ZWITSALCTTEN Het Hek van de Dam Welkome verkeersverbeterinq bij Spaarndam Frankrijk en Italië willen in Santa Margherita nader tot elkaar komen Agenda voor Haarlem Concrete resultaten nog niet direct te verwachten tuss™ de 'a.n- 5* eIÏopIs? verdediging, het voornaam- ste onderwerp van de bijeenkomst van jL L-u-am ook even ter sprake. Ple- /n ZOT volgens een gewoonlijk welinge lichte Franse bron, naar een compromis Sen dat Italië zou bevredigen en tege- hikertijd de Franse openbare mening met tot verzet zou prikkelen. Weekstaat Nederlandse Bank Zandvoorter verdacht van diefstal Heringa Wuthrich De 9 Muzen Geruchten over gedwongen staatslening tegengesproken Raieraie, raie In de hoofdstad uit Gecompliceerd verkeers ongeluk op de Velserweg Opmerkelijke prestaties onder Marinus Adam WOENSDAG 14 FEBRUARI Ï951 verdedigingsweiTvcn hebben moeten ont mantelen, een grens waar voortdurend wrijving heerst tengevolge van de onzekere status van Triëst en de vrijstaat met zijn beide zones. ADVERTENTIE StadsJ5l!?EN.SDAG 14 FEBRUARI Comfedipï a Urg: ■•Ninotchka" (Haagse WKtdn'.T- City: »Dertig seconden Spaarn? n J" 2ll5« 4 3°- 7 en 9-15 uur- en 915 u,n praZen,d,e ruiter"> 14 j„ 2.30. 7 '8 2.30 7 en cn* "Zljn les Seleerd"- heeft een Danl-nl Vr' Rembrandt: „Toontje tis'j ia a i/' ïUxor: -Siren, nnvrirn'r, en 9'15 uur. DreefX- ™^AG 15 FEBRUARI K' H. Feum'pn^ ?.na1^ partij- sPre^er dr. W. plein 8; rj0 de Bl'uyn, 8 uur. Nassau- 2.30 uur "Rrin{;cmPelbouwers", bijeenkomst, spreker 't v" mann: Christengemeenschap, Middag. en "'JPe,?ga' 8 uur- Bioscopen: aaS en avondvoorstellingen. Is het afwijkend inzicht op zovele punten reden om de Frans-Italiaanse samenkomst als nutteloos te beschouwen? Wij zouden veeleer het tegendeel willen volhouden. Immers bij alle verschil is er toch ook veel, dat beide landen bindt: het Atlantisch pact, de Italiaanse deelname aan het plan-Schu- man en het begrip, dat Frankrijk heeft getoond voor de wenselijkheid, dat Italië niet zou verdwijnen uit Noord-Afrika. En boven al deze en vele andere politieke en economische belangen uil is er de cul turele eenheid der beide grote Latijnse landen. Dit is althans één gebied, waarop de Fransen en Italianen elkaar zeer na staan. En op dit ogenblik is er nog een ander punt. Beide landen hebben een regering van ongeveer dezelfde kleur. Zonder dat wij opzienbarend nieuws ver wachten en zonder te menen, dat de tal rijke problemen, waarbij beide landen be trokken zijn. door deze samenkomst zullen worden opgelost, geloven wij toch wel, dat de conferentie nuttiger is dan dergelijke gebeurtenissen plegen te zijn. De Gasperi en Pleven, Schuman en Sforza lopen, als wij het zo eens mogen uitdrukken, op de zelfde rails. ADVERTENTIE rvtA MARGHERITA (AFP en Reu- niiisdag is dc conferentie van dc Ier)- tfoiiaanse premiers en ministers rnïSJÏÏiK Zaken te Santa Marghe- T officieel geopend. De tollinie, de hui- r Lnrl van dc handelsbetrekkingen tus- dl*C landen immigratiekwesties sen beide ake De conferentie werd kwamen bespreking van de econo- j Ploven en Schuman zouden de Italia- verzekerd hebben, dat Frankri.jks voord-Afrikaanse minerale hulpbronnen Italië gebruikt zouden kunnen wor- J hoewel zij buiten de Europese steen- Zl en staalpool vielen. rn kringen van de conferentie werd ver- ,f'dat Pleven de Italianen had mede- Sld dat hoewel er in Frankrijk „een gedeeld, dat no bestond naar een 'evf" e unie met Italië, „het politieke kli- at noE niet geschikt is". Vermoedelijk was dit fen toespeling op de herfstverkie- Reuter maakt melding van een bericht inhoudende dat Frankrijk als woordvoer- d"r van Italic zal optreden op internatio- n e conferenties, waarop dit land met zelf vertegenwoordigd is, indien althans te San- fa Margherita overeenstemming wordt be- WFrankriik en Italië hebben voorts beslo ten de anti-constitutionele activiteit van de vijfde colonne van millioenen communisten in hun landen te beperken. De ministers kwamen