Wanklank Amerikaanse resolutie aanvaard, Arabisch - Aziatische verworpen Franse steun Amerikaanse aan Korea-politiek, hulp in Indochina Nieuwe poging van Grotewohl tot vereniging der beide „Duitslanden" Chinezen krijgen de volle laag van scheepsgeschut en luchtmacht Politieke commissie brandmerkt Peking aggressor als Het woord is aan..... De Koningin ontving dr Drees Duitse deelneming in Europese verdediging „Weigering van Adenauer zal leiden tot een burgeroorlog" In het Westen stoten UNO-troepen op hoofdlinies der Noordelijken HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 173 WOENSDAG 31 JANUARI 1951 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. A dm. 54,37 Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560)' Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Cr. Houtstr. 93 Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VrE L S"E R Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE H'AARLEMSCH'E COURANT 2 95e JAARGANG No 2 6 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET SPEKTAKEL dat Zaterdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw is rert moest afgelast worden «n orkestleden het podium verlaten hadden, left een nare indruk gemaakt. Zulke din gen passen niet in de sfeer van onze eerste concert-instelling, die in den ande zowel al in het buitenland sinds lange jaren grote vermaardheid geniet. Wij beleven een rumoerige tijd, maar niet alle waardigheid Pn stijl zijn daarin verloren gegaan. En tot instellingen waarvan wij verwachten, Sat waardigheid en stijl er ongerept in rillen blijven, behoort zeker het Concert gebouw Daarom betekenen de losgebroken snekUkels een teleurstelling, ik geloof: zelfs voor menigeen die de neiging heeft zich in oDSch'idding en sensatie te verkneuteren. Aneren en mij heeft het bijzonder pijn lijk getroffen dat zulke incidenten zich tuist hebben voorgedaan bij de uitvoering van een werk als Verdi's Requiem. Het is een van de schoonste scheppingen der muzieklitteratuur, dat de volle overgave en toewijding der uitvoerenden eist om tot zijn recht te worden gebracht. Het werd ditmaal uitgevoerd ter herdenking van zijn geniale schepper, die een halve eeuw geleden stierf en die een groot en nobel mens was, wiens persoonlijkheid evenzeer herdenking verdient als zijn oeuvre. En bovenal: het is religieuse mu ziek. Het is een Mis voor de Doden. Als dit alles geen indruk vermag te maken op die lieden in het publiek, die herrie gingen trappen, dan hebben zij daarmee een ge brek aan eerbied en aan beschaving ge toond dat hen alleen maar zelf veroor deelt. Dergelijke lieden behoren niet bij zulke concerten te komen. Het gaat mij aan het hart dat deze dingen in Nederland zijn voorgekomen; zij zijn beschamend en zij zullen in het buitenland, ook en begrijpe- I lijkerwijze in Verdi's vaderland, een slechte indruk hebben gemaakt. Het conflict dat tot deze betreurens- waardige en stijlloze incidenten aanleiding I heeft gegeven is al enige tijd hangende en het gold de benoeming voor het leiden van een aantal concerten van de dirigent Paul van Kempen. Die benoeming vormde tenminste de aanleiding. Paul van Kem- pen's houding tijdens de oorlog gold als motief. In een vergadering van de Amster damse gemeenteraad is door burgemeester d'Ailly, die verklaarde zélf aanvankelijk tegen de benoeming gekant te zijn geweest, een uiteenzetting omtrent Van Kempen's optreden gegeven die hem tot de slot som leidde, dat geen reden bestond om zich tegen zijn aanstelling te verzetten. De S meerderheid van de Amsterdamse Raad heeft zich met deze conclusie verenigd. Het orkest heeft 'net standpunt der overheid als beslissend aanvaard en bij de repetities van het Requiem de dirigent volledige mede werking gegeven. Maar dit lag anderen niet, die nu eenmaal tot actie besloten hadden en wier grieven merendeels van ouder datum kennelijk vooral tegen de direc tie van het Concertgebouw en dus tegen Rudolf Mengelberg zijn gericht. Men krijgt sterk de indruk dat Van Kempen's benoe ming alleen maar de aanleiding is geweest tot een losbarsting, die zich waarschijnlijk niet eens zou hebben voorgedaan als