Max Raffles „worstelde" veertig jaar en is nog niet moe Hef,,Huis Aelbertsbergh" te Bloemendaal Haarlemmer betrokken bij twaalf misdrijven Kort en Bondig Conservenindustrie hoopt op redelijk kwantum blik voor verpakking Duitse industrie in kolennood Internationale jaarbeurs komt in 1952 in Chicago twee subsidies weigeren StoSJan?de B-en w-zich- gezien teyemeVtehu^Uan 1951 te 19'3° uur „Het variété is in Nederland uitgestorven Castricum Santpoort IJmuider dammers tegen BDC II in Santpoort Beverwijk „De commissaris vertelt" IJmuiden Eerste toneelavond in het nieuwe Rex-theater Agenda voor Beverwijk Nederland kan belangrijke opdrachten uitvoeren, bijvoorbeeld voor de vorming van legervoorraden WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 Boerderij van het Huis te Bloemendaal die herinnert aan de glorie der bezitting in vroeger eeuwen. Van de oude bouwwerken uit de Middel eeuwen is in Bloemendaal niets terug te vinden (De Ruïne van Brederode ligt juist even buiten de gemeentegrens). Er is wel veel geweest, maar alles is in de loop der eeuwen verdwenen. Alleen in enkele namen leeft de herinnering voort. Zo is het ook met het Huis Aelberts bergh vroeger het centrum van de Heer lijkheid Aelbertsbergh, die genoemd is naai de Christen-prediker St. Adelbert. Dit Huis is omstreeks 1220 gebouwd door de vrouw van Floris II, de Graaf van Holland bijge naamd ..Floris de Vette". Zijn vrouw Pe- tronella van Saxen was een halve zuster van Keizer Lotharius II, die krachtig ijver de voor verbreiding van de Christelijke godsdienst. Voor het „Hoff te Aelberts bergh" had zij een mooi plekje uitgezocht, éen bosrijke omgeving aan de voet der dui nen in welke omgeving wij nu het Meertje van Caprera, de oude boerderij ,,'t Huis Bloemendaal" en de hockeyvelden van de Aelbrechtsbergweg vinden. Bij het huis liet zij een kapelletje bouwen, dat nog lang na haar dood werd aangeduid als het „kapelletje van Petronella". Dit „Hoff te Aelbertsbergh" is lange tijd een lustwarande geweest voor de Graven van Holland. Er zijn ons geen afbeeldingen van het Hoff bekend. Ook beschrijvingen ontbre ken. Wel kan worden aangenomen dat het geen belangrijke versterking was. In Haar lem hadden de Graven van Holland een versterkt huis, zeer waarschijnlijk in de omgeving van het Spaarne en de Bakenes- sergracht. Naar „Aelbertsbergh" trokken zij alleen om zich te verlustigen in de na tuur of te jagen in de duinen. Toch werden er nog heel wat regeringsdaden verricht, want zeer veel akten uit die tijd zijn ge tekend op „Aelbertsbergh". Maar al was het Iloff dan geen belang rijke versterking, het was in elk geval meer dan alleen een jachtslot. Daarop wij zen de restanten van zeer dikke muren en zware funderingen die nu nog ter plaatse gevonden worden. In de geschiedenisboeken is aangetekend dat het Hoff reeds in 1132 verbrand werd door de zoon van Floris de Vette, maar kort daarop is het weer herbouwd. Met de dood van Jan I (de zoon van Floris V) is in 1299 het geslacht der Hol landse Graven uitgestorven. De Henegou wers traden toen in de rechten, maar de nieuwe machthebbers zijn blijkbaar zelden op het „Hoff" geweest. Het is niet bekend wie er na 1299 op het Hoff heeft gewoond. Alleen is vast te stel len, dat het in 1255 reeds lange tijd in een zeer vervallen staat verkeerde. De naam „Hoff van Aelbertsbergh" was toen ver vangen door „Huis te Bloemendaal". De gehele bezitting werd toen gekocht door jhr. Floris van Jutfaas voor 2000. Bij een tekening in „Zegepralend Ken- nemerland" van 1730 wordt aangetekend dat toen nog slechts een overblijfsel De industrie in West-Duitsland houdt er rekening mede, dat zij wegens onvoldoen de kolenleveranties binnen de komende zes weken gedwongen zal zijn tot het slui ten van bedrijven