Rusland zou Frankrijk en Italië non-aggressiepact willen aanbieden Pleven vraagt steun der V.S. voor steeds meer bedreigde Indo-China UNO-troepen rukken op naar Seoel, maar bij Soewon werd hard gevochten Er wordt gewaagd van „fundamentele politieke overeenstemming Socialistische oppositie tegen Duitse grenspolitie Eisenhower brengt morgen rapport uit Franse politie vond geheimzinnige verstekeling Frans-Italiaanse conferentie Export van tuinbouw naar West-Duitsiand Nog opvarenden op gebroken schip? Schumacher tegen plan-Pleven In ruil voor neutraliteit in geval van oorlog Nog geen stemming in politieke commissie Soekarno in Manilla Het woord is aan Zware, doch dragelijke offers voor de Engelsen Het derde plan in een half jaar voor Britse defensie HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 172 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 3 0 JANUARI 1951 IJmui VELSER Haarlems Dagblad Courant EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 295e JAARGANG No 25 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Vers ch ij n t d agelijks b eh. op Zon- en Feestdagen Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter). President Truman en de Franse premier Pleven heb ben gisteren in gezelschap van hoge diplo matieke en militaire adviseurs een confe rentie in het Witte Huis gehouden. Eerst hebben zij de kwestie Indo-China besproken en later de vraagstukken van het Verre Oosten in het algemeen. De Franse bijdrage tot de herbewapening van Europa in het algemeen en de Franse voor stellen tot een Europees leger komen ook aan de beurt. Verder besprak men het ge brek aan strategische grondstoffen en het tegengaan van de stijging van de prijzen voor deze materialen. Volgens Franse woordvoerders werd bij zondere aandacht besteed aan de kwestie Indo-China. aangezien men in Franse krin- s'er, tegen 6 Februari een groots offensief van de Vietminh verwacht. Pleven zou vragen welke hulp Frankrijk van Amerika zou kunnen verwachten als Chinese strijd krachten over de Indo-Chinese grens zou den trekken. Volgens gewoonlijk betrouw bare bronnen te Washington zou Truman Pleven mededelen, dat „Amerika in dit geval zijn verplichtingen volgens het hand vest van de UNO zal nakomen, zoals het in Korea heeft gedaan." Volgens AFP zou Pleven verzekerd heb ben, dat de Franse troepen in Indo-China zouden blijven strijden, ook als Chinese communistische troepen over de grens zouden rukken. Hij zou van president Tru man de verzekering wensen, dat Amerika Frankrijk zou steunen, als Frankrijk de Veiligheidsraad zou verzoeken China tot aggressor te bestempelen, voor het geval Chinese troepen Indo-China zouden bin nenvallen. President Truman en premier Pleven hebben verklaard, dat er een fundamentele politieke overeenstemming tussen de Ame rikaanse en de Franse regering bestaat. Trumans perssecretaris zeide. dat de twee staatslieden een veelomvattende gedachten- wisseling hadden gehouden. Heden zouden Truman en Pleven Euro pese kwesties behandelen, aldus de pers secretaris. Hij wenste niet in te gaan op de meeste vragen om aanvulling van deze ver klaring. Naar verluidt hebben president Truman en premier Pleven hun staven opdracht ge geven opnieuw een onderzoek in te stellen naar het Amerikaanse program voor het zenden van wapens naar Indo-China. Truman te laat Pleven,, de. eerste Franse premier, die sinds twintig jaar een bezoek aan de Ver enigde Staten brengt, kwam te Washington aan vóórdat president Truman, die hem zou verwelkomen, aan het station arriveerde. Bijna 45 minuten na aankomst van Ple ven kon president Truman hem bij het station begroeten. Dean Acheson, de Ame rikaanse, minister van Buitenlandse Zaken, generaal Marshall, de minister van Defen sie en andere leden van het kabinet waren ook aanwezig'. Franse opinie Onze correspondent te Parijs telefoneer de ons heden: Na het eerste onderhoud, dat Pleven in Washington met Truman heeft gehad, is eer, kort communiqué uitgegeven, dat in de BONN (ANP) Bij de West-Duitse Bondsdag is een wetsontwerp in behande ling genomen, waardoor de oprichting van een bijzondere grenspolitie moet worden