Andersen de snelste schaatsrijder De Stille Wens -Clowntje Riek Sport Vereent verkeert in degradatie-gevaar Kort en Bondig Van der Voort zegevierde op de 1500 meter Overwinningen van H.B.C en Hillinen Damesploegen verloren Hockey-uitsiagen Handbaluitslagen korfbalcompetitie „Ome Jan" wil van rusten nog niet weten Credietverlening aan de landbouw Congres van de Partij van de Arbeid geëindigd Voor de kinderen feuilleton DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels Agenda voor Haarfeffl MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 4 Bij de in Davos gehouden wereldkam pioenschappen op de schaats heeft Ander sen de titel veroverd. Van der Voort heeft uitstekend gereden en boekte successen op de 500 en 1500 meter. De wereldkampioenschappen waren in hoofdzaak reeds beslist toen slechts twee van de vier afstanden waren verreden. Want toen kon de 29 jarige Hjalmar Andersen reeds goeddeels zeker zijn van de overwinning, welke de wereldtitel in zijn bezit hield. Hij had dat te danken aan de loting, het weer en zijn grote capaci teiten. Het lijkt ietwat vreemd deze punten in deze volgorde te noemen, maar dit kam pioenschap is dan ook alweer niet normaal verlopen, d.w.z. de deelnemers hebben geen gelijke kansen gehad. Andersen heeft zijn 500 meter op veel beter ijs gereden dan Van der Voort en Broekman en het gevolg was, dat de Noor een voortreffe lijke tijd maakte bij de na hem gestarten vergeleken. Van der Voort is Zaterdag tweede ge worden op de 500 meter in de schitterende tijd van 43.6 sec. waarmede hij alleen de snelle Japanner, Haito, moest laten voor gaan, die een tijd van 43 sec. precies maakte. Daarmee liet Van der Voort zijn concurrenten Hjalmar Andersen (44.3 sec.) en Pajor (44.2 sec.) achter zich. Kees Broekman deelde met zijn tijd van 44.9 sec. de elfde plaats met de Noor Aas. Toen Van der Voort als vijfde paar met de Belg Massez startte, was het ijs nauwe lijks slechter dan in het begin, vooral om dat de zon zich schuil bleef houden. Het werd een goede race van de Nederlander. Na een voortreffelijke start dook hij zeer scherp de eerste bocht in, zonder vaart te minderen. Op het tweede rechte einde be zorgde zijn krachtige slag hem zulk een snelheid, dat hij de laatste bocht angstig snel uitkwam en bijna zijn balans verloor. Gelukkig ging het nog juist goed en al was hij technisch niet de fraaiste rijder, het ging enorm hard en bracht hem de tweede plaats. Hoe snel hij wel reed, bleek ook hieruit dat hij de beste 500 meter tijd maakte, ooit door een Nederlander in het buitenland gepresteerd. Het record staat op naam van Van der Scheer met 44.3 sec- Een record moet echter in eigen land wor den verbeterd. In de' middag dooide het toen de 5000 meter verreden moest worden. De weers verwachting was allesbehalve gunstig, maar nadat de aanvang een uur was uit gesteld liet de Zwitserse scheidsrechter toch beginnen. De eerste paren reden het zachte ijs stuk, en hoe later men op de baan kwam, hoe meer gehandicapt men was. Cronshey reed bij het eerste paar en Hjalmar Andersen bij het tweede, wat zeg gen wil dat zij onder de minst ongunstige Derde klassers Hoewel HBC tegen Postduiven de punten veroverde, had een gelijk spel de verhouding beter weer gegeven. In de eerste helft werd er niet gescoord. Tien minuten na de her vatting nam HBC de leiding toen een voor zet van Nolet door een der achterspelers van Postduiven in eigen doel werd geplaatst. Hillinen had met het zwakke WP weinig moeite. De Hillegommers domineerden over alle linies en in de eerste helft hadden Van Vliet en v. d. Meer de club een 20 voor sprong gegeven. Na rust was er van enige strijd geen sprake meer en Hillinen was onafgebroken in de aanval en door doelpun ten van v. d. Meer (3) en Fi-eeke werd de stand 60. In de laatste minuut redde WP de eer. In een goed gespeelde wedstrijd moest TYBB in BI. Zwart zijn meerdere erkennen. Reeds kort na het begin nam de thuisclub de leiding, maar door een strafschop van Smit maakten de Haarlemmers voor rust gelijk (1—1). Onmiddellijk na de hervatting doelpuntte Blauw Zwart (21) en de voor uitzichten voor TYBB werden er niet beter op toen Vreenegoor naar de kleedkamers werd verwezen. Met