Waarom r De 38ste breedtegraad in Korea moet niet worden overschreden Er komt meer tekening in de Italiaanse bewapeningsplannen Clementis in Oostenrijk, Gottwaid onder politiebewaking gesteld West-Europa eensgezind tegen een nieuw avontuur: Men wenst een einde aan het conflict Ministerraad vergaderde gisteren de gehele dag India niet in de UNO-commissie voor Korea Hef woord is aan Moeilijkheden in Tsjechosiowakije De Russische „adviseur Zorin naar Praag Belgische ambtenaren mogen geen communisten zijn Russisch antwoord maakt conferentie mogelijk' Twee opper-off icier en vragen ontheffing uit hun functie Oproep van Jakob Kaiser tot West-Duitse jeugd HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 6Se JAARGANG No 173 Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 54-37. Tetf. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Teirasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 IJmuider Courant v e l s e e Haarlems Dagblad editie OPRECHTE RAARLEMSCHE COURANT 2 9 5 e JA A R GANG No 31 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman f TORMING van talrijke divisies voor de V - JedMng van West-Europa is in alle n van dit staatkundig-versnipperde S in voorbereiding. Ook in ons land. om verlost te raken uit onze regeringscrisis Uit men het eens worden over een te voeren financieel beleid, waarbij honderden rnïenen extra, jaarlijks voor defensie pVeven, het land economisch en sociaal t te zeer zullen schokken. Het lijkt een üfleeliik zware opgaaf. Wij zijn geen rijk Tmeer wij zijn het tegendeel. Maar is alweer het oude lied in de wereld: Evapenen. Natuurlijk is dat alleen voor Van alle zijden betuigt men zijn bewapenen defensie. :,e verknochtheid aan de vrede. Nooit •ol men aanvallen. Maar er verkeren een ïchtig Oosten en een machtig Westen Shtó al vormt West-Europa daar een ftrakke'steê in) in bewapenings-wedstrijd. vin moet dit niet voorstellen als het mid- m de vrede te verzekeren. Dat is het tt Ieder mens die nadenkt weet dat. Het middel om de vrede te verzekeren is een Seen ander beleid dus dan in het verleden. Dit is slechts weer het beleid van 'net verleden. Wat zou een derde wereldoorlog uitwer- It,,/Misschien zijn er nog lieden die zo kinderlijk zijn dat zij denken dat als de covjet-Unie verslagen zou zijn, men de wereldvrede zou hebben verzekerd. En anderen die omgekeerd menen, dat dit zou zijn bereikt als Amerika maar was ver slagen Zij zien dus de nieuwe opkomst van Azië niet. Zij zien geen derde wereldmacht in wording. Zij denken geen ogenblik aan de chaos die uit een nieuwe wereldoorlog zou ontstaan, aan de onmacht der (zelf eco- nomisch-verslagen) overwinnaars om een herstel te voltrekken en het enorme gebied der overwonnenen te besturen. Zij begrij pen niet dat men met militaire middelen geen gedachten overwint. Met een wereld oorlog zou men veel kunnen vernietigen maar niets bereiken. Ook geen vrede. Al leen maar achteruitgang. Nu is dit besef tot velen doorgedrongen. Tot veel meer mensen dan dit voor de eerste en voor de tweede wereldoorlog be grepen. En hierin ligt hoop op het terug keren van een weg, die vroeger al nood lottig is gebleken: de weg der bewapening. Besef van de toestand is evenwel niet vol doende. Het moet tot uiting en tot handelen leiden. Onlangs heeft het maandblad „De Nieuwe Stem" op zijn omslag het volgende doen afdrukken: „Men leeft onder de drei ging van een oorlog, die men, verstrikt in een zelfgevlochten netwerk van oorzaken en gevolgen, nabij helpt brengen, zonder hem te willen en zelfs volgens geweten of belang te kunnen willen. En elke s-tap op deze v/eg naai' de opperste onredelijkheid heeft de schijn van een nuchtere redelijk heid, die het zekere voor het onzekere neemt." Met de inhoud van de eerste zin ben ik het