plan Schuman De Amerikanen putten moed uit het voorbeeld der Europeanen Clementis' vlucht naar Belgrado Jhr. rnr. Tjarda van Starkenborgh en mr. Stikker bij de formateurs Brandweerauto met 6 man reed te water UNO-opperbevel heeft opgehouden het aantal der Chinezen te overdrijven De strijd Duitsers willen kartel van de Ruhr-mijnen behouden Conservatieve „vleesmotie" in Lagerhuis verworpen Getracht te Velser» kluis te forceren Schout bij nacht C. W. Slot commandant Zeemacht Hij zou via Beieren en Oostenrijk uitgeweken zijn Het woord is aan Zeepost voor Oost en West Geruchten over aftreden van minister Bevin Vliegtuig in Rome neergestort Na 17 Maart geen candidaats- examen Indisch recht meer HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65 5e JAARGANG No 181 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 Kcuoemcrlaau 154, Telef. Adm. 5437. S Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terras^47'Santp'Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSEB Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 295e JAARGANG No 34 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tf PARIJS wordt ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid van een !e mislukking van het Plan-Schuman. Tt Pariisc correspondent heeft daar °nze J beschouwing aan gewijd. Ge f Hat* langdurig onderhandeld is over "ftoSw TO de Franse minister van indse Zaken, Robert Schuman, om "'S en kolen-productie van West- Emopa onder een boven-nationale leiding Irpni^en Er is te lang over onderhan- ?1HMen is tot zoveel verzwakking van de oorspronkelijke opzet gekomen, dat er JJlel van over is. Parys wijt dit aan £n Het zegt dat de West-Duitse regering Bonn. ^ohinif in de dinlomatie wonnen op sleeptouw heeft laten nemen. SS spreek van volledige steun die de .w door de Amerikanen in vrijheid ge- t de Alfred Krupp von Bohlcn und Hal- J en de zijnen van de regering- idcnauer hebben ondervonden. Inderdaad bevinden zich onder de drie-en-dertig vrij latend een gehele reeks leiders van he Kruno-concern, die oorspronkelijk tot vee! e- gevangenisstraffen veroordeeld wa- «n Aan Alfred Krupp, de leider van het oncern in de Hitler-tijcl, zijn bovendien ermogen en andere bezittingen teruggege ven Toen deze man uit de gevangenis te landsberg kwam, een paar dagen geleden, St hij verklaard dat hij binnen een paar maanden zijn leidende taak weer op zich zou nemen. Als ge deze gebeurtenis: die vrijlating, bekijkt"in samenhang met de Parijse com mentaren op een dreigende mislukking van het Plan-Schuman, voelt ge u allicht onbe hagelijk Het verwondert u dat de Ameri kanen zowel tot de vrijlating van de wapenindustriëlen van het Ruhrgebied als tot teruggave van vermogen en bezittingen aan Alfred Krupp hebben besloten. Achten zij deze lieden onmisbaar om een doeltref fende verdediging van West-Europa te or ganiseren? Is het niet een Amerikaanse wens geweest dat het Plan-Schuman zou slagen, terwijl toch juist van Amerikaanse zijde steeds zo grote instemming is getoond met alle streven om West-Europa lot een heid te brengen? Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Benelux hebben de langdurige onderhan delingen over het Plan-Schuman gevoerd. Benelux dat is de gebruikelijke aan duiding geworden voor België, Nederland en Luxemburg. Maar het is geen econo mische unie, zoals men die zich al zoveel jaren geleden, in oorlogstijd, had voorge steld en zoals men ook heeft nagestreefd in nog langduriger onderhandelingen dan die over het Plan-Schuman. De Belgen en wij hebben geen aanleiding om ons op de borst te slaan en tot Fransen en Duitsers te zeg gen: ziet naar ons, wij hebben iets tot stand gebracht dat gij door uw tegenstellingen in belangen niet hebt kunnen bereiken. Het is hier vaak eerder gezegd en het nioet herhaald worden, nu de gebeurtenis sen liet opnieuw bewijzen: men kan geen ingrijpende internationale economische samenwerking, die tot offers noopt, berei ken als men niet eerst