Vice-voorzitter der communistische partij spoedt zich naar Moskou Motie van wantrouwen tegen P.v.d.A.-bestuur verworpen D Verbonden legers trekken Intsjon en een voorstad van Seoel binnen Tsjechoslowaakse regering protesteert tegen schending van haar luchtruim Een kreet Ongeluk met brandweerauto te Vlaardingen eiste vijf slachtoffers Nieuwe aanwinst voor de Koninklijke Marine Meer dan tienduizend Chinezen omsingeld Hoover dringt aan op voorzichtigheid Bevin blijft in functie Het woord is aan Amerikaanse straaljagers zouden volgens haar nota tot bij Praag zijn doorgedrongen Nieuwe uitnodiging van Oost- aan West-Duitsers Den Haag wil gastheer zijn van Algemene Vergadering der UNO HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG N o 182 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 r irfiflux' Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 54-37. ITef Redactie 53S9, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 295e JAARGANG No 35 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Daglplad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman F TWEEDE WERELDOORLOG begon, »nnk ge U herinneren zult, met de y.,eo :nvai in Polen, dat snel bezweek K de overmacht. Daarop volgde die reemde, gespannen onheilspellende pe- van betrekkelijke rust, die duurde van September '39 tot begin April '40 toen de Duitse inval in Denemarken en Noor wegen plaats greep, na een maand gevolgd ïoor die in Nederland en Belgie. De periode van gespannen afwachten is door de En- selsen altijd aangeduid als die van „the phony war": de valse de onechte, de Sin-oorlog. In die tijd verhieven som- Sn hun stem in een poging om de drei gende catastrofe nog te bezweren. Onder hen was dc grote Engelse schrijver H G. w-lls een merkwaardige figuur: man der wetenschap en tegelijk auteur van werken waarin hij een soms ongebreidelde, darte e fantaisic toonde. In menig land zou Wells verketterd zijn als te veelzijdig en te zeer contrasterend in zijn uitingen. Maar met n Engeland, dat weinig geneigd is tot algemeenheden over de menselijke natuur, nog minder tot indeling in vakjes en be reid tot erkenning van bijzondere begaafd heid. Hetgeen mij altijd is bijgebleven uit Wells' beroep op de mensen, die verant woordelijke posten bekleedden, is zijn kreet' And the Universities God bless them - are all silent!" „De Universiteiten God zegene ze zijn alle muisstil". Wij leven nu, twaalf jaar later, niet in een tijd waarin een wereldoorlog „in eerste aanleg" al begonnen is en slechts op het aanbreken van een gunstiger seizoen wordt „ewacht om hem met volle kracht te doen losbarsten. Strijd met de wapenen wordt in een verre uithoek van de wereld ge voerd, maar overigens heerst nog alleen de koude" oorlog met een opnieuw be gonnen wedstrijd in bewapening. Wij verkeren nog in een hoopvoller toestand dan zich in het tijdvak September '39— April '40 deed gelden. Het bleek toen al te laat te zijn. Als H. G. Wells nog leefde zou hij ongetwijfeld zijn beroep op de lei dende, denkende persoonlijkheden nu op nieuw doen. Hij zou zijn kreet nog eens uiten, ditmaal in de overtuiging dat hij een betere kans zou hebben, te worden verstaan en verhoord. Niet alléén van de Universiteiten zou hij de stem willen vernemen. Maar óók van de Universiteiten. Het comité van uitvoering van de Wereldraad der Kerken heeft zich pas in een brief tot alle aange sloten kerken gericht en daarin gewaar schuwd, dat de herbewapening de hoofd strekking heeft, zowel de vrede als de sociale rechtvaardigheid te bedreigen. „Het is een dringende Christelijke zorg, ja de zorg van alle mensen die van goeden wille zijn, dat bewapening niet het leven der internationale gemeenschap gaat be heersen. Elke kans op onderhandelen moet te baat worden genomen. De Wereldraad der Kerken waarschuwt scherp tegen