Kortegolfzender in Leopoldville krijgt geluidsband met Velsense klanken Auto-Rijles 'ioijdt een aar aan de zieken Wetenschap en bedrijfsleven zoeken samen naar oplossing van diepvriesproblemen Verre-visserij op de voorgrond Visserij-varia Dry Cleaning y^rvHilversum-Congo De Vriendschapsbode" de Sische'Nationale Omroep zal een nrogramma van een uui ïeiayeien, speciaal voor de Nederlandse en Bel- Sche zieken en de Velsense blazers gaan voor wat pittige muziek zorgen. AU TOR IJ SCHOOL REIJM Agenda voor Velsen SSTSmS;? "Elon"' spreker J-A- MARKTBERICHTEN Om de nationale damtitel Velsen-Noord Lasclub „Velsen" leerde „lasstructuren" Programma voor Kinheim gewijzigd SCHEEPVAART Is sneller en beter OENSDAG 14 FEBRUARI 195X De muzikale prestaties van dertig L Velsenaren, die gemeenlijk on- i Sp naam „De Monica's" verschil- f" Hp avonden in onze omgeving op- enï,pn zullen binnenkort uit de SS ad van de Belgische Congo via Hp radio te beluisteren zijn. Dit en- tmble mondaccordéonisten gaat name- liik aan een uitzending meehelpen, die Hoor een van de sympathiekste om- nrpnifin^en ter wereld de aether op Monica's" waren met z'n dertigen na% Imfrliik graag even naar de Belgische Congo gegaan. Maar dat is niet nodig, want volgende week Zaterdag staat een van SvARA-studio's in Hilversum te hunner beschikking, waar het gehele programma Ün de band" wordt opgenomen. Twee of weken later zendt OTC het op de on 71 meter de wereld in naar Davos, Hellendoorn, Bilthoven en de andere sana toria, maar ook naar de particuliere zieken kamers waar een radio beschikbaar is en ■f gewone» ziekenhuizen. Want dan jrflait de zender van Leopoldville deze band in het Nederlandse pro gramma „terug". i c^ Het plannetje is gerijpt in het hoofd van de heer J. C. Zuurbier, die overdag te vinden is op de magazijnadministratie van de Hoogovens, dezelfde die verleden jaar zo'n groot aandeel had in de voorbereiding van het radioprogramma uit de Congo voor het Hoogovenbedrijf. Dat zit zo: deze Velsen Noorderling is een van de drieduizend leden die de „Vriend schapsbode" over de hele wereld heeft en zeker niet een van de minst actieve. Het streven van deze kleine, verre omroep, die een band wil leggen tussen de volken door de individuen nader tot elkaar te brengen via de correspondentie en zo mogelijk onderlinge bijeenkomsten, is hem dierbaar geworden. Hij kent de beide omroepers Leo Hommers en Rik Onckelinks, die in Leopoldville het „station" bedienen en hij heeft krasse staaltjes van hun werk ter bevordering der internationale vriendschap meegemaakt. Toen de Hoogovenuitzending van ver leden jaar dan ook een succes werd, is hij naar meer mogelijkheden gaan speuren en - zelf wetend, hoe een lang ziekbed de weerstand van een mens kan knauwen is er dit nieuwe idee gegroeid, waar „De Monica's" met hun voorzitter J. C. Kolt- ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Velsenaren onderscheiden Door de burgemeester van Velsen zijn aan de volgende personen onderscheidingen uitgereikt: Oorlogsheriimciingskruis: H. v. d. Bos, S. van Dorp, A. Hordijk, T. Krab, J. Zwart, J. Rechsteiner en J. P. Zwaan. Ereteken van Orde en Vrede: C. Bakker, D. Cossee, J. Folkérts, J. Th. v. d. Giessen, C. L. van Gocthem, S. J. Groen, G. N. Hoogzaad, S. L. Kaandorp, J. van Keulen, J. Keur, D. Meijer, J. J. Minkels, F. W. Mol, F. v. d. Ploeg, H. W. v. d. Putte. T. N. v. d. Putte, C. Sliggers, E. Tuyn, B. Olden burg, J. Visser, P. van Vuuren, H. M. Zwa nenburg, F. H. A. G. Zwart. DE HEER G. J. A. HEINO VERLAAT DE JAN CAMPERTSCHOOL. De heer G. J. A. Heino heeft om gezond heidsredenen zijn ontslag verzocht als hoofd van de Jan Campertschool. Donder dagmiddag om 3 uur bestaat er in deze school gelegenheid voor leerlingen, perso neel en ouders gelegenheid om afscheid te nemen van de heer Heino. GASREINIGING, HOUT- EN VLEES- BEWERKING. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat op de gemeentésecretarie verzoeken ter inzake jlggen van: de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V., om ver gunning tot het wijzigen en uitbreiden van het hoogovenbedrijf door vervanging van drie bestaande bronnen door drie zoet waterbronnen, elk voorzien van een pomp; het opstellen van een stopmachine, aange dreven door twee electromotoren en door het opstellen van een electrische gasreini- gingsinstallatie voor Hoogoven I en II, met twee electromotoren; van Smit's Bouwbedrijf N.V., te Bever wijk. om vergunning tot het oprichten van en inrichting voor machinale houtbewer- mg, een reparatiewerkplaats met hout was, een ketelhuis, een opslagplaats en C'6ugo-a§e' waarin zullen worden opge- 3o werktuigen en 33 electromotoren; van A. Res te IJmuiden, tot het wijzi gen en uitbreiden van een inrichting voor vm-ni^I en van vleeswaren, door het w*7aa i van een stopmachine en door Hvi» 1 n van twee werktuigen en h LfeCttr°,motoren aan de Keizer Wil helmstraat 30 in IJmuiden. hptLm ^ebruari om 11 uur is er op tpffon 8e"!ehuis gelegenheid om bezwaren b* nwilhging van deze verzoeken in te {°e teTichten826 mondeling en schriftelijk Thai,-- Wasdag 14 Februari. Hui L"ur: "Siësta". Marantt?001' Casemb™otstraat, 19.45 u.: MsatipAlla~Sa-menkomst van de Evange- -°mst van CtaiTus" "De Thalia o?0nderda* Februari. rèvu'e voor^de 'v Is.weer zo!" cabaret- WerkinV f i) eniging »Door Samen- Klng Sterk" in IJmuiden-West. JOOOOOOOOOCC3 Zoals Nederland zijn Radio Oranje had, bezat België een vrije omroep in de Congo: de OTC-zender heeft menige Belg een hart onder de riem gestoken toen de Brusselse radio bij „d'n Duts" in beheer was. Na de bevrijding is Radio Oranje herinnering geworden, maar de zender van Leopoldville bleef en hij kreeg de naam ,.De Vriendschapsbode" waarmee zijn doelstellingen wel heel duidelijk omschreven waren. Binnenkort verhuist het station, dat in onze omgeving heel wat goodioill heeft veroverd door zijn Hoogoven-uitzending van verleden jaar, naar Brussel. hoff en hun dirigent J. Bakker, direct voor te vinden waren. Ook de Nederlandse wereldomroep PCJ voelde er alles voor en dank zij haar mede werking werd voor Zaterdagmiddag over een week een paar uur een stukje van de VARA-studio losgepeuterd. Er is een aardige tekst opgesteld om het optreden van de Monica's met gesproken woord te omlijsten, er zullen groeten worden uit gewisseld en de Vrijdag daarop of een week later dat is nog een technisch puntje voor de OTC-staf gaat dit Velsense pro gramma „de lucht in". Als we de heer Zuurbier mogen geloven, zal Velsen nog wel eens van die „Vriendschapsbode" horen, voorzover er dan niet Vrijdags naar geluisterd wordt tussen 7 en 8 uur 's avonds. 13 Februari 1951 Prijzen Heilbot 2,80; gr. tong 2.952,65; gr.m. tong 2,70—2,20; kl.m. tong 2,65—2,25; kl. tong I 2,50—2,25; kl. tong II 2,30—2,10; tarbot I 2,802,45, per kg. Tarbot II 104; schartong 4241; gr. schol 25—20,50; gr.m. schol 48—46; kl.m. schol 67—61,50; kl. schol I 54—49; kl. schol II 40—18,50; schar 31—11; bot 18,50—16; verse haring 28,5023,50; makreel 2621,50; gr. schelvis 7569; gr.m. schelvis 78—70; kl.m. schelvis 6759; kl. schelvis I f6152; kl. schelvis II 4522; wijting 2910; gr. gul 52; midd. gul 50; kl. gul 46; poontjes 16,50; kl. koolvis zw. 3928. per 50 kg. Gr. kabeljauw 204—110; gr. koolvis zw. 8267, per 125 kg. Aanvoer 62 kisten tong en tarbot, 5 kisten tongschar en schartong, 155 kisten schol, 40 kisten schar, 40 kisten bot, 18 kisten haring, 27 kisten makreel, 290 kisten schelvis, 300 kisten wijting, 85 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten poon. 55 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 1099 kisten. Besommingen IJM 25 Flamingo f 17.000. IJM 74 f3860; KW 122 f4240; KW 7 f3890. GESLAAGDEN Uitslag van het examen in stenografie en machineschrijven gehouden te Beverwijk door de Centrale Bond van Leraren in het Statenhuis. Geslaagd voor kantoor-typist(e): de dames: M. v. d. Stel, IJmuiden; O. Smit, IJmuiden; Rie Konings, Velsen; M. Prins, IJmuiden; J. H. Snel, IJmuiden; W. Snel, IJmuiden; Kl. Reinders, IJmuiden; S. v. d. Laan, IJmuiden; A. Plug, IJmuiden