overeen, dat de Franse en Italiaanse communistische par uien de vrijheid moest worden verleend, gegarandeerd in de grondwet der beide landen maar dat communistische activiteit, welke 'in strijd is met de democratische instellingen krachtig moet worden verhin derd. Latijnse zusters Onze correspondent in Rome schrijft: Het is een verouderde „romantische" gewoonte om Frankrijk en Italië aan te duiden als de „Latijnse zusters". Na de dolkstoot, die Mussolini de oudere zuster toebracht, toen zij in de hoogste nood ver keerde. waren de Italianen beschroomd om die oude gemeenplaats opnieuw te bezigen, naar zij keken verlangend uit naar elk teken, dat zou kunnen bewijzen, dat Parijs begreep, hoeveel'er in Italië veranderd is. En het was dan ook logisch, dat Italië om het isolement te verbreken, waarin het zich na de oorlog bevond, zich het eerst tot Frankrijk richtte. Dit verklaart het voor stel tol een Frans-Italiaanse tol-unie, waar mee wij in Mei 1947 werden verrast. Die plannen zijn na vier jaren nog steeds plan nen en zelfs waren ze half-vergeten. De beide landen vullen elkaar economisch namelijk allerminst aan en zijn op velerlei gebied concurrenten: wijn, groenten, zuid vruchten, automobielen, tourisme, enz. De tol-unie zal nu opnieuw ter sprake komen, maar in het algemeen voorziet men, dat zij alleen in een veel groter geheel, West- Europa omspannend, op den duur wellicht zou kunnen slagen. En zoals het met de tol-unie staat, is het gesteld met veel punten op de agenda van de pas begonnen conferentie. Nemen wij dc West-Europese defensie. Men weet hoe zeer Frankrijk gekant is tegen Duitse her bewapening. In Italië daarentegen heeft minister Sforza reeds de herbewapening van Duitsland bepleit, toen de geallieerden nog bezig waren de Duitse fabrieken te slopen. Het Italiaanse standpunt was reeds in 1943, dat het militaire vacuum gevormd door Duitsland, een chronisch gevaar be tekent voor geheel West- en Zuid-Europa. Het valt de Italianen echter moeilijk de Amerikaans-Britse geestdrift te delen voor Tito en diens talrijke divisies. Dit is be grijpelijk, als men bedenkt, dat die divisies zich bevinden achter een grens, waarlangs de Italianen volgens het vredesverdrag alle ;rki Inschrijving belasting certificaten beïnvloedt discontomarkt In kringen van de geld- en disconto- markt bespeurt men thans in sterke mate de invloed van 15 Februari, de dag, waar op de stortingen gaan beginnen op de emissie der 2V\ belastingcertificaten, welke voorlopig worden uitgegeven tot een bedrag van 200.000.000. Ongeveer tien dagen geleden werd medegedeeld, dat voor de helft van dit bedrag was inge schreven. Men meent te kunnen taxeren, dat per 15 Februari de inschrijvingen een bedrag van 150 a 160 millioen zullen hebben bereikt. Voor de betaling van deze belangrijke som worden thans voorberei dingen getroffen. Teneinde middelen vrij te krijgen om aan de inschrijvingsver plichtingen te voldoen, wordt schatkist papier in alle termijnen verkocht. De situatie op de discontomarkt ondervindt hiervan de invloed. De verkorte balans van de Nederlandse Bank per 12 Februari laat een daling zien van cle post „Vorderingen in guldens voortvloeiende uit bctalingsaccoorden" van 285 tot 221 millioen. Deze daling is het gevolg van het feit, dat Indonesië in de afgelopen week tot een bedrag van ƒ60 millioen heeft beschikt over de lening, door Nederland aan Indonesië verstrekt bij de overeenkomst van 1 April 1950, die dezer dagen door het Indonesische parle ment is geratificeerd. Voor de tweede maal na de ultimo is de biljettencirculatie ingekrompen, thans met niet minder dan 53 millioen, waar mede de omloop van bankbiljetten op 2778 millioen is gekomen. In hoger beroep had zich Dinsdagmorgen voor het Gerechtshof te Amsterdam te ver antwoorden de acht en twintig-jarige C. P. uit Zandvoort, die door de Haarlemse rechtbank veroordeeld was lot een ge vangenisstraf van acht maanden en ter beschikking stelling van