Is Europa op de verkeerde weg? Beverwijk en Omstreken j Dr. Drees sprak van een onwaardige aanval van mr. Ouc! op het kabinet De werkloosheid in Nederland en België TWEEDE KAMER De wijzigingen in de legerleiding Ambonese militairen naar Nederland? De kwestie Paul van Kempen in de Amsterdamse raad door André Philip „Goudsprookjes toverlied" Gelijk spel voor Haarlem 2 en Weenink 1 Castricum Agemsla voor Beverwijk SCHEEPVAART Ontwikkeling in het jaar 1950 Nieuw© Uitgaven DONDERDAG 25 JANUARI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) Bij het scheiden van de markt leert men elkaar soms nog het beste kennen. Dat geldt ook ten aanzien van enige gisteren vlak voor de stemmingen over de verschil lende moties in de Tweede Kamer afge legde verklaringen. Mr. Oud, de aanvoerder van de fractie van de V.V.D., maakte nogmaals kenbaar, waarom zijn fractie haar tegen het kabinet gerichte motie had ingediend. Toen mr. Oud en zijn vrienden besloten hun motie voor te stellen, hadden zij ter dege alle daaruit eventueel voortvloeiende gevolgen, waaronder het mogelijk ontslag-verzoek van hun partijgenoot de minister van Bui tenlandse Zaken, overwogen. Van de ernst dezer zaak, mede met het oog op de inter nationale toestand, waren zij ten volle doordrongen. Maar juist omdat in hun ogen het landsbelang het voortbestaan van dit volgens hen vermoeide en zwakke kabinet niet vorderde, meende mr. Oud gerechtigd te zijn iets te ondernemen, dat eventueel het aftreden van de regering tengevolge kon hebben. Hij sprak daarbij over gebrek aan vertrouwen in het ministerie, zowel ten aanzien van de defensie als van de loon politiek. Deze tegen het huidige bewind verzamelde bezwaren rechtvaardigden vol gens mr. Oud de door zijn fractie gevolgde gedragslijn. Minister-president dr. Drees protes teerde in scherpe bewoordingen tegen de aanval van mr. Oud op het kabinet en noemde deze methode de Kamer en mr. Oud onwaardig. De grief van dr. Drees was, dat mr. Oud, ingezien hebbend hoe zwak eigenlijk de houding van de V.V.D. was, het kabinet dingen verweet, die niet in debat waren geweest en ook geen rol bij het indienen van de motie hadden vervuld. De aanvoerder van de V.V.D. had een der gelijk „schot van de vluchtende" niet mogen lossen, zei dr. Drees. Na deze reprimande onderstreepte de minister-president nog met nadruk, dat er volledige harmonie, zonder tegenstellingen naar partijlijnen binnen het kabinet be stond. Deze verklaring liet al doorscheme ren, dat men niet van zins was, minister Stikker alléén te laten vallen. En dus was het ook geen verrassing, dat na afloop van alle stemmingen minister Drees de ver daging van verdere parlementaire werk zaamheden vroeg, omdat het kabinet zich terstond wilde beraden over de uit minister Stikker's verklaring en uit de parlemen taire beraadslagingen te trekken conse quenties. Na een kort onderling beraad besloot het kabinet in zijn geheel ontslag te vragen. Van de andere vóór de stemmingen af gelegde verklaringen was vooral van belang het betoog van de heer Tilanus (C.H.), dat zich richtte tegen het door hem als een na-oorlogs euvel gelaakt te veel vuldig bemoeien van parlementaire frac ties met hetgeen in de kabinetskamer wordt besproken of voorbereid. Meer afstand houden, zo luidde zijn aanbeveling, en niet een dergelijk veelvuldig pogen van frac ties om invloed op het kabinetsbeleid uit te oefenen. Prof. K o m m e (K.V.P.) was het met de C.H.-woordvoerder niet helemaal eens, al thans niet met diens conclusie dat minister Stikker zich de houding van zijn fractie niet moest aantrekken. Volgens prof. Romme zou aanblijven van minister Stik ker even constitutioneel kunnen zijn als zijn ontslag-aanvrage niet-inconstitutio- neel. De fractievoorzitter begreep ten slotte de gedragslijn van mr. Stikker heel goed. En wel omdat aldus duidelijk komt vast te staan, waar de verantwoordelijk heid ligt voor ..de afbraak" van het kabi net. Met deze woorden had prof. Romme meteen niet buiten twijfel gelaten, hoe hij over het optreden van mr. Oud en diens politieke vrienden denkt. Dit is zeker ook met het oog op wat er nu verder kan gaan gebeuren van groot