overdrijving, opwinding hysterie. Wij zullen wellicht lang moeten leven in aanwezigheid van elkaar bestrij dende stelsels. Standvastigheid én een voudige. maar moeilijk te betrachten Christelijke deugden worden vereist. Ter wijl de Wereldraad de totalitaire leerstel lingen vals noemt en ze met kracht afwijst betoogt hij dat iedere poging moet worden gedaan-om de uitdaging van het totalitaire communisme te beantwoorden met andere middelen dan oorlog. „De zorg van alle mensen die van goeden wille zijn", zegt de Wereldraad der Kerken en ik denk aan Wells en de Universiteiten. Ook aan anderen, wier naam gezag'heeft door hun bekwaamheid en hun begrip van de menselijke natuur. Moet de wereld al leen door politici en militairen geregeerd worden? Laat ons niet blind zijn voor de tekortkomingen die de parlementaire de mocratie bezit. Laat ons inzien dat een politieke leiding, die op een partijwezen rust dat te allen tijde door verstarring be dreigd wordt, behoefte heeft aan het waarschuwend woord, de aandrang, de overtuigingskracht van mensen die buiten partijgeschillen staan, die volkomen vrij zijn in hun uitingen, die zich met on bevangenheid kunnen doen horen. Ik wou dat zij hun stem verhieven in deze tijd. Ik geloof dat als het in een klein land als het onze begon, het zijn aanstekelijke wer ing zou kunnen doen gelden en de sfeer, waarin een Vier mogendlieden-conferentie vaji Westerse zijde begonnen wordt, be ïnvloeden. Elke poging moet worden ge daan om andere middelen dan oorlog te ge- oruiken. Als onder hen, die ik bedoel, er mochten zijn die menen dat zij de politiek maar liever aan de politici moeten over laten en dat hun optreden toch geen waar- nering zal vinden, zou ik daarop willen zeggen: „Acht ge u daarmee, in een crisis ais deze, verantwoord?" Het heeft mij vroeger verwonderd dat geen kreet van verzet, geen kreet van on wil uit de volken opging bij de wilde her bewapening, die op de mislukking der Ont wapeningsconferentie volgde. Misschien rooet een journalist vooral de verwondering Ti i hem in het leven telkens vervult. •ik mt haar opnieuw en herinner aan Wells, uok hij verwonderde zich. „And the Uni- rsities God bless them are all "dent!"R p dagen is bij de Koninklijke Marine m dienst gesteld Hr. Ms. Hercules, een ber- gingsvaamug van 600 ton dat in 1943 ten Nnhici-0 Vai) C'° Duitse Marine bij de werf gehnu«a8r, RendsburS m Duitsland is schin h ?e Atlas' zoals de Duitsers het Brit«r, ,00' .en> v*el bij de capitulatie in velnnM n' In Maart 1950 werd het vaarf. a ,.aan, een Amsterdams scheep- vevisio v h<rt schiP na een volledige Hr m1 koninklijke Marine verkocht zee-eifWkHercules is ingericht als DieseW 3 Gn beschikt over een zich een V3n 1015 Pk' Verder bevindt dieeen?a^ra?e'Aergingspomp aan boord> uur BovS eeft Van 900 000 liter Per instalSo 1 15 eetl voRedige duikers- snelheid bedraagt middag rech,erchc heeft Vrijdag dammer H A p dam de 58-jarige Rotter- Wordt verdaniii aa"§ehouden, die ervan jaar uit een wLmi Au«ustus van het vorig Haarlem eL a\htk^mer van het station in inhoudende f sno^v as hebben gestolen, Van f 1000, een Grootboek-obligatie (Reuter en U. P.). Eenheden van de verbonden legers zijn de havenplaats Int sjon binnengetrokken, terwijl een vloot onder leiding van het slagschip Missouri de opmars dekt. Amerikaanse troepen rukten voorts Jongdongpo, een voorstadje van Seoel, bin nen en sloten daarmede de ring om dui zenden Chinezen, die opgesloten zitten in een zak van 45 vierkante kilometer even ten Zuiden van Seoel. De rechterarm van de geallieerde tang raakt de rivier de Han, vijf kilometer ten Zuid-Oosten van Seoel. Andere sterke geallieerde eenheden in de bergen op negen kilometer ten Zuiden van de Han zijn onder hevige sneeuwstor men een opmars naar de rivier begonnen, waarbij de tegenstanders die zich op hun weg