de regering, ver dacht van diefstal in vereniging van twee motoren in Zandvoort en van diefstal van een electrische boormachine ten nadele van een garagebedrijf te Heemstede. Verdachte gaf het eerste feit toe, doch ontkende zich aan diefstal van een boormachine te hebben schuldig gemaakt. De president merkte op, dat C. P. in Juli 1948 door de Haagse rechtbank veroordeeld was tot een gevangenisstraf van zes maan den. Om die straf te ontlopen heeft hij zich schuil gehouden. In Juni 1950 werd hij in Deventer, waar hij werkte, aangehouden. Een electromonteur en diens echtgenote deelden mee, dat verdachte de electrische boormachine aangeboden heeft. Later is zij bij de buren gebracht. P. C. verklaarde niets van de boorma chine af te weten. Dr. Munnich uit Overveen, die een rap port heeft uitgebracht, noemde verdachte een debiele persoonlijkheid. De draagwijdte van de diefstallen kan hij niet overzien. De procureür-generaal, mr. Hoeffelman, was van mening dat beide ten laste gelegde feiten bewezen zijn. Hij achtte het nood zakelijk dat de hoofdmaatregel moet zijn de ter beschikking stelling van de rege ring. Verdachte heeft zich immers herhaal delijk aan misdrijven schuldig gemaakt. Spreker eiste een gevangenisstraf van negen maanden en ter beschikking stelling van de regering. De verdediger, mr. Peters, merkte op, dat niet vast staat wie de boormachine be zorgd heeft. Het is best mogelijk dat de electromonteur contact had met een ander. Pleiter was van mening, dat de psychiater in zijn rapport beïnvloed is door het straf blad. Het is volgens hem niet nodig, dat verdachte ter beschikking van de regering wordt gesteld. De ouders van verdachte zijn bereid hun zoon te helpen, zodra hij zijn straf heeft ondergaan. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Scholing. De Prawda schrijft dat de Rus sische componisten nog steeds niet vol doende „ideologische scholing" ontvan gen. Het artikel, dat voor radio-Moskou is voorgelezen, zegt, dat sommige com ponisten, die formalistische fouten had den gemaakt, door de critiek op de rechte weg zijn teruggekeerd en nu hun verantwoordelijkheid tegenover het volk kennen. Er wordt echter nog geen vol doende aandacht besteed aan de ideolo gische scholing van componisten en mu ziekrecensenten. Hun gedachten en ge voelens geven vaak buitenlandse en kunstmatige invloeden weer, zo zegt het blad. Een overzicht van hel geteisterde deel van het plaatsje Airoio. aan de voet van de St. Gotthard, dat Zondagnacht door een lawine geteisterd is, waarbij zes personen de dood vonden. In metershoge sneeuwmassa's zoeken de militairen, die aan het bergingswerk deelnemen, naar slachtoffers. Rechts de Gotthardslrasse, die op sommige plinten door tien meter hoge sneeuwmassa's geblokkeerd wordt. Naar aanleiding van ter beurze van Am sterdam circulerende geruchten over een te verwachten gedwongen grote Neder landse staatslening verneemt het ANP in bevoegde kringen te 's Gravenhage, dat dergelijke geruchten volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Hl iifflÉf ÉIS 1 i v/; j/V- Mlliili y.-v étf. De weg langs Zijkanaal C tussen Spaarndam en Buitenhuizen heeft een belangrijke verbetering ondergaan ter hoogte van de brug over de Grote sluis in Spaarndam. De weg was daar aan de smalle kant, vooral daar een fietspad ontbrak. De Provinciale Waterstaat heeft thans de rijbaan verbreed en het fietspad langs het kanaal doorge trokken tot bij de brug. De chauffeurs van de bussen van lijn 7 krijgen het bij het keren van hun wagens op dat punt nu ook ivat gemakkelijker. De foto geeft een overzicht van de verbeterde situatie. Wij zijn grote liefhebbers van alles dat zich motorisch voortbeweegt. Zulks niet eens alleen omdat motorvoertuigen de mens in staat stellen zich met grote snelheid voort te bewegen, zonder dat men tot aanzienlijker krachtsinspan ningen verplicht wordt dan het bedie nen van enige pedaaltjes, maar vooral ook omdat motoren ons