mogelijk gemaakt. De regering beoogt de grenzen, voornamelijk de Oostelijke, te beschermen tegen een „infiltratie van revo- lutionnaire elementen". Zij heeft er zich nog niet verder over uitgelaten hoe groot zij een dergelijk politie-apparaat zou wil len maken. Wel heeft zij kenbaar gemaakt, dat het de bedoeling is, dat een gekazer neerd politieapparaat zal worden gevormd, dat onder de directe bevelen van de fede rale regering zal staan. i Daarmee is terstond een moeilijke kwestie in het geding gekomen, die reeds oij de eerste algemene bespreking van het ontwerp door de sociaal-democratische op positie gesteld is. De federale grondwet kent namelijk geen federale politie en de verzekering der veiligheid is geheel en al aan de landelijke of plaatselijke besturen over gelaten. Ook de, binnen de regerings coalitie steeds roeriger wordende liberalen hebben daarop terstond de aandacht ge deugd. Zij willen evenwel, daar de tijd onngt, hun toestemming geven aan de grenspolitie, waarvoor de minister van Binnenlandse Zaken, dr. Lehr, meent in oe grondwet een gaatje te hebben gevonden. De socialisten wensen echter eerst een grondwetswijziging te zien doorgevoerd. J prezen, dat als de zaken niet duidelijk worden gesteld, de regering een kans zou zien om via dit politie-apparaat de her- oewapening „langs een achterdeur" binnen te halen. Door de indiening van dit ontwerp heeft e regering willen trachten de impasse te n°ofbreken, waarin de opstelling van een eruraal geleide politie in West-Duitsland s geraakt. In September vorig jaar hebben e ministers der Westelijke geallieerden te w York besloten te voldoen aan het ?pi-Z Van reSering te Bonn om een mnM,Z<.eon-eerde Politie toe te staan. Deze hppft j 000 man bedragen. Tot dusverre kan re2ering te Bonn echter nog geen gebruikelijke termen gewaagt van de fun damentele overeenstemming, welke tussen beide staatslieden bleek te bestaan. De stof voor deze eerste conferentie werd ge leverd door het probleem Indo-China, dat in verband met de hele situatie in het Wes ten en het Verre Oosten is behandeld. Uit het feit dat aldus de Franse oorlog in Vietnam op één lijn is gesteld met de ge allieerde strijd in Korea, trekt men in Parijs de conclusie dat de officiële Franse opvattingen ten aanzien van het gemeen schappelijk gevaar, dal het Westen op beide fronten bedreigt, door de Amerikanen in principe zijn aanvaard. Of deze aanvaar ding directe consequenties zal opleveren in de vorm van een grootscheepse hulpver lening van Amerikaans materiaal aan de troepen van generaal De Lattre de Tassigny betwijfelt men hier niettemin, omdat men wel erkennen moet, dat voor Amerika op dit moment, vooral uit prestige-overwegin- gen, Korea wel voor moet gaan. Men ge looft hier dan ook eerder dat de eendracht van beide staten wijzen zou op een ge meenschappelijke houding, die op het diplomatieke front in de toekomst tegen over China zal worden genomen. Bij een eventuele inval in Indo-China van Mao's „vrijwilligers" zou zo denkt men hier Amerika diplomatiek Frankrijk steunen. Of met deze platonische bijstand, Vietnam voor het Westen behouden zal kunnen blij ven, waagt men hier niettemin in twijfel te trekken. WASHINGTON (U. P.). Generaal Eisenhower wordt Woensdag in Washing ton verwacht voor het uitbrengen van rap port aan president Truman en het Congres over zijn bevindingen tijdens zijn tournée door de Europese landen van het Noord- Atlantische pact en West-Duitsland. De generaal bracht het weekeinde door in de militaire academie van Westpoint waar hij de laatste hand aan deze rapporten legde. Zoals de zaken er thans voorstaan, schijnt het aannemelijk dat democraten zowel als republikeinen zich bereid zullen verklaren zich te zullen laten leiden door zijn aan bevelingen omtrent de kwestie van het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa. Teleurgesteld Volgens een artikel in het Amerikaanse blad „Newsweek" is généraal Eisenhower „zeer teleurgesteld over het gebrek aan goede wil en aan plannen voor het bereiken van een staat van bereidheid in Neder land." De Nederlanders, aldus het blad, hebben de meeste mannen, die