Maandag moeilijkheden op komst over ontslag van vier „A-lijsters" Auto-Rijles Predikbeurten Kennemer T ax" Kennemer t, Lantaarn Veertig jaar schip kwam geleden: een Engels naar IJmuiden Old Clothes Hew R Ij D A G FEBRUARI 1951 REVUE VAN DE ZUIDZIJ IJmuiden bleef, de „Nicolaas" verdween AUTORIJSCHOOL REIJM Voorlopig geen muziektent Bloemenmagazijn KRAAK 1 p frjfc ..j.' j, I. g: ((Hf f igpjl Ultimatum" aan de werkgevers loopt om negen uur af Chem. reiniging MARKTBERICHTEN Ontspanning voor ouden van dagen in Velsen FA. PRUIS f Agemdla voor Velsen 8 VANDAAG een foto van de Vissers haven. die veertig jaar oud is. Aan de Zuidzijde ziet men nog duinen, de haring haven was er nog niet en de trawler, die ter visserij vertrekt is de Nicolaas (IJM. 166). De schipper trekt aan de fluit, de reis en hoogstwaarschijnlijk de eerste als IJmuidense trawler is aangevangen. De Vissershaven heeft intussen vele veranderingen en verbeteringen ondergaan en ook de Nicolaas is niet meer. Ja, zelfs de werf waar de trawler is gebouwd heeft opgehouden te bestaan. Jaren geleden is er in Inverkeithing een werf geweest behorende aan de heren Cumming Ellis. Voor zover kan worden nagegaan hebben zij een kleine veertig schepen gebouwd. Bo'uwnummer 1 dateert van 1892 en het was een zeilschip van 434 bruto ton voor Franse rekening ..Madeleine Constance" was de naam van dit vaartuig. Daarna werden enige kleine koopvaardij schepen op stapel gezet, een sleepboot en toen kreeg de werf de bouw van een paar stoomtrawlers opgedragen. Onder bouw- nummer 27 en 28 werden zij op stapel ge zet en bij de tewaterlating kregen zij resp. de namen Mount Blanc en Mount Cenis. Eigenaardig is het dat beide schepen latei- door IJmuidense reders werden aange kocht, hoewel er ongeveer twaalf jaar mee heen is gegaan voordat het zover was, want vooraf had al een naamsverandering plaats gehad, de Mount Blanc was de Active ge worden en de Mount Cenis de Alert. Beide schepen vonden we in 1910 in IJmuiden terug. De eerste behoorde aan de Mij. Nicolaas, waarvan de heren Maarle- veld en Westerwal directeuren waren en de andere kwam onder beheer van de Vis serij Mij. Holland Itt.m. IV, directeur de heer S. A. Bakker. Nicolaas (IJM 166) en Otono (IJM 155) waren de nieuwe namen en merken. Een jaar later kreeg de Mij. Nicolaas er een tweede trawler bij, de Britse stoom trawler Exmouth, welke in 1891 bij Sir Raylton Dixton Co te Middlesbrough was gebouwd en 133 bruto reg. ton groot was. Als IJmuidenaar kwam dit vaartuig in de vaart onder de naam Elisabeth (IJM 181). De eerste wereldoorlog is de oorzaak ge weest dat de maatschappij Nicolaas er niet meer is, althans gingen beide schepen ver loren. In November 1916 wachtte men ver geefs op de. terugkeer van de Nicolaas. De hoop, dat het schip misschien nog binnen ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE ZONDAG 11 FEBRUARI IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: as. J. v. d. Berg, (Heilige Doop); 17 uur: ds.- D: C. van Wijngaarden. Gebouw van Christelijke Belangen, 10 u.: ds. D. C. van Wijngaarden, Jeugddienst. Geref. Kerk, Ichtuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema; 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17 u.: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: Leesdienst, 15 uur: ds. Maris, van Haarlem. Donderdag 19.30 uur: ds. P. van der Bijl, van Kat wijk aan Zee. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Lof met Lijdensmeditatie. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag (Quater temperdagen) 9 uur: Heilige Dienst. Don derdag, 19.30 uur: Vespers. Leger des Heils, Zaterdag 19.30 uur: Straatzang. Zondag, 10 uur: Heiligings- dienst; 19 uur: Openluchtsamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst onder leiding van luitenante Beekhuis van het Amsterdamse hoofdkwartier. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar, bevestiging van ouderlingen en diakenen; 19 uur: ds. Lans, Jeugddienst. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 16.30 uur: ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: ds. J. de Graaf, van Haarlem. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer P. D. Bardelmeijer. van Noordwijk aan Zee. Woensdag 19.30 uur: de heer J. A. Bruyn, van Wassenaar. Onderwerp: De bruid des Lams. Vergadering van Gelovigen, dienst Es doornstraat 30. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 9 uur: ds. A. C. van Nood. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. J. J. Simon. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: ds. L. Brink (in de school). VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10.30 en 17 uur: ds. G. Rip- hagen, van 's-Gravenmoer. BEVERWIJK: Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. Alb. Vis (bijzondere collecte voor Ambon). Maranatha, 10 uur: de heer H. C. van der Flier, van Enschedé. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 12 uur: Zondagsschool; 16.30 uur: Kin dersamenkomst; 20 uur: Verlossingssa menkomst, leidster luitenante M. Hagg, van Amsterdam. Donderdag, 20 uur: muziekavond onder leiding van luite nante A. Meyberg en luitenante N. Kleimeijer, van Amsterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Ti chelaar. De Toorts, 10 uur: ds. J. M. de Jong, van Amsterdam. Kapel, 17 uur: dr. H. van der Loos, van Haarlem-Noord. Kapel, Doopsgezinde Gemeente, 19.30 uur: voorganger ds. W. Veen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 u.: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p.m. Evensong, rev. W. Popham- Hosford. - zou komen, is niet in vervulling gegaan. De lijst van vermiste schepen werd steeds groter en de Nicolaas werd er aan toege voegd. In de zomer van 1917 op 11 Juli kwam het bericht binnen dat de Elisabeth tijdens de trawlvisserij nabij Terschellin- ger lichtschip een mijn in het net had ge kregen, die tot ontploffing was gekomen. Vier opvarenden werden gewond, terwijl zeven de dood in de golven hebben gevon den. Zo is de Nicolaas op achttienjarige leef tijd ten onder gegaan. De Mount Cenis is eèn langer leven beschoren. Dit zuster schip van. de Nicolaas is thans 53 jaar en ligt in de Haringhaven onder de naam Hom Rif. Het vaartuig heeft zo het een en ander meegemaakt. Begonnen als Mount Cenis werd het later de Alert, toen Otono, daarna Albert Groen, vervolgens Avila, Leentje Elisabeth, Prinses Beatrix en tenslotte Horn Rif. Het is haast wel zeker dat deze trawler de enige overgeblevene is van de schepen die aan het einde van de vorige eeuw door de heren Cumming Ellis zijn gebouwd. (Nadruk verboden). AR IE VAN DER VEER Op het verzoek aan het gemeentebestuur door de Vereniging „Velsen-Noord Voor uit" om in „Noord" een muziektent te plaatsen is Vrijdag een afwijzend antwoord ontvangen. In het betreffende verzoek werd ge waagd van de verplaatsbare muziektent, welke eenmaal als proef in IJmuiden-Oost voor een concert