tien man vocht TYBB voor een gelijk spel en drie minuten voor het einde werd het harde werken beloond toen Rombouts keurig inschoot 22. De punten zijn toch in Wassenaar gebleven, want enkele seconden voordat de scheids rechter het einde aankondigde scoorde Blauw Zwart het winnende doelpunt (32). In een wedstrijd met veel doelpunten ging Zandvoortmeeuwen in Den Haag tegen Laak kwartier met 64 ten onder. Dank zij het goede spel van de Haagse rechtsbuiten namen de gastheren een voorsprong van 30. Wel scoorde Castien tegen, maar de thuisclub bracht voor rust de voorsprong op 41. Een strafschop bracht de stand na de rust op 51, maar van dat ogenblik af wer den de Zandvoorters wakker geschud, slaag den er in de gastheren op eigen helft terug te dringen. Water en Munck brachten de stand op 53 en vijf minuten voor tijd scoor de Van Loon, voor de vierde maal (54). De thuisclub doelpuntte nog een keer. DIO verloor van HPSV. Doelman Van Egmond had geen gelukkige dag, want nadat een vrije schop tegen hem door de gasten in een doelpunt werd omgezet 01, had hij ook het tweede doelpunt van HPSV kunnen voorkomen. In de tweede helft vocht DIO voor een beter resultaat, maar eerst kort voor het einde slaagde Veen er in tegen te scoren. omstandigheden uitkwamen. Broekman kwam pas in de zevende rit op het ijsr en zijn tijd van 8.51.7 kon zeker niet slecht worden genoemd. Van der Voort kwam nog later aan de beurt, toen het ijs in de bochten al heel papperig was geworden. Hij viel daardoor, krabbelde overeind en reed door, maar noteerde 9.06.5, hetgeen betekende dat de kansen op een der ere plaatsen vrijwel geheel vervlogen waren. De 1500 meter bracht succes voor Nederland Van der Voort heeft de 1500 meter ge wonnen. Tijdens een dooi van minstens 6 graden, rijdende in een lichte regen, die echter pas begonnen was en het ijs nog niet noemenswaard had aangetast, maakte Van der Voort een buitengewoon fraaie tijd van 2 min. 17.7 sec., waaraan zelfs Andersen niet raken kon. Van der Voort reed alsof hij geen weet meer had van de val van Zaterdag. Krachtig was zijn slag, scherp ging hij door de bochten en hij bofte, dat die bochten iets minder slecht waren dan de dag te voren, hij trof het tevens dat de loting zich ditmaal niet tegen hem keerde maar hem reeds de tweede rit van de dag toebedeelde. Daarbij had hij 1000 meter lang aan de Japanner Haito een goede gangmaker gehad, daarna zakte deze bijna plat op het ijs liggende meestersprinter (winnaar van de 500 meter) echter ge ducht terug. Als gangmaker werd hij toen vervangen door de Nederlandse kolonie, die voelde, dat Van der Voort tot een geduchte re vanche in staat was en de sterke Westlan der opstuwde naar een felle finish. Hij maakte de beste tijd ooit door een Neder lander gemaakt juist als op de 500 meter. Pajor, die ook zeer goed reed, en wederom een formidabele techniek demonstreerde, gebruikte wel 16 slagen voor de rechte einden en Andersen altijd nog 12, Broek man 13. Meer slagen betekent meer tijd verlies. Dat Pajor nog vierde werd, mag dan ook verwonderlijk heten, zijn schit terende bochttechniek is hiervoor aanspra kelijk. Andersen reed eveneens heel knap en ogenschijnlijk minstens zo snel als Van der Voort, maar gaandeweg werd het dui delijk, dat hij boven Van der Voorts tijd reed en een woeste eindsprint deed daaraan weinig meer af. Met 2 minuten 19.4 sec. moest de Noor de eer aan Van der Voort laten. Evenals de wereldkampioenschappen van het vorig jaar welke te Eskilstuna in Zwe den werden gehouden, zijn de wedstrijden min of meer in het water gevallen. Toen Zondagmiddag om twee uur met de 10.000 meter zou worden begonnen, stond de baan blank van het water, de thermometer wees niet minder dan 10 graden boven het nul punt aan en er viel een hevige regen. Dat het hier in de allereerste plaats van belang was, wie bij de loting voor de zes paren zo gelukkig waren, dat zij tot de eerste paren behoorden, is duidelijk. Hierbij was wederom Hjalmar Andersen, die zo doende de titel welhaast in zijn zak had, immers reeds de eerste twee paren zouden de bochten volkomen stuk rijden, zodat het maken van goede tijden voor de later startende rijders vrijwel onmogelijk