en de heren: R. Nonz, IJmuiden; D. Selderijk, IJmuiden; W. v. Brummelen. IJmuiden; Ant Renes, IJmuiden; J. v. d. Veldt, Santpoort. Voor kantoorstenograaf Nederlands: mej. L. Monné, Velsen-Noord. Vior kantoorstenograaf Engels: mej. Th. van der Zande, Driehuis en mej. Nell Wols, IJmuiden. Verder behaalden het diploma Engelse handelscorrespondentie: mej. A. Lucas en mej. M. Lucas, IJmuiden-O. Nederlandse handelscorrespondentie: de heer F. Heeremans, Driehuis. Laros is in de eindstrijd om de nationale damtitel met twee remises begonnen. Zijn partijen zijn goed gespeeld. Vrijdag, Zaterdag en Zondag wordt in Den Haag de strijd voortgezet. Dan ontmoeten elkaar: Vrijdag: H. Onnick—F. Gordijn; H. J. Haas donk—A. Jurg. Zaterdag: J. Metz—IJ. J. Haasdonk; H. de JonghH. Onnick; R. C. Keller—A. Jurg; Laros—A. van Aalten; F. Gordijn—P. Bergsma. Zondag: P. BergsmaA. v. Aalten; J. MetzH. de Jongh; W. de JongR. C. Keiler. Laros is Zondag vrij. In de voorwedstrijd ontmoet Dukel—W. Roozenburg en Bizot—Stahlberg te Amster dam in het Schaakhuis. Te Utrecht worden gespeeld: Hofman Craane; BandstraZuilekom en Drenth Hartgens. BOKSCLUB „DE RING" In de Dinsdagavond gehouden wedstrijden om de kampioenschappen van Noordholland klasse B hebben de IJmuidenaren Noordzij en Rietdijk meegebokst. Noordzij, licht-welter gewicht bokste tegen Bronkhorst en verloor op punten. Rietdijk (zwaar-welter) verloor van Mou- rik, eveneens op punten. De tweede partij, die Noordzij tegen Nies- sink bokste werd door de IJmuidenaar gewonnen door opgave in de eerste ronde en Noordzij sleepte daardoor de derde prijs in de wacht. Rietdijk moet Woensdagavond om de derde plaats boksen tegen De Bruin van de BVC uit Bussum. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 13 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Titus van Lissabon. Patria van Gothenburg. Ase Maetzk van Londen. Arijan van Antwerpen. Grebbe- stroom van Portsmouth. Cornelis van Lon den. Hudson van Vertrokken zijn: Jan Meder naar Hamburg. Dagni naar Antwerpen. Sigvard naar Rotter dam. Leuvekerk naar Marseille. Jans naar Londen. Berkelstroom naar Hull. Falcon naar Londen. De Amsterdamse Verkeerspolitie gaat op de grote toegangswegen tot de stad een intensiever controle uitoefenen op rem men en lichten van de motorvoertuigen. Links: de lichten van een aangehouden wagen worden onderzocht. Midden: met een speciaal meetapparaat wordt de remweg de afstand die de wagen nodig heeft om tot stilstand te komen gemeten. Rechts: agent en chauffeur controleren de achterlichten en de verlichting van de nummerplaat. Vooral bij de huidige situatie in het IJmuidens visserijbedrijf krijgen de problemen welke zich voordoen bij het diepvriezen van visserijproducten een steeds grotere urgentie. Er zal op korte termijn een oplossing moeten worden gevonden voor deze vraagstukken, omdat ons land in dit opzicht een grote achterstand heeft bij bijvoor beeld de Scandinavische landen, IJsland en Amerika. De minder gunstige ligging van Nederland wat betreft de eis, dat de vis zo vers mogelijk wordt ingevroren, kan hiervoor geen afdoende excuus zijn. Daarom verdienen de proefnemingen, welke thans in samenwerking tussen het Bedrijfschap voor Visserijproducten en het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek in Utrecht gaande en aanstaande zijn, alle aandacht. Dezer dagen zal in het Hygiënisch Labo ratorium in Utrecht voor vertegenwoordi gers uit het visserijbedrijf een snëlvries- apparatuur gedemonstreerd worden, die door de „Stichting tot Bevordering van Proefnemingen op het gebied van Snel- vriezen van Visserijproducten" (opgericht op instigatie van het Bedrijfschap) aan het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek is overgedragen. Door dit instituut zal hierbij een uiteenzetting worden gegeven van zijn plannen aangaande het visserij- technologisch onderzoek in de naaste toe komst. Door de aanschaffing van de snel- vriesinstallatie, waardoor men de wijzigin gen, die zich in de bevroren vis voltrekken kan