bevinden systematisch werden „opge rold". Een Amerikaanse stafofficier meen de dat zich ten Zuiden van de Han niet meer dan 10.000 Chinese manschappen be vinden. Andere schattingen over het aan tal Chinezen, dat opgesloten zit, gaan tot 20.000. Het zijn de overblijfselen van een oorspronkelijke strijdmacht van 100.000 man die hier haar positie gekozen had. Velen hebben zich over de Han terugge trokken. Terwijl de vijandelijke strijdkrachten op het schiereiland Kimpo en tegen de Han worden samengedrukt, waarschuwden Noord-Koreaanse regerings-autoriteiten via radio Pyongyang de bevolking tegen „op timisme". Naar verluidt, betrof het hier een boodschap van minister-president Kim il Soeng. Een woordvoerder van het tiende Ameri kaanse legercorps heeft Vrijdagavond ver klaard, dat de tegenstand van de Noorde lijke troepen op het centrale front plotse ling krachtiger is geworden. Er was bijna geen terreinwinst gemaakt op dit vijftig kilometer brede front. Het gebied is hier bergachtig en er ligt thans een dikke laag sneeuw. Verschrikking Geallieerde patrouilles hebben ten Oos ten van Anjang in een Koreaans weeshuis de lijkjes gevonden van 80 wezen van 2 tot 4 jaar. De peuters waren van honger en koude omgekomen en door twee vrouwen, die wanhopig maar zonder brandstof en voedsel streden voor het behoud van 80 andere wezen, voorlopig neergelegd in de tuin van het weeshuis. De 80 nog levende kinderen lagen in het weeshuis door honger uitgemergeld en totaal vervuild op-dé vloer. Een Amerikaanse kapitein zei: „Ik heb in de oorlog veel meegemaakt, maai- zo iets afgrijselijks nog niet." Hij meende, dat de terugtrekkende vijand zelf met voedsel gebrek te kampen had en daarom het wees huis maar zonder voedsel en brandstof had achtergelaten. Collins' mening De Amerikaanse legerstafchef, generaal Alfred Krupp, thans vrijgelaten en weer in zijn rechten hersteld, zoals hij in de beklaagdenbank te Neurenberg zat tijdens het proces tegen Duitse industriële oorlogsdrijvers. J. Lawton Collins, heeft te Chicago gezegd niet te kunnen voorspellen of de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea de Han zullen oversteken. „Dat zou een zorgvuldig georganiseerde aanval vereisen", aldus Collins. Hij ver klaarde aan verslaggevers niet te weten, hoe de oorlog in Korea zal aflopen, doch wanneer niet gestreden was, zouden de communisten in China en elders een ver keerde indruk hebben kunnen krijgen van de sterkte van het Amerikaanse leger. United Press meldt nog dat een colonne van de vijf-en-twintigste Amerikaanse divisie vanmiddag om kwart over vijf plaatselijke tijd het vliegveld Kimpo bij Seoel heeft veroverd. Andere eenheden van deze divisie hebben Intsjon zonder tegenstand te ontmoeten bezet. Voorhoe den van de 25ste divisie zijn thans doorge drongen in de buitenwijken van Seoel. Zuid-Koreaanse eenheden waren het eerst in de stad. Het is duidelijk dat de Chinese en Noord-Koreaanse troepen ter plaatse zich over de Han hebben teruggetrokken. „Riskeert geen landoorlog" NEW YORK, 10 Januari. (Reuter). De voormalige republikeinse president van de Verenigde Staten, Herbert Hoover, heeft Vrijdagavond in een radiorede tot het Amerikaanse volk verklaard, dat men aggressors moet straffen „met zee- en luchtmacht en niet door landlegers". Het Atlantische Pact „houdt bepaalde lijk in, dat er geen Amerikaanse troepen naar Europa worden gezonden voordat dit gebied wordt aangevallen", zo zeide hij. Hoover drong er op aan, dat de Ver enigde Staten zich zullen bezinnen alvo rens een landoorlog met de Sovjet-Unie te riskeren. In plaats daarvan moeten zij zee- en luchtmacht opbouwen en, als Rus land aanvalt, „het er van langs geven tot het genoeg heeft". Hoover drong er op aan, dat de Ver enigde Staten Europa's verdedigingsmaat regelen en eenwording nauwlettend gade slaan