Tante Els Pittige zeesleper van Haarlemse herkomst naar deGolf van Gabes OM Clothes New Auto-Rijles IJmuiden-West deze herfst een badhuis Wist je dat Samen de natuur in De kleine wereld „Neptune V" voer proef in IJmuidens omgeving Christelijke school in IJmuiden wordt te klein Agend a voor Velsen bSV» uur- Hall°- New York- AUTOR 13 SCHOOL RE HM Julianaschool krijgt een gymnastieklokaal Willem de Zwijgerschool wordt aanzienlijk vergroot Dinsdag raad Jelle Oortwijn ontving hulde voor 25 jaar Hoogoven-arbeid WIJ gaf „De dans om het gouden kalf" VOOR ZESTIC MILLE: Zeventienduizend Velsenaren kunnen er douchen Het hoekje van j Voor MARKTBERICHTEN Driehuis Nieuwe BL-school in Driehuis Santpoort DONDERDAG 1 FEBRUARI 1951 3 iVaast het IJmuidénse havenkantoor is de „Neptune V" te bewonderen geweest, een zeesleper die de N.V. Holland te Haarlem bouwde voor een onderneming in de Noord- Afrikaanse havenstad Sjax. Het schip vertrekt binnenkort met een Nederlandse bemanning naar de plaats van bestemming. Het meet bijna 30 meter en bezit een triple expansie, oliegestookte machine van 500 pk., die het een snelheid van 10.5 d 11 mijl geven. Als een kleine, gebalde vuist heeft de „Neptune V" de laatste dagen het Noordzeekanaal, de IJmuidense haven en een stuk van de Noordzee onder de kust geranseld: een moderne zeesleper van geringe proporties doch des te meer kracht is in het Hollandse water tekeer gegaan, voor de lauwe deining voor het Noord-Afrikaanse haven stadje Sfax hem zal verwelkomen. Met zijn „Engelse" neus, terugwijkend bij de verschansing en daardoor minder kwetsbaar dan de normale, heeft het kit tige bootje nog al wat belangstelling ge lrokken bij de kenners. „Hij is te kort" hebben ze van deze Nep tune gezegd en daar zat wel iets in, want met zijn nog niet eens dertig meter (28.90 „over alles") kan deze sleper moeilijk een lange vertegenwoordiger van zijn soort genoemd worden. De opdrachtgevers tot de bouw, de „Société Franchise Entreprise Maritime de Sfax" wilde het echter zo en niet anders, waardoor de bouwkundigen van de „N.V. Holland" aan het Haarlemse Spaarne maar moesten zien hoe ze de hele outillage binnen die dertig meter stouwden. De meeste ruimte wordt natuurlijk inge nomen door de 500-paards triple-expansie machine, die volgens de traditionele en degelijke begrippen in Vlaardingen werd gebouwd, maar in de voorbak moest boven dien plaats worden gemaakt voor de ver blijven van elf mensen en daartussen in zou er feitelijk ook nog een dekhuis moe ten worden gebouwd met alles wat daar bij komt. Dat is voorwaar geen geringe taak geweest, maar het ïesultaat sterkt het ver trouwen in de Nederlandse scheepsbou wers, die ondanks alles een frigidaire, een ADVERTENTIE Binnen één dag als nieuw Chenr. reiniging Koningsplein 10 - Telefoon 4886 - IJmuiden De Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs in IJmuiden heeft de raad van Velsen verzocht medewerking te verlenen om de school, die onder haar beheer staat, te kunnen uitbreiden met 4 leslokalen en bijbehorende vertrekken, alsmede voor verwarming, meubelen en leermiddelen. Dit verzoek is in handen van burgemees ter en wethouders om advies. VASTSTELLING EXPLOITATIE- BEDRAG PER LEERLING VOOR DE GEMEENTE SCHOLEN Ingevolge artikel 55 van de Lager-on- derwijswet van 1920 bepaalt de Raad van Velsen voor 1 Maart van elk jaar het be drag! dat per leerling voor de openbare lagere scholen, onderscheidenlijk voor ge woon-, voortgezet gewoon- en uitgebreid hger onderwijs, in dat jaar wordt be schikbaar gesteld, ter bestrijding van de exploitatie-kosten. Dit gebeurt in verband met het doen van uitkeringen aan de overeenkomstige bijzondere scholen, waar van volgens artikel 101 van die wet de maximale gemeentelijke vergoeding in de