fascineren. Wij kunnen uren kijken naar een fraaie drijfstang of een pronte klepveer, die gemonteerd moet worden door een er varen mécanicien. Deze laatste kan er echter wel jaren naar kijken, wanneer wij de desbetreffende onderdelen op hun plaats zouden moeten bevestigen. Noch tans zijn wij altijd druk in de weer met ons eigen motorvoertuig. Op Zaterdag middag steken wij ons in een vuile over all, dragen een grote bak gereedschap naar buiten, maken onze borst nat en zetten ons vervolgens aan het repareren. Wij openen vakkundig de motorkap, zoeken een passende sleutel en demon teren vervolgens de bougies. Deze hou den wij dan tegen het licht, waarna ze weer in de daartoe dienende openingen worden geschroefd. Wij mogen wel zeggen, dat deze han deling ons de intense genoegdoening verschaft, die werkelijke vakbekwaam heid nu eenmaal geeft. Zo gesterkt gaan wij met de oliekan aan het werk. Alle scharnieren krijgen een beurt en onze schoenen ook. Vervolgens vegen wij onze handen af aan een dot poetskatoen, een kleine rite, die ons de zelfverzekerd heid v.erschaft nodig om het zware werk ter hand te nemen, namelijk de gedeel telijke démontage van de carburateur. Wij draaien er een aantal schroefjes uit, die wij vervolgens op de grond laten vallen. Dit zijn de zogenaamde sproeiers. Wanneer de benzineleiding los geweest is en weer vastgezet, gaan wij de schroefjes, die wij terug hebben kunnen vinden, er weer in doen. Dan steken we ons nog even met een schroe vendraaier in de vingers en wanneer we vervolgens verbonden zijn, nemen wij achter het stuur plaats. Wij trek ken dan aan de starter, waarna de mo tor weigert aan te slaan. De werkzaam heden vinden dan een einde met het op bellen van onze garagehouder, die even later met de service-wagen uitrukt. Op een motortje Uit hoofde van deze, onze brandende hartstocht zijn wij ook altijd trouwe bezoekers van de RAI, waar wij de standhouders de tijd korten door het in winnen van informaties omtrent fijne détails (zoals de prijs) van kostbare automobielen, die wij allerminst van zins zijn aan te schaffen. Dit keer is het echter anders want het succes van de belasting- en andere aanslagen van de overheid op het autoverkeer wordt weerspiegeld in het feit, dat het in Ne derland niet meer de moeite waard is om een tentoonstelling te organiseren, waarop vervoermiddelen, die immers welhaast tot het verleden behoren, wor den geëxposeerd. Deze zou ten hoogste een antiquarische waarde kunnen heb ben. In plaats hiervan bevat de expo sitie slechts moderne voertuigen zoals motorfietsen, scooters en bromfietsen. De laatste zijn bestemd voor mensen met een somber gemoed, de zogenaamde bromberen. Scooters zijn kleine motor fietsen met nog kleinere wieltjes, veel al uitgevoerd in kleuren, die aan Itali aans roomijs doen denken en motor fietsen zijn volgens de één hele prettige en volgens de ander hele nare dingen. Als voordeel moet worden aangerekend het feit, dat men heerlijk in de frisse lucht zit, iets waar men in ons sub tropisch klimaat telkenmale van kan genieten. Voorts heeft dit volgens de tentoonstelling bedrijfsvoertuig van de toekomst slechts twee wielen, het geen een aanzienlijke bandenbesparing oplevert. Het grootste voordeel van de motorfiets is echter zo lazen we on langs in een pleidooi ervoor dat zij een zo gevaarlijk vervoermiddel is, dat de berijder gedwongen is ei' voorzichtig mee te rijden. Dit is voor ons een zo heerlijke gedachte, dat wij haar nog verder zouden willen uitwerken en hierbij een voorstel indienen om rem men, claxons, lichten en andere gevaar lijke veiligheidsapparaten te verbieden. Stoplichten moeten worden gesloopt en voetgangers dienen verplicht op de rij weg te lopen. Niemand durft dan meer in het verkeer en ongelukken zijn uitge sloten. Leer om leer Ondanks dit alles hebben ook de stoomfietsen ten allen tijde ons hart en wanneer wij daar zo'n snelle twee cy linder peer-machien zien prijken in zijn chroom, bekruipt