Een Genie Voorzichtige opmars naar Seoel t Mi Informatieve opdracht aan mr. Stikker In Parijs heeft men goede verwachtingen van Plevens bespreking met Truman Sensationele „onthulling" van Drew Pearson tegengesproken Italiaans vliegtuig door de bliksem getroffen Er komen drie belangrijke vraagstukken ter sprake Schipbreuken in de Atlantische Oceaan Het woord is aan HET WEER AFGEBEELD Weerbericht i [cOe JAARGANG No 171 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 29 JANUARI 1951 OPRECHTE KAARLEMSCHE COURANT 295e JAARGANG No 24 (Jitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZATERDAG was het een halve eeuw ge leden dat een der grootste componisten Hie de mensheid met hun muzikale schep peen verrijkt hebben, de Italiaan Gxu- Pne Verdi, te Milaan stierf, 87 jaar oud. 7iin dood was aanleiding tot een rouwdag in ziin vaderland: de arbeid werd onder- hroken het parlement verdaagd. Wie Za terdagmorgen naar het Verdi-concert heb ben geluisterd, door de radio uitgezonden, hebben als slot van die uitzending het koor uit de opera Nabucco gehoord, dat negen honderd zangers onder leiding van de toen nog ionge dirigent Arturo Toscanini op 30 Januari 1901 aan Verdi's graf zongen. De klare voorname eenvoud van die muziek moet'hen iets hebben doen gevoelen van de diepe ontroering die het zingende Zui- den.beving, toen een van zijn grootste zonen was hccngcê33ïi« Verdi, geboren op 10 October 1813 te Roncole in het toenmalige hertogdom Pa'-ma was de zoon van een dorps-her bergier. Een kind van het boerenland. Hij is het nimmer ontrouw geworden, hij heeft er het grootste deel van zijn lange leven ge woond en gewerkt, hij heeft ook op gevor derde leeftijd zijn daadwerkelijke belang stelling in het boerenbedrijf en in de boeren mensen getoond. Vooral in de mensen. Dit muzikale genie was meer dan dat: een groot mens, een man van een karakter-grootheid zoals'maar zelden voorkomt. Naar roem en eerbetoon heeft hij nooit gestreefd; aan openbare huldiging poogde hij zich steeds te onttrekken. Toen door de grote kunst, die hii ziin medemensen gaf, hem wereld vermaardheid en ook grote welstand ge worden was schonk hij overal, waar hij misdeelden helpen kon. Hij hielp behoeftige musici, hij hielp de arme boeren in zijn district, waaruit in die tijden van massale Italiaanse emigratie niemand naar Amerika heeft behoeven te gaan. Verdi voorkwam dat. Hij was een man die steeds gaf: zijn kunst en zijn bezit. Maar die zich scherp verzette en weigerde, toen men een grote muziek-instelling naar hem wilde noemen. Mildheid en eenvoud kenmerkten hem. Toen afgunstigen hem trachtten te grieven en te kleineren door hem als imitator van dat andere muzikaal-dramatische genie der negentiende eeuw, Richard Wagner, .voor te stellen een dwaasheid die in deze tijd alleen tot schouderophalen kan aanleiding geven antwoordde hij een voudig: hoe zou ik onder een hemel als deze zulke muziek als die van Wagner kunnen componeren? Nevens de vooral in strumentale opera's van Wagner bleven die van Verdi bovenal zingende opera's; tegenover de Duitse componist der sagen en mythen zong de Latijn het lied van de levende mens. Grote beproevingen zijn Giuseppe Verdi in zijn leven niet bespaard gebleven. Zij begonnen met die bittere ervaring zijner jeugd, toen het Conservatorium te Milaan hem niet begaafd genoeg vond om hem als leerling te aanvaarden. De Koopman Barezzi hielp hem. werd zijn weldoener. Hij trad in het huwelijk met Barezzi's dochter Margherita. Binnen weinige jaren ont vielen hem eerst zijn beide kinderen, toen zijn vrouw. Zijn tweede huwelijk, veel