Opdracht tot kabinetsformatieHet w°°rd aan dr. Drees en mr. Van Schaik b Amerikaanse plannen om ditmaal UNO-troepen te doen halthouden „De West-Europese landen zullen zich verzetten tot de vernietiging toe" Hevige gevechten bij ltsjon duren voort UNO-vergadering volgt de politieke commissie Kaufman uit zijn diepste verontwaardiging Planter op Java vermoord Voorlopig programma van het Zandvoortse circuit Europa heeft eerder Amerikaans materiaal dan Amerikaanse soldaten nodig Australische mijnwerkers gaan „Maandag-houden" Bij een eventuele reconstructie van het huidige ministerie gaat het vooral om de portefeuilles van Buitenlandse Zaken en van Uniezaken Verhoging van de kolenprijs in Engeland aangekondigd Dubbelzinnigheid in de Engelse politiek Meningen in Bonn over hereniging van Duitsland Eerste reactie van Peking HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 175 R jjeaux' Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie cn alle afdelingen 15295 (6lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad K D OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ITIE 295e JAARGANG No 2 8 Uitgave van de Grafische Bedrijven Darniate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De 38ste breedtegraad weer in het geding WASHINGTON (Reuter). Gemeld rdt dat hoge Amerikaanse functionaris- «n besloten hebben, dat de troepen der UNO "iet de 38ste breedtegraad dienen tp overschrijden, mochten zij in staat zijn ver naar het Noorden door te sloten. Van officiële zijde wilde men hierop geen wirhting geven. Waarnemers zijn echter wn oordeel, dat men met clit plan zo mo- „Uik een basis wil scheppen voor- nieuwe pogingen om tot een politieke regeling te k°"ien vermoeit, dat MacArthur van dit besluit op de hoogte is gesteld of binnen kort op de hoogte gesteld zal worden. fje huidige opmarsen der verbonden leeers worden steeds patrouille-acties ge noemd en een volledig optrekken naar het Noorden ligt blijkbaar niet in de huidige strategie besloten, zo brengt men in deze kringen naar voren. Doch indien de tegen stand betrekkelijk zwak blijkt te zijn, is algehele opmars ter bereiking van de breedtegraad niet uitgesloten, aldus deze waarnemers. Naar schatting twee regimenten Chine zen en Noord-Köreanen namen gisteren aan de tegenaanval ten Noorden van ltsjon deel. De strijdt woedt thans op een afstand van ongeveer 50 kilometer ten Zuid-Oosten van Seoel. Op andere plaatsen van het Westelijke front bleven de verbonden legers al strij dend langzaam oprukken, gesteund door zware artillerie en luchtmacht. Typhus Een woordvoerder van het Amerikaanse leger te Washington heeft verklaard, dat er een typhusepiclemie van „ernstige afme ting" onder de Noordelijke troepen in Korea is uitgebroken. Hij zeicle, dat nog geen cijfers beschikbaar waren. De ziekte was voor het eerst gesignaleerd bij de Noord-Koreanen in de frontlinies. Of de epidemie ook onder de Chinese troepen heerste was onbekend. Een groep van 6 Chinese soldaten heeft Amerikaanse resolutie aanvaard LAKE SUCCESS (Reuter). Zoals te verwachten viel heeft de Algemene Ver gadering der UNO de door de politieke commissie- aanbevolen Amerikaanse reso lutie, waarin China als aggressor wordt gebrandmerkt, met 44 tegen 7 stemmen bij 9 onthoudingen aangenomen. Tegen stemden de Sovjet-Unie, de Oekrai- ne, Wit-Rusland, Polen, Tsjechoslowakije, India en Birma. Afghanistan, Egypte, Indonesië, Joego slavië, Pakistan, Saoudie-Arabië, Syrië, Yemen en Zweden onthielden zich van stemming. Tevoren had de Algemene Vergadering met 32 -egen vijf stemmen besloten geen debat te houden over de resolutie. Velen der 60 leden brachten geen stem uit. De