Politieagent Van der Worp „zet mi op im zijn vrije tijd -Clowntje Riek Haarlemmers en hun hobbies Jong geleerd Jong gedaan De techniek Beverwijk Meer dan 1001 punten voor sprookjesachtige bloemen Jaarvergadering van Doopsgezind Gemengd Koor Agenda voor Beverwijk Castricum Barak van militair hospitaal te Austerlitz uitgebrand Voor de kinderen Brandje in radiocentrale te Amsterdam SCHEEPVAART FEUILLETON DINSDAG 30 JANUARI 1951 4 .a 99° 99 99 j 9 9 "1 In Hattum, een vriendelijkschilderachtig dorpje op de Veluwe, bruist het van de romantiek: stille, ijlgroene beukenstammen onder een bont loofdak, de wildernis van moeras en riet aan de IJsel, de bochtige landpaadjes die zich kronkelen over de paarse hei; alle plekjes die herinneringen oproepen aan een vèr verleden. Trotse bewoners van even trotse heerlijkheden lieten hier de klaroenen schallen tijdens hun jacht in de bosrijke omgeving. Boerenbolderwagens kletterden er eens over de hoge keien en landjonkers in glinsterende kledij trokken er in een fleurige stoet langs de lage huisjes aan de stoffige weg. Het is lang geleden misschien, maar de romantiek van die wilde natuurmacht is gebleven. Daar zullen alle Hattummers u met veel overtuiging graag van vertellen. De heer A. J. van der Worp, die in Januari 1946 naar Haarlem kwam, om daar dienst te nemen bij de politie, heeft al die herinneringen aan zijn geboorte plaats meegebracht. In zijn huis aan de Slachihuisstraat heeft hij ze gestalte gegeven in de vorm van zeldzame vogels die hij in zijn vrije tijd heeft opgezet en in schilder stukjes die spreken van het natuurschoon rond dat dorpje op de Veluwe. Nauwelijks twee turven hoog, dwaalde hij urenlang door Hattums contreien. Nu eens doolde hij in het bos om daar de vo gels en de eekhoorns te observeren, dan weer toefde hij in het moerassige gebied aan de IJsel, waar allerlei waterdieren hun nesten hadden. Thuisgekomen klom hij dan op een stoel aan de tafel, knipte een uil of een Vlaamse Gaai uit karton en zette die op een voetstukje. En iedere Woensdag middag was het feest, want dan trok hij met vader naar Zwolle waar een kennis een preparateursbedrijf had. Daar kwam hij ogen te kort om al die opgezette dieren van top tot teen te kunnen bekijken. Die liefde voor dier en natuur was niet van voorbijgaande aard. Hoe ouder hij werd, des te meer belangstelling legde hij er voor aan de dag. Als kleine jongen fokte hij een ekster op die hem iedere dag naar school bracht en weer haalde als de bel ging. En een meerkol die de hele lieve lange dag „Jan" riep of bij wijze van variatie de pompzwengel van de buren imiteerde. Later vertrouwde een boswach ter hem zelfs een jonge vos toe die zijn pootje had gebroken in het bos. Het leek als een paal boven water te staan dat deze jongen preparateur zou worden, maar de kennis uit Zwolle deed erg pessimistisch over het vak er was niet veel in te ver dienen en ontried het hem dan ook. Zo raakte Van der Worp junior op de am bachtsschool verzeild, om schilder te wor den. Het prepareren kon hij echter maar niet vergeten en als hij even kans zag wipte hij tijdens het schaftuurtje naar de zaak in Zwolle. Het eten schoot er wel eens bij in, maar dat deerde hem niet. De Zwolse preparateur mocht dan al weinig rooskleurigs over zijn vak verteld hebben, in het schildersbedrijf was het evenmin rozengeur en maneschijn. Nu eens was er werk aan de winkel, dan weer bleven de verfpotten wekenlang onaan geroerd in een hoek staan. Tijdens één van die perioden van werkloosheid maakte de heer Van der Worp kennis met een pre parateur uit Enschede, die het niet onder stoelen of banken stak dat hij bewonde ring had voor die Hattummer die alle vo gels op zijn duimpje kende. Hij bood prompt aan, hem de technische kneepjes van het vak bij te brengen en drie weken later ging de schilder-preparateur naar huis met een massa meer in zijn natuurkundige mars dan ooit tevoren. Op eigen houtje ging hij een ekster, een kraai, een eekhoorntje en een roerdomp opzetten. In het begin doken er allerlei onvoorziene moeilijkheden op, maar allengs ging het beter. De dorpsgenoten wisten in een ommezien