exploitatie-kosten over clat jaar wordt gebaseerd op bedoeld bedrag. In de eerstvolgende vergadering zal de laad hiertoe overgaan. ONDERLINGE DAMCOMPETITIE DCIJ rnw^u^^lasse van de onderlinge DCIJ- jnpetitie wist de leider Dukel zijn positie harrfut6" ovenvinning op v. d. Steen te niivLi datief blijft Laros echter op nsrtuLenj stma voor omdat Laros uit vijf nÜen de,voll° buit haalde. hebben zich in elk geval al wittou z?s hoogsten geplaatst en er ont- ria-v™ een hevige strijd om de drie rifUinJi ®enc*e Plaatsen in de selectie af- Pncfm, ,SrSen voorzitter De Jong, G. kl#«n\ °°.y3 en van Straten. In de eerste stanrfnr leider Visser een zware tegen- Uur wnJ8? Beelen. Wegens het late Ecn Partij afgebroken Pipf n,vfirassin£ was de overwinning van mat lp hoi-st op J. Meyer. Post won regel- uiktoirr,a? Koppelman en houdt daarmede hoofd£we ,5nsen °P promotie naar de horst df. Leeuw won van Leo Bink- SwIpi' Smit—De Jong en Vooys— Volin remise- KennemèrLTvïoïtgezetI161 hÓtgl Th»li*D?f,NDEJ?DAG 1 FEBRUARI Flora on en 1-15 uur: Zo begint het leven, vereniging UUr: Goncer': Velser Accordéon- Leeszaal Heldestraat: 19.30—.21.30 geopend. Thalia oVnRlJDAG 2 FEBRUARI uur: „Ma pomme", badkamer en andere nuttige zaken voor een schip dat onder de tropenzon dienst gaat doen, wisten weg te werken. Dat deze „Neptune" ook als sleper zijn mannetje staat, bewezen de trekproeven „op de paal" in Amsterdam, toen er een vermogen van 7.5 ton op de kabel werd gemeten en de snelheidsproeven op het Noordzeekanaal, die een gangetje van 10.5 mijl lieten zien. Als bergingsschip is de „Neptune" even eens op zwaar werk berekend: de pompen slaan er 120 a 140 kubieke meter per uur door en een waterkanon op de bovenbrug spuit er elke minuut 300 liter uit als dat eens nodig mocht zijn bij brand. Dit pronkje zal binnenkort met een Hol landse bemanning onder kapitein A. Slin- geland naar Sfax vertrekken, waar het schip aan de eigenaar wordt overgedragen. Sfax is op een na de grootste stad van Tunis en het ligt aan de Golf van Gabes. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in IJmuiden- Oost heeft bij B. en W. een verzoek inge diend om een bedrag te mogen ontvangen voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de Julianaschool aan de Gerard Dou- straat. Burgemeester en Wethouders zijn van mening, dat, waar dit lokaal zeker zal pas sen in het algehele plan dat ten opzichte van te stichten gymnastieklokalen bij de gemeente bestaat, men aan dit verzoek ge volg dient te geven. Het gemeente-plan is namelijk gebaseerd op het feit, dat gemeen schappelijk gebruik dient te worden bevor derd. Door inwilliging van het verzoek van de vereniging voor C.V.O. zal eniger mate kunnen worden voorzien in het nij pend tekort aan lokaliteit voor lichame lijke oefening in IJmuiden-Oost. Behalve de leerlingen van genoemde school, zullen de kinderen van de Emma- en de P. Ver- meulenschool hiervan kunnen profiteren. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zodat de raad zeker toestemming niet zal weigeren. Reeds in de bezettingsjaren en onmiddel lijk na de bevrijding zijn plannen overwo gen tot uitbreiding van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs (Willem de Zwijgerschool) in IJmuiden-Oost. De betrokken school telt acht leslokalen en naast de school zijn twee houten leslo kalen geplaatst. Deze verkeren thans in zeer slechte staat en voldoen niet meer aan de eisen, welke aan behoorlijke leslokalen moeten worden gesteld. Bovendien is het zeer hinderlijk, dat twee klassen geregeld onderwijs ont vangen buiten het hoofdgebouw. De snel vorderende herbouw van de ge meente en de daarmede samenhangende groei van de bevolking, brengt voor deze school een voortdurende toeneming van leerlingen mee, zodat schoolruimte