politieke eenheid bereikt heeft. Ten aanzien van Duitsland is dat wel heel duidelijk. Sinds lang weten wij, dat de Duitse geestesgesteldheid niet vrij van minderwaardigheids-gevoelens is: Duitsland heeft zich altijd achtergesteld gevoeld in Europa en dit heeft zijn her haalde pogingen, om met geweld de macht te veroveren, beïnvloed. Na de oorlog, die de splitsing van het Duitse Rijk en de mi litaire bezetting bracht die de Duitser als een nieuwe vernedering moet voelen, al vinden wij in het Westen haar nog zozeer „verdiend" kwam in de andere landen moeizaam het inzicht, dat men West- Europa tot eenheid moest brengen. Wat lag nu meer voor de hand dan daarin West- Duitsland op te nemen, het in de Federale ünie volkomen gelijkgerechtigdheid met de andere deelnemende staten te geven en het dus de onmiskenbare waarborg te ver schaffen dat het niet meer achtergesteld zou zijn? Dit zou de oude strijdbijl doen begraven en bovendien een door arbeids kracht en bekwaamheid belangrijke part ner aan het Verenigde Europa toevoegen. Dat men in Duitsland dit plan toejuichte bleek spoedig genoeg. Er ontstond, ook onder de jeugd, een sterke beweging voor deelneming aan een Europese Federale Unie. Daarop kwam de ene teleurstelling na de andere. De Engelsen wilden niet meedoen en dit was voor de anderen vol doende aanleiding om naar gemakkelijker wegen ter integratie van Europa te gaan zoeken. Gemakkelijker wegen want tegen afstand van een deel van hun zoge naamde souvereiniteit aan een boven nationaal politiek gezag zagen de politici meer op dan tegen het onderhandelen over ingewikkelde economische overeenkomsten. Voor het eerste was een koen, moedig be sluit nodig. Men moest er een sprong voor wagen, zoals het in de loop der jaren hier zo vaak is genoemd. Men moest er over geleverde begrippen omtrent staatkundige verhoudingen voor prijsgeven en er een zelfoverwinning bij behalen. Economische onderhandelingen evenwel kon men rek- 'en' Ze zouden ingewikkeld worden maar men kon nog altijd zien. Och, het is men selijk bekeken gemakkelijk verklaarbaar. tt«- n"e-rd beweerd dat in een Federale pn Ur ui - teve(3 invloed zou hebben j. m'J zelden zo verbaasd over een u tiatmg van politieke zijde. Want wie kon ..jmoedig denken over de wijze, waarop w „A Zlcb zou gaan ontwikkelen als men?'6 m 6611 Pederale Unie werd opgeno- JIe!!!U: Parijs vreest dat het Rian Schu- nipt'„ en§ens toch al verzwakt, helemaal hp.-,» j61' stand zal komen en geeft Halbad6-- -^' ^'.upi) von Bohlen und Ommekeer in de Koreaanse oorlog oorW-ea Z,Ün mec'ewerkers, eertijds als lZmlSdadl.gers veroordeeld, zijn vrij- daf -zi-!n onSetwijfeld van mening wel m lndu?triëlen tegen de Fransen Wel rm i,„„ legen ue r ransen weein»7 De enthousiaste Duitse be- line i :°°^ad-ale Unie is in teleurstel- Ik S f" or wiens schuld? is tenS 'k duideliJk ben geweest. Er voor de lteanog tijd om zicb te bezinnen - °r de anderen. Waaronder: wij. R. P. aan de Hnl^i^k?,rRotterdamse Eloyd heeft dScht te Hamburg oP- vrachtschfn e bouw van een motor- ■10.500 tori,een draagvermogen van worden ,dat in Juni 1952 moet P^agiersaccomnH r 1Jgt een eenvoudige 5 «saccomodatie voor twaalf personen. Belga's correspondent meldt uit Korea: Begin Februari zijn de gevechten in Korea op ruimere schaal hervat. Aan de rust, die op het einde van de maand Januari op het Westelijke front werd waargenomen, is een einde gekomen. Dit valt samen met een verbetering van de temperatuur, die echter naar verwacht wordt, slechts tijdelijk zal zijn. De Chinezen en de Noord-Koreanen heb ben gepoogd opnieuw het initiatief tot de krijgsverrichtingen in handen te nemen door strijdkrachten en strijdmiddelen te gebruiken, die het hun verleden maand ongetwijfeld mogelijk zouden hebben ge maakt aanzienlijke terreinwinst te beha len. De omstandigheden, waarin de oorlog in Korea verloopt, schijnen zich echter eens te meer grondig te hebben gewijzigd, e.n dit om verscheidene redenen, die