alvorens er meer troepen heen te zenden. Hij zeide te voorzien, dat de huidige „grimmige uitzichten voor de wereld" nog wel tien jaar zouden blijven. Hij waarschuwde tegen te hoge uitga ven, omdat,,de economische vernietiging van de Verenigde Staten een van de mid delen is, waardoor Stalin hoopt ons klein te krijgen". Het staat thans vast dat bij het ongeluk met de brandweerauto te Vlaardingen vijf brandweerlieden om liet leven zijn gekomen en'drie gewond. In de auto, die het met brandende olie overdekte water inreed, bevonden zich negen personen. Een hunner behoorde niet tot het brandweerpersoneel, maar was een arbeider van een machine fabriek. Hij was, met de bedoeling de brandweerlieden te helpen, meegereden, maar wist even voordat de auto te water reed, er af te springen. Hij werd niet ernstig gewond. De slachtoffers zijn: de 28-jarige onge huwde timmerman H. Westdijk;de 29-jarige electricien P. van Delft, gehuwd en vader van een kind; de 33-jarige ongehuwde timmerman P. Waterburg; de 30-jarige gehuwde M. H. Kok, vader van een kind en de 27-jarige ongehuwde metselaar A. H. Maat. Ernstig gewond werd cle schilder J. P. Baars en licht gewond werden de chauf feur A. Groeneboom en de fabrieksarbeider A. Vermeulen. Slechts drie personen hebben het ongeluk zien gebeuren: de commandant van de brandweer, de commissaris van de politie en de burgemeester. Zij waren ter plaatse, nadat om half twaalf was gemeld, dat het dok van Figee in bi'and zou staan. Op het terrein bevonden zich ook twee substituut officieren van justitie uit Rotterdam, die ter plaatse waren wegens een brand, die in de vroege ochtenduren in het kantoor van een machinefabriek had gewoed. Toen de burgemeester op het terrein kwam, was de brandweer al in actie. Over een grote oppervlakte brandde de olie op het water aan de Westzijde van de Wilhelminahaven. Bij de machinefabriek Cremer was ook een sleepboot in brand geraakt. Daar er gevaar dreigde voor een ketelontploffing, is deze sleepboot weggehaald. Daar het vuur ook de houten wal- beschoeiïng aantaste en er gevaar bestond voor een in het dok bij de firma Figee lig gend tankschip, ontbood de brandweer commandant een derde brandweerauto, een zogenaamde „bellenwagen", waaraan een klein model brandspuit was gekoppeld. Toen deze auto bij de haven kwam werd het uitzicht van de chauffeur belemmerd door de dichte rook, waardoor de wagen het met brandende olie overdekte water inreed. De brandweerlieden van de beide andere brandweerauto's hebben onmiddellijk alle stralen op de grotendeels onderwater ver dwenen auto gericht om de brandende olie te verdrijven. Dit gelukte slechts ten dele. Hoewel het rolluik aan de achterzijde van de auto open stond, hebben vijf der inzit tenden geen kans meer gezien uit de wagen te komen. Nadat het vuur, dat ook de auto had aangetast, geblust was, konden de stof felijke overschotten geborgen worden. Later zijn de auto en de aangekoppelde babyspuit op de wal getrokken. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn in een chapelle ardente in de brandweerkazerne opgebaard. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, blijft in functie ondanks zijn huidige ziekte, zo wordt van gezaghebben de zijde te Londen vernomen. Premier Att- lee heeft Bevin thuis bezocht. Naar ver luidt was Bevin niet van plan ontslag te nemen als Attlee dat niet zou wensen. De Montesquieu: Buitengewoon gelukkige en bui tengewoon ongelukkige mensen zijn gelijkelijk geneigd lot hard heid. De Tsjechoslowaakse regering heeft Vrijdagavond verklaard, dat twee Ameri kaanse straalvliegtuigen Woensdagmiddag bij klaarlichte dag boven een vliegveld nabij Praag vlogen. In een Tsjechische nota aan de Ameri kaanse ambassade wordt gezegd, dat twee straalvliegtuigen met Amerikaanse kente kenen Woensdagmiddag diep Tsjechoslo- waaks