beschik baar moet zijn om deze leerlingen te kun nen plaatsen. Vervanging van bovenver melde twee tijdelijke leslokalen door defini tieve en uitbreiding van de school met drie leslokalen is thans noodzakelijk. Ook de bouw van een rijwielbergplaats bij de school is urgent. Voorts achten B. en W. het gewenst in de uitbreiding van de school de bouw van een woning voor de aan de school verbonden concierge op te nemen. De verbouw van de school, de inrichting, alsmede de bouw van een conciërge woning, zullen een bedrag van f 148.000, vorderen, welk bedrag nog met f 2.575, moet worden verhoogd voor de uitvoering van werkzaamheden in verband met voor schriften voor de Brandveiligheid. Daar het echter gewenst is, dat zo spoe- die mogelijk met het werk wordt aange vangen, wordt de raad verzocht het be nodigde crediet van f 150.575,beschik baar te stellen. In de vergadering van de raad op Dins dag 6 Februari zullen de volgende acht tien punten worden behandeld: Vaststelling notulen en verslag. Ingekomen stukken en mededelingen. Aankoop van grond van de Nederl. Her vormde Gemeente te IJmuiden-Oost. ten behoeve van de aanleg van een gedeelte van de Rijnstraat. Verhuring van een gedeelte grond, met opstal, aan het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie. Verkoop van grond. Verkoop van grond aan het rijk voor verbreding van het Noordzeekanaal. Bouw van een winkelpand aan de Lange Nieuwstraat. Stichting van een badhuis aan de Pre sident Krugerstraat in IJmuiden-West. Wijziging van de tarieven voor de le vering van water. Wijziging van het aantal wekelijkse les uren, gedurende hetwelk in het jaar 1950 vakonderwijs werd gegeven aan de open bare school voor uitgebreid lager onder wijs. Vaststelling van het getal wekelijkse lesuren, gedurende hetwelk sedert 1 Sep tember 1950 vakonderwijs werd gegeven aan de openbare scholen voor lager on derwijs. Vaststelling van het getal wekelijkse lesuren, gedurende hetwelk in het jaar 1951 vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare scholen. Vaststelling van voorlopige bijdragen uit de gemeentekas ten behoeve van de bijzondere scholen voor voorbereidend lager onderwijs en het verlenen van voor schotten op deze bijdragen. Verlenen van subsidie aan inrichtingen van bijzonder middelbaar- en/of voorbe reidend hoger onderwijs. Verzoek van het bestuur van de Ver eniging voor Christelijk Volksonderwijs in IJmuiden-Oost om de benodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de bouw en de inrichting van een gymnastieklokaal bij de onder zijn be stuur staande Julianaschool. Vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de openbare lagere scholen, onderscheidenlijk voor gewoon-, voortge zet gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, in het jaar 1951 wordt beschikbaar ge steld. Verbouw van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Plata- nenstraat te IJmuiden. Oprichting van een cursus voor voorbe reidend middelbaar technisch onderwijs aan de Nijverheidsavondschool te Velsen. EERVOL ONTSLAG Bij de raad is ingekomen een verzoek om eervoi ontslag uit haar functie als lerares aan de gemeentelijke huishoud school aan de Casembrootstraat in IJmui den-Oost van mejuffrouw G. A. Kloes. Geschenken en bloemen in het centrale magazijn In het centrale magazijn der Hoogovens was het de heer J. Oortwijn, die de huldi ging van velen ter gelegenheid van zijn vijf en twintigjarige ambtsjublileum in ont vangst mocht nemen. Directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate, vertegenwoordigde de directie bij dit jubi leum en wenste namens haar geluk; de jubileum-enveloppe speelde daarbij haar gebruikelijke rol. De heer R. Martens, administrateur en lid van de directiestaf, vereerde de jubilaris niet alleen met