over te gaan, welke sluitingen tot veertien dagen zullen kun nen duren. Wanneer het niet gelukt, om in de komende maanden meer kolen voor binnenlands verbruik beschikbaar te stel len, is het te vrezen, dat dergelijke perio des van sluiting der bedrijven zich voort durend zullen herhalen. De kolentoewij- zingen aan de industrie in West-Duits land zijn verminderd tot op 60 procent van de hoeveelheid waarover de industrie in October van het vorige jaar nog kon beschikken. De tweede Amerikaanse internationale Jaarbeurs zal van 22 Maart tot 6 April 1952 te Chicago worden gehouden. Een aantal medewerkers is reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden welke zich voornamelijk uitstrekken tot Europa, waar pogingen in het werk gesteld wor den een groter aantal exposanten aan te trekken dan aan de eerste Jaarbeurs, welke van 7 tot 20 Augustus 1950 te Chi cago werd gehouden. Gerechtshof te Amsterdam Het meertje van Caprera, dat vermoedelijk vroeger met ander water in verbinding heeft gestaan. Begin November werd de drie-en-twintig jarige Haarlemmer R. S. van E. aangehou den. Bij een huiszoeking vond de politie een groot aantal goederen, afkomstig van insluipingen, inklimmingen en diefstallen, gepleegd in Haarlem, Zandvoort, Bloemen daal en Santpoort. Deze misdrijven, twaalf in totaal, waren gepleegd in de maanden September en October. Op 5 Juni was Van E. uit de gevangenis ontslagen en het is niet bekend of hij in Juli en Augustus goederen gestolen heeft. In de woning werden goe deren aangetroffen, doch bij onderzoek is gebleken, dat een negentienjarig meisje voor Van E. de goederen verkocht. De rechtbank te Haarlem behandelde op 7 December de zaak tegen Van E. Hem waren drie feiten ten laste gelegd, name lijk diefstal van geld door middel van braak, diefstal van een radiotoestel en dief stal van een fiets. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van drie jaar en zes maan den. Verdachte is van dit vonnis in beroep gegaan en thans had hij zich voor het Gerechtshof te Amsterdam te verant woorden. Op een vraag van de president, waarom Van E. in hoger beroep was gegaan, ant woordde deze, dat hij de straf te zwaar achtte. De president herinnerde er aan, dat ver dachte reeds vier vonnissen achter de rug heeft. In 1943 is hij ter beschikking van de regering gesteld. Door de oorlog is er van een heropvoeding weinig gekomen. De Haarlemse rechtbank wilde verdachte 1946 nog een kans geven en legde een voor waardelijke straf van zes maanden op. Deze straf is in een onvoorwaardelijke omgezet nadat Van E. in Januari 1948 veroordeeld werd tot een jaar gevangenisstraf. Kort na zijn ontslag maakte hij zich weer aan dief stal schuldig en de Haarlemse rechtbank legde een straf van drie jaar op. Het hof te Amsterdam verminderde die tot een jaar en zes maanden. Na het uitzitten van deze straf keerde hij in een minder goed milieu terug. Bovendien maakte hij kennis met een negentienjarig meisje, dat als heelster van de gestolen goederen optrad. Verdachte deelde mee zich in de toe komst elders te willen vestigen. In Haar lem wil hij niet meer terugkeren. Na zijn aanhouding schreef Van E. aanvankelijk nog wel eens aan zijn meisje, maar hij ver klaarde het contact verbroken te hebben. De procureur-generaal, mr. J. Hoeffel- man, bracht in herinnering, dat verdachte zich aan een reeks feiten heeft schuldig gemaakt. Hem zijn er slechts drie ten laste gelegd. Verdachte zegt, dat de straf te zwaar is, doch spreker is van mening, dat het niet het geval is. Nauwelijks was hij op vrije voeten gesteld of hij pleegde weer diefstallen. De procureur-generaal eiste en Heemskerk gaat Fanfarecorps „probeerde" vergeefs Door het bestuur der R.K. Middenstands Handelsavondschool in Heemskerk is aan ae