zou blijken. De Nederlanders en Zweden drongen er bij de scheidsrechter op aan de wedstrijden later te doen verrijden, maai de Noren wilden hiervan niets weten en het slot was, dat om kwart voor drie werd gestart. Nadat Andersen had gereden, kwamen alle tijden boven de 20 minuten en zelfs werden er tijden van boven de 21 minuten genoteerd, iets dat sinds mensenheugenis niet meer bij de wereldkampioenschappen was voorgekomen. Van der Voort en Broekman waren zwaar gehandicapt. Van der Voort kwam boven de 21 minuten, waardoor hij van de derde naar de negende plaats in het alge meen klassement duikelde en nog achter Broekman eindigde. Van der Voort heeft tijdens dit kam pioenschap een uitstekende vorm vertoond en door zijn uitstekende 500 meter en 1500 meter steeg hij op de wereldranglijst van de 23e naar de 14e plaats. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Naito (Japan) 43 sec.; 2. Wim van der Voort (Nederland) 43.6 sec.; 3. Cronshey (Engeland) 44.1 sec.; 4. Pajor 44.2 sec.; 5, 6, 7. en 8. Andersen (Noorwegen), Musolino (Italië), Haugli (Noorwegen) en Sugawara (Japan) allen 44,3 sec.; 9. Hedlund 44.5 sec.; 10. Sato 44.6 sec.: 11. en 12. Broek man (Nederland) en Aas (Noorwegen) 44.9 sec. 5000 meter: 1. Hjalmar Andersen 8.27.9; 2. Cronshey 8.40.2; 3. Asplund 8.48.2: 4. Haugli 8.49.4; 5. Hedlund 8.51.2; 6. Kees Broekman 8.51.7; 7. Kornel Pajor 8.52.3; 12. Wim van der Voort 9.06.5. 1500 meter: 1. Van der Voort 2.17.7; 2. Andersen 2.19.4; 3. Aas 2.21.2; 4. en 5. Pajor en Haugli 2.21.4; 6. Broekman 2.21.6. 10.000 meter: 1. Andersen 19.31.8: 2. Wahl 19.56.3; 3. Cronshey 30.07.6; 10. Kees Broek man 20.40.6; 11. Van der Voort 21.12.8. Het eindklassement luid: 1. Andersen 200.147 pnt.; 2. Cronshey 204.033 pnt.; 3. Pajor 205.248 pnt.; 4. Haugli 205.898 pnt.; 5. Hedlund 206.157 pnt.; 8. Kees Broekman 207.300 pnt.; 9. Wim van der Voort 207.790 pnt. DE RONDE VAN NEDERLAND Be halve de zestien renners, wier namen eerder werden gepubliceerd zullen de navolgende renners ook worden uitgenodigd om in de Ronde van Nederland 1951 te starten: A. de Korver (Rotterdam), Cor Bakker (Zaan dam) en Gerrit Voorting (Haarlem). Hockey Gooi—BMHC 1—2 Tegen de Gooise hockeyclub hebben de Bloemendalers Zondag hun vijfde overwin ning behaald en delen daardoor met deze club de derde en vierde plaats. In de eerste helft schoot J. K. Hage een voorzet, op een meter hoogte door Markus in de cirkel geplaatst, in en gaf daarmee BMHC de leiding. Nog voor rust maakte Gooi gelijk uit een strafbully, die door Rahusen werd verloren. Na rust doelpuntte Hage opnieuw voor BMHC. Kort na het tweede doelpunt van BMHC kreeg de Gooise H. C. een corner toegewezen. Bij het wegwerken van de bal geraakte doelman Dalmeijer geblesseerd en was niet in staat de wedstrijd uit te spelen. H. Bouwman, die het eerste elftal op de reizen vergezelt, heeft daarop voor de rest van de tijd het doel van BMHC verdedigd. De spelers van Gooi waren meer in de aanval, maar waren niet gevaarlijk. HHIJC—BDHC 4—2 Het kampioenselftal van de Bloemen- daalse dames heeft Zondag de eerste neder laag geleden en wel van het Haagse HHIJC. BDHC speelde zonder mejuffrouw Francken, die op gpede wijze door mejuffrouw M. van Galen werd vervangen. Deze maakte het eerste doelpunt voor BDHC in de tweede helft, nadat de rust met 2—.0 voor HHIJC was ingegaan. Nadat HHIJC er nog twee doelpunten bij had gemaakt, scoor de mejuffrouw J. Jurissen nogmaals voor BDHC Daarmee werd de stand op 42 ge bracht," waarmede tevens het einde kwam. De Haagse dames speelden een van haar beste wedstrijden van dit seizoen. Rood Wit—Be Fair 1—2 Rood Wit heeft op eigen terrein tegen Be Fair een nederlaag geleden. Het speelde het grootste deel van de wedstrijd op de helft van Be Fair. De Hilversumse doelverdedig- ster was de beste speelster van de twee en twintig. Be Fair begon terstond na het beginsignaal met snelle aanvallen en boekte dan ook reeds na enkele minuten tegen het nog niet op dreef zijnde Rood Wit succes door de leiding te nemen. Hierna was Rood Wit overwegend sterker en de Hilversumse dames kwamen er niet meer aan te pas. Me vrouw I. Fijn van Draat—Wolterbeek zorg de ervoor dat de rust met gelijke