eens. Dat blijkt al uit het bovenstaande. Hetgeen volgt kan ik niet beamen. Zelfs de schijn van een nuchtere redelijkheid ontbreekt. Hetgeen gebeurt maakt veeleer deindruk van gemeenschappelijke willoos heid, van gebrek aan vindingrijkheid, oor spronkelijkheid en moecl. Men durft in het Westen om dit nu vooral te noemen, daar wij er toe behoren geen schepping van groter staatkundige eenheid aan, of schoon men daarmee zichzelf waarlijk in nerlijk zou versterken en een enorme morele uitwerking bereiken. Men durft geen nieuwe wegen van onderhandeling in te slaan. Men houdt internationaal kramp achtig aan het bestaande vast, met inbe grip van al het verouderde, in een wereld die niet stilstaat. Daarom verliest men ter rein. Er worden telkens besprekingen „op hoog niveau" voorgesteld. Maar met dat niveau, dat peil, bedoelt men slechts de rang van de personen, die er aan deel nemen, De voorstellen behoorden op hoog niveau te liggen; daar liggen zij niet. „De Nieuwe Stem" meent dat elke stap op de huidige weg naar de opperste on redelijkheid de schijn heeft van een nuch tere redelijkheid, die het zekere voor het onzekere neemt. Daar moesten de knappe hoogleraren, die de redactie van dit maand blad vormen, eens met een aantal een voudige lieden over gaan praten. Van die rustige, hard werkende, door ervaring wijs geworden mensen zoals er veel zijn. Dan zou blijken dat die mensen evenmin „de schijn der redelijkheid" zien als „het nemen van het zekere voor het onzekere". Zij zien geen zekerheid in de bewapening en zij laten zich niet door phrasen overtuigen. Het korte woord op de omslag van „De Nieuwe Stem" is als kern genomen uit een (eveneens korte) beschouwing in het zelfde nummer. Daar citeer ik nog iets uit: „Nooit inderdaad waren geweten en belang zozeer in strijd met een einde waaraan men, als in het raderwerk van een onper soonlijke macht gegrepen, zich willoos uit geleverd voelt." Is dat zo? Is die gedachte 'mi „een onpersoonlijke macht" al niet eerder de gevaarlijke rechtvaardiging ge weest om niets te doen? Dit zich-uitge- leverd-voelen is niets nieuws. Maar het geldt niet voor velen, die heel wel weten dat oorlog geen natuurverschijnsel is, maar alleen slecht en onbekwaam mensenwerk. „De Nieuwe Stem" gaat verder: „Nooit wk was de bewustheid groter, de critiek onoevangener en veeleisender waarmee de mens zichzelf en zijn maatschappij tege moet trad. en toonde hij zich aan de ideo logieën, die vanouds zijn lot veelkleurig Mapeerden, meer ontwassen." Dit is een eerlijke zin. Maar is de critiek, behalve onbevangen, wel eisend genoeg? Juist dat «sen ontbreekt zozeer. „Intussen is het wachten op hen, die woorden durven spre- sen van nuchtere redelijkheid niet in onijn maar in wezen opdat de hoop •orae verlost, die- begraven ligt overal baart nralcter van onze tijd zich open- Daarmee besluit „De Nieuwe Stem", op- f in fraaie vorm. Zij wil, dat woorden nuchtere redelijkheid niet in schijn ivezcn gesproken zullen worden, öiewll'-a zij zullen niet genoeg zijn, wnrrUn M zal naar gehandeld moeten wt N?§ blijft dit uit- waarom? R p_ Mrua^? HJ' Ms' kruiser „Tromp" zal op 19 worden verWa2' KoninklÜke Vermelding" 00rlogsbodem 700r de acties van deze februari de end° I>e"ültreifciJJl 'n de twcede wereldoorlog, schiedt in h£t If deze onderscheiding ge- schiedt in vif* e onderscheiding ge- sterdam, waaJh^ahri?e"etablissement te Am~ BUari 1942 et Personeel dat van Ja- •Jtomp" hepft Augustus 1945 op de y weit gediend, aanwezig zal zijn. LONDEN (United Press). West-Europa is het eens met het Britse standpunt dat de verenigde troepen in Korea niet opnieuw de 38ste breedtegraad moeten overschrij den voor alle streven naar een vreedzame oplossing nutteloos is gebleken. Engeland heeft de wens te kennen ge geven door