een hartelijke toespraak maar ook met het gedenkbord en het ge tuigschrift der Maatschappij. De heer Martens wees op wederzijdse aanrakings punten, die zij gemeen hebben: spreker en jubilaris zijn een kwart eeuw geleden in dezelfde maand bij Hoogovens in dienst getreden, beider wieg stond in het Noorden des lands cn beiden hebben er geen spijt van bij deze „baas" te zijn gekomen. Spre ker kwalificeerde de jubilaris als een trouwe, werkzame zoon uit het Drentse land, een man van weinig woorden met een „gulden inborst". De chef van het centrale magazijn, de heer P. Fiege hield een uitvoerige, harte lijke jubileumrede, waarin hij de verschil lende kanten van het werk van de heer Oortwijn belichtte. Hij noemde de jubilaris een stoere werker van de oude stempel wie niets te veel is. Het was spreker een vreugde de geschenken der afdeling te mogen aanbieden aan deze medewerker. De collegas, de heren H. Wolterman (zijn oudste medewerker) en A. de Visser, kwa men eveneens met geschenken uit de afde ling aandragen, waarbij in het bijzonder mevrouw Oortwijn werd bedacht, Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies rele veerde in welgekozen woorden de tijd die de jubilaris aan de afdeling hoogovens heeft gewerkt en de reden van zijn werk- verandering. De heer Oortwijn heeft een bedrijfsongeval gehad, waardoor hij de functie bij de slagaftap niet langer kon ver vullen. Spreker verloor daardoor in de af deling een toegewijde en voortreffelijke medewerker. Voor zijn trouw aan het werk dankte de heer Spies en hij wenste van harte geluk bij dit feest. Namens de oud-hoogovencollegas kwa men vervolgens de heer T. C. de Vreeze met een door hem vervaardigd vers en de heer J. A. van Eden hun opwachting maken en gelukwensen, welke taak daarna door de heer C. W. Barg namens de cen trale werkplaats op de hem eigen wijze vervuld werd. De tekenaar-constructeur de heer J. Steenbakker zorgde bij dit jubileum op uit muntende wijze voor de muzikale en vocale omlijsting. De toneelclub van de voetbalvereniging IJmuiden weet haar „waar" wonderwel te verkopen: twee volle zalen met betalend publiek hebben ook ten opzichte van de tweede avond in dit seizoen aangetoond, dat WIJ op haar mensen kan rekenen. Zoals de meerderheid inmiddels wel zelf ontdekt zal hebben, gaven de tonelisten „De dans om het gouden kalf', het be kende paradepaard van Gerard Nielcn, dat al vele malen in Kennemerland is losgela ten. WIJ had namelijk de titel van het stuk geheim gehouden, maar de figuur van het rappe dienstmeisje Bertha zij werd midden in de roos getroffen zal de rneesten wel op het goede spoor gebracht hebben. Hoog heeft WIJ dus niet gegrepen de volgende keer wordt het moeilijker met „De kribbebijter" maar regisseur Hun- sche kon nu tenminste heel wat charge laten betijen, al had hij kennelijk moeite de allerzwaarste overdrijving, die dit stuk als vanzelf uitlokt, in te dammen: de huis knecht van de parvenu-familie was bij voorbeeld weliswaar grappig, maar daar door vaak ongeloofwaardig. Dat wil aller minst zeggen, dat er geen goed werk ver zet is op de planken van het Patronaat: de timide vader, die door de nieuwe levens gewoonten van zijn verspillende vrouw en kinderen wordt overdonderd cn slechts steun vindt in het nichtje Elly voor zijn financiële en morele bezwaren, was be wonderenswaardig, ondanks de drie repeti ties, welke hem als plotselinge invaller waren gegund. Mama gaf een aannemelijke vertolking van de aan het gouden kalf overgeleverde echtgenote, zodat het de losbandige kinderen niet meeviel daar de juiste toon tegenover te vinden, vooral de zoon voelde niet voldoende aan wat er van hem de speler, wanbetaler en losbol verwacht werd, maar dat lag vermoedelijk goeddeels aan zijn prilheid. Overigens