alles van de liefhebberijen van de heer Van der Worp af en als zii ergens een vogel dood in het bos aantrof fen brachten ze die bij hem thuis. De rest kwam dan vanzelf. Op den duur trok zijn hobby zoveel belangstelling, dat hele schoolklassen zijn verzameling kwamen bezichtigen. „De techniek kan iedereen leren", ver telde agent Van der Worp ons dezer dagen, „maar het moeilijke is om het geprepa reerde dier de juiste karakteristieke hou ding te geven. En om dat onderdeel van dit vak goed onder de knie te krijgen moet men veel buiten zijn, de dieren observeren in hun gewone doen en er schetsen van maken". Het is een erg nauwkeurig werkje, dat prepareren. Met een vlijmscherp mesje wordt de vogel eerst opengesneden van de hals tot de stuit en heel voorzichtig wordt het huidje er tot aan de snavel afgevild. Het lichaampje wordt er dan in zijn geheel uitgenomen en gemeten. De huid wordt vooraf bewerkt, met een preparaat dat hoofdzakelijk uit arsenicum bestaat. Van speciale prepareerturf wordt, het lichaam van de vogel secuur nagemaakt: de hals wordt vervaardigd van met watten om wonden ijzerdraad. Schedel en oogkassen worden, na grondig gereinigd te zijn, met gips gevuld, waarna de hals er aan wordt bevestigd en het geheel in het turfkarkas wordt geplaatst. Het huidje wordt dan heel voorzichtig teruggetrokken en met een zogenaamd muizentandje dichtgenaaid. De pootjes worden ter versteviging voorzien van ijzerdraad. Ook de vleugels worden van vlees ontdaan en <3an opgevuld met watten of, bij grotere vo'gels, met houtwol. Bij het prepareren van zoogdieren ge bruikt men fijne houtwol of hennep in plaats van turf en wordt de huid gelooid. Voor het overige vertoont de bewerking veel overeenkomst met die van de vogels. De heer Van der Worp prepareert nu al een jaar of twintig uitsluitend voor zijn genoegen, maar hij heeft er toch wel eens iets mee verdiend: een dubbeltje dat hij aantrof in de maag van een fazant! De liefde die agent Van der Worp voor de natuur heeft, komt ook duidelijk tot uiting in zijn schilderwerk. Ieder stukje heeft betrekking op het dieren- of planten rijk. Vroeger, toen hij nog in Hattum woonde, stimuleerde een bekende kunst schilder deze liefhebberij en later is hij zelf les gaan geven. Ideeën voor zijn pen tekeningen en aquarellen doet hij veelal op straat op, als hij zijn dagelijkse ronde doet. En thuis, in Hattum. zorgen ze ervoor dat hij regelmatig dieren krijgt om op te zetten. GESLAAGD De heer G. D. Kuyt uit Beverwijk is bij de onlangs gehouden examens voor derde stuurman op de grote vaart, welke in Den Haag werden afgenomen, geslaagd. „HELDEN EN HELDEN" Voor de Arbeidersbond voor Cultuur, af deling Beverwijk, zal de toneelvereniging „Nieuw Leven" uit Krommenie op Woens dag 31 Januari in het Kennemer Theater een opvoering geven van het toneelstuk „Helden en helden", door Alexander Gergely. Wisselbeker der Tuin- bouwstudieclub weer naar D. v. d. Zwaan Tijdens de Maandagavond gehouden jaarvergadering van de Beverwijkse tuin- bouwstudieclub heeft de voorzitter, de heer J. C. Muyen, de wisselbeker voor 1950 uit gereikt aan de heer D. v. d. Zwaan, die evenals in 1949, het hoogste aantal punten voor zijn inzendingen behaalde, namelijk lOOl'/a, voor diverse bloemen. In zijn openingswoord sprak de heer Muyen de wens uit dat 1951 evenals 1950 voor de vereniging een vruchtbaar jaar zou mogen worden. Allereerst droeg de secretaris, de heer J. C. v. d. Mey, zijn jaarverslag in dicht vorm voor en de penningmeester, de heer R. Docter, kon over 1950 een voordelig saldo van ƒ371.70 melden. Het volgende agendapunt, de bestuurs verkiezing, was spoedig afgehandeld. De aftredende leden, de heren R. Docter, J. W. v. d. Mey en G. v. d. Wel, werden bij accla matie herkozen. Behalve de reeds eerder genoemde wis selbeker mocht de heer D. v. d. Zwaan nog een boekwerk ontvangen voor het hoogst aantal punten in de groep snijbloemen; dit ontvingen ook de heren A. de Ruiter voor de groep bindwerk en R. Docter voor de groep groenten. Enkele inzendingen voor het punten- stelsel werden als volgt bekroond: Amaryl- les 8 p., gemengde tulpen 9 p., beide