meten en registreren, is het mogelijk geworden om onderzoekingen te doen, waarbij het gehele visserijbedrijf belang kan hebben. Dan resten er echter nog pro blemen, die ook dringend om een oplossing vragen, zoals de kwaliteitsbeoordeling van bevroren visserijproducten, waarbij het vooral van belang is, welke wijzigingen bij de eiwitten optreden. Hiertoe bestaat wel een gedeeltelijk bruikbare methode maar deze kan niet verhinderen, dat de beoor deling voorshands nog volgens de zintuige lij ke waarnemingen zal moeten geschieden. Aanvoer „van verre" houdt de geesten bezig Bij het onderzoek zal in zekere mate voorrang worden gegeven aan IJsland-vis en tong. Het is namelijk in de practijk op gevallen, dat de tong nadat deze anderhalf jaar ingevroren is geweest een grauwe kleur is gaan tonen, terwijl de smaak goed is gebleven. Men zal nu de partijen vis na gaan, die reeds door de handel zijn inge vroren, om te kunnen constateren hoe deze vis zich heeft gedragen. Wellicht kunnen daaruit, gevolgtrekkingen worden gedaan waaraan men in het komend seizoen iets zal hebben, wanneer er weer vangsten van de verre visgronden worden aangevoerd. Ook de ouderdom van de vis voordat zij wordt ingevroren blijft een belangrijke factor. Volgens de huidige stand van het onderzoek geldt de stelregel: „hoe verser de vissoort ingevroren, hoe beter." En dan is de ligging van ons land minder gunstig, gezien de grote afstanden, die de aange voerde vis heeft moeten afleggen. Nu men zich er rekenschap van geeft, dat de Noordzee naar alle waarschijn lijkheid in dc toekomst niet voldoende vis meer zal kunnen opleveren, zodat de Nederlandse visserij het steeds meer zal moeten zoeken op de afgelegen vis gronden, dringt zich onmiddellijk de vraag op, welke de langste termijn is, die met het oog op een goed eind product mag zijn verstreken voordat de vis wordt ingevroren. Het onderzoek hiernaar zal door de nieuwe appara tuur ongetwijfeld worden bevorderd evenals de proeven op het invriezen van de maatjesharing, die van het be drijfsleven zoveel belangstelling heb ben. Door het hoge vetgehalte van haring worden het bederf en de ranzigheid van dit product versneld. Dit proces wordt nog fnuikender door de aanwezigheid van zout. Anderzijds gaat echter door verdwijning van de huid de natuurlijke bescherming van de haring tegen uitdroging verloren. Dit zijn uiteraard factoren die zeer belem merend werken. Van groot belang is ook de vraag, hoe de omzetting van vetten tot vetzuren verloopt en welke invloeden het glaceren uitoefent. Indien de onderzoekin gen in dit opzicht een gunstig resultaat hebben, dan zouden zich voor de afzet van maatjesharing, die nu bijna exclusief in het binnenland wordt verkocht, nieuwe per spectieven openen. Door hel seizoen-karakter van de haring en de daaraan onderhevige dus onregel matige productie van de producenten, die de haring als grondstof verwerken, is even eens een onderzoek gewenst naar de ge schiktheid van bevroren haring voor de visconservenindustrie. Met de bestaande apparatuur kan voorts worden geëxperi menteerd aan boord van schepen. Er zal contact worden opgenomen met de vriezers om inzicht te verwerven in de verschillen de verpakkingen, die worden gebruikt. Zeer gunstige vriessnelheid Bij de proeven, die inmiddels met het snelvriesapparaat zijn genomen is onder meer reeds gebleken, dat de vriessnelheid zeer gunstig is. In een middelgrote lading was het binnenste van de vis in ongeveer één uur tijd bevroren. Na twee uur vriezen bereikte de vis een temperatuur van 45 graden Celsius, bij een luchttemperatuur van 50 graden Celsius. De tijd geduren de welke de vis tussen 0 en 5 graden was was bij de proeven maximaal 50 minuten. Het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek dringt er op aan, dat de goede samenwerking tussen het bedrijfsleven en de wetenschap, die reeds resulteerde in de aanschaffing van de genoemde snelvries- installatie, nog verder zal uitgroeien, zodat uit het bedrijfsleven vragen naar voren komen en de nieuwe