Assemblee heeft hiermee de Dinsdag door de politieke commissie goedgekeurde Amerikaanse resolutie geratificeerd. In een afzonderlijke stemming besloot de Assemblée met 43 tegen 7 stemmen bij 3 onthoudingen tot bestudering van moge lijke sancties tegen China. De Russische afgevaardigde, Tsarapkin, verklaarde, dat de resolutie in de politieke commissie was aangenomen „als gevolg van de brutale en openlijke pressie, chan tage en bedreigingen van Amerika tegen over die landen, welke van plan waren de resolutie van de twaalf (Arabisch-Aziati- sehe) landen te steunen". Paris Bey el Choery van Syrië verklaar de, dat de Amerikaanse resolutie naar alle waarschijnlijkheid het Koreaanse conflict zou uitbreiden. De UNO zal, wat deze reso lutie betreft, ongeveer achthonderd mil- lioen mensen der wereldbevolking tegen over zich vinden. Sir Benegal Rau (India) zei, dat de Amerikaanse resolutie geen eind maakt san de vijandelijkheden en geen uitzicht op oplossing van een der andere proble men gaf. De Assemblée ging daarop uiteen zonder oen datum voor haar volgende bijeenkomst vast te stellen. Zij heeft nog steeds op haar agenda de Sovjet-Russische beschuldiging van Ame rikaanse aggressie jegens China en de door Amenka voorgestelde bespreking van de toekomst van Formosa. Krupp heden vrij man De Amerikaanse procureur-generaal in hpof?r°-eS tegen Krupp, Joseph Kaufman, !niJ Zljn diepste verontwaardiging uitge- ZTn over de door de Amerikaanse nose commissaris verordende vrijlating Dr jupP- Volgens Kaufman had het riat dl ïï1 R-ruPP zonneklaar aangetoond, na); ,e2e uitse industrieel Hitier en het stp„" ,eg'Gm van het begin af heeft ge- Duits'hnri wnjljting Z0U de nog altijd in Heest J u, aande nationaal-socialistische magistraat nnen veraterken, aldus deze Do Vreugde in Essen Bohlov, van Alfred Krupp von rise riivo 't ^ihach, alsmede van cle ove- de stad SnUvn Van KruPP> heeft in Essen, Er is nnm-j 1 ,,a.PP' grote vreugde gewekt. Eandshovo k een ^°i°nne auto's naar waarsrh;;°rMZOnden om de directeuren, die vetlief aanhalen6 geVangeniS ZU'" Halbachmon10UW Kru-PP von Bohlen und heirokken dirïtAlfred KruPP en de vijf zijn uit nla ren va» het concern Yan de verm-V^n gepensionneerden Yan Kfiirm6*11!8105 van gepensionneerden zonden, ie!egrafische gelukwensen ge- zich, voor het eerst sinds het deelnemen van de Chinezen aan de strijd op Korea, vrijwillig aan een geallieerde eenheid over gegeven. Do Noorcl-Koreaanse legercommandant en vice-premier Kim Tsjaik is bij gevechts acties gesneuveld, aldus meldt radio Pjongjang. Kim Tsjaik is in September 1948 tot Noorcl-Koreaans vice-premier en minister van industrie benoemd. In Augustus, werd hij, als opvolger van Tsjoe Yong Gun, op perbevelhebber van het Noord-Koreaanse leger. In November 1950 werd gemeld dat Kim Tsjaik zich bezig hield met het orga niseren van communistische guerillastrij- ders, die nabij Seoel achter de linies dei- verbondenen opereerden. Onze correspondent te Soerabaja seint ons: Donderdagmorgen werd de planter J. P. M. Bruno op de suikeronderneming Ke- bonagoeng bij Soerabaja vermoord. Het slachtoffer was getrouwd en had zes kin deren. Het voorlopig programma van de wedstrij den op het Zandvoortse circuit luidt: 10, 17 en 31 Maart en 14 April training voor motorrijders. 27 April: Eindproef tulpenrallye. 6 Mei: Internationale motorraces. 18 en 19 Mei: training voor de nationale sportwagenraces. 20 Mei: Nationale sportwagenraces en race voor wagens van 500 cc. (nog niet definitief). 8 Juli: kampioenschappen wielrenners voor amateurs. 