Indonesische regering verbiedt stakingen in vitale bedrijven Vier Nederlanders gesneuveld bij gevechten om Hoengsong Nederlanders in Korea hebben het hard te verantwoorden Een eeuw g eleden Gevaar voor Labour Frans-Italiaanse overeenstemming over politieke en economische problemen 0 Hef land heeft al onmeetbare schade geleden Motie van wantrouwen der oppositie „Er dreigt geen onmiddellijk gevaar ergens in Europa" Minister Acheson „Aanval op Joegoslavië gevaar voor wereldvrede" Engeland gaat officieel hamsteren Hef woord is aan IN KOREA GEVALLEN Ds. H. J. Timens uit Haarlem, de „parachutisten-dominee", een van hen Op hef cenfrale fronf worden hevige gevechfen geleverd AMERIKAANSE VLIEGBASES OM EUROPA Nederlands deelneming aan Europees leger nog onzeker HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 5e JAARGANG No 1S6 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 65 Kepnemerlaan 154, Telef, Adm. 3437. Redactie 5339. 5 uur: 8061 (K2560)' T irasvvegH, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, »«üe, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 Epen). Adv.tarieven op aanvr. ba, de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 39 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ns nieuwe rubriekje over oude ,Nb. Ha, tweemaal per week een yj tijden» da Qpregte Haarlemsche keuze Se de cr Dinsdag aan dat de Courant, generaal van Neerlands t0V -g°hUPnoemde voorzitter van de Tweede Indie benoe" afscheidsmaaltijd met zijn K3!Tfin van dfe Kamer) in Maart de me anvaardde. Die gouverneur-generaal reis aanvaai van Twist| die ruim W3f Mand voogd zou blijven. In de laat- vlJf jaar lan bewind, in het voor- st6 "ïn 1856 ontstond het vermaarde con- jaaï de 'pas benoemde assistent-resi- fliC n Lebak Eduard Douwes Dekker de? iMn1i^ met de resident Brest van (Multatuh) iet steunde in Kempen, omdat deze n de be_ z!j!; knevelde" en onderdrukte door Massing van de herendiensten. Dit «S tot Douwes Dekker-s Z«-aanvrage, omdat hij een overplaat st faar Ngawi, waartoe de gouverneur- S,-aal besloot, als onrechtvaardig vonnis IK Het zou ook leiden tot de schepping n d i merkwaardige boek, Max Havelaar If de Koffij-veilingen van de Nederland- IpHp Handel-Maatschappijen daarmee tot ^wording van een der grootste auteurs Salop de Nederlandse litteratuur prat Menige lezer moet daarbij, toen hij de om vin de gouverneur-generaal Duy- maervan Twist in „Een eeuw geleden» zag, aan de Max Havelaar gedacht hebben, ïigeen heeft het boek wellicht opgesla gen Men zou de nagedachtenis van Van Twist onrecht doen als men er met aan h r nnevde dat hij tijdens zijn bewind wel best had gedaan om de economische toestand van de bevolking te verbeteren, tie pachten had verminderd en de heren diensten had trachten te beperken. Hij ondervond te weinig medewerking in Den H-'ac Zeh had hij Douwes Dekker, van wie Mi veel verwachtte, te Lebak benoemd telen het advies van de Raad van Indie. De gouverneur-generaal wist dat de toe standen er slecht waren. Bij het conflict met de resident stelde de Raad van Indie voor de assistent-resident te ontslaan. De landvoogd week opnieuw van het advies af en besloot tot overplaatsing, maar de toe lichting kapittelde Douwes Dekker en dat aanvaardde hij niet. Later bleek uit een officieel onderzoek, dat zijn aanklacht tegen de regent en de ondergeschikte hoofden ge- grond was geweest. Hij deed daarna een beroep op Duymger van Twist (die evenals hij intussen naar Nederland was terugge keerd) om hem te steunen voor eer volle herbenoeming in Indië. Maar hij kreeg geen antwoord. In 1860 verscheen bij de uitgever J. de Ruyter te Amsterdam de Max Havelaar. Dit zijn herinneringen aan een ver ver leden; het is ook al lang geleden dat deze hoofdfiguren in een historisch drama het leven verlieten. In hetzelfde jaar stierven zij; Multatuli in Februari, Duymaer van Twist op 1 December 1887. Als ge u poogt voor té stellen