raad wederom het verzoek gedaan om voor het cursusjaar 1950—1951 van de ge meente een subsidie te mogen ontvangen n j lo7.zijnde het geraamde tekort oor genoemd cursusjaar, welk bedrag het vorig jaar 153,25 bedroeg, wl aanJ?ieding der begroting 1951 eft het college ten aanzien van een te- S in?ediend verzoek een afwijzend standpunt ingenomen. de stÜging van de uitgaven der IhcvP ,moet onder meer een zodanige '•nmi een der eerste m aanmerking tomen om te worden afgewezen. f9»!JrSldieaanVrage van het R.K. fan- enioc7'PS Caecilia" heeft het college in SS vJerw°Hderd, aangezien B. en W. Taniia„iift-A met een raadsbesluit van pp,.pri^aarb'j een subsidie is ge- den mIf1 aan de vereniging had- vnnr gedeeid, dat deze subsidie slechts krmn lmnm werd toegezegd voor de aan- ternnJ!!1 een ?aar instrumenten wegens nanciëlP tVa? en uit Hidonesië. De fi- i°en goed Hp h°d V*an de vereniginê schof tl 6 begrotmg 1950 gaf ïwï Zien van f 519,28. instrunwl^6 reden> aanschaffing nieuwe subsidie vraagt men nu een jaarlijkse Het roii niet kunnen verenigen. Verpnigini?egP6v^erikt hierbij nog °P» dat de eniaiüflü e^enals andere culturele was een over- en oinoo„ uuucie cuiiureie ver maken Jndele gemeente, aanspraak kan n.l. ternoLf u bestaande subsidieregeling heid SÏ talmg baalde vermakelijk- „wsbelashng V001. maximaal twee gegeven uitvoeringen. meenteraad de Heemskerkse ge inen van oèn1 °Pgu'°epen tot het bii" Woensdag 14 v Ppenbare vergadering op eenPwfbitf,!!)da komen onder andere voor voor het VaP de salarisverordening ming ving meeatepersoneel en de benoe- een kassip.- ^/""hstrateur, alsmede van drijf. Vo0r«p2«uet Semeenteiijk grondbe- terbeek m» Wordt de heer H- Hees" tot ka« °r administrateur te benoemen en Bisschop gemeente-onl'vanger Th. J. bijgetimmerte van het Huis „Aelberts bergh" aanwezig waren. Uit de 18e eeuw zijn wel enkele teke ningen van het Huis te Bloemendaal be waard gebleven. Het was toen niet meer dan een boerderij. In enkele koopakten uit die tijd wordt er melding van gemaakt dat het bij het huis behorende meertje bijzon der visrijk was. Van dit meertje van Caprera, dat inder tijd reeds tot de helft verkleind werd om grond te winnen, is nu nog een restant over. Indertijd is de veronderstelling ge maakt dat dit meertje een overblijfsel is van een Rijnarm, die van Katwijk aan de voet der duinen naar Bergen liep. Enige maanden geleden hebben wij medegedeeld, dat onderzoekingen van geologen aange toond hebben dat dit onmogelijk is. Maar wel kan worden aangenomen dat het meertje vroeger in verbinding gestaan heeft met de gracht die het kasteel van Brederode omsloot. Bovendien zijn er aan wijzingen gevonden dat vroeger ook om het Hoff Aelbertsbergh een slotgracht gegra ven is. Nu is er van de bezitting alleen nog de eenvoudige „Boerderij Huis te Bloemen daal". Het is nog wel aan dit huis te zien dat het oud is, maar van de oorspronkelijke glorie der Middeleeuwen is toch niets meer terug te vinden. In een gedenkschrift van de vereniging „Haerlem" in 1928 uitgekomen, wordt dooi de heer D. Vonk medegedeeld dat er op 100 schreden van de boerderij een bouwvallig stenen schuurtje stond waarin een kelder was die destijds bij het Hoff gehoord heeft, blijkens de grote Friese mopstenen waar mee hij gemetseld was. De oppervlakte van de kelder was 9.3 bij 6.6 meter. De dikte der muren was 55 cm. Het gewelf had een hoogte van 1.95 m. In de kelder was nog een ring in de muur bevestigd waaraan vroeger gevangenen geklonken werden. Bovendien werd in de onmiddellijke nabij heid van de kelder een onderaardse gang gevonden die onder een deel van het bouw land doorliep. De kelder is in 1931 afgebroken, ook van de onderaardse gang is thans niets meer te zien. De lieer A. Cassee, de gemeente-ambte naar die