De Stille Wens De grond waarop Haarlem gebouwd is Griep, zware hoofd- en borst- verkoudheid, diep vastzittend slijm, snuift en wrijft U weg met Meer dan 120 milliard Franse francs zouden te verdelen vallen Wat de rioolsleuf in de Wilhelminastraat en aan de Kinderhuis vest ons leert 22) DAMPO K.L.M.-vrachtvliegtuig bracht verstekeling mee uit Canada Schipper van Steliendams reddingboot herbegraven IW, Belangwekkende causerie voor Haarlemse genealogische vereniging Voor de kinderen Odenthal traint in Nederlands Elftalclub Oefenwedstrijd een week uitgesteld Deelnemers kampioenschap hoofdklasse libre Ranglijstjes Basketball programma Noordhollandse competitie DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 Dr. J. D. de Jong, van de Geologische Dienst te Haarlem, schrijft ons Voor het leggen van een nieuw riool in de Wilhelminastraat en aan de Kinder- huisvest is een sleuf gegraven, die ons de gelegenheid geeft een stukje van de geo logische geschiedenis van Haarlem te aanschouwen. Onder een laag opgebracht zand en puin bevindt zich de ondergrond, die niet door mensenwerk is beroerd en die zich hier nog op de oorspronkelijke plaats be vindt. In de wand van de sleuf, waar deze niet door een damwand aan het oog ont trokken is, zien we hier van boven naar beneden veen, klei, kleiig zand en zand. Nu roept een blootleggen van diepere lagen in de grond waarop wij wonen soms fantasieën op omtrent het mogelijk aantreffen van resten van mensen en dieren, van gereedschappen, en van kisten met gouden dukaten. De opeenvolging van de lagen, die ons dus inlichten over de geologische geschiedenis van dit stukje Haarlem, maakt het aantreffen van der gelijke vondsten zeer onwaarschijnlijk. Het feit, dat we er veen vinden, en wel deels rietveen, betekent immers, dat er zich hier een op zijn minst vochtig en zeer waarschijnlijk vrij nat gebied bevonden moet hebben, waar zich een flora van waterplanten heeft kunnen ontwikkelen. De plantendelen zijn spoedig na het af sterven onder water terecht gekomen en dus van de lucht afgesloten en werden daardoor beschermd tegen een snel ver gaan. Zo kon een veenlaagje ontstaan. Dit veenlaagje, dat we hier in de sleuf zien, maakt deel uit van de gemiddeld ongeveer 1 kilometer brede veenstrook, die zich van Bennebroek af langs de Leidsevaart onder het Westelijk deel van de stad en verder Noordwaarts tussen Schoten (Haarlem- Noord) en Bloemendaal tot bij Santpoort uitstrekt. Deze veenstrook wordt aan beide zijden begrensd door stroken oud duin zand. Volgens de officiële Geologische Kaart van Nederland ligt de Kinderhuis- vest juist op de grens van het veen en dit oude duinzand. Bij dit oude duinzand moeten we niet te veel denken aan de vormen van onze tegenwoordige duinen: het betreft meer door zeewater opgewor pen strandruggen of strandwallen. dus vrij vlakke, zwak gewelfde zandruggen. Als tijdvak van vorming van deze strandwallen denken wij ons de periode tussen 4000 en 2000 voor het begin van onze jaartelling. Hoe kwamen hier schelpen? Onder de veenstrook en onder de strand wallen strekt zich een schelpenrijke zand laag (het oude zeezand) uit, die als de vloer van ons duinlandschap wordt op gevat. Dit zeezand zien we op de bodem van onze rioleringsleuf te voorschijn komen. In dit zand worden vele gave schelpen gevonden. Wij hebben slechts een paar handen zand door de vingers laten gaan, en zagen daarin schelpensoor ten, die ook nu nog aan onze stranden voorkomen. Het verschil bestaat alleen daarin, dat de in de sleuf voorkomende schelpen de veelal rose en blauwe kleuren KIND£QUUI5VC6T LL/D5C VAAQT A OPCCBBACUTZ 000X0 2 •asx «czn ZAND* KL tl - ZAND HCT w. -/Ar SCUCIPCN. van de recente soorten missen, en alle een door bleking