kreeg ook het „kalf", de se cretaris van de rijke neef, die zich uit geeft voor de neef zelf om de situatie wat vermakelijker en de op hem azende dames wat verwarder te maken, niet het volle pond, zijn dictie was verre van volmaakt en neef zelf, die nu dus tot secretaris werd gebombardeerd, had deze rol kennelijk beter kunnen houden. Plet gevaar van de overdrijving, die net iets te ver gaat, kwam telkens weer om de hoek kijken, ook voor de bijrollen, maar het publiek heeft er een grote hoeveelheid plezier aan beleefd, zodat de beide avon den weinig» rancunes hebben opgeleverd. Als er nu nog eens een echt décor in het Patronaatsgebouw komt „IJmuidens Roem", de gewaardeerde medewerkster aan verscheidene avonden, gaf ook Dinsdag en Woensdag acte de presence met een serie vlotte, zij het tra ditionele, nummers, waaruit te beluisteren viel, dat het steeds beter gaat kloppen in dit ensemble. J. F. Burgemeester en Wethouders zijn van mening dat in het Westelijk ge deelte van IJmuiden het ontbreken van een inrichting waar de bevolking zich kan baden een onvolkomenheid betekent in de gezondheidszorg voor de daar wonende ingezetenen. In dat deel der gemeente zijn maar weinig woningen voorzien van een douche- of badgelegenheid en waar deze wel aanwezig is, is het gebruik ten gevolge van samenwoning dikwijls onmogelijk. Ook in de nieuw gebouw de duplex-woningen, waarvan de bad- cellen voorlopig als keuken zijn inge richt, bestaat geen gelegenheid tot het nemen van een bad. Het ontbreken van een zodanige sani taire voorziening vormt vooral voor de velen, die hun arbeid verrichten in het visserijbedrijf en de industrieën, een na deel voor hun hygiënische verzorging. Daarop oefenen bovendien de levensom standigheden, die haar oorzaak vinden in een te enge behuizing, dikwijls een on gunstige invloed uit. Op deze gronden achten zij het nood zakelijk, zoals wij reeds enige maanden geleden meedeelden, over te gaan tot stich ting van een badhuis. Zij koesteren de ver wachting, dat het instandhouden van een Beste kinderen, IJmuiden, 1 Februari Deze keer moet ik beginnen met jullie iets te vertellen over „een van ons". Dat is namelijk MEEUWTJE, een meisje dat vroeger in Santpoort heeft gewoond, maar sinds een paar dagen in een ziekenhuis in Bussum ligt. Jullie zouden mij en-haar na tuurlijk, maar dat is juist de verrassing een groot plezier doen, door haar af en toe eens een briefje te sturen, want ze verveelt zich natuurlijk erg en dan kun je met een briefje een hoop goed doen. Het adres is: Reiny Hoeven, Noordhollandse Buitenkliniek voor Kinderen, Flevolaan 69, Naarden-Bus- sum. Doen? En nu Reiny zelf, oftewel MEEUWTJE. Je boek had je al eerder gehad, maar ik kwam aan de dichte deur en het ging niet door de bus. Is de reis naar Bussum goed verlopen? En heeft de hond zich netjes ge dragen onderweg? Ik hoop, dat het boek in de smaak valt, want ik heb lang naar een geschikt verhaal gezocht. Hoor ik nog eens iets van je? Beterschap, hoor! MA- RIANNEKE is weer onder de ban van de griep uitgekropen en voelt zich weer kip lekker. En nu maar weer wandelen, om helemaal beter te worden, maar pak je goed in. Met POPEYE is het hetzelfde liedje geweest: draaierig en hoofdpijn en al die grappen meer. Je inzending doet gewoon mee hoor, daar is ie veel te aardig voor. Zeg HEEMSKIND, vertel me eens meer over die geheimzinnige „uitvinding" van jou. Ik brand van nieuwsgierigheid. Is het een nieuw model zeilwagen of een machine cm water te maken? Fijn, dat je „Samen de natuur in" een aardige rubriek vindt. DENNEBOOMPJE kan haar nieuwsgierig heid over de vraag, wie er een prijs ge wonnen heeft, nauwelijks bedwingen. Vol gende week weet je het, denk ik, maar ik verklap nu nog niets. Jullie hebt dus een heleboel nieuwigheden