gebied binnenvlogen. De nota zegt: „Gisteren om 4 uur werden zij boven het vliegveld van Letnany nabij Praag waar genomen en zij keerden om vijf over vier over het vliegveld terug'. Op vijf Februari schonden vier vliegtuigen van het type Dakota tussen elf en twaalf uur het Tsje choslowaakse luchtruim verscheidene ma len in Zuid-West-Bohemen. Het feit, dat de vliegtuigen zo diep Tsjechoslowaaks gebied binnenvlogen, sluit de mogelijkheid uit, dat deze penetraties toevallig zijn. Zij zijn daarom niet alleen een schending van de souvereine rechten van de Tsjechoslo waakse republiek, maar tevens een wer kelijke provocatie. Het feit, dat zich nieu- Het Titoïsme wint veld in Italië (Van onze correspondent te Rome) Het viel niet moeilijk te voorspellen dat het voorbeeld van de twee communistische Kamerleden Magnani en Cucchi, die uit de partij traden, stellig navolging zou vin den. De twee „rebellen" zijn thans bezig met het samenstellen van een partij-pro gramma voor een nationale communistische partij en men kan verwachten dat zij zich binnenkort door middel van de pers tot het volk zullen richten. Zeker zullen zij in de eerste plaats een oproep doen tot de oud- partisanen, in wier gelederen zij zulk een vooraanstaande plaats innemen. In hun streek, de rode gordel", heeft in 1944/1945 de partisanenstrijd groter betekenis gehad dan in enig ander deel van Italië. Het kan niet worden geloochend dat ten minste 70 procent van die partisanen zich „commu nisten" noemen. Terwijl dr. Magnani in Joegoslavië tegen Duitsers en fascisten streed, was Cucchi de aanvoerder der par tisanen in de streek van Bologna. Hun aan hang in die kringen is dus bijzonder groot en reeds zijn de muren van sommige steden (Correggio in de eerste plaats) bedekt met opschriften: „Valdo (dit is Magnani), Cucchi, wij staan achter jullie". Zelfs te Rome begint men dergelijke opschriften te zien. Eenige dagen geleden deelde de ere-voor- zitter van de nationale bond van oud- partisanen voor de provincie Reggio, ad vocaat Pcllizzi, aan 't bestuur van die bond mede dat hij niet langer lid wenste te zijn van een vereniging van oud-strijders, die een man als Cucchi (met zijn gouden me daille voor betoonde dapperheid) heeft uitgestoten en daarmede heeft bewezen, niet een bond van oud-partisanen te zijn doch een onderdeel van de communistische partij. Pellizzi was de eerste prefect (wij zouden zeggen: Commissaris van de Ko ningin) der provincie Reggio na de be vrijding. Kort daarna kwam het bericht dat ook dr. Riccardo Cocconi, in diezelfde tijd vice-prefect der provincie en in 1944 aanvoerder juist van de communistische vrljscharèn in de centrale Appenijnen, zijn lidmaatschapskaart van de communistische partij heeft teruggezonden. De rebellie neemt zulke afmetingen aan, dat Pietro Secchia, vice-voorzitter van de communistische partij in Italië, op weg is naar Moskou om aan de partijvoorzitter, Palmiro Togliatti, rapport uit te brengen. Secchia is vergezeld van senator Colombi uit Bologna, een communistisch bolwerk in de „rode gordel", waar Cucchi en Mag nani actie voeren. Togliatti -is sinds 117 December te Moskou voor herstel na een hersenoperatie. De gedeeltelijk uitgebrande auto, waarin vijf brandweerlieden de dood vonden. we grensschendingen voordeden bewijst duidelijk de onbetrouwbaarheid van de be weringen van de Amerikaanse ambassade (in een nota van zeven Februari), waarin de voortdurende schendingen werden te gengesproken", aldus de nota. De nota besluit: „Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken pro testeert zeer krachtig tegen deze nieuwe schendingen van Tsjechoslowaaks grond gebied en waarschuwt de Amerikaanse ambassade met klem, dat de volledige verantwoordelijkheid voor de schendingen alsmede de gevolgen, welke kunnen voort komen uit