zich in het bijzonder interesseert voor de oude geschiedenis van Bloemen daal, betreurde deze afbraak zeer. Hü deel de verder mede dat op het terrein af en toe dingen zijn gevonden die afkomstig zijn uit de Middeleeuwen. Hü was overtuigd dat als op het terrein deskundig opgravingen gedaan zouden worden, zeer belangrüke dingen aan het licht zouden komen. „DE PION" SCHAAKTE VOORT In de kopgroep van de Castricumse schaakclub „De Pion" is nog weinig veran dering gekomen, daar alle candidaten voor het clubkampioenschap hun wedstrijden wonnen. Zo wist de leider op de ranglijst Th. de Smalen weer een overwinning te behalen en hij bond ditmaal P. Roman aan zijn zegekar. C. Bennes versloeg D. Keet baas; J. Bos, die deze avond twee wedstrij den moest spelen, overwon J. van Raven- zwaai, maar moest tegen notaris Van Cra- nenburgh een veer laten en verloor. C. Heeck bleef ook op de goede weg voort gaan en versloeg S. van Weeren in een spannende partij. LINGIADE-FILM IN DE C.S.V.-KRING Vele leden en supporters van de Castri cumse sportvereniging „C.S.V." zijn getui ge geweest van een serie sportfilms, die de heer Brouwer uit Wormerveer Dinsdag avond in hotel Borst draaide: de film van de grote Lingiade in 1949 te Stockholm vormde de hoofdschotel. Voor de sportbeoefenaars is het een zeer belangwekkende avond geworden, niet in de laatste plaats door de uitgebreide toe lichting die de heer Brouwer gaf. De voor zitter van C.S.V. de heer P. J. Duinker, dankte hem na afloop dan ook van ganser harte en hoopte dat vele leden van C.S.V. hun voordeel ermee zouden doen. (Speciale berichtgeving) De mond wijd open van verbazing, de handjes om de knieën geklemd en met ogen zo groot als stuiters, zo volg den wij vroeger in het circus de toeren van die vreemde lieden, die slangen langs hun pezige armen lieten kronke len of op een verzameling spijkers gin gen liggen. Zij lieten hun ogen rollen, waren zo bruin als koffie en droegen lange slepende gewaden. Ze spuwden vuur, slikten een mes in alsof het een lekkernij was en haalden allerlei trucs uit die ons koude rillingen bezorgden. En eens zagen wij zelfs een man die een ketting door zijn armen trok, op en neer, dwars door zijn bovenarm. Max Raffles heette hij. Max Raffles, of zoals hij in de bui-ger- lijke stand van Hilversum staat ingeschre ven, Henk van Wegen, staat nu al veertig jaar op de planken. In zijn jonge jaren wrong hij zich met een opgewekt gezicht in allerlei dwangbuizen, liet zich knevelen en boeien en wist in een ommezien uit de wir-war van knopen los te komen. Een trap, waarvan de treden bestonden uit vlijmscherpe sabels, liep hij met een lachend gezicht op. Raffles heeft grote dagen gekend. In vier-en-twintig landen trad hij op en overal waar hij kwam werd hij luide toe gejuicht. In Batavia en in Riga, in Perzië en in Buenos Aires en waar al niet. Max zwierf over de hele Balkan, dronk een borreltje met barse Turken, had een vro lijk woord voor charmante Frangaises, bracht een talrijk publiek in Barcelona in verrukking, trad op in grote theaters, in circustenten of, zoals in het begin van zijn carrière, op straat. In zijn vergulde pas poort prijkt het kriebelschrift van Aziaten, statige letters van correcte Engelsen, non chalante krabbels van Fransen en men vindt er plaatsnamen in uit alle delen van de wereld. Het is niet moeilijk om Max op zijn praatstoel te krijgen. Rad vertelt hij over de gages, de zeereizen en zijn nummers. Vooral over zijn nummers, want Max mag dan 62 zijn, het artistenbloed bruist nog in zijn aderen. Het liefst zou hij vandaag nog naar Amerika vertrekken om opnieuw op de planken te raken. In Nederland zijn daar geen mogelijkheden meer voor. „Het variété is hier uitgestorven," zegt Max. In een circus zou het misschien