D. v. d. Zwaan; tulpen, 18 p., G. v. d. Wel. Tot slot hield men nog een praatje over de cyclamenteelt. De gebruikelijke repetitie van het Doops gezind Gemengd Zangkoor wérd Maan dagavond afgewisseld met de jaarvergade- ring in de kei-kekamer van de Doops gezinde Kerk aan de Meerstraat. Na de opening door de voorzitter, de heer H. Mol, die kon wijzen op de prettige geest onder de leden, onderstreepte de heer L. v. d. Wal, secretaris, dit nog eens in zijn jaarverslag, dat getuigde van een goed verenigingsjaar. Helaas kon het financieel verslag van de penningmeesteresse, mejuf frouw R. v. Balen, niet zo optimistisch klinken. Door het geringe bezoek van enkele concerten was er slechts een klein batig saldo. Op voorstel van de heer G. v. Eek werd overwogen een geringe contri butieverhoging in te voeren. Deze werd met algemene stemmen aanvaard. De verkie zing van enkele bestuursleden verliep vlot. In de bestaande vacatures werden mevrouw Wapenaar en de heer D. Missaar bij acclamatie gekozen. Ook de aftredende secretaris, de heer L. v. d. Wal werd bij ac clamatie hei-benoemd. In de kascommissie namen zitting mevrouw Duin-Bleeker en de heer P. L. Wapenaar. Een zeer levendige discussie had tot ge volg het houden van een feestavond in het voorjaar. Een geanimeerde rondvraag bracht verschillende interne zaken aan de orde, die door de voorzitter tot ieders te vredenheid werden afgehandeld, waarna deze ten slotte opwekte de repetities van het koor trouw te bezoeken. DINSDAG 30 JANUARI Kennemer Theater, 8 uur: Mensensmokkel. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Onder moe ders vleugels. WOENSDAG 31 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Mensen smokkel. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: Onder moedèrs vleugels. HUISCONCERT IN „KONINGSBOS" In dc opzet der organisatoren, om op het huisconcert op „Koningsbos" zowel muziek van Haydn als van moderne componisten ten gehore te bi-engen en deze muziek voor de toehoorders begrijpelijk te maken, is men Zondagavond ten volle geslaagd. Begeleid door de pianist Jan Kruit zong de bekende bariton Leo Rommerts enige aria's uit liet oratorium Die Jahreszeiten en de pianist trachtte, door het voorspelen van enige korte motieven, bij de toehoorders belangstelling voor de moderne muziek te wekken. De Sonates van Pijper en Orthel werden op uitstekende wijze door Jan Kruit ge speeld. Leo Rommerts won de harten dei- aanwezigen met drie liederen van Ravel uit Don Quichotte. Tot slot van deze muziek avond speelde de pianist het Scherzo van Chatrier op waarlijk formidabele wijze. DE VEILING VAN MAANDAG Op de Maandag in Castricum gehouden groentenveiling was de aanvoer slecht, maai de prijzen waren ook niet erg hoog. Alleen de boerenkool bleef op het zelfde peil staan als verleden week en noteerde nog 32K- cent voor alle kwaliteiten. De tuinders kregen voor spruiten A 3868; spruiten B 1825; prei 13; witlof 33—36; knolselderie 10löV*; groenekool 9—14; soep 11V*13 cent per bosje; peen III 5,507,50. „DE PION" SCHAAKTE VOORT De Castricumse schaakclub „De Pion" zette de onderlinge competitie in hotel Meijer voort. De uitslagen zijn als volgt: C. BennesNotaris Van Cranenburgh 10; B. Beentjesdr. A. de Jongh 1—0; C. Heeck S. van Weeren 10; J. BosWern. Uhl 01; P. Bouwen—P. Roman 01; Walt. Uhl—D. Keetbaas 10; J. van RavenzwaaijTh. de Smalen 01. „ST. ALOYSIUS" GAF GOED GESLAAGDE MUZIEKAVOND Dat het R.K. fanfarecorps „St. Aloysius" uit Castricum met sprongen vooruit is ge gaan, onder de bekwame leiding van diri gent II. van Assenbrugge, bleek uit de mu ziekuitvoering die het corps in hotel Borst gaf, met medewerking van het Zaans Koper kwartet en Kinheims Cultureel Kwartet. De bekende mars The Standard of St. George voldeed bijvoorbeeld uitstekend, en de technisch moeilijke fantasie Maskerade van G. Boedijn en dc Cortigè de Fleurs van Em, de Wandeleer wei-den vrijwel zonder fouten weergegeven, vooral de mooie toon van de tuba viel op. De medewerkers van Kinheims Cultureel Kwartet de sopraan mej. A. v. d. Winkel, de tenor H. Marcker, de bariton C. Brantjes en A. Twisk, piano, gaven op goede