22 Juli: Grote prijs van Nederland voor wagens van 500 cc. Besprekingen worden gevoerd dat nog een of twee nationale sportwagenraces en motor wedstrijden voor junioren worden gehouden en wielerwedstrijden. Vandaag zal te Barneveld het uit 1854 daterende landgoed „De Schaf felaar' als opleidingscentrum van de burgerlijke verdediging officieel worden geopend, waarbij de minister van Binnenlandse Zaken tegenwoordig zal zijn. Een foto van het fraaie gebouw. Eisenhower rapporteert het Congres: WASHINGTON, 1 Februari. (Reuter). Generaal Dwight D. Eisenhower, cle op perbevelhebber van de Atlantische strijd krachten, heeft Donderdag tot het Ameri kaanse Congres gezegd, dat het staat voor verreikende beslissingen, die mogelijk de loop van de Westelijke beschaving zullen bepalen. Eisenhower verklaarde, dat de West- Europese industrie en arbeidskracht groter zijn dan die van enig ander gebied behalve de Verenigde Staten. Als West-Europa van Amerika's zijde naar de andere kant over gaat, betekent dit, dat het militaire machtsevenwicht zo drastisch verstoord wordt, dat de Amerikaanse veiligheid in gevaar wordt gebracht. Bovendien zouden met West-Europa ook andere gebieden, die er mee verbonden zijn, in de handen van het communisme vallen, aldus de ge neraal. Eisenhower zeicle geen rapport te zullen uitbrengen over zijn besprekingen in Duitsland, omdat „daar nog een politieke overeenkomst moet worden bereikt". Hij verklaarde „geen onbereidwillige contin genten" te willen hebben. In Nederland, Frankrijk, België,, Dene marken en andere landen had Eisenhower op zijn rondreis door Europa een vastbe sloten houding gevonden. Deze landen toonden een hernieuwde verzetsgeest en de vastbeslotenheid om als vrije mensen te leven. De West-Europese landen hebben het besluit genomen te zorgen dat zij nooit weer zullen worden bezet, aldus Eisen- In Den Haag slaat een ongewone A.N.W.B.-wegwijzer met witte letters op een blauwe achtergrond. Nagegaan wordt of dit bord beter opvalt dan dat met zwarte letters op een witte achtergrond. hower. Zij zullen weerstand bieden tot de vernietiging toe. De grootste behoefte van Europa is niet Amerikaanse troepen, doch materiaal, dat „snel in grote hoeveelhe den" dient te worden geleverd. Amerikaanse troepen zullen naar Euro pa worden gezonden naar verhouding tot wat West-Europa zelf op de been brengt. Eisenhower verklaarde in dit verband,' dat Frankrijk had beloofd tegen het einde van 1952 15 strijdvaardige divisies te zullen hebben. „Wij moeten voor onszelf een zekere muur van vrede en veiligheid opbouwen", zo zeide Eisenhower. „Het belangrijkste element hierbij is de tijd". Van Nederland zei generaal Eisenhower: „In de laatste paar dagen hebben mij ver klaringen bereikt over grotere militaire voorbereidingen, die de Nederlanders gaan maken". Veertig divisies Naar verluidt heeft generaal Eisenhower in een besloten zitting van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard, dat hij zich ten doel stelde tegen het einde van 1952 een Europese defensie strijdmacht gevormd te hebben van veertig divisies. Naar men zegt vermeed Eisenhower een rechtstreekse verklaring af te leggen over eventueel voorgestelde Amerikaanse bij dragen tot deze strijdmacht. Hij zou er op aangedrongen hebben, dat door het Congres geen limiet gesteld zou woi'den aan het aantal troepen, dat Amerika eventueel naar Europa zou zen den. Wel dienden militaire experts een verhoudingsgetal uit te werken, dat de sterkte der Amerikaanse troepen tegenover die der Europese landen zou bepalen. Men verwacht in sommige Congres kringen, dat Amerika zou beginnen met vijf divisies. Dit getal zou stijgen met de groei van de Europese strijdmacht. Volgens senator Tom Connally verklaar de Eisenhower „niet