschillende andere mutaties in de generale staf te weeg zal brengen. De nieuwe chef van de generale staf kolonel Hasselman is ons gekenschetst als een uiterst bekwaam officier1, die zijn sporen heeft verdiend bij de i-eorganisatie van de cavalerie. Een hoofdofficier van de generale staf noemde kolonel Hasselman „een vechter, zo hard als een spijker". Luitenant-generaal Calmeyer zal gaan optreden als persoonlijk adviseur van de minister. Kringen, die# in nauw contact staan met generaal Kruis hebben medegedeeld, dat de ontheffing van generaal Kruis uit zijn functie van chef van de generale staf voox-- namelijk het gevolg is van diens standpunt ten aanzien van de parate troepen. Het standpunt van de generaal komt op hel volgende neer: Hij is van oordeel, dat Ne derland in de huidige omstandigheden, die Amerika aanleiding hebben gegeven tot het uitroepen van een noodtoestand, over een zekere sterkte aan parate troepen moet beschikken. Onder een zekere sterkte wordt dan verstaan twee a drie brigades die geoefend zouden moeten worden onder één divisie-staf. Generaal Kruis schijnt niet alleen overtuigd, dat ons land over deze parate troepenmacht móet beschikken, hij is tevens ovexduigd. dat Nederland er over kan beschikken. Hij acht het mogelijk thans twee a drie brigades op te roepen zonder de opleiding van de nieuwe lich tingen in gevaar te brengen. Kolonel Hasselman De kolonel der huzaren, B. R. P. F. Hasselman, die genoemd wordt als de op- Mr. H. J. Kruis. 1898 volger van generaal Kruis, werd in geboren. Hij is thans kolonel van dc generale staf en inspecteur der cavalerie. Zoals men zich zal herinneren was kolonel Hasselman in het voorjaar van 1950 militair attaché in Praag. In deze functie vertegenwoordigde hij met de zaakgelastigde J. v. d. Gaag en de handelsattaché mr. K. Westerhof de Neder landse legatie aldaar bij het gerucht makende proces-Louwers, dat in Maart tegen de Nederlandse hoofdvertegenwoor diger van de A.K.U. werd gevoex-d. Op 7 Maart 1950 keerde kolonel Hasselman van zijn post te Praag naar Nederland terug. Met ingang van 16 Noveixxber 1946 was hij eervol uit de militaire dienst ontslagen. In 1947 werd dit eervol ontslag ingetrok ken. Hierop volgde zijn bevordering tot tijdelijk luitenant-kolonel van de generale staf en werd hij toegevoegd aan de chef van de staf. deze motie, ook indien zij geen meerderheid maar wel 'de stemmen der V.V.D.-Kamer leden zou krijgen. Daar mr. Oud na de Kamervergadering aan journalisten heeft verklaard, dat zijn fractiegenoten vóór de motie zullen stemmen, is het aftreden van mr. Stikker vrijwel zeker. Dit zou leiden tot een kabinetscrisis, welke, naar onze parlementaire redacteur ons hedeniiïorgen telefoneerde, in Den Haag dan ook wordt verwacht. Minister Stikker heeft vannacht in zijn betoog tot tweemaal toe al gezinspeeld op een mogelijke kabinetscrisis, althans op zeer ernstige consequenties voor het geval de botsing tussen de liberale fractie en hem definitief zou worden. Hij roerde in dit verband het vraagstuk van de samen stelling van het kabinet aan, toen hij er op wees dat er zekere bijzondere betrekkingen tussen de vier partijen (K.V.P., P. v. d. A., C.H. en V.V.D.) en het door minister Van Schaik gevormde ministerie-Drees bestaan. Juist omdat er aantasting van die bijzon dere betrekkingen zou plaats vinden, wan neer de liberalen vóór een tegen het kabi net en ook tegen hun geestverwant gerichte motie zouden stemmen, zou minister Stik ker principieel reden zien ontslag te vra gen. Diezelfde reden geldt dan eigenlijk voor het kabinet in zijn geheel, want het zou door het openlijk wegvallen van de zwakke stut, die een van de vier