de Verenigde Staten te worden geraadpleegd alvorens nieuwe instructies over een opmars in Noordelijke richting aan MacArthur worden gegeven. Een onderzoek van United Press gaf het volgende resultaat: Parijs. De Fransen hebben de eerste overschrijding van de 38ste breedtegraad scherp veroordeeld en zijn gekant tegen een tweede overschrijding. Stockholm. Het officiële Zweedse standpunt is dat het „te betreuren en on verstandig" zou zijn indien werd besloten opnieuw de 38ste breedtegraad te over schrijden. Een zegsman was van oordeel dat daardoor de laatste kans op een oplos sing van het geschil zou worden verknoeid. Oslo. De Noorse regering is naar ver luidt voorlopig accoord met het Britse standpunt en gelooft dat pas indien alle hoop op een schikking met China verloren is een nieuwe situatie zal ontstaan welke een nieuw standpunt vereist. Brussel. Zegslieden van het ministerie van Buitenlandse Zaken wilden zelf geen commentaar leveren, maar gaven zijdelings toch een antwoord: „Voor zover het België betreft gaat het niet om de vraag of wij opnieuw de 38ste breedtegraad moeten overschrijden, maar gaat het er om niets ongedaan te laten dat kan leiden tot een vreedzame oplossing." Kopenhagen. De Denen willen ook al het mogelijke doen om een eind aan het conflict te maken door middel van onder handelingen en geloven dat stappen welke dergelijke onderhandelingen onmogelijk maken ten koste van alles vermeden dienen te worden. Bi essen in de vijandelijke linies Het geallieerde offensief in Korea heeft Maandag ten Zuiden van Seoel grote bres sen geslagen in de vijandelijke stellingen en ongeveer terzelfdertijd openden andere geallieerde troepen een nieuw offensief ten Oosten van de Zuicl-Korcaanse hoofdstad. Over een breedte van 120 kilometer woedde de strijd heviger dan in welk stadium van het nu bijna twee weken oude tegenoffen sief ook. Een met tanks versterkte -infanferie- kolonne veroverde Anjang dat aan de Westelijke kustweg ligt en drong verder door tot enkele kilometers van Seoel. Bij het invallen van de nacht trok de kolonne zich uit Anjang terug omdat de ervaring heeft geleerd dat het niet verstandig is pas veroverde plaatsen 's nachts bezet te houden. Een andere geallieerde strijdmacht brak met steun van artillerie en vliegtuigen door vijandelijke stellingen aan het Westelijk front die twee dagen lang een onoverkome lijk struikelblok voor de geallieerde infan terie waren geweest. Maandag heeft de ministerraad de hele dag vergaderd. Naar van bevoegde zijde werd verzekerd zal er geen communiqué over het verhandelde worden verstrekt. Het zou een normale vergadering zijn ge weest ter afdoening van de lopende zaken. Onder normale zaken valt blijkbaar ook de bestudering van het rapport, over de te nemen sociaal-economische maatregelen met het oog op de militaire inspanning, welk rapport is opgesteld door een aantal top-ambtenaren. De kabinetsformateurs hebben heden morgen een onderhoud van ongeveer vijf kwartier met minister Van den Brink gehad. Dr. W. Drees heeft gisteravond de waar nemend voorzitter der Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid, mr. W. A. J. Burger, ontvangen. Mr. Van Schaik heeft gisteravond een bespreking gehacl met prof. C. P. M. Romme (K.V.P.) Het 10e legerkorps lanceerde van zijn basis Hoengsong 88 kilometer ten Oosten van Seoel een tweeledig offensief en rukte op tot 50 kilometer van de 38e breedte graad. Aan beide fronten begon de geallieerde aanval juist terwijl de vijand was overge gaan tot feller tegenaanvallen ten einde te pogen het initiatief weer in handen te krijgen. Vandaag pauze Aan het Westelijk front in Korea is van daag, het begin van het Chinese nieuwe jaar, een gevechtspauze ingetreden na een nachtelijk spervuur van geallieerde veld