hoe het een eeuw geleden was, toen Van Twist naar Indië vertrok (eerst reizend naar Triëst, vandaar over zee naar Alexandrië, daarna opnieuw scheep gaande in de Rode Zee naar Indië. want de landengte van Suez was nog niet doorgegraven; het Suez-kanaal zou pas in 1869 worden geopend), dan valt dat niet licht. De negentiende eeuw lijkt een zeer verre tijd, vervuld van vrede en rust. Wat was Haarlem, waar de Opregte Iiaarlem- sehe Courant als landelijk blacl verscheen, toen voor een stad? Wel een heel klein stadje. In 1851 had het 25.000 inwoners, evenveel als nu Heemstede. Het lag nog in zijn vestingmuren besloten. Er werd zelfs nog poortgeld geheven, maar daar kwam begin '52 toch een eind aan. Binnen enkele jaren zou men ook de vestingmuren gaan slopen; daarna zouden alle poorten sneven behalve de Amsterdamse. En in 1860 dempte men de Oude Gracht en de Kraaienhorstergracht (nu Nassaulaan). Die kunt ge nog op oude platen afgebeeld vin den; schilderachtig, met zware bomen be plant, in niets gelijkend op de lelijke brede straten met verstoorde verhoudingen, die door de demping zouden ontstaan. Er leeft niemand meer die dat oude Haarlem van 1851 zelf gekend heeft, maar de gravures spreken hun taal: het moet klein maar van een grote bekoring zijn geweest. Dat de mensen van de tweede helft der negentien de eeuw de schoonste oude architectuur en daarmee de sfeer der binnenstad gespaard hebben kan ons verheugen. Zij hebben niettemin veel. teveel, gesloopt. Zij waren van gedadhten aan vooruitgang en ver nieuwing vervuld en gingen een tijd lang vrij roekeloos te werk. tot zij tot bezinning kwamen en besloten het overige te be schermen. Er gebeurde toen zoveel om Haarlem heen; in 1852 was de drooglegging van de Haarlemmermeer voltooid, in de jaren 1865—1875 zou het Noordzeekanaal ge- ?ra^'en worden. Het stille kleine stadje, dat m 1839 in zijti rustige afzondering was op geschrikt door de opening van de eerste spoorweg in Nederland Amsterdam Haarlem, binnen drie jaar doorgetrokken naar Den Haag en Rotterdam andere tijden gaan ervaren. Toch uiic jaai uuDij naar Den Haag en Rotterdam zou gans an°e[e, dijden gaan ervaren. Toch was pas m dl net verkeer in de stad dusdanig toe genomen, dat men moest besluiten tot het maken van trottoirs. Onze trottoirs zijn dus Pas zeventig jaar oud; er leven nog heel at mensen die Haarlem zonder dit mo- aernisme gekend hebben. Het had toen, in zijn bevolking dan ook in dertig jaar JoI1 van 25.000 tot 40.000 zien stijgen: een m. ,e ^r°ei die bezadigde lieden het hoofd wHi on doen schudden. Waar gaan uï'„rr nu ook al die trottoirs, als je sSri.l f SÜ'uikel je" Maar het Sing win. m !91 waren er al 52.000 in- nnrtonS en m!sschien voorzagen toen enkele ïm£?de voorspellers zelfs het onge- 16ïnnn kavoik'ngstotaal dezer dagen: ,a de annexatie van 1927, toen dus wpp 00 inwoners bereikte, is het En lilrl?6 vijftig Procent toegenomen, rato W.p ^meenten bevolkten zich naar Wii ™iT Zal het einde 2iJn? re°te hJIi" U' l,weemaal Per week de Op- pfgend K emSChe Courant van '51 raad- geleden- UT*? verte'len van een eeuw er nog wasn daef \ijd to.e" dat oude stadje maarwaarn'if )V1J niet gekend hebben, langen a r WlJ soms toch kunnen ver- R. P. ^'ededen^nro^Hu6 is in de hoofdstad l923 ho^leraar üi Grieksf" Kuiper' scdcrt DJAKARTA, (Aneta) In Indonesië zijn met ingang van heden stakingen in vitale bedrijven, bij ordonnantie van het militaire gezag en met instemming van de minister raad. verboden. Onder vitale bedrijven worden in de ordonnantie genoemd de spoorwegen, luchtvaart- en scheepvaart ondernemingen, olicbedrijven, havenonder nemingen en havendiensten, waterleidings bedrijven, elcctriciteits- en gasbedrijven, een aantal banken, mijnondernemingen die eigendom van de staat zijn, en mijnonder nemingen in gemengd bedrijf. In verband hiermede heeft de minister van Defensie, met instemming van de mi nisterraad besloten, dat