partijen vormt, wijziging ondergaan. In parlemen taire kringen verluidt dat de minister president vanmiddag bij het begin van de vergadering nog vóór de stemming over de motie een vex'klaring zal afleggen om te waarschuwen, dat deze motie gevolgen voor het kabinet in zijn geheel zou kunnen heb ben. De Franse, de Engelse en dc Amerikaan se ambassadeur te Moskou hebben tijdens een door hen aangevraagd onderhoud xnet de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski het antwoord hunner re geringen overhandigd op de Russische nota van 31 December over de voorbereiding van eexx conferentie van vier. Naar in Parijse kringen verluidt hebben Frankrijk, Engeland en Amerika met het Russische voorstel tot een viermogend- hedenconferentie over Duitsland inge stemd doch verzocht eveneens andere zaken van wederzijds belang te behande len. De Westelijke mogendheden hebben zich ook accoord vex-klaard met het feit, dat de vergadering der plaatsvervangers, die de agenda van de voorgestelde vierlan- denbesprekingen zouden opstellen, niet te New York zou worden gehouden. Men heeft Londen of Parijs voorgesteld. De nota's zouden „in feite identiek" zijn. Men verwacht morgen de publicatie van de nota's. De belangrijkste wijziging in de vei'kor- le balaxxs van de Nederlandse Bank per 22 Januari is de tweede aflossing op de post van 300 millioen schatkistpapiex-, die in de laatste week van Deceiriber door de bank van de staat was ovex'genonxen. De bankbiljettenomloop is verder ge daald. Deze is voor het eerst in het nieuwe jaar weer beneden de ƒ2800 millioen ge komen en wel op 2790 millioen Kolonel B. R. P. F. Hasselman, thans inspecteur van het wapen der Cavalerie, die voorgedragen is voor de functie van chef van de Generale Staf ter vervanging van generaal - mr. H.-J.- Kruis. LONDEN, 23 Januari (Reuter). De Britse eerste minister Clement Attlee heeft Dinsdag in het Lagerhuis in een verkla- ring over de toestand in het Verre Oosten het initiatief van de Aziatische en Arabi sche staten om een staakt het vuren in Korea tot stand te brengen en de mogelijk heden van een regeling door onderhande lingen weer in het leven te roepen, toege juicht. Attlee zeide, dat de regering de mening was toegedaan, dat de U.N.O. in dit sta dium geen nieuw en belangrijk besluit dient te nemen. „Dit zou immers inhouden dat wij de hoop op het bereiken van een vreedzame oplossing hebben laten varen. En dit hebben wij niet gedaan", aldus Attlee. De laatste opmerking werd met in stemming begroet. Attlee vervolgde, dat de regering ook het vooi'stel om een commissie van goede diensten samen te stellen, die elke moge lijkheid van een regeling door onderhande lingen zou onderzoeken. De regering erkent eveneens „de naakte feiten van de situatie in Korea" en stemt in met „het veroor- clelen van de Chinese interventie ter on dersteuning van een aggressor, die het streven van dc U.N.O. heeft gedwars boomd." De leider van de oppositie, Winston Churchill, drong er bij de eex-ste minister op aan, voortdurend de ernstige gevaren voor ogen te houden, die over ons allen komen als er eexx ernstige afwijking zou optreden tussen onze politiek en die van Amerika en als een ernstige splitsing in de U.N.O. zou worden veroorzaakt door manoeuvres, die kennelijk in het belang zijn van de Sovjet-Unie." Aanhangers der regering riepen uit: „Wij zullen ons niet in een oorlog laten meeslepen." Attlee zeide, dat zijn regering het van groot belang acht, dat de eensgezindheid met het gemenebest, de Verenigde Staten en alle vredelievende landen gehandhaafd wordt. De regering is op haar hoede voor pogingen om een scheiding teweeg te brengen. „Het