latei- gesloten met de zangeres Giuseppina Strep- poni, die haar zangstem verloren had en evenals hij een eenzame was geworden, zou hem evenals het eerste veel geluk schenken. Maar ook zij ging tenslotte vóór hem heen en het was een ten dode ver moeide oude man, die bij het scheiden dei- negentiende eeuw de ogen sloot. He aantal'opera's, door Verdi gecompo neerd is veel groter dan de meeste Neder landse muziekliefhebbers beseffen. De meeste zijn nimmer in ons land, dat zo vaak arm aan opera is geweest, opgevoerd! Het eerste grote succes behaalde, nu juist een eeuw geleden, Rigoletto, dat binnen twee jaar door II Trovatore en La Traviata werd gevolgd: alle drie opera's die de gehele wereld kent, die een enorme populariteit hebben verworven. Maar dit was nog de taal van een Verdi die uit een oude opera- school, die van Bellini en Donizetti, voort kwam. Later zou hij zijn kunst vernieuwen en tot ongekende hoogte brengen. Un Ballo in Maschera (Gemaskerd Bal) (1858), La forza del Destino (1862) en Don Carlo (1867), waarvan een deel der muziek wel in ons land bekend is toonden een nieuw streven dat toch nog niet tot volledige ver vulling kwam. Merkwaardig genoeg zouden Verdi's grootste scheppingen in zijn levens avond komen, in een tijd toen hij zelf meende dat zijn componeren ten einde liep. Die grote periode begon met een opdracht van de Khedive van Egypte, Ismaël Pacha, voor een opera die moest opgevoerd wor den naar aanleiding van de opening van het Suez Kanaal. De tekst trok Verdi onweer staanbaar aan en hij schiep Aïda: het drama van de Egyptische slavin en de legeraanvoerder Radamès, dat een weelde van orkestratie toonde zoals men nimmer van hem verwacht had. Het werd gevolgd door zijn prachtige Requiem, een Doden mis, die aanvankelijk critiek vond, vooral m de Noordelijke landen, waar men de Zuidelijke invloed der opera ook op geeste lijke muziek moeilijk verwerken kon maar die later ook daar in haar sublieme schoonheid en diepe religieuse eerbied is aanvaard. Verdi was 74 toen hij de opera Otello en 79 toen hij de opera Falstaff schiep: zijn beide laatste, die tevens het hoogtepunt van de lange reeks opera's vor men en waarbij hij de steun had van de oegaafdste librettist die met hem heeft sa mengewerkt: Arrigo Boïto. Dat een compo- mst in zijn tachtigste levensjaar de speelse, delicate humor kon ontwikkelen, me aan een Mozart herinnert en die Fal- op hetzelfde hoge plan bracht als Otello in de veel grotere muzikale vrijheid, Qje hij zich verworven had, schijnt een wonder. Het waren zijn laatste opera's. Maar zijn laatste woord had hij nog niet gesproken en in 1898 verschenen nog zijn Ave Maria, Laudi alia Virgine, Stabat 'later en Te Deum: de beide eerste duetten, oe beide laatste voor zangstemmen en or- est, die op het hoogste peil van zijn laatste Peuode bleven en diepe indruk maakten. dWaren on^er de titel Quattro pezzi sacri orLalië ,heeft verdi's grootheid eerder be- V fe,n c'an het buitenland. Het is gevolgd. h.eeft 4e grootheid van dit muzikale *bfseft' Verdi's biografen hebben de sen ci' if me,er bewogen door hem te schqt- uitn sr LUUZ0n^eiüjk grote mens, die hij Ul"c,e lle% van zijn hart was. R. P. TOKIO, 29 Januari (Reuter en United Press) De Amerikaanse radio-commen tator Drew Pearson, heeft Zondag de sen sationele mededeling gedaan dat volgens onthullingen van de Zweedse gezant in Peking de Chinezen zich geheel uit de Koreaanse oorlog zouden terug trekken. Deze mededeling is inmiddels door het Zweedse ministerie van Buitenlandse Za ken tegengesproken, aldus meldt United Press. Zuid-Koreaanse troepen hebben Zater