nog gaan, maar dan toch maar alleen in het voorjaar of de zomer. Worstelaar en glas-eter Max was als kleine jongen verzot op worstelen en mat zijn krachten met be roepsworstelaars, die het publiek uitdaag den een robbertje te vechten. Verloor de worstelaar, dan verspeelde hij daarmee een tientje. Max kon een tientje wel gebruiken, trok op zekere dag de stoute schoenen aan en trad in het strijdperk. Dat was in Bus- sum. En hij won. De verslagene voelde er bitter weinig voor het tientje te betalen, maar het publiek zorgde er wel voor dat het recht zijn beloop kreeg. Met deze klin kende overwinning was de carrière van Max begonnen. De „baas van het spul" wilde hem wel als worstelaar hebben en Max hapte toe. Later werd hij boeien-koning en liet het publiek genieten van zijn lenig heid. Verder heeft Max op zijn repertoire het eten van allerlei glaswerk gezet. En al is Max dan in ruste, elke dag haalt hij nog, zij het dan binnenskamers, een paar trucs uit om in conditie te blijven. Zo gaat hij bijvoorbeeld af en toe op een plankje bezaaid met punaises staan. En een andere keer kruipt hij in een ton die door boord is met allerlei kopspijkers. En dan maar rollen. Voor wonden heeft Max een souvereine minachting. „Ik gooi er maar wat jodium over en binnen een paar dagen is de zaak weer gezond". Optimist En dan is daar het verhaal van die ket ting in zijn arm. Op zekere dag stapte hij naar een dokter met het vriendelijke ver zoek een zilveren pen door zijn arm te slaan. „Nooit", moet de medicus zonder veel omhaal gezegd hebben. „Als je dat doet kun je die arm van je wel afschrij ven". „Dan doe ik het zelf", besliste Max en hij deed het. Na enige tijd werd de arm stijf en toen achtte Max het ogenblik ge komen om de pen door een ketting te ver vangen. Hij heeft van die arm nooit meer last gehad. Raffles is er van overtuigd, dat hij in Amerika nog wel werk kan vinden en dat werk heeft hij hard nodig, want rijk is Max niet. Ach, hoe gaat dat als je zo van de ene plaats naar de andere zwerft, dan denk je niet zo zeer aan de schaapjes, die op het droge moeten komen. En boven dien ben je meestal zo optimistisch om te denken dat er werk genoeg is aan de win kel. „Maar ja, dat is helaas een beetje anders gelopen. Het variété is uitgestor ven en wij zitten met de brokken". De vrouw van Raffles neemt niet alleen in de keuken, maar ook op de planken een belangrijke plaats in. Zij assisteert haai man namelijk bij het fakir-nummer. Max leerde haar al heel vroeg op de kermis kennen. Zij was de dochter van de baas van een „beestentent" en haar donkere schoonheid bekoorde Max al spoedig. Maar papa was een streng man, die er niet op gesteld was dat zijn dochter al te vroeg in het huwelijksbootje stapte. Max trok de wereld in, trouwde een Frangaise, maar liet zich enkele jaren later scheiden. Max bleef vrijgezel, totdat hij weer in Neder land ging werken bij de echtgenoot van zijn jeugdliefde. „Een beste man was het", zegt Max. „Toen hij stierf ben ik met Asita getrouwd". Zo is het artistenleven: wisselvallig, avontuurlijk en kleurrijk. Maandagavond wordt bij de damclub „Stabiel" te Santpoort de beslissingswed strijd gespeeld van de IJmuider en Bever wij kse damreserves. Deze twee tientallen waren in de eerste klasse van de compe titie van het Haarlemse district beide on deraan geëindigd. De verliezer van deze wedstrijd moet degradatiewedstrijden spe len. De oud-commissaris van politie, de heer H. Voordewind te Amsterdam, schrijver van het boek „De commissaris vertelt", za' Vrijdag 23 Februari in het Kennemer Theater voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Beverwijk, zijn visie geven op het werk der grote-stads politie. bevestiging van het vonnis van de Haar lemse rechtbank. De