lichtgrijs uiterlijk hebben. De enige plaats in onze omgeving, waar deze zandlaag aan de oppervlakte wordt ge vonden, is in de Haarlemmermeerpolder. Als men van Heemstede, richting Hoofd dorp, de Haarlemmermeer ingaat, heeft men aan de linkerhand het vroegere stoomgemaal de Cruquius. Van de Cru- quius af strekt zich Zuidwaarts over onge veer 2 kilometer langs de Ringvaart een omstreeks 1 kilometer brede plaat van dit zeezand uit. Daar we ons op de Kinderhuisvest (op het kaartje met x aangegeven) nog juist in het veengebied bevinden, komt het zand van de oude strandwa! hier in het profiel niet te voorschijn. Dit zou wel het geval zijn indien een dergelijke sleuf in de Nassaulaan zou gemaakt worden. Tussen het veen en het onderliggende zeezand ligt in de sleuf echter een laagje klei ingeschakeld. Van dit laagje klei weten wij nog zeer weinig af. Op de Geo logische Kaart van onze omgeving staat deze laag niet aangegeven en hieruit blijkt reeds dat zo deze kleilaag dan al eens is aangetroffen, hij toch zeker niet alge meen is. Wat zegt ons nu echter dit kleilaagje? ADVERTENTIE VEQEENVOUOlGDE GEOLOGISCHE KAART VAN HAARLEM EN OMGEVING Wij hebben tot nu toe nog geen andere gegevens over deze kleilaag verkregen dan die van de Kinderhuisvest. Soms valt alleen van een monster klei ook al wel iets te zeggen. Er bestaan namelijk onderzoe kingsmethoden waarbij de aard van mikroskopisch kleine schaaldiertjes ons kan inlichten over het milieu waarin de kleien zijn gevormd, of dit al of niet zout dan wei brak was. Het onderzoek van Dr. J. H. van Voorthuysen aan de Geolo gische Dienst te Haarlem, wie we naar zijn oordeel hieromtrent vroegen, wees uit dat deze klei een duidelijk brak karakter heeft. Er komen ongeveer zeventig procent brakke vormen in voor, diersoorten dus die kenmerkend voor een brak milieu zijn, terwijl in het onderliggende, mariene, zeezand deze zelfde vormen met slechts twintig procent vertegenwoordigd zijn. Verder komen in deze klei nog fijn ver deelde plantenrestjes en stukjes veen voor, hetgeen wijst op een afslag van veen, elders, in een tijd voordat het bovenlig gende veen werd gevormd. Toch een Rijn-arm? Het voorkomen en het uitgesproken brakke karakter van de klei onder de veenlaag laat echter weer ruimte open voor talrijke speculatieve beschouwingen betreffende de herkomst van de klei. Want naast de mogelijkheid van zeewater in de strandvlakte, dat door overvloedig (zoet) regen- of grondwater uit de hoger liggende strandwallen kan zijn verzoet en dat daardoor de ontwikkeling van een brakke fauna in dit milieu mogelijk ge maakt kan hebben, opent dit enkele klei- voorkomen ook de mogelijkheid van een aanvoer door een rivier, met een plaatse lijke verzouting door zeewater, door welke veronderstelling de gedachte van een vroegere Rijn-arm langs Haarlem weer levend zou worden. Omdat echter deze kleilaag nu nog niet vervolgd kan worden en mede op grond van het kaartbeeld, waarbij de met veen bedekte strandvlakte bij Bennebroek ein digt, achten wij een aanvoer van de klei met zeewater uit het Noorden, door de toegang tot de strandvlakte nabij Sant poort, vooralsnog het meest waarschijn lijk. Voor het slibhoudende zoute water, dat van de IJ-boezem uit door deze ope ning de strandvlakte kon binnendringen, waren alle mogelijkheden tot verzoeting door de omgevende strandwallen aan wezig. Een brakke klei, afgezet uit oor spronkelijk zout water, is dus aan de Kin derhuisvest, ook zonder Rijn-arm, zeer wel aannemelijk. ADVERTENTIE De 28-jarige Amsterdammer J. van den Heerik heeft kans gezien als verstekeling in een vrachtvliegtuig van de K.L.M. van New Foundland naar Amsterdam te reizen. Hij was in het najaar van 1950 als wer kend passagier met