artillerie, mortieren en vlootgeschut. De enige communistische activiteit in het Westen beperkte zich tot de Turkse sector, waar de communisten met handwapenen de verbondenen beschoten doch geen aan val ondernamen. LAKE SUCCESS (Reuter) Sir Bene- gal Rau van India heeft de voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO mee gedeeld, dat hij diens uitnodiging, om zit ting te nemen in een UNO-commissie van goede diensten voor onderhandelingen met communistisch China over Korea, niet kan aanvaarden. De Sovjet-Unie heeft Maandag in de commissie voor technische bijstand van de economische en sociale commisie van de UNO voorgesteld, dat een vertegenwoor diger van de regering te Peking zitting zou nemen in de commissie. De commissie besloot met elf tegen twee stemmen de beslising van haar voorzitter, sir Ramaswami Moedaliar (India), dat de kwestie niet binnen haar bevoegdheid valt, te steunen. De Sovjet-Unie en Polen stemden tegen. Radio-Peking deelt mede, dat de rege ring van de Chinese volksrepubliek een uitnodiging van de Columbiaanse afge vaardigde Urdaneta Arbalaez, voorzitter van de politieke commissie der UNO, om een vertegenwoordiger te zenden ter be spreking van de door de V.S. tegen haar uitgebrachte beschuldiging van aggressie, van de hand gewezen. Maandagavond werd te Lake Success vernomen dat de Zweed Sven Grafstrom een der leden van de in te stellen commis sie van goede diensten der UNO voor Korea zal zijn. Gustave le Bon: Het resultaat van het stemmen van een vergadering onmiddellijk na een redevoering of pas de vol gende morgen is vaak zeer ver schillend. n n Sedert het begin van dit jaar zijn Brazilië, Turkije en Nederland door de vijfde Algemene Vergadering der UNO gekozen als leden van de Veiligheidsraad. De afge vaardigden van deze landen tijdens een bespreking te Lake Success. Van links naar rechts de heren D. J. von Balluseck (Nederland)Joao Carlos Muniz (Brazilië) en Selim Sarper (Turkije). (Van onze correspondent te Rome) Er begint na het vertrek van Eisenhower wat meer tekening te komen in de Italiaan se bewapeningsplannen. De bijzondere om standigheden, voortvloeiende uit de mili taire clausules van het vredesverdrag ma ken de taak van het Italiaanse ministerie van defensie echter bijzonder moeilijk, daar cle vele beperkingen en verboden het bereiken van een homogeen geheel niet weinig in de weg staan. De kamercommissie voor defensie heeft thans haar goedkeurig gehecht aan het re geringsvoorstel om behalve de 50 milliard lire welke voorzien waren in het budget, nog 200 milliard extra uit te geven. Dit geld zal gevonden moeten worden door een premielening op de binnenlandse markt. De oppositie meent weliswaar, dat de lening stellig niet een zo groot bedrag zal opbrengen en dat de regering dus in strijd zal komen met de grondwet, die be paalt, dat geen uitgaven mogen worden ge daan, waarvoor de middelen niet aanwezig zijn, doch voorlopig is dit theorie. De re gering is van oordeel, dat de lening wel degelijk zal slagen. Volgens in München vertoevende Tsjecho- slowaakse vluchtelingen is de voormalige Tsjechoslowaakse minister van Buiten landse Zaken, Wladimir Clementis, naar Oostenrijk gevlucht. Clementis, die een week geleden verdween, werd verleden jaar van zijn ministeriële post verwijderd op grond van „burgerlijke afwijkingen". In dezelfde kringen zeide men onbe vestigde berichten te hebben ontvangen volgens welke de voormalige Tsjechische minister van Industrie Bohumil Lausman, thans als adviseur werkzaam is bij het Joegoslavische ministerie van Economische Zaken. Lausman, een sociaai-clemocraat, heeft na de communistische putsch van Februari 1948 nog enige maanden deel uit gemaakt van het Tsjechoslowaakse kabi net. Aanvankelijk vertoefde hij enige tijd in West-Duilsland