verdediger, mr. Appelboom, merkte op, dat de huiselijke omstandigheden na zijn ontslag uit de gevangenis niet gunstig waren. Hij kwam bij een schilder, maar hij kon spoedig wegens een ongeval aan zijn hand niet werken. Pleiter noemde ver dachte een emotionele jongeman, die blij kens inlichtingen van familieleden een goed karakter heeft. Mr. Appelboom verzocht het hof, alvorens uitspraak te doen, een onderzoek te laten instellen naar de om standigheden, waaronder de feiten zijn gepleegd en een psychiatrisch rapport uit te brengen. Mocht dat niet mogelijk zijn dan vroeg spreker clementie. Uitspraak op 27 Februari. „Pygmalion" van Shaw gespeeld door „Varia" Als oudste plaatselijke toneelvereniging viel „Varia" (dat in 1952 vijftig jaren telt) de eer te beurt als eerste de nieuwe Rex Schouwburg te bespelen. „Varia" kwam hierdoor ongetwijfeld voor onverwachte problemen te staan, want twee uur voor het opgaan van het doek was er Dinsdag avond in de toneelruimte nog maar weinig aanwezig dat er op wees, dat zich daar het spel „Pygmalion" van Shaw zou moeten afspelen. Zodoende heeft „Varia" de spits mogen afbijten voor de andere, na haar komende toneelverenigingen en kon er eerst om ruim negen uur „gehaald" worden. Deze kinderziekten plus de meer dan frisse temperatuur „achter en beneden" hebben niet nagelaten op het speltempo in den be- beginne hun invloeden uit te oefenen. De spelers kwamen er echter gaandeweg beter in en hebben met dit voor dilettanten zo moeilijke stuk een kranige prestatie ge leverd. Het verhaal van het bloemenmeisje Elsie Doolittle, (mevrouw R. DaudeyBakker nes) dat door de spraakleraar professor Higgins (L. W. Boeree) tot een dame wordt omgevormd, mag voldoende bekend wor den verondersteld. Mevrouw Daudey, die haar rol merkbaar grondig ingestudeerd had, heeft na een ietwat nadrukkelijk begin de evolutie van het eenvoudige straatkind tot denkend wezen knap uitge beeld. Meer nog dan naar de „teaparty" en het daar door haar vertoonde, ging mijn waardering uit naar haar werk in het zeer gevoelig gespeelde vierde bedrijf, als bij Elsie de liefde voor haar leermeester ont waakt is. L. W. Boeree gaf raak en overal met de juiste nuances, die zijn spel zo aan trekkelijk maken, de aanvankelijk gevoel loze professor weer, die slechts het wel slagen van zijn experiment op het oog heeft en later aan de ontloken liefde ten offer valt. Een welverdiend open doekje verwierf A. H. Holtslag voor zijn humoristische type ring van Elsie's vader. De woordvaardig heid en de geestigheid van Shaw zijn ook in de quasi-logica van deze vuilnisman terug te vinden en Holtslag heeft ze op de hem eigen wijze over het voetlicht ge bracht. Geen wonder, dat de stampvolle zaal genoot. Mejuffrouw St. Peek was een charmante mrs. Higgins, een rol verzorgd op de wijze die men van deze karakter speelster gewend is. Ook de mrs. Pearce van mevrouw C. ZwemmerBroek was goed afgestemd en werd met begrip voor de situatie in huize Higgins gespeeld. De dames M. GregouirGraaf, B. Oepts en D. de Raay, alsmede de heren W. Gre gouir en C. Zwemmer vormden de rest van het bedreven ensemble. Het veeleisende, door L. W. Boeree vaardig geregisseerde blijspel werd hartelijk ontvangen. A. J. VAN DER WEIJDEN BINNENLAND Maandag is op de rüksweg te Wassenaar de 80-jarige voetganger R. B. door een auto aangereden. Hij —as op slag dood. Heden morgen werd een verpleegster van de Ursulaklinlek te Wassenaar eveneens op de rijksweg aangereden. Ook zij kwam om het leven. De gemeenteraad van Delft heeft be sloten een bedrag van f 2.530.000 beschikbaar te stellen voor het doen bouwen van 332 woningen. De woningen zullen voor het merendeel dienen voor de huisvesting van gehuwd personeel van te Delft gevestigde industriële bedrijven. Deze