alle voorschriften ten aanzien van stakingen worden inge trokken en ten tweede, dat er voor de op lossing van arbeidsgeschillen een nieuwe regeling zal worden vastgesteld, waarbij wordt ingesteld een commissie tot regeling van arbeidsgeschillen, van welke commissie de minister van Arbeid voorzitter zal zijn met als leden de ministers van Verkeer, Handel en Industrie, Financiën en Open bare Werken. Hij, die in een vitale onderneming, dienst of lichaam staakt, een staking gelast, voor stelt, of provoceert, kan in hechtenis wor den genomen voor de tijd van een jaar of worden beboet met maximaal 10.000 roepiah. De volledige lijst van vitale onder nemingen luidt: iedere onderneming of werkplaats, of afdelingen daarvan ressor terende onder het ministerie van Defensie, de staatsspoor en de verschillende particu liere spoorwegondernemingen, openbare gemotoriseerde transport- of andere ver voersondernemingen, luchtvaart- en scheep vaartmaatschappijen, havendiensten en ha venondernemingen, de PTT en de radio, de oliebedrijven, benzinestations, waterlei dingbedrijven. ziekenhuizen, apotheken, staatsdrukkerijen, staats- en gemengde mijnondernemingen, het zoutmonopolie met inbegrip van het staatszoutbedrijf, de vol gende banken: Javase bank, bank Negara Indonesië, Nederlandse handelmaatschap pij, Escompto, Nationale Handelsbank, bank Rakjat Indonesia en drukkerijen of delen daarvan, die voor de staat bankbil jetten, banderollen en postzegels drukken. In een toelichting op de maatregel wordt van de zijde van het ministerie van Voor lichting gezegd, dat het land onmeetbare schade heeft geleden door stakingen, die zich steeds geregelder voordeden en steeds groter afmetingen aannamen;'hetgeen voor de arbeiders en de werkgevers zowel als voor de gehele gemeenschap uiterst nadelig is geweest. In deze toelichting wordt verder gewezen op de steeds meer gespannen in ternationale toestand. „Onder deze omstan digheden dienen de levensbronnen van de staat niet in de verdrukking te komen, zo- Winston Churchill, de leider der Engelse oppositie, diende gisteren onverwacht een amendement op de bcwapeningsmotie der regering in. Hij zegt hierin, dat de conser vatieven de herbewapeningsplannen dei- regering steunen doch haar niet vertrou wen wat de uitvoering betreft. Het amen dement is in feite een motie van wantrou wen. Als het wordt aangenomen zal dit bijna zeker het aftreden van de Labour- regering met zich brengen. Tijdens het voortgezette debat in het Lagerhuis verklaarde de minister van De fensie, Shinwell, dat Engeland zijn divisies in Duitsland van drie tot vier zal uitbrei den. Volgens voorgestelde maatregelen zal Engeland veel sneller dan voorheen reser visten kunnen oproepen. Er zouden twee nieuwe tankfabrieken geopend worden en ook zouden nieuwe productievoorschriften voor straalvliegtuigen worden uitgevaar digd. Het aantal gevechtsvliegtuigen zou aan zienlijk uitgebreid worden. De marine zou zich vooral richten op een bestrijding van het onderzeeboten- en mijnengevaar. De totale sterkte der gewapende strijdkrachten zou tegen April ongeveer 900.000 man be dragen. Kenneth Younger, plaatsvervangend mi nister van Buitenlandse Zaken, zeide dat de herbewapening van Bulgarije, Roeme nië en Hongarije een van de punten vormt, die Engeland op een vier-mogendheden conferentie besproken wenste te zien. Het zou voorbarig zijn de zaak van de herbe wapening der „satellietlanden" voor de Veiligheidsraad te brengen. dat de vloed van essentiële grondstoffen voor onze gemeenschap kan worden be houden". Met betrekking tot ondernemingen, die niet voorkomen op de lijst van vitale be drijven, zegt de ordonnantie, dat arbeids conflicten in niet-vitale ondernemingen onmiddellijk dienen te worden gerappor teerd bij plaatselijke instanties, welke zul len worden samengesteld uit vertegen woordigers van de ministeries van Bin nenlandse Zaken, Handel en Industrie, Verkeer en