uit Indo nesië kwamen, gedemobiliseerd en hebben niet eens het plan nog dit jaar een staande divisie te vormen, doch slechts drie reserve divisies. Eisenhower, zo gaat het Amerikaanse blad verder, was ook critisch gestemd ten aanzien van België. Hij was onzeker ten aanzien van Frankrijk. PARIJS (United Press) Autoriteiten van de Franse veiligheidsdienst lieten gis teren niets los over de verblijfplaats en de identiteit van een verstekeling die in Mar seille was aangekomen in een automobiel die in een kist was verpakt. De Franse kranten speculeren druk over de identiteit van deze man, die volgens sommigen een lid zou zijn van de Bulgaarse ondergrondse, dat door het ijzeren gordijn was gekropen en volgens anderen een lid van de Franse geheime politie, dat van een opdracht terugkeerde. Inspecteurs en politie verschenen Zater dag aan de kade van Marseille en vroegen de kapitein van het Italiaanse schip „Lallizzi" of hij geen verstekelingen aan boord had opgemerkt. De kapitein zei neen, maar op de kade vond de poljtie een kist waarop stond „automobile". Deze kist was in Bourgas, Bulgarije aan boord genomen. Toen zij werd geopend vond men op de voorbank van de auto een man. Volgens ooggetuigen had hij een baard van v/eken en was hij ongeveer 30 jaar oud. Hij was goed gekleed, doch scheen zeer ver zwakt en mager. De kist had sedert Woens dag op de kade gestaan. De kapitein zei, dat de kist op 21 De cember in Sofia afgezonden was en in Bourgas aan boord gekomen was. Naar verluidt werd de man op de kade aan een kort verhoor onderworpen. Daarna werd niets meer van hem gehoord, dan dat hij naar Marseille was overgebracht. Volgens onbevestigde berichten zou een van de douaniers die bij het openen aan wezig was, gehoord hebben dat de man als zijn naam Cristoff opgaf. Een Parijs blad noemde hem „Dontcho Cristoff", en. zei dat hij een belangrijk lid van de Bulgaarse ondergrondse was met contacten bij de Franse geheime politie. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, verklaai'de Maandag, dat de Italiaanse premier De Gasperi en zijn Franse ambtgenoot Pleven midden Februari zullen samenkomen aan de Ita liaanse Rivièra, kort na de conferentie te Parijs over een Europees leger. De premiers en hun ministers van Bui tenlandse Zaken zouden aan de conferen tie deelnemen om het tot stand brengen van een Verenigd Europa te bespoedigen, de Frans-Italiaanse militaire coördinatie in Atlantisch verband te versterken, net eens te worden over de opneming van West-Duitsland in de Europese gemeen schap en om de economische samenwer king van hun landen hechter te maken. Volgens de Staatscourant van West-Duits land zijn voor het tijdvak 1 November 1950 1 November 1951. de volgende hoeveel heden tuinbouwproducten voor export naar W.-Duitsland aangewezen (1000R.M.i: bloem bollen 10.500, boomkwekerij-producten 3730, stekken en potplanten 340, snijbloemen 6300, koolplanten, plantsjalotten en pootuien 294, uien 8400. verse groente 42.000, fruit 33.600, „bewerkte" groente 1250, „bewerkt" fruit 1680. Voor invoer in Nederland zijn, uitgedrukt in 1000 gulden, de navolgende contingenten bepaald: hop 6460, landbouw-, groenten- en bloemzaden 1330, bloemkwekerijproducten 228, boomkwekerijproducten 190, vroegfruit en vruchtenprimeurs 228, vruchtensap 95. TOKIO (Reuter). De strijdkrachten van de U.N.O. blijven langzaam maar ge stadig oprukken naar Seoel en de haven ïnlsjon tegen geringe tot matige tegen stand. Alleen bij Soewon werd hard ge vochten. Volgens het laatste communiqué van het achtste leger werden aanvallen van Noordelijke compagnieën en bataljons afge slagen. Aan het centrale front werd alleen pa trouille-activiteit waargenomen, doch in de sector aan de Oostkust werd gestreden tegen een communistisch bataljon ten k-nm£0C ^ar .is nog vx-ijwel niets van ge- ,!o]n' Wel zijn enkele cursussen inge- daa^-°?r toekoiTistige politieleiders, doch Va "eeft de regering zich het verwijt c?n^f ?ppositie °P de hals gehaald, dat de nazi's n V1^we* uitsluitend vroegere Een foto, die beslissend was voor een kam pioenschap. Tijdens de 10.000 meter voor de Europese kampioenschappen