heeft gediend. Namens de wethouder voor Onder wijs, Sport en Culturele Zaken werd gis teren aan „Velsen-Noord Vooruit" meege deeld, dat wegens de financiële toestand voorlopig niet tot aanschaffing van een muziektent zal worden overgegaan. SUBSIDIES IN VELSEN Naar aanleiding van een bericht over de subsidies van zangkoren in Noordholland, deelt men ons van officiële zijde mede, dat het in de bedoeling ligt de Velsense sub sidie, regeling voor 1951 te continueren, onder voorbehoud van goedkeuring door de raad, en dat er dus geen sprake van is, als zou in Velsen een andere, dus afwij kende regeling in voorbereiding zijn. In 1950 was. zoals bekend mag worden ver ondersteld, een subsidieregeling in wer king. ADVERTENTIE Kennemerlaan 29 Telefoon 4528 SPECIALITEIT IN BRMDSBOUQUETTEN Bij het uiteenvallen van de IJmuidense „Exportstichting" zijn enige employés door de zogenaamde A-lijst der visknechts, een rouleerapparaat, dat door de vishandel be kostigd wordt, opgenomen. Sinds enige tijd meende de handel vier van deze A-lijsten om financiële redenen niet meer te kunnen handhaven, zodat bij loting werd uitge maakt dat deze arbeiders per 17 Februari ontslag zou worden aangezegd en dat zij daarna via Gewestelijk Arbeidsbureau en Sociale Zaken voor een overbruggingsuit kering in aanmerking zouden komen. De erkende vakorganisaties verklaarden zich met deze regeling accoord, maar gister avond is er door een vijftigtal hal- en havenarbeiders een protestvergadering tegen dit ontslag belegd, waar besloten werd, de werkgevers tot Maandagochtend 9 uur gelegenheid te geven, het ontslag ongedaan te maken. Gebeurt dit niet, dan zal er door deze groep arbeiders een sta king geproclameerd worden. Vandaag zou men trachten in de vishal adhaesie te krijgen voor dit plan, door mid del van circulatie van lijsten voor hand tekeningen. Solidariteitsbetuiging Een actiecomité uit de collega's der vier gedupeerde visknechts fungeerde Vrijdag avond als bestuur en een havenarbeider deelde mede, dat noch hij noch zijn mede werknemers zouden willen inspringen, als het halpersoneel in staking zou gaan. Et- werd voorts fel geageerd tegen het feit, dat wel buitenstaanders als Hoogovenarbeiders op drukke dagen als de Maandag, een bij verdienste verwerven met strippen en fileren, terwijl aan de andere kant ontsla gen blijkbaar nodig zijn. Over dit punt was volgens het comité achter de bestuurstafel lang en breed met Hoogovens en Vakgroep gesproken, zonder enig resultaat. Het Cen trale Bondsbestuur werd voorts slapheid in ADVERTENTIE Binnen één dag als nieuw Behalve Vrijdag en Zaterdag. Koningsplein 10 - Telefoon 4886 - IJmuiden 9 Februari 1951 Prijzen Heilbot 2.702,15; gr. tong 2,322,00: gr.m. tong 2,14—1,90: kl.m. tong 2,16—2.02; ld. tong I 2,16—2,02; kl. tong II 1,88—1,48; tarbot I 2,902,45, per kg. Tarbot IV 38; gr. schol 27,5027; gr.m. schol 57,5050; kl.m. schol 9363; kl. schol I 56,5050; kl. schol II 4010; schar 3224; bot 20,5010; v. haring 24—16; makreel 3624; gr.m. schelvis 64; kl.m. schelvis 65; kl. cshelvis I 6355; kl. schelvis II 4633: wijting 28—15; gr. gul 39—36,50: midd. gul 36,5235; kl. gul 34,50; kl. koolvis zw. 3824, per 50 kg. Gr. kabeljauw 20298; gr. koolvis zw. 62,50—57; gr. leng 116. per 125 kg. Aanvoer 102 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 470 kisten schol, 60 kisten schar, 65 kisten bot. .65 kisten haring; 75 kisten makreel, 60 kisten schelvis, 275 kisten