apparatuur voor de visserij zo veel mogelijk nut afwerpt. De lasclub „Velsen en omstreken", on derdeel van de „Nederlandse Vex-eniging voor Lastechniek", had voor haar vierde lezing met lichtbeelden in dit seizoen, die Dinsdagavond in het ontspanningslokaal van de NV De Plaatwellerij werd gehouden, niet over belangstelling te klagen. Behalve de directie van de Plaatwellerij en leiden de Hoogoven-functionarissen, was ook een aantal leerkrachten van het Nijver heidsonderwijs aanwezig. Na een korte inleiding- van de heer J. J. Zonjee, voorzitter, ving de heer W. A. J. Nolen, van Willem Smit en Co's Transfor- matorenfabriek, zijn speciaal voor de las sers interessante lezing over „Het lassen van roestvrij en geplatteerd staal" aan, door uiteen te zetten, wat roestvrij staal eigenlijk is. Deze staalsoort, die reeds om streeks 1860 bekend was, kwam rond 1910 op de markt. Roestvrij staal is ontstaan door het aanbrengen van een chroom en nikkelverbinding met de koolstof, die het gewone staal mist. Het gewone staal wordt op den duur door ijzeroxyde verteerd. Chroomoxyde daarentegen weert verschil lende invloeden en omdat deze oxydelaag niet verdwijnt, heeft het metaal tevens een grote mate van zuurbestendigheid. Alleen chloor kan deze laag, die bescher mend werkt, vernietigen. Aan de hand van schetsen en plaatjes gaf de heer Nolen weer, dat er drie klassen van roestvrij staal zijn. Hij behandelde de staalstruc- tuur bij verhitting en afkoeling en toonde variaties van verschillende samenstellin gen. De corrosie die onderscheiden wordt in oppervlakkige, putvormige en interkris- tallijne corrosie geeft roestvrij staal echter een beperkte levensduur. Vervolgens ver- klaarde sprèker bij eenvoudige tekeningen en schetsen de toe te passen lastechniek bij de verschillende cox-x-osies en het ge bruik van de speciale electroden. Uitvoerig ging de heer Nolen in op dc soox-ten roest vrij staal, die alle te onderkennen zijn aan hun specifieke fabrieksbenamihgen. Deze zijn echter genormaliseerd en elk norma lisatie-nummer geeft de samenstelling van het staal aan en de betreffende zuur- en hittebestendigheid. Het lassen van roest vrij staal dient wegens te grolc afkoeling, die de hax'dheid beïnvloedt, zo snel mogelijk te geschieden. Alvorens te kunnen gaan lassen moet roestvrij staal volkomen schoon zijn, want bijvoorbeeld verfdclen kunnen koolstof- en corrosie-vorming doen optreden. Daar deze staalsoort kostbaar is ongeveer 8 per kg. is het wel gewenst, dat de be handeling zorgvuldig geschiedt. Tenslotte belichtte de heer Nolen nog de constructies van het lassen bij roestvrij staal. Een en ander werd met grafische voorstellingen en diagrammen verduide lijkt. Op de interessante lezing volgden ver- schillende vragen. Daarna werd een film vertoond door de heer Bastiaanse van de Sociale afdeling der KNHS. De rolprent gaf een blik op het Ameri kaanse leven, zoals het gezien wordt door de chauffeurs, die de grote opleggers be sturen over de „highways". De aanvankelijk door de KNVB vastge stelde wedstrijd van Kinheim tegen het Wormex-veerse QSC op „Tussenwijk", die voor Zondag op het programma stond is uitgesteld, evenals de wedstrijd Wijk aan Zee—DTS. Nu wordt Zondagmiddag op „Tussen wijk" de belangrijke wedstrijd Kinheim- Wijk aan Zee gespeeld. FIGARO KREEG PRIJS. Bij de Maandag in Haarlem gehouden onderlinge wedstrijden van de Technische Ontwikkelingsclub voor het kappersbedrijf behaalde de heer C. A. de Vries, dames- en herenkapper, de derde prijs voor dames- kappen. HOUTSTOF EN CELLULOSE AANGEVOERD. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdag aangekomen het Zweedse s.s. „Patria", dat van Gothenburg een lading van 600 ton houtstof en ongeveer 100 ton cellulose aanvoerde. Alfanib. 12 v. St. Vincent n. Antwerpen. Amsteldijk, pass. 12 Keywest. Averdijk. 12 v. Antwerpen. Akkrumdijk, 10 te Zanzibar. Alamak, pass. 12 Finisterre. Albireo, 13 v. Buenos Aires n. K dam. Alphacca, 13 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Appingedam, 12 te Barcelona v. Oporto. Aardijk, 12 140 m. Z. Fayal. Alioth, 12 900 m. N.NO. Fernando Noronha. Alnati, 12 175 m. NW. St. Helena. Alpherat. 