Het Beverwijkse „Turnlust" kan op een roemruchte historie terugzien ZEEWEG i ■Clowntje Riek De Stille Wens PaSI precies j Agenda voor Beverwijk Jaarvergadering „Volksonderwijs" Zoontjes won in winter competitie van HOSC Finalisten bij „Sans Atout" bekend Plannen van „Koninginnedag" voor 30 April Velsen-Noord Hulppostkantoor komt aan de Wijkerstraatweg oor de kinderen IJmond I op weg naar het kampioenschap Watervliet I ontvangt kampioenspretendent Schilder Van Fucht bij V.G.Z. jubileerde DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 4 VEERTIG JAAR „GYM' „Stille in den landemet vele lauweren aan het vaandel De oudste Beverwijkse sportvereniging, de B.G.V. „Turnlust", herdenkt vandaag, 9 Februari, de dag dat zij 40 jaar geleden werd opgericht. Op 9 Februari 1911 ontstond er een fusie tussen twee turnverenigingen in Bever wijk. Reeds omstreeks 1895 bestond de oude B.G.V. en in 1910 kwam de vereni ging „Turnlust" er bij. Beide verenigingen leden echter in een plaats met enkele dui zenden inwoners een kwijnend bestaan en de besturen besloten tot fusie en zo ont stond de huidige B.G.V. „Turnlust". De heer C. Jongejans was de eerste voorzitter die de vereniging kende en hij had tevens de leiding over de ene herenafdeling, die de vereniging telde. Enkele maanden latei- kwam er al een dames- en adspiranten- afdeling bij. Men koos zich toen ook een directeur in de persoon van de heer B. J. Wieland Los, deze heeft van 19121946 de leiding in handen gehad. Er werd in die eerste jaren in het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Breestraat geturnd, op de plaats waar nu het Luxor-Theater staat en in 1926 werd het nieuwe turnlokaal aan het Moensplein in gebruik genomen. Veel medewerking ondervond men in de eerste jaren van het hoofd der school wijlen de heer J. van Lingen en van burgemees ter jhr. J. C. Strick van Linschoten. In de eerste jaren trad ook de heer C. Versteeg tot de vereniging toe; deze bekende turner van „Bato" uit Haarlem werd al gauw tot secretaris gekozen en is dit nu nog. „Turnlust" heeft toch weinig bestuurs- mutaties beleefd. Zo waren er in 40 jaar maar drie voorzitters: nl. de heren C. Jongejans, nu ere-voorzitter; Jb. Honig en de huidige voorzitter K. van Leeuwen die deze functie al 18 jaar bekleedt. In de loop der jaren ging de gymnastiek de boventoon voeren, maar bovendien be oefende men athletiek, wandelen, zwem men en nu ook volley-ball. Op het gebied der turnsport zijn er door Turnlust talrijke successen geboekt: me nigmaal werden leden der Beverwijkse vereniging in de keurcorpsen van de Ken- nemer Turnkring opgenomen en eenmaal smaakte een dames-lid het genoegen het kampioenschap van de K.T.K. te veroveren. De athletiek heeft Turnlust vele successen gebracht; omstreeks de jaren '36'39 had de Wijkervereniging een sterker atletiek vereniging die niet alleen in eigen omge ving triomfen vierde, maar namen als Van Geenhuizen, Schaap en Kluft zorgden er voor dat Turnlust zelfs enkele malen het K.N.G.V.-kampioenschap behaalde. Toch vormden de wedstrijden niet de grondslag van de vereniging, men be- ADVERTENTIE Nog steeds grote sortering in ZUIVER WOLLEN COSTUUMS tegen de oude prijzen Voorts een grote collectie Sportcolberts, Kamgaren pantalons, Jongens plusfours pakjes en regenkleding. Voor dames ontvingen wft popeline gabardine regenjassen Ziet onze etalage en wat U niet ziet vraagt dat binnen dus naar: ZEEWEG 236 Ons devies Kleding van A.L.C. past Vrijdag 9 Februari Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Tosca. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: De rode Donau. W.B. Theater, 8 uur: Guadalcanal. Zaterdag 10 Februari: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Tosca. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: De rode Donau. W.B. Theater, 8 uur: Guadalcanal. FEUILLETON schouwde ze terecht slechts als een middel om de lichamelijke ontwikkeling in zo groot mogelijke kring te propageren. In de laatste jaren heeft „Turnlust" weinig naar buiten van zich laten horen, ook al omdat men de athletiek als wed strijdsport nu grotendeels heeft laten varen. In besloten kring telt „Turnlust" echter vooral in K.T.K.-verband geducht mee. De leiding is thans in handen van de heren J. Sauer en J. B. Wolters, de vereniging telt tegen de 400 leden. De heer C. Versteeg maakt deel uit van het bestuur van de K.T.K. en wegens zijn grote verdiensten werd hem enkele jaren geleden het ere-lidmaatschap aangeboden. Het tegenwoordige Turnlust-bestuur be staat uit de heren K. van Leeuwen, voor zitter; C. Versteeg, secretaris; A. Schaap, penningmeester; mej. A. Hoogland en mej. M. Hommes, commissaressen en de heren G. Tabak en K. H. Leguit, commissarissen. Receptie en feest Het 40-jarig jubileum zal Zaterdag 10 Februari gevierd worden met een receptie in Terpsichore en een feestmiddag voor de adspiranten en feestavond voor dames en heren. Over enkele weken zullen de uitvoerin gen worden gehouden, die een jaarlijks hoogtepunt vormen in het leven der Be verwijkse Gymnastiekvereniging „Turn lust". ADVERTENTIE AUTORIJSCHOOL REiJM Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Gesprek over openbare scholenbouw In de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" werd Donderdagavond de jaarvergadering gehouden van de vereni ging „Volksonderwijs", afdeling Beverwijk. De voorzitter de heer H. D. Diedcrik open de deze bijeenkomst en betreurde dat de opkomst zo gering was. Plannen om te ko.- men tot samenwerking met de afdeling Velsen, IJmuiden en Santpoort werden in beraad gehouden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental tot 300 gestegen was, hetgeen hoofdzakelijk is gekomen door de tentoonstelling van vorig jaar Juni. De penningmeester de heer A. Schaap deelde mede, dat er een nadelig saldo was van 41.95, dat grotendeels te wijten is aan de te hoge afdracht aan het hoofdbestuur en de aankoop van propagandamaterialen. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren hoe het staat met de bouw van nieuwe openbare scholen. De voorzitter deelde mede dat het gemeentebestuur tot heden zwijgt over deze kwestie; er zijn echter be sprekingen aangevraagd. De periodiek af tredende heren A. Schaap en J. Visser wer den bij acclamatie herkozen. Tijdens de vergadering, welke zeer geanimeerd ver liep, kwam er zoveel ter tafel, dat van de rondvraag bijna geen gebruik gemaakt werd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Anna M., d. van L. Vosse en C. A. Comens; Maria, d. van J. Lodewijks en A. M. Heeremans; Marinus A. C„ z. van M. Korstanje en J. Berghuis; Antonia C., d. van J. J. Bood en G. C. Heesterbeek; Hendrikus A., z van W. Fr. Knijpers en R. Bruinen berg; Josephus P.. z. van P. J. v. Heese en M. P. Sponselee; Cornelis, z. van D. Holman en A. Arenthals; Gemma Cl. W., d. van W. H. Jansen en