industrieën zul len een bijdrage van f 1500 per woning aan de gemeente betalen. Van de 332 woningen zijn er 36 bestemd als garnizoenswoningen. De burgemeester van Bergen (Noord holland), dr. W. Huygens, ontving uit Keyns- ham bij Bristol in Engeland een uitnodiging voor twintig jeugdige ingezetenen uit zijn gemeente om in Keynsham een veertien daagse vacantie door te brengen tijdens het Festival of Britain. De twintig jongelui uit Bergen, die tussen de 15 en 18 jaar moeten zijn, zullen door een door de burgemeester ingesteld comité worden uitgekozen. In 1952 zal een aantal jongelui uit Keynsham een tegenbezoek aan Bergen brengen. Dinsdagmiddag heeft een 28-jarige bank werker in de in aanbouw zijnde eleetrische centrale aan de Hemweg te Amsterdam een stalen mat op het hoofd gekregen. De mat viel van 7 meter hoogte. De man werd ernstig gewond en bleek bij aankomst in het Wilhelminagasthuis te zijn overleden. De Nederlandse Spoorwegen zullen op Dinsdag 20 Februari bij de overweg in de Oirschotse grindweg nabij Boxtel in de spoorlijn BoxtelBest een automatische flikkerlichtinstallatie in dienst stellen. Op 67-jarige leeftijd is in de hoofdstad overleden prof dr. W. E. J. Kuiper, sedert 1923 hoogleraar in de Griekse taal- en let terkunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. De Staatscourant van Maandag bevat een besluit van de minister van Sociale Zaken, waarbij ruim honderd gemeenten of gedeel ten van gemeenten zijn aangewezen waar met ingang van 1 Maart 1951 slechts met jodiumhoudend zout bereid brood aanwezig mag zijn. Tot deze gemeenten behoren onder andere Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noord- wijkerhout en Sassenheim. Er zullen dit jaar op zeer ruime schaal in internationaal verband vlootoefeningen worden gehouden door landen van het Noord-Atlantisch Pact. De Noordzee en de Atlantische Oceaan zullen tot het oefengebied behoren. De kapitein ter zee S. Dobbenga, sinds de oprichting in 1946 commandant van het marine-opleidingskamp Hilversum, is met ingang van 22 Maart benoemd tot hoofd van het bureau Handelsbescherming aan het departement van Oorlog en Marine. Als zijn opvolger is benoemd tot commandant van het kamp Hilversum kapitein ter zee J. Hogendoorn. HAARLEM EN OMGEVING Het bestuur van de stichting Kinder bewaarplaatsen te Haarlem houdt op Zon dag 4 Maart een bridge-drive in restaurant „Dreefzicht". Leiders zijn de heren Smit en Joh. Fabel. Bij laastgenoemde. wonende Spaarnwouderstraat 82, kan men zich aan melden. Als translateur in de Spaanse taal werd voor de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer E. L. Paleari. wonende te Haarlem, Santpoorterplein 17. Woensdag 14 Februari. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Moeder lied". Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: „De rode Donau". Donderdag 15 Februari. Luxor Theater, 8 uur: Solistenconcert Toonkunst. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Sociale Zaken. ARRESTATIE OP VERZOEK De Beverwijkse politie heeft op verzoek van de politie in Helmond een inwoner van deze plaats aangehouden, die verdacht wordt van een diefstal in deze plaats. De man is in Beverwijk ingesloten en aan de politie te Helmond uitgeleverd. De directie van een blik-emballage- fabriek te Deventer heeft commentaar ge leverd op de mededeling van het ministerie van Economische Zaken, dat het blikver- bruik voor verpakkingsdoeleinden drastisch beperkt moet worden. De directie merkt op dat door het Koreaanse conflict Amerika in het derde kwartaal van 1950 gedwongen werd zijn bewapening energiek ter hand te nemen. Hetgevolg hiervan was, dat de Amerikaanse staal-industrie in haar wals- programma urgente bewapeningsorders moest inlassen. Teneinde het bedrijfsleven niet