dag van zee uit een aanval gedaan op Int- sjon, de 'haven van Seoel, terwijl Ameri kaanse oorlogsschepen het gebied bescho ten. De aanval duurde vier uur. Veertig vijanden werden gedood. De Zuid-Kore- anen trokken daarna terug. Uit Koemjangdjangni, ruim 30 km ten Zuid-Oosten van Seoel, werden zware ge vechten van man tegen man gemeld. De plaats is in handen van de verbonden troepen. Pantsertroepen van het achtste leger, dat Vrijdag Soewon veroverde, drongen Za terdag tot meer dan tien km ten Noorden van de stad door. Gemeld wordt, dat de Chi nezen zich op de rivier de Harx hebben teruggetrokken. De verbondenen hebben tot dusver bij hun opmars langs de West kust weinig tegenstand ontmoet, zulks in tegenstelling tot het gebied van Koem jangdjangni. Nog meer naar het Oosten, bij Itsjon, was een geallieerd bataljon aanvankelijk gedwongen zich terug te trekken om zich opnieuw te groeperen, maar later werd ten Noord-Westen van de plaats een niet met name genoemd dorp ingenomen. Voor de derde dag achtereen drongen patrouilles van de gealleerden ook Zater dag door tot een 16-tal km ten Noorden van Wondjoe, in het midden van het schier eiland, zonder op tegenstand te stuiten. In Oost-Korea verzamelen zich meer clan 300 vijanden bij Pjongtsjang, 20 km ten Noorden van de mijnstad Jongwol. Admiraal Radford, commandant van de Amerikaanse Stille-Oceaanvloot, heeft Za terdag te Tokio verklaard: „Ik geloof, dat we in Korea kunnen blijven". Iedereen met wie hij gesproken had, was „zeer optimis tisch" over de operaties in Korea. Generaal Douglas Mac-Arthur heeft zich Zondag per vliegtuig naar Soewon begeven en een bezoek gebracht aan het front, dat iets meer dan 15 km van Seoel ligt. Dertien doden ROME, 28 Januari. (Reuter). Bij Tar- quinia, 90 km. ten Noord-Westen van Rome, is Zaterdag een viermotorig Ita liaans vliegtuig neergestort. Dertien per sonen kwamen daarbij om het leven en vier werden gewond. Volgens ooggetuigen is het vliegtuig door de bliksem getroffen. Onder de doden bevinden zich zeven Engelsen en het vier maanden oude doch tertje van een Amerikaans echtpaar. Beide ouders zijn in een ziekenhuis opgenomen. Ooggetuigen hebben medegedeeld dat een landbouwer, die aan het werk was dicht bij de plaats waar het vliegtuig neer stortte, de Amerikaanse vrouw uit het brandende wrak heeft getrokken. Zij klemde haar baby in de armen. Het kind stierf kort daarna. Vriendschapsverdrag tussen India en Indonesië Radio India meldt, dat binnenkort een vriendschapsverdrag tussen India en Indo nesië zal worden gesloten, dat tevens voor ziet in wederzijdse bijstand tussen deze twee landen. Volgens deze overeenkomst zullen in de beide landen handelsvertegen woordigingen worden opgericht. India en Indonesië zullen alle geschillen, die tussen hen zouden kunnen ontstaan, langs de weg van onderhandelingen regelen. Zij zullen voorts een overeenkomst sluiten met be trekking tot wederzijdse bijstand op eco- nomisch-techn-isch en cultureel gebied. Vooruitgeschoven eenheden van de ver bonden troepen hebben Zondag de opmars naar Seoel voortgezet. In Tokio doen geruchten de ronde, dat er typhus onder de legers en burgers in Noord-Korea zou zijn uitgebroken. Vol gens krijgsgevangenen werd in Chinese en Noord-Koreaanse kringen meer en meer over typhus gesproken. Het einde van de „Independence" Het 10.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Independence", dat zwaar beschadigd is bij de proeven met de atoombom op Bikini, is weggesleept. Het zal „ei-gens" op de Stille Oceaan met een geheim wapen tot zinken worden gebracht. Brits-Amerikaanse vloot-manoeu- vres in de Middellandse Zee De Britse Middellandse-Zeevloot zal te zamen met de thuisvloot en de Amerikaan se zesde vloot manoeuvres houden in het Westelijk deel van de Middellandse Zee. De vloot zal 10 Februari uitvaren. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse premier, René Pleven, is Za terdagavond in gezelschap van generaal Juin, de opperbevelhebber van de Franse troepen, en een staf van hoge ambtenaren van Le Bourget naar de Verenigde Staten vertrokken. Heden middag zou hij een onderhoud met president Truman hebben. Dinsdag wordt in Washington over de be sprekingen een persconferentie gehouden, waaraan in Parijs bijzondere betekenis wordt gehecht. Daarna zullen beide staats lieden elkander ten tweeden male ontmoe ten. Op de terugreis brengt de Franse premier een tegenbezoek aan zijn Cana dese collega, die onlangs in Parijs de gast van de Franse regering was. De conferentie tussen Truman en Pleven gaat, zoals de Franse premier heeft ver klaard, over de grote lijnen der gemeen schappelijke politiek in 'i; kader van 't At lantisch Pact. De belangrijkste punten, welke ter sprake zullen komen, zijn de situatie in Indochina, voor welk strijdto neel de Fransen meer Amerikaanse steun hopen te verkrijgen; de conferentie over de oprichting van het West-Europese le ger, welke begin Februari in Parijs ge houden zal worden, en de houding van beider delegaties bij de UNO, ten aanzien van het Koreaanse geschil. In Washington heeft de houding van de Franse vertegenwoor-diger bij de UNO de laatste weken in Amerika en in Frankrijk aanleiding tot enige verwarring gegeven. In Parijs gelooft men niet dat Pleven ten aanzien van dit punt belangrijke conces sies, bijvoorbeeld inzake eventuele sanc ties, zal willen doen omdat een te forse houding tegenover Peking ook de politiek, die men ten opzichte van Moskou wil be- Morisson ontkent het bestaan van coalitieplannen Herbert Morrison, de Britse vice-premier, heeft Zondag in een redevoering teEdin- burg de verzekering herhaald, dat de Labourpartij geen coalitieregering wenst. Morrison zeide te geloven, dat een coali tieregering niet in het landsbelang zou zijn, daar zij onvermijdelijk een splitsing in de Labourpartij en in de conservatieve partij te weeg zou brengen, waardoor er opnieuw een grote oppositie zou ontstaan. trachten, schade zou kunnen doen. Het is voor de eerste maal sedert 1931, toen Laval als president van de ministerraad Amerika bezocht, dat een Franse premier naar Washington gaat om met de autori teiten en de vertegenwoordigers van de publieke opinie te spreken. In de Amerikaanse kranten en in „Life" heeft men de laatste tijd vele uitlatingen kunnen lezen, die van weinig begrip en welwillendheid nopens Frankrijk getuig den. Premier Pleven, die door een verblijf van vele jaren in Londen de Engelse taal volledig meester is, zal met de Ameri kaanse journalisten een openhartig onder houd hebben, dat naar men hoopt, zal bij dragen tot een beter begrip van Frank- rijk's positie en zijn wil tot samenwerking met Amerika, welke samenwerking voor de toekomst van Frankrijk van groot be lang is. Panamees en Engels schip vergaan Het Panamese schip „Janko" is Zondag aan de Noord-Westkust van Spanje ter hoogte van Finisterre vergaan. Er is een lid van de bemanning omgekomen. De „Janko" was een 9720 ton metende tanker. Het weer was zeer ruw en er stond een hoge zee toen het Engelse schip Tahsinia als eerste op de noodseinen van de „Janko" ter assistentie voer. De „Janko" was mid delerwijl in tweeën gebroken en door de hoge zee konden de reddingsboten niet wor den gestreken. Het Noorse schip Venus, dat eveneens te hulp was gekomen, trachtte tevergeefs een redlijn aan het voorschip van de „Janko" te bevestigen. De lijn bleek echter te kort te zijn; sommige leden van de bemanning sprongen in wanhoop in zee en trachtten zwemmend de „Venus" te be reiken. De „Venus" slaagde er inderdaad in zeven man te redden. Een van hen is inmiddels overleden. 