Krupp en 28 andere veroordeelde Duitsers herkregen de vrijheid Stakingen in Engeland en Australië deel van communistisch sabotageplan? (jMO-troepen na zware strijd [hans op elf kilometer van Seoel Hitiers „wapenkoning" wil „opnieuw in het oude bedrijf' Tegenstand van de vijand wordt steeds krachtiger Truman heeft goede hoop op behoud van de vrede Britse représaille tegen Hongaarse diplomaten Ambonese militairen naar Korea? Superfort in Engeland neergestort; vijf doden Zware storm boven Kanaal In Engeland geen plaats voor UNO-Assemblée Boycott van Nederlandse handel in Dublin ten einde Driejarige televisie-kijker schoot zijn zusje dood Veldmaarschalk Mannerheim ten grave gedragen Prinses Wilhelmina voor een kuur naar Zwitserland Het woord is aan Inkrimping van Oostduitse politie-,, Bereitschaften"? Pleven terug in Parijs Besprekingen van het Westen met Joegoslavië Radio-actisve sneeuw in Chicago Kustvaartuig bij de Pareleilanden vergaan HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG NO 177 Bureaux; Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Te|ef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ■j-eiïJ!lvveg47,Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, ])in aie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad B OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DIT IE 2 9 5e JAARGANG No 30 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tie weerstand van de Noordelijken en Chinezen in Korea tegen het offensief der I'NO-troepen is in het afgelopen weekeinde «er in kracht en omvang toegenomen. Zondag hebben de communisten ten «oord-Westen en Noorden van Soewon Unaanvallen gedaan, die de hevigste varen van het elf dagen geleden begonnen heoerkte offensief" van het Amerikaanse achtste leger. Bij het aanbreken van de L waren echter alle aanvallen afgeslagen zonder verlies van terrein. Amerikaanse infanterie en tanks zijn heden Anjanghi binnengedrongen, dat elf kilometer ten Zuiden van Seoel ligt Tevoren waren nachtelijke veldslagen geleverd met Chinezen en Noord-Koreanen, L j,et strijdrumoer verhoogden door op signaalhoorns en fluitjes te blazen en op trommels te slaan. Zondag hebben Chinese troepen voorts een hevige front- en flankaanval gedaan op Amerikaanse stellingen vijftien kilo meter ten Noordwesten van Itsjon, halver- wege tussen Soewon en Yodjoe. Ameri kaanse eenheden meldden geconcentreerd geweer- en machinegeweervuur achttien kilometer ten Noorden van cle stad. De strijd is ook toegenomen rondom Wondjoe, het omstreden weg- en spoor wegknooppunt op het centrale front. Patrouilles van de verbonden troepen hebben Pyongtsjang, veertig kilometer ten Oosten van Wondjoe, zonder tegenstand te ontmoeten, betreden. Britse, Canadese en Amerikaanse oorlogsschepen bombardeer den het gebied rondom Intsjon ter onder steuning van het achtste leger. De verbonden troepen hebben de buiten wijken van Hoëngsong 16 kilometer ten Noorden van Wondjoe, bereikt. Ongeveer 21 kilometer ten Noorden van Jodjce is men op stellingen in een reeks heuvelruggen gestoten. Men slaagde er niet in de tegenstander met artillerie- en mortiervuur en aanvallen uit de lucht met napalmbommen te verjagen. Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse achtste leger hebben de Noorde lijken in de afgelopen 24 uur 1475 man verloren, Amerikaanse mijnenveger gezonken De 136 ton metende Amerikaanse mijnen veger „Partridge", een houten vaartuig, is ter hoogte van de Oost-Koreaanse haven Kangnoeng op een mijn gelopen en ge zonken. Het schip was na twaalf minuten in de golven verdwenen. Er zijn, aldus de bekendmaking van de Amerikaanse marineleiding, vier doden, vier vermisten en zeven gewonden. De „Partridge" is de vierde mijnenveger, die tot nu toe in Koreaanse wateren op een mijn gelopen en gezonken is. De bemanning van de „Partridge" be stond uit vier officieren en 31 man schappen. Cijfers van Moskou Volgens radio-Moskou hebben de lucht- afweeregnheden van het Koreaanse volks leger sinds het begin van de Koreaanse oorlog tot vier Januari 511 Amerikaanse PHILADELPHIA (Reuter). President Truman heeft in een toespraak bij de in wijding van een monument voor vier in de laatste oorlog omgekomen veldpredikers en aalmoezeniers gezegd, dat er „goede reden i? om te hopen .op succes bij pogingen om e?n nieuwe wereldoorlog te voorkomen." De Verenigde Staten hadden in de twinti ger jaren hun verantwoordelijkheid niet willen aanvaarden. Thans konden zij die verantwoordelijkheid echter niet afwijzen. yWij handelen thans als lid van een ge meenschap van landen die de heerschappij ven ae wet in de wereld willen handhaven. I-I? -van deze êemeenschap hebben verschillende opvattingen en belangen en spreken niet allen met een en dezelfde stem. Sommigen zijn voorzichtig en ande ren ongeduldig. Wij kunnen niet altijd onze igen weg gaan in deze gemeenschap, doch wij nebben de geweldige verantwoordelijk- ia om leiding te geven en om niet achter te blijven." ..Goede leiders dreigen met heengaan wanneer de dingen verkeerd lopen," aldus 5® ,r]'unian verder, „en zij onderbreken LT h.1?* om 4e gebrachte offers op een Sm mï;e tegen elkaar te gaan af- W|J kunnen de strijdkrachten der Voeren met Van de achterhoede uit aan" Het monument is een kapel ter nagedach- cffl e l,rotestantse veldpredikers, .aooijn en een rooms-katholieke aal- S 016 tezamen op het in Februari franc- r,oer4an4 getorpedeerde troepen- S£ ChiP, "Dorchester" de heldendood aanJ!? hun eigen zwemgordels ..ader® schipbreukelingen hadden weg- bldrlen ^an4.in handen stonden zij te til* °P z'nkende schip tot de golven °oven hen sloten. Vanaj«landaag af zal de bewegingsvrijheid njwi. Tvan 4e Hongaarse diplomatieke bint mi1} onden beperkt zijn tot een ge- als mis ?en straai van 30 kilometer met Dezó mifi het centrum van Londen, de '«nil vormt een vergelding voor BritJV g der bewegingsvrijheid van Sovjet-blokaten in dG landen van het ilSe diplomaten zullen een ver- n, .verz°eken als zij zich biiï- Volwi ied wensen te begeven, de HnnnS Waarnemers is de beperking aan S» opgelegd, omdat de Hon- ■on„ ?ng de beperkingen in Boeda- lande^Ü Sti'eng nakomt. In de andere trekkeun," Sovjet-blok zou men „be- VerSini°yaain ziJ" het geven van Baar elfcrg voor diplomatieke reizen vliegtuigen neergeschoten, te weten 53 vliegende forten b-29, 90 lichte bommen werpers, 254 straalvliegtuigen, 88 duik bommenwerpers en 26 gevechts- en ver kenningsvliegtuigen. De verliezen Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Defensie te Wash ington hebben de verbonden troepen tot 10 Januari 136.188 krijgsgevangenen ge maakt en zijn er nieuwe bewijzen, dat de Noordelijke troepen van de koude te lijden hebben. In diezelfde periode werden 107 Ameri kanen gevangen genomen en 8.276 vermist, aldus de woordvoerder. Telegram van Tsjoe-en-Lai aan de UNO HONGKONG, 5 Februari (Reuter) De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe-en-Lai, heeft een telegram aan de UNO gezonden waarin hij de politieke com missie er van beschuldigt, onder invloed te staan van „Amerikaanse manipulaties". Tsjoe verzoekt in zijn telegram, dat de oorspronkelijke documenten waarin Ame rika beschuldigd wordlt zoals die het vorige jaar aan de commissie werden voor gelegd door de afgezant van Peking, gene