op school. Promo veer je binnenkort nog op de padvinderij? Dal moet ik natuurlijk wel even weten, want dat is een felicitatie waard. Tenslotte is hier GEORGE FORMBY. Je inzending is binnen, hoor. Ik mag er na tuurlijk nog niets over zeggen. Ja, jong, als we alle werkstukken eens naast elkaar zetten.... Tot de volgende week, kerel! Mevrouw M., uw klacht is in behande ling genomen en al afgedaan ook, zoals U ziet. Ik kon er toch echt niets aan doen. Jongelui, we zijn er weer door. Dus: Tot de volgende keer! TANTE ELS 9 9®®» de balalaika een Russisch snaarinstru ment is in de vorm van een banjo, dat maar twee of drie snaren bezit? Op de ene snaar wordt de melodie getokkeld en de ene of de twee andere wordt (en) gebruikt voor telkens dezelfde begeleidingsklanken. De muziek is dan ook een beetje eentonig, net als van de doedelzak. cactussen gebruikt worden voor het bereiden van geneeskrachtige dranken door de Indianen? Er wordt ook sterke drank uit gemaakt, die erg vies smaakt, maar al menig woestijnreiziger heeft er zijn leven aan te danken. ean de cologne al in 1695 werd ge maakt door een Italiaan, die „Farina" heet te en een klein fabriekje bezat in Keulen. Deze week trekken we allemaal duiker pakken aan om de natuur onder water eens te gaan bekijken. Als we hand in hand over de zeebodem wandelen zullen we zeker het loodsmannetje tegenkomen. Plet is een klein visje, dat al dadelijk opvalt door zijn blauwe, zilvergrijze kleur en de donker blauwe dwarsbanden over zijn lijfje. Hij is klein maar dapper. Welke kleine vis durft er nu dicht bij een haai te komen? Ze zwemmen toch zeker allemaal hard weg, als ze er een zien. Het loodsmannetje niet. Vroeger hebben do mensen gedacht, dat hij goeie maatjes was met deze geduchte rover en hem stiekempjes naar zijn prooi leidde. Maar dat is nog helemaal niet zeker, het kan ook zijn dat de haai hem zo beweeglijk en zo klein vindt, dat hij maar geen moeite meer doet om naar hem te happen. In ieder geval heeft de zeerover wèl gemak van hem. Hij gebruikt het loodsmannetje zo'n beetje als.... tandestoker! 't Is een won der'boven wonder net als die broodjes- smerende beren, maar het kleine visje kruipt in zijn brede bek en eet de restjes op, die tussen zijn tanden zijn blijven zit ten. Hij houdt erg van afval. Daarom zwemt hij ook altijd achter schepen aan om alle eetwaar die overboord gaat te ver orberen, al is dat meestal meer dan hij aan kan. Weet je hoe hij aan de naam „Loods mannetje" komt? De Romeinen dachten vroeger, dat dit visje hen de weg wees naar de haven. Dat werd verteld door schippers, die uit de koers waren geraakt. „Hij zwom steeds maar voor ons uit en toen hij opeens onder water verdween waren we vlak bij land", zeiden ze verbaasd. En om dat een loods ook een schip de veilige haven binnen brengt noemden zij dit wonderlijke diertje het „loodsmannetje". Tenslotte nog een grappige bijzonder heid: dit visje is familie van onze bekende makreel, die je vaak in de vishal zult kun nen vinden. Kijk daar maar eens goed uit naar een mooie glanzend blauwe vis met een diep ingesneden staart. Alleen blijven de loodsmannetjes verder in het Zuiden, het zijn tropische vissen en ze houden dus niet van koud water. dergelijke inrichting het streven naar een zo hoog mogelijk gezondheidspeil van de bevolking in belangrijke mate zal bevor deren. Meh heeft besloten dit badhuis op te richten op een terrein aan de President Krugerstraat. Bij de grootte van de inrichting wordt er rekening mee gehouden, dat zij toerei kend moet zijn om de ingezetenen, die wonen binnen een kring met een straal van ongeveer Vit km. van het badhuis uit (zo wat 17000 zielen), in de gelegenheid te stellen daarvan gebruik te maken. De er varing heeft geleerd, dat voor een bevol