17 leden der beman ning werden later van het achterschip van dé „Janko" gehaald en in veiligheid ge bracht. Ook de Panamese tanker „Cnprella" heeft nog 15 andere leden der bemanning door middel van een redlijn van het wrak weten te redden. De „Venus" bevindt zich thans met de zes geredden en het stoffelijk over schot op weg naar Southampton. Ook het Engelse stoomschip ..Hartlepool", het En gelse marinevaartuig „Bustler" en de Noorse motorboot „Bursa" kwamen de „Janko" te hulp en verleenden assistentie. De „Janko" was op weg van Abadan naar Gothenburg. Omtrent de oorzaak van deze schikbreuk is nog niets bekend. Het 7.300 ton metende Britse vrachtschip Castle Dore" is in de Atlantische Oceaan gezonken, kort nadat de bemanning aan boord van de vissersboot „Le Picorre" uit La Rochelle was genomen. Het Franse vis sersvaartuig is thans op weg naar La Rochelle waar het hedenavond wordt verwacht. De boot had een SOS van het Engelse schip opgevangen en was te hulp gesneld. Pogingen om het Britse schip op sleeptouw te nemen werden opgegeven omdat het. te zwaar beschadigd was. Anti-Titoïsten veroordeeld Tien beklaagden die voor een militair gerechtshof te Belgrado hebben terecht gestaan, beschuldigd van samenzwering tegen Tito's bewind, waarbij zij buiten landse steun zouden hebben ondervonden, zijn veroordeeld tot gevangenisstx'affen van acht maanden tot zestien jaar. Alle veroordeelden haddexx hun onschuld be- j tuigd. I Geen nieuwe ontwikkelingen in de UNO-debatten LAKE SUCCESS (Reuter). Als ge volg van een hevige sneeuwval moest de vex-gadering van de Politieke Commissie der UNO, die voor Zatex-dagavond was uit geschreven om het debat over de pogin gen, om het Koreaanse geschil op te los sen, te hex-vatten, worden uitgesteld. Een uur na het voor de aanvang der vergade ring vastgestelde tijdstip had nauwelijks de helft der afgevaardigden het gebouw der UNO weten te bex-eiken. Zaterdagochtend zou een bijeenkomst van vertegenwoordigers der twaalf Arabi sche en Aziatische landen worden gehou den. Er verschenen echter slechts vier van hen. Er zijn nog geen nieuwe amendementen ingediend op de Amerikaanse resolutie, waarin het communistische China als aan valler in Kox-ea wox*dt gebrandmerkt. De afgevaax-digde van Polen deelde mede, dat het de Arabisch-Aziatische x~eso- lutie tot 'n zevenlanden-conferentie met de Chinezen zal steunen als enkele kleine wijzigingen, voorgesteld door de Sovjet- Unie, worden aangebracht. De resolutie van de 12 Aziatische en Arabische landen, die door sommige afge vaax-digden te algemeen is genoemd, zal vandaag in hei-ziene vorm aan de politieke commissie wox-den voorgelegd. Volgens ge- woonliijk welingelichte kringen zal men trachten in de nieuwe x-esolutie enkele door Canada gedane suggesties op te nemen. Tacitus: Gloria Swanson komt naar Nederland Glox-ia Swanson, de bekende Amerikaan se filmster uit de tijd van de stomme film, zal in Nederland haar terugkeer op het witte doek luister bijzetten door de première van haar film „Sunset Boule vard", die in Amsterdam op 16 Februari in de theaters „Plaza" en „Cineac-Dam rak" zal plaats hebben, bij te wonen. President Soekarno naar de Philippijnen President Soekarno is Zondagochtend om 7 uur per vliegtuig uit Djakarta vertrok ken voor een officiéél bezoek van zes dagen aan de Philippijnen. Bij zijn vertrek was het gehele corps di plomatique aanwezig. Reuter bericht nog, dat president Soe karno de onderscheiding van commandeur in het Philippijnse Legioen van Eer zal ontvangen. Deze werd tot heden slechts verleend aan wijlen president Roosevelt en aan generaal MacArthur. DE KABINETSCRISIS 's GRAVENHAGE, 29 Januari. Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan mr. D. U. Stikker opgedragen informatorisch de mo gelijkheden te onderzoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement en haar daaromtrent een rapport uit te brengen. Onze pax-lementaix-e redacteur tekent hierbij aan: De taak, thans aan mr. Stikker opgedra gen, is in onze staatkundige en staatsrech telijke geschiedenis enig in haar soort. Tot dusver toch heeft zich nog nooit iemand belast gezien met een „infox-matie"-op- dracht, dat wil zeggen de opdracht om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om een kabinet in dit geval een kabinet steunend op een parlementaii-e meerder heid te vormen. Dat de Koningin deze weg heeft ingeslagen zal naar alle waar schijnlijkheid voox-al ook mede een gevolg zijn van de overweging, natuurlijk gegx-ond op de verschillende aan haar uitgebrachte adviezen, dat het van het allergrootste belang is naar een oplossing te zoeken, waarbij mr. Stikker als minister van Bui tenlandse Zaken behouden blijft, juist van wege zijn belangrijke positie zowel natio naal als internationaal. De directe aanlei ding voor de kabinetscrisis was, dat hij zich genoodzaakt achtte zijn portefeuille neer te leggen. Het staatshoofd heeft Zater dag prof. mr. Kranenburg, de vooi-zitter van de Eex-ste Kamer, opnieuw 'in gehoor ontvangen. Prof. Kranenburg zou niet zo zeer als voorzitter van de Eerste Kamer dan wel als staatsrechtelijk deskundige gehoord zijn. In ieder geval is het resultaat van de verschillende raadplegingen dat wij thans met een nieuwe staatsx-echtelijke figuur te doen hebben. Naar wij menen te weten heeft mr. Stikker hedenmorgen voor Opstand van Braziliaanse militaire politie verijdeld In vex-zet tegen de regex-ing gekomen militaire politie heeft Zaterdag de politie- kazex-nes te Belem, de hoofdstad van de Noord-Braziliaanse staat Para, bezet. Het doel was te pogen het plaatselijke gezag omver te werpen. De in opstand gekomen militaire politie arresteerde Walter Bouhid, die kort geleden tot gouverneur van Para is gekozen. Eenheden van de Braziliaanse lucht macht grepen in en wisten de orde snel te herstellen. Fedex-ale troepen werden af gezonden om de eenheden van de lucht macht af te lossen. Er viel slechts één dode. Walter Bouhid is later afgetx-eden. Zon dag worden in Para buitengewone vex-kie- zingen voor een nieuwe gouvernexxr ge houden. het begin van de ministerraad op zijn departement een bespreking met minister Van den Brink gehad. Een informateur kan zelf als formateur optreden, maar ook eventueel tot de conclusie komen dat het voorkeur verdient daarmee een ander be last te zien. In NedexTand is een dergelijke informatorische opdracht nooit voorge komen. In België kent men deze figuur wel. Moeilijkheden in Malakka In de streek van Raub, provincie Pahang (Malakka), hielden opstandelingen een autobus aan. Een Maleise politie-agent in burger wierp een handgranaat naar de aanvallers. Hij wierp het projectiel niet ver genoeg, zodat het bij ontploffing vier passagiex-s verwondde. De opstandelingen beschoten daarop de bus. De politie-agent werd gewond en een meisje van acht jaar gedood. In het gebied