wijze enige aria's en duetten ten beste, waarvan het Terzett uit de Schöpfung van J. Haydn hoewel wellicht iets te sentimenteel har monisch en in een uitstekende stemverhou ding, gezongen werd. Uit het optreden van het Zaans Kopei-kwartet bestaande uit twee trompetten, een waldhoorn en de trombone, kon men horen dat ook hier uitstekende krachten musiceerden; het kwartet van Tsjaikowsky bracht het ensemble op sublie me wijze ten gehore. De avond werd door het fanfarecorps be sloten met de pittige mars Saint Triphon. Van de te spelen en te zingen nummers gaven de hei-en H. van Assenbrugge en A. Twisk een korte en gewaardeerde uitleg. Maandagavond om ongeveer half twaalf is brand uitgebroken in een barak van het militair neurose-hospitaal te Austerlitz, gemeente Zeist. De Zeister brandweer kon door gebrek aan bluswater niet voorkomen dat de barak geheel uitbrandde. Militairen slaagden er in een gedeelte van de inventaris te redden. De schade wordt geschat op 50.000. Persoonlijke ongevallen deden zich niet vooi-. Naar de oorzaak van de brand wordt door de marechaussee een onderzoek ingesteld. Maar behalve de haai, vingen de Zwartjes ook andere vissen, waaraan ze meer hadden. Want haaien eten ze niet, die smaken niet lekker. Zo ging de tijd voorbij en Rick, Bunkie en Oepoetie verveelden zich geen ogenblik. Ze waren vol aandacht voor alles, wat ze zagen; en het prettigste van alles was, dat ze ook mochten meehelpen bij 't vissen. Op die manier verstreek uur na uur, terwijl de prauw op zee kruiste voor de kust. Maar toen, opeens, keek Tripje bedenkelijk naar de hemel. „Opgepast!" riep hij. „Daar komt een lelijke lucht opzetten!" Allen keken ze naar de lucht. Ja, daar was opeens een grote, grijze wolk verschenen, die snel groter v:erd en het zonlicht verduisteren gingOok de Zwartjes trokken bedenkelijke gezichten. „We moeten zo gauw mogelijk terug naar de haven!", zei Tripje. „We konden wel eens 'n flinke storm krijgen en dan moeten we zorgen, dat we veilig binnen zijn!" En terwijl de lucht steeds donkerder en dreigender werd, koerste de prauw snel naar Palmeiland terug. Maandagmiddag wilde een monteur van de P.T.T. in de radiocentrale in de Spaarndammerstraat te Amsterdam uit een bus benzine overgieten in een andere bus. Hij deed dit vlak bij een brandend electrisch kacheltje. De benzine vatte vlam en in eens stond hij tussen hoog oplaaiende vlammen. Omwonenden scho ten onmiddellijk toe en wisten met een schuimblusapparaat de brand snel te blus sen. De monteur was bewusteloos geraakt en werd door de inmiddels ter plaatse ge komen brandweer met een zuurstofappa raat bijgebracht. Er was schade aangericht aan de installatie, maar na een uur slaag de de P.T.T.-monteur er in deze te her stellen. Aagtedijk, pass. 27 Landsend. Abbekerk, 27 v. Melbourne n. Sydney- Akkrumdijk. 29 verw. Lorenzo Maiques. Alchiba, 28 v. Dakar n. Freetown. Amstelkerk, pass. 28 Las Palmas. Andijk, 27 te Gravesend. Axelöijk, 28 te Buenos Aires v New Yoik. Alhena, 27 v. R'dam n. Buenos Aires. Aludra, 29 te R'dam v. Bahia Blanca. Averdljk, 29 te R'dam v. New York. A a Is dijk, 28 v. Antwerpen. Alamak, pass. 28 Perim. Alblasserdijk, 28 te Houston. Alphacca, 26 te Philadelphia. Amsleldijk. 27 te Galveston. Ariadne. 27 te Genua v. Savona. Agatha (t) 29 verw. Haiphong v. Saigon. Alcyone. 27 v. Hamburg n. R'dam. Alderamin, 28 te Duinkerken v. Le Havre. Almkerk, 27 v. Bremen te A».twe^Pen' Aludra, 29 verw. R'dam v. Bahia Blanca. Alwaki, 27 nog 300 mijl. Amstelpark, 28 te Damman. Amstelvaart, 29 te Vlzagapalam v. Calcutta. Antonia (t) 27 v. Singapore te Bangkok. Alnatl, pass. 23 Santa Catharina eil. Arnedijk, 29 200 m. O.t.N. Bermuda. Arundo. 28 475 m. O.ZO. Bermuda. Annenkerk, 28 v. Bremen te Hamburg. Bantam, 28 te New York. Bintang, 29 te Djakarta. Blijdendijk, 27 v. Newport News n. Antw. Bonaire 28 v. Trinidad n. Demerara. Breda, 'pas. 27 Sombrero eil. Blommersdijk, 28 te R'dam v. New York. Bacchus. 