en daarna begaf hij zich naar Belgrado. Daarna verbleef hij op nieuw enige tijd in Duitsland en vervolgens in Luxemburg. Tenslotte zou hij zich op nieuw naar Belgrado hebben begeven, maar de Joegoslaven hebben officieel ont kend dat hij zich daar bevond. De 49-jarige Clementis werd behalve van zijn ministeriële post in Mei van het vorig jaar ook uit de partij verwijderd. Daarna Een Schotse politieman kocht onlangs twee witte muizen die hij met veel geduld tot model voetgangers opvoedde. De muizen lopen nu netjes heen en weer op de trottoirs van de hier afgebeelde maquette en wippen alleen de „rijweg" over bij de uitgelijnde oversteekplaatsen. Maquette en muizen zullen een der attracties vormen van de verkeerstentoonstelling die binnenkort in Glasgoiv geopend wordt. Op de foto ziet men een der muizen (centrum voorgrond) volgens de regelen der po litieverordening oversteken. werd hem de functie van afdelingschef bij de Tsjechoslowaakse nationale bank toege wezen. In vluchtelinigenkringen neemt men aan dat hem de grond te heet onder de voe ten is geworden na de jongste zuiverings actie in het land. In de afgelopen week werden nog 240 ambtenaren van hun functies bij het ministerie van Handel ont heven. (United Press). Ook Gottwaid in discrediet De Neue Wiener Tageszeitung der ka tholieke volkspartij verneemt van haar correspondent in Brno dat de Tsjechische president Klement Gottwaid onder zware politiebewaking is geplaatst, vermoedelijk omdat hij de vroegere minister van Bui tenlandse Zaken Wladimir Clementis ge holpen heeft uit het land te vluchten. In het bericht van de correspondent wordt gezegd dat Gottwaid en Clementis, ,.Gott- v/alds beste vriend", onlangs verscheidene lange gesprekken hebben gehad en men gelooft dat de president Clementis heeft gewaarschuwd dat de veiligheidspolitie op het punt stond hem te arresteren. De Tages zeitung zegt dat Gottwaid onder politiebe waking werd gesteld onmiddellijk nadat Clementis uit Praag verdwenen was. Genoemde krant beweert ook dat sedert Clementis' verdwijning de plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Handel, dr. Jonas, uit cle communistische partij is ge zet en gearresteerd is, dat de vroegere Slowaakse minister van Binnenlandse Za ken en goede vriend van Clementis, dr. Okali, gearresteerd is en dat Wladislaw Wawerky, stafchef van de vierde Tsjechi sche legerdivisie, gevlucht is. Westerse diplomatieke kringen in Wenen zeggen dat Wawerka en de vroegere plaats vervangende Tsjechische minister van Justitie Schwarz dagen geleden Wenen ge passeerd zijn en zich nu vermoedelijk in West-Oostenrijk ophouden. Zorin, voormalig Russisch ambassadeur te Praag en thans vice-premier, is, naar wordt gemeld, Maandag te Praag aangeko men. Zorin heeft ook enige tijd te Praag verblijf gehouden in de laatste maanden, voorafgaande aan de overneming van het bewind in Tsjechosiowakije door de com munisten in Februari 1948. In Weense emigrantenkringen brengt men de aankomst van Zorin te Praag in verband met de interne moeilijkheden der Tsjechoslowaakse communistische partij. De koninklijke Prins Boudewijn van België heeft Maandag een decreet getekend, waarin ambtenaren wordt verboden „zich aan te sluiten bij bewegingen, waarvan het duidelijk is dat zij gehoor geven aan bui tenlandse bevelen". Op overtreding van dit besluit staat ontslag. Alhoewel de commu nistische partij in het besluit niet met name word genoemd, is het decreet in hoofdzaak tegen haar gericht. Met deze 250 milliard lire, verhoogd met de directe hulp uit Amerika, die reeds in de vorm van wapenleveringen wordt ver strekt, meent de minister van defensie een legermacht te kunnen oprichten van 12 divisies en wel zes goed uitgeruste infan- terie-divisies, drie zwaarbewapende gemo