Kennemer u Lantaarn RADIO Op1 November wordt IJmuidens havenradar ingewijd Dolfijn" en „Walvis" waren pioniers van het IJmuidense trawlerbedrijf „Kennemer Tax" Auto-Rijles „Rex" ingewijd door verkwikkende zang van Maurice Chevalier Old Clothes New 5 R£VUE Va DE ZUID ZIJ Opvolgers onder deze namen zijn kortelings van de zee verdwenen „De Ring" goed vertegen woordigd bij „Nieuwelingen kampioenschap" Officiële opening in begin Maart r5 „Verheven" jubilaris nam huldiging in ontvangst MARKTBERICHTEN FA. PRUIS „VERJAARDAGSCADEAU' Kleine, maar bijzondere installatie op de semafoor Twee voetbalwedstrijden voor „Noord" IN DE „OERTIJD" van de IJmuidense trawlervloot in 1900. ontstond er een nieuwe visserij maatschappij, de „Doggers- hank" Een tweetal schepen dezer rederij verdient een aparte vermelding. Het zijn de Dolfijn (UM. 112) en de Walvis (IJM. 113) die in 1905 nieuw in IJmuiden arri veerden na door Smith's Dock in North Shields aan de jeugdige Mij. .Doggers- hank" te zijn overgedragen. Twee jaar daarvoor waren de Walrus (IJM. 28) en de Zeeleeuw (IJM. 29) op dezelfde werf van stand gelopen en met de Bruinvis (IJM. 69) en de Zeehond (IJM. 70) had de nieuwe maatschappij in zes jaar tijd een vloot van zes, voor d;e tijd kloeke, trawlers bijeen- ^De'hvalvis (IJM. 113), zusterschip van •je Dolfijn is hierbij afgebeeld. Met een inhoud van 163 bruto en 57 netto reg. ton waren beide boten de grootste van de vloot De lengte bedroeg 32,13, de breedte 6 30 en de holte 3,40 meter. De schepen verschilden hoegenaamd niets van de Walrus en de Zeeleeuw. Vermist Ruim vijftien jaar heeft de Mij. Doggers- bank haar vloot bij elkaar kunnen houden. In 1916 is de verandering gekomen door dat de schepen over zijn gegaan aan de NV. Scheepsexploitatie Mij. „De Mare- zaten", die van de Dolfijn en de Walvis maar heel kort profijt heeft gehad. Beide gingen verloren. De Walvis werd in De cember 1916 als vermist opgegeven en in juli van het volgend jaar keerde de Dol fijn ook niet meer van de visserij terug. Al is de Mij. „Doggersbank" allang ver dwenen, de namen van de schepen zijn tot nu toe steeds gehandhaafd gebleven. In de Haringhaven liggen nu nog twee trawlers, de Zeehond en de Zeeleeuw, die hun jeugd bij deze oude rederij hebben doorgemaakt. „Marezaten" is later doorgegaan met het geven van deze hamen aan schepen, die aan haar vloot werden toegevoegd. ADVERTENTIE TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 TELEFOON 4333 „Hallo New York". Deze speelse, kleu rige showfilm verhaalt hoe in een etmaal tijd New York op stelten wordt gezet door drie passagierende matrozen, die op zeer ongebruikelijke wijze contact maken met drie dames. De formule: tweemaal drie geeft driemaal twee wordt er in bewaar heid. Verder is het een vermenigvuldiging van allerlei onzinnige gewaarwordingen, in een waas van sentimentaliteit, die door zoetgevooisde dwazen wordt bezongen. Slechts één keer doet Frank Sinatra daar aan mee, voor de rest laat hij het over aan Gene Kelly, de held van deze historie, die de hele film door naar een meisje zoekt, dat een schoonheidswedstrijd heeft gewon nen. De derde matroos, Jules Munshin, trekt de aandacht van een studente in een historologisch museum, zij wordt getroffen door zijn grote overeenkomst met een oer mens en vernielt in haar geestdrift het ge raamte van een dinosaurus. Het tempo van de gebeurtenissen is zeer gejaagd, en dat is eigenlijk niet eens zo'n wonder, want de boemelaars worden bijna