12 175 m. NW. St. Helena. Altair, 12 100 m. O. Kp. Verdische eil. Aludra, 12 150 m. W.t.Z Ouessant. Alwaki, 12 rede Santos. Arendskerk. pass. 12 Perim. Arkeldijk. 12 300 m. W.t.Z. Ouessant. Abbedijk, 12 550 m. N.t.O. Orange. Alamak. 15 verw. R'dam v. Basrah. Blommersdijk, 12 350 m. N. Flores. Bennekom, pass. 10 Panamakanaal. Blijdendijk, 13 12.30 u. verw. H. v. Holland. Boissevain, 9 v. Kobe n. Nagasaki. Bengkalis, 12 v. Norfolk n. Nederland. Batoela, 12 Z. v. Buru. Blitar, pass. 12 Ceram. Bonaire, 12 325 m. NO. Barbados. Caltex Nederland, pass. 12 Gibraltar. Caltex Pernis. 12 bij Burlings. Caltex The Hague, pass. 12 Kp. Bougaroni. Caltex Utrecht, pass. 12 Ouessant. Caltex Leiden (t). pass. 12 Kreta. Castor, 12 v. Paramaribo te Demerara. Cistula (t), pass. 11 Daedalus. Corilla (t), 12 300 m. O. Trinidad. Cronenburgh, 13 te Bilbao v. IJmuiden. Drente, pass. 12 Sabang. Deltshaven, pass. 12 Santa Catharlna en. Danae, 12 v. Bari n. Venetië. Dalerdijk, 12 960 m. W.ZW. Flores. Delfland, nass. 12 Rio de Janeiro n. Bahia. Delft, 12 720 m. ZW. San Miguel. Duivendrecht (t). 12 350. m. O. Recife. Douro. 9 v. St. Thomas n. Haiti. Elrèma, pass. 12 Madeira. Enggano. 12 te Koweit. Edam, 12 600 m. O. Kp. Race. Esso Den Haag (t), 12 500 f. O.ZO. Bermuda. Eemland, pas. 12 Santa Catharina eil. Ena ft). 13 verw. Curagao. Esso Rotterdam (t). 13 800 m. W.ZW. Flores Grootekerk, pass. 12 Guardafui. Gouwe, 12 200 m. W. Kp. St. Vincent. Helena, pass. 12 Azoren. Hoogkerk, pass. 12 Finisterre. Ileelsum, 8 te New Orleans. Helicon. 10 te New York. Heemskerk, 12 400 m. W-t.N. Minicoy. Indrapoera, 10 v. Port Swettenham n. Djakarta. Ittersum, 14 verw. R'dam. Java, pass. 12 Fayal. Joh. v. Oldenbarnevelt, 12 210 m. W.ZW. Siberut Jupiter, 12 v. Algiers n. R'dam. Japara (KRL), pass. 12 Elba Cape. Kedoe, pass. 12 Djeddali. Keilehaven. 12 anker Harcourt. Katwijk, 10 te Tanger v. West Hartlepool. Kota Agoeng, 12 180 m. N.t.O. Flores. Kota Baroe, 12 850 m. W. Flores. Koningshaven. 7 te Casablanca. Kota Gede. 14 verw. v. R'dam n. Philadelphia. Lemsterkerk. pass. 12 Perim. Leersum, 9 te New Orleans. Linge 12 v. Monrovia te Abidjan. Langkoeas, 12 455 m. O.ZO. Socotra. Leerdam, 12 360 m. W. Scillies. Leopoldskerk, pass. 12 Kreta. Lissekerk, pass. 12 Str. Messina. Luna, pass. 12 Kp. Bougaroni. Malvina. 12 te Menaalahmadi v. R'dam. Mapia, 13 te Singapore. Marpessa, 12 v. Aruba n. Gibraltar. Myonia, pass. 12 Azoren. Maaskerk. pass. 12 Lissabon. Mentor. 12 120 m. N. Derna. Mitra (t). 12 620 m. Z.ZO. Schrismas eil. Musi, 12 v. Gorontalo n. Ternate. Maas, pass. 12 Noordkust Cuba. Maasland. 12 170 m. NO. Recife. Maetsuycker, 9 v. Singapore n. Fremantle. Nieuw Holland. 13 verw. Djakarta v. Singapore. Noordam, 12 450 m. Z.ZW. Kp. Race. Oranje, pass. 12 Algiers. Oranje Fontein, 12 v. Teneriffe n. Southampton. Omala (t). 11 v. Miri n. Pladju. Orestes, 12 v. Trinidad n. Laguaira. Oberon, 13 te Puerto Plata v. Ciudad Trujillo. Prins Willem II, 13 te R'dam v. Norfolk. Polyphemus, 10 te Port Swettenham. Prins Willem III, 13 v. Gandia n. Londen. Parkhaven, 12 te Porto Maghera. Prins Joh, W. Friso. 12 te Bremen v. R'dam. Ruys. 12 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Rotula. pass. 12 Azoren. Rijnhaven, pass. 12 Ouessant. Ridderkerk, 12 v. Lorenzo Marques n. Durban. Radja, pass. 12 Bangka. Rempang, pass. 12 Burlings. Riouw, pass. 12 Sabang. Roebiah, 12 v. Tilbury n. A'dam. Rijnland, 12 210 m. O.NO. Madeira. Rufina, 9 te Barbados v. Balboa. Salland, pass. 12 Ouessant. Sibajak, pass. 12 Djeddah. Singkep, 12 v. Djakarta n. Aden. Sliedrecht, pass. 12 East London. Sloterdijk, 13 te Aden. Soestdijk. pass. 12 Kp. Carbon. Salawati, 13 verw. Madras. Saroena (t). pass. 12 Z. Natuna eil. Schiedijk, 12 180 m. Z. Bermuda. Stentor, pass. 12 Rhodes. Straat Soenda. 