toriseerde divisies, drie brigades Alpen jagers, twee pantserbrigades en enkele tientallen bataillons landstorm. Wat de luchtmacht betreft, zijn de han dicaps bijzonder groot. Italië mag alleen een defensieve luchtmacht hebben en dus geen bombardementsvliegtuigen. De be staande gevechtsvliegtuigen, wier aantal bijna het maximum bereikt dat volgens de clausules van het verdrag toelaatbaar is, zullen geleidelijk worden vervangen door moderner typen, voornamelijk in Engeland vervaardige straaljagers. Tegen het einde van dit jaar zal ook de Italiaanse industrie in staat zijn soortgelijke vliegtuigen te bouwen. Het aantal militaire vliegvelden wordt vergroot en de bestaande velden zullen van de modernste hulpmiddelen worden voorzien. Wat de vloot betreft voorziet het plan in modernisering van de bestaande eenheden, aanbouw van twee torpedojagers, drie snelle fregatten en wat kleinere vaartui gen. Vijf milliard zullen worden gebruikt voor verbetering van de luchtafweer. Eerstdaags zal dit regeringsvoorstel in behandeling komen en gezien de grote re geringsmeerderheid in beide kamers, zal het stellig zonder veel wijzigingen worden goedgekeurd. Tegelijkertijd komt het wetsontwerp in behandeling, waarbij de regering voor een periode van twee jaar volledige volmacht vraagt op economisch gebied. Prijzen en lonen, huren en tarieven zullen kunnen worden geblokkeerd, het bankcrediet nog meer worden beperkt teneinde te beletten, dat speculanten voorraden opkopen en aan de handel onttrekken en de handel met het buitenland, die sedert kort zich vrijer kon ontplooien, zal opnieuw worden geregle menteerd. Dit alles heeft ten doel de lire te verdedigen en de dreigende inflatie te be strijden. De Italiaanse regering verwacht meer heil van maatregelen, die voorkomen dat de voorraden uit de handel verdwij nen, dan van elders bestaande distributie regelingen, die trouwens in de tweede we reldoorlog in Italië totaal mislukt zijn. De aanwezige voorraden zijn groot. Zelfs aan niet onontbeerlijke goederen als koffie en cacao bestaat geen gebrek. Bovendien wor den de regeringsvoorraden nog aangevuld door aankoop in het buitenland van grote partijen spijsolie, mais en levende varkens. Vetten en mais zijn de dingen, die even tueel zouden kunnen gaan ontbreken. Door het op de markt brengen van grote hoe veelheden goederen uit regeringsvoorraden hoopt men de prijsstijging der laatste weken afdoende te bestrijden. Viermogendhedenconferentie waarschijnlijk in Parijs De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski heeft Maandag de diplo matieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk het Russische ant woord overhandigd op hun nota's van de vorige maand óver het Russische voorstel tot een conferentie van de „grote vier". „De Sovjet-Russische nota aan de Wes telijke mogendheden maakt een voorberei dende bijeenkomst van de plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier beslist mogelijk", al dus welingelichte kringen te Moskou. De vier mogendheden schijnen het er over eens te zijn, dat de voorbereidende conferentie in Parijs moet worden gehou den, aldus voegden genoemde kringen er aan toe. Men gelooft, dat in de Russische nota op nieuw tot uiting zal komen het grote be lang, dat de Sovjet-Unie hecht aan de be spreking van de kwestie der Duitse her bewapening. Uit diplomatieke bron te Washington verluidt dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten vorige week te Washing ton voorbereidende besprekingen zijn be gonnen over een mogelijke conferentie met Rusland. De besprekingen worden gevoerd door de Britse ambassadeur sir Oliver Franks, de Amerikaanse reizende ambassadeur Philip Jessup en de Franse afgevaardigde bij de UNO Jean Chauvel. Zij betreffen de lijst van onderwerpen, die door