G. M. Haverkort; Cornelia N„ d. van J. A. J. v. d. Horst en J. J. Klinkha mer; Cornelis S. A., z. van C. A. Klous en M. Verdonk; Johannes Fr., z. van J. Fr. Doesburg en A. Druijver; Carla, d. van J. Klootwijk en C. A. P. Hoogmoed; Agatha Th., d. van Th. A. de Wildt en C. M. van Duivenvoorde: Ernst G., z. van D. Koster en M. Korf. ONDERTROUWD: J. Inpijn en A. Visser; M. de Jong en A. van Zutphen; C. van den Berg en W. M. Th. Welboren. GETROUWD: B. W. Tromp en P. J. Rum- ping; J. Foekerts en M. Smit; P. J. Haver en W. M. Gooijer; A. Duineveld en J. v. Egmond; G. Hofma en Fr. J. v. Etten. OVERLEDEN: Ch. L. Schelfaut, 72 j„ we duwnaar van M. L. de Poorter; J. Arisz, 88 j,. geh. met Br. v. Berkum; M. A. Randshuizen, 68 j„ geh. met W. Konijn; S. A. de Wit, 73 j., wed. van W. v. Zutphen; A. v. Zutphen, 75 j., geh. met C. v. d. Laan; Fr. Heine, 72 j„ gehuwd met J. Zonjee; E. Hartemink, 79 j., geh. met C. Teeling; P. v. Keulen. 54 j„ ge huwd met S. J. Vermeren; H. P. Jansen, 69 j., wed. van W. Steenwijk; H. Chr. Pommee, 87 j.. wed. van J. M. Slewe. In het Statenhuis aan de Velserweg heeft J. Zoontjes ook Woensdagavond bij de wedstrijden om het clubkampioenschap van de Hoogovenschaakclub weer gewon nen. Deze maal werd H. Steeman verslagen en het ziet er naar uit dat Zoontjes zijn clubkampioenschap zal prolongeren. De uitslagen luidden: Afdeling I: Ir. E. F. PeltzerP. Zwart Vi» Th. SpijkerA. P. de Bruin afgebroken, J. ZoontjesH. Steeman 10. Afdeling II: M. Soeteman ir. L. H. Derks afgebroken, P. Zeilstra P. A. Veldheer 1—0, P. Hart—J. Groot 10, P. HoopeJ. Beentjes 10, J. Been tjesP. Hoope 01. Afdeling III: I-I. de VriesG. Schouten 10, M. Woerdeman P. Bos 10, P. SiebersJ. Schmits Vzr D. OortJ. A. Rodenberg 01, P. H. Jan senA. de Vries Vz- Afdeling IV: C. J. AffourtitK. Comis 01, C. ZoonJ. Bennink '/2V2. E. RijkenH. Steeman afgebroken. De finalisten voor het clubkampioenschap van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" zijn na een laatste voorwedstrijd, welke Woensdagavond in het „Witte Kruis" badhuis werd gespeeld, bekend geworden. De acht paren zullen in een vijftal wed strijden volgens het Howell-systeem uit maken wie op het clubkampioenschap in de hoogste afdeling beslag zal leggen. De finalisten zijn de heren: Tabak Hoogeboom, BraamStiphout, BosBloe- mendaal, W. en G. de Boer, BoomBlom, Van der LindenHoogeboom, Geldermans Van Zutphen en De KruyfHoogeboom. De voornaamste uitslagen van Woensdag avond luidden: Groep 27: 1. heren v. d. LindenHoo geboom 38% mp. 2. heren KrabTabak 37% mp. 3. heren ZandbergenSchaafsma 37 mp. 4. heer en mevrouw v. d. Capelle 35 mp. 5. dames BraamTabak 29% mp. Groep 36: 1. heren De KruyfHooge boom 40 mp. 2. heren StalzDe Laleyne 36% mp. 3. dames HamelSchaafsma 35 mp. 4. heren GrootPlooij 33 mp. 5. heren HijmanZoontjes 29% mp. Groep 45: 1. heren GeldermansVan Zutphen 40 mp. 2. heren SpruitBakker 37 mp. 3. heren W. en G. de Boer 36 mp. 4. heer en mevrouw Thomas 34% mp. 5. heren GrootVan Groningen Sr. 32% mp. Groep 810: 1. heren BosBloemen daal 38 mp. 2. heren TabakHoogeboom 36% mp. 3. heren TandVan Essen 32 mp. 4. heren KlesserSchaafsma Sr. 31 mp. 5. heren HilbertsSteenbergen 30 mp. JAARVERGADERING „KATHOLIEKE ARBEIDERSVROUWEN" In de bovenzaal van het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat werd Woensdagavond de jaarvergadering van de Beverwijkse Katholieke Arbeidersvrouwen gehouden, welke druk bezocht