wijting, 160 kisten kabeljauw en gul, 3 kisten leng, 30 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 1407 kisten. Besommingen IJM 54 Limburgia £8760. KW 48 f 2100; KW 76 f 8630; VL 85 f 1880; SCH 99 f5230; SCH 9 f9370. IJM 11 f1630: WR 7 f 1360; KW 210 f248; KW 72 f246: KW 92 f120; IJM 229 f380; IJM 230 f 260. Een trawler besomde f14.450. de ontslagkwestie aangewreven en er bleek geen concreet plan te rijpen tot een spre ker, die zioh niet verder bekend maakte dan als redacteur van „de Transportband", een orgaan van de E.V.C., het in de aanhef van dit bericht vermelde besluit voorstelde. Nadat een N.V.V.-liri had gevraagd, eerst het vakbondsbestuur van deze plannen op de hoogte te brengen en de E.V.C.-redac teur de nadelen van het concept C.A.O. voor vislossers en visknechts, zoals hij ze zag. had onthuld, ging de vergadering uit een. „STUDIEFONDS VELSEN" MAAKT BESCHEIDEN BEGIN Uit particuliere bron is de eerste gift binnengekomen voor het ..Studiefonds Velsen". „The inde. pendent order of Odd Fellows" heeft f 100 bijgedragen in de kas van het fonds, een bedrag dat thans door meer gevolgd zal moeten worden. „Actie gaat alleen van de commissie uit" Zoals bekend is bestaat er in de gemeente Velsen een commissie voor ontspanning van ouden van dagen. Behalve de ontspanningsavonden gedu rende de winter, organiseert de commissie eens per jaar een boottocht, waaraan door pl.m. 750 oudjes wordt deelgenomen. Het is een verheugend verschijnsel, dat het werk van de commissie zo wordt gewaar deerd, waardoor het mogelijk is, wat zon te brengen in het vaak kleurloze bestaan van de oudjes. Dank zij deze commissie is het ook mo gelijk geworden, dat in de vorige week de derde sociëteit voor ouden van dagen kon worden geopend. Het steeds groter wor dende werkterrein deed echter de behoefte gevoelen aan meer samenwerking. Men verheugt zich daarom, dat een vertegen woordiger van de Algemene Bond van Ouden van Dagen en twee vertegenwoor digsters van de U.V.V. bereid waren tot de commissie toe te treden. De commissie wijst er in dit verband op, dat de ontspanning voor ouden van dagen in Velsen thans uitsluitend door haar zal geschieden. Het is goed, dat hier op gewe zen wordt, omdat gebleken is, dat er per sonen zijn, die acties organiseren, zoge naamd voor de ouden van dagen, waarbij de naam van de commissie wordt mis bruikt. Vele malen worden de leden van de commissie opgebeld, of het juist is, dat er weer een actie gaande is, omdat er om geld of prijzen voor een loterij wordt ge vraagd. Verder is gebleken, dat de boven bedoelde personen ook toegangsbewijzen ontvangen van verschillende verenigingen, die dan steeds aan dezelfde groep ouden van dagen worden uitgereikt. De betreffende verenigingen worden verzocht, de kaarten uitsluitend te zenden aan het-adres van de commissie, Heide- straat no. 40, IJmuiden-Oost (tel. 4344). Dan alleen kan men verzekerd zijn, dat de oudjes bij beurten worden uitgenodigd. STRIJD BIJ „DE JUMP". Woensdagavond hebben de leden van de IJmuider bridgeclub „de Jump" in het clublokaal hotel „Kennemerhof" de com petitie om het clubkampioenschap voor paren voortgezet. Er werd volgens het Howell-systeem gespeeld. De uitslagen waren: A: 1. BoerKonz 353-4 mp. 2. Bom Moot 34 mp. 3. JonkerMains 34 mp. 4. WeijWonink 30% mp. 5. De HaasKra mer 25 mp. 6. Van den BurgKuys 21 mp. B: 1. KuiperLaman 61 mp. 2. Van dei- MeerZandwijk 46% mp. 3. echtpaar De Groot 44% mp. 