raal Woe op de volgende bijeenkomst der commissie zouden worden besproken. Aanbod aan de Veiligheidsraad De vertegenwoordiger der republiek Zuid-Molukken te Den Haag heeft op 2 Februari aan de Veiligheidsraad het aan bod gedaan, twee bataljons van de op Java aanwezige Ambonese militairen ter be schikking te stellen van generaal Mac- Arthur voor de strijd op Korea. In de brief wordt gezegd, „dat een en ander dient te geschieden onder verant woordelijkheid en toezicht van de U.N.C.I., welke .daartoe van de Veiligheidsraad of van de algemene vergadering der Ver enigde Volken een uitgebreid mandaat zal moeten ontvangen tot rechtsherstel in In donesië, waar het de belangen der Ambo nezen betreft. Een ronde tafel-conferentie van Ambonezen en voormannen van de republiek Indonesië onder arbitrair toe zicht van de U.N.C.I. zal op zeer korte ter mijn zowel het probleem van de status van de Zuid-Molukken, als het probleem van de repatriëring van Zuid-Molukkers naar hun vaderland tot oplossing kunnen brengén". In het Britse dorp Abington Pigotts is een Superfort van de Amerikaanse lucht macht neergestort. Vijf leden van de be manning van acht zijn hierbij om het leven gekomen. Vliegramp in Afrika In Kameroen (Afrika) is een Frans ver keersvliegtuig van de lijn Parijs-Brazza- ville met 29 personen aan boord neerge stort. Het toestel was sinds Zaterdag ver mist, doch later werden nabij de plaats Bouea door opsporingsvliegtuigen wrak stukken van de verongelukte machine waargenomen. Het lot der inzittenden is nog onbekend doch men heeft weinig hoop, dat er overlevenden zijn. Op de pas sagierslijst komen de namen van twee Zweedse zendelingen, een Zuid-Afrikaan en een Engelsman voor. De anderen zijn allen Fransen. Volgens de Air France is het ongeluk gebeurd in het Britse mandaatgedeelte van Kameroen. Enkele schepen vermist Zondag heeft over het Kanaal een zware storm gewoed. Voor het eerst sinds jaren moest de dienst tussen Engeland en de eilanden in het Kanaal worden gestaakt. De motortrawler Z 487 kreeg zware averij en werd in zinkende toestand Zon dagavond om 7 uur 8 mijl ten Noord- Oosten van Zeebrugge door de bemanning verlaten. Enkele kleine schepen uit En gelse thuishavens worden vermist. Uit bevoegde Britse kringen te Londen wordt vernomen, dat de Britse regering de mogelijkheid heeft onderzocht van het houden van de aanstaande zitting van de Algemene Vergadering der UNO in Lon den. De Britse regering heeft daarna Trygve Lie medegedeeld, dat zij noch Londen noch een andere stad in Groot-Brittannië kan voorstellen voor de volgende zitting van de Algemene Vergadering van de UNO. DUBLIN, 3 Februari. (Reuter). De boycott van de Nederlandse handel te Dublin, Eire, werd Zaterdagavond vrij wel als geëindigd beschouwd. De commis sie, die haar heeft georganiseerd als pro test tegen het stationneren van Nederlandse militaire vliegtuigen in Ulster, zal van daag bijeenkomen om nader te beslissen. (Reuter). Een jongen van drie en zijn zusje van tien jaar keken in de woning van hun oom en tante in het dorp Malup Gate in Californië naar een Wild-West-film, die in een televisie-uitzending werd vertoond. Het jongetje stond op een gegeven ogen blik op, liep naar het schrijfbureau van zijn oom, trok een la open, haalde er een revolver uit en schoot daarmede op zijn zusje, in de waan verkerend dat 't een speel goedpistool was, zoals hij er thuis ook een had. Het zusje viel, dodelijk gewond, op de grond. Het stoffelijk overschot van veldmaar schalk Gustav Mannerheim, de Finse na tionale held, die 27 Januari te Lausanne is overleden, is Zondag te Helsinki met een