was. De presidente, mevrouw J. v. Zutfen, opende de bijeen komst en deelde mede dat mej. Stringa, die op deze avond zou spreken, wegens ziekte verhinderd was. Mej. A. v. d. Kolk, penningmeesteresse, liet weten dat er een voordelig saldo van f 47.21 in kas is. Voor de bestuursverkiezing was alleen candidate de oude presidente en zij is met een grote meerderheid van stemmen herkozen. Hier na sprak de geestelijke adviseur, kapelaan J. Jansen, nog enkele woorden over de vasten. Deze tijd van ontzegging en beheer sing noemde hij voor de jeugd „een goede training". Tot slot wekte de geestelijke de moeders op het voorbeeld aan de jeugd te geven, hetgeen voor de kinderen een leid draad kan zijn voor hun latere leven. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Donderdagavond is de jaarvergadering in hotel „Parkzicht" van de vereniging „Koninginnedag" gehouden. De voorzitter de heer H. v. d. Berg memoreerde in zijn openingswoord het grote verlies in de persoon van de onlangs overleden secreta ris de heer A. C. v. d. Giessen. Hij was een stuwende kracht voor de vereniging en een groot vriend van de Beverwijkse kinderen. De heer D. Koger, penningmeester, en plaatsvervangend secretaris betreurde het dat het ledental terug was gelopen tot 851 terwijl het er in 1949 nog ruim 1000 waren. Hij toonde zich verbaasd over het feit dat Beverwijk steeds meer inwoners gaat tel len en het ledental steeds terug loopt. Hier moet krachtig worden ingegrepen aldus de heer v. d. Berg cn men zal over moeten gaan tot een grote ledenwerfactie. In kas is nog f 431,12 aanwezig. De subsidie van de gemeente bedroeg van het afgelopen jaar f 800. Van gemeen tewege is bekend gemaakt dat ook dit jaar weer hetzelfde bedrag zal worden gegeven. De heren A. Toeset en J. de Jager zagen zich gekozen als kascontrölecommissie. De periodiek aftredende heren H. v. d. Berg, voorzitter en F. J. Frölich, bestuurslid, werden bij acclamatie herkozen. Tot be stuursleden werden nog gekozen de heren J. C. Muyen, A. de Kuiter en Beers. Feestelijkheden op Koninginnedag De feestelijkheden op 30 April zullen ongeveer hetzelfde verloop hebben als ver leden jaar. Men zal nog nader overwegen of er meer spelen voor ouderen op straat georganiseerd kunnen worden. Het ligt in elk geval wel in de bedoeling om na af loop van de feestelijkheden een grote pro menade te houden naar het Parkeerter rein cn daar een stoelendans te organiseren waar de heren dan als „stoelen" zullen fungeren. GESLAAGDEN De heer C. Mak uit Beverwijk slaagde voor het candidaatsexamen theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De heer W. J. Bremmers slaagde aan de uni versiteit te Leiden voor het candidaats examen geneeskunde. De opheffing van het postagentschap aan de Meerweidenlaan per 31 October 1950 is voor de P.T.T. aanleiding geworden, weer een hulppostkantoor in dit deel der ge meente te vestigen. Dit mag voor een groot deel worden toegeschreven aan de activi teit van de Vereniging „Velsen-Noord Vooruit", wier voorzitter-secretaris, de heer J. W. L. Scherpenhuizen een aardig succes heeft weten toe te voegen aan de reeds behaalde resultaten. Het hulppostkantoor wordt gevestigd aan de Wijkerstraatweg 209, welk perceel ongetwijfeld niet meer centraal had kun nen liggen dan thans het geval is. Want de grootste woninguitbreiding van „Noord" voltrekt zich rond dit gedeelte van de Wij kerstraatweg. Alleen voor de