stand 1—1 inging. In de tweede helft maakte mejuffrouw Bleekemolen na een doorbraak voor Be Fair het winnende doelpunt en de Heemsteedse dames kregen er nog een tegenslag bij, toen een strafbully werd gemist. Heren. Eerste klasse: HHIJCHDM 32; LarenHilversum 52; GooiBMHC 12; Be FairAmsterdam 11; HOCTOGO 15. Promotieklasse A: TOGO II—Delftse Stu denten 0—2; HDM II—MRHC 2—2; Asvion— Groen Geel 05. Promotieklasse B: HOC II—HHIJC III 1-2; LeidenVictoria 41; Tempo '34Rijswijk 1—1; Alliance—GHC 0—0. Promotieklasse C: StrawberriesVVV 9—0; BMHC II—Pinoké 4—2; HBS—Amster dam II 1—3. Tweede klasse D: ZandvoortPinoké II 1—3; Hurley II—HBS II 1—2; BMHC IV— Adelborsten 60; EechtropStrawberries II 3—1. Derde klasse B: BMHC 5Kieviten 2 3—1; Alliance 2—Groen Geel 3 1—0. Derde klasse D: Zandvoort 2Strawber ries 3 52. Vierde klasse C: Rijswijk 3Zandvoort 3 1—1; Zuidwijck 2HBS 3 00; Leiden 5— BMHC 6 2—1. Dames. Eerste klasse: TOGOAmsterdam 1—2; RW—Be Fair 12; GooiHilversum 0—1; HHIJC—BDHC 4—2. Promotieklasse A; Strawberries—Kam pong 3—0; Pinoké—Amersfoort 4.0; Laren —HBS 3—0; Amsterdam III—Amsterdam II 1—2. Promotieklasse B: LeonidasAeolus 01; Leiden—BDHC III 3—1; MRHC—Kieviten 1—3; BDHC II—HDM 2—1. Tweede klasse A: AllianceHLC 30; Asvion—HHIJC II 1—1; Ever Swift—Victo ria 00: Leiden IIGroen Geel 12. Tweede klasse D: Gooi IIFIT 1-0; Zand voort—BDHC IV 4—1; Alkmaar—RW II 2—2; IjsvogelsHurley 1—1. Derde klasse C: Rood Wit 3—Alliance 2 32 Derde klasse D: AMVJ 2—Ever Swift 2 0—2; HBS 2—Strawberries 2 0—4; BDHC 5— Ijsvogels 2 2—3. Vierde klasse C: Alliance 3SV '35 15. Vierde klasse D: Strawberries 3—Alkmaar 2 1—1; BDHC 6—DEM 2 1—2. Hoofdklasse dames: ZeeburgVlugheid en Kracht 20. Heren: Blauw WitOlympia (Gr.) 3—7. HGV—Hellas 5—5. District West A. Eerste klas dames: HOC—ADA 3—2. Sagitta—Vrone 6—0. Eerste klas heren: APGSAttila 02. ROC—AHC 2—8. Tweede klas dames B: DWSBato 10. HAVGita 15. OSSNieuwe Niedorp en Rood ZwartTonegido afgelast. Tweede klas heren B: Aalsmeer 2 Vriendschap 12. Rapiditas '31Tonegido 17—2. Afdeling Noordholland Zuid. Eerste klas dames: BGVRapiditas 00. Concordia 2 Foresters 21. Eerste klas heren: Vlug en Vgardig IJmond 0—11. BGV—AVA 8—2. Bato— HOC 2 31. Concordia 2AHV 44. Tweede klas dames A: Foresters 2 CSV 2 10. Rapiditas 2Rood Zwart 2 afgelast. Concordia 3IJmond 4 IJm. 4 niet opgekomen. Tweede klas dames B: Gita 2HOC 3 90. HeemstedeBato 2 11. Ook ditmaal werden weer enkele wed strijden wegens afkeuring van het terrein- afgelast: Groen GeelOosterkwartier, Ex celsior 2Oosterkwartier 2 en Samos 2 Aurora 2 werden om die reden niet ge speeld. De belangrijke wedstrijd Animo Ready Aurora werd ook afgelast en zal vermoe delijk Zondag worden ingelast. Sport Vereent verloor de belangrijke wedstrijd tegen Zwaluwen met 6-2. Het is geen mooie wedstrijd geweest. Zwaluwen schoot in alle standen en daardoor had Sport Vereent reeds bij rust een achter stand van 4-0. Ook na de hervatting was Zwaluwen het eerst aan bod (5-0),alvorens Ritsburg en Fortgens de achterstand tot 5-2 verkleinden. Einde 6-2. Watervliet heeft, ondanks de 7-4 neder laag tegen DED een heel goede wedstrijd gespeeld. De stand in deze afdeling is nu: gesp. gew. gel. verl. pt. Reserve le klasse: Westerkwartier 2 Rohda 2 4-2. DTV 2—KZ 2 3-4. Reserve 2e klasse: ZKV 2Archipel 2 t.a. Reserve 3e klasse A: DVD 2KZ 3 4-4. Zwaluwen 2Blauw Wit 4 2-6. Reserve 3e klasse B: Roda 2BEP 2 2-1. DTV 3Oosterpark 2 5-5. Reserve 3e klasse C: Luto 2Tovers 2 6-1. Olympia 2—Blauw Wit 5 5-3. De uitslagen van de Haarlemse Korfbal- bond luiden: Eerste klasse: Oosthoek Haarlem 1-13. Watervliet 3Animo Ready 2 4-4. Nieuw Flora 1Oosterkwartier 4 5-0 (regl.). Tweede klasse: Haarlem 2Watervliet 4 7-1. Aurora 3Onder Ons 1-3. DSVTHB 1-3. Oosthoek 2Nieuw Flora 2 0-3. Derde klasse A: DSV 2Oosterkwartier 5 uitgesteld. Derde klasse B: Watervliet 6Haarlem 4 3-4. Aurora 5Oosthoek 4 3-2. Onder Ons 2—DSV 3 3-0. Zestig jaar jachtopziener „Ome Jan", bij het Zandvoortse bevol kingsregister. bekend als Jan van Hon- schooten, viert op 11 Maart zijn zestig jarige loopbaan van jachtopziener. Als jongeman werd hij in 1891 aangesteld door wijlen jhr. P. Quarles van Ufford. Sinds dien heeft de nu 