pessimistisch" te zijn over het gevaar van een toekomstige oor log. maar hij had er aan toegevoegd: „Ik ontken niet het gevaar van een vat buskruit". In deze bijeenkomst zouden alle aspecten besproken zijn van de kwestie der totale gewapende macht, die men zich voor West-Europa indenkt, cle Duitse bij dragen inbegrepen. Het bestuur van het Australische mijn werkersvakverbond heeft medegedeeld dat zijn leden voortaan 's Maandags niet meer zullen werken. Dit zal Maandag voor de eerste maal het geval zijn. De Australische vice-premier Fadden heeft Donderdag ver klaard dat de regering het hof van arbitra ge zal verzoeken te overwegen of geen ge rechtelijke vervolging moet worden inge steld tegen de mijnwerkers, die met hun besluit het regeringsvoorschrift, dat niét gedurende een dag per week het werk mag worden neergelegd, hebben geschonden. De Koningin heeft hedenmorgen de demissionnaire ministers dr. W. Drees en mr. J. R. H. van Schaik ten paleize Noordeinde in Den Haag ontvangen en hun opdracht gegeven tot de vorming van een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De heren Drees en Van Schaik hebben verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. Mr. J. R. H. van Schaik was in 1948 ook de formateur van het thans demissionnaire kabinet. Onze parlementaire redacteur schrijft: Het door cle ministers Drees en Van Schaik hedenmorgen aan de Koningin ge brachte bezoek deed reeds verwachten dat het nu tot een formatie-opdracht zou komen. Zeer waarschijnlijk acht men het thans in parlementaire en politieke kringen dat het de bedoeling zal zijn te streven naar wat thans in de wandeling heet recon structie van het zittend kabinet. Een van de vooraanstaande Kamerleden, die ook ten nauwste betrokken is geweest bij het verstrekken van advies, gaf ons te kennen dat het vermoedelijk vooral gaan om een tweetal portefeuilles, in de eerste plaats natuurlijk die van Buitenlandse Zaken. Men hoopt mr. Stikker toch tenslotte be reid te vinden, die weer op zich te nemen. Ook al moge de animo van deze demission naire bewindsman niet zo bijster groot zijn om weer in het kabinet plaats te nemen, toch bestaat er wel een kans dat men hem daartoe zal weten over te halen. De tweede portefeuille, waarover binnenskamers nogal wat te doen is, zou die van Uniezaken zijn. Reeds lang bestaat er in vrij brede kring de opvatting, dat dit departement eigenlijk overbodig is geworden en de werkzaam heden, die er met betrekking tot Unie aangelegenheden vallen te verrichten, het beste kunnen geschieden door enige split sing van de zaken, waaraan men zich zal hebben te wijden. Respectievelijk zouden clan Buitenlandse Zaken, Economische Za ken en mogelijk nog een van de andere departementen als het ware de buit van het ministerie van Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen kunnen verdelen. De vraag blijft echter of men in de gegeven omstan digheden minister Van Maarseveen aldus uit het kabinet zou willen verwijderen. Daartegen bestaan nogal bezwaren in som mige politieke groepen. Tenslotte ziet men ook nog een mogelijk heid tot een zogenaamde reconstructie door aandacht te gaan besteden aan de-twee ministers die partijloos zijn," te weten mi nister Götzen en minister Spitzen. Hier en dam-, wordt de stelling verkondigd dat in dien dezen zouden weggaan, men in hun plaats twee bewindslieden zou kunnen krijgen, die elk tot een politieke partij zou den moeten behoren. Bij reconstructie gaat men namelijk uit van de gedachte dat ten minste één V.V.D.'er en een lid van de Chr. Historische Unie in het ministerie zitting zouden moeten nemen. In dit opzicht vestig ik er nog de aandacht op dat er ook