Openbare Werken en Finan ciën. Deze functionarissen zullen dan trachten partijen te verzoenen door naar de beste middenweg te zoeken. Indien de besprekingen, gehouden onder leiding van deze functionarissen, niet tot resultaten leiden, zal de kwestie worden verwezen naar een commissie voor de beslechting van arbeidsconflicten. Hel stakingsverbod voor de vitale be drijven heeft een algemene staking bij de B.P.M. over geheel Indonesië, die voor 19 Februari was aangekondigd, voorkomen. Waarnemers zijn van mening dat ook cultuurondernemingen onder het verbod zullen komen te vallen, doch zekerheid te dien aanzien is thans nog niet te verkrijgen. Amerikaanse besprekingen met Tito „Amerikaanse diplomaten in Europa zijn or van overtuigd, dat er deze lente geen oorlog zal zijn," aldus verklaarde de Ame rikaanse assistent staatssecretaris voor Europese aangelegenheden George W. Perkins te Belgrado. Perkins, die in de afgelopen weken uit gebreide besprekingen voerde met Ameri kaanse diplomaten aan beide zijden van het ijzeren gordijn, verklaarde, dat men het er overal over eens was, dat er deze lente geen oorlog zal zijn en dat geen onmiddellijk gevaar dreigt voor een aanval ergens in Europa. De Russische satellieten, zo voegde hij hieraan toe, zijn zich wel aan het voorbe reiden, maar „onze mensen denken dat de voorbereidingen nog niet ver genoeg zijn gevorderd om hen in staat te stellen in de nabije toekomst iets te ondernemen. Hij zei, dat het vraagstuk der veiligheid ter sprake was gekomen tijdens zijn twee daagse conferentie met Tito, de Joegosla vische minister van Buitenlandse Zaken Kardelj en andere autoriteiten in Belgrado. De mogelijke voorziening met wapenen of andere soorten militaire uitrusting was niet ter sprake gekomen, aldus Perkins. Perkins zei, dat de Joegoslaven waar schijnlijk zeer grote moeilijkheden zullen hebben bij het uitwerken van hun vraag stukken tenzij zij enige extra hulp ont vangen. Perkins zei verder, dat geen speciale plannen waren gemaakt om Joegoslavië te helpen. Hij bracht hulde aan het Joegosla vische volk wegens zijn moed en volharding en zeide te vertrouwen dat Joegoslavië zich met zijn hulpbronnen onafhankelijk zal kunnen maken. Hij verklaarde dat de mogelijkheid om Joegoslavië in het Marshall-plan op te nemen niet ter sprake was gekomen. (United Press). WASHINGTON. (Reuter). Dc Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, verklaarde gisteren op zijn we kelijkse persconferentie, dat elke aanval der communisten op Joegoslavië de we reldvrede in gevaar zal brengen. Acheson zeide verder dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn druk uit te oefenen op West-Duitsland, om het te bewegen deel te nemen aan de verdediging van West- Europa. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken weigerde zich uit te laten over de vraag, of de verbonden troepen al dan niet beogen de 38ste breedtegraad in Korea te overschrijden. Acheson zeide verder, dat de Verenigde Staten twee maal per week een bespreking voerden met de landen, die strijdkrachten in Korea hebben. De vertegenwoordigers dezer landen ontvangen de laatste inlich tingen en hebben gelegenheid hun stand punt kenbaar te maken. Op een desbetreffende vraag zeide Acheson, dat op deze vergadering mogelijk ook de kwestie van het al dan niet over schrijden van de 38ste breedtegraad be sproken kon worden. De berichten over de verdeeldheid in de Italiaanse communistische partij achtte hij van zeer groot belang. Naar zijn oordeel zou deze ontwikkeling zich in alle com munistische partijen voltrekken „waar communisten zijn, die werkelijk belang stellen in hun eigen land in plaats van te handelen als agenten van een buitenlandse mogendheid". Van Britse zijde wordt vernomen, dat lussen Londen en Washington van gedach ten gewisseld wordt over een waarschu wing aan de Cominformlanden tegen even tueel militair optreden tegen Joegoslavië. Het