van het begin tot het einde door de politie achterna gezeten, die de verkruimeling van de bewaarde dinosaurus natuurlijk moet wreken. Maar de verschillende show-scènes moeten de politie bij het zoeken wel erg hebben op gehouden. Maandag, Dinsdag en Woensdag vertoont Thalia „Kennismaking gezocht", een spannende griezelfilm van Hunt Strom- berg, die, wat dergelijke producten aangaat, al aardig met Alfred Hitchcock begint te concurreren. Het authentiek van dit ver naai moet men echter zoeken in de Franse film van Siodmak „Valstrikken". Scotland Yard maakt zich ernstige kopzorgen over tuipoinn1 m veel moeite gekoppelde fS* lïlt dc show-film „Hallo New Gene Kelly en Vera Ellen. Ir^tige verdwijning van diverse oen m geressen van Londen, die door lnti euze moordenaar worden ge- schpirfon aan'°kkelijke advertenties. Ver- uit°etini^nJnvTr reeds in~ en er nooit meer ook on L j Sandra, wiens vriendin leving is nn(,erMlijke wi-ize aan de samen" nu het Ln rokken' bren§t Scotland Yard !en. het i„- i.^ucile Bal1) aan het rol~ en gevaarm? -ln allerlei geheimzinnige wonderlik r ,situaties en passeert vele HardwipL i ?n> uit§ebeeld door Cedric en Georep's j1S Karloif> George Zucco lenslotte na i s' met welke laatste zij haar leven hcJ? ontmaskering, die bijna begint. gevergd, een rustiger leven Toen op zekere dag de aan de Scheeps-exploitatie Mij. „Velsen" toebe horende stoomtrawler Roberta (IJM. 323) door de Marezaten werd aangekocht, kreeg dit schip de naam Walvis. De andere twee boten van de Mij. „Velsen", de Kami (IJM. 322) en de Amalia (IJM. 324) kwamen elders terecht. Het eerstgenoemde schip ging naar Frankrijk en werd omgedoopt in Charles Louis en de Amalia ging over aan de VEM om tenslotte te worden doorver- handeld naar Engeland. Deze „Walvis" was een trawler van het driftertype, in 1916 gebouwd bij Gebr. Boot in Leiden. Na enige tijd in de vaart te zijn geweest heeft het vaartuig jaren achter het dok gelegen op de plaats waar zich nu de remming bevindt, waaraan geregeld de botters en schokkers gemeerd liggen. In de laatste oorlog werd de Walvis weer opgeknapt en hij heeft korte tijd aan de visserij deelgenomen om daarna aan de Halkade te belanden. Een natuurlijke en een ge welddadige dood Bij een borbardement verdween de Wal vis op de bodem van de Vissershaven. Na de oorlog werd het wrak gelicht en meteen afgevoerd, waardoor Walvis nummer twee eveneens tot het verleden is gaan behoren. Thans aan het begin van 1951, is een trawler onder de naam Dolfijn overge bleven. In 1921 werd deze naam gegeven aan een voor rekening van Dc Marezaten bij de rederij „De Dageraad" in Alphen aan de Rijn gebouwde trawler, de IJM. 103, die nu in de Haringhaven is opgelegd. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ADVERTENTIE AUTOR 13 SCHOOL R E 13 M Hagclingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Zwart bleek te zwaar De jonge boksers van „De Ring" in IJmuiden hebben Vrijdagavond in „Fras- cali" in Amsterdam met grote felheid mee- gedongen naar het Nieuwelingen kam pioenschap van. Noordholland. Helaas had de 14-jarige ÏJmuidcnaar K. Zwart al dadelijk pech op de weegschaal. Hij zou mee boksen om het kampioenschap „Vlieg- gewicht" maar hij bleek 12 ons te zwaar voor deze klassificatie. Nu werd Berk hout kampioen vlieggewicht, nadat de ÏJmuidcnaar Zwart na een eervolle strijd voor hem moest zwichten. C. Noordzij werd tweede in de ring licht-welter na een span nende schermutseling tegen L. Jansen. In de „zwaar-welter"-klasse behaalde J. Riet dijk van „De Ring" een fraaie overwinning op J. de Boer uit Bussum. Hij kreeg een pluim van de jury. WIE ZEURT HAAR MAN OM EEN NIEUW HOEDJE? In de week van 26 Januari tot 2 Februari zijn bij de Velsense politie de volgende ge vonden voorwerpen binnengebracht. (Inlich tingen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplcin 1, kamer 4, uitsluitend op werkdagen van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, ook voor telefonische inlichtingen, met uitzondering van Zaterdagmiddag). Sleutel, portemonnaic. hoedje, want, shawl, twee sleuteltjes aan een ring, hondje, vulpotlood, kinderbril, hamer, biljet van f 10, paar wanten, collier, sportschoenen, broekje en riem, dopsleutel, muts, zakdoek, autoped, armband, Bijbeltje, handschoen, baby schoentje, dameshoed, ballpoint, riem, ceintuur. Vrijdagavond verdrongen velen zich voor het verbouwde Rex-Theater in IJmuiden-Oost, in welks geheel vernieuw de intérieur het projectietoestel voor het eerst weer zijn bundel op het witte doek wierp. Hoewel dit nog niet de officiële opening was de afwerking van de zaal is nog niet voltooid waren er bij de toeschouwers tal van genodigden, waar onder de burgemeester, de commis saris van politie, de wethouder van Open bare Werken en voorts de architect, de aannemers, de werkbazen, de voormannen en de arbeiders, die de verbouwing heb ben verricht. Op het met bloemstuk ken versierde toneel verwelkomde de heer Dekker als zoon van de directrice de gas ten en sprak zijn waardering uit voor allen, die het werk hebben gedaan. „Ma Pomme". Het mocht dan nog wel kil zijn tussen de nog niet beklede muren, het hart werd verwarmd door de speelse en imponerende liedjes van Mau rice Chevalier, de zoetgevooisde zwerver in de film „Ma Pomme". En dat men be ter het hart warm kan houden dan in allerlei weelde te verpieteren maakte de philosophie uit, die deze olijke Franse ster-op-jaren in deze rolprent het mens dom voorhoudt. Daartoe kan men beter onder de blote hemel slapen en met flar den in plaats van kleren langs straten en wegen slenteren, dan plotseling van een schatrijke erflater uit de zestiende eeuw beroep: „Kaper des Konings" enige millioenen verwerven. Dat laatste over komt Maurice en hij ziet zijn geluk met de dag minder worden. De enige uitweg voor een levenskunstenaar als deze vage bond is de liefdadigheid, die hij vooral ten goede doet komen aan een paar kapitaal krachtige meisjes, die zich om hem ver dringen omdat zij de waarheid van zijn liedje „II y a tant d'amour sur toute la terre" bijna zijn ontgroeid. Komisch zijn de vele boertige opmex-kingen, die de zwerver zich in gegoede kringen laat ont vallen, zij maken veel goed wat zijn dro- merige filosofie ontbeert. Maar het suc ces van de zanger in deze film ligt onom- SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 2 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Martha van Lowestoft. Prowess van Londen. Odysseus van Rotter dam. Rother van Goole. Rzhev van Kali ningrad. Lingestroom van Reykjavik. Orcgo- nian van New York. R.P. S. van Nooi'dzee. Vertrokken zijn: Paridon naar Emden. Dorothea naar Danzig. R.P. S. n. Noordzee. Basel naar Rotterdam. Cottica naar Dover. Barlind naar Antwerpen. North Down naar Dublin. Prowess naar Sas van Gent. Gooi land naar Hamburg. Fredhem naar Casa blanca. Deo Favente naar Odense. Delft naar Curagao. ADVERTENTIE Binnen één dag als nieuw Chem. reiniging Koningsplein 10 - Telefoon 