vredesvraagstuk is gelegen in de verwijdering van de oorzaken van oorlog, het doen verminderen van de spanningen, het bevorderen van het wederzijdse begrip, het verlenen van steun aan minder ontwik kelde landen en de bereidheid te allen tijde geschillen te bespreken", zo zeide de Engels premier. Hij vervolgde: „Het Chi nese antwoord van 17 Januari, hoewel te leurstellend, ziet er naar uit, dat het niet een definitieve sluiting van de deur be tekent. De Britse zaakgelastigde in Peking heeft opdracht ontvangen een uiteenzetting te verzoeken over bepaalde punten in het Chinese antwoord." Attlee zeide nog: Het is van essentieel belang, dat wij ons met onze vrienden be raden en hierbij moeten wij bijzondex-e waarde hechten aan de opvatting van Aziatische landen, daar het hier een Azia tisch conflict betreft. Wij moeten xxooit ge- dachtenloos en roekeloos de hoop laten varen op een vreedzame regeling van een zaak, die voor de gehele wereld van belang is. Bij de Aziatische landen is men alge meen van mening, dat China de kans moet worden gegeven zijn rol als gelijke in de landengemeenschap te spelen, mocht het zulks wensen. De bepaling der Britse hou ding ten aanzien van de nieuwe, in de po litieke commissie der U.N.O. ingediende resolutie, dient te geschieden met inacht neming van bovengenoemde overwegin gen." nemen inzake de Koreaanse crisis, over een xnet de gevoelens van de Franse re gering en verantwoordelijke functionaris sen van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Het Franse kabinet zou vandaag beraad slagen over zijn instructies aan de Franse delegatie bij de UNO. Amerika gaat door De Amerikaanse Senaat heeft een reso lutie aangenomen die zegt, dat de UNO China als „aggressor in Korea" moet be stempelen. Een dergelijke resolutie werd de vorige week door het Huis van Afge vaardigden aangenomen. De Senaat aanvaardde eveneens een resolutie volgens welke de UNO het lid maatschap aan het communistische China dient te ontzeggen. Het tijdschrift Roads: Met paarden bespannen rijtuigen plachten in het centrum van Neio York een gemiddelde snelheid van IV/-: mijl te bereiken. Tegenwoor dig halen automobielen in dezelf de straten een gemiddelde van 6 mijl. Reuter. In een te Port Moresby uitge geven officiëel communiqué wordt beves tigd, dat de vulkaan Lamington in Austra lisch Nieuw Guinea thans weer tot rust is gekomen. Ook wordt bevestigd dat naar schatting vierduizend inheemsen de dood hebben gevonden. Uit Port Moresby zal een schip met levensmiddelen en medicij nen naar het geteisterde gebied vertrek ken. Reddingsvliegtuigen cirkelden Dinsdag boven het gebied rondom de vulkaan La mington, op zoek naar overlevenden. Een Austx-alische regeringsfunctionaris, die een vliegtocht boven het getroffen ge bied heeft gemaakt, meldt twintig verlaten dorpen te hebben waargenomen „waar de huizen tegen de vlakte lagen en de ontbla derde bomen door het geweld van de ont ploffing tegen de grond waren geslagen". Vluchtelingen trekken langs allerlei bos paden door het met vulkanische as over dekte oerwoud in een massale uittocht, om te ontkomen aan verstikking door de dam pen, die na de uitbarsting nog zijn blijven hangen. Gehele dorpen liggen begraven onder lava en as. Nader wordt gemeld dat vliegers van reddingsvliegtuigen verklaarden dat het „geen nut heeft nog naar overlevenden te zoeken". Ivan Champion, een bestuurder van het district van Papoea, waarin de Lamington is gelegen, en die thans de leiding heeft van het reddingswerk, deelde mede dat het gehele Noordelijke gedeelte van de Lamington door het geweld van de uit barsting is weggeslagen. Men kan thans een rood-gloeiende kratermond waarne