wel gedachten schenen uit te gaan in de rich ting van vervanging van mr. s' Jacob als minister van Oorlog en Marine. Uit dit alles blijkt wel. dat het geenszins een eenvoudige legpuzzle is waarvoor cle formateurs zich geplaatst zien. Dit te min der omdat reeds uit een oogpunt van loyali teit de neiging niet groot is in het bij zonder niet bij de tegenwoordige minister president om mensen, met wie men nu sedert 1948 de zware taak van 's lands zaak heeft vervuld, min of meer tot uittreden te dwingen. Het door minister Lieftinck en minister Van den Brink aan de Koningin gebrachte bezoek hing vermoedelijk slechts indirect met het vraagstuk van de kabinetscrisis samen. Men vermoedt dat het Staatshoofd, na kennis genomen te hebben van de moei- Toewijzingen voor industrie met 15 verminderd De Engelse minister voor brandstoffen en energie, Philip Noel-Baker, heeft Don derdag in het Lagerhuis aangekondigd dat de binnenlandse kolenprijs deze maand verhoogd zal worden. De prijsverhoging van kolen voor huishoudelijk gebruik gaat op 12 Februaxri in, die van alle andere soorten x-eeds een week eerder. Tevens deelde de minister mede dat de toewijzing van kolen voor de industrie wegens de crisis tot 85 wordt terugge bracht. Het doel van deze maatregel is het tot staan brengen van de gevaarlijk snelle vex-mindering der kolënvoorraclen van de electx-iciteitsbedrijvën. De regering heeft verder besloten om mijnwerkers, die nu hun militaire plichten vervullen, doch vrij willig naar de mijnen willen terugkeren, ontslag uit de dienst te verlenen. Men hoopt vijftig millioen ton kolen te winnen door cle dagbouw, dat is het delven vlak onder de oppervlakte, met vijf jaar te ver lengen. Tot eind Januari werden 250.000 ton kolen uit de Verenigde Staten inge voerd, maar van nu af zullen er wekelijks 90.000 ton komen. De treinenloop zal ter verdere besparing nog meer worden be perkt. De xninister drong aan op zuinig verbruik in de komende drie maanden en verklaar- de van mening te zijn dat de te vrezen moeilijkheden nog gemakkelijk voorkomen kunnen worden. Motie verworpen Van conservatieve zijde werd een xnotie van critiek op de behandeling der regei'ing van het kolenprobleem ingediend. Hierin werd de tegenstelling betreurd tussen „de beloften der ministers en de huidige tekor ten, die gx-ote ontberingen in de gezinnen en wijdverbreide industriële ontwrichting en stillegging van het werk teweeg hebben gebracht." Deze motie werd verworpen met 300 tegen 289 stemmen. De libex-ale leden van het Lagerhuis onthielden zich van stemming. lijke problemen waarvoor men staat op financieel en economisch gebied, er prijs op heeft gesteld van de beide bewindslieden, die in dat opzicht bovenal de deskundigen zijn, over die problemen een en ander te vernemen. „Aggressor China moet in de UNO" De Bx-itse px-emier, Attlee, heeft in het Lagerhuis de resolutie van Amerika vex-- dedigd. Hij vestigde de aandacht op de laatste paragx-aaf waarin gezegd wordt, dat cle politiek der UNO gex-icht blijft op een afsluiten der vijandelijkheden in Kox-ea en het bereiken der doelen der UNO aldaar op vredelievende wijze. De consex-vatieve leider Winston Churchill sprak zijn tevre denheid er over uit, dat „op dit exmstig ogenblik" geen bx-euk tussen Amerika en Engeland was gekomen. Een aantal linkse Laboux--leden oefende critiek op de Bx-itse houding tegenover het communistisch China. Zij wensten te weten of Engeland China nog steeds steunde als candidaat voor de UNO en riepen „ant woord" toen Attlee enige aarzeling toonde. De premier zeide daax-op, dat het Engelse standpunt duidelijk was en dat het „moge lijk niet zeer nuttig is thans vex-dere vra gen hierover te stellen". WaaxTiemers, aldus Reutel-, zagen in de uitwijkende antwoox-den de mogelijkheid, dat een vex-andering der Bx-itse politiek ten aanzien van het communistische China op handen is. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde later ech ter, dat Engeland nog steeds de mening is toegedaan, dat Peking te Lake Success vertegenwoordigd dient te zijn. Hout met sex-appeal Nieuwe mogelijkheden voor de verlegen minnaar Kox-t geleden pleegde een Nederlandse fabriek ovex-leg met een importeur over een order hout voor wagonbouw. Wat het ook mocht zijn, zei de aspirant-cliënt, nooit de Bx-aziliaanse soort Pei'oba Rosa. Vreesde hij voor krimpen of trekken, worm, termieten, gomharsen, zwammen, poreusheid of dex-gelijke kwalijke eigen schappen? De oorzaak van de tegenkanting bleek een geheel andere te zijn: deze zalmkleu rige, soms naar het rose-rood zwemende houtsoort, die door deskundigen vex-der wordt omschreven als „vriendelijk glan zend", blijkt de amoureuze aspiraties van degene die zich in zijn nabijheid bevindt stex-k aan te wakkex-en. In het bijzonder zou het vrouwelijk deel der mensheid ge voelig gebleken zijn voor de prikkelende uitwerking van Peroba Rosa. Braziliaanse dames, die aan uit dat hout vervaardigde bux-eautjes heur werkzaamheden verrich- ten, zouden zich lieftalliger en gedux-fder avances jegens hun mannelijke collegae en chefs veroorloven dan zij die dat voor recht niet genieten. Het Houtvooxriichtingsbureau. dat zijn relaties deze schokkende details onthult, schrijft in de trant van ons juridisch px*oza: Wie dus met voox-bedachten rade. opzette lijk wederrechtelijk in het vervolg, zonder de betrokkene te waarschuwen, Peroba Rosa verkoopt, doet of helpt verkopen of direct of indirect medewex-kt aan het im porteren, zagen, verwerken, ja, zelfs iir de was zetten of politoeren van deze hout soort, heeft doox-grondelijke dan wel on- doorgx-ondelijke bijbedoelingen. L e m e s 1 e Niemand leeft minder rustig dan hij, die altijd vol zorg is voor zijn rust. Het vx-aagstuk der hereniging van Duits land zal, naar in pairiementaire kiringen verwacht wordt, spoedig opnieuw in de Bondsdag worden behandeld. De Bondsdag, zo is officieel aangekondigd, zal niet na laten een antwoord te geven op de twee dagen geleden door de Oost-Duitse Volks kamer gedane opi-oep. De vi-aag is slechts of men zich zal richten tot het Oost-Duitse orgaan dan wel, wat waarschijnlijker wordt geacht, tot de geallieex-den. De debatten over deze kwestie in het parlement zullen worden ingeleid door een regeringsverkla ring. Hoewel het nieuwe voorstel van de Oost- Duitse regeiring over het algemeen in Bonn niet als een serieuze basis voor besprekin gen wordt beschouwd, wint in vele krin gen het inzicht veld, dat men zich niet met een volledig negatieve instelling van de toegenomen aandrang uit het Oosten kan afmaken. Men vreest namelijk van de vol harding, welke Grotewohl en zijn regering aan de dag leggen, een uitwerking op de op dit punt zeer gevoelige publieke opinie. De bij velen reeds bestaande indruk, dat de Sovjet-Unie in dit stadium geneigd zou zijn bepaalde politieke concessies te doen om een herbewapening van West-Duits- land te voorkomen, is de laatste tijd hier door verstei'kt. Men hoort dan ook in in vloedrijke kiringen de mening uitspreken, dat men in Bonn slechts een teken van zwakte zou geven door het contact uit de weg te blijven gaan. Het gezaghebbende blad „Frankfurter Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de rege ring te Bonn slechts door direct contact met Grotewohl zou kunnen ervaren of de Oostelijke beloften ernstig gemeend