staatsbegrafenis ter aarde besteld. Er be stond zeer grote belangstelling voor de plechtigheid. Het stoffelijk overschot was in een kerk opgebaard. Een onafzienbare rij mensen schoof langs de baar om Finlands nationale held de laatste eer te bewijzen. Toen de kerkdeuren Zondagochtend te 2 uur werden gesloten, wachtten nog tienduizend mensen buiten. Zondagmiddag begon de uitvaart dienst, waarbij acht generaals een ere wacht vormden. De Sovjet-Unie, de Oost-Europese lan den en de Finse communistische partij heb ben geen deel genomen aan de uitvaart plechtigheden. Zondagochtend om kwart voor twaalf is Prinses Wilhelmina met het KLM-lijntoe- stel voor Buenos Aires van Schiphol ver trokken in gezelschap van mevrouw L. Th. de Beaufort-barones van Hardenbroek, dame du palais. Prinses Wilhelmina verliet iii Zürich het vliegtuig en reisde vandaar door naar Spiez in het Berner Oberland, waar zij gisteravond aankwam en waar zij een langdurige gezondheidskuur zal onder gaan. Negen-en-twintig Duitse oorlogsmisdadi gers wier straffen door de Amerikanen zijn kwijtgescholden, zijn Zaterdag uit de ge vangenis van Landsberg bij Munchen ont slagen. Zij werden door een grote massa vrienden en verwanten aan de gevangenis poort opgewacht en velen kregen bloemen en toejuichingen toen zij naar buiten tra den. Onder de vrijgelatenen bevonden zich de 42-jarige „wapenkoning" Alfred Krupp en zes zijner mede-directieleden, vier gene raals en graaf Von Sc'nwerin-Krosigk. mi nister van Financiën onder Hitier. Graaf von Schwerin-Krosigk slaagde er in de wachtende verslaggevers te ontwij ken. Een andere voormalige hoge nazi functionaris, die werd vrijgelaten, is Wil helm Keppler, hoofd van de speciale af deling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vrijdagavond waren reeds vier wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Duitsers vrijgelaten, onder wie Franz Schlegelber- rrer, cm gezondheidsredenen. Hij was een hoge nazi-jurist, die de rassenleer der nazi's in toepassing had gebracht. Onder de Zaterdag vrijgelatenen bevin den zich voorts voormalige hoge nazi-func tionarissen op juridisch en medisch terrein alsmede S.S.-officieren en beheerders van con een tr a liekam pen Op een persconferentie te Landsberg, twee uur na zijn vrijlating, verklaarde Al fred Krupp, dat als hij opnieuw „in het oude bedrijf" zou kunne" werken, hij dat zeker zou doen. Gevraagd naar zijn plan nen, zeide Krupp: „ik ben pas twee uur uit de gevangenis er moet eerst de om standigheden waaronder ik nu verkeer, on der ogen zien. Wat ik tenslotte zal doen Uil de Amerikaanse gevangenis voor oor logsmisdadigers te Landsberg (Duitsland) zijn Zaterdag 29 Duitse veroordeelden vrij gelaten. Een hunner was Hitiers wapen fabrikant Alfred Krupp (links) die hier aan de poort van de gevangenis door zijn broer met bloemen verwelkomd wordt. De in Birkenhead en Liverpool begonnen wilde staking van havenarbeiders om hoger loon grijpt langzaam verder om zich heen. Zaterdag hadden reeds een negenduizend havenarbeiders het werk neergelegd. De stakingsleiders pogen ook de havenarbei ders elders in het land mee te krijgen. In sommige vitale technische bedrijven is men langzaam aan-acties begonnen. Volgens Arthur Deakin, secretaris-gene raal van de transportarbeiders-vakvereni ging, zijn aan zeelieden van de koopvaardij door de leiders der wilde staking instruc ties gegeven „om onrust te zaaien en de bemanningen te leren hoe zij zich van het kapitalistisch gezag kunnen bevrijden". In Liverpool en Birkenhead wordt reeds een veertigtal schepen opgehouden. Een duizendtal technici, werkzaam aan de voorbereiding van de „Festival of Bri tain" te Londen heeft, hangende onder handelingen over hoger loon, het werk weer opgevat. Volgens de eerste berichten over sla- Zaterdag was het 100 jaar geleden, dat generaal Van Heutz in Coevorden wercl geboren. Zaterdagmiddag legden het bestuur van de vereniging „Het generaal Van Heutz Fonds", de vereniging van oud-onderofficieren van het KNIL „Madjoe" en de vereniging van oud-militairen van het KNIL Voorwaartskransen op het monument van „hun generaal" op het Olympiaplein te Amsterdam. kingsbijeenkomsten van Engelse haven arbeiders op Zondag hebben de pogingen om de stakingen over geheel Engeland uit te breiden gefaald. De 6000 havenarbeiders te Liverpool, die verleden week het werk neerlegden, beslo ten de staking voort te zetten, doch elders weigerde men te gaan staken. De commissie van havenarbeiders in de grote Londense havencomplexen weigerde haar mannen voor te schrijven, welke houding zij moes ten aannemen. De algemene secretaris van de Engelse bond van arbeiders in de transportbedrij ven en in algemene dienst heeft in een tijd schrift van deze 1.250.000 leden tellende bond gezegd, dat „achter deze stakings beweging een duivels communistisch plan verborgen ligt om het Europese herstel ineen te doen storten". In Australië De Australische minister voor arbeids zaken, Holt, heeft, 24 uur voor het ingaan van de staking van een dag per week van de mijnwerkers een beroep op „het begrip en de steun" van het publiek gedaan ten einde de crisis het hoofd te bieden. Men ging op deze wijze „de donkerste periode in de industriële geschiedenis" in. De huidige situatie, zo zeide hij, was anar chistisch. De arbeiders in de ijzer industrie hadden eveneens besloten tegen het mid den van de maand 24 uur per week te staken en de havenarbeiders weigerden overuren te maken. Het vakverbond van zeelieden gebruikte eveneens een „irritatietaktiek" door de arbeiders van bepaalde schepen af te hou den, aldus Holt. Het hof van arbitrage te Sydney heeft leiders van de Australische mijnwerkers, die gisteren begonnen zijn met hun staking van een dag per week, gedagvaard. De regering heeft de staking verboden. De premier Arthur Fadden heeft ge waarschuwd dat „de strijd aangebonden" zal worden, als de mijnwerkers de wet negeerden. Waarnemers achten het moge lijk, dat vrijwilligers opgeroepen zullen worden. De mijnwerkersleiders hebben de geuite beschuldigingen als zou de staking op communistische instigatie gehouden wor den, tegengesproken. Het betrof hier een zuiver industrieel conflict. Volgens de Australische radio is de sta king totaal in 250 mijnen van Zuid- Australië. Ook in de mijnen van Queens land, Victoria en Tasmanië wordt effec tief gestaakt. In Melbourne konden 20.000 arbeiders niet werken wegens gebrek aan stroom. Augustinus: Wat de tijd is? Als niemand het inij vraagt, weet ik het. Als ik het wil uitleggen weet ik het niet. weet ik niet." Hij zou eerst „eens goed uitrusten." Krupp vierde daarna in een hotel te Landsberg met vrienden en familieleden zijn vrijlating met een feestmaaltijd. BERLIJN, (Reuter) Volgens langs geheime kanalen ontvangen inlichtingen zou men in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland doende zijn de „Bereitschaften" (politie-eenheden van vijftigduizend man) aldaar in te krimpen. Dit zou in verband staan met een verandering in de commu nistische politiek. Van Westerse zijde ziet men drie mogelijke redenen hiervoor: de van Oost-Duitse zijde ge\*>erde compagne voor „Vrede en eenheid", de behoefte aan werkkrachten in de industrie voor het doen slagen van het Oost-Duitse vijfjarenplan, of camouflage-manoeuvre