ons altoos de lust om er op te gaan zitten en er met vol gas mee op ons gezicht te vallen. Gezegd moet overigens worden, dat de tentoonstelling er keurig uitziet. Tus sen de bloemen prijken de glanzende voertuigen en alles is even proper. Alleen is het jammer dat er ook bescha digde motorfietsen zijn opgesteld. Erger lijke vandalen hebben hele stukken van het motorblok afgezaagd en de bescha diging is veelal van zo ernstige aard, dat men het hele mechaniek kan zien zitten. Wij hopen dan ook, dat de over heid met kracht tegen dergelijke lieden zal optreden. Druk is het er in ieder geval wel. Speciaal om de stands waar de wed strijdmotoren, morsige bemodderde ma chines, staan opgesteld, verdringen zich talloze leren pakken, waar bij nadere beschouwing mensen in blijken te zitten. Zij staren vol ontzag naar een afge schilferde BMW en fluisteren dan eer biedig: „Piet Knijn". Deze machine is ■namelijk het eigendom van de heer P. Kniinenburg, die Nederlands kampioen op de 500 cc is. En evenveel, maar dan luchtiger verpakte enthousiasten lopen te hoop bij de Berini-stand, waar de bromfiets staat, die even door Frankrijk, Noord-Afrika, Italië en Oostenrijk een blokje-om ging. De speciale kwaliteiten van deze brommer blijken wel, wanneer men uit de routekaart ziet, dat hij zelfs honderden kilometers over zee is gegaan. Het enige dat ons speet was de af wezigheid tussen al deze vervoernffd- deltjes van de bromvlieg, een handige vinding, bestaande uit twee vleugeltjes en een beknopt motortje dat men tussen de tanden klemt. Deze vinding, zo ver zekert men ons, zal een ware omwente ling in het luchtverkeer veroorzaken. BOEDA Mary Dresselhuys. Lous Hansen Guus Oster en Henk Rigters vervul len de voornaamste rollen in ,,Léoca- dia'' van Jean Anouilh, waarvan de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester hedenavond de première geeft in het Leidseplein Theater, waar dit blijspel vervolgens dagelijks zal worden herhaald. De muziek is van Francis Poulencde décors zijn van Doeve. Ook het Amsterdams Toneelgezel schap komt (Zaterdag en Zondag) met een nieuw stuk namelijk „Het gezicht in de spiegel" van A. den Hertog onder regie van A. Defresne, die echter deze week in het zieken huis doorbrengt, ivaar hij een maag operatie heeft ondergaan. De mede werkenden zijn onder anderen: Loudi Nijhoff, Stine Lerou, Marianne van Waveren, Jacques SnoekBen Royaards, Paul Huf en Louis van Gasteren. De Nederlandse Opera voert voor dc kunstkring Voor allen" op Vrijdag avond ..De Vliegende Hollander" van Richard Wagner ten tonele. Het Rotterdams Toneel geeft van daag en morgen in de Stadsschouw burg abonnementsvoorstellingen van „Vuile handen" van Sartre met Lily Bouwmeester en Kees Brusse, Richard Flink, Ko Arnoldi en anderen. In de kleine» zaal van het Concert gebouw speelt de violiste Nadia Koutzen op 16 Februari werken van Bach. Brahms en Ravel, met bege leiding van Ivor Newton. Willem Bon exposeert tot 1 Maart tekeningen in kunsthandel Santee Landweer en V. H. Elenbaas steen drukken in de Moderne Boekhandel in de Leidsestraat. De Amsterdamse Kunstenaarscombinatie houdt in het perceel Rozengracht 40 een tentoon stelling van werken van aangeslote nen, waarbij het publiek op enquête formulieren waarderingen voor of critiek op de inzendingen onder woorden kan brengen. Tevens kan men daarbij opgeven welk bedrag men een bepaald werk waard acht. 7\ Dinsdagavond omstreeks tien uur heeft zich op de Velserweg te Amsterdam een gecompliceerde aanrijding voorgedaan waarbij twee inzittenden van een perso nenauto werden gewond. Een vrachtauto, komende uit de richting Velsen, passeerde een personenauto, die uit Amsterdam kwam. De bestuurder van de personen auto werd volgens zijn verklaring ver blind, raakte met zijn wagen de linkerkant van de laadbak van de vrachtauto en reed tenslotte in een sloot langs de weg. Bij deze aanrijding werd niemand gewond. Korte tijd later naderde uit de richting Velsen een personenauto, dio door tot nu toe onbekende ooi-zaak tegen de vracht wagen, die voor onderzoek was blijven staan, botste. De bestuurder en een naast hem zittende dame werden gewond. Beiden werden naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. H.O. V. - concert Het achtste ledenconcert in de Dinsdag avond-serie van het H.O.V.