king van 17000 zielen met een badhuis, dat 12 douche-cellen en 2 kuipbaden bevat, kan worden volstaan. Wel is bij het plan rekening gehouden met een sterke aanwas van de bevolking; het zal namelijk moge lijk zijn in dat geval op betrekkelijk een voudige wijze het aantal douche-cellen uit te breiden. De kosten van de bouw en inrichting van dit badhuis worden geraamd op 64.500. Men schat het exploitatieverlies op 2000 tot 6000 per jaar al naar gelang het aan tal bezoekers van de inrichting. Burgemeester en Wethouders merken op, dat de gemeente zich volkomen verant woord mag achten, wanneer zij geld toe legt op de verzorging van deze, voor de volksgezondheid zo uitermate belangrijke zaak. Er zal een keuze worden gedaan uit enige ingekomen plannen. Voorkeur ver dient het plan, dat rekening houdt met een aparte wachtkamer voor het publiek, aangezien het niet wenselijk moet worden geacht, de bezoekers op de gang tussen de badcellen te laten wachten. Men hoopt dat de inrichting in de herfst van dit jaar in gebruik kan worden geno men. Aan de raad wordt voorgesteld tot de oprichting van het badhuis te besluiten en daarvoor een crediet van 64.500 toe te staan, welk bedrag op de begroting voor 1951 zal worden uitgetrokken. ADVERTENTIE Oosterduinweg 25 - Tel. 4592 - IJmuiden 31 Januari 1951 Besommingen RO 53 Dirkje.f 12.900; IJM 32 Elie f 12.300; IJM 71 Bloemendaal f 11.700. RO 9 f3750; VL 166 f4590; KW 140 f5800; KW 147 f4590; KW 56 f4550; KW 124 f4340; KW 65 f4570; KW 104 f4500; KW 44 f3100; TX 32 f3340; TX 33 f 2470; IJM 230 f770; IJM 23 f593; IJM 277 f2370; IJM 296 f1841; KW 77 f3100; KW 210 f2010; KW 34 f4740; KW 128 f290; KW 92 f 1163. Tubantia weer naar zee. De Tubantia die geruime tijd uit de vaart is geweest, zal dezer dagen weer naar de visserij vertrek ken. Weerzien Ge moogt er van denken wat ge wilt. maar het is uit nu met dat gepeins over de triestheid van het leven, met dat gela menteer over het treurige dit en het som bere dat. Want om welke reden Onze Lieve Heer ons ook op dit wereldje heeft geplant, het is zeker niet geweest om het met onze tranen te overspoelen. Hij kan gezegd hebben: Hier jongen, zie dat ge er wat van maken gaat, ik zal er voor zor gen dat iedere morgen de zon op komt en dat er na iedere winter weer een lente verschijnt de rest moet ge zelf maar voor elkaar zien te krijgen. Zo zal dat misschien gegaan zijn, wij hebben de rest niet voor elkaar gekregen, alla, dan houden wij die zon en die lente nog over. Dat is een gedachte als een goed glas wijn, dat stijgt naar uw hoofd en zorgt voor een gerede lach. Ge zult denken: Is dat nu dezelfde die de winter door met ischias en een humeur gelijk een bevroren aardappel aan de kachel heeft zitten filosoferen over de zor gen van het leven? Het is dezelfde en niet dezelfde. Het is een mens die zijn bevro ren aardappel heeft kunnen doorslikken omdat er plotseling iets plezierigs ge beurde. Het is iets geweest dat eigenlijk nie mand weten mag. Maar het is te plezierig om het niet te vertellen. Ik heb Veronica terug gezien, het was om opnieuw jong van te worden. <1 f? Er is iets wat alle mensen gelijk heb ben, dat is dat ze allemaal wel eens acht tien jaar zijn. Dat maakt het gemakke lijker elkander te begrijpen. Veronica ge had haar eens moeten zien in die tijd, een bloem waar de bijen ruzie om zouden krijgen. Ziet ons zitten in die muffe schoolklas met de matglazen ruiten opzij en het eindexamen van vo ren. Maar Veronica zit daar ook, het is om er alle eindexamens van de wereld bij te vergeten. Een kunstwerk van de na tuur, daar is moeite noch kosten aan ge spaard, ge zoudt er verbaasd over staan dat er in achttien jaren zo iets schoons groeien kan uit een mager schreeuwertje dat met luiers en spelden aaneen gehou