4886 - IJmuiden Puf-expres De glorie der Nederlandse treinenbouwers wordt elke dag wijd-weg gehaald uit de verre omgeving van Beverwijk, om achter de Beverwijkse Prui- mendijk te klinken, te lassen en te poetsen aan de rijtuigen, die Beijnes al meer dan hon derd jaar vervaardigt, de laat ste maanden op nieuwe bodem en in een glanzende fabriek. Het immer grapjes-makende lot heeft echter gewild, dat het vervoer van deze stroomlijn- bouwers naar het werk hun ner handen gebracht woi'den in een treintje, dat allerhande museum-herinneringen opwekt een vex-zameling krakende karretjes met een amechtige locomotief er voor gespannen, luistei-end naar de naam „puf- puf-express". Het is al een be roemd vermaak, deze trein- naar-Beijnes te aanschouwen en er wox-den in Kennemerland reeds diverse weddenschappen afgesloten, of hij de volgende dag nog wel zal kómen. Sportieve jongedame Er was ex-eis een Amster damse blom, die zeer vei-knocht was aan haar hockeystick en onvei'droten in een Velsense club met de witte bal op het groene veld speelde. Haar weekeinden waren vol van spoi-tief pleziei-, maar de huisvestingskwestie was min der glad op te lossen: alle ken nissen waren zo langzamer hand afgesti-oopt en het geeft zo'n afhankelijk gevoel, steeds maar weer een bei-oep te moe ten doen op de gastvrijheid van vreemden. Verleden Zaterdag reisde de jongedame derhalve af uit Mo- kum met stick entent, welke laatste zij opzette in de bossages nabij de velden harer hoosste zaüeheid. Een surveillerend nachtagent het geschemer van het witte tentdak ontwarend, stapte op het linnen bouwsel toe en wekte de dommelende roos met de waarschuwing dat dat zo maar niet ging. Hulde voor deze uniformdrager, dat hij niet direct met het bonboek ging dreigen maar vriendelijk wees op de gevaren van dit spontaan gekampeer. Hier zit wel iets in van dat oer-genoe- gen in de sport, dat zich door niets Iaat weerhouden. „Ama teurisme" noemden we dat vx-oeger. Ei Joechhei! Na geruime tijd stil te hebben gezwegen van het strijdperk der zware, zwaar dere, zwaarste en aller zwaax-- ste Kennemer kippeneieren is daar tenslotte weer een brave kip opgestaan om ons belust gewest een recordprestatie te tonen: een ei van 158 gram. Het is het trotse hoen ontno men door de heer W. de Boer, Oosterweg Heemskerk en het staat op het dressoir te pronk (in een zogenaamd eierdopje). Ruïnes en 125 jaar Aan de IJmuidense Kanaal straat zijn zo langzamerhand heel wat ruïnes in bewoon bare panden omgetoverd en een van de laatste tovenaars is de N.V. Verenigde Scheeps- agentux-en, die daar uit twee bouwvallen één schoon kan toor heeft neex-gezet. Halverhout en Zwart, zoals de N.V. door de week in IJmuiden heet, gaat dit jaar zijn 75-jarig bestaan vieren tegelijk met IJmuiden zelf en de naam Zurmühlen, die ex- onverbrekelijk bijkomt, is dan al 125 jaar in omloop. Eivol Even vol als dat ei zijn de wagons, die elke avond de dagploegen van Hoogovens naar Noord en Zuid ver strooien. Er klontex-en zoveel mensen in deze electrische pakhuizen, dat de deuren ge meenlijk met een luide knal open springen op de stations van bestemming. Ondanks de ruwe verpakking, waarvan N.S. deze haar klan ten vooi-ziet, is de humor blijkbaar niet dood te druk ken in het avondlijk conser venblik. Men schijnt althans een petitie te willen opstellen, aaxx N.S. om een blikopener te verschaffen teneinde de clien tèle voornoemd in staat te stellen de schrikwekkende knallen op de stations te ver vangen