om de juiste sterkte van de „bereitschaften" geheim te houden. Demonstraties in West-Berlijn De politie van West-Berlijn heeft Zater dag 78 „vredespartisanen" gearresteerd, die in West-Berlijn kransen legden op ge bombardeerde plaatsen „ter nagedachtenis van de slachtoffers van de Amerikaanse luchtterreur". De kransen droegen op schriften als „naar de duivel met Eisen hower" en „Yankee, ga naar huis". Het was de zesde verjaardag van een van de zwaarste Amerikaanse dag-aanvallen op Berlijn. „Staaken blijft Oost-zóne" De Britse commandant te Berlijn, gene- raal-majoor G. K. Bourne, heeft in een schrijven aan de vertegenwoordiger van de Sovjet-Russische bezettingsmacht te Ber lijn, Djengin, verzócht West-Staaken on der West-Berlijns bestuur te laten. Zoals gemeld is West-Staaken, dat in gevolge een ruil voor het vliegveld Gatow onder Sovjet-Russische zeggenschap is ge komen, Donderdag door de Sovjet-Rus sische autoriteiten bezet. Inmiddels is in een officieel communiqué van het gemeentebestuur van de Sovjet- Russische sector van Berlijn mededeling gedaan van de „administratieve aanhech ting van West-Staaken aan Oost-Berlijn". De Franse premier René Pleven is Zon dag van zijn bezoek aan de Verenigde Staten en Canada te Parijs teruggekeerd. Bij aankomst verklaarde hij: „Ik ben er van overtuigd dat Frankrijk begrepen wordt, dat zijn inspanning wordt gewaar deerd, dat het niet alleen staat en dal het kan rekenen op machtige vriendschap van verschillende zijden om het te helpen". Pleven zeide, zijn tijd in Amerika goed besteed te hebben. Hij was getroffen dooi de bewijzen van vriendschap, die hij in de Verenigde Staten en Canada had ont vangen. Pleven werd door alle kabinetsleden op het vliegveld opgewacht. NEW YORK. 5 Februari (AFP) Volgens de diplomatieke correspondent van de „New York Times" te Washington, zouden er thans besprekingen tussen Ame rika, Frankrijk, Engeland en Joegoslavië gehouden worden over de „toegenomen druk op Joegoslavië uitgeoefend door de Cominform". Pakistan ontkent bombarderen van Afghaanse dorpen De Pakistanse ministeries van Verdedi ging en Buitenlandse Zaken hebben thans de van het Afghaanse gezantschap te Lon den afkomstige mededeling, volgens welke Pakistanse vliegtuigen tien dagen geleden dorpen in Zuid-Afghanistan gebombar deerd zouden hebben, categorisch tegen gesproken. CHICAGO, (Reuter). Deskundigen hebben verklaard, dat de sneeuw die Za terdag in Chicago gevallen is, radio-actief is gebleken, echter in zodanig lage graad, dat zij in het geheel geen gevaar voor mens of dier oplevert. Men acht het wel zeker, dat de radio activiteit van deze sneeuw veroorzaakt is door microscopische atoomscheidingsdeel- tjes die door de wind zijn meegevoerd uit Nevada, waar in de afgelopen twee weken vier atoomexplosie-proeven zijn genomen. Resolutie inzake grondwet voor een verenigd Europa BAZEL, (AFP) De commissie, die zich bezighoudt met de voorbereiding van een constitutie voor de verenigde staten van Europa, heeft te Bazel op initiatief van graaf Coudenhove-Kalergi een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat „de tijd gekomen is om de besprekingen over de Europese federatie te brengen op het niveau van een constitutionele tekst". De leden dezer commissie zijn uitgenodigd deze resolutie aan hun respectieve parle menten voor te leggen. Volgens de tekst dezer resolutie geeft het parlement van elk betrokken land opdracht aan zijn vertegen woordigers in de Raad van Europa, zich zo spoedig mogelijk met de parlementaire leden te verstaan om binnen zes maanden de tekst van een federale constitutie op te stellen en deze