voor het merendeel van psychologische aard zijn. De Chinese strijdkrachten, waarvan de getalsterkte veel geringer is dan aan vankelijk ten tijde van hun opmars naar Pjonjang en Seoel, was gemeld, hebben het zwaar te verduren gehad in de laatste weken. Zij zijn meedogenloos bestookt door de geallieerde luchtmacht, die vol komen heer en meester is in de lucht. Ook het ontbreken van gezondheidsdiensten doet zich in de Chinese legers zwaar gevoelen. Onder de Chinezen worden talrijke geval len van vlektyphus gesignaleerd. Het feit dat ook Europese en Turkse vrijwilligerseenheden op het front zijn aan gevoerd, is voor de Amerikanen een stimu lans geweest die een gunstige uitwerking op het moreel van de troepen heeft gehad. Zonder ons in het minst aan een verge lijking tussen de waarde van de Ameri kaanse en de Europese soldaten te wagen, is het niettemin waar dat bataljons, die uitsluitend uit vrijwilligers zijn samenge steld, bewijzen meer fut te bezitten dan eenheden, samengesteld uit dienstplich tigen, hoe goed deze ook zijn bewapend. Het heeft op de Amerikanen grote in druk gemaakt te zien, hoe de Grieken zonder de minste moeite de bergen opgaan, hoe Fransen en Turken er met de bajonet op los gaan en hoe de Nederlanders de Noord-Koreaanse guerillastrijders achter volgen, zonder er maar in het minst op te letten dat zij soms aan alle zijden door hen waren omringd. De Amerikaanse bladen nebben reeds ruim gewag gemaakt van al deze heldenfeiten. Deze toestand heeft er ruimschoots toe bijgedragen de legende van de onoverwinnelijkheid van de. Chinese infanterie de kop in te drukken. Het wil ons voorkomen, dat het UNO-opperbevel de getalsterkte en de macht van de zich in Korea bevindende Chinezen gedurende geruime tijd heeft overdreven. Thans is daaraan een einde gemaakt. De UNO-strijdkrachten, die bestaan uit eenheden van dertien landen, hebben thans geen angst meer voor de Chinezen. Deze ommekeer is van het allergrootste belang, omdat hij zich voordoet juist op het ogen blik dat de Chinezen met een inzinking te kampen hebben en hun materiële moeilijk heden sterk zijn toegenomen. In de sector aan de Oostkust van Korea zijn drie Noord-Koreaanse bataljons, die om Kangnoeng hevige tegenstand hebben geboden aan een Zuid-Koreaanse opmars, „gedurende de nacht verdwenen", tenge volge waarvan de Zuid-Koreanen naar believen konden oprukken, aldus een com muniqué van het achtste leger. Zij trokken Kangnoeng binnen en bevin den zich thans op 28 km. van de 38ste breedtegraad. Op het Westelijke front stootten tanks ten Noorden van Anjang door tot op 5 kilometer van de rivier de Han en 7 kilo meter van Seoél. Een andere speerpunt, die uit de geal lieerde linies naar het Westen doorstootte, bereikte een punt op 9 km. van de haven Intsjon, alvorens terug te trekken. Zeven-en-dertig soldaten van de ver bonden troepen kwamen Vrijdagochtend de Amerikaanse linies binnengewandeld. De mannen 16 Amerikanen, 15 Zuid- Koreanen en 6 Britten waren allen in de laatste twee maanden gevangen geno men. Zij waren goed gevoed, goed gekleed en gezond. Zij verklaarden te zijn geselecteerd uit honderden andere krijgsgevangenen en gedurende drie weken een communisti sche theoretische opleiding te hebben ont vangen, waarna zij werden vrijgelaten. De „Evertsen" in actie De verbonden vloot, waaronder de Ne derlandse to rpedoböot jager „Evertsen", heeft Donderdag bijna 800 granaten afge vuurd op verbindingslijnen en concentra ties in het gebied van Intsjon en Seoel. Verliezen Het Amerikaanse leger heeft te Washing ton verklaard, dat de verliezen aan doden en gewonden der Noordelijken in de Ko reaanse oorlog volgens schatting tot nu toe meer dan 525.000 man bedragen. Deze cijfers hebben betrekking op een periode van zeven maanden, eindigend 25 Januari. De Noord-Koreaanse verliezen worden geschat op bijna 400.000 man, onder wie ruim 250.000 doden en gewonden cn 136.548 krijgsgevangenen. De Chinese verliezen worden geschat op ruim 130.000 man, onder wie 616 krijgs gevangenen. Een belangrijk contingent ervaren Ame rikaanse soldaten zal naar Korea worden gezonden. Generaal MacArthur heeft hier om gevraagd, aldus heeft generaal Mark Clark, chef van het landleger, op een pers conferentie medegedeeld. BONN, (van de speciale A.N.P.