4. dames BrouwerDe Haas 42% mp. 5. AmsingVan den Berg 42% mp. 6. dames KramerRolloos 36 mp. 7. dames Van DokLaman 34 mp. 8. me vrouw KonzKoudijs 29 mp. DOKTERSDIENSTEN. De Zondagsdiensten van de artsen, die aangesloten zijn bij de Koninklijke Neder landse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst,worden morgen (behalve door dokter P. J. W. van der Toorn) waargeno men door dokter P. Brouwer, Koningin Wilhelminakade 79, Tel. 4507 en niet door dokter C. H. de Jonge, zoals ons gisteren abusievelijk was medegedeeld. „Have no" is het stereotiepe antwoord, dat Engels sprekende vreemdelingen in Kont te horen krijgen, ivanneer een Koreaan iets waar men om gevraagd heeft, niet vej. strekken kan. Twee soldaten van het Nederlands Detachement Verenigde IVafe plaatsen een bordje met „Have No" op een boom om aan te duiden dat de aangepre'en versnaperingen nog steeds wensdromen zijn. ADVERTENTIE 99 TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 TELEFOON 4333 Bouwvolume voor Velsen valt tegen In aansluiting aan wat wij Woensdag reeds konden berichten over de verdeling van het bouwvolume voor de jaren 1951 1953 in de Noordhollandse gemeenten, ver nemen wij thans dat de Velsense cijfers niet geheel aan de verwachtingen voldoen. Het „richtcontingent" voor 1951 tot en met 1953 bedraagt voor deze gemeente 207 huizen, welk getal dus in feite voor het komende jaar door drie gedeeld moet wor den en 69 nieuwe woningen oplevert. Bovendien krijgt Velsen een groot voor schot wegens het vestigingsoverschot als gevolg van de groei der industrieën en dit aantal bedraagt voor de gemeente Velsen 410 stuks. Hoeveel duplex-woningen hier van gebouwd kunnen worden, hangt af van de rijksbijdragen. Wij deelden reeds mede. dat 75 van het richtcontingent door het rijk gefinancierd zal worden; de rest is bestemd voor de vrije sector en de her bouw, welke niet over de gemeenten ver deeld worden. Velsen mag dus voorlopig in 1951 bou wen 1/3 van 207 en 410 woningen is 479 huizen plus een aantal in de vrije- en de herbouwsector. Het overgrote deel komt echter niet geheel ten goede van de leni ging van de woningnood,daar de industriële uitbreidingen vele gezinnen van buiten de gemeente aantrekken. ADVERTENTIE ZANG MUZIEK TONEEL POLITIEK LESSEN CURSUSSEN NIEUWS - ENZ. - ENZ. Alles in Uw huiskamer te horen dank zij RADIO nu met Visserijband 225, 295 en 398 Wij hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. 115.- Betaling in overleg. KOOPT UW RADIO bjj een erkend N.V.R.D.-handelaar Electr. wasmachines v.a. 198.R. S„ Hoover, e. a. wringers, strijkbouten, electr. kachels, electr. scheer- apparaten en verlichtings-artikelen. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 TELEFOON 5726 Tentoonstelling De IJmuidenaren uit het wilde Westen luisteren met twee paar oren naar de plan nen, die er opkoken ter luis terrijke viering van het komen de feest: de 75e verjaardag van IJmuiden en zij hebben blijk baar al allerlei plannetjes in hun achterhoofden, om het héél verheven te maken. Tus sen haakjes vooral niet onder u houden, maar doorgeven aan IJmuidens Bloei, die er verschikkelijk blij mee zal zijn. En ervan moet even geopen baard worden: die van een visserij tentoonstelling. Want al is deze Lampenier niet op de logger geboren of op de traw ler getogen, hij heeft drommels goed door, dat IJmuiden valt of staat met de visserij en een expositie over dit onderwerp zou die juf uit