den moet worden. Veronica dtie van ons zijn voor hun eindexamen gezakt door teveel naar haar te kijken terwijl de geheimen der go neometrie werden uitgelegd. Er zal met goneometrie nooit iets kunnen worden ge maakt dat boeiender is dan Veronica. Eén van ons keek nooit naar Veronica. Hij was een eigenwijs snuitertje met een te grote bril en een magere hals, een tralie van een ventje, een letterviller en een boekenneuzer, een manneke dat zalig glimlachte als hij ons een fout zag ma ken op het bord. Hij maakte nooit een fout op het bord, want hij keek nooit naar Veronica. Hij was een kereltje dat gemaakt was om in een klas met matglazen ruiten te zitten en er gelukkig te zijn met cosinus en tangens en hoe al die geleerde dingen heten mogen. Er zijn van die ventjes, zij hebben dat op een of andere manier uit de wieg meegekregen. Hij heette Paulus, ook dat nog. Na het eindexamen was er een feest, dat hoort er zo bij. Veronica was er het schitterende middelpunt van, wij gons den verlegen om haar heen en bezagen haar als een relikwie van een meter af stand. Wij zetten een hoge borst en trok ken de stoute schoenen aan en uit. zon der er mee te lopen. En aan het einde van het feest werd Veronica naar huis geleid door één ge luksvogel, één boffer van het zuiverste water. Een uitverkorene, het was Paulus. •f ff tf Als u zoiets met uw achttien jaar over komt, denkt ge heel wat gemist te h'eb- ben. Er zijn er die avond geweest die hun haren hebben uitgetrokken van spijt en zelfverwijt. Dat die bonestaak van een Paulus met zijn kuif van verkleurd stroo en zijn struisvogelhals zo met de schone Veronica strijken ging alsof het niets was. En hij is er later nog mee getrouwd ook, ge kunt zo iets geen naam geven. Een struisvogel die een bloem opat, alsof het hooi was. ft Maar vandaag heb ik Veronica terugge zien. Zij is nog schoner dan voorheen, zij heeft in haar ronde volwassenheid de laatste meesterlijke toets van de natuur gekregen, als een schilderij dat is afge maakt en ingelijst. Het is een vreugde om naar haar te kijken en er de herinnerin gen bij terug te krijgen van weleer, de herinnering aan de smachtende jonkheid die niet gekregen heeft wat zij niet durfde nemen. Het is een plezierige gedachte dat Pau lus haar gekregen heeft. Want Paulus loopt met zijn spitse neus omhoog naast haar en ziet haar schoonheid niet meer, hij zal wel weer aan zijn goneometrie ge dacht hebben. Maar wij, die Veronica in stilte aan baden en met haar beeld het vuur onzer jonkheid voedden, zien haar terug als een van de schone dingen in het leven, die nooit hun glans verliezen omdat ge ze niet in uw vingers krijgt. Veronica is een symbool. De schone dingen van het leven zijn er niet om ze alle te krijgen. Ge moet er gelukkig mee kunnen zijn, te weten dat ze bestaan. J. L. Burgemeester en wethouders hebben ter advisering een verzoek in handen van het bestuur van de Sint Hieronymus-Aemi- tianusstichting in Amsterdam. Hierin wordt toestemming gevraagd voor de bouw van een R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs voor voogdij- en rege ringskinderen aan de Schaepmanlaan in Driehuis. CONCERT VAN HET KAPELKOOR Het Nederlands Hervormd Kapelkoor in Santpoort zal Woensdagavond 7 Februari, onder leiding van de heer H. J. de Haas,- concerteren in de Nederlands Hervormde Kapel aan de Pastorieweg. Het zal met medewerking van het Kinderkoor werken uitvoeren van Mijndert Boekei, Johan Wagenaar, F. Pijlman, Jos. Vrancken, Julius Röntgen en L. Mens. Ook het Zaans Koperkwartet, onder leiding van de heer H. M. van Ossenbruggen, levert een bijdrage in dit gewijde programma met een bewerking van Psalm 138 door de dirigent en werken van H. R. Bishop en R. Del Melle.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5