bewoners van de omgeving Corverslaan komt het hulp postkantoor wat verder weg dan vroeger. Zij zullen dit echter meer prefereren dan veen wandeling naai- Beverwijk met alle narigheid van wachten voor de „immer" gesloten spooroverweg op de V/ijkerstraat weg. Naar wij vernemen zal de heer C. Nieu- wenhuizen, in wiens woning het kantoor wordt ingericht en die reeds verschillende jaren als postbode onder het kantoor Be verwijk fungeert, tot kantoorhouder wor den benoemd. Ja, dat was 'n leuk gezicht daar boven op die hoge torenTelkens ontdekten ze weer wat anders en dan wezen ze 't elkaar aan. En de zon scheen zo aardig op de rode en blauwe daken van Speelgoedstad, terwijl ze de mensen daar beneden zagen lopen en rijden. „Kijk, Bunkie!", riep Rick opeens. Daar op het dak van oom Tripjes huis zit 'n bromvlieg met 'n lam pootje!" Bunkie keek langs Rick heen. „Ik zie niks!", zei hij. „Nou. Bunkievlieg je er even in!", riep Oepoetie. Toen schaterden Rick en Oepoetie 't allebei uit. En toen lachte Bunkie mee, want hij begreep, dat hij zich had laten beetnemen. Maar toen Rick even later weer iets riep, dacht Bunkie, dat hij weer er tussen ge nomen werd. „Zie je weer 'n bromvlieg?", vroeg hij. „Nee!", riep Rick. „Mijn muts is afgewaaid! Daat gaat-ie!" In Eindhoven is voor de eerste maal in ons land een directe televisieuitzending uil een theater gegeven. Uitgezonden werd het vastenavond-variété van Faveur in d? Philips-schouwburg. Drie televisie-camera's waren opgesteld: twee op het balcon- voorzien van telelenzen en één tussen de coulissen. Foto boven: een beeld tijdens de uitzending; in het midden, op de achtergrond, de televisie-camera. Foto onder: Een kijkje in de huiskamer van de gelukkige bezitter van een televisietoestel: op hef scherm de Annabella's, een der nummers van het uitgezonden variété. Het eerste herenelftal van de handbal vereniging „IJmond" blijkt na de tien ge speelde en gewonnen wedstrijden met 105 doelpunten voor, erg veel zin te hebben in het kampioenschap. Dat ziet er voor Vlug en Vaardig in de Wieringermeer, waarheen de IJmonders trekken, niet erg hoppvol uit, want de Velsense spelers zullen natuurlijk graag hun ongeslagen record willen hand haven. IJmond I vertrekt met de heren J. Böhm; L. Aptroot en P. Rens; K. Schi'k, J. Joosten en P. de Waal; K. Sauer, H. Nabben, B. Hofman, H. Garritsen en P. Scheerman. De IJmond-elftallen 2 en 3 van de heren gaan op bezoek bij respectievelijk Tonegido 2 en 3 in Haarlem, waar voor beide ploegen van Velsen-Noord winstkansen zijn. Voor de IJmond-damesploegen zijn vast gesteld IJmond 2HOC 2 en Concordia 3 IJmond 4. Voor het eerste twaalftal van de korfbal vereniging „Watervliet" wordt het Zondag op eigen veld een moeilijke taak om zich de bezoekende kampioenspretendent DED I uit Amsterdam van het lijf te houden. De Amsterdammers gaan met tien gespeelde en gewonnen wedstrijden fier aan de kop van de ranglijst der tweede klasse K.N.K.B. en hebben als grootste concurrenten ZKV en Olympia. Eerstgenoemde ploeg heeft 12 punten uit acht wedstrijden en de tweede 13 uit tien. Watervliet neemt met 12 wed strijden en 11 punten de vierde plaats in. Indien de groen-gelen de onderste rang- lijst-regionen willen ontwijken zullen er meer winstpunten moeten komen. Mis schien is een eerste verrassing voor DED op „Watervliet" niet? uitgesloten. Watervliet I verschijnt met de dames T. Gieze, R. Weymar, C. Broeksma, D. Schel