door het rustige geluid van openkrullende wagonda ken en -wanden. Toen laatst een functioixaris van de ijzeren weg met de moed der wanhoop de kaart jes wiltje voox-zien van het bekende knipgat, dat kaartjes altoos zulk een vriendelijk as pect verleent, werd ergens uit de mensenkluwen opgemex-kt: „As meneer ze tang niet bove ken krijge, stel ik foor, dat we allemaal per prokuraassie een stukkie uit ons kax-etje bij te". Waarop van bevriende zijde het volgende bezwaar kwam: „As ik me kake nog maar fammekaar kon krijge". Flikkerlichten urgent" ,niet Nadat een kleine lichtgroene automobiel door het geluk be gunstig er zonder hevige kleerscheuren afkwam toen een electrische trein hem aan voer op de onbewaakte over weg bij Duin en Kruidbex-g, heeft „Santpoorts Bloei" nog maals getracht een verbete ring in de situatie daar te krijgen. Bloei stortte het hart uit. bij de KNAC en de AN WB, welke laatste zich in ver binding stelde met de direc- teur-genex-aal van het Verkeer-. Ziet, wat het resultaat is: Er is aldus de directeur- generaal onderzocht of de Santpoortse onbewaakte voor een flikkerlicht-installatie in aanmerking kon komen, maai er zijn voorshands urgenter gevallen, want deze overweg is niet zo druk. Afstandsba kens komen er echter wel, zo dat de vreemdeling in Sant poort van verre kan zien, dat hij de Nedei-landse Spoorwe gen met open vizier tegemoet treedt en dat een trein harder is dan een auto. De put wordt dus half ge dempt nadat het kalf bijna verdronken was. Is dat IJmuiden? Ons propere stedeke aan de zee heeft voor enige burgers en burgeressen een deel zijner charme verloren, sinds er zo opzienbarend met vuil gespo ten wordt. Een Kennemex-laan- mevrouw heeft vol walging haar beklag ingediend bij de bewakers van orde en netheid over een buurfamilie, die de poort nevens haar woning mis- bx-uikt voor de afvoer van een defect riool, waardoor haar en anderen zeer letterlijk de kwalijke dampen zijn aan gedaan. Overigens vindt de Kenne- merlaan-klacht steun in de Keizer Wilhelmstraat, waar een bewoner in een hand omdraai en zonder blozen het huisvuil op straat stortte en thans is overgegaan tot het tentoonstellen van de stof wisselingsproducten op de al toos zo reine stx-aatklinkers. „Den Reinen ist alles rein" heeft een Duits denker eens gedacht, maar dit wordt zelfs de reinen te bont, zou ik achteraf denken. Noodwet-kreet Daar is iets geschied aan opa Scheffer, dat zijn dagen vei-gald heeft, omdat het zo verdrietig is. Met andere Vel sense oudjes heeft hij ver leden week Donderdag zijn genoegen beleefd aan een avondje in „Flora", maar later moest hij merken dat zijn knip met negen-en-twintig gulden en een dubbeltje er in ook aan de zwier was gegaan. De beurs inoet ergens ver- loren zijn, maar waar? Wie weet dat, mensen? Wie kan vreugde brengen in de Lumey- straat nommer 38? Hij zegge het onmiddellijk, want de noodwet Drees heeft op zulke erge dingen in het geheel niet gerekend. Geamuseerde kolling Een fraai vouwblad heeft de muzikale wereld ingelicht over de plannen van de harmonie kapel „De Eendracht" welke volgende Zaterdag in gebouw Concordia een winterconcex-t gaat geven. Wij lazen na de pauze: „Le Roi Samuze" van de heer Leo Delibes en „Letster Frü- ling" van de heer Edvard Gx-ieg. De heer Delibes kan in zijn lange leven, dat zich vol gens een bijvoegsel van het programma tussen 1336 en 1891 afspeelde, vele koningen zich hebben laten vermaken, maar hij deed dit niet, aleer hij een goed