een Engels kolenschip naar Canada gegaan, maar slaagde er ge durende de wintermaanden niet in, een goede betrekking te vinden. Zijn toeristen visum was slechts zes maanden geldig en daarom besloot hij naar Nederland terug te keren. Met 120 dollar op zak reisde hij de Canadese havensteden af, maar geen enkel schip wilde hem als werkend passa gier meenemen. Op het vliegveld Gander op New Foundland probeerde hij vergeefs in een Clipper van de Pan American Air ways te komen. Hij schafte zich een overall aan, ging naar het vliegveld terug en deed alsof hij tot het K.L.M.-grondpersoneel be hoorde. Na de komst van een K.L.M.- vrachtvliegtuig ging hij zogenaamd de lading controleren en zag kans achter een stapel dozen weg te kruipen. Vier uur na het vertrek van het toestel kwam hij te voorschijn. De verbaasde bemanning heeft hem van eten en drinken voorzien. Bij aankomst op Schiphol heeft hij een ver klaring moeten tekenen, dat hij zo spoedig mogelijk de reiskosten 1200 aan de K.L.M. zal betalen. ADVERTENTIE Door onze grote voorraad Uw matrassenreparafie zonder prijsverhoging 's morgens gehaald, 's avonds gebracht HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Haarlem - Tel. 11485 Te Stellendam is op de algemene be graafplaats het stoffelijk overschot van Bastiaan Blok, de schipper der redding boot „Koningin Wilhelmina", herbegraven. Op 17 December 1949 voer de „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam bij zeer zwaar weer uit ter assistentie van het Zweedse stoomschip „Aslog", dat in moeilijkheden verkeerde. Door een grondzee sloegen de Stellendammers Groteboer en Blok over boord en verdronken. Geruime tijd later spoelde het stoffelijk overschot van Bas tiaan Blok aan op het Deense eiland Sylt, waar hij werd begraven, in afwachting van de herbegrafenis te Stellendam. De directeur van de N.Z.H.R.M., het ge meentebestuur van Stellendam, de voor zitter van de Nederlandse Vereniging „De Reddingsmedaille", de bemanning van de „Koningin Wilhelmina" en vele andere autoriteiten waren bij de plechtigheid aan wezig. Er waren vele bloemstukken, onder meer van het Zweedse gezantschap in Nederland. Op het solistenconcours te Landsmeer behaalde de Chr. Muziekver. Arti et Religioni te Haarlem in de tweede afdeling kwartetten een eerste prijs met 216 pnt. en in de eerste afdeling kwartetten een tweede prijs met 194 pnt. In de afdeling solisten behaalden J. H. Baard en C. Beudeker te Haarlem elk een tweede prijs met 206 en 199 pnt. ADVERTENTIE De Thiery-goudmijn Er is al menigmaal een en ander te doen geweest over „de zaak Jean Thiery". Her haaldelijk hebben zijn nakomelingen ge tracht in het bezit te geraken van de mil- lioenenerfenis die hij zou hebben nagelaten, maar steeds raakten de onderzoekingen op dood spoor. De verhalen die om Jean Thiery werden gesponnen werden steeds fantas tischer en zo langzamerhand is het hele ge val, vooral voor advocaten, een obsessie geworden. Tijdens een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogische Vereniging, die Dinsdag avond in gebouw Sint Bavo aan de Smedc- slraat in Haarlem werd gehouden, heeft de juridisch adviseur van de huidige Familie vereniging Thiery, mr. J. W. F. X. de Rijk, iets over deze geruchtmakende zaak uit de doeken gedaan. Het verhaal wil dan dat de bewuste Jean Thiery een Weense hofschoenmaker was. Maar daar zit meteen de eerste onwaarheid die over deze millionnair verteld wordt. Jean Thiery was namelijk huisknecht bij een koopman in Venetië. Zijn heer hechtte zich zeer aan hem en benoemde Jean Thiery, na verloop van enige jaren, tot zijn particulier secretaris. Toen de rijke koop man overleed liet hij zijn secretaris een groot vermogen na. Jean Thiery op zijn beurt bedacht