84-jarige voor de families Quarles van Ufford en De Favauge toe zicht gehouden op het jachtgebied het Zandvoortse duin. Zijn vader was ook al opziener in dit terrein en de jonge genera tie is in het vak gebleven: „Ome Jans" tweede zoon heeft er al 32 dienstjaren in hetzelfde jachtterrein op zitten, zijn oudste zoon en zijn kleinzoon bewaken het Zwa- nenwater bij Callantsoog en een andere kleinzoon is jachtopziener in de Noord- Oostpolder. Van rusten wil „Ome Jan" nog niet we ten. Met zijn 84 jaren is hij nog een goede schutter, hij jaagt het hele seizoen met zijn jachtheren mee en is nog altijd bekwaam in de verschillende werkzaamheden die bij het jachtbedrijf te pas komen. Hij is een goede vogelkenner en vele ornithologen komen bij hem hun kennis verrijken. Op de dag van zijn jubileum, Zondag 11 Maart, zal hij in zijn huis aan de Haar lemmerstraat in Zandvoort recipiëren. Borgstelling van 25 millioen uit Marshall-gelden Het lang verwachte borgstellings- en credietfonds voor verdere technische ont wikkeling van de landbouw en daarmee samenhangende verhoging van producti viteit is thans gesticht. Uit de tegenwaar de-fondsen van het Marshall-plan zijn vijf- en-twintig millioen gulden voor dit doel beschikbaar gekomen. Het bedrag zal dienen tot borg van door boerenleenbanken te verstrekken credie- ten voornamelijk aan kleine boeren- en tuindersbedrijven. Onder technische verbeteringen kan men bijvoorbeeld het aanschaffen van machines en werktuigen (eventueel collectief) be schouwen, alsook verbetering van akkers en weiden door drainage en dergelijke, maar ook door verbetering van opslag- en bedrijfsruimten en aanschaffing van bij zondere gewassen. Aangenomen kan worden, dat land- en tuinbouwconsulenten bij het bepalen van de noodzaak en de omvang van de crer dietverlening medewerking zullen ver lenen. In de slotzitting van het congres van de Partij van de Arbeid zijn vier resoluties aangenomen. Zij hadden betrekking op de sociale-, de economische- en de buitenland se politiek alsmede op de militaire ver dediging. Ten aanzien van de laatste reso lutie had de congresvoorzitter, de heer J. Vorrink, verklaard, dat men de onverbid delijke werkelijkheid onder de ogen moest zien en geen schuilevinkje moest gaan spelen. Met meerderheid van stemmen werd het bestuursvoorstel aangenomen om het lid maatschap van de jongerenorganisatie „Nieuwe Koers" ook voor niet-partijleden mogelijk te maken, mits zij het beginsel program van de partij onderschrijven. Zondag is de motorrijwielententoonstel ling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam door ongeveer 27.500 personen bezocht. D. E. D 11 11 - - 22 Olympia 10 6 1 3 13 Z. K. V 8 6 0 2 12 Watervliet 13 4 3 6 11 Oosterkwartier 9 5 - 4 10 Groen Geel 10 4 2 4 10 Zwaluwen 11 3 2 6 8 Sport Vereent 12 3 - 9 6 12 1 2 9 4 Watervliet 2 verloor van Allen Weerbaar 2 met dezelfde cijfers als Watervliet van DED, met 7-4. Sport Vereent 2 leed een onverdiende nederlaag van 3-2 tegen Landlust 2. Deze ploeg nam de leiding, waarna J. de Pater de stand op 1-1 bracht. Nadat Landlust een 2-1 voorsprong had genomen, bracht H. Uljee de stand op 2-2. Circa vijf minu ten voor het einde scoorde Landlust het winnende doelpunt. Tenslotte verloor Oosterkwartier 2 op een onbespeelbaar terrein van Blauw Wit 2 met 5-0. De overige uitslagen waren: Eerste klasse: SVKBlauw Wit 2-7. Ar chipelLuto 2-5. SwiftKoog Zaandijk 6-5. Tweede klasse A: ZKVOlympia t.a. Tweede klasse B: LandlustTovers 2-4. DTV—Roda 6-3. Amum—DVD 3-5. AZ— Allen Weerbaar 3-2. Derde klasse A: HolverBEP 7-2. KVD —Vogel 4-3. Derde klasse B: MeoOosterpark 2-3. Derde klasse C: ZKCKVH t.a. Fortuna —Togo 3-1. OKV—OBZB t.a. Later waren de vriendjes weer bij elkaar. „Je hebt je muts zeker niet gevonden?", vroeg Oepoetie. Rick schudde 't hoofd. „Nee, hoor.ik heb overal gelopen en gezocht, maar er was niets te zien". „Je zult met je blote koppie naar huis moeten!", zei Bunkie. Maar Oepoetie troostte Rick. „Zij zal wel weer te voorschijn komen!", dacht hij. Even later, toen ze door de stad liepen, kreeg hij opeens een goed idee. „Weet je wat, Rickwe gaan naar 't politiebureau en het aangeven! Als iemand je muts vindt en 'm naar 't