STEGEMAN5! De gemiddelde prijs van het boek bedraagt thans slechts het dubbele van voor de oorlog Ruimer bevoegdheden voor de Hoge Raad Stemming der exporteurs slechte maatstaf voor de te verwachten omzetten Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden ontsluit na tien jaar zijn Egyptische schatten Agenda voor Haarlem Israëlische regering gevallen In vijf volgens moderne inzichten gerestaureerde zalen j grote militaire expeditie van Napoleon De kleine wereld Adenauer vraagt vergeefs uitstel van executie DONDERDAG