schaatsen rijden kwam de Noor Hjalmar Andersen, die tegen onze langenoot Wim van der Voort reed, te vallen. De jury besliste, dat hij door het flitslicht van een fotograaf gehinderd was en liet hem derhalve de afstand over rijdert. Na het ontwikkelen van de film bleek, dat Andersen nog reed, toen de foto met flitslicht werd genomen en men kon uit het beeld opmaken, dat hij inderdaad last van het felle licht had ge had. Terecht werd dus besloten, dat het overrijden gerechtvaardigd ivas, zodat Hjalmar Andersen dit seizoen de Europese titel heeft veroverd. De foto toont Ander sen op het moment, dat het flitslicht ontbrandde. Zuiden van de achtendertigste breedte graad. De vorige nacht streden de verbon den troepen daar tegen een compagnie waarvan tweehonderd man gedood en vijf tien gevangen genomen werden. Ten Noorden van de achtendertigste breedtegraad aan de Oostkust heeft het Amerikaanse slagschip „Missouri" de stad Konsang bestookt in hetgeen officieel werd genoemd „een van de zwaarste en meest vernietigende beschietingen der laatste maanden". Ten Noord-Westen van Sowon wordt hard gevochten. De communisten, die zich hebben ingegraven, maken hier gebruik van artillerie en dwongen een U.N.O.-for matie zich aanvankelijk over een kleine afstand terug te trekken. De luchtmacht nam Dinsdagochtend 1.200 voertuigen in Noord-Korea waar, die zich Zuidwaarts begaven. Griekse troepen sloegen vanochtend bij Intsjon een Chinese aanval af na gevech ten die drie uur duurden. Mustangvliegtuigen van de U.N.O. heb ben Maandag meer dan 36.000 liter napalm (benzinegelei) ten Noord-Oosten van Soe won neergeworpen. Zij lieten het gebied in een vlammenzee achter. De twee helften van het 9.270 ton me tende Panamese tankschip „Janko", dat Zondag in de zware zeeën bij kaap Finis- terre in tweeën brak, heeft men met enige opvarenden aan bo.ord naar het Zuiden zien drijven, aldus wordt uit La Corunna ge meld. Volgens Zondag ontvangen berich ten waren alle opvarenden van boord ge haald. Op de achterste helft van het schip zou men negen man en op de voorste helft zeven man hebben waargenomen. Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische partij in Duitsland, heeft verklaard dat zijn partij het plan- Pleven voor een Europees leger verwerpt als basis voor besprekingen. Het plan de gradeert volgens Schumacher Duitsland tot een tweederangs mogendheid. Het voorstel van de communistische lei der Max Reimann tot vorming van een gemeenschappelijk front tegen herbewa pening van Duitsland noemde Schuma cher zinloos. Het zou tijdverspillen zijn het ook maar te bespreken. Morgen, de laatste dag van Januari, viert onze Kroonprinses Beatrix haar dertiende verjaardag. Een foto van de Prinses met haar lievelingshond. ROME (Reuter) Het rechtse Italiaan se blad „II Tempo" meldt uit Parijs, dat de Sovjet-Unie binnenkort Frankrijk en Italic een non-aggressiepact zal aanbieden als deze landen beloven, dat zij in geval van Nederland steunt Amerikaanse resolutie LAKE SUCCESS. (Reuter). De politieke commissie van de UNO is tot Dinsdag 16.45 uur Nederlandse tijd uiteengegaan zonder gestemd te hebben over de Ame rikaanse of de Aziatisch-Arabische reso lutie. India% heeft Maandagavond in de poli tieke commissie verklaard, dat een ver oordeling van communistisch China als aanvaller elke hoop op een vreedzame regeling in Korea de bodem zou inslaan. Sir Benegal Rau zei van zeer hoge zijde deze inlichting te hebben ontvangen. De Libanese afgevaardigde dr. Malik heeft in deze vergadering, twee amende menten op de Amerikaanse resolutie inge diend: de zinsnede „de regering van Pe king heeft alle verzoeken om het vuren te staken verworpen" te vervangen door „de regering van Peking heeft alle verzoeken om het vuren te staken niet aanvaard". Elke actie van de UNO om aan commu nistisch China sancties op te leggen zou moeten worden gestaakt, indien de „com missie van goede diensten" meldt met het streven naar een vreedzame regeling be vredigende voortgang te maken. Tijdens het debat verklaarden Dene marken, Nederland, België, Frankrijk, Liberië, nationalistisch China en IJsland de Amerikaanse