men waaruit nog steeds rook en stoom op stijgt. KOREA, (Reuter) Een bataljon van de UNO is Dinsdag opnieuw met verster kingen Wondjoe binnengerukt. Ook het bij de stad gelegen vliegveld is heroverd. In de afgelopen dagen heeft het bataljon de stad elke dag opnieuw bezet om haar 's nachts weer te verlaten en op een beter houdbare positie terug te trekken. De vex-bonden troepen hebben in de af gelopen twaalf uur aggressieve patrouille- tochten ondernomen en hun verdedigings posities aan het gehele West-Koreaanse front verbeterd zonder contact te verkrij gen met de vijand, aldus een communiqué van het achtste leger. (Reuter) De verbonden troepen heb ben een gevechtsgroep achtex-gelaten in Wondjoe, Zij rukten op tot 8 kilometer noordelijk van Wondjoe en ontmoetten slechts verspreidde groepen vijanden. De manschappen van de UNO, ter sterkte van een flixxke patrouille, hadden tanks bij zich. De vorige week kreeg men de indruk, dat de Noordelijke troepen een nieuwe aan val voorbereiden. Thans echter, nu er vrij wel slechts patrouille-activiteit is en China nieuwe voox-stellen voor een staakt- het-vuren heeft gedaan, verspreidt zich het gerucht dat de Noordelijken een algemene ox-der tot terugtrekken hebben ontvangen. Vliegtuigen der UNO blijven echter hevige aanvallen in Noord-Korea uitvoeren. In Korea zijn tot nu toe 120 Britse sol daten omgekomen, 366 zijn gewond en 231 worden vermist, zo is het Lagerhuis mede gedeeld. BONN, 23 Januari (DPA) Duitse deelnemers aan de bespreking van Maandag met genex-aal Eisenhower, onder wie ook Theodor Blank, die belast is met het onder brengen van geallieerde bezettingstroepen, nemen aan, dat de Amerikaanse generaal binnenkort een tweede en langer bezoek aan de bondsrepubliek zal brengen en dan ook te Bonn besprekingen met de regering zal voeren. Krachtige drukstijgingen boven de Brit se Eilanden hadden tot gevolg, dat een verbinding tot stand kwam tussen het hoge drukgebied bij de Azoren en dat boven Scandinavië. Tussen deze rug van hoge druk en de depressie in de Golf van Biscaye voeren Oostelijke winden iets koudere lucht langzaam in de rich ting van West Europa. Tussen IJsland en Groenland bevindt zich een diepe depressie die zich in de richting van Noord-Scandinavië beweegt. CCCOOOOOOOCOCOCOOOOOOOOCf Volgens Reuters correspondent te Pa rijs komt de verklaring van Attlee in het Lagerhuis, dat zijn regering niet van oor deel is, dat de UNO in dit stadium „een nieuwe en belangrijke beslissing" moet PONBEWOLKT '<3^<Cht.8£W dtNALF BcW.) ZWAAR §ÉW ►GEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN r MOTREGEN' A 'HAGEL. v.3JIEN R ONWEER 12j EM PE R ATU U R IO"O5VlSÖ0AAfi. BELANGRIJK NEERSLAG- ^GEBIED CENTRA H' HOGE' DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN V VERSCHILLENDE.- HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFJ DE WiNDRICHTJNG AAN-'IEDERE HELE-DWARS&TBEEP.IS.EEN W'ND- SNELHEipivAN VIJP METER P£ P'.SECONDE-' LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Woensdagavond tot Dondex'dag- avond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met plaat selijk mist. overigens overdrijvende wolkenvelden afgewisseld door op klaringen. Vannacht op vele plaat sen lichte vorst. Morgen overdag temperaturen op de meeste plaat sen enkele graden boven het vriespunt. 25 Januari Zon op 8.32 uur, onder 17.14 uur. Maan op 19.58 uur, onder 9.44 uur. Hoog en laag water tc IJmuiden Woensdag 24 Januari Hoog water: 4.41 en 16.50 uur. Laag water: 0.22 en 12.41 uur Donderdag 25 Januari Hoog water: 5.15 en 17.25 uur. Laag water: 0.59 -en- 13.16 uur. XXXOCCOOCOOCOC>CCCCCCCOD

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1