bureau brengt als gevonden voorwerp, krijg je 'm daar terug!" Ja, dat was goed bedacht. Ze stapten naar 't politiebureau. Daar vertelde Rick aan de politie-agent, die hem te woord stond, wat hem was overkomen. En de agent beloofde hem de muts terug te geven, als iemand haar kwam aangeven In dc heden gehouden trekkine Staatsloterij is op no. 11596 een mik 20.000 gulden gevallen. van By de Nederlandse Dok- en Scheen bouw Maatschappij te Amsterdam heeft V Nievelt Goudriaan en Co.'s Stoomva-irtm" een tankschip besteld van 18.500 ton In een te Utrecht op initiatief van a Bond van Gepensionn eerde Indische Amvf tenaren gehouden bijeenkomst is een cm!' missie benoemd, bestaande uit de her™ C. H. G. Kramer, Overveen, J. E Voluf Den Haag en W. S. H. Schul. Drifi' Westerveld, met als adviseur de heer H f M. Domino, Haarlem. Aan deze commië-l is opgedragen middelen, te beramen om komen tot uitbetaling in Nederlands couraw van de achterstallige Indische pensioenen Luitenant-generaal I. A. Aler, chef V-P de luchtmachtstaf, zal Dinsdagavond \'J 19.50 uur tot 20 uur over Hilversum I spreken over zijn bezoek aan de Nederlandse vlij. gers, die in de Verenigde Staten een leiding krijgen. De brand op 25 Januari bij een fabriek van isoleermateriaal te Doorn is gesticht door een 15-jarige werknemer, omdat her werk werd opgedragen, dat hem X zinde. In de loop van deze week zullen n uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen in he: voormalige kamp Vught worden onde-.' gebracht. Het is niet onmogelijk, dat in het voormalige kamp nog enkele duizenden uit Indonesië zullen worden ondergebracht De procureur-fiscaal by de Bijzondere Raad van Cassatie concludeerde tot verwer. ping van het beroep van de Amsterdams H. Holdert tegen een veroordeling tot 12 jaa gevangenisstraf. Deze straf werd H. door he' Bijzonder Hof te Amsterdam opgelegd we! gens dienstneming bij de Waffen-SS. he; dienstbaar maken van het dagblad „De Tek graaf" aan de verbreiding van nationaal socialistische beginselen en doeleinden, ah- ook het veroorzaken van 15 maande* Duitse gevangenschap voor de hoofd" administrateur van dat blad. Prins Bemhard heeft in de cantine va: zijn hoofdkwartier op de Zwaluwenberg të Hilversum de prijzen uitgereikt, dit de mill- taire commissie voor automobiel- en motor wedstrijden had toegekend voor bijzonders prestaties in motor- en autoritten. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontstond in de Grote Looiersstraat te Maas tricht een vechtpartij tussen een agent van politie en een negental aangeschoten jongelui. De agent arresteerde een lid van het gezel schap, doch deze wist te vluchten. Na enige waarschuwingsschoten schoot de agent ou de vluchteling, die in de buik werd getrof fen. Zijn toestand is vrij ernstig. liet Jo Sternheim Fonds voor weduwe: en wezen van toneelspelers heeft een zeer belangrijke gift ontvangen van Koningin Juliana. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam waarschuwt handelaren in kantoor benodigdheden en schrijfbehoeften tegen een man die in verscheidene plaatsen oplichting heeft gepleegd. Hij koopt kantoorbehoeften, waarbij hij een artikel bestelt dat niet in voorraad is. Met de winkelier komt hij dan overeen dat hij alle gekochte artikelen zal betalen bij aflevering van het door hem be stelde artikel, waarna hij de overige gekochte artikelen meeneemt. Hij geeft een gefingeerd adres op waar de nota kan worden aange boden. In de Noordelijke provincies heeft het verkeer hedenmorgen grote hinder onder vonden van een dichte mist. Bij Ellerhuizen (Gr.) reed een met stenen geladen vrachtauto na een botsing met een andere auto te water, De chauffeur, H. Kwant uit Ouderdendam, is verdronken. HAARLEM EN OMSTR. Aan de Chr. Mulo-school aan de Dreef te Haarlem (hoofd de heer F van Woerden) zijn benoemd tot onderwijzeressen de dames A. G. Veltkamp uit Utrecht en H. Garissen uit Hilversum. De Haarlemse toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" zal Donderdag 15 Februari in het sanatorium „Eyckengaaroe' in Aerdenhout voor de patiënten en personeel van dit sanatorium een opvoering geven va: „De Pechvogel". In een huis aan het Raadhuisplein ia Haarlem is in de nacht