de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen, uitsluitend berust bij de re gering der Verenigde Staten". Ooggetuigen Verscheidene personen meldden aan Reuter, dat zij Woensdagmiddag in Praag het geluid van straalvliegtuigen hadden gehoord. Op een Westelijke ambassade werd om ongeveer 4 uur duidelijk het ge luid van straalvliegtuigen gehoord en ver scheidene personen gingen naar de ramen, echter te laat om nog vliegtuigen te zien. Een officieel zegsman van de Ameri kaanse ambassade ontkende de Tsjechi sche beschuldigingen dat Amerikaanse straaljagers boven Praag hadden gevlo gen, doch beloofde een nauwgezet onder zoek door de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland. Hij zei, dat „een vliegtuig van Ameri kaans maaksel extra benzinetanks zou moeten hebben gehad om veilig een vlucht te kunnen maken van de naastbijgelegen vlieghaven in Duitsland naar Praag". Hij zei, dat de beschrijving van de straal jagers in kwestie doet veronderstellen dat hier sprake is van toestellen van Duits fabrikaat uit de tweede wereldoor log, die op het ogenblik in gebruik zijn bij de Tsjechische luchtmacht. Tevens wees hij er op, dat Dakota's waarover in de nota wordt gesproken bij alle grote luchtvaartmaatschappijen in ge bruik zijn, ook bij de Tsjechoslowaakse. (United Press) Tengevolge van een hevige rukwind .sneuvelde. Vrijdagmiddag een spiegelruit van 3 bij 2.84 m. van een kledingmagazijn aan de Grote Markt in Haarlem. Duitslands hereniging De voorzitter van de Oost-Duitse Volks kamer, Johannes Dieckmann, heeft een brief gezonden aan de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Hermann Ehlers, waarin hij voorstelt, dat vertegenwoordi gers van het West- en Oost-Duitse parle ment aangewezen zullen worden om het Oost-Duitse voorstel tot besprekingen over de hereniging van Duitsland te bespreken. De West-Duitse Bondsdag zal genoemde kwestie de volgende week behandelen. De Amerikaanse onderminister voor Europese Zaken. George Perkins. heeft Donderdag verklaard, dat het geheel on juist is te veronderstellen, dat de hei-be wapening van West-Dultsland minder ur gent is geworden nu er een viermogend- heden-conferentie zal komen. Men meent te weten dat Perkins tijdens besprekingen met bondskanselier dr. Ade nauer gezegd had, dat hij de veelvuldige berichten uit Parijs en 'Londen in de af gelopen dagen, die zeiden dat de Ameri kaanse politiek ten aanzien van een West- Duitse militaire bijdrage een volledige wij ziging had ondergaan, niet kon 'verklaren. (Reuter). Enkele aanhangers van de Britse premier Attlee in het Lagerhuis hebben twee moties ingediend waarin de Britse politiek ten aanzien van Duitsland wordt gecritiseerd. De herbewapening, zo luidt een motie, zou Engeland verbinden met de „meest reactionnaire en onbetrouw bare elementen van Duitsland". Voorts zou het de hoop doen vervliegen Duitsland zonder oorlog te kunnen herenigen. In een tweede motie wordt uitdrukking gegeven aan ..bezorgdheid over de bewa peningswedloop in het bijzónder met be trekking tot Duitsland", welke de interna tionale spanning zou doen stijgen. Voorts wordt betreurd dat China als aggressor ge brandmerkt wordt. Het toepassen van sancties zou de oorlog slechts verlengen. De pogingen om in Korea een staken van het vuren te bewerkstelligen dienen voort gezet te worden. Op het ogenblik wordt de mogelijkheid onderzocht, om de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in September in Den Haag huisvesting te bieden. Voor 1948 had men ook het plan om de Algemene Vergadering in Den Haag te houden. De accomodatie werd toen echter door het hoofdkwartier der Verenigde Na ties afgekeurd. Hoewel de gemeente Den Haag de plan nen nog steeds in studie heeft achten des kundigen, die in nauw contact met de Verenigde Naties staan, de kansen voor de residentie zeer gering. Aan de