handwoorden- boek van de door hem ge liefde Fx-anse sprake raad pleegde, waar hij onder „zich vermaken" vond: „s'amuser". Hij zette dus met de hem eigen hand boven het ballet „Le x-oi s'amuse", bedacht zich echter en herschreef: „Le roi l'a dit", oftewel: de koning heeft gezegd, want zo is de werkelijke titel volgens de mu ziekboeken. De heer Grieg vond in het hem toebehorende woorden boek voor de Duitse taal voor „laatste lente" (pagina 382 on- dei-aan) „Letzter Frühling". De heren zijn inmiddels in hun respectievelijke gx-aven recht gelegd. U vraagt vriendelijk De liefhebbende dames van het UW, die Donderdag blij van harte de derde sociëteit in IJmuiden openden voor hun ouden van dagen, komen een weinig in de knoop met de materiaalvoorziening voor de drie „instuiven" (welke titel door de klanten niet te letter lijk opgevat dient te worden). Zij willen namelijk de ouden, die daar eens per week hun bezadigd vertier komen zoe- gen, buiten de kop troost ook een gepaste tijdpassei-ing aan bieden in de vorm van een spelletje trik-trak, klok en hamer, halma of trak-trik. Welke goede geest bestijgt zijn zolder of duikt in zijn kast om het UW aan wat spelen te helpen? Mevrouw Anten, Ge- nestetlaan 11, Driehuis, wil ze graag afstoffen en hebben. LAMPENIER stotelijk in zijn straat-verwantschap met de geestige „maitre d'accordéon", Tony Murena. Door deze begeleiding krijgen vooral de chansons „Clodosérénade" en „Ma pomme" een gratie, die men niet licht vergeet. H.B. Opening bij koperen jubileum Naar wij vernamen zal de officiële opening van het theater, wanneer de accommodatie als bioscoop en als schouw burg geheel zal zijn voltooid, samenval len met de viering van het 12^-jarig be staan van „Rex" in begin Maart. Kraandrijver 1 Zoon 25 jaar bij Hoogovens Een van de kraandrijvers van de grote opslagkraan, die het gehele ertsveld van de Hoogovens bestxrijkt, de heer J. Zoon, werd in de wex-kplaats van de electro- technische afdeling op hartelijke wijze bij zijn 25-jai-ig jubileum gehuldigd. Directeur prof. di\ J. F. ten Doesschate vertolkte de gevoelens der directie. De felicitatie werd door de gebruikelijke en veloppe gematerialiseerd. De gelukwensen van de bedirijfsdirecteur ir. F. W. E. .Spies werden bij monde van de chef der electx-o-technische afdeling ir. I. van Ees ovex-gebracht en hij vereerde de jubilaxris met het gedenkbord en het getuigschx-ift der Maatschappij. Een collega, de heer W. Kamlag, px-ees zich gelukkig, dat hij was afgevaardigd om de geschenken van de afdeling en de trans portafdeling aan te bieden, zodat hij thans de gelegenheid kreeg om zijn leermeester in het openbaar te danken voor zijn lessen en goede x-aad. Uit hun wex-kverhouding is een vriendschapsband gegroeid, waar spre ker trots op is. Met een gevoelvolle toe spraak bood hij vervolgens een irijwiel aan, waarna de heer KI. Groot, opzichter aan de Buitenhaven, kond kwam doen dat deze jubilax-is bij de buitendienst minstens even hoog, als werker eix kameraad, staat aan geschreven als in de afdeling. Van de ti-anspoi-tafdeling, waar het werktex-rein van de jubilaris is gelegen, wax-en velen gekomen om hulde te bren gen. De heer W. Wiersma, chef van het tx-ansportwezen, was de eerste spreker van deze gi-oep. In een korte, pittige toespraak beklemtoonde de heer Wiersma zijn x-espeet en hulde voor het" kundige werk van deze voortvax-ende jubilaris. De heer C. Julius, havenax-beider, ver telde over het ontginningswerk aan de