destijds opgerichte comité „Her bouw Koepelkerk Willemstad" heeft nog te v/einig geld ontvangen. Het nog ontbreken de bedrag wordt op 140.000 gulden geschat. Het Britse kabinet heeft besloten in de komende zes weken ruim 16 millioen pond sterling extra te besteden voor de vorming van strategische voorraden en machine werktuigen voor de Engelse herbewape ning. De plannen voor voorraadvorming wer den gisteren aan het parlement voorge legd. Zij omvatten voorraadvorming van machinewerktuigen en andere productie- installaties en essentiële voedingsmiddelen, die v/ellicht moeilijk te verkrijgen zullen zijn in geval van een noodtoestand. Hebbel Als twee mensen elkaar kussen lopen de anderen door, maar als twee vechten komen de anderen er omheen staan. Nekkramp. In Egypte is een nekkramp epidemie uitgebroken. De regering heeft per radio aangeraden speciale voorzor gen te treffen. De epidemie heerst ook in de Soedan. Uit Chartoem alleen wor den reeds ongeveer 1000 gevallen ge meld. 's-GRAVENHAGE. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen dezer dagen tijdens de actie bij Hoengson in Korea de volgende militairen zijn gesneuveld: kapi tein J. Linzel, afkomstig uit Wassenaar; legerpredikant kapitein ds. II. J. Timens, afkomstig uit Haarlem; korporaal A. Talens afkomstig uit Eindhoven en soldaat A. A. Schilders, afkomstig uit Rotterdam. Ds. Timens werd op 8 April 1920 te Apel doorn geboren. Ten gevolge van deportatie naar Duitsland moest hij tijdens de oorlog zijn theologische studie onderbreken. Nog tijdens de bezetting keerde hij, ernstig ziek, naar ons land terug. Na zijn herstel sloot hij zich bij de verzetsbeweging aan. Op 1 Februari 1948 deed hij het candi- daatsexamen tot de Heilige Dienst. Op 2 Februari, één dag later dus, kwam hij in TOKIO, (Reuter, Volgens een mili taire woordvoerder in Tokio hebben de verbonden troepen aan het hoofdfront in Korea alle belangrijke posities, waarin de vijandelijke troepen waren doorgedrongen, weer in handen. Turkse en Amerikaanse eenheden dreven vijandelijke patrouilles, die de Han overgestoken en Jongdoengpo waren binnengedrongen, terug. Jong doengpo ligt enkele kilometers ten Westen van Seoel. Naar schatting 1000 man Noordelijken bestormden Woensdag de Nederlandse stel lingen, 8 kilometer ten Noord-Westen van Wonjoe. Luchtvel-kenners meldden een uitgebreide vijandelijke activiteit in dit ge bied. Een Noordelijke troepenmacht van naar schatting een divisie trok naar het Zuiden, nog geen twee kilometer van de Nederlandse strijdmacht verwijderd. Franse en Amerikaanse troepen te Tsjip- jong. ten Noord-Westen van Wonjoe, hand haafden zich na hevige aanvallen dei- Noordelijken. SANTA MARGHERITA (Reuter). Gisteren zijn de besprekingen tussen de Franse en Italiaanse premiers te Santa Margherita geëindigd. In het na afloop uit gegeven gezamenlijke communiqué wordt het volgende verklaard: „Europa dat bedreigd wordt door krach ten die pogen het te verdelen, moet zich verenigen. Frankrijk en Italië zullen samen werken binnen een verenigd Europa en de organisatie van het Noord-Atlantische ver drag. Ter conferentie zijn alle vraagstuk ken, welke voor Frankrijk en Italië van belang zijn, besproken. Beide landen zijn het eens dat het noodzakelijk is Duitsland in te schakelen in de plannen voor de ver dediging van Europa." De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde op een na de besprekingen gehouden persconfe rentie dat Duitsland gelijke rechten zal hebben bij deelneming aan een Europees leger. „Er zal naar gestreefd worden", al dus Schuman, „over de inlijving van Duit se contingenten bij een Europees leger overeenstemming te bereiken met de Sovjet Unie, daar zij één der vier mogendheden is, die het Duitse bezettingsstatuut hebben ge tekend." „De tijd staat echter niet stil", Nu de Amerikaanse luchtmacht de vliegbases in Frans-Marokko heeft verkregen, (de contracten hiervoor zullen