van Koeala, in de provin cie Negx-i Sembilan, werd een opstandelinge door de ^politie dood geschoten, tex-wijl een manlijke rebel ernstig werd gewond. Britse en Australische jagers en bom- menwerpers voerden boven gebieden in de staten Selangor en Perak enige zeer hevige aanvallen uit. De Lamington werkt nog steeds LAE, 28 Januari. (Reuter). De vulkaan Lamington in Australisch Nieuw-Guinea werkt nog steeds. Zondag ontkwamen dertig blanken zonder letsel, toen de kra ter wolken steeristof een 214 kilometer de lucht inslingerde. Deze dertig waren de enige menselijke wezens in de gevaarlijke zóne. Zij waren bezig met het begraven van de slachtoffers van de eerste uitbar sting. Zondag deden zich twee uitbarstin gen voor. De ene duurde een uur, de an dere een kwartier. Toen de vulkaan Zaterdag begon te werken, hebben de autoriteiten alle op- sporingsgroepen uit het rampgebied terug getrokken. Tevens is men begonnen met de ontruiming van Popendetta, een 16 kilometer van de vulkaan af gelegen dorp, dat bij de eex-ste uitbarsting gespaard bleef. Gebouw van Philips in Buenos Aires uitgebrand In een kantoorgebouw van Philips, in de benedenstad van Buenos Aires, is brand uitgebroken. Tweehondex-d brandweerlie den namen aan de blussingswerkzaamhe- den deel. Het gebouw is geheel uitgebrand. Na zes uur was men de bx-and meester. Voorx-aden waarvan de Waarde op zes millioen pesos wordt geschat, gingen ver loren. 1 'zÊjë MPS PATUUR IOÖ5 ISOBAAR VB£ LANGRIJK NEERSLAG- GEBIED - CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE, DWARS STREEP. IS.EEN WIND- SNELHEIDiVAN vOE.METER PER^ÈCONDEUnCK WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavdnd tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog en zwaar be wolkt met enkele plaatselijke op klaringen en hier en daar mist. Matige wind. Hoofdzakelijk tussen Noord en Noord-Oost. Weinig ver andering in temperatuur. 30 Januari Zon op 8.25 uur, onder 17.22 uur. Maan op 1.21 uur, onder 10.42 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 29 Januari Hoog water: 7.41 en 19.16 uur. Laag water: 2.37 en 14.58 uur. Dinsdag 30 Januari Hoog water: 7.41 en 19.59 uur. Laag water: 3.13 en 15.37 uur. Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant v e l s e e Haarlems Dagblad editie samengevat. Gistermiddag weigerde een groot aantal leden van het Concertgebouw Orkest te Amsterdam mede te werken aan de uit voering van Verdi's „Requiem" onder leiding van Paul van Kempen, nadat er Zaterdagavond reeds allerlei demonstraties hadden plaats gehad. Op de foto ziet men enige van deze weigerachtigemusici het stevig bewaakte gebouw verlaten. Een foto van de desolate Koreaanse slagvelden waar de grillige vormen der be sneeuwde rotsen het gevechtsterrein accentueren. Een groep van de Amerikaanse 24ste divisie trekt een heuvel over, spiedend naar verborgen vijanden in rotsspleten en mangaten. Bij mislukte ondernemingen houdt men die raad altijd voor de beste, die te laat kwam om opgevolgd te worden. In de afgelopen dagen ontstond tengevolge van krachtige barometerstijgingen in West-Europa een rug van hoge luchtdruk, die een verbinding vormt tussen het hoge drukgebied in Rusland met het hoge druk gebied bij de Azoren. Het iveer in onze omgeving kan daardoor niet be ïnvloed worden door Oceaandepressies en verandert dan ook weinig in karakter. Zowel de koude lucht uit Polen en Oost- Duitsland als de zachte lucht van de Oceaan kunnen ons voorlopig niet be reiken. OONBEWOLKT 0 LICHT 8EW. ®;HALf 8EW ZWAAR-BEW 'GEHEELBEW MIST SNEEUW' REGEN 9" MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1