zijn vier broers toen hij stierf. Deze erfenis is echter nooit uitbetaald. Er dienden zich allerlei bedriegers aan, die er echter niet in slaagden de nagelaten mil- lioenen te bemachtigen. Op een kwade dag maakt Napoleon zich echter meester van het kapitaal. En daarmee is het geld spoor loos verdwenen. Jean Thiery's afstamme lingen, die men ondermeer aantreft in Ne derland, België, Duitsland en Canada, ma ken zich al vele jaren kopzorgen over deze schatten. Zoals wij reeds eerder meldden is thans opnieuw een familievereniging opgericht die zal trachten de erfenis uitbetaald te krijgen. Mr. de Rijk is voorzichtig als hij het over het eventuele succes van het streven der vereniging heeft: „Het is moge lijk dat het ons lukt. Meer kan ik niet zeggen". Inmiddels zijn de gemoederen in beroering gebracht door het aantal recht hebbenden op de erfenis. Er zijn Thiery's die met hardnekkig optimisme beweren dat er slechts tweehonderd nakomelingen zijn die hun rechten kunnen laten gelden. An deren komen op een aantal van zesduizend en de pessimisten noemen een getal dat in de tienduizenden loopt. En dan is daar nog de omvang van het kapitaal. Een Belgische krant kwam dezer dagen met het verhaal dat er 124 milliard Franse francs te ver delen zouden zijn Hoe de vork precies aan de steel zit is echter nog een vraag. Réfugiés Voordat mr. de Rijk deze bijzonderheden over de zaak Thiery had verteld, hield de genealoog W. D. H. Rossier uit Amsterdam een belangwekkende causerie over de réfugiés en hun invloed op de genealogieën van de Nederlandse geslachten. Het komt nogal eens voor dat de heer Rossier brie ven krijgt van mensen die een Franse naam dragen, van de Hugenoten menen af te stammen en bovendien in de waan verkeren dat zij van Franse adel zijn. Onderzoekingen brengen echter veelal een hele reeks teleurstellingen aan het licht. Het is nu eenmaal zó, dat niet iedere Franse naam eens aan een Hugenoot heeft behoord en dat niet iedere Franse familie van adel is. Bij het speuren naar de her komst ervan komen we menigmaal terecht in streken waar we zo op het eerste ge „Ha!", grinnikte de straatjongen. „Dat is net 'n leuk hoedje voor mij!" En hij zette Ricks muts boven op z'n warrige haar. Zo liep hij verder, de stad in; hij vond, dat-ie er mooi uitzag met dat ding, maar het leek meer 'n vlag op een modderschuit! Onderwijl kwamen Rick en z'n vrienden uit het politiebureau. „Nou ben ik nog niet veel verder gekomen!", vond Rick. „Mijn muts heb ik nog niet terug!" „Ja, maar als de een of ander haar vindt en op het bureau brengt, krijg je ze toch direct terug!", zei Oepoetie. „Ze weten nu, dat jij de eigenaar ervan bent, nietwaar?" „Dat is wel zo, maar. Toen keek Bunkie opeens met grote ogen naar de overkant van de straat. „Kijk eens, Rick. die knul heeft jouw muts op!" Ja, nu zagen ze 't, Rick stak de straat over en liep op de vreemde jongen toe. zicht geen Franse namen hadden verwacht. Bijvoorbeeld in de Vlaamssprekende delen van België. Midden 1500 beleven we de eerste grote réfuge van mensen die uit Bourgondische geslachten stammen. Rond 1600 komen opnieuw Fransen naar onze streken. Het grootste deel van deze réfugiés was katho liek en bleef dat. In tegenstelling tot hun voorgangers die hier de Waalse kerk sticht ten. Omstreeks 1600 krijgen we een zekere toeloop voor het leger van Frederik Hen drik, dat ■vooral bij zonenn uit adellijke Franse families in trek was. In 1685 komt dan de réfuge waar zoveel Nederlanders hun hart aan hebben ver pand. Het waren rasechte Hugenoten, die zich over het algemeen in Den Haag, Lei den en Berlijn vestigden en nauw contact met elkaar onderhielden. Onder Lodewijk XV dient zich de derde grote réfuge aan. De Franse revolutie voert