zijn. Men moet er volgens dit blad rekening mee houden, dat met de belofte van vrije ver kiezingen een nieuw element in de uitdruk- kingsvorirxen der Sovjet-politiek ten aan zien van Duitsland is gekomen. Aan de geallieei-den zou men duidelijk moeten maken, dat het aanknopen van een derge lijk gesprek geen „uitbreken uit de ge meenschap van het Westen" betekent. In Bonn schenkt men aandacht aan de om standigheid, dat de laatste lezing van het Oost-Duitse aanbod op enkele punten de indruk maakt van vei-dere tegemoetkoming aan de door Adenauer op 15 Januari op gesomde bezwaren. In elk geval is men er algemeen van oveiriuigd dat men tegenover de actie van het Oosten een daad moet stellen, die gérierlei twijfel laat bestaan aan de ernst waarmee de regeiring in Bonn harerzijds de hereniging nastreeft. Het door dr. Schu macher aan de kanselier gedane voorstel om opnieuw een formeel verzoek aan alle vier de bezettende mogendheden te richten om zó spoedig mogelijk vrije verkiezingen voor een pairiement voor geheel Duitsland mogelijk te maken, is als een dergelijke daad bedoeld. De door Schumacher voorgestelde actxe stemt overeen met de op 15 Januari dooi Adenauer nog eens geformuleerde opvat ting van de regering, dat slechts een be sluit der vier bezetters tot verkiezingen kan leiden. Een formele stap bij de ge- allieei-den zou een herhaling betekenen van het beroep der West-Duitse regering op 22 Maart 1950, dat op 14 September 1950 door een besluit van de Bondsdag werd hernieuwd. Een belangrijk onder scheid is evenwel de omstandigheid, dat deze stap thans zou worden gedaan op het ogenblik, waarop onderhandelingen over een eventuele nieuwe bijeenkomst van de Grote Vier aanstaande lijken. HONGKONG, 2 Februari. (Reuter). Radio Peking heeft Vrijdag verklaard dat de door de UNO goedgekeurde Amerikaan se resolutie waarin het communistische China als aanvaller in Korea wordt ge brandmerkt, „een belediging is voor de regering der Chinese volksrepubliek". Dit is het eerste Chinese commentaar op het besluit der UNO. Radio Peking verklaarde verder nog dat uit de resolutie blijkt, dat „de Amerikaanse imperialisten niet van zins zijn de Koreaanse ooiriog met vreed- zarne middelen tot een einde te brengen". Het gebied van hoge luchtdruk bovenZuid-Scandinavië en West-Rusland nam nog verder in betekenis toe. Het cen trum bevindt zich thans boven de Bal- tische Staten. Ook in onze omgeving en boven Frankrijk bleef de luchtdruk relatief hoog, zodat het rustige weer blijft aanhouden. Het frontensysteem, dat tot over de Britse Eilanden doordrong, beweegt nu nog slechts langzaam verder naar het Oosten, en zal op het weer in ons land maar weinig invloed uitoefenen. DROOC. WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zatex-dagavond, opgemaakt te 10 uur: Nevelig en droog weer met over drijvende wolkenvelden en hier en daar opklaringen. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. 3 Februari Zon op 8.19 uur, onder 17.30 uur. Maan op 6.57 uur, onder 13.20 uur. Hoog en laag water te IJmuïden Vrijdag 2 Februauri Hoog water: 11.35 uur. Laag water: 6.50 en 19.38 uur. Zaterdag 3 Februari Hoog water: 0.27 en 13.03 uur. Laag water: 8.24 en 21.04 uur. O0NBEW0LKT LICHT 8EW. ©HALF BTW. O ZWAAR BEW. GEHEELBEW MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER 1005 ISOBAAR BELAfcGBUIC NEES&.AG- GEEUcD CENTRA.. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIOlNGSLUN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN '/ERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEERT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE TT"

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1