27 v. Trinidad n. Paramaribo. Ball, 29 verw. Djibouti. Bandjermasin, 27 te Soeratoaja. Batoela, 27 v. Larat n. Elat. Blilar, 28 te Pang'kalpinang. Bloemfontein, 29 verw. Port Elisabeth Bacchus, 29 verw. Paramaribo v. Trinidad. Ceram, 27 te Colombo. Cistula, 27 v. Algiers n. Napels. Clavella, pass. 28 Perim. Congoslroom, 28 te Dakar v. A'dam. Corilla, 27 v. Takoradi te Lagos. Caltcx Pernis, 29 v. Sldon n. R'dam. Oh it ral, 30 4 u. verw. ontschepen ca. 9 uur. Cal'tex Lelden (t). pass. 28 Kuria Muria eil. Caltex Nederland (t). pass. 28 Kp. de Gata. Celebes, pass. 28 Bizerto. Cronenburg,29 verw. Bilbao v. R'dam. Clio, 25 v. Cape Haltien n. St. Marc. Dlemerdijk, 28 v. Portland n. San Francisco. Douro. 21 te Curagao. Eemland, pass. 28 Teneriffe. Eendracht, pas. 27 Kp. St. Vincent. Elmina, 28 te A'dam v. Douala. Eemdljk, 23 v. Cristobal. Enggano, 28 v. Muscat. Esso Amsterdam, 29 te R'dam v. Texas. Esso Den Haag, pass. 27 Bishoprocks. Ena (t), 27 v. Curagao n. Cristobal. Friesland 27 te New York v. Djakarta. Felipes (t). 27 v. Saigon n. Haiphong. Friesland. 28 te Dordrecht v. Nantes. Garoet, 28 v. Belawan n. Penang. Heelsum, pass. 27 San Miguel. Heemskerk, 27 te Genua. Hestia, 28 te Antwerpen. Hercules, 28 v. Istanboel te Izmir. Haarlem, 28 le Bremen. Helena, 29 verw. Puerto Rico. Helicon, 27 v. Puerto Cabelio n. Guanta. Hersilia. 27 te Paramaribo. Hermes, pass 28 Ouessant. Hector, pass. 28 Bougaroni. Hydra, pass. 27 Guadaloupe n. Belize. Itiersum, pass. 28 Bermuda. Ilos, 29 verw. New York v. Caracol. Indrapoera, 28 300 m. W. Minicoy. Java, 28 te Newport News. Japara (KPM). 26 v. Makassar n. Goromtalo. Jupiter, 28 v. Beiroet te Alexandrië. Jagersfontein, 29 v. Bremerhaven n. Zremen. Kota Gedoe, pass. 23 Ouessant. Helbergen, 27 te Savona v. R'dam. Klipfontein, 28 te Antwerpen. Kertosono, 28 te Semarang. Kellehaven, pass. 28 Bijouga eil. Laertes, 28 v. Port Said n. Londen. Langkoeas, pass. 28 Ouessant. Lawak, 29 te Manilla. Leerdam, 28 te New York v. Norfolk. Leersum, pass. 27 Flores. Lekkerkerk, 28 te Genua. Lieve Vrouwekerk. 27 v. Genua n. Port Said. Lissekerk, 27 v. Karachi n. Suez. Loppersum, 28 te Spezia v. R'dam. Langlee Scott. 26 v. Aden. Lutterkerk, 29 te Khorramshar v. Abasrah. Lemsterkerk, 27 te Genua. Laagkerk. 23 te Bremen. Laurenskerk, 27 te Ashar. Loenerkerk, 29 te Hamburg. Lucita (t), 28 v. Londen n. Newcastle. Leuvekerk, 29 te Hamburg v. Antwerpen. Lingo, pass. 28 Kp. Blanco. Loosd-recht, pass. 28 Masira. Maasland, pass. 28 Dungeness. Meliskerk, 28 te Nagoya. Mentor, 28 v. Malta n. Alexandrië. Molenkerk, 28 v. A'dam n. Genua. Musi. 27 v. Makassar n Ballkpapan. Malea, 29 te Suez. Mariekerk. 29 v. Port Swettenham. Merwede, 27 v. Brownville n. Galveston. Maas, 28 te Curagao v. New Orleans. Madoera, 28 te Semarang. Mirza (t), 28 v. I-Ieysham n. R'dam. Modjokerta. 27 le Sorong. Manoeran, 28 675 m. W.NW. Cocos eil. Nieuw Amsterdam, 27 te Cristobal. Noordam, pass. 28 Wight. Nestor, pass. 28 Tunis. Nieuw Holland, 28 150 m. O. Kp. Varella Notos, 25 v. Cape Haitien n. Port au Prince. Or.dina, 28 v. Curagao n. Reijkjavik. Ormonde, 23 bij Malta. Oranje, 27 e A'dam v. Djakarta. Oranje Fontein, 29 te East London verw. Orestes, 27 v. Recife n. San Luiz. Oranjestad, 28 1225 m. W- eil. Palma. Orestes, pass. 28 Kp. San Rogue. O mala (t), 26 te Ballkpapan v. Mlri. Polydorus, 29 te New York v. Soerabaja. Parkhaven, pass. 28 Dover. Poelau Laut. pass 28 St. Johns ell. Prins Joh. W. Friso, 28 v. St. John n. Bremen Prins Willem II, 27 te Norfolk v. Antwerpen Prins Willem III, 29 510 m. N. Dakar. Prins Willem V, 27 v. Douala n. Bathurst. Poseidon, 29 te Philadelphia v. Curagao. Prins Willem IV, 27 v Antwerpen n. Huil. Polyphemus, 24 v. Soerabaja te Semarang. Rondo, 27 te San Francisco. Radja. 29 verw. Panarukan, ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING Reyniersz, 27 le Parepare v. Ampenan. Rotula (t), 28 v. Yarrow n. Pei'nls. Rijnland, 28 v. Hamburg n. Adam. Rufina. 28 v. Cristobal n. Balboa. Salawati, 27 v. Basrah n. Khoralaml. Samarinda, 27 te San Francisco. Saparoea, 28 v. Port Said n. Genua. Schiedijk. pass. 28 Wight. T. Sliedrecht (t), 28 La Plata n. Kaapstad. Soestdijk, 28 v. Colombo n. Aden. Sumatra, 27 v. Suez n. Karachi. Slamat. 