van Zondag op Maan dag ingebroken. Bij onderzoek bleek dat de ongewenste bezoeker een gat in een raam kozijn had geboord om binnen te komen. Het slot van een linnenkast was geforceerd, Aan vankelijk meende men een aantal sieraden ter waarde van zeshonderd gulden te missen, maar later werden deze sieraden op een an dere plaats in het huis terug gevonden. I: is niets gestolen. ADVERTENTIE 10) „Dat is dan goed", zei Sally. „Wat is het adres?" „Park Lane, nummer 807", antwoordde mevrouw Bellows. „Ik hoop, dat u in staat bent alles goed te doen verlopen, juffrouw Granville." Zij sprak alsof zij er niet van overtuigd was, dat Sally goed zou voldoen. „Ik dank u hartelijk voor uw hulp, mevrouw Bellows." Zij wilde mevrouw Bellows vragen haar „veel geluk" te wensen, maar dat vond zij toch niet passend. Zij wenste het zich zelf toe, terwijl zij de trappen afrende. Park Lane 807 was een blok flats. Een in groene livrei gestoken portier begeleidde Sally naar de lift en bracht haar naar de bovenste verdieping. De deur van de flat werd geopend door een huisknecht. Sally verklaarde wie zij was en zag dat hij ver baasd keek. Met waardigheid echter ging hij haar voor door de hal en gang. Hij opende een deur en kondigde aan: „Juf frouw Granville." Sally stond in een grote en lichte kamer, ingericht als speelkamer. Grote ramen gaven een prachtig uitzicht op het park en langs de muren stonden stapels speel goed. Sally had nog nooit zo'n verzame ling prachtig aangeklede poppen gezien. Al het speelgoed zag er echter uit, alsof nooit iemand er zich om bekommerde om er mee te spelen. Een vrouw met grijs haar, kennelijk de verpleegster, zat in een gemakkelijke stoel bij de haard en een meisje zat in de ven sterbank en staarde naar buiten. De verpleegster kwam Sally tegemoet. „Hoe gaat het met u? Ik vermoed, dat u juffrouw Granville bent en van mevrouw Bellows komt?" „Ja, mevrouw Bellows vroeg mij direct langs te komen." „Ik vind het prettig, dat u het zo kon schikken. Het heeft ons allen wat opge wonden, dat juffrouw Harris zo maar weg liep. Ik begrijp het werkelijk niet. Alleen maar omdat zij en Elaine aan het ontbijt wat ruzie hadden, pakte zij haar koffers en ging weg." „Ik geloof niet, dat juffrouw Harris zich erg goed voelde", zei Sally verzachtend. Zij keek naar het kind, dat niet opge houden had naar buiten te staren. De ver pleegster keek in dezelfde richting. „Elaine, kom eens hier en zeg: „Hoe gaat het met u"?" Elaine maakte geen beweging. „Nu, Elaine, wees niet vervelend, kom eens „hoe gaat het met u?" zeggen." MAANDAG 12 FEBRUARI Concertgebouw: Sonatenavond Jan Hes- merg en Ans Bouter. 8 uur. Restaur® „Corona", Baan: Solexclub, voorlichting avond, 8 uur Cultura: Spiritistenstudiec.:: „Doorgang naar het hogere", 8 uur. W „Dertig seconden boven Tokio", 14 -J 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De razeM- ruiter", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans WL „Zijn les geleerd", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 ua (Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rembrandt:Joo-- tje heeft een paard getekend", alle leen.;: 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: „Ik wil leve... 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: ..bire- van Atlantis", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, DINSDAG 13 FEBRUARI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. i>» sauplein 8: Soefi-beweging, lezing vail i» vrouw J. van Ingen—Jelgersma over heilige boeken", 8 uur. Bioscopen: en avondvoorstellingen. „Zij heeft zulke goede manieren, als zij maar wil", zei de verpleegster zachtjes tot Sally. Elaine maakte geen aanstalten om de vensterbank te verlaten, Nanny werd on geduldig. „Je moet komen Elaine, het is tijd voor je lessen en je weet het! Wees nu een braaf meisje en laat juffrouw Granville nu niet zien hoe ondeugend jij wel kan zijn." „Ik néém geen les", zei Elaine, die met een langzame en duidelijke stem sprak. De luide, hoge en kinderlijke stem scheen voor Sally even de jaren te doen terug gaan. Zij had Marigold vroeger vaak zo horen spreken als zij iets niet wilde. Sally voelde er intussen niets voor met de oude verpleegster te