andei-maal een grote stroom Fransen naar ons land, die voor het merendeel de Rooms- Katholieke godsdienst beleden. Deze laat ste groep kan men moeilijk de naam réfu giés geven; zij waren veel eerder emigran ten. Wanneer wij een onderzoek naar hun afkomst instellen, komen we meestal niet verder dan de Burgerlijke Stand, waarin we hun huwelijksacte kunnen terugvinden. De taal speelde deze mensen menigmaal parten. In doopboeken treft men vreemd soortige fouten aan en er waren zelfs kos ters, die bij het inschrijven van een nieuwe wereldburger de naam domweg vertaal den. Voetbal In het verslag over de voetbalwedstrijd RCH—Haarlem schreven wij, dat het spel van Odenthal van dien aard was, dat hij een plaats verdient in de Nederlands elftal club. Wij vernemen, dat de Haarlemmer een uitnodiging ontvangen heeft aan de centrale training van de Nederlands Elftalclub in het Olympisch Stadion deel te nemen. Ook Van der Weerd van Wageningen heeft een uitnodiging ontvangen. De oefenwedstrijd van het Voorlopig Ne derlands voetbalelftal tegen een Engelse club, welke was vastgesteld op 21 Februari in Amsterdam is een week uitgesteld. Deze wordt op 28 Februari gespeeld. Vermoede lijk in Amsterdam. Een tegenpartij er voor is nog altijd niet bekend. De secretaris van de KNVB, de heer L. Brunt, vertoeft op het ogenblik in Engeland om een club te engageren. Biljarten Voor het kampioenschap van Nprf hoofdklasse libre groot dat van 15 tou 18 Maart in restaurant Brinkmann lem wordt gespeeld en georganiseerd?35*'' door het district Haarlem van de Nedsri Biljartbond zijn de volgende inschriivf^' binnengekomen: F. J. Beekman (iÜf- dam), J. A. Eichelsheim (Rotterdam?!a Kobus (Haarlem), P. Kruythof Hockey Eerste klasse dames BDHC 12 10 1 1 21 46—14 HHIJC 12 7 0 5 14 19—12 Hilversum 13 •6 2 5 14 16—21 TOGO 13 5 1 7 11 16—17 Be Fair 10 4 2 4 10 13—16 Amsterdam 10 3 2 5 8 13—24 Gooi 11 3 2 6 8 16—17 Rood Wit 11 3 0 8 6 19—37 Eerste klasse heren HHIJC 13 12 1 0 25 50—12 TOGO 12 9 1 2 19 25—13 Gooi 13 5 5 3 15 18—9 BMHC 13 5 5 3 15 25—16 Laren 13 5 3 5 13 24—24 HDM 14 5 2 7 12 21—33 HOC 12 5 1 6 11 22—28 Be Fair 14 2 5 7 9 12—25 Amsterdam 12 1 5 6 7 7—21 Hilversum 14 1 2 11 4 14—37 Het programma van de basketballcompe titie luidt: Woensdag: HOC III—HOC II (d.); HOC IV—Oosterkw. (d.); HOC I—HHC II (h.). Donderdag: SV IIOosterkw. II (h.) Vrijdag: Sportbond III—HOC III (h.) SC. Haarlem III—SC Haarlem II (d.); SC Haarlem ISportbond I (d.); Sportbond I HOC II (h.) (Zander-Inst.). Maandag: KCH I—SV I (h.); SC Haarlem IV—KCH II (h.)SC Haarlem III—Sport bond III (h.) Dinsdag: HHC III—SC Haarlem II (d.); HHC II—KCH (d.); HHC I—SC Haarlem I (heren). In het programma zijn enige belangrijke wijzigingen gekomen. Ingelast is de wed strijd Sportbond IHOC II in het Zander- Instituut. Voor 20 Februari is de wedstrijd HHC ISportbond I (heren) vervangen door de wedstrijd HHC ISC Haarlem I. In de eerste klasse heren hebben de ont vangende verenigingen de beste kans. Door enige overwinningen is in de tweede klasse heren SV geklommen op de ranglijst en te verwachten is dat deze ploeg nog veel gevaar kan opleveren voor het leidende PSVH II. drecht), A. Mol (Amsterdam), o'de'l),31^* (Waalwijk), J. H. Sweering (Amste^ en L. G. J. Teegelaar (Leiden). rdaai Onder leiding van de vereniging'?!?:!'11 Tijd" zal op 29, 30, 31 Maart en ij® Apeldoorn het kampioenschap van land hoofdklasse klein biljart 57/2 ww"' gehouden, waarvoor inschreven: C iw (Goes), H. J. de Jong (Den Haag) ft4 nen (Nijmegen), L. van Leur (f)«i I' Storm (Den Haag), R. C. Vos (AoèliW en C. Wijdeveld (Amsterdam). FED. VAN BJL.TARTVERENIGlxrn VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN De uitslagen van de achtste ronde in\ competitie van de Federatie van Bills verenigingen voor Haarlem en Omsb£ luiden: Klasse A: SEG IIADO I 0—8' ADOr Zandvoort 5—1; KR—SEG I '~4- rw1(? BW 4—4; Centrum—DWO 2—6, Klasse B: ADO ITelescoop II 4—4; £-. voortADO II 44; Telescoop I—BVV Oosten— H. West 0—8; Kampervest-p 2—6. Klasse C: Doelen I—Oosten 2—6; Dmv hoek—Doelen III 4—4; BVV—H. West G SEG—KR 4—4; Telescoop—Centrum 4?? Klasse D: ADO I—Oosten 4—4; Centra» II—ADO II 2—6; Duvelshoek—Centrum-" 8—0; BVV—H. West 4—4. Klasse E: Oosten—ADO I 0—8; ADO I! Kampervest 26; H. V/estBVV 26; Zar? voortTelescoop 26. Badminton „Duinwyck" won van de K.L.M. Het eerste team van Duinwijck speeV» tegen een team van de K.L.M. uit Den Ha- en won met 114. De Haarlemse kampioen L. Verhoef spa de een prachtige wedstrijd tegen FortunV Hij won in drie sets n.l. 17—16, 6—15,15-r Met Verhoef zal men bij de komende derlandse kampioenschappen rekeniü moeten houden. Ook Bolleman en Brockmann warenz»; goed op dreef en wonnen ook hun enkF- spelen, Bolleman van Luykx en Vianen e: Brockmann van v. Lubbe. Het heren-dubbel Verhoef—Bolleren tegen Fortunati—Luykx ging voor Duinwi;> verloren. In drie sets zegevierden de Hair naars. Ook de dames Van der Wal en Van de Velden hébben zich prima geweerd en zag: kans vrijwel alle partijen te winnen. Schaken De nederlaag van 64, welke Heemstee» in de overgangsklasse leed tegen VASIIb: gevolgen voor de Heemstedenaren, die niet zo heel lang geleden hun kansen tax»:' den ten aanzien van het kampioenschap, ft nederlaag moet geweten worden aan i: slechte opkomst wegens ziekte der spelen Met slechts vier spelers uit het eerste fe tal en spelers uit het tweede, derde en vin- de tiental, was Heemstede tevoren r»;- kansloos. Dat de nederlaag desondanks K groter dan 64 werd, bewijst, dat bij vol ledig uitkomen het resultaat wel eens i® anders had kunnen zijn. Rolland heeft zich weinig laten deprics- ren door de twee nederlagen, welke u arbitrage" geleden werden tegen- A.S.C. 1 en V.A.S. II (beide met 64). Tegen.H.O.SC werd gestart met de vaste wil om te winner en met succes. Voorlopig staat Rolland:::* 54 vóór en de afgebroken partij sta: gunstig. In de tweede klasse A degraderen te; clubs. Daarom is De Torens I tevredene de voorsprong van 52, die het tegen San: poort II boekte. De overwinning, welkeïk de P.T.T.-schakers in het verschiet ligt, belangrijk, daar de wedstrijd Haarlem ID- De Torens I na arbitrage in een 6-4 ov:: winning voor eerstgenoemd team eindig-;1 Ook Heemstede III is nog niet geheel veilij na de nederlaag van 73 tegen Kijk U; Haarlem III, dat verloor van het siert H.O.S.C. II (voorlopig 6—2), zal de laate wedstrijd moeten winnen, wil het de laak plaatsen verlaten. In de tweede klasse B is H.W.P., dat r. voorlopig 6'é2'A won van De Uil I, o;: kampioen H.S.G. III in de tweede klasse C tegen Kennemerland I een voorsprong vi 43 en de afgebroken partijen openen gs tige perspectieven. Het Oosten II bleef gw volgen; wel is de stand tegen Het Oude J voorlopig nog gelijk: 33. doch een ovr winning wordt verwacht. De laatste r:c; zal de beslissing brengen. In de derde klasse C eindigde de ontó'r ting tussen Het Oosten III en H.S.C. IV- een grote overwinning voor eerstgenR-- tiental (7'A—2'A). Mede doordat Hoof*- in deze afdeling niet verder kwam aan k- gelijk spel tegen Amstel zijn de kansen" Het Oosten III weer gestegen. In de vierde klasse E werd de de.irfe. uitslag Heemstede VRolland III: n-o -■ Heemstedenaren begonnen de uitwens'- tegen H.W.P. III met slechts zes spel.