24 te Soerabaja. Stad Dordrecht, 29 te R dam v. Sagunto. Sarangan, pass. 27 Messina. Saroenn (t), 27 v. Singapore n. Pl«dju. Sarpedon," 28 v. Santiago ae Cuba te Baranona, Schie 27 v Brigton n. Paramaribo. Siaoe. 27 v. Kallanget n. Buleleng Siberoet, 23 v. Soerabaja n. Kallanget. Sibigo, 27 v. Menado n. Ternate. Singkep, 29 verw. Tegal. Stanvae Pendopo (t), 28 op de Musi. Stentor, pass. 28 Ouessant Straat Soenda. 27 v. Zanzibar. Schie, 29 verw. Paramaribo v. Brighton. Stratldore, 2 Febr. verw. H; v. Holland Stad Alkmaar, 30 verw. te Vlaardingen. Stad Dordrecht, verw. 30 n. Narvik. Tallsse, pass. 28 Ouessant. Tarakan. 28 te Philadelphia. Tamo, pas. 27 Madeira. Teiresias, 27 v. Aden n. Suez. Teucer, 28 of 29 te Penang. Tosari, 29 te Penane. Tomini, pass. 28 Guardafui. Titus, 28 v. Merslna te Tunis. Tankhaven I (t), 29 Soerabaja Tankhaven II (t), 27 v. Soerabaja n. Balikpapjc Tasman, 28 ie Swatow v. Hongkong. Tiba, 29 te Hamburg. Tjibesar, 28 te Semarang. Tjipondok, 28 v. Soerabaja n. Semarang. Tjisadane, 27 v. Hongkong n. Djakarta. Tjiwangi. 29 verw. Singapore. Ternate, pass 28 Ouessant. Trajanus, 25 v. Mobile te Houston. Triton 25 v. New York n. Pampatar. Venus,' 28 v. Hamburg n. Bremen. Vulcanus, pass. 28 Ouessant. Veendam, 28 700 m. O. Bermuda. Weltevreden, 27 rede Aden. Westerdam. 27 v. New York n. R dam. Westland, 27 te Santos. Willem Ruys, pass. 27 Dondrahead. Waal, 28 te Antwerpen. Weltevreden, pass. 28 Penm. Zeeland (SSM), 27 v. Blyth n. Sunday. Zijpenberg, pass. 28 Ouessant. KLEINE VAART Atlas, 29 v. Haifa te Patras verw. Att, 27 bij Ierse Zuidkust. Algarve, pas. 27 Ouessant. Alpha, 28 in Golf Biscaye. Amasus Fluvius, 27 op Theems. Arak, 27 v. Palma n. Barcelona. Bill. 28 in Golf v. Biscaye. Bornrif, 28 Goeree lichtschip. Brandaris, 27 v. Chritiansand n. Gothenburg. Barends, 27 v. Londen te Honfleur. Batavier, III, .27 v. R'dam te Stockholm. Bianca. 26 v. Sarni te Port Lyautey. Biscaya, 30 te Nantes verw. v. Casablanca. Breehelle, 28 v. Bremen te Antwerpen. Casablanca, pass. 27 Kp. St. Vincent. Celebes, pass. 28 Kp. St. Vincent. Ca lans, 28 dwars Westkust Ierland. Casana. pass. 28 Kiel. Carpo, pass. 28 Lizard. Cornelia, 28 rede Ceuta schuilend. Duiveland, 28 te R'dam v. Grangemouth. Dollard. 28 te Liverpool verw, Davieua Goekoop, 28 v. Swansea te Rochefort. De Ruiter, 28 te Leith v. Wilhelmshaven. Dacapo. 27 v. R'dam te La Rocuna. Deneb, verw. 29 v. Londen n. R'dam. Elisa, 27 v. Casablanca te Marseille. Elisabeth (RKC), 27 rede Wexford. Elisabeth (B), pas. 28 Wight. Erna, pass. 28 Pit lichtboei. Ebanpass. 28 Holitenal. Echo pass. 29 Lizard. Fi-ederik. 28 te R'dam v. Boston. Ferocia. 'pass. 28 Ouessant. Fiat, 27 bij Tonge lichtschip. Fraternite, pass. 28 Scilly. Frejo, 28 te Seaham. Flandria, verw. 28 v. Kopenhagen n- R'dam. Frisia, 29 te Port Saint Louis du Rhone ver». Gaasterland, 28 te R'dam v. Grangemouth. Goote, 27 nog iii baal Falmouth. I-Iast V, 27 v. Holding te Wismar. Hoflaan, pas. 28 Flnisterre. Hoc Vinces, 28 v. Bremen voor Boston anser. Haskerland, 27 v. Harlingen n. Goole. Hast III, 27 v. R'dam te Kopenhagen. Hoogland, 27 v. Backton n. R'dam. Helvetia. 26 26 v. Par n. Snodland. Houtman 26 te Waterford v. Middlesbro. Hada, 26 v. Port Lyautey te Genua. Hag no, 28 pass. Lizard. Holendrecht, pass. 28 Finisterre. Jacoba Catharina. pass. 29 Ouessant. Joost, 23 anker mond Theems. Jozo, pass. 27 Hansholm. Jutland, pass. 28 Terschelllngerbank. Kemphaan, pass. 28 Kp. Villano. Kaap Falga. 27 dwars Renaa. Kunlabori, 28 dwars Smithknoll. Kortenaer, 27 v. Rouaan te Hull. Lies, 23 le Kopenhagen v. Odcnse. Lucas Bols I, pass. 27 Dungeness. Lucas Bols II, 28 v. Marocco te Belfast verw. Mercurius, 29 v. Ipswich. Maartje, 27 v. Liverpool n. Dundrun. Malar, pass. 27 Gibraltar. Mizar, 27 v. A'dam te Westport rede. Mulan, 26 v. Delfzijl n. Pontrleux. Maystar, 27 5 m. Z. Genua v. Valencia, Merak, 27 dwars Almeria. Marcella. 