Emmercompas- cuum misschien kunnen over tuigen van het diepgaande ver schil tussen een hengel en een trawlnet, een schar en een appiekauw. Mogelijk vindt de juf het dan niet maar „één pot vis", maar interessant. Laat men deze tentoonstelling dan evenwel in het hart van IJmuiden, waar IJmuiden groeide, bloeide en leed, orga niseren. Op het kale Willemsplein bijvoorbeeld in een tent. Maar niet ergens tegen de polders aan. Er ligt bovendien een mooi kansje voor een rondvaartboot door de havens in dat oud- IJmuiden, vlak naast de deur. Er is 'toch iets voor te zeggen, de eigen-aardigheden van de gemeentedelen in die delen zelf te houden. Laat Brederode bijvoorbeeld rustig door Sant poort kuieren en laat Sant poort ermee laten zien, dat het diep-weg in z'n hart nog wat over heeft voor het vieze broertje IJmuiden, waar het zich altijd maar een beetje voor geneert in de Velsense huiskamer. Lieve jeugd Zo nu en dan moeten wij, oude bedaagde lieden, het eens opnemen voor de jeugd van tegenwoordig, die volgens de sagen zo veel aninder van kwaliteit is dan wij in onze jonge dagen waren. Dat doen wij dan ook van tijd tot tijd en kijken daarbij ontstellend braaf, want in ons hart gelo ven we ons zelf niet. Dat komt. omdat we even tevoren een fietsenrek over de volle lengte van de Kennemerlaan zagen slepen door twee knaap jes of een voetbalmatch met uniforme vuilnisemmers aan schouwden. Wij deden dat nóóit. Achter de Gerard Doustraat is een nieuwe tempel der lagere-schoolwijsheid verrezen en daar is de misère weer fris van de lever gaande; de paar bomen, die er zijn overgeble ven uit bossiger tijden worden door de hope des vaderlands effectief onder handen geno men, zodat er geen 'tak op de andere blijft. Bijaldien bezon digt deze hope zich aan het werpen van alle kalibers pro jectielen naar de omwonende burgerij en haar behuizingen „zonder dat het onderwijzend personeel een hand uitsteekt", zeggen de bestookte buurtge noten. Daargelaten of het juist zou zijn, wanneer ook de leer krachten de handen uit de mouwen gingen steken, moet mij na aanschouwing van de ontluistering bij die scholen van het hart, dat er weinig liefde voor alles wat er leeft en groeit uit blijkt, want jonge jongeDoor de takken kun je het bos haast niet meer zien. In de kristallijnen gloria Machinist Gerrit Hes heeft dertig jaar lang een ijselijke baan gehad: als machinist bij de kristal ijsfabriek Groen land had hij meer met de win ter van doen dan andere men sen en dat hij het zolang uit hield mag als een compliment voor hem gelden. Het is een ouwerwetse IJmuidenaar, die Gerrit: joviaal en rechttoe- rechtan, zonder veel kouwe drukte, al zou dat heel begrij pelijk zijn bij dit Siberisch be staan. Vrijdagmiddag is hij namens de directie gehuldigd en het personeel heeft hem ook eventjes voor de draad gehaald. Een armstoel van de directie, die jammer genoeg in het buitenland vertoeft en een rooktafel van het personeel zullen tot in lengte van dagen de gezelligheid in de Weert- straat verhogen en de herin nering aan een welbesteed stuk leven wakker houden. En de Centrale Bond bracht een Gouwenaar met een beste zak tabak mee, zodat Gerrit voortaan de neus althans warm kan houden in de kilte. „Mooi reisje" Het is Donderdag een klin kend feest geworden in een van de Hilversumse radiostu dio's, een feest waaruit blijkt dat de visserij op een goed moment voor een best doel een aardig trekje weet te ma ken en dan een