resolutie te zullen steu nen. Thans hebben vier-en-dertig van de zestig leden-landen der UNO hun steun aan de Amerikaanse resolutie toegezegd. Toen de politieke commissie tot Dinsdag 16.45 uur uiteenging, moesten alleen Polen en de Sovjet-Unie nog vrniicpmn, China's boodschap In Aziatische kringen bij de UNO wordt verklaard, dat de mededeling die de Indische delegatie Maandag van haar am bassadeur te Peking heeft ontvangen, een boodschap van drie punten van de Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjoe En Lai, bevat. Deze minister deelt mede dat hij bereid is opheldering te verschaffen, wat betreft het Chinese standpunt ten aanzien van de voorstellen van de UNO, dat zijn regering accoord gaat met het voorstel van de „twaalf" voor het houden van een zeven- landenbespreking, die in de eerste plaats tot doel zou hebben tot een staking van het vuren te geraken, dat aanvaarding van de Amerikaanse resolutie waarin China een aggressor wordt genoemd „een vijandige handeling" van de UNO zou zijn en dat China in dat geval niet zou kunnen onder handelen. De Indonesische president Soekarno zeide gisteren in een rede in een verenig de zitting van het Philippijnse congres dat de strijd van zijn volk nog niet ten einde is. „Een deel van ons nationaal grond gebied wordt nog altijd door een vreemde mogendheid bezet gehouden. Onze vrij heid van handelen, ons nationaal bestaan en onze vrijheden blijven beperkt door internationale regelingen die ons door force majeure zijn opgelegd". oorlog neutraal blijven. De Parijse correspondent van het blad, Gianni Granzotto, schrijft dat dit de werke lijke reden van het bezoek van Thorez en Togliatti (leiders van de communistische partij in respectievelijk Frankrijk en Italië) aan Moskou is. Rusland zou bereid zijn de grenzen dei- beide landen te eerbiedigen, alsmede de Franse overzeese bezittingen. Ook zou Rus land geen pogingen in het werk stellen om de tegenwoordige regiems in Frankrijk en Italië te wijzigen met revolutionnaire mid delen. Als aanvaarding van deze voorwaarden het einde van de Amerikaansè hulp zou betekenen, zou Rusland handelsovereen komsten met Oost-Europa en communis tisch China aanbieden om Frankrijk en Italië van graan en bepaalde grondstoffen te voorzien. De correspondent onthult de bron van zijn bericht niet, maar zegt dat het berust op talrijke mededelingen, die van beide zijden van het „ijzeren gordijn" ont vangen zijn. Hij voorspelt dat de Sovjet- Unie haar aanbod in April bekend zal maken. Het resultaat van de voorgestelde conferentie der Grote Vier zou beslissend zijn voor de détails. Rusland zou ook bereid zijn om op grond van het plan de aanvrage van Italië om als lid van de UNO te worden toegelaten te steunen. De Parijse correspondent van „II Tem po" schrijft verder, dat een Russische aanval in Europa op het ogenblik on waarschijnlijk is, omdat Rusland zijn olievoorraden, door de laatste oorlog uit geput, nog niet heeft kunnen aanvullen. Rusland moet de productie van drie jaar opslaan om de oorlog in de lucht gedu rende een jaar te kunnen voeren, schrijft hij. Goethe: Men behoeft slechts oud te wor den om milder te zijn. Ik zie geen fout begaan die ik ook niet had kunnen begaan. LONDEN (Reuter). De Britse minis ter-president Attlee heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland 1 April a.s. in totaal 800.000 man onder de wape nen zal hebben. Gedurende de zomer zul len 235.000 reservisten voornamelijk veteranen uit de tweede wereldoorlog voor een oefening van twee weken worden opgeroepen, zo zeide hij. Attlee verklaarde, dat de regering niet geloofde, dat oorlog onvermijdelijk is. Haar doel is oorlog te voorkomen. Tegen 1953-'54 zou Engeland zijn productie van tanks en vliegtuigen ver viervoudigd hebben, zo zeide Attlee. In het volgende begrotingsjaar zal meer dan twee maal zoveel voor de defensie worden uit gegeven als dit jaar en in 1953-'54 meer dan drie maal zoveel als op het ogenblik. De totale begroting van de defensie voor de komende drie jaar zal mogelijk 4.7 mil liard pond sterling bedragen, zo zeide Att lee. Dit bedrag is l.T milliard pond meer dan