het Westen zal worden ingediend als Rusland accoord gaat met een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier over alle geschillen tussen Oost en West. De generaals-majoor W. J. K. Baay, chef staf van het comité van chefs van staven, en mr. J. D. Schepers, adjunct-chef van de generale staf, hebben ontheffing uit hun functie gevraagd. Het staat nog niet vast, of dit verzoek zal worden ingewilligd. Het betreft hier niet een verzoek om ontslag uit de militaire dienst, doch om ontheffing uit een speciale functie, welke voor een groot deel afhankelijk is van de bezetting van de post van chef van de generale staf. Nu generaal Kruis als zoda nig aftrad, achtten genoemde opperofficie- ren het evenals luitenant-generaal Cal- meyer voor de hand liggend, dat zij hun functie ter beschikking stellen. De nieuwe opperbevelhebber, luitenant- generaal Hasselman, zal hebben te beslis sen, of hij nieuwe krachten voor deze func ties zal voordragen of niet. Er is geen enkele ontslagaanvrage uit „boosheid" ingediend. Men moet de ge noemde verzoeken zien als het ontslagvra- gen van een staatssecretaris in geval zijn minister aftreedt. In militaire kringen weet men, evenmin als in politieke kringen, iets over de even tuele samensmelting van de departementen van Oorlog en Marine tot één ministerie van defensie. Dit zal afhangen van het komende kabinet en vooral van de minister van Oorlog en Marine daarin. Het raadple gen door premier Drees van generaal- majoor Tans wordt niet in verband ge bracht met een eventueel heengaan van minister s' Jacob. Jakob Kaiser, de West-Duitse minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, heeft de West-Duitsers, en voornamelijk de jeugd,'opgeroepen in steden, dorpen en fabrieken organisaties te vormen „ter zelf verdediging tegen communistische propa ganda en infiltratiepolitiek". Deze organi saties dienden centra van waakzaamheid te zijn tegen „agitatoren en propagandis ten die pogen ons het bedriegelijke aanbod van Grotewohl voor een verenigd Duits land op te dringen". Sinds gisteren is de luchtdruk over de Britse Eilanden en onze omgeving voortdurend gestegen tengevolge van het zich opvullen van de depressie, die gisterochtend boven de Ierse Zee lag en inmiddels langs de Schotse Westkust naar het Zeegebied ten Zuiden van IJsland is getrokken. Om deze depressie heen stroomde vooral in de hogere niveaux zeer koude lucht naar de Golf van Biscaye. Zuidelijke winden transporteerden deze koude lucht naar onze omgeving. Voorname lijk langs de Franse kust komen in deze lucht regen- en hagelbuien tot ontwik keling. Op de Oceaan beiveegt zich een nieuwe storing met grote snelheid in de richting van de Golf van Biscaye. ^ooocxxxococccocccoocooccooccococcococxxcooooocooooc? .©ONBEWOLKT ©LfCHTBEW. HALF BEW ZWAAR 8EW GEHEEL 8EW S MIST SNEEUW o REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER 72T£MP£RATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST VfcSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN-IEDERE HELE DWARSSTREEP EEN WIND- SNELHEID VAN VIJf METER PER SEÓ&NDE VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Tamelijk koude nacht en ochtend met hier en daar nachtvorst. Mor gen geleidelijk toenemende bewol king met later plaatselijk enige regen en dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Meest matige wind tussen Zuid en Oost. 7 Februari Zon op 8.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 8.56 uur. onder 19.15 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag <i Februari Hoog water: 3-46 en 16.01 uur. Laag water: 11.45 uur. Woensdag 7 Februari Hoog water: 4.31 en 16.46 uur. Laag water; 0.09 en 12.32 uur. <XCCCttSOOCO(XOOOOOWOMCaXCCC!»COC»5CGOCIOCCOO(»0

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1