buitenhaven en het aandeel, dat de heer- Zoon in vroeger jaren daax-in heeft gehad. De jubilaris was ook in die dagen, toen spreker en jubilax-is veel contact met el kaar hadden, een beste kameraad, waar van de heer Julius met heel veel genoegen mocht getuigen. Namens de kameraden van het transport wezen kwam, als laatste spreker, de heer J. C. van der Aar-, eerste bootsman, geluk wensen en getuigen van de waardering, die de jubilax-is geniet. Mevrouw Zoon werd door de Verschil lende sprekers in de hartelijke huldiging betx-okken en ontving fraaie bloemen. t=:E:e>^fyKE:r DE AFGELOPEN WEEK heeft twee belangrijke punten opgeleverd in het Nederlandse visserijleven positief zowel als negatief. Om met het eerste te beginnen: er werd een mooie stap vooruit gezet naar een volledige beschex-ming van onze naam in het buitenland als kwaliteitsleverancier: voortaan wox-dt de Nedexdandse haring voor de export naar een groot aantal landen voorzien van een certificaat en daarmee is zowel naar buiten als naar binnen een wijs besluit genomen. Alleen een onvermoeid streven naar het beste van het beste zal aan de ene kant de buitenlandse consument de verzekering geven, dat Nederland hem alleen de crème de la crème wil voorzetten en aan de andere kant de x-eder en de han delaar er bij voortduring op wijzen, dat kwaliteit onze beste i-eclame is. Vooral als daar een klein stokje achter de deur komt. Hoe de gul van de Tzonne er deze week afgekomen was in een eventuele strijd voor een certificaat is een volkomen hypothe tische vraag, die naar het tweede onder werp van vandaag wijst: de verre visserij. Er is niet veel fantasie voor nodig om uit de gang van zaken af te leiden, dat het zó niet gaat. Tienduizenden guldens verlies zijn moeilijk goed te maken in deze moei lijke tijd en reizen van een maand naar het bai-re Noorden, die veel meer dan tien duizend gulden aan kolen kosten, moeten een besomming halen, die minstens drie keer zo hoog ligt als wat we er deze week van zagen. Zulke dingen zijn ontzaglijk zuur voor alle belanghebbenden, niet in het minst voor de vissers. Daar is vier weken voor geleden. De zee botst er tegen aan en er blijft ovex-, wat de man in de hal met het kern achtige woordje „stank" wenst te betitelen. Dertienduizend gulden blijft er over. Denk het u even in. Nog tweeduizend erbij en de kolen waren er uit geweest Misschien hadden aluminiunx-visruimen iets aan deze strop kunnen doen. Maar mag deze vraag eens openhax-tig gesteld v/orden, op gevaar af, dat er mee tegen het zere been geschopt wordt zou den de schippers niet wat meer vi-ijheid kunnen krijgen bij de bepaling van de gronden, die de volgende reis bezocht woi-den? Dit argument is niet nieuw. Het is echter meer dan eens een dringende overweging waard. 2 Februari 1951 Prijzen Gr tong 2,16—2.02; gr.nx. tong 1.521,36; kl.m. tong 1.48—1,34; kl. tong I 1,83—1.70; kl. tong II 1.56—1,46; tarbot I 2,26—1,88. p. kg. Gr. schol 2619.50; gx-.m. schol 4732: kl.m. schol 7357: kl. schol I 5943: kl. schol II 23—3; schar 13—8; bot 9,508: wijting 12,508, per 50 kg. Gr. kabeljauw 10278. per 125 kg. Aanvoer 212 kisten tong en tarbot, 845 kisten schol, 285 kisten schax\ 180 kisten bot. 120 kisten wijting. 58 kisten kabeljauw en gul. Totaal 1700 kisten. Besommingen KW 189 f 470; TX 19 f 1380. ADVERTENTIE ZANG MUZIEK TONEEL POLITIEK LESSEN CURSUSSEN NIEUWS - ENZ. - ENZ. Alles in Uw huiskamer te horen dank zü nu met Visserijband 225, 295 en 598 Wü hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. 