aan de parlementen voor te leggen. Reeds 160.000 werklozen door spoorwegstaking in Amerika Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft te Chicago verklaard, dat de troepen der UNO mogelijk een ernstig ge brek aan ammunitie zullen krijgen als de stakende spoorweglieden niet ten spoedigste naar het werk terugkeren. Ammunitie die reeds op weg naar Korea had moeten zijn, ligt thans nog op vervoer te wachten. In vele delen van het land worden be perkte dienstregeligen ingevoerd. Thans zijn reeds 160.000 personen ten gevolge van de staking buiten werk. De rangeerders verklaarden, dat zij „te ziek voor het werk" waren. Deze „epidemie" heeft zich spoedig uitgebreid tot machinisten en stokers. Belgische ambassadeur te Madrid BRUSSEL. (Belga). De koninklijke Prins heeft Eugène de Ligne benoemd tot ambassadeur van België te Madrid. De Spaanse regering heeft enkele dagen ge leden haar instemming met deze benoe ming betuigd. Het Amerikaanse kustvaartuig „Josefina" is met ongeveer 20 personen aan boord, onder wie vrouwen en kinderen, bij de Parel-eilanden gezonken. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig is naar de plaats van de ramp gevlogen en kon twee overleven den redden. Zeventien passagiers zouden verdronken zijn. PAUZE IN OVERLEG OVER DE DUITSE DEFENSIEBIJDRAGE BONN, (Reuter) Door de West-Duitse kanselarij is medegedeeld, dat na de vierde bijeenkomst van de geallieerde en Duitse militaire deskundigen, Vrijdagavond, be sloten is de besprekingen over de eventuele Duitse bijdrage aan de West-Europese de fensie enige tijd op te schorten om gelegen heid te geven tot bestudering van het tot nog toe te berde gebrachte. De volgende bijeenkomst zal op 16 Februari gehouden worden. Te Frankfort is vandaag de confe rentie van Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordigers in West-Europa en hoge functionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken achter gesloten deuren begonnen. Sinds Zaterdag hebben zich in de luchtdrukverdeling boven de Oceaan en West- Europa belangrijke wijzigingen voorgedaan. Een zeer actieve depressie bewoog zich naar de Britse Eilanden en nam snel in diepte toe. Deze storing gaf over een groot gebied aanleiding tot zware stormen die zich ook tot ons kustgebied uitbreidden. Het centrum van de depressie lag van morgen boven de Ierse Zee en beweegt zich nagenoeg niet meer. Het front van de storing trok in de afgelopen nacht over ons land, waarna de windkrachten afnamen. Een volgende depressie trekt via New-Foundland de Oceaan op en vertoont eveneens een flinke activiteit. Het is dus waarschijnlijk dat de periode met onrustig en wisselend weer zal aan houden. axioooooocooccoccoocccoooocoocccocccccoooooooooooooo OONBEWOLXT 0 LICHT 8EW. 0HALF 8EW ZWAAR 3EW GEHEEL BEW =E= MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^temperatuur 1005 isobaar t{, belangrijk neerslag- gebied CENTRA H hoge druk L lage druk - scheidingslijn-front-tossen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere.hele dwars streep; is een wind- s n l h id va n -v um et.e s per .seconde WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Krachtige tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht op de meeste plaat sen iets kouder. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag. 6 Februari Zon op 8.14 uur, onder 17.35 uur. Maan op 8.40 uur, onder 17.48 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 5 Februari Hoog water: 2.50 en 15.12 uur. Laag water: 10.50 en 23.15 uur. Dinsdag 6 Februari Hoog water: 3-46 en 16.01 uur. Laag water: 11.45 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1