ander graag laat halen: voor de kanker bestrijding is er op de kop af 12.105 uit de netten geko men. Dat ging zo: Urk viste 1725 bij elkaar, Scheveningen deed er 4700 bij en IJmuiden be somde eventjes 5805. De vis handel zorgde voor 3650, de rederijen en de nevenbedrij- ven duikelden 2.155 op en toen kwamen de reders eigenaren van Katwijk en pas sant ook nog met 575 aan dragen. En nog is die visserij, waar toch wel een heel gou den hart in klopt, niet „uit gegeven": de Katwijkse re dersvereniging „De Vuur baak" en de Vlaardingse man nen gaan rustig door met in zamelen voor de strijd tegen de kanker. Ziet, dit is schoon. Zo de hand aan de pees en ook alle bijvis mee naar huis nemen als de last helemaal vol loopt, dat is tekenend voor de gulheid van de men sen uit dit toch heus niet zo florissante bedrijf. Dat geeft de burger moed. Dat leren ze van de radio Er is die Donderdagavond niet alleen geschonken maar ook gesproken: in de spraak waterval. De Scheveningers bleken het best uit de hoek te kunnen komen, want schipper Jacob van der Harst van de logger „Jacob den Duik" (Sch. 48) ging met de hoogste eer strijken, gevolgd door Jan Krab van de „Maria van Hattum" (IJm. 10), die twee de werd. Het is overigens niet verwonderlijk, deze spraak zaamheid. Dat leren die schip pers wel op de radio De beste stemming „aan boord" werd in niet geringe mate gesterkt door een tele grafisch „roeppie" van de Duyvis: schipper Arie Glas liet „effies" weten, dat het een mooie avond was en dat ze nog maar een hoop plezier moesten hebben ginds. Redding verzocht Aan de Santpoortse Frans Netscherlaan werd Woensdag middag een ruig hondebeest afgegeven door een troepje kinderen: of mevrouw dit hondje maai' zolang wilde op bergen, want zij wisten er ook geen weg meer mee. Mevrouw heeft het beest nu al een dag of wat en al is hij erg aardig, ze verenigt hem toch liever met de waarschijn lijk diep-bedroefde baas. Sig nalement: verzorgde reu, wit- zwart, vlekkerig op de rug, halsband. Adres van de gast- vrouwe: Riedé, Frans Net scherlaan 15. Laat hem niet naar de electrische stoel ver dwijnen, baas. LAMPENIER E£c,AtYI<ET ALS DEZE WEEK een excursie dooi IJmuidens vishal was geleid en de bezoekers hadden wijs kunnen worden ui: de zang van de afslag, zou er ongetwijfeld aan het eind van de wandeling opgeraerki zijn: „Toch maar een lucratief bedrijf; hoge prijzen en maar verdienen De eerste indruk is in dit geval en deze week wel de meest foute geweest, waarmee een goedgelovige leek kon worden gecon fronteerd: het is een bedroevend slechte week geweest, ondanks die dure vis, Dag in dag uit stormweer om de Noord, dag in dag uit steken met draaiende machine en een kolen- of olieverbruik waar geen cent voor terugkwam. Lange reizen en dan nog met een schijntje in de ruimen naar huis, waar weliswaar een hoge prijs gegaran deerd was, maar geen besomming gehaald kon worden. Grimsby gaf sommige scheper, wat heul, maar hun collegas konden e: weer niet terecht omdat hun vangsten niet beantwoordden aan de wensen van de nu eenmaal kieskeurige Engelse handel. Dit het durende drama van markt en visserij, het drama vol conflicten en span ningen. Er moet ergens een middenweg liggen, waarlangs een redelijke besommin? binnen kan komen voor een middelmatige aanvoer er moet vooral een zekere ega lisatie van de prijzen mogelijk zijn door de leemten in de aanvoer op te vullen uit een buffervoorraad. De situatie van de