115.- Betaling in ovex-leg. KOOPT UW RADIO bij een erkend N.V.R.D.-handelaar Electr. wasmachines v.a. 198.R. S., Hoover, e. a. wringers, strükbouten, electr. kachels, electr. scheer- apparaten en vcrlichlings-artikelen. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 TELEFOON 5726 Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de gemeente Amsterdam de liaven- radarinstallatie, die op de IJmuidense se mafoor gebouwd wordt, de le November van dit jaar in te wijden, een datum, die dus samenvalt met het 75-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal. Nu de gexneenteraad van Amsterdam zijn fiat heeft gegeven aan een crediet voor- deze aanleg in de „vestibule" van de hoofdstad, is deze belangwekkende aange legenheid volkomen onder Amsterdams be heer gekomen, al zullen natuux-lijk de con tacten met Loodsdienst, Rijkswaterstaat en Binnenlandse Zaken volledig blijven be staan. De stoot tot de radaxrisalie van IJmuidens haven werd oorspronkelijk gegeven dooi de landelijke overheid, die zich door een uitgebreide adviescommissie van deskun digen en de resultaten van een aantal proefnemingen liet voorlichten. Walkie talkies voor de loodsen. De loodsboten zullen, om de radarisatie volledig te doen slagen, draagbare zenders ontvangers aan boord krijgen, zodat de GVOKinheim (te Krommenie) Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol; S. de Vries, W. Groeneveld en C. Luntz; J. Muskee, P. v. Vuuren; J. v. d. Linden, J. H. v. d. Wateren en J. Starre- veld. IEVNieuw Vennep (tei-rein „Rooswijck) IEV: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; J. Schavemaker, P. v. d. Bex-ghe en S. Slotemaker; F. v. Aalst, H. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. loods, wanneer hij bij mist een schip in- of uitbrengt, voortdurend in contact kan blij ven met de centrale post. De apparatuur, die zeer nauwkeurig zal moeten werken, omdat zij vooral gex-icht is op zichtbaarheid op korte afstand het havengebied en zijn naaste omgeving wordt vervaardigd door de N.S.F. te Hil versum, zodat Nedei-land geen beroep hoeft te doen op het buitenland. De speciale installatie is namelijk niet uit voorraad leverbaar. „STERRENPARADE" OP „SPARAVOND" Voor de feestavond, onder de titel „Het volle pond", welke de kruidenierscombi natie „De Spar" haar cliëntèle Vrijdag avond ook in het IJmuidense Patronaats gebouw aanbood, was het gezelschap van Berry Kievits en Gerald Walden aange zocht, dat met de cabax-et-x'evue „Je hebt 't of je hebt 't niet", de aanwezigen een goede kleinkunstavond heeft voorgescho teld. De aangekondigde film van de Spar- zomertochten 1950 naar Brussel, kon we gens een technische storing geen door gang vinden. Berry Kievits, Gerald Walden, Hari-y Boda en John Bonhoff deden deze teleur stelling met een aantal schetsen, waarvan enkele zeer goed wai-en, spoedig vergeten. Het viel weer eens op hoe deze ras- artisten de schetsen, die zij al zo heel vaak moeten hebben gespeeld, nog steeds even vex-s houden als bij de allereerste repetitie. Het geval, dat de medewei-king van twee heren uit de zaal nodig had, spande wel de kroon qua hilariteit. Tussen de bedrij ven door speelde het orkest van Martin Erich enkele populaire melodieën, waarbij Erich een ware virtuoos op de trompet en Henk de Koning een buitengewone violist bleken. Het Majocco trio completeerde het geheel met Zuid-Amerikaanse muziek.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5