ling, T. Waagmeester, S. Meyer en de heren H. Gieze, R. Velthuys, F. Möhlmann, J. Broeksma, F. Vos en W. Berghuis. De stand in de 2de klasse K.N.K.B. is thans: D. E. D10 10 0 Olympia 10 6 1 Z. K. V8 6 0 Watervliet12 4 3 Oosterkwartier 9 5 0 Groen Geel 10 4 2 Zwaluwen 10 2 2 Sport Vereent 11 3 0 Victoria12 1 2 0 82—25 20 3 46—28 13 37—29 12 3941 U 48—31 10 39—41 10 29—44 6 8 28—60 6 9 17—56 4 Watervliet 2 gaat naar Allen Weerbaar 2 te Amsterdam om te trachten zich door puntenwinst wat veiliger te stellen, want behalve deze wedstrijd wachten nog vier volgende uitwedstrijden, waarvoor nog een reis naar Utrecht moet worden onderno men. Tegen Allen Weerbaar is winst mo gelijk als van het begin af flink wordt aan gepakt en de beste aanval het spel begint. Watervliet 2 vertrekt met de dames J. Kluft, G. Kluft, B. Koet, M. Demmers, H. Voerman, S. de Jong en de heren A. de De heer E. van Fucht, eerste schilder bij de bouwafdeling van Van Gelder Zonet N.V. Papierfabrieken, heeft Donderdag te: gelegenheid van zijn vijf-en-twintigjarig arbeidsjubileum veel waardering ontmoet Het hele personeel van de bouwafdelin? was daarvan getuige in de feestelijk ver sierde tekenkamer, waar de jubilaris, die vergezeld was van echtgenote en dochter, verschillende toespraken kreeg aan te horen. De bedrijfschef, de heer P. J. Elmers, noemde het schildersvak bij een papier fabriek niet het gemakkelijkste werk. De heer Elmers schetste de jubilaris als een goede kameraad voor zijn collega's en ah een man, die ook bij zijn superieuren wordt gewaardeerd. Tenslotte merkte de chef no? op, dat het teamwerk van de schilders van hoog gehalte was. In een geestig film-rijm liet de heerN. Hazenberg in de vorm van een door de collega's „samengesteld draaiboek" de ge beurtenissen uit het leven van de jubilaris aan het gehoor voorbij hekken. De vele komische noten daarin aangebracht ge waagden van de decoratieve talenten en de knutsel- en schilderhobby van de jubi laris. Dat enkele collega's er op een nette manier werden „doorgehaald" vermaakte de aanwezigen nog meer. Namens het gehele bouwpersoneel sprak de heer A. Boon over de erkenning als arbeider en als mens bij een jubileum viering, waardoor men zich weet opgeno men in de bedrijfsgemeensChap en waarin de heer Van Fucht een goede plaats in neemt. Na te hebben herinnerd aan de overgang van de jubilaris van particulier- naar fabrieksschilder, zeide de heer Boon, dat op het werk van de jubilaris het vak stempel ligt. Ook namens de Ghr. Fabrieks- en Transportarbeiders Bond bood de heer Boon gelukwensen aan. Tenslotte was het collega W. van Zalin- ge, die met een korte inleiding namens ce bouwafdeling de heer Van Fucht prachtig armbandhorloge aanbood en me vrouw Van Fucht kreeg een mooie plant De jubilaris, kennelijk getroffen door deze huldiging, dankte voor deze mooiste dag in 25 jaar bij Van Gelder. Tevoren was de jubilaris ontvangen op het directiekantoor, waar de heer ir. B Verdoorn, fabrieksdirecteur, in aanwezig heid van de heer P. J. Elmers, gelukwensen aanbood met overhandiging van de ge bruikelijke enveloppe en schriftelijke feli citatie van de hoofddirectie. Vries, T. Heistra, E. van Lange, J. Stenvers, H. Mol en N. N. De overige wedstrijden voor de Groen- Gelen, die alle van belang zijn voor betreffende twaalftallen, zijn: Watervliet 3 tegen Animo Ready 2; Haar lem 2 tegen Watervliet 4 en Watervliet 6 tegen