er geen oudere grieven tegen de directie ge weest waren. Het grootste deel van het orkest is Zon dag weggewandeld omdat het de uitvoering bij een dergelijk spektakel, als in de zaal heerste, onmogelijk achtte. Daarop liet het Concertgebouw-bestuur die talrijke orkest leder. slechts een paar minuten tijd om zich te beraden. Het stelde meteen het voortbestaan van het orkest als criterium. De orkestleden bleven bij hun weigering, om onder zulke omstandigheden te spelen en sindsdien werd hun de toegang tot het gebouw geweigerd. Hetgeen niet is opge helderd en mij onbegrijpelijk voorkomt is, dat voor de uitvoering van Zondagmiddag toen men nieuw spektakel alleszins voorzien kon geen overleg tussen het Concertgebouw-bestuur en het bestuur van de vereniging van orkestleden heeft plaats gehad. Men kan zich moeilijk voorstellen dat tevoren gepleegd overleg niet tot een gemeenschappelijke gedragslijn had kun nen leiden. Overigens is het duidelijk dat men geen muziek en zeker geen Requiem kan uitvoeren als een troep lieden in de zaal staat te krijsen en „keet" te maken. Het is te hopen dat men er nu spoedig in zal slagen, uit de impasse te komen. Wellicht zal bemiddeling door derden noodzakelijk blijken. Er staat het welzijn van een Nederlandse instelling op het spel, waarop wij allen trots zijn en die niet in conflict en ruzie mag bedorven worden. I Gecompliceerd is de zaak al. Inplaats van haar nog verder te compliceren zou men oeter doen met door rustige mensen van erkend persoonlijk gezag een oplossing te laten zoeken. R. P. Grote bijdrage van Japan in het E.C.A.-hulpprogramma Nederland krlïgt textiel voor Indonesië De E.C.A. te Washington heeft medege deeld. dat de Japanse landbouw en in dustrie een bijdrage ter waaide 63.494.000 dollar zullen leveren in de Ame rikaanse steunverlening aan de vrije den van Europa en Azië. Het grootste c - tingent daarvan, 45.273.000 dollar. naar Nederland. Het wordt in hoorazaa^ gevormd door textielgoedercn, die - stemd zijn voor Indonesië. De andere - den, over welke deze steun verdeeld worden, zijn Italië. Griekenland. Engeiana, Formosa. Birma, Denemarken, Oostemiji West-Duitsland en Indochina. Door aeze aankopen worden de Verenigde Staten 1 staat gesteld om meer van de eigen pio- ductie te gebruiken voor hun defensiepi - gramma, zo voegt de E.C.A. hieraan to De genoemde hoeveelheden vormen een slechts een klein deel van de totale Japan uitvoer, die naar het Amerikaanse JT110.1" sterie van Handel heeft medegedeeld, in 1949 en in de eerste drie kwartalen v het vorig jaar een waarde vertegenwoor digde van meer dan een milliard aoua Daar stond een invoer ten bedrage v ruim anderhalf milliard dollar tegenover. LAKE SUCCES (Reuter). De politieke commissie van de UNO heeft in de afge lopen nacht de Amerikaanse resolutie, die communistisch China als aanvaller brand merkt, aangenomen met vier-en-veertig tegen zeven stemmen bii acht onthoudin gen. In de resolutie, zoals deze is aangenomen, is het Libanese amendement opgenomen, waardoor de zinsnede „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren verworpen" is gewijzigd in „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren niet aanvaard". Op verzoek van na tionalistisch China was over dit amende ment apart gestemd. Het werd met 42 tegen 7 stemmen bij 10 onthoudingen aangeno men. Over cle Amerikaanse resolutie werd in onderdelen gestemd. De eerste zeven paragrafen, waarin het niet-aanvaarden door Peking van de voor stellen om het vuren te staken wordt vast gesteld, dat China als aanvaller wordt ge brandmerkt, een beroep wordt gedaan op Peking om zijn strijdkrachten uit Korea terug te trekken en eon beroep wordt ge daan op de leden van de UNO om de strijd in Korea voort te zetten en zich te ont houden van het bieden van hulp aan „de aanvallers in Korea", werden met 44 tegen 7 stemmen bij 7 onthoudingen aangenomen. India en Birma stemden met de vijf Sla vische landen (Sovjet-Unie, Wit-Rusland, Oekraine, Polen, Tsjechoslowakije) tegen alle punten van de Amerikaanse resolutie en tegen het voorstel in zijn geheel. De acht landen, die zich van stemming