afgelopen week, die nog wel even zal aanhouden, toont wee eens de wankele basis van dit bedrijf, die naar buiten alleen maar blijkt in opmer kingen als waarmee deze beschouwing be gon en in de dure vis voor juffrouw. Op dit moment komt een sluimerend conflict in de groep der A-lijsten van de vislosregeling bovendrijven. Waarop dit uitloopt is niet te zeggen, maar dat deze kwestie in haar fundamenten samenhang: met een ombuiging van het bedrijf naar een nieuwe koers, die voor het moment pijnlijk maar voor de toekomst heilzaam kan zijn, staat wel vast. Er zijn de laatste dagen harde noten gekraakt over de nog steeds uitzonderlijke positie, waarin de lonen van het vissersbedrijf verkeren. I: is oppositie, natuurlijk. Maar wie deze zaak in haar breder verband wil blijven zien, moet oog hebben voor een verdere toe komst dan die van het komende zomer seizoen. „KIJK UIT" HEEFT GOEDE KANSEX VOOR EEN KAMPIOENSCHAP De vooruitzichten van een eventueel kam pioenschap zijn voor het tweede, zowel als voor het derde tiental van de schaakclub „Kijk Uit" bijzonder gunstig geworden na (ie resultaten, die deze week werden geboekt Het tweede tiental ontving Weenink 2 uit Beverwijk en wist met 73 te winnen. Daar mee is het kampioenschap van haar af deling voor negentig procent zeker gewor den, immers slechts indien de laatste wed strijd met 7—3 verloren wordt kan de titel het nog ontgaan. De stand in deze groep is: Kijk Uit 2 3 3 0 0 6 20%— 9i: Weenink 2 4 2 1 1 HOSC 3 3 2 0 1 Santpoort 3 3 0 12 Diagonaal 1 3 0 0 3 Het derde tiental ging bij bezoek en behaalde een 6—4 overwinning, waardoor ook dit team van Kijk Uit aan os kop gaat. De stand in deze groep is: Kijk "Uit 3 4" 4 0 0 8 28h-lh Lasker 1 4 3 0 1 6 26%—13/ Weenink 3 4 1 0 3 2 19K-*s Havenkwart. 3 4 0 0 4 0 ök—24" Bij de voortzetting van de wintercomp:- titie in eigen kring speelde De Boer remise tegen 't Hart, terwijl Hillecamp zijn eerse overwinning behaalde op Scheurkogel: sta- en Kistemaker deelden het punt. In groep- verspeelde Muntz een half puntje Bakkex-, zeer ten gerieve van Lanser, d-- zelf won van Heykoop. Verder versloe; Kroon Spuls sr. In groep 3 verraste Brouw- op zijn beurt met een overwinning op Aar* Sibum zit in het hoekje waar de slagen vane en verloor nu weer van Post. Brouwer v-o tweemaal van Huisman en verloor van va Tol. Ten slotte speelde Ringers remise tega Van der Plas. T In. groep 4 A verstevigde Huiser zij- positie ten koste van Böhm. Strijker mo« de vlag „strijken" voor Kramer jr. en 5P jr. Avon van Buys. Hogewind stelde enig®' teleur door van Kramer sr. te venieMfc Aalbersberg speelde remise met vis I-landgraaf kon het niet bolwerken teg Cornelissen. Een aantal leden hebben een weck' georganiseerd onder leiding van Wssei. - ten doel heeft, de club aan sdiaakfctott? te helpen. Drie groepen willen een co P titie spelen, waarvan de winnaar een scna 5 23 —17 4 1612—131: 1 lik—181 0 9%—20-1 Weenink op vvaaz vuu ut - klok als prijs krijgt, echter onder voorwa de, dat de club eigenaar van de klok o j ZATERDAG 10 FEBRUARI Thalia, 19 en 21.15 uur: Tarzan s vero^ ning". v, Rex, 20 uur: „Vrouwen zonder eer ZONDAG 11 FEBRUARI Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „Tai»0 verbanning". Rex, 15 en 20 u.: „Vrouwen zonder MAANDAG 12 FEBRUARI Raadhuis, 10 tot 12 uur: Spreekuur uw gemeester. Thalia, 20 uur: „Fiësta". Rex, 20 uur: „Vrouwen zondereer'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10