te veel te ontwrichten wilde men de staalfabrieken vrijlaten, haar werkpro gramma zelf zo in te delen dat èn de leger- opdrachten zo snel mogelijk konden worden uitgevoerd, en toch ook de civiele sector de minste stoornis ondervond. Op deze basis van vrijwilligheid is een beperking van de afleveringen naar het buitenland het ge volg geweest. Voor Nederland kwam deze beperking neer op de hoeveelheid, die on geveer gelijkstaat met het kwantum dat ons land in één kwartaal van Amerika ge leverd kreeg. Aangezien echter het conflict op Korea de vraag naar conserven sterk heeft doen toenemen, de voorraden blik dientengevolge sterk terugliepen en de afleveringen van Amerika in het vierde kwartaal van 1950 niet zo vlot verliepen als verwacht werd, hebben de Nederlandse autoriteiten het nodig geoordeeld beperkingen af te kon digen. Teneinde echter de uitvoer van con serven, die nog steeds toeneemt, zo min mogelijk te belemmeren, gelden de thans afgekondigde beperkingen uitsluitend voor bepaalde voor het binnenland bestemde producten. De hierdoor getroffen fabri kanten kunnen voor een deel van hun pro ducten overgaan op cartonverpakking. Dit zal mogelijk en noodzakelijk zijn voor suikerstroop, biscuit, chocolade, olie, verf en pharmaceutische artikelen. Hoeveel blik door Amerika voor 1951 aan Nederland zal worden toegewezen is thans nog niet bekend. Hoewel dollarverdienende export orders het mogelijk zouden maken een grotere hoeveelheid blik dan in 1950 te ver werken, moet wel worden gevreesd, dat deze uitbreiding niet mogelijk zal zijn. Thans bekende gegevens doen het zelfs waarschijnlijk lijken dat in 1951 een klei- industrie beschikbaar zal zijn dan in het afgelopen jaar. Een hoeveelheid als ons land in 1949 verwerkte, lijkt echter zeker mogelijk, aldus de directie. Hierbij is dan geen rekening gehou den met de conserven productie voor legervoorraden. Ons land leent zich bij uitstek op dit gebied belangrijke op drachten uit te voeren. De producten en de industrie om die producten te verwerken, zijn aanwezig en in staat om aan de West-Europese landen en aan Amerika belangrijke leveranties te doen. Daarvoor zal het echter nood zakelijk zijn om over een voorraad blik te beschikken, waardoor de leve ranties snel kunnen geschieden. De directie hoopt, dat Amerika hiervoor een open oog zal hebben. Zij verwacht, dat speciaal aan de uitvoer van zuivel en vleesprodcten, alsmede van zacht fruit zoveel mogelijk voorrang zal wor den verleend met het oog op de devie zen die deze export oplevert. Hoewel het inblikken van tuinbouwpro ducten sterk zal worden beperkt, lijkt het wel waarschijnlijk, wegens de agrarische politiek van de regering, dat voor belang rijke producten als erwten, bonen, cham pignons en dergelijke een toewijzing zal worden verstrekt, ook indien dit afzet in het binnenland tengevolge zou hebben. Uiteraard moeten er dan echter geen tegen vallers komen. Resumerende meent de directie de ver wachting te mogen uitspreken, dat de Ne derlandse conservenindustrie dit jaar van een redelijk kwantum bussen voor export zal kunnen worden voorzien. RADIO-GROETEN AAN MILITAIREN OP JAVA EN NIEUW GUINEA Wegens de voortgaande repatriëring van dienstplichtigen uit Indonesië komen de groeten-uitzendingen aan de militairen op Java binnenkort te vervallen. Slechts de reeds binnengekomen verzoeken zullen nog in behandeling worden genomen. De uitzending van persoonlijk uitgespro ken groeten aan militairen op Nieuw Guinea zal worden voortgezet. Verwanten van militairen op Nieuw Guinea kunnen dus hun aanvragen blijven richten aan de Marine-Voorlichtingsdienst (afdeling ra- nere hoeveelheid blik voor de conserven- dio), Koninginnegracht 12, Den Haag.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3