over de Amerikaanse resolutie in haar ge heel onthielden, waren: Afghanistan, Egyp te, Indonesië, Pakistan, Zweden, Syrië, Yemen en Joegoslavië. Dezelfde landen op Syrië na onthielden zich bij de stemming over de eerste zeven paragrafen, waarin China als aanvaller wordt gebrandmerkt. Saoedi-Arabië heeft aan de stemming over de Amerikaanse resolutie in haar geheel niet deelgenomen. Uitstel gevraagd De Sovjet-Unie en Polen hadden eerder verzocht 24 uur te wachten met de stem ming over de ten aanzien van Korea te nemen stappen. De gedelegeerden van bei de landen zeiden nog geen instructies van hun regeringen te hebben ontvangen over het herziene Aziatisch-Arabische voorstel, dat voorziet in een zeven-mogendheden- conferentie ter behandeling van het Chi- nees-Koreaanse vraagstuk té beginnen met de kwestie van een staken van het vuren. De commissie stemde met 32 tegen 10 stem men en 12 onthoudingen tegen een uitstel van het stemmen. De Poolse afgevaardigde protesteerde na de stemming „tegen het gebrek aan on partijdigheid in deze commissie". Dit maakt deel uit van de geest van pressie waarin men bepaalde voorstellen er door wenst te drijven voordat iemand de gelegenheid heeft zich te bedenken. Het is volkomen duidelijk, zo vervolgde de Poolse gedele geerde, dat Amerika niet de bedoeling heeft tot een vredelievende oplossing te geraken. Aan het einde van de ochtendzitting zei- de de voorzitter, dat de Veiligheidsraad, die op dezelfde tijd zou vergaderen, pas heden middag bijeen zou komen. De raad was bijeen geroepen om de Koreaanse kwestie van de agenda te voeren. Volgens het hand vest kan de Algemene Vergadering name lijk geen aanbevelingen doen inzake kwes ties, die door de Veiligheidsraad behandeld worden. Bij de hervatting der zitting deed de Sovjet-gedelegeerde, Tsarapkin, eveneens een aanval op de Amerikaanse resolutie. Hij beschuldigde Amerika er van geen vreedzame regeling te wensen. De resolu tie zou de oorlog slechts meer omvattend doen werden. Sir Benegal Rau (India) verklaarde, dat de Chinese regering te Peking gunstig ge stemd was ten aanzien van de bespreking van een staken van het vuren op de eerste bijeenkomst van de door de Aziatisch- Arabische resolutie voorgestelde zeven- landenconferentie. Nadat vier Russische amendementen op de Arabisch-Azialische resolutie waren verworpen, kwam de resolutie zelf in stem ming. Verworpen De stemming over de resolutie geschied de in drie gedeelten. Het eerste deel tot en met de aanbeveling voor een zeven- mogendhedenconferentie werd met 27 tegen 18 stemmen bij 14 onthoudingen ver worpen. Het tweede deel, inhoudende, dat het tot overeenstemming komen over een staken van het vuren de eerste taak van deze conferentie zou moeten zijn, werd met 32 tegen 14 stemmen bij 14 onthoudingen verworpen. Het derde deel der Aziatische resolutie, inhoudende, dat plaats en datum van de eerste bijeenkomst zouden worden vastgesteld door de voorzitter van de al gemene vergadering, werd verworpen met 28 tegen 17 stemmen bij 13 onthoudingen. Daar de drie onderdelen van de Arabisch- Aziatische resolutie apart waren verwor pen, werd niet meer over de resolutie in haar geheel gestemd. Morgen ratificatie De Algemene Vergadering van de UNO komt morgen in plénaire zitting bijeen om het besluit van de politieke commissie, communistisch China als aanvaller te brandmerken, te ratificeren. Als de resolutie door de Assemblée wordt goedgekeurd en gezien de grote meerder heid in de politieke commissie wordt dit als vaststaand aangenomen, zal de volgende stap zijn het oprichten van een com missie van goede diensten. In de Amerikaanse resolutie wordt ge zegd dat het de politiek van de UNO blijft een staking van de vijandelijkheden in Korea tot stand te brengen en de gestelde doelen met vreedzame middelen te berei- ken. Zij verzoekt de voorzitter van de Al- P50Mr]o-VGC|6lp6St gemene Vergadering, de Pers Entezam, on- I verwijld twee personen aan te wijzen om samen met hem hun goede diensten daar toe te verlenen. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat Entezam hiervoor Lester Pearson (Canada) en Sir Benegal Rau (India) op hel oog heeft. Men meent te weten dat Pearson de uitnodiging slechts zal aanvaar den als Sir Benegal ook bereid is in de commissie van goede diensten zitting te nemen. A. S. C. Wallis West-Duits kabinet keurt medezeggenschap goed BONN (Reuter). Het West-Duitse kabinet heeft eenparig het wetsontwerp goedgekeurd waarbij aan de arbeiders in de steenkool- en in een groot deel van dt ijzer- en staalindustrieën dezelfde rechten worden toegekend als aan de werkgevers in het beheer van hun bedrijven, zo is door een woordvoerder van de regering verklaard. Het wetsontwerp is het resultaat van een compromis tussen de vakbonden en de werkgevers en was reeds aanleiding tot een staking van 800.000 arbeiders. Politieke kringen in Bonn wijzen er op, dat de twee rechtse leden van Adenauers coalitie de Duitse Partij en de Vrije De mocraten, erg ontevreden waren over het wetsontwerp. Toch is aanneming in het parlement zo goed als zeker, daar de sociaal-democratische oppositie heeft ver klaard er voor te zullen stemmen. In Paleis Soestdijk heeft de Koningin Dinsdagmiddag een bespreking gehad met mr. D. U. Stikker. Het onderhoud duurde ruim een uur. Bij zijn vertrek zei hij tot journalisten, dat hij niets had mede te delen. Dinsdagavond ontving de Koningin dr. W. Drees, met wie zij een onderhoud van ongeveer pnderhalf uur had. Een geval onder Abbenes Bij de wed. D. J. G. Krijger aan de Huigsloterdijk te Abbenes is een geval van vogelpest geconstateerd. 150 kippen werden afgemaakt. Van deskundige zijde wordt aan de pluimveehouders in deze omgeving gead viseerd waakzaam te zijn en ook bij twij fel gevallen te waarschuwen. Truman en Pleven zijn het eens WASHINGTON (Reuter). President Truman en de Franse premier Pleven heb ben Dinsdag, na afloop der door hen ge voerde besprekingen, een gemeenschappe lijke verklaring uitgegeven. Het volgende is hieraan ontleend: Het Verre Oosten De president en de minister-president zijn het er volkomen over eens dat weer stand moet worden geboden aan aggressie. De vrije landen in het Verre Oosten moeten worden geholpen bij hun pogingen om hun veiligheid en onafhankelijkheid te hand haven. Men is het er over eens, dat alles BERLIJN, 30 Januari (United Press). De Oost-Duitse premier, Otto Grotewohl, waarschuwde vandaag de West-Duitse re gering, dat dc weigering van kanselier Konrad Adenauer om aan een ronde-tafel- eonfercntic deel te nemen over de eenwor ding van Duitsland, zal leiden tot een burgeroorlog. „Adenauer's verklaring is een duidelijk neen, een neen aan het gehele Duitse volk," aldus Grotewohl. „Adenauer wil niet alleen een gesprek vermijden met de democrati sche Duitse republiek, maar hij wil ieder Duits gesprek ontgaan." Grotewohl zei verder, dat sedert Adenauer zijn weigering aa.n Oost-Duits- land liet weten, het Westen zich geworpen heeft op hermilitarisering. „Schuilkelders worden weer gebouwd," riep hij uit. „Er wordt gesproken over hoe veel divisies gevormd zullen worden, er wordt gesproken over een omschakeling van de West-Duitse industrie voor wapen productie. De West-Duitse generaals Spei- del en Heusinger spreken over hermilita risering. Adenauer zat aan een conferentie tafel met Eisenhower en sprak over oorlog, maar Adenauer wilde niet met Grotewohl aan een tafel zitten om een vreedzame regeling te bespreken voor een vreedzame unificatie van Duitsland." „De eenwording van Duitsland zal de vrede verzekeren" beweerde Grotewohl heftig. Grotewohl zei, dat de meerderheid van het Duitse volk tegen herbewapening is en dat door te herbewapenen het verdrag van Potsdam zou worden geschonden. Onder applaus van leden van de Russi sche controlecommissie en de ambassadeurs van China en de Oost-Europese landen op de publieke tribune, zei Grotewohl: „Wij zijn bereid de sterkte en andere bijzonder heden van onze volkspolitie bekend te ma ken als West-Duitsland ook dergelijke in lichtingen wil verschaffen." Een resolutie, waarin op de West-Duitse Bondsdag een beroep wordt gedaan om vertegenwoordigers te benoemen voor een constituerende raad voor geheel Duitsland, werd eenstemmig door het Oost-Duitse