belang. De stemmingen De motie-Schouten (waarin de Kamer als haar oordeel zou uitspreken, dat de Zij houden geen verband met buitenlandse publicaties over militaire plannen De minister-president heeft in de Twee de Kamer op 18 Januari enige opmerkin gen gemaakt naar aanleiding van buiten landse publicaties, gewagrnakende van be paalde militaire plannen, welke bij de re gering zouden worden ingediend. Het is de minister-president gebleken, dat deze op merkingen in verband zijn gebracht met de thans plaats gehad hebbende wijzigin gen in de hoogste legerleiding. De minister-president stelt er prijs op mede te delen, dat door de afgetreden chef en sous-chef van de generale staf met na druk is verklaard, dat hunnerzijds geen mededelingen aan buitenlandse persorga nen zijn gedaan. Deze verklaring heeft de minister-president gaarne aanvaard. Naar de correspondent van Aneta te Ban doeng verneemt, heeft de Nederlandse regering de Nederlandse militaire leiding in Indonesië telegrafisch opgedragen, de Ambonezen met tijdelijke K.L.-status te doen kiezen tussen de volgende mogelijk heden: 1. Demobilisatie ter plaatse. 2. Terugkeer naar de plaats van her komst. 3. Tijdelijke afvloeiing naar Nederland. Het totale aantal Ambonese militairen met gezinnen bedraagt 12.000. Zij zouden vóór 1 April in Nederland dienen te zijn. Begin Februari zou de afvoer naar Neder land van hen, die de derde mogelijkheid kiez. een aanvang nemen. (Hei was A.N.P. niet mogelijk in rege ringskringen in Den Haag bevestiging van dit bericht te verkrijgen.) Van het bureau Zuid-Molukken in Den Haag vernemen wij daarentegen dat de in houd van bovenstaand telegram overeen komt met inlichtingen, die het bureau uit Indonesië heeft ontvangen. Red. A.N.P. souvereiniteit over Nieuw Guinea bij Nederland behoort te blijven totdat de bevolking van dat gebied zelf zal beslissen en waarin verworpen worden de dcnkbeel- Bij de door de Amsterdamse gemeente raad voortgezette discussies over de be groting voor 1951 kwam ook de kwestie- Paul van Kempen aan de orde. De heer Sajet (P.v.d.A.) was van mening dat deze dirigent niet kan en mag optre den alvorens antwoord is gegeven op de vragen die naar aanleiding van zijn benoe ming zijn gesteld. Al is er juridisch tegen den tot vorming van een Nieuw Guinea- j pauï van Kempen niets in te brengen, al- raad, overdracht der souvereiniteit aan de1 dus mej. Luns (K.V.P.niettemin moet unie en internationale bemiddeling) werd verworpen met 60 tegen 32 stemmen. Tegen stemden de K.V.P., de Partij van de Arbeid en de communisten. De motie-Oud (waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de handelwijze der regering, die niet in overeenstemming zou zijn geweest met juiste constitutionele j verhoudingen) werd verworpen met 66 tegen 26 stemmen. Vóór stemden de Staatkundig Gerefor- meerden, de A.R.. de V.V.D., de heer Wel- j ter (K.N.P.) en drie leden van de C.H.U., 1 namelijk de heren Van der Feltz, Van de Wetering en Schmal. De motie-Gortzak (waarin de Kamer in overweging werd gegeven alle Nederlandse strijdkrachten zonder verder uitstel uit In donesië terug te trekken) werd verworpen met 86 tegen 6 stemmen. Alleen de com munisten stemden voor. De motie-Tilanus (waarin de souverei niteit over Nieuw Guinea afhankelijk ge steld werd van de uitslag van een te zijner tijd te houden volksstemming) werd ver worpen met 59 tegen 33 stemmen. Vóór stemden de Staatkundig Gerefor meerden. de V.V.D., de A.R., de C.H., de heer Weiter (K.N.P.) en de heer Scheps (Arbeid); tegen P. v. d. A. en K.V.P. het- ontactisch worden genoemd van het bestuur van het Concertgebouw hem te engageren. Dit bestuur vergist zich, zo ver klaarde zij, indien het meent met zijn houding de overheid te intimideren. Zij hoopte dat het in de toekomst meer reali teitszin zal tonen. Wethouder De Roos deelde mee, dat deze kwestie voor B. en W. even lastig is als voor de raad. Het onderzoek en het overlég met de regering zijn nog gaande. Er wordt de grootste spoed betracht wegens de urgentie van het geval, doch er heersen nog tal van onzekerheden. Het college van B. en W. zal echter zijn pogingen voortzet ten om het