dezer dagen ondertekend worden), ligt het gehele Europese en Aziatische vasteland binnen het bereik van de enorme B 36-bommeniverpers. In deze kaart geven wij een gedetailleerd overzicht van de nieuwe vliegvelden in Frans- Marokko, terwijl levens te zien is, hoe van de grote Amerikaanse bases op IJsland, in Groot-Britlannië en in Frans-Marokko het westelijk deel van het Europees- Aziatisch vasteland beheerst wordt. Het Oostelijk deel van dit continent is geheel bereikbaar van de grote bases in Arabië en de Pacific-eilanden. voegde hij hieraan toe. „Wij zullen pogen tot overeenstemming met de Sovjet-Unie te komen, doch zo nodig zullen wij zonder haar voortgaan." De Franse en Italiaanse premiers Pleven en De Gasperi besloten de persconferentie met ieder een verklaring af te leggen, waarin zij opnieuw bevestigden dat „tra ditionele banden van vriendschap" hun landen binden. Pleven zeide dat er tijdens de besprekingen veel was bereikt en dat de Frans-Italiaanse betrekkingen thans zeer goed zijn. Omtrent de eenwording van Europa met inbegrip van een democratisch Duitsland, wordt in het communiqué verklaard dat dit een van de belangrijkste doeleinden van de politiek der Franse en Italiaanse regeringen is, die in de verwezenlijking hiervan het zekerste middel zien om dc vrede to waar borgen, de economische en maatschappe lijke vooruitgang te verzekeren en daar door de levensstandaard hunner onder danen te verhogen. Omtrent de voorgenomen Frans-Italiaan se douane-unie wordt geconstateerd dat het streven hiernaar reeds heeft geleid tot een aanmerkelijke toeneming van het handels verkeer tussen beide landen. Het communiqué vermeldt verder dat ge sproken is over de vraagstukken, samen hangende met de komende ondertekening van het plan-Schuman. Er is een overeen komst gesloten, inhoudende dat de Italiaan se metaalbedrijven de beschikking zullen houden over ijzer-erts uit Algiers. De nog hangende grensgeschillen zullen zo spoedig mogelijk uit de wereld worden geholpen. Zoals bekend heeft de Nederlandse re gering de uitnodiging van de Franse re gering aanvaard tot bijwoning van een studieconferentie over de mogelijke schep ping van een Europees leger. In haar ant woord stipuleerde de Nederlandse regering, dat zij zich pas zodra concrete voorstellen ter tafel komen zal uitspreken over de vraag of de Nederlandse delegatie de con ferentie als waar-nemer zal bijwonen dan wel actief aan de besprekingen zal deel nemen. De Nederlandse delegatie staat voorlopig onder leiding van mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaar van Oosterhout, ambassadeur te Parijs. Chinese troepen doen aanval na aanval op het sleutelpunt Wonjoe. Volgens de be richten van hedenochtend is de stad echter nog in handen der verbondenen. Tegen middernacht waren alle aanvallen uit het Noorden bij Wonjoe afgeslagen. De Nederlandse eenheden in het gebied van Antsjang, even ten Westen -van Wonjoe, stuitten alle pogingen van de tegenstander om door hun stellingen in de richting van Wonjoe heen te dringen. Tegen het aan breken van de dag heropenden de Noorde lijken hun aanval. De strijd duurt voort. De verbonden legers houden nog stand. Met spoed zijn Amerikaanse verster kingen aangevoerd om de Nederlandse manschappen te helpen, die acht kilometer ten Noord-Westen van Wonjoe door een massale aanval dreigden onder de voet te worden gelopen. Na zes uur artillerievuur waren vijf vijandelijke colonnes, die negen en een halve kilometer ten Noord-Westen van Wonjoe bezig waren in de richting van de Nederlandse stellingen de rivier de Son over te steken, verstrooid. Volgens een communiqué van het achtste leger werden alleen Woensdag reeds 5.088 tegenstanders gedood, 5.140 gewond en'365 gevangen genomen. Noordelijke publicatie Radio-Moskou meldt dat de Noord-Kore- anen bekend hebben gemaakt, dat zij in alle sectoren van het front een tegenaanval heb ben ingezet en dat zij en de