volksparlement aangenomen. In de resolutie wordt verklaard, dat de Oost-Duitse vertegenwoordigers in deze raad zullen worden gemachtigd de moge lijkheid van het houden van vrije verkie zingen in geheel Duitsland te bespreken. Afwijzing Kanselier Adenauer heeft een speciale kabinetsvergadering bijeengeroepen om het Oost-Duitse voorstel te bespreken. Her mann Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, was eveneens tot de vergadering uitgeno digd. Kurt Schumacher heeft uit naam van zijn sociaal-democratische partij het Oost- Duitse voorstel van de hand gewezen. „Be sluiten betreffende de vereniging van Duitsland kunnen slechts genomen worden door een vrij en democratisch gekozen parlement voor geheel Duitsland," zo zeide hij. Een woordvoerder heeft na de kabinets vergadering medegedeeld dat het West- Duitse parlement het Oost-Duitse parle ment zal antwoorden. De West-Duitse re gering had echter niet de noodzaak inge zien een nieuwe verklaring af te leggen. TOKIO, 31 Januari. (Reuter). De ver bonden legers versnelden bij het aanbre ken van de dag van heden hun opmars aan het centrale en Westelijke front in Korea. De troepen aan het centrale front hebben tot nu toe nog geen verzet ont moet. In het Westen stootten de verbon denen op de hoofdlinies der communisten ten Noorden van Soewon. Hier woedden gevechten van man tegen man en artil lerieduels. Het scheepsgeschut en de luchtmacht van de verbondenen bestookten de Noord- Koreaanse verbinriingscentra voor de tweede dag. Een Amerikaanse vlooteen- heid had vandaag de stad Kosong, een be langrijk weg- en spoorwegcentrum aan de Oostkust, 25 km. ten Zuiden var de 39ste breedtegraad, tot doelwit genomen. Ook vliegtuigen van vliegdekschepen namen aan deze actie deel. Het etmaal tevoren had deze vlootaenheid de stad Kansong, dertig km. Zuidelijker, onder vuur geno men. De eenheid wordt aangevoerd door 's werelds grootste slagschip, de Ameri kaanse „Missouri", en omvat ook schepen, speciaal bestemd voor het afvuren van raketten. Verder naar het Zuiden aan de Oost kust verzetten de communisten zich tegen de aanval van een strijdmacht der ver bondenen bij Kangjoeng, vijftien km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Aan deze aanval was een zwaar vloot bombar dement voorafgegaan, doch de communis ten brachten verscheidene bataljons in het vuur om de verbonden strijdkrachten naar hun aanvankelijke stellingen terug te dringen. Tegenaanval voorkomen Men neemt aan, dat de voortdurende activiteit uit de lucht, in combinatie met het artillerievuur van de afgelopen nacht, de strijdmacht van de tegenstander, die zich in dit gebied voor een tegenaanval voorbereidde, heeft verstrooid. Aan de reeds genoemde Westelijke- frontlijn ten Noorden van Soewon, die zich uitstrekt over een afstand van 65 km., namelijk van acht km. landinwaarts van de Westkust naar ten Noorden van Jojoe, voerden de Chinezen versterkingen aan om te pogen het offensief der verbonde nen te breken. De Chinezen hielden hier in de besneeuwde heuvels stand, ondanks het op hen uitgevoerde hevige bombarde ment met raketten en napalmbommen. Men schat, dat zij in de afgelopen 24 uur 3700 man verloren hebben door het op treden van de grondstrijdkrachten verbondenen. in het werk moet worden gesteld om een eervolle oplossing voor het Koreaanse geschil te vinden. Frankrijk en Amerika zullen hun steun verlenen aan alle maat regelen om aggressie tegen te gaan en om uitbreiding van de oorlog buiten Korea te voorkomen. Truman heeft Pleven toegezegd dat Amerika hulp zal blijven verlenen aan de strijdkrachten der Franse unie en aan die van de verenigde Indo-Chinese staten. Frankrijk zal meer oorlogsmateriaal ont vangen. Europa: Truman en Pleven erkennen het vitale belang van Europa voor de verdediging van de gehele vrije wereld. Zij hebben „fundamentele overeenstem ming" bereikt over de stelling dat het behoud van de vrede in Europa en in de wereld zal worden bevorderd door het steeds meer in elk opzicht invoegen van een democratisch Duitsland in een krach tige West-Europese gemeenschap. Presi dent Truman sprak de hoop uit dat het plan-Schuman „zo spoedig mogelijk op bevredigende wijze zal worden verwezen lijkt". Truman sprak zijn voldoening uit over het houden tc Parijs van een conferen tie om tot de instelling van een Europees leger te geraken. De president verklaarde te hopen dat de conferentie zal slagen. Truman aanvaardde Pleven's voorstel om de conferentie door een Amerikaanse waar nemer te doen bijwonen. Als zodanig zal hij de ambassadeur te Parijs, David Bruce, aanwijzen. De president en de premier gaven op nieuw als hun overtuiging te kennen dat Duitse deelneming aan de gemeenschappe lijke verdediging der Westelijke landen de veiligheid van Europa beter zal verzeke ren, zonder dat hierdoor verandering komt in het louter verdedigende karakter van de organisatie van het Noord-Atlantische verdrag. Resultaat Naar het Franse persbureau AFP meldt, zal Frankrijk drie nieuwe groepen ofwel 9 escadrilles Amerikaanse vliegtuigen voor Indo-China krijgen. Het zullen toestellen van verschillende typen zijn. De leveran ties zullen in hoofdzaak bommenwerpers van het type B-26, jagers en jachtbommen werpers betreffen. Dit is het eerste con crete resultaat van de besprekingen tussen Truman en Pleven, aldus AFP. Het totaal aantal escadrilles Amerikaanse vliegtuigen dat het Franse leger in Vietnam heeft, zal hierdoor tot 12 stijgen. Pleven vertrekt Donderdag uit Washing- der ton naar Ottawa voor besprekingen met de Canadese regering. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Op vele plaatsen nevel of mist. Van nacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst, overigens temperatu ren om het vriespunt. Woensdag 31 Januari Hoog water: 9.13 en 21.42 uur. Laag water: 4.39 en 17.12 uur. Hoog water: 10.13 en 22.55 uur. Laag water: 5.33 en 18.12 uur. IJmuider Courant Dertien passagiers werden gedood toen een viermotorig Italiaans lijnvliegtuig, dat de dienst tussen Parijs en Rome vloog, een kwartier voor de aankomst te Rome verongelukte. Van de vier overlevenden zijn er drie zwaar gewond. Het wrak van het totaal uitgebrande vliegtuig. Als mensen in het licht van hun tijd staan is het soms moeilijk uit te maken of zij zelf licht geven of het slechts ontvingen. DE KABINETSCRISIS I11 een rede voor de Volkskamer van de Oost-Duitse republiek, welke rede ook werd uitgezonden door de Russische radio van Berlijn, riep Grotewohl uit, dat de split sing van Duitsland tot een oorlog zal leiden. Over enige dagen zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam voor liefhebbers van motor en fietssport weer volop gelegenheid zijn de laatste snufjes op dit gebied te bewon deren. Dc tentoonstelling zal ook een belangrijke plaats geven aan het rijwiel met en zonder hulpmolor. Op het ogenblik is het R.A.I.-gebouw nog een domein van schilders, timmerlieden, enzovoortdie druk bezig zijn de stands in orde te maken. Het hoge drukgebied boven Scandinavië en Midden-Rusland blijft onverminderd stand houder., zodat de Oceaandepressies niet tot ons land kunnen doordringen. De grer.s van La continentale vorstgebied dat zich over geheel Noord-Duitsland uit strekt, ligt nu vlak bij ons land. Tijdens opklaringen zal ook bij ons de tempera tuur des nachts beneden nul kunnen dalen. Het front, dat gisteren ten Westen van de Britse Eilanden was gelegen, ver plaatste zich vrij snel in de richting van de Golf van Biscaye, maar werd boven de Ierse Zee vrijwel stationnair. Een actieve depressie, die vanmorgen ten Westen van Ierland verscheen zal spoedig naar het N.O. of Noorden af- buigen. xxxxx O0N8EW0LKT <3 LICHT. 8EVV 3 HALF 8EVV. 3 ZWAAR BEW GEHEEL BEW- MIST SNEEUW REGEN V MOTREGEN A HAGEL- V BUIEN V TV ONWEER-' /^temperatuur '005 isobaar belangrijk neerslag- /x//' gebied .CENTRA hji hoge-. druk L Vage druk scheidingslijn-front-tussen lucht van verschillende herkomst stand van.dit teken geeft de- windrichting- aan- iedere hele "dwarsstr£e p is'.een >ind- snelheid van vijf meter!per'seconde RUSTIG WEER 1 Februari Zon op 8.22 uur, onder 17.26 uur. Maan op 4.21 uur, onder 11.30 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 1 Februari

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1