-seizoen stond onder leiding van Marinus Adam. Willem Andriessen werkte mee als solist en ver gastte het publiek op een levendige ver tolking van Beethovens Derde Pianocon cert. Het contact van de solist met het orkest en omgekeerd van het orkest met de solist was gauw gevonden. Het pu bliek reageerde zeer hartelijk op deze uit voering. Vooraf had Adam dc ouverture tot de „Ontvoering uit het Sérail" laten horen. Na de pauze volgde een tweetal orkest werken, waarvan de interpretatie zodanig was, dat zij deze avond tot een hoogst belangrijke maakten. Het waren de ouver ture „Carnaval Romain" van Berlioz en „La Mer" van Debussy. De overbekende ouverture van de meester der Franse ro mantiek is zo vaak op de H.O.V.-concerten gehoord, dat wij er geen nieuwe indrukken van verwachtten en wij haar brillant effect zelfs huiverig tegemoet zagen, uit vrees dat het de stemming zou bederven, waarin daarna het meesterwerk van het muzikale impressionnisme moest klinken. Maar Adam had er dit keer zoveel zorg aan be steed cn het orkest speelde zo beheerst en paraat, dat de onbetwistbare kwalitei ten van B.erloz' Carnaval als evenzovele verrassende lichtpunten naar voren kwa men cn het werk een grandioos effect ver zekerden, zonder dat de artistieke finesses ook maar iets aan kwaliteit inboetten. En toen „La Mer": muzikale impressies van geheel andere aard, klanktaferelen die een visie en een gevoelssfeer vertolken die aan Berlioz en aan de generaties, die met hem leefden of hem direct volgden, totaal vreemd waren. Debussy zag zijn onderwerp als een schilder; hij dacht in kleuren en het is alsof uit de mengeling van tinten de bewogenheid ontstaat die zijn zeeschetsen zo levendig maken. Hij ge bruikt natuurlijk ook muzikale thema's, maar deze melodieën zijn zo direct ver bonden met de kleur, dat men het er voor houden kan, dat zij als spelingen van licht en donker in rijk geschakeerde nuances geschilderd zijn. Men vraagt zich af waar hij al die verrassende tinten vandaan haalde. Niemand maakte zijn palet klaar; hij moest, om zijn visie uit te werken, zich zelve behelpen. Maar het genie werkt onbewust; misschien heeft Debussy hele maal niet gezocht, maar wat ons nog steeds als een wonderlijke klankenmengeling in de oren klinkt, uit zijn eigen wezen geput. Het feit dat klank en kleur bij Debussy een zo belangrijke, ik zou haast zeggen een zo overwegende rol spelen, hoeft niet te bevreemden, als we nagaan dat hij in zijn ontwikkelingsjaren meer verkeerde in kringen van schilders en dichters, dan in die van muzikanten. En zo kon hij, die zich de eretitel van „musicien frangais" toeeigende, ook de muzikale schilder bij uitnemendheid worden en hiermede tevens de vader van het muzikale impressionnis me, waarvan zijn orkest-triptiek „La Mer" een der hoogtepunten is. Overigens blijft het een gevaarlijke on derneming „La Mer" in klank te zetten. Het werk eist een bijzondere kleurzin, het vraagt subtiele verhoudingen van het in strumentale apparaat en tevens een dyna miek die bij volkomen overgave uit het onderbewustzijn opkomt, nog afgezien van de enorme technische problemen die Debussy de dirigenten en orkestmensen voorlegt. Marinus Adam heeft deze avond een zeldzaam blijk van zijn kunnen ge geven met zijn interpretatie van „La Mer". En een uitstekende voorbereiding met het orkest maakte het mogelijk, dat de wak kere musici van de H.O.V. nauwlettend reageerden op de dynamische leiding van de dirigent. Het publiek uitte zich buitengewoon dankbaar na deze opmerkelijke prestatie. JOS. DE KLERK.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5