-; Later groeide dit aantal nog tot acht, fc» dit is toch nog altijd twee te weinig, n-i - III won met 5'/>—4G en maakt een tuk kende kans op het kampioenschap.Dc/ slag S.S.C.H. II—Kijk Uit III werd dei-; tief: 3—7. Een gelijk resultaat !jree|r arbitrage de wedstrijd Kijk Uit IV-n-1' III. Een dergelijke uitslag schijnt in c- afdeling trouwens de gewoonte te zijn, ook S.S.C.H. II won met deze cijfers, van Het Oude Slot III, welk team wel bestemd schijnt de onderste plaats te zetten. FEUILLETON 12) Zij hield buitengewoon veel van Elame, dat was buiten twijfel, evenals zij veel van Elaine's moeder had gehouden, die zij ook verzorgd had, maar zij was te oud voor haar werk en te vermoeid om de be dienden op de vingers te tikken. „Ik geef alles voor een rustig leven", had zij Sally bekend. „Er zijn natuurlijk tijden geweest dat ik heb gevochten voor mijn rechten en voor de rechten van de kinderen, maar de tegenwoordige bedien den willen naar niets, wat je zegt, luiste ren, zodat ik het maar opgegeven heb." „Dat mag allemaal wel goed voor u zijn", placht Sally te zeggen. „Maar hoe moet het met Elaine?" Zij wist echter, dat het zinloos zou zijn van de verpleegster een vijand te maken, en hield daarom maar verder steeds haar mond. Zij wilde echter mijnheer Duncan precies vertellen, wat zij dacht van het personeel. Bates, de butler, was een andere zon daar. Het was Sally wel duidelijk gewor den, dat Elaine's aanklacht, dat hij van haar vaders port dronk, juist was. Hij zag er uit alsof hij zwaar dronk en hij schui felde steeds door de flat met een jas aan en vaak nog ongeschoren. Maar uit de norse manier, waarop hij Sally steeds groette, maakte zij op, dat hij haar niet zag als een gevaar voor zijn positie. Er was ook een dienstmeisje, een nog al jong en vrij frivool type, dat het groot ste deel van haar tijd doorbracht met het maken van grapjes met Thomas, de huis knecht, en met de kokin, een dikke, goed gehumeurde ziel, wier Iers temperament haar er echter van weerhield ooit er op te letten, dat preciesheid en netheid de twee grote steunpilaren zijn van een goede huishouding. Elaine bracht een groot deel van de dag in de keuken door, met de kokin klet sende over alles en nog wat en haar schan daaltjes te vertellen over de andere be dienden. „De kokin zegt, dat Nellie niet beter is dan zij had moeten zijn", lichtte Elaine op een goede morgen Sally in. „Wat bete kent dat feitelijk?" Nellie was het meisje en terwijl Sally hetzelfde idee had als de kokin, vond zij het niet juist deze mening een deel van Elaine's opvoeding te doen zijn. Na enkele dagen reeds had zij een lange lijst met punten, welke zij met mijnheer Duncan wilde bespreken. Maar zij was er zeker van, dat het haar geen goed zou doen indien zij reeds bij de eerste ontmoe ting al die zaken te berde zou brengen. Ondanks alle inlichtingen over de grote liefde van hem voor Elaine, vond zij hem een grote dwaas om een opgroeiend meisje aan de zorgen van enkele bedienden over te laten. Zij ondervroeg Elaine daarom over haar familieleden. „Heb je geen ooms of tantes?" Elaine schudde haar hoofd. „Vader was enig kind." „En je moeder?", vroeg Sally vriende lijk. „Had zij geen broers of zusters?" Elaine keek een ogenblikje bedroefd, zoals zij steeds deed als er over haar moeder gesproken werd. Zij zweeg enige tijd en zei toen: „Ik heb het vader nooit gevraagd. Ik wou, dat ik het wist, maar hij wil nooit over haar praten." „Arm kind!", dacht Sally. Impulsief legde zij, voor de eerste keer, haar armen om het kind en kuste haar op de wangen. Zij voelde een rilling door Elaine's lichaam gaan en toen legde zij ook haar armen om Sally's nek. „Ik houd van u, juffrouw Granville. Ik heb nooit een van de kinderjuffrouwen mij een zoen laten geven, zij waren alle maal oud en gerimpeld. Maar ik houd van u U bent zo lief." Sally lachte, hoewel zij tranen voelde opwellen. Nadien had Sally de gewoonte aangeno men Elaine een kus te