13 cerw. Singapore. Sarpedon, 12 300 m. N. Turs eil. Sandenburgh, pass. 12 Finisterre. Taria, pass. 12 Ouessant. Titus, 13 te A'dam v. Lissabon. Talisse, 12 190 m. ZO. Messina. Tjibadak, 12 185 m. ZO. Hongkong. Tjikampek, 12 900 m. O. Kp. Santa Maria. T.iibodas, .9 te Makassar v. Osaka. Uni. 9 v. New Orleans n. Manati. Volendam, 13 16 u. verw. v. R'dam n. Halifax. Vulcanus, 12 te Thessaloniki. Venus, pass. 12 Lissabon. Willem Ruys, pass. 12 Sabang. Winterswijk, 12 te Huelva v. A'dam. Woensdrecht, 12 dwars. Kp. Hatteras. Waterland, 11 te Buenos Aires. Westerdam, 12 300 m. W. Ouessant. Wickenburgh, pass. 13 Finisterre. Zijpenberg, 12 verw. Casablanca v. Savona. Zaan, 12 v. Zeebrugge te Leixoes. KLEINE VAART Abel Tasman, 10 v. Bristol te Barry. Abro, 11 v. Berwick te Blyth. Albert, pass. 13 Scillies. Alpha, pass. 12 Beachyhead. Arent, 10 v. Shoreham n. Middlesbro. Berend, 11 v. Delfzijl te Londen. Bill. 11 v. Belfast te Manchester. Bornrif, pass. 12 Great Yarmouth. Bernina, 12 v. Kopenhagen n. Malmo. Birmingham, 12 v. Leith n. Grangemouth. Biscaya, 9 v. Fedala te Casablanca. Celebes, 10 v. Antwerpen te Garston. Citadel. 12 v. Vlissingen te Cardiff. Claes Compaen, pass. 12 Beachyhead. Confid. 10 v. Solvesborg te Leith. Coolhaven, pass. 12 Finisterre. Crescendo, pass. 12 Wight. Casana, 13 te Kopenhagen v. Antwerpen. Constant, 12 te Dieppe. Casablanca, 12 v. Casablanca te Nantes. Citadel, 13 v. Cardiff n. Fowey. Delta, 11 v. Great Yarmouth te Londen. De Ruijter, 12 te Avonmouth v. Middlesbro. Dorinda. 12 v. Hamburg te Great Yarmouth. Deneb, 11 v. R'dam te Grimsby. E. en A. Scheer, pass. 12 Smalls. Eems, 13 te Holtenau. Eemslroom, 11 v. Plymouth te Bristol. Egbert Wagenborg, 13 v. Leixoes te Port Lyautey Elisabeth, pass. 12 Finisterre. Europa. 10 v. Antwerpen te Dublin. Elisa. 9 v. Casablanca te Port Lyautey. Fraternité, pass. 12 Lands End. Frejo, 12 te Ipswich v. Hamburg. Frisia, 13 v. Port St. Louis te Le Havre. Schipper Vooys weer thuis. De schip per van de trawler „Simon de Danser" werd half Januari in een Noorse haven aan wal gebracht en in een ziekenhuis op genomen om een operatie te ondergaan. Maandag is schipper Vooys per vlieg tuig naar Nederland teruggekeerd om thuis verder te worden verpleegd. Uitstel. De visknechtsvergadering die door de CBTA vanavond was belegd is verzet op Donderdagavond in het „Witte Huis" aan de Zuidzijde. Deze bijeenkomst is door de Unie-ver keer belegd om de moeilijkheden met de visknechts te bespreken. Druppels. De 1000 kisten van Dins dag waren natuurlijk druppels op de gloeiende plaat: vrijwel alle noteringen vlogen omhoog. Kleine tong twee, die de vorige weken bij uitzondering 1,75 per kilo opbracht, kreeg nu grif ƒ2,30 per kilo; in de overige sorteringen was weinig verschil, waardoor de gemiddelde prijs om de 2,50 zweefde. Ondanks de iets ruimere schelvisaan- voer stegen de prijzen tot 78 voor de grootmiddelsoorten en 45 voor de braat- jes, enkele kisten wijting werden voor 29 verkocht en iets mindere soorten deden 12 per kist. Grote kabeljauw werd puik betaald met 204 en ook de grote zwarte koolvis bracht het tot 92 per 125 kilo. De totale aanvoer was Dinsdag dus 1099 kisten, waarvan 60 fijnvis, 155 schol, 300 schelvis en 300 wijting. Net aan trek. De Flamingo die Dins dag als enige trawler aan de afslag v/as besomde voor een 15-daagse reis ruim 17000. Van de loggers was de KW. 122 de hoogste met 4240. Naar Urk. De Ui'ker kotters en bot ters vertrokken deze week niet naar zee. Andere schepen kwamen voor de markt van vandaag binnen: de oorzaak is, dat Urk vandaag evenals andere jaren een gebedsdag houdt voor de visserij. Ook la ter in de week zullen de schepen niet naar zee vertrekken, daar de meeste naar huis gaan en het voor de rest van de week de moeite niet meer loont. Wat meer. Van de trawlers waren vandaag, naast vele loggers, aan de afslag de Haarlem met 65 kisten wijting, 110 koolvis, 200 makreel, 70 haring, 50 gul en kabeljauw, 35 stokkebit, 300 schelvis en piepers; de Sumatra met 80 kisten schel vis, 20 radio, 110 koolvis, 70 kabeljauw en gul, 85 haring, 20 wijting en 25 varia; de