overzijde van de Oceaan rekent men er al op, zo werd aan deze uitlating toegevoegd, dat de komende Algemene Vergadering weer in Amerika zal worden gehouden. In het gisteren te Rotterdam voort gezette congres van de Partij van de Arbeid kwam een door verschillende afdelingen ingediende resolutie aan de orde, luidende: Het congres, van mening zijnde dat het tot de taak van het partijbestuur behoort in belangrijke politieke vraagstukken op duidelijke wijze naar binnen en naar buiten het standpunt van de partij te for muleren; dat het partijbestuur in dit op zicht zich in de laatste jaren teveel heeft vereenzelvigd met de regeringspolitiek en dat dit onder meer tot uiting is gekomen met betrekking tot de uitspraak in zake de kwestie Nieuw Guinea, spreekt zich uit voor een meer zelfstandige partijpolitiek. Nadat voorzitter Vorrink had verklaèrd in een aanvaarding van deze motie een votum van wantrouwen in het partij bestuur te zullen zien, verklaarden enkele afgevaardigden dat de resolutie niet be doeld was als een motie van wantrouwen tegen het partijbestuur. Bij schriftelijke stemming werd de reso lutie verworpen met 1974 tegen 841 stemmen. De afdeling Rotterdam diende daarna een andere motie in, waarin liet vertrou wen wordt uitgesproken, dat het rapport van een ingestelde commissie zal leiden tot verheldering van de thans gerezen moeilijkheden en uitgesproken wordt, dat er twijfel bestaat of het partijbestuur zich niet teveel met de regeringspolitiek heeft vereenzelvigd. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. In de middagvergadering is de verkie zing van het partijbestuur gehouden, dat werd uitgebreid tot 23 leden. De functionarissen voor de bezoldigde functies werden bij enkele candidaatstel- ling herkozen. Daarna werden inleidingen gehouden over de economische politiek door de heer Nederhorst, over de sociale politiek door de heer Suurhoff en over de buitenlandse politiek door de heer Ruijgers. Een kleine storing, die zich Vrijdag boven het Rhóne-dal ontwikkeldetrok gedu rende de nacht naar Midden Duitsland en gaf in de Oostelijke provincies van ons land aanleiding tot wat lichte regen. Dit regengebied trekt nu langzaam in Noord- Oostelijke richting weg. Ten Noord-Westen van Portugal bevindt zich een depressie, waarin vele buien voorkomen, die plaatselijk zelfs vergezeld gaan van onweer en hagel. Deze depressie doet de luchtdruk boven Frankrijk iets dalen tengevolge waarvan de wind in ons land geleidelijk naar het Zuid-Oosten of Oosten draait. De depressie bij de Noorse kust vult zich nu vrij snel op. O ONBEWOLKT LICHT 3CW: CS 'H ALF 3 EVV ZWAAR 3EW GEHEEL BEW SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER 7«?TEMPEPA'U'JR IOOS ISOBAAR r'i BELANGRIJK NEESSlAG- GEBIED CENTRA. H HÖ6É DRUK L LAGE DRUK SCHEIDlNGSLlJN-EROM""- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEERT WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARS5THEEP tS EEN WlND- SNELHEID u.AN VIJF -METER "ER SECONDE RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: In het Oosten van het land over hel algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen, elders wisselende bewolking en overwe gend droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. 11 Februauri Zon op 8.05 uur, onder 17.45 uur. Maan op 9.39 uur, onder uur. 12 Februari Zon op 8.03 uur, onder 17.47 uur. Maan op 9.52 uur, onder 0.30 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 10 Februari Hoog water: 6.33 en 18.45 uur. Laag water: 2.08 en 14.28 uur. Zondag 11 Februari I-Ioog water: 7.07 en 19.18 uur. Laag water: 2.40 en 15.02 uur. 8 Maandag 12 Februari Hoog water: 7.41 en 19.56 uur. 8 Laag water: 3.12 en 15.32 uur. Hoog en laag water te IJmuiden occcQC0C0CCC000CXX^3CO0frrTnnrrYyvyxm^Xr^0r>>^0rr

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1