-corres pondent). De federatie van vakvereni gingen in West-Duitsland heeft in een te legram aan de regering te Bonn verzocht tegenover de geallieerden en de partner- landen van het Sehumanplan te blijven slaan op een behoud van de centrale ver koop-organisatie voor kolen van het Ruhr gebied. Ook de directie en de adviesraad van het Duitse kolenmijnbeheer hebben het standpunt ingenomen, dat Duitsland het Sehumanplan niet kan tekenen zo lang het in deze kwestie de Duitse vrijheid be perkt. Men vreest in het Ruhrgebied, dal een invoering van een vrije concurrentie in de kolenverkoop bedenkelijke gevolgen zou kunnen hebben en zou kunnen leiden tot het stilleggen van niet rendabele mijnen. De zeer uiteenlopende geologische omstan digheden der Duitse mijnen maken het naar Duitse opvatting noodzakelijk, de .sedert vele jaren bestaande gemeenschappelijke verkoop te handhaven. Bovendien luidt het Duitse argument, dat de cloor het Duitse mijnbeheer uitgewerkte plannen voor een nieuwe organisatie van de industrie- voor het Ruhrgebied, waarover sedert kort een vérgaande mate van overeenstemming met de geallieerden is bereikt, gebaseerd was op het behoud der verkoopcentrale. LONDEN, (Reuter). De motie van wantrouwen der Britse conservatieven te gen het beleid der socialistische regering inzake de vleesvoorziening is met 306 tegen 298 stemmen verworpen. De zeven aanwezige liberale Lagerhuis leden stemden met de conservatieven mee. Daar de regering Woensdagavond een meerderheid van tien stemmen had be haald, had zij het Donderdagavond niet nodig geacht twee der ziekste socialisti sche Lagerhuisleden aan de stemming te doen deelnemen, waardoor haar meerder heid met twee stemmen was geslonken. De minister van Financiën Gaitskell was de laatste spreker van de regering. Tijdens zijn toespraak ontstond rumoer. Zijn ant woorden op de beschuldigingen der oppo sitie werden met een daverend gelach ont vangen. Ook werd er geïnterrumpeerd, waarop de socialistische Lagerhuisleden luidkeels van hun afkeuring blijk gaven. Gaitskell bleef doorspreken, schreeuwde, waar dit noodzakelijk was en sloeg met zijn vuisten op tafel, wanneer hij de aan dacht der leden voor punten uit zijn betoog opeiste. Gaitskell zeide dat de socalistische rege ring „volkomen bereid is" om verder met de Argentijnse autoriteiten waarmede zij zich reeds opnieuw in verbinding heeft gesteld te onderhandelen. Hij verde digde het regeringsstelsel om aankopen in het groot te verrichten, „daar er anders een vrije markt zou ontstaan en de pro ducten bij de hoogste bieder zouden ko men". Engeland beeft overeenkomsten met Australië en Nieuw-Zeeland gesloten, waarbij het vlees krijgt tegen prijzen van zeventig tot tachtig pond sterling per ton. Doch deze zelfde dominions verkopen vlees in kleinere hoeveelheden aan de Verenigde Staten en krijgen daarvoor om gerekend per ton, ongeveer driehonderd poncl sterling. Argentinië vroeg Engeland 140 pond sterling per ton vlees. De Britse regering vond deze prijs te hoog. De president van de civiele kamer van de Leeuwarder rechtbank heeft een voor lopig uitstel van 14 dagen verleend in de zaak P. de Boer uit Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie Invaliden. Lagere straf voor Brabander in hoger beroep opgelegd De twee en zestig-jarige Brabantse ma chinebankwerker J. M. D. die in Maart van het vorig jaar tevergeefs trachtte de kluis te forceren in het gebouw van de gemeente ontvanger te Velsen, is vanmorgen door het Amsterdams gerechtshof tot 3Va jaar ge vangenisstraf veroordeeld met aftrek van het gehele voorarrest. De Haarlemse Recht bank had hem in eerste instantie vijf jaar opgelegd. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal mr. J. Hoeffelman een gevangenisstraf van vier jaar. De man had getracht ditmaal de dans te ontspringen door hardnekkig te blijven ontkennen. Hij was n.l. niet op heterdaad betrapt, doch buiten het gebouw aange troffen door een agent. In hoger beroep voor het hof legde hij wel een bekentenis af. Hij verklaarde zijn poging tot braak door aan te voeren, dat hij van de belas tingen een aanslag had ontvangen van 21.000.naar hij zeide in verband met een kleine erfenis en bovendien naar alle waanschijnlijkheid, omdat de fiscus aan nam, dat D. wel een flink bedrag zou heb ben verdiend aan smokkelen tijdens de na oorlogse jaren. „Als zij dan beslist die 21 rode ruggen willen hebben", zo had Sjefke geredeneerd, „dan zal ik die wel even bij een van zijn eigen onderafdelingen voor hem gaan halen". Met ingang van 1 Maart is belast met de functie van commandant Zeemacht Neder land schout bij nacht C. W. Slot. Een aantal Nederlandse parlementsleden brengt op het ogenblik een bezoek aan de Engelse hoofdstad, waar zij gisteren in het Mansion House de gasten waren van de Lord Mayor. Op de foto: prof. mr. P. S. Gerbrandy bewondert de ambtsketen van de Lord Mayor van Londen. (ANP, Reuter en AFD). Op het con gres van de Partij van de Ax-beid te Rot- terdam heeft Milosj Vanek, afgevaardigde van de „Vrije Tsjeclxoslowaken", verklaai-d te weten, dat Clementis, de gewezen Tsje- choslowaakse minister van buitenlandse zaken, ziclx thans in Belgrado bevindt. Hij zeide dit in een toespraak tot het congres. Op desbetreffende vragen heeft het J oegoslavische regeringsvoorlichtingsbu- reau vex-klaard, dat men niet wist waar Clementis zich thans bevindt. „Bijgevolg kan het bureau niet bevestigend noch ontkennend op de vragen antwoorden", zo werd gezegd. Een woordvoerder van het Amerikaanse Hoge Commissariaat in Duitsland heeft eveneens gezegd niet te welen waar Cle mentis zich bevindt. Hij had geen inreis- vei'gunning verzocht en deze was ook niet verstrekt. FunctionaiTssen van de inlich tingendienst opperden de mogelijkheid, dat Clementis Duitsland „zwart" binnengeko men was en eveneens „clandestien" via Oostenrijk naar Joegoslavië was vertrok ken. Goed georganiseerd Te Wenen wordt bevestigd dat Clementis zich in Joegoslavië bevindt. In deze kringen die met de geschie- WÊÊÊÈÊMmmÊM Bij de Grote Bittermeren is men thans bezig met het graven en baggeren van een hulpkanaal naast het Suez-kanaal, waarin ook Hollandse firma's een groot aandeel hebben. Links het nieuwe hulpkanaal met op d,e achtergrond een Hollandse baggermolenrechts het oude kanaal. denis-Clementis van het begin af aan gelijk hebben gekregen zegt men dat Clemen tis per vliegtuig uit Bi-atislava naar Beie ren is uitgeweken. In Beieren werd hij opgevangen door vóór hem uitgeweken Slowaakse vrienden. Uit Beieren is Cle mentis met een gewone trein naar Oosten rijk gereisd. Daar hij alle mogelijke valse papieren, van Russische stempels voorzien, bij zich had, passeerde hij te En-ns, nabij Linz, zonder moeite de zönegrens, voordat zijn trein in Wenen aankwam, verliet hij deze, staple over in een auto, die op hem stond te wachten en reed door Stiermai-ken naar de Joegoslavische grens. Hij over schreed deze grens, reisde naar de plaats Abbazia, nam daar zijn intrek in villa „Victoria" cn deed vervolgens een beroep op maarschalk Tito om hem asyl te ver lenen. Clementis vertrok, volgens deze kringen, vorige week Donderdag yit Praag. Hij reisde via Brno naar Bratislava, waar hij werd ontvangen door zijn zwager dr. Okali. Deze had ervoor gezorgd dat een aan vier personen plaats biedend vliegtuig, met twee vliegers, persoonlijke vrienden van de voormalige Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, voor hem klaar stond. Zuivering De zuivcringsgolf in de boezem van de Tsjechoslowaakse communistische partij is voornamelijk gericht tegen de voorzitter