23 v. Ambes n. La Pallice. Matthew, 28 v. Vlaardingen te AlblasseraMP Monica, 28 v. Kopenhagen n. R'dam. Nieuwehaven, 27 v. Port Lyautey n. Londen. Nottingham, 27 v. Harlingen n. Leith. Noord, 28 v. Le Havre n. Port Jemore. Norma, 28 v. R'dam te Goole. Prinses Margriet, 26 v. Barry n. Rieme. Prima, 28 v, R'dam te Avonmouth. Pavo. 28 v. Nantes bij Bordeaux. Pieter Geertruida, 27 in Kattegat n. Kopenhagen Ponto, pass. 27 Belie Islev. Remmert, pas. 28 vuiano. Rose Marie, 27 v. Gothenburg n. R'dam. Seaham, 23 dwars Southeast Docking. Skagerak, 28 in Bristol kanaal. Spes, 29 v. Zierikzee te Hull verw. Soemba, 26 v. R'dam te Grimsby. Spora, verw. l Febr. n. Bordeaux. Strijpe, 23 v. R'dam te Grangemouth. Timor, pass 29 Startpoint. Vrouwepolder. 28 v. Lissabon n. R'dam. Virgo, 27 rede Jersey. Volkerak, 27 N. v. Goodwin. Van Gelder. 27 v. Blyth n. Fremlngton. Vlier, verw. 31 v. Lissabon n. Oporto. Wim, 29 te Avonmouth v. Middlesbro. Westlaan, 29 v. R'dam te Hamburg. IJstroom, pass. 28 Folkestone. SLEEPVAART Ebro, 28 v. Boma te Poin t e no! r. Ganges. 29 v. R'dam te Duinkerken. Humber, 29 v. Agadir. Witte Zee, 27 v. Agadir n. Tunis. voogi 38) Verder wist hij niets van hem af. De vol gende ochtend was hij dood. Ik ben toen weer met vader de kermis opgegaan." „En die avond in Gorinchem wat ge beurde er toen?" „Dat kan ik moeilijk precies zeggen, edelachtbare. Alles was die avond gewoon en toen op het eind keek ik ineens tegen een litteken op, een rood litteken dwars over het voorhoofd. Ik schrok ervan, maar ik begreep wel, dat er meer mensen zijn met zo'n litteken. Toch wilde ik het eens proberen hoe die man zich zou gedragen wanneer ik iets zei over een auto en over wat er met Sylvère gebeurd was. Het was op dat ogenblik werkelijk alsof ik helder ziend was, een ogenblik was ik er zeker van dat hij het was, maar toen hij niet zenuwachtig werd bij mijn woorden, twij felde ik weer heel erg. Vader geloofde ook niet, dal het 'm geweest was en daarom lieten we de man maar lopen." „Het kwam er dus op neer, dat u dacht de moordenaar van uw verloofde Sylvère te zien?", vraagt een der raadsheren. „Ja, dat dacht ik, meneer." De rustige president zorgt nu voor een gerechtelijk vuurwerkeffect door getuige Luchtenbeld opnieuw te laten verschijnen en hem te vragen wat hij weet van de moord, welke Ramaar gepleegd heeft op een Belgische douanebeambte bij Minder hout. Herman Luchtenbeld vertelt hoe Ramaar en hij voor een vrachtwagen, be laden met tabak uitreden, toen ze onver wacht, vlak voor de grens, aangehouden werden. Ramaar, die aan het stuur zat, stopte in zijn eerste impuls, maar toen zijn ver warring voorbij was en hij begreep in de val gelopen te zijn, schoot hij de douane man neer. De vrachtwagen kon niet meer ontsnappen, maar Ramaar en Luchtenbeld konden er met hun personenwagen nog tussen uit komen. Voor Luchtenbeld be tekende dit de druppel, die de ^mokkel- emmer deed overlopen. Hij probeerde zich los te maken van de bende, maar dreige menten van Ramaar deden hem weer capi tuleren. Voor zijn vrouw, die de importan tie van de smokkelarij nooit goed aange voeld had, werd deze moord, waarbij haar man direct betrokken was tot een obsessie. Zij wilde liever, dat hij in de gevangenis terecht kwam door de politie alles te ver tellen, dan dit leven van angst nog verder voort te zetten. Voor Luchtenbeld bleven de dreigementen van Ramaar en ook de vrees voor een verblijf achter de tralies k zwaarder wegen. Later betreurde hij het aan zijn vrouw verteld te hebben, wat er aan de grens gebeurd was. In Amsterdam was de bittere ontkno ping gevolgd. De Luchtenbelds waren naai de hoofdstad gegaan, zogenaamd voor hun genoegen, maar tevens had hij vele zaken met Ramaar en Jan moeten bespreken. Marie Luchtenbeld, ten prooi aan een zenuwoverspanning, had in de slaapkamer van „Le Soleil" een scène gemaakt; de scène, die John van Dieren en ik gehoord hadden. „Je houdt je mond. Ik waarschuw je," had Luchtenbeld gezegd. Ik begrijp nu, waarom hij dat zei en ik begrijp ook wat daarna gevolgd is. De zaak is rond. Veertien dagen later hoorde ik de straf fen. Luchtenbeld kreeg een voorwaarde lijke gevangenisstraf en een zeer hoge geldboete. Voor deze kleine grossier was geen verblijf in de cel nodig, hij was reeds zwaar genoeg gestraft. John van Dieren zou voor drie jaar ach ter de tralies gaan, ober Jan Smit, Hage- voort en Munnikenberg kregen twee jaar en de anderen