geven als zij 's mor gens kwam en bij het weggaan 's avonds maar op deze morgen was Elaine zó op gewonden, dat zij het geheel en al vergat. „Papa-kwam terug met een vliegtuig!", ratelde ze voort. „Er waren een heleboel belangrijke mensen aan boord. Hij heeft mij over allen wat verteld toen hij hier was, maar ik herinner mij hun namen niet meer." „Probeer je het te herinneren", zei Sally. „Er was misschien iemand, waar je wat meer over wilt weten." „O ja, dat is dom van mij!", riep Elaine. „Ik wou, dat ik hun namen opgeschreven had, maar ik zal vader het weer vragen." Op de tafel in de kinderkamer stond een fraaie pop. Het was een Franse, prach tig aangekleed en zij had zelfs een tas, een mof en een bril. „Wat een mooie pop!", riep Sally uit. „Vindt u haar mooi?" vroeg Elaine. „Va der bracht haar mee uit Parijs, maar ik geloof dat ik niet meer van poppen houd. Ze zijn zo saai!" Sally keek naar Elaine en begreep het. Het kind was al tien jaar, veel te oud voor poppen. Dat was weer iets, wat mijnheer Duncan niet begreep, zij groeide op! Zij keek de kamer rond, waar overal kostbaar speelgoed lag. „Weet je, Elaine", zei Sally, „ik denk, dat jij te oud bent om nog met poppen te spelen. Het zou zeker een prachtig idee zijn, indien je de poppen allemaal naar een kinderziekenhuis zou sturen en dan zouden wij deze kamer ook niet meer de kinder kamer noemen. Het zou de les-kamer kun nen worden en je zou een eigen bureautje kunnen krijgen, waar jij je eigen dingen in kunt opbergen. Wij zouden ook boeken planken kunnen laten maken en langza merhand de boeken verzamelen, die je graag wilt hebben. Je zou dan een eigen bibliotheek krijgen." „O, dat is een leuk idee! Zal ik het vader dadelijk vertellen?" „Doe het maar niet nu direct", zei Sally rustig, „het zou een beetje onvriendelijk zijn nu hij juist voor jou die mooie Franse pop heeft gekocht. Maar wij zouden hem natuurlijk langzamerhand duidelijk kun nen maken, dat je al een groot meisje wordt en te oud bent om nog met poppen te spelen." „Maar ik wil het hem nu direct vertel len," hield Elaine vol. „Wil je hem dan pijn doen met die mooie pop?", vroeg Sally, haar wenkbrau wen optrekkende. Elaine aarzelde een ogenblikje. Sally wist, dat het een gevolg van haar lessen was, dat het kind uiteindelijk zou toege ven. „Het is best", zei Elaine toen na een ogenblikje. „Maar hoe lang moet ik wach ten? Tot morgen?" „Zullen wij zeggen tot overmorgen?" Elaine klaarde op. „Dus Woensdag? Goed, ik zal wachten, maar het zal erg moeilijk zijn!" „Mijnheer Duncan zou u graag ontv- gen, juffrouw Granville." „Zal ik meegaan?", vroeg Elaine, Sally schudde haar hoofd. „Neen, Elaine, het is beter dat je ff~ totdat ik terugkom. Zou je niet de inkijken om te zien of er wat is waar straks over kunnen praten? Misschien - jij je zelfs nog wel de namen herinnerd van de mensen, die met je vader hebben." „Ik zal het proberen", besloot^ „Ik zal erg mijn best doen, maar al te lang weg!" „Wij zullen wel zien", zei Sally me glimlach en zij volgde Thomas naa studeervertrek van Elaine's vader aan andere einde van de flat. Robert Duncan kwam haar tegemoei^ haar de hand te drukken, maar zij het gevoel, dat het een poging was leefd te zijn en dat hij liever me: gesproken had van achter zijn burea was zij een typiste van zijn kant01o- was groot, breed geschouderd en gebouwd, doch Sally's eerste indnm dat hij er jonger uitzag, dan zij n dacht. Hij keek ernstig en zij meende, zij naar zijn gezicht keek, dat n moeilijk zou vallen om eens te lae- zouden zeker mensen zijn, die »em zouden vinden. Volgens Sa"y..wa,. „l i- ontzagwekkend en tekende zij" grote dingen, die zij over hem had g (Wordt vervoW

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6