Chinezen de verbonden troepen overal hebben afge slagen. In het Noord-Koreaanse legerbericht wordt verder gezegd, dat op 11 Februari vijandelijke strijdkrachten te Hoengsong waren omsingeld, hetgeen deze op 1300 doden en meer dan 4000 gevangenen was komen te staan. militaire dienst. Met bijzondere toestem ming werd hij veldprediker. Op 27 Februari 1948 vertrok hij met de „Zuiderkruis" naar Indonesië, waar hij als veldprediker inge deeld werd bij het regiment speciale troe pen en in het bijzonder bij de parachutis ten. Hij was drager van de rode baret, daar hij de volledige parachutisten-opleiding had gevolgd. Ds. Timens maakte dertig sprongen. Bij de laatste werd een rugge- Ds. H. J. Timens. wervel gekwetst. Hij herstelde volkomen en maakte de tweede politiële actie mede. In Maart 1950 keerde ds. Timens met het regiment speciale troepen naar Nederland terug. Hij was in ons land een tijdlang werkzaam in het kamp „Prinsenbos" bij Chaam. Op grond van zijn loopbaan als veld prediker stelde de Generale Synode hem vrij van het proponents-examen. Hij werd door de Classis Amsterdam beroepen als predikant in algemene dienst. Ds. J. F. Berkel, hulppredikant te Apel doorn, leidde de bevestigingsdienst in de Ned. Hervormde Kerk te Apeldoorn. Korte tijd later vertrok ds. Timens naar Korea. Hij was ongehuwd. Kapitein J. Linzel Kapitein J. Linzel werd gewond in de slag bij Hoengsong en overleed toen hij naar een veldhospitaal werd overgebracht. Hij bereikte de leeftijd van 32 jaar. Hij was beroepsofficier en heeft de laatste wereld oorlog met de geallieerde troepen in Birma gevochten. Hij was drager van verschei dene Amerikaanse dapperheidsonderschei dingen. In 1945 heeft kapitein Linzel in Indonesië dienst gedaan. Na zijn repatriëring meldde hij zich als vrijwilliger voor Korea. Hij werd toen in September 1950 als lid van de liaison-groep, die de komst van het deta chement moest voorbereiden, naar Tokio gezonden. Kapitein Linzel was gehuwd en woonde te Wassenaar. Korporaal Talens uit Eindhoven heeft in Indonesië dienst gedaan bij de parachutis ten. Soldaat Schilders behoorde tot het garderegiment Jagers. Het lage drukgebied dat gisteren boven ons land lag, trok naar de Noordzee. In de Noordelijke Provincies kon de temperatuur daardoor iels oplopen, terwijl de wind uit Zuidelijke richtingen ging waaien. In de lucht, waarin ons land nu is gelegen, komt nog steeds veel bewolking voor, waaruit nu en dan enige regen valt. Op de Oceaan trekt de depressie ten Westen van Ierland naar de Golf van Biscaye, ivaardoor zachtere Oceaan- lucht in de richting van Frankrijk ivordt gestuwd. Als gevolg hiervan blijft ons land in het overgangsgebied tussen de koude in Scandinavië en het zachtere weer in Zuid-West Europa. O0NBEW01KT LICHT 8EW O HALF SEW ZWAAR BEW. ©GEHEEL BEW. MSST SNEEUW REGEN' MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN T5 ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISC3AAR •/in BELANGRIJK l///l NEERSLAG- GE8IS0 CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OIT TEXEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WINO- SNELHEIO VAN VIJF METER PER SECONDE ^nOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCXX>OOOOCXXX)OOOOOOOOOCOOCX> HIER EN DAAR ZONNESCHIJN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: In de nacht- en ochtend hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijke opkla ringen en overwegend droog weer. Zwakke lot matige wind, hoofdza kelijk uit Zuidelijke richtingen. Vannacht een kleine kans op nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 16 Februari Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op 11 40 uur, onder 5.16 uur. Hoog en laas water !r f'r.miden Donderdag 15 Februari Hoog water: 10.06 en 22.45 uur. Laag water: 5.10 en 17.53 uur. Vrijdag 16 Februari Hoog water: 11.24 uur. Laag water: 6.26 en 19.18 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1