gaan argumenteren. „Maakt u zich geen zorgen", zei zij rus tig. „Ik geloof, dat Elaine op het ogenblik niet veel voor lessen voelt." Nanny keek verbaasd. „Wel, juffrouw Granville, ik verwacht dat u haar op uw manier zult behandelen. Ik zal u alleen met haar laten en hoop, dat Elaine aardig zal zijn". Zij sprak kennelijk tot het kind, maai er kwam geen antwoord. „Indien u mij nodig hebt, belt u maar even, en de butler of een van de meisjes zal mij wel waarschuwen." „Dank u wel." Nanny ging de kamer uit en Sally zette zich neer in een stoel bij de haard. Er lag nog een krant op de grond. Zij pakte deze op en begon te lezen. Na enige ogenblikken keerde het meisje zich om. Toen zij zag, dat Sally er nog was, keek zij weer naar buiten. Er was een lange stilte, maar toen werd haar nieuwsgierigheid te groot. Zij keek naar Sally, maar deze las rustig verder. „Ik wil geen les hebben." Er was een zeker verweer in haar stem. Sally keek op. „Wat zei je? Ik verstond het niet goed!" „Ik wil geen les hebben", herhaalde het kind. „Daar verwonder ik mij helemaal niet over", zei Sally opgewekt. „Ik wil jou ook heelemaal geen les geven." Elaine keek met verbazing naar Sally. „U wilt mij geen les geven?", vroeg ze verbaasd. „Maar waarom bent u dan hier?" „Omdat ik een baantje moest hebben", antwoordde Sally. „Zie je, ik moet geld verdienen. Ik word betaald omdat ik hier ben." Elaine kreeg belangstelling voor deze vreemde conversatie. Zij stapte van de vensterbank en liep naar Sally. „Hebt u geen geld?" Sally schudde haar hoofd. „Nee", zei ze, „daarom zijn mijn zusters en ik naar Londen gekomen. Wij zoeken een betrekking, zodat wij wat zullen ver dienen." „Wilt u kinaerjuffrouw worden?" Sally schudde haar hoofd. „Nee, ik wilde op kinderen passen in een kindertehuis, maar zij konden mij niet gebruiken, dus ben ik hier heen gekomen om te kijken of ik het prettig vind." Elaine zuchtte diep. „Om te kijken of u het prettig vindt?", zei Elaine. „De kinderjuffrouwen gaan meestal weg omdat ik ze niet prettig vind. Ik kon juffrouw Harris niet uitstaan. Zij was dom en bang voor mij. Zij was bang voor iedereen, zelfs voor Nanny en Bates." „Wie is Bates?" „Onze bediende. Iiij is een ontzettend oude man. Hij drinkt van de port van vader als hij weg is!" Sally gaf geen commentaar maar zuchtte en zei: „Ik vind het jammer van juffrouw Har- ris". „Ik niet", zei Elaine wat nijdig. „Ik heb haar juist gezien", ging Sally voort. „Zij is arm en oud en zag er ziek uit. Ik wou dat ik bergen geld had, dan zou ik haar goed te eten geven, op haar letten en voor haar zorgen. Als je arm bent, ben je vaak bang; bang geen dak boven je hoofd te hebben, bang dat de mensen onvriendelijk voor je zijn." Elaine dacht enige minuten na en zei toen: „Maar u bent niet bang." „Nee, maar ik ben jong en er zijn zoveel dingen, die ik kan doen. Trouwens, ik ben niet al lange tijd arm. Mijn vader zorgde altijd voor mij en pas toen hij is overleden had ik geen geld meer." „Hield u erg veel van hem?" „Erg veel", antwoordde Sally. „Er kw® een prop in haar keel." Elaine was weer enige tijd stil en toen met een zachte stem: „Ik hield vet van mijn moeder, maar zij stierf. drie jaar geleden. Niemand praat ooit ovc haar. Daddy ook niet". Plotseling wist Sally, dat dit het waarom Elaine zo vaak ondeugend was.." Voordat zij iets kon zeggen was de vrien delijke trek op het gelaat van het me:, echter verdwenen en keek zij weer1W"* Het was een aardig kind, maar het i weinig kleur en de mondhoeken war® steeds naar beneden getrokken. „U laat mij praten", zei Elaine. „KJ1 dat het een trucje is. Alle kinder* wen hebben een trucje wanneer zij men. Ik heb u verteld, dat ik geen 1" hebben." „En ik heb je verteld, dat ik j- waarom jij geen les wilt nemen. "ee dat ik vroeger ook een kinderjuf heb gehad? Zij gaf mijn twee zustev'i mij les. Zij was erg oud en vrij verve Op een goede keer zei m'n zuster Man».;, dat zij geen les meer wilde hebben vader zond toen de kinderjuffrouw-- ging zelf les geven. Maar eerst zorga er voor, dat wij wilden leren". „Dat u wilde gaan leren?", herh, Elaine verbaasd. „Hoe deed hij dat. (Wordt vert» 0$)'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6