iets minder. Hun geld raak ten ze allen natuurlijk kwijt. Marie Luchtenbeldde Ruiter, Ramaar en Joe Roberti hadden het leven bij dit bittere smokkelavontuur gelaten. Ziedaar de negatieve balans waar ik eigenlijk de mislukte romance tussen Daisy en mij nog bij moet zetten. HOOFDSTUK XI. Terug naar Elisabeth. Ik zal wanneer ik rustig herlees de woor den, waarmede ik maanden geleden mijn verhaal beëindigde, het cynisme en de teleurstelling van een afgewezen minnaar proeven. Daarvan ben ik overtuigd. Ik verloor Daisy en daardoor eindigde mijn relaas buiten mijn wil om in mineur. Vaak wekken geforceerde liappy-endings in films of romans mijn tegenzin op, omdat ze er slechts zijn ter wille van het goedkope succes en geen redelijk en verantwoord sluitstuk vormen van het geheel. Doch bij mijn verhaal was het anders. Dat was geen tragedie, welke slechts leiden kon tot een mislukking, tot een melodramatisch af scheid voor eeuwig. Het was slechts het verhaal van een avontuur, van wat ver liefdheid, met als enige dramatische ele menten de figuren van de kleine grossier Luchtenbeld en de neger Joe Roberti. Het kan ook zijn, dat ik nu alles weer te zonnig zie en mensenleed bagatelliseer. Hoe het ook zij, ik legde na de rechtszit ting de papieren, waarop ik had verteld van mijn mislukte vacantie in de herfst, ver weg in een kast, achter een stapel boe ken. Terug in mijn stille stad ging ik hard aan het werk om te vergeten wat er ge beurd was. Ik besefte overigens zelf de ironie van het geval, want mijn vacantie was juist bestemd geweest om het andere te vergeten. Een mens .moet veel vergeten. Ik geloof werkelijk, dat het lukte. Alles slijt. Een verliefdheid zeker. Plet was voorjaar toen ik van Daisy een briefkaart uit Amerika kreeg. Op de voor kant stond een stukje Washington: een perk met een namaak Grieks tempeltje, met daarnaast een fontein en een bank met een matroos. De kleuren waren lelijk. Achterop vertelde ze dat ze van Zweden uit naar Amerika gereisd was, waar ze nu werkte op de Nederlandse ambassade. Voorlopig zou ze daar wel blijven. Ze dacht nog vaak aan me als aan een bijzon der goede vriend. Het schrijnde me niet meer, omdat mijn verliefdheid inderdaad afgesleten was tot een vlakke herinnering, die slechts een glimlach en een vage heimwee bij me op riep. Het is weer najaar en bijna alles is weer zoals toen. Charmante Elisabeth lacht me vanachter het glas toe in haar onverstoor bare zachtmoedigheid, het fragment hemel boven de luchtkoker is felblauw als op een reclame-affiche voor het Lago Magiore en van beneden komen door en langs het matglas heen etensgeuren en gramofoon- muziek. Een kinderlijke wens van me om weer in deze kamer 17 te willen logeren. Dit is mogelijk omdat de nieuwe directeur van „Le Soleil" er een tweepersoonskamer van heeft gemaakt. Niet alles is als toen. Er zijn werkelijk hekjes boven de te lage vensterbanken aangebracht om een nieuw drama te voor komen en' in de kamers rondom de koker verblijven ook andere mensen. Ik behoef tegenover me geen onheilspellende ruzie- woorden te verwachten van de Luchten belds en links geen loerend gezicht van John van Dieren en rechts op de venster bank geen foto van Daisy, blond en ver warrend knap. Wanneer we straks terug komen van onze reis zal ik de bundel pa pieren vanachter de boekenrij te voorschijn halen, want het slot van het verhaal 1» nu anders worden, heel anders en niet m mineur. In begin Augustus was het dat ik naaf Breda was gegaan voor mijn werk. K moest een verhaal maken over militair manoeuvres, waaraan ook Belgen deel namen, maar de details doen er eigenlijk- weinig toe. 's Middags trokken we naar buiten om te zien hoe enkele tanks me' veel lawaai en stank over de hei bonkten en na afloop genoot ik met enkele collega-' in een klein café midden in het Mastbo> van de luie rust na een warme dag vaa vermoeiend heen en weer sjouwen. "e dronken in de koele schaduw van hogs beukenbomen een glas bier en keken zon der veel te zeggegn naar de weinige me^ sen, die op deze door-de-weekse midaas langs kwamen. (Slot volgt)'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6