het eerder aangekondigde defensie budget over deze drie jaar. Onze correspondent in Londen telefo neerde ons hedenochtend: Attlee's met grote spanning tegemoet geziene verklaring over Engeland's laatste defensie-plan heeft opnieuw duidelijk ge maakt, dat de Britse regering ook thans zo lang mogelijk een middenkoers blijft vol gen. Het plan heeft ten doel een versnelde wapenproductie zowel als een verhoging van de algemene paraatheid, maar de regering weigert het economisch herstel van het land op het spel te zetten of de basis voor verdere economische vooruit gang wezenlijk aan te tasten. Dit wil echter niet zeggen, dat niet ieder een offers zou moeten brengen. De export capaciteit dient zo mogelijk nog te worden uitgebreid om de toeneming van de import te dekken. Door grotere schaarste als ge volg van deze verhoogde uitvoer en van defensie-orders, zullen de prijzen nog meer stijgen en zal men zich steeds meer moeten ontzeggen. Door verhoging van belastingen zal de reeds dalende levensstandaard on verbiddelijk nog meer omlaag gaan. In plaats van 3600 millioen pond, zoals in September was begroot, zal het defensie plan thans 4700 millioen kosten, verdeeld over drie jaar. Het eerste getal was het bedrag, dat Engeland zich als maximum kon veroorloven zonder Amerikaanse hulp Attlee noemde Amerika thans niet en in antwoord op een vraag van een links Labourlid, verklaarde hij, dat het moge lijk is het nieuwe bedrag uit te geven, dank zij de thans uitgewerkte speciale maat regelen. Het is echter toch mogelijk dat Engeland op een bepaalde Amerikaanse bijdrage rekent. Ook het debat (Churchill en Clement Davies, de liberale leider, vroegen twee weken om dit voor te bereiden) zal niet op alle vragen een antwoord kunnen geven, aangezien de regering niet op de begroting van April zal kunnen vooruit lopen. Churchill oefende bedekte critiek op het' defensiebeleid door te informeren, of dit derde plan in zes maanden tijd nu eindelijk het definitieve is. Geen bedreiging Attlee maakte in zijn grote rede van Vrijdag reeds duidelijk, dat het Westen de Russen niet wil overtroeven. De gezamen lijke strijdkrachten in Europa kunnen wor den vergeleken met een politie-agent, die de ronde doet, zo zeide hij. Moskou zal dan ook de tegenwoordige herbewapening aldus redeneert Londen nooit als een bedreiging kunnen opvatten. Het enige, dat men wil, is Stalin te doen afzien van een opmars naar de Kanaalkust. De oproeping van 235.000 reservisten, die in Mei of Juni voor twee weken onder de wapenen zullen beginnen te komen, is een meevaller voor degenen, die een lan gere herhalingsoefening hadden verwacht, al schijnt bij vloot en luchtmacht de pe riode 18 maanden te zijn. Een rug van hoge druk verbindt het maximum bij de Azoren met dat boven Midden- Rusland. De as van deze rug beweegt langzaam naar het Zuidoosten en pas seerde vandaag in de loop van de dag ons land, tengevolge waarvan de wind geleidelijk naar Zxddelijke richtingen draaide. Het depressie systeem bij IJs land breidt zich langzaam verder naar het Oosten uit, waardoor nieuwe sto ringen op de Oceaan de gelegenheid krijgen in de loop van de volgende dagen tot het vasteland van West-Europa door te dringen. OONBEWOLKT 0 LICHT BEW. HALE BEW. ZWAAR BEW. GEHEEL BEW. SNEEUW REGEN MOTREGEN- HAGEL BUIEN K ONWEER lOOS iSOBAAP 9ELANGOIJK NEESSIAG- GEBIED CENTRA. HHOGE DRUK L LAGE ORUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT - TUSSEN LUCHT .VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP TS EEN'.WIND- SNELHEIO VAN VIJF ME TE F P£R SECONDE-' OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen en hier en daar tijdelijk mist. Overwegend droog. In de kustgebieden matige tot vrij krach tige, elders aanvankelijk zwakke later matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. 31 Januari Zon op 8.23 uur, onder 17.24 uur. Maan op 2.50 uur, onder 11.01 uur. Hoog en Jaag water te IJmuiden Dinsdag 30 Januari Hoog water: 8.23 en 20.46 uur. Laag water: 3.51 en 16.19 uur. Woensdag 31 Januari Hoog water: 9.13 en 21.42 uur. Laag water: 4-39 en 17.12 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1