van de ministerraad, Zapotockv, aldus heeft een geheime koerier van de ..Tsje choslowaakse nationale beweging" na terugkeer uit Praag te Münohen verklaard. Volgens de „Wiener Kurier" (het blad van de Amei'ikaanse bezettingsstrijdkrach ten), zouden generaal Sh'ica, commandant van Bratislava, Horvat, gewezen ambas sadeur van Tsjechoslowakije te Boedapest en mevrouw Palkova, afgevaai'digde in de nationale vergadering, Woensdag door de Tsjechoslowaakse politie zijn aangehouden. De „Wiener Kürier" voegt er aan toe, dat Margolias, Tsjechoslowaaks minister van buitenlandse handel, en Hrubis, hoofd van de afdeling handel met de Westelijke landen, geschorst zijn. „Truman wil dictatuur", zegt Taft De Amerikaanse republikeinse senator Taft verklaarde Donderdag in een rede voor de Senaat dat president Truman blijkbaar „regelrecht een eenvoudige dic tatuur verlangt" nu hij Amerikaanse troe pen wil inschakelen in het Atlantische leger. Taft bleef vasthouden aan zijn stand punt dat allereerst het Congres en niet de president een besluit zal nemen over het inschakelen van Amerikaanse strijdkrach ten in het Westelijke defensiecommando van generaal Eisenhower. (United Press).! Een Perzisch spreekwoord: Het is gemakkelijk kwaad met kwaad te vergelden. Als gij een man zijt, vergeld dan kwaad met goed. Alle inzittenden vermoedelijk verdronken Hedenmorgen is te Vlaardingen een grote hoeveelheid olie welke op het water van het Koningin Wilhelmina- kanaal dreef, in brand geraakt. Een brandweerauto met zes brandweerlie den, die zich naar de plaats des on- heils spoedde, geraakte te water door dat de chauffeur in de dichte rook- massa's die de brand ontwikkelde het zicht kwijtraakte. Op het ogenblik van het ter perse gaan van dit nummer was men nog aan het zoeken naar de te water geraakten. Het is vrijwel zeker dat zij alle zes verdronken zijn. Met de volgende schepen kan zeepost worden vei-zonden. De datums v/aarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: s.s. „Roebiah" (12 Februari); naar Nieuw Guinea: m.s. „Willemstad" (13 Fe bruari) en naar Suriname: m.s. „Helena" (22 Februari). DE KABINETSFORMATIE (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateurs hebben Donder dagmiddag een bespreking gehad met jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer over verschillende defensie kwesties, die de heer Tjarda als Neder lands vertegenwoordiger bij de Noord- Atlantische Raad in Londen behandelt. Hedenmorgen hebben de formateurs een bespreking gehad met mr. D. U. Stikker. Minister Stikker vertrok vanmiddag om half twee per trein naar Parijs, waar hij als voorzitter van de Organisatie voor Europese Samen wex-king besprekingen heeft te voeren. Zondag in de namiddag hoopt hij in Den Haag terug te keren. Aan te nemen valt dat zijn bezoek aan de for mateurs in het bijzonder samenhangt met overleg inzake de kabinetsformatie en dus natuurlijk ook over het programma dat de formateurs willen opstellen alvorens de Volgens hardnekkige geruchten, die in Londense politieke kringen de ronde doen, zal Ernest. Bevin aftreden als minister van Buitenlandse Zaken. Herbert Morrison, thans vice-premier, zou er in toegestemd hebben Bevins functie over te nemen. Reuter meldt, dat premier Attlee vandaag een bezoek aan minister Bevin zal brengen, als een van de eersten, die tot Bevin toe gelaten worden na diens ziekte. Bevin mag slechts enkele uren per dag op zijn. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft officieel de nieuwe geruchten over Bevins aftreden tegengesproken. Bevin zou „in de nabije toekomst" zijn post niet verlaten. In gewoonlijk welingelichte kringen zegt men dat Bevin, wiens herstel goed vooruitgaat, zo spoedig mogelijk zijn taak weer op zich zal nemen. Toen Bevin ziek werd verklaarde premier Attlee, dat hij geen plannen maakte om een opvolger aan te wijzen. In sommige kringen acht men het onredelijk dat de 70-jarige Bevin, wiens gezondheid het laatste jaar veel te wensen overlaat, verzocht zou worden zijn functie te blijven vervullen. Bevin is een autoriteit in de Labourbeweging en men is van mening, dat hij, als hij geheel hersteld is, op weinig oppositie zal stuiten en Attlee, die het ministerie van Buitenlandse Zaken van groot belang acht, zal naar men meent hem niet dan op eigen verzoek ver vangen. formatie haar beslag zou kunnen krijgen. Het gisteren door jhr. mr. A. W. L. Tjar da van Starkenborgh Stachouwer aan de formateurs gebrachte bezoek moet men niet zien als het bezoek van iemand van wie op het ogenblik gezegd kan worden, dat hij eventueel deel van het nieuwe kabinet zou uitmaken. Toch, zo durven wij verondex'stellcn, zal het bezoek wel met de formatie hebben samengehangen, namelijk met het te ontwerpen programma. Immers, als permanent vertegenwoordiger van de ministers van Buitenlandse Zaken bij de Noord-Atlantische Raad zal hij allicht aan de formateurs nog enige inlichtingen ver strekt kunnen hebben over defensievraag stukken in Amerika en in West-Europa, Dergelijke informaties kunnen voor de foi-- mateurs van belang zijn voordat zij defini tief de defensieparagraaf in hun program ma vaststellen. Anderzijds kan het nuttig zijn aan onze vertegenwoordiger bij de Noord-Atlantische Raad een beeld te geven van datgene wat men hier met betrekking tot de defensie van plan is. Niet vergeten mag worden dat er in het internationale milieu daarvoor begrijpelijkerwijs grote belangstelling bestaat. Een tweepersoons sportvliegtuig stortte gisteren neer op het dak van een huis in Rome. Het boorde zich door het dak heen naar de woonkamer van een kleermakers gezin waar op dat ogenblik echter niemand aanwezig was. De bestuurder van het toe stel die zich aan het oefenen was voor het behalen van zijn brevet, werd op slag ge dood. Zijn passagier, een 21-jarige student, werd levensgevaarlijk gewond. (United Press). Zeer binnenkort is een wettelijke maat regel te verwachten welke de gelegenheid tot het aanvangen met de studie in het Indisch recht opheft. De verenigde facul teiten van rechtsgeleerdheid en van lette ren en wijsbegeerte te Leiden, te Utrecht en te Amsterdam zullen met ingang van 17 Maart geen candidaatsexamen Indisch recht meer afnemen. Zij, die vóór die datum hun candidaatsexamen hebben af gelegd, kunnen nog tot uiterlijk December 1953 doctoraal examen doen. Een depressie, die vanmorgen in de buurt van het Nauw van Calais lag, trok met grote snelheid naar het Noord-Oosten. Hierdoor kwam ons land tijdelijk in voor de tijd. van het jaar zeer zachte lucht die via Frankrijk werd aange voerd. De gehele nacht ivist deze lucht zich boven Nederland te handhaven, waardoor de temperatuur bijna ?iergens beneden 10 graden is gekomen. Dit is voor een Februari-nacht een grote zeld zaamheid. Aan de achterzijde dringt nu echter koudere lucht ons land binnen waarin zich buien kunnen ontwikkelen die zich voornamelijk in storingen van het luchtdrukveld concentreren. O ONBEWOLKT 0LICHT BEW. 0 H.ALF BEW. ZWAAR 8EW. 0 GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTRÉGEN.' HAGEL BUIEN K ONWEER ?2TEWPEPATÜU5) IO05JSÖ9AAR. '•.';>;NSER5tAG- ••MÏGiaiSD' CENTRA. H HÖS'E- ÓRUK L CASE DRUK- SCHEIDINGSLIJN -FPONT-TUSSEN LUCHT VAN VELSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OIT TEKEN GEEFT DE -WINDRICHTING AAN- l£DERE HELE DWARSSTREEP IS.EEN WIND-, SNELHEID-VAN VIJF. METER FES SECONDE MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Langs de kust aanvankelijk nog krachtige, overi gens tot matig of zwak afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Lagere temperaturen, vooral des nachts. 10 Februari Zon op 8-07 uur, onder 17.43 uur. Maan op 9.28 uur, onder 23.14 uur. Hoog en laag water te IJmuïden Hoog en laag water te IJmuiden Vrijdag 9 Februari Hoog water: 5.54 en 18.08 uur. Zaterdag 10 Februari Hoog water: 6.33 en 18.45 uur. Laag water: 2.08 en 14.28 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1