Haarlem 4. Voor de adspiranten zijn vastgesteld Watervliet AOosthoek A en Oosthoek D Watervliet B. 8) Plotseling kreeg Marigold een ingeving en belde het St. Anthony's Ziekenhuis op. David had haar ongeveer een week gele den geschreven, dat hij naar Londen zou komen en dat hij hen zo spoedig mogelijk zou komen opzoeken. Hij was echter nog steeds niet gekomen. Ofschoon Marigold zijn afwezigheid niet betreurd had, ver langde zij ernaar met iemand te praten, met iemand, die zij het goede nieuws kon vertellen. Tenslotte kreeg zij verbinding met David. Hij leek ademloos te zijn, alsof hij hard had gelopen. „Hallo." „Hallo, David, Marigold hier." „Marigold! Ik had niet het minste ver moeden, dat jij het zou zijn. Hoe gaat het met je en wat spook je uit? Ik hoop, dat ik vanavond jullie mag komen opzoeken." „Waarom heb je dat niet eerder ge daan?" „Ik had het afschuwelijk druk. Er was zoveel te regelen en wij hebben hier mo menteel een tekort aan personeel. Ik ben nog geen avond vrij geweest. Maar van avond heb ik niets te doen. Ik wil alles van je horen, alles wat je gedaan hebt." „Ik heb een baantje!" „Prachtig! Wat is het?" „Mannequin bij Michael Serrell". David floot. „Je zoekt het hoog, hè?" „Alleen het beste is goed genoeg", lachte Marigold. „Betaalt het goed?" „Niet zo slecht." Er heerste een korte stilte en toen zei David: „Marigold, heb je me niet gemist?" Marigold aarzelde een ogenblikje en be sloot toen voor een enkele keer vriende lijk-te zijn. „Ja, toch wel", loog ze. „Dat is prachtig! Ik heb je verschrikke lijk gemist. Ik heb steeds aan je gedacht sedert je weg bent gegaan". „Nu, wij zullen je vanavond dus zien", zei Marigold abrupt. „Tot vanavond, David." Zij wachtte nauwelijks op zijn antwoord en hing op. Zij wandelde rustig door de stille straten totdat zij bij de rivier kwam. Zij ging over het muurtje hangen en keek naar het blinkende water. Kleine bootjes voeren de rivier op en af. „Dit is Londen", dacht ze. „Ik heb al enigszins vaste grond onder mijn voeten, maar ik wil meer, nog veel meer. Ik wil een succes worden, ik wil iémand wor den Zij wierp haar hoofd naar achteren en keek naar de blauwe lucht. „De hemel is de grens", fluisterde ze en lachte om zichzelf. Zij was goed gehumeurd die avond, toen David kwam. Peter was ook gekomen om het resultaat van zijn briefje te horen en, zoals Sally zei, de kamer puilde uit van de mensen, maar het was in ieder geval gezellig. „Vertel mij van A tot Z over alles", beval David. Hij keek wantrouwend naar Peter, nadat hij aan hem was voorgesteld, alsof zij het vervelend vond, dat een „vreemde" zo goed met de drie meisjes optrok, die hij reeds sedert hun kinderjaren kende. Marigold en Anne wilden beiden tege lijkertijd gaan praten, maar Marigold won natuurlijk. Zij begon haar vex-haal, het gesprek met Nadine Sloe enigszins overdrijvende om het belangwekkender te doen klinken. „Waarom vertelde je me niet, Peter, dat zij verliefd op je is?" „Omdat zij het niet is", antwoordde Peter. „Nonsens!", sprak Marigold tegen. „Zij zou zich zo niet gedragen hebben indien zij niet weg van je was. Ik verwacht ze ker, dat zij haar best zal doen mij eruit te gooien zodat zij jou kan vertellen, hoe verschrikkelijk ik was". Peter keek een beetje nijdig. „Ik ken Nadine al jaren", zei hij, „en indien zij jou onvriendelijk behandelt, zal ik haar daarover behoorlijk wat zeggen." „Ik ben er zeker van, dat niemand