optreden van Paul van Kempen te beletten, zolang er onzekerheid blijft bestaan. Het communistische raadslid Bot dien de een motie in om de raad zijn sympathie te doen uitspreken voor de actie onder leiding van een comité uit de burgerij tegen het aanstellen van Paul van Kempen als tijdelijk dirigent van het Concertge bouw-Orkest. Deze motie werd verworpen met 29 tegen 8 stemmen. Enkele raads leden hadden er hun stem tegen verheven, van mening zijnde dat men geen stelling mag nemen alvorens de feiten bekend zijn. Zaterdag ivordt in het veilinggebouw te Beverwijk de MissictentoonslelUng Almitentogeopend. Er wordt nog hard gewerkt aan het opbouwen van de stands. Als gevolg van de recente besluiten over de Duitse herbewapening vertoont het probleem van de Europese eenheid zich in een dringender en ernstige vorm. Om de politiek, die wij moeten volgen, op haar juiste waarde te schatten is het echter nodig om de betrokken kwesties op de keper te beschouwen. Sinds de aggressie in Korea weet West-Europa dat het aan de genade van de Russische bedreiging is overgeleverd. Op het ogenblik is de enige garantie voor zijn onafhankelijkheid de superioriteit van de Amerikaanse atoom wapens. Het is echter in ons belang dat de V.S. een verzoeningspolitiek in Azië vol gen, om het onmiddellijk uitbreken van een derde wereldoorlog te voorkomen. Een Europese herbewapening houdt ook een Duitse herbewapening in. Wij hebben Duitse mannen nodig en Duitse grondstof fen. We kunnen niet onze troepen naar de Elbe sturen om daar te vechten te midden van een Duitse bevolking, die slechts pas sief aan de verdediging van haar grond gebied zou deelnemen. De Duitse herbewa pening moet echter onvermijdelijk uitgaan van een gelijkheid van rechten. Tussen toekomstige wapenbroeders mogen geen fundamentele ongelijkheden bestaan. De garanties zouden vermenigvuldigd kunnen worden en de vertragings-tacliek zou voortgezet kunnen worden, maar vroeger of later zou Duitsland zijn souvereine rech ten terugkrijgen. We zijn betrokken geraakt in een onver mijdelijke en niet meer tegen te houden politiek. Misschien is het daarom verstan diger om de noodzakelijke voorzorgsmaat regelen tijdig te nemen. Misschien zou het voorzichtiger zijn om zekere souvereine rechten over te dragen ten bate van Europa, nu we de tijd daarvoor nog hebben. Het Amerikaanse voorstel tot Atlanti sche herbewapening door het consolideren en het heroprichten van nationale legers, schijnt mij een ernstige vergissing toe. Men loopt het risico nationalistische gevoe lens weer op te wekken en Duitsland het idee te geven, dat Europese eenheid niet nodig is en dat het in de wedergeboorte van zijn nationale macht het herstel van het rijk kan vinden. Franse opinie. Wanneer de Franse mening tenslotte toegegeven heeft, dan is dat omdat Frank rijk zich niet gesteund voelt door de opinie van andere Europese landen en omdat het niet de verantwoordelijkheid voor een breuk in de Atlantische mogendheden wenst te nemen. Het enige alternatief zou zijn om een isolatie-politiek te voeren en een neutraliteit te handhaven tussen twee blokken, een positie die het allerminst wenst en die bovendien irreëel zou zijn. West-Europa produceert op het ogenblik meer staal dan de Sovjet-Unie. In geval van oorlog zou Rusland nooit op succes kunnen hopen, wanneer het zijn militaire vermogen niet verdubbelde door het op slokken van de Europese staal-industrie. Een Russische aanval op het Westen is daarom onvermijdelijk in de eerste dagen van een wereld-oorlog. Frankrijk en vele andere landen hoeven daarom aan neutra liteit niet te denken. Hun plaats is de At lantische gemeenschap en zij moeten soli dair zijn met de V.S., zelfs wanneer zij menen dat Amerika een ernstige politieke fout begaat, zoals in dit geval. Bedreigt deze ontwikkeling niet ons stre ven naar Europese eenheid? Maakt zij dit niet ouderwets? Is het niet nodig het te xxjoccoDöCCo; Het bijgaande artikel is van de hand van André Philip, socialist en oud- minister van financiën in Frankrijk. De heer Philip is één van de vurigste voor standers van een zo spoedig mogelijk lot stand komen van een federale