Bloemendaal met 250 kisten schelvis en piepers, 60 radio, 40 poon en wijting en 50 diversen en de Dirkje met 10 manden fijn- vis, 120 schol, 60 gul, 30 schar en wijting, 200 haring en 400 stijve kabeljauwen. Broederlijk. Voor Donderdag is thuis- stomende de „Herman" welke een vangst opgaf van 200 kisten haring, 150 koolvis, 200 wijting, 50 radio, 80 schelvis en 200 makreel. Verder kan de Tzonne nog verwacht worden. Uitstel. Omtrent de Medan en de Si mon de Danser welke aanvankelijk het komende weekeinde werden verwacht, wordt nader vernomen dat deze beide schepen pas in het begin van de volgende week kunnen worden verwacht. De vergadering is uitgesteld op verzoek van de leden van de C.B.T.A. Marinebezoek. De mijnenvegers Mv. 864, 861, 863 en 965 kozen Dinsdag lig plaats in de vissershaven. Naar de Noorderzon. De Noorse coaster „Polaris" welke een lading haring bracht voor opslag in de koelhuizen, is Maandagavond weer naar zee vertrokken. Bali weer klaar. De Katwijk 129 welke geruimen tijd elders voor reparatie lag is Maandag weer IJmuiden binnen gekomen en zal dezer dagen weer aan de visserij gaan deelnemen. Drukte. Op 13 Februari kwamen bin nen de IJm. 221, 214, 202, HD. 74, CZ. 3, VD. 68, BR. 28, IJm. 9, 71, 23, 239, 206, 215, 318, 226, 249, 213, 262, 200, UK. 161, 48, 19, 18, 94, 4, 172, VI. 166, 12, MV. 864. 861, 863, 865. Naar zee vertrokken: IJm. 226, 213. 249, 286, 262, 202, 200, 129, 5, IJm. 74, 183, BR. 28, VD. 68, HD. 74, CZ. 3, VI. 61, 83, KW. 90, 37, 29, 7. Naar binnen UK. 172, 94, 4, 19, 18, 90, 161, 98, 94 en 4. Schraalhans. Behalve de Herman en de Tzonne welke nog voor de Donderdag- markt worden verwacht, zullen voor Vrij dag en Zaterdag niet veel trawlers binnen komen. Verwacht kunnen nog worden de Polderman en de Medan. ADVERTENTIE OLD CLOTHES NEW CHEM. REINIGEN EN PERSEN Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 4886 Hast V, pass. 10 Lizard. Hebe Nobel. 11 v. Groningen te Londen. Hocvinces. 12 anker Elbe. Hada, 10 v. Casablanca n. Cete. Hagno, 13 te Dublin. Hoogland, 12 te Kopenhagen v. Emden. Holendrecht, 12 v. Genua n. Pal ma. Inspecteur Mellema, 12 in Oslo Fjord. Irene, 10 v. Delfzijl n. Hamburg. Joost 12 bij Bordeaux voor Londen. Kaap Falga, 10 v. Immingham te Newcastle. Lcny, pass. 12 Ouessant. Lies. 12 v. Ayr n. La Pallice. Lydia, 11 v. Goole te Delfzijl. Maria Theresia. 12 bij eil Moen. Maymere, 12 anker Bristolkanaal. Mulan, 12 v. St. Malo te Cardiff. Maystar, 10 v. Valencia te Huil. Marsdiep. 10 v. A'dam te Workington. Merak, 10 v. Casablanca te Liverpool. Marietje Bohmer verw. 13 v. Huil n. Emden. Mies, 12 te Dean v. Port Reath. Mizar, 12 v. Londonderry te Bristol. Nelly, pass. 12 Kp. St. Vincent. Nieuwehaven, 12 90 m. ZW. Ouessant. Niobe, 12 anker Fehmarn Belt. Noord, pass. 12 Ouessant. Nettie, 12 v. Londen n. R'dam. Nottingham, 11 te Goole v. Harlingen. Norma, 12 v. Great Yarmouth te Harwich. Oise, 13 v. Parijs n. Antwerpen. Oranje, 12 v. Hamburg te Shoreham. Pavo, 12 nog op Theems. Pieter Geertruida, 11 v. Calais n. Maldon. Ponto, pass. 12 lie de Yeu. Rose Marie, 12 v. Malmo n. Gothenburg. Rapid, 12 te Parijs v. A'dam. Sian, 9 v. Amsterdam n. Streur. Skagerak. 12 te Horsens v. R'dam. Saba, 12 te Hayle v. Blyth. Silvaplana, v. R'dam te Gothenburg. Spora, 11 v. Bordeaux n. Port Lyautey. Sirius, 13 v. Sheerness n. R'dam. Soemba, 12 v. Londen te Antwerpen. Texel, 12 v. Hamburg n. R'dam. Tyro, 11 te Drogheda v. R'dam. Timor, verw. 13 v. Shoreham n. Aviles. Uni, 13 v. R'dam n. Helsingborg. Vesta, 8 v. Londen te Sunderland. Volkerak, 11 v. Wilhelmshaven n. Boness. Vrede. pas. 12 Ouessant. Vindicat, pass. 12 Kp. Nao. Veenenburgh, 13 te Aberdeen. Wim, 12 te Stockholm v. Teignmouth. Wiebold Bohmer. 12 v. R'dam te Savona. Wilhelmina, 12 v. Vlissingen n. Honfleur. Westlaan, 12 v. Bremen n. R'dam. SLEEPVAART Blankenburgh, 12 te Southampton. Ebro. 12 te Dakar v. Konakry. Humber, 11 te Algiers. Witte Zee, 12 te Tunis v. Oran. Zwarte Zee, 12 v. Glasgow.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7