lang nijdig op Marigold kan zijn", merkte Sally vriendelijk op en David glimlachte, alsof zij precies gezegd had wat hij dacht. „Nu zal ik jullie over mijn baantje ver tellen", begon Anne. Allen luisterdan aandachtig, terwijl zij de hertogin en Halstead House beschreef. Pas toen zij hartelijk gelachen hadden en Amne geplaagd hadden met haar belang rijke nieuwe relatie, vroeg David aan Sally: „En hoe zit het met jou Sally?" „Ja dat willen wij nu eindelijk wel eens horen", zei Marigold. „Sally is de hele dag uit geweest. Zij liet zelfs haar afspraak voor de lunch lopen en kwam hier pas enkele ogenblikken voqrdat jij binnen kwam stuiven, zodat wij niets weten. Nou Sally, vertel het ons. Niet langer geheim pjes bewaren". Sally, die op de grond zat op een kussen, keek op en glimlachte. „Het is geen geheim", zei ze opgewekt. „Ik heb ook een baan". „Waarom heb je het ons niet verteld?", riepen zij uit. „Wat is het? Je moet alles vertellen". Sally begon bij het begin. Zij vertelde, hoe zij er naar verlangde op kinderen te passen. „Ik heb altijd van kinderen gehouden", zei ze met haar zachte stem. „Herinner jullie je niet, hoe Vader en ik plannen maakten voor 't gezin, dat ik eens zou be zitten, wanneer ik getrouwd zou zijn? Drie jongens en twee meisjes hadden wij afge sproken juist voordat hij stierf. Hij zei altijd, dat ik goed met kinderen kon om gaan. Jouw vader, David, zei dat ook. Hij heeft mij vaak gevraagd met hem mee te gaan en met een kind te spelen, dat hij als dekter een injectie moest geven of iets dergelijks. Ik voelde dus, dat het verzorgen van kinderen voor mij was weggelegd. Het was echter niet gemakkelijk iets in dit genre te vinden". Zij vertelde verder uitvoerig hoe zij het geprobeerd had bij kindertehuizen. Steeds werd haar echter medegedeeld, dat er geen plaats was of dat zij nog te onervaren was. Tenslotte was zij naar een bekend bureau gegaan, dat zorgde voor verpleegsters en kinder j uff rouwen. „Het v/as nogal vreemd", lachte Sally. „Er waren twee ouderwetse kinderjuffrou wen in de wachtkamer toen ik kwam. Zij keken zo ernstig naar mij, dat ik mezelf v/eer een kind voelde. Een oudere dame niet grijs haar zat aan een bureau en regel de alles. Een van de twee juffrouwen werd gezegd ogenblikkelijk naar een dame op Grosvenor Square te gaan, de andere moest naar een andere kamer, waar iemand op haar zat te wachten. Toen het mijn beurt was, werd ik f bang, dat ik maar met een piepstemmetje mijn naam kon zeggen toen er om ge vraagd werd. „Wat wil je gaan doen?" vroeg zij en ik vertelde haar, dat ik met kindera - - - - aiierlt wilde optrekken. Zij vroeg mij vv iiuc Ufc/W. C1V1VC11. ZjIJ ViUCg dingen over thuis en mijn opvoeding f toen, terwijl wij nog aan het praten wa ren, werd de deur opengegooid.... Sally vertelde, dat zij voelde alsof haar vertrouwen in zichzelf wegzakte dat haar kansen een baantje te krijg* via dit bureau maar erg klein waren. W grote opgewonden vrouw kwam kind rennen. Zij duwde Sally opzij en ging v voor het bureau staan en zei met een no„ bijna hysterische stem: - „Ik heb er genoeg van, mevrouw 0 lows!" Mevrouw Bellows, die Sally's ge?eV opschreef, keek verbaasd op. „O, bent u het, juffrouw Harris, wai er nu weer aan de hand?" „Ik heb U al gezegd, dat ik er van had!" zei juffrouw Harris, met vuist op het bureau slaande. Sally zag zij trilde van woede. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6