Euro- ocse unie en hij heeft daarvoor in. Straatsburg -met grote bekwaamheid en energie de lans gebroken. cccco3ocococoooocoooc»ooco2coc>3ococooococooo<xccccoooct vervangen door het idee van de Atlantische gemeenschap? Ik geloof het niet. Een Atlantische gemeenschap met de Amerikaanse macht tegenover onze ge- Balkaniseerde staten zou tegen ons aller belang zijn. Europa, verdeeld als het is, zou alleen maar economisch en politiek zwak kunnen zijn. Frankrijk, Engeland en Duits land, tegen elkander gericht en ieder eer betoon bewijzend aan een machtige staat, zouden snel hun invloed en hun waardig heid verliezen. Het zou ook niet in het belang van Ame rika zijn, dat in de Atlantische gemeen schap niet een serie oninvloedrijke satel lieten moet vinden, maar een werkelijke vriend, één die sterk genoeg is om zijn stem te doen weerklinken en die als rem zou kunnen werken op zekere onvoorzich tige maatregelen. Amerika heeft ook economisch belang bij een verenigd Europa. Een bewapenings politiek binnen de huidige nationale econo mieën is een politiek van gezamenlijke zelfmoord. Zij kan alleen leiden tot infla tie, een hernieuwde verlaging van de levensstandaard van de arbeiders en het gooien van koren op de communistische molen. Wanneer zij efficiency en terugbetaling van hun uitgaven in Europa wensen, moe ten de Verenigde Staten druk uitoefenen op Europa om de verschillende nationale eenheden hun productie te laten organi seren binnen één groot, verenigd en goed georganiseerd marktgebied. Ik geloof daarom, dat de fout door Ame rika bij zijn hei-bewapeningspolitiek be gaan, niet 'noodzakelijk hoeft te betekenen dat wij de hoop voor Europa moeten op geven. Zonder twijfel zullen nieuwe natio nalistische krachten opstaan. De hinder nissen voor onze actie zullen vermenigvul digd worden, maar militaire en economi sche noodzaken zullen nu meer dan ooit ons dwingen onze markt tot één geheel te maken. Wanneer wij, nadat het Schuman-plan aanvaard is, soortgelijke initiatieven ne men op alle andere terreinen van het eco nomische leven; wanneer wij blijven aan dringen -op een verenigd Europees leger, wanneer wij tenslotte helder het probleem van de coördinatie van de Europese bui tenlandse politiek stellen, zodat we op ieder tijdstip een man hebben, die in staat is om tot Amerika te spreken in naam van Europa, kunnen onze pogingen nog met succes worden bekroond. Maar we staan nu werkelijk voor het uur der beslissing. Sport in 't kort EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN. De voorlopige lijst van de deel nemers aan het Europees kampioenschap driebanden, van 8—.11 Februari in de Ge meentelijke Feestzaal te Antwerpen, ziet er als volgt uit: België: Vingerhoedten Dessart. Spanje: Domingo en Ventura. Frankrijk: Lagache en Lacroix. Nederland: Wevers en Kok. Gaf enkele maanden geleden een plaat selijke kinder-operettevereniging 'een op voering van een oud zangspel, op moderne wijze getoonzet, thans heeft de afdeling „kindergeluk" van de geheelonthouders vereniging „Nieuw Leven" iets dergelijks gedaan. „Kindergeluk" heeft het aange durfd het veel-omvattende zangspel „Goud sprookjes toverlied" ten beste te geven. De uitvoering ervan had Woensdagavond plaats in het KSA-gebouw. Dit quasi-Oosterse spel van Machiel M. Koster is door Olto Ludwig opnieuw be werkt. Dat laatstgenoemde daar overal een gelukkige hand bij heeft gehad, kan ik helaas niet beweren. De soli en de recita tieven vallen op door vrij monotone zang, waarbij het gebruik van melodie practisch versmaad wordt. De koren daarentegen laten zich goed zingen. Voor hetgeen „Kindergeluk" deze avond ten beste gaf, kan men slechts bewondering hebben. De (ongenoemde) leidsters hebben aan de instudering en de uitvoering enorm veel zorg besteed. Om het vrij lastige zang spel er bij een tachtigtal meisjes „in te pompen" zal vele uren van voorbereidend werk gekost hebben. Zoals langzamerhand overal gebruikelijk schijnt te zijn, werden alle rollen door meisjes vervuld; de jongens missen waarschijnlijk het geduld en de animo om met zo'n kinderoperette mee te doen. De vertolkster van de hoofdrol, de jonge goudsmid Ben Asaf, heeft zich be wonderenswaardig door alle moeilijkheden, die de zangpartij haar bood, heengeslagen. De koren klonken goed en mevrouw Lieuwes-Wesselingh, die de pianobege leiding verzorgde, deed dit op een wijze, die niet velen haar verbeterd zouden hebben. Geboeid hebben jongeren en ouderen gekeken naar de fraaie Oosterse gewaden der speelsters en naar de, ondanks de een voudige hulpmiddelen, toch zo kleurrijke décors, waarin zich dit oude sprookje af speelde. De muziek ervan, in moderne versie, had ik echter graag geruild voor de zo onverbrekelijk daarbij behorende il lustratieve klanken in oude stijl. A. J. VAN DER WEIJDEN Voor de competitie van de Noordhol landse Schaakbond heeft het eerste tien tal van de Beverwiiks Schaakclub Wee nink in het „Witte Kruis"-badhuis aan de Baanstraat Dinsdagavond de strijd aange bonden tegen het sterke Haarlem 2. Na een spannende partij werd de wedstrijd in gelijke stand afgebroken, namelijk met De afgebroken partij tussen H. van 't I-Ioff en C. Alkema zal waarschijnlijk wel door de Beverwijker gewonnen worden, zodat een bescheiden overwinning van Weenink waarschijnlijk is. Het tweede tiental van „Weenink" was iets minder goed op dreef en verloor van Lasker 1 in Uitgeest met 4A5De uitslagen luid den: Weenink 1Haarlem 2 4'AAA. K. Slings-W. Miedema 10 Ph. Bakker-W. Jolink 10 G. Paardenkoper-M. Rumpff01 R. Gigengack-R. der Boeft A-A C. Koomen-O. den Boeft A-A J. O. Muiien-J. Bauer A-A A. Pukel-T. Hetem A-A H. v. Hoff-C. Alkema afgebr. P. Nijman-P. Moback A-A J. Meyer Jr-P. Eijkelboom01 Lasker 1Weenink 2 5A4A. L. Siebers-L. van der Kommer 10 J. G. Jimmink-J. Rodenburg01 J. v. Marion-J. v. d. Kommer 01 A. Priester-C. v. d. Kommer A-A G. H. de Koter-H. Kiewit 10 F. H. Piët-Jb. Vermeulen 01 J. Bakker-C. Schenk A-A R. Meijer-J. Bos 10 A. de Woijs-B. Postma 01 Voor de onderlinge competitie werden deze avond slechts enkele wedstrijden ge speeld. PROPAGANDA-AVOND VAN DE VARA IN „LUXOR". Donderdagavond 8 Februari houdt de V.A.R.A. een propaganda-feestavond in het Luxor-theater, waaraan medewerking wordt verleend door het gezelschap „Ac- cordeola" onder leiding van Jan Gorissen en door Coray May, Max van Praag, Cees de Lange en Jan Lemaire. ORKEST ZONDER NAAM" VAN K.R.O. NAAR BEVERWIJK. Het „Orkest zonder naam" onder leiding van Ger de Roos zal bij zijn tournée voor de K.R.O. door het land ook Beverwijk aandoen. Op Dinsdag 6 Februari zal dit gezelschap optreden in hel K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat. TWEEDE HOBBYCLUB VAN DE K.A.B. Dinsdagavond is binnen het K.A.B.- verband een tweede hobby-club opgericht, die bestemd is voor radio-amateurs. De radio amateurclub heeft ten doel haar leden de techniek bij te brengen om tegen een zo voordelig mogelijke prijs zelf een goed radiotoestel te bouwen. Woensdag 31 Januari wordt de eerste clubavond gehouden in het lokaal van de V.G.L.O.-school aan de Kees Delfsweg. DONDERDAG 25 JANUARI. Luxor Theater: 19 en 21.15 uur: „Zo begint het leven". VRIJDAG 26 JANUARI. Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Men senjacht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Onder moeders vleugels". W. B. Theater, 20 uur: „Jungle Jim". VITESSE KAN ZONDAG WINNEN De Castricummers trekken Zondag naar Amsterdam om de strijd aan te binden tegen „De Meer". Hoewel de Amsterdam mers niet buitengewoon sterk spelen, zal Vitesse er, gedachtig aan de laatste nederlaag tegen Rivalen, goed aan doen deze wedstrijd niet te gemakkelijk op te vatten. Vitesse komt met een radicaal ge wijzigde voorhoede in het veld. Op de rechtsbuitenplaats heeft men de jonge actieve speler F. Twisk weer opgesteld, en de linkerwing' met P. Duin en A. Groot ziet er veelbelovend uit. De opstelling is als volgt: KI. Zonneveld; H. van Velzen en W. de Wildt; N. Lute, A. Hollenberg en J. Tool; F. Twisk, A. van dei- Valk, H. Eickhof, A. Groot en P. Duin. C.S.V.—I.V.V. C.S.V. komt Zondag in het veld tegen I.V.V. De uitwedstrijd werd door C.S.V. verloren met 40, zodat dit elftal Zondag de kans krijgt om revanche te nemen. Beide ploegen hebben een gelijk aantal punten, doch C.S.V. heeft twee wedstrijden meer gespeeld. Alamak, pass. 23 Muscat. Alchiba, 23 bij Kp. Blanco n. Dakar Alwaki, 23 v. New York n. Trinidad Ams tel land, pass. 23 Kp. Marta Grande Amstelpark, 23 te Damman Annenkerk 23 te R'dam v. Melbourne Amstelvaart, 21 te Calcuta v. Pondi Cherry. Amsteldijk, 23 te Houston v. Antwerpen. Amsleldiep, 23 v. Ciudad Trujillo n. Laguaira. Aagtekerk. 27 verw. Singapore. Adinda (t), 23 v. Bangkok n. Pladju. Agatha (tl. 24 verw. Srrgon v. Pladju. Algorab. 23 bij Runsal Jebel. Aludra. 23 175 m. W.t.Z. Kp. St. Vincent. Alpherat. 24 verw. Georgetown v. New Orleans. Andijk, 23 380 m. N. Flores. Arundo, 23 300 m. Z.t.W. Fayal. Atlantis, pass. 23 Majorca. Averdijk, 23 460 m. N.NO. Flores. Almdijk. 24 verw. Havanna v. New Orleans. Arkeldijk. 24 v. Le Havre te Antwerpen. Alioth, '24 v. Hamburg n. Antwerpen. Alcyone. 24 v. Antwerpen n. Hamburg. Boschfoniein, pass. 23 Ras Assuad n. Mombassa Bintang, 22 le Port Swettenham. Boissevain, 21 v. Singapore. Boskoop. 24 te Curasao v. Maracaibo. Breda, 24 te Curasao. Bengkalis. 23 v. A'dam n. Hampton Roads. Banjermasin, 23 v. Soerabaja n. Kaliangct. Batocla, 23 v. Tcpa n. Adaut. Bloemfontein, 23 565 m. NW. Kaapstad. Blommersdijk, 23 285 m. W. Ouessant. Borneo, pass. 23 Elba Cape n. Aden. Bacchus, 23 120 m. Z. Mona eil. Chitrai, pass. 23 Kp. Bon Corilla (t), 23 te Takoradi v. Curasao Clavelïa (t), 24 v. Suez n. Bahrein. Cottica, 24 te A'dam v. Demerara. Caltex Leiden (t), pass. 23 Brothers. Celebes, 24 verw. Suez. Ceronia (t), pass. 22 Kp. Bougaroni. Ceram, 23 dwars Ganjan. Chama (t), pass. 23 Str. Messina. Cistula (t), pass. 23 Kp. de Gata. Clio. 16 v. Laguaira n. Curacao. Coolhaven. 18 v. Rouaan te Casablanca. Duivendrecht (t), 23 95 m. ZO. Kp. Frio. Esso Den Haag (t). 23 te R'dam v. Aruba. Eemland, 23 bij Finisterre. Elmina. pass. 23 Burlings Enggano, 23 v. Aden n. Muscat Eendracht, pass. 23 Kp. Bon. Esso Amsterdam (t), 23 515 m. O.t.Z. Kp. Race. Etrema (t). 23 725 m. ZW. Flores. Farmsum, 23 300 m. NW. Finisterre. Fclipes (t), 23 v. Singapore n. Saigon. Garoet, 20 te Belawan. Gaasterkerk, 24 le A'dam v. Kaapstad. Gordias, 23 v. Thessaloniki n. Djimassi. Grootekerk. 24 v. Marseille n. Genua. Gaasterland, 23 120 m. O. Recife. Heemskerk, pass. 23 Finisterre Helicon, 24 v. Turkseil. te Laguaira. Hydra, 23 v. Puerto Cortez n. Belize. Hera, 23 430 m. Z.ZW. Flores. Hestia, 23 300 m. NO. San Miguel. Hebe Nobel, 23 v. Wisbeck n. Dieppe. Indrapoera, 24 verw. Aden. Ittersum, 23 v. Port San Jose. Ilos. 23 v.. Caracol n. New York. Japara (KRL), 23 v. New York n. Philadelphia. 300- 200- 100- Wanneer wij de werkloosheidscij - fers van Neder land en België in het afgelopen jaar vergelijken, zien wij een ongeveer gelijke ontwikke ling, hoewel de Nederlandse cij fers veel lager zijn dan de Belgische. In beide landen wordt het hoogte punt bereikt in de maand Maart. Dan volgt een daling. In Nederland wordt het laagste cijfer bereikt in Septem ber, in België in October. Maar dan volgt een snelle stijging en in December wordt een cijfer genoteerd, dat het hoogtepunt van Maart benadert: tooo - [NEDERLAND! Totaal Volledig werkloos - - - oct nov dec. 30(P 200 100- 1000 iBELGIEl 1 f I Totale werkloosheid België Nederland October 1949 251.077 55.005 Januari 1950 308.968 109.414 Juni 208.323 64.475 September 170.272 57.233 October 163.994 58.929 November 191.024 77.885 December 291.068 108.127 De koude van December heeft het werk loosheidscijfer zeer ongunstig beïnvloedt. Het Nederlandse cijfer wordt voorts in het algemeen beïnvloed door de snel toe nemende beroepsbevolking. Deze nam in 1949 toe met 36.000 personen. Ook in de komende jaren zal deze factor van invloed zijn. In het tijdvak 1 Juli 1948 tot 1 Januari 1960 wordt een toeneming van de beroeps- dec. ICARTQ-5106 bevolking verwacht van een half millioen. De demobilisatie van de uit Indonesië te rugkerende soldaten is eveneens van in vloed. Einde December waren bij de ar- beidsbureaux 2577 gedemobiliseerden in geschreven. Deze categorie geniet voorkeur. Van de 291.068 werklozen in België waren 178.676 volledig werkloos. Hiervan waren er ongeveer 40.000 die wegens de af neming van hun lichamelijke geschiktheid of wegens hun leeftijd als moeilijk te plaat sen kunnen worden beschouwd. Voorts zijn in het cijfer begrepen ongeveer 50.000 vol ledig werkloze vrouwen. Nederland heeft slechts ruim 5000 vol ledig werkloze vrouwen en de categorie ge deeltelijk werkloze vrouwen wordt in Ne derland niet geregistreerd. Het aantal vol ledig werkloze mannen beliep in Neder land einde December 80.776, in België 139.477, van wie een 40.000 wegens hun lichamelijke toestand als niet te plaatsen moeten worden beschouwd. Eduard Reeser. Een Eeuw Nffl». landsc Muziek (N.V. Em. Queririni Uitgeversmaatschappij, Amsterdam Als men dit uitstekend gedocumcnteeri- en prettig leesbare bock van prof. Rec!. doorgenomen heeft, zal men allicht meting sympathie en erkentelijkheid beginnen i oordelen over de muzikale activiteit in derland, sinds het herstel van het Koninkrh in 1813 tot aan de slichting van het Concer gebouw, de oprichting van de Wagnerve- eniging en het optreden van Diepcnbrock a' componist. Wal daar tussen ligt, is door latere generaties zo wat als „quantiti négligeable" beschouwd en de eerste beste muzikale wijsneus die het misschie- in een boekje gelezen heeft, maar overig geen moeite deed een op ervaring gef^" deerd oordeel te vormen, zal u zelfs prom-' vertellen dat Nederland tussen Swcelincki Dieoenbrock geen enkele componist enige betekenis gehad heeft en dat het hie bijgevolg altijd een „dooie boel" geweesti op het gebied der toonkunst. I-Iet is C5) gewoon verschijnsel dat de zonen het \ved van de vaders negeren, tot de tijd komt c? ook zij zelf door hun nakomelingen get* geerd worden. Het heeft tot gevolg dat mi later verrassende ontdekkingen kan dor- Zo heeft men zelfs Joh. Seb. Bach de onder de groten moeten terugvi..., nadat hij zelfs door zijn eigen zonen vg] ouderd was genoemd. Prof. Reeser heeft gemeend, dat de gekomen is. om objectief te gaan oordq over hen die de grondleggers zijn van i muzikale leven van heden in Nederland. H: moet hem een massa werk gekost heby de composities van al die werkers onder; j loupe te nemen en ze met een juiste m?:' staf te meten. Die juiste maatstaf wordt g- tuurlijk bepaald door de geest van de tj waarin hun werk ontstond, de culture! politieke en maatschappelijke stroming die dit tijdsgewricht doorkruisen. Het is es onbestreden .feit dat Nederland muzifcï door Duitsland vooral door de Leipzig school beheerst werd. Niet alleen tvc ons land overstroomd door Duitse „muzi-v meesters", maar ook de waardebepaling een componist geschiedde naar Duitse n:c men. En wie in Leipzig gestudeerd had. b: een streep voor. Zo kon Verhulst, die lecrltr.' en vriend van Mendelssohn was en die mot wijzen op schitterende beoordelingen van z.: composities door niemand minder dl: Schumann, in Holland de grote figuur wc: den. Reeser bewijst dat die positie ni: onverdiend was, maar verklaart tevens c reactie die Verhuist ten val bracht. Doch: blijven nog altijd kwaliteiten van hor ongerept genoeg, om die val niet definitie!: achten. Zo zijn ook vele anderen ten c: rechte vergeten geroakt Met groeiende belangstelling leest m-z in het fraai geïllustreerde en met talrijk muziekvoorbeelden voorziene bock van Pre: Reeser over de activiteit van j. b. van bre over Lübeck, Kufferath, Nicolaï, Hol anderen. De schrijver toont aan dat k vakmanschap als componist over het air- meen niet zo onbeduidend was als ment; doorgaans heeft doen geloven. Reeser man- ons onder meer nicuwgicrig naar de lig rcnproductie van David Koning (1820—131! van wie hij opmerkelijke fragment meedeelt. jos. DE kt.ïwj Jobshaven, 24 verw. Bagnoli v. R'dam. Kelbergen, pass. 23 Gibraltar Kola Baroe, pass. 23 Elba Cape n. Suez. Klipfontein, pass. 23 Ibiza n. Southampton. Laagkerk. 23 v. Antwerpen. Lombok, 21 te Los Aoigeles Loenerkei-k, pass. 23 Cherbourg Loosdreoht, pass. 23 Dahlac eil. n. Karachi Laagkerk, 24 te R'dam v. Calcutta. Luna, 24 te A'dam v Levant. Loppersum, pass. 24 Gibraltar. Leersum. 23 325 m. N.t.W. Finisterre. Lindekerk, pass. 23 Elba. Lucita (t). 24 verw. Tyne v. Londen. Lutterkerk, 24 anker mist buiten rivier vr Bandarshapoer. Mal vin a (t), 23 v. Gibraltar n. Port Said Marpessa (t), 23 Buenos Aires n. Curasao Musi, 23 v. Soerabaja "ny Makassar 1 Macoma (t), 20 v. MM n. Sydney. - Mitra (t), 21 te Calcutta v. Madras. Meerkerk, 22 v. Aleppey n. Colombo. Manoeran. 23 300 m. ZO. Seychellen. Metula (t), 23 775 m. O.NO. Martinique. Maas, 23 in Str. Yucatan. Maetsuycker, 22 tc Fremantle v. Singapore. Molenkcrk, 23 v. Londen n. R'dam. Michel Swenden, 22 v. Dieppe n. Antwerpen Nieuw Amsterdam, pass. 23 Mona Passage Nieuw Amsterdam. 24 te Curasao v. San'Jut Oranje, pass. 24 Gibraltar. Odysseus, 24 v. Gibraltar te Cadiz. C ran je Fontein, 23 te Durban. Oberon, 23 to Puerto Plata. Omala (t). 23 125 m. N. Brunei. Oranjestad. 23 200 m. W. Kp. St. Vincent. Orestes, pass. 23 Kp. Frio. Oud Bcijerland, 22 v. Dublin n. Fowey, Polyphemus. 23 v. Soerabaja n. Semarang Prins Ma-uri-ts, pass. 23 Kp. Viiano Prins Willem v. Oranje, pass. 23 Kp. St. Vincc Prins Willem IV, pass. 23 Finisterre. Paula (t), 23 140 m. N. Singapore. Poelau Laut, 23 375 m. O.NO. Socotra. Prins Alexander, 23 350 m. W. Ouessant. Prins Willem II. 23 900 m. O. Norfolk. Perna (t), 23 840 m. W. Tristan da Cunha m Kaapstad. Poseidon. 24 v. Curagao n. Philadelphia. Rossum, 24 te R'dam v. Selubal Ruys, 24 te Singapore Rempang, 23 185 m. W.ZW. Sibcrut. Reyniersz, 23 v. Soerabaja n. Makassar. Rijnhaven, 20 v. Londen te Rouaan. Salland, 23 dwars Victoria Saparoea, pass. 23 Dahlac eil. Slamat, 23 v. Semarang n. Soerabaja Stad Arnhem, pass. 23 Finisterre Schiedijk, 24 te Antwerpen. Slóterdijk. 22 v. Paulsbro. Stad Schiedam, 23 v. Vlaardingen n. Ham? Roads. Stad Vlaardingen. 24 v. Vlaardingen n, Narrr Salawati, 23 te Khorramshar. Saroena (t), 24 verw. Pladju. Sommelsdijk, 23 150 m. ZO. Kp.-Race. Sumatra, 22 220 m. Oa Malta. Stad Breda, 23 ca. 700 m. O.I.N. Yokohama. Stad Maastricht, 24 verw. Gibraltar. Stanvac Benakat (t), 23 n. Sungeigcrong. Straat Soenda, pass. 23 Kp. del Gano. Sarpedon, 24 v. Pampatar n. Santiago de Cc- Stanvac Pendopo (t), 20 v. Singapore n. Tj.l» Scherpendrecht (t), 24 verw. Saida. Trompenberg. 23 v. Le Havre n. Antwerpen Titus, 22 v. Mersina n. Tunis. Tankhaven III (t), 24 te Tj. Uban. Tegelberg. 23 375 m. W.NW. Tristan da Cuntë Themisto, 23 1000 m. NO. Martinique. Tjipanas, 23 200 m. Z.ZW. Enggano eil. Tabian. 23 900 m. O. Bermuda. Tasman, 22 te Hongkong v. Swatow. Tjisadane, 22 te Hongkong v. Djakarta. Trompenburgh, 23 v. Hamburg n. Bremen. Van Riebeeck,, 24 te Soerabaja. Veendam, 23 350 m. W. Finisterre, Weltevreden, pass. 23 Minicoy. Willemstad, 24 v. Trinidad n. Barbados. Westerdam, 23 te New York v. R'dam, Winterswijk, 25 23 u. Verw. IJmuiden, IJsel, pass. 21 Key west. Zaan. 23 v. Norkoping n. Zaandam. Zeeland, pass. 23 Saba-ng Zeeland (SSM), 23 te Blytli. kleine va.u Att, 22 pass. Prawle Point. Biscaya, 23 v. Casablanca n. Nantes. Bill. 20 v. Manchester te Leixoes. Breehelle, 23 v. Antwerpen n. Bremen. Brem, 21 v. R'dam te Oporto. Brinda, 24 v. Truro n. Charlestown. Caland. 23 v. Newcastle n. Sligo. Casablanca, 23 v. Bordeaux n. Casablanca. Citadel, 22 v. Cardiff n. Belfast. Corona. 23 le Wismar. Deni, 24 v. Gent te Kopenhagen. Eban. 23 v. Londen n. IJmuiden. Eljo, 23 v. Bordeaux n. Cardiff. Escaut, 23 v. Rouaan n. Le Havre. Express, 23 v. Kingslynn n. Middlesbro. Ellewoutsdijk, 24 v. La Rochellc te Bordes® Frejo, 23 v. Bremen n. Leith. Helvetia, 23 te Padston v. Blytli. ITaskerland, 24 te Harlingen v. Lcith. ITast III, 24 v. R'dam n. Kopenhagen. Hoogland, 23 v. Plymouth n. Theems. Hellevoetsluis, 23 v. Plymouth n. Par. Hoflaan, 23 v. Lorlënt te Bordeaux. Ingeborg, 23 v. R'dam te Buncrana. Ibis. 23 v. Stettin n. Londen. Java, 23 v. A'dam te Scarpsborg. Kemphaan, pass. 22 Ouessant. Lacra, 23 v. Stockholm n. Mantyluoto. Marietje Bohmer, 20 v. Partington n. Borae-' Matar, pass. 22 Ouessant. Monica, 24 v. Kopenhagen te R'dam. Minerva, 24 v. R'dam n. Londen. Nelly, 22 v. Bayonne te Agaair. Netlic, 23 v. Middlesbro te Avonmoutha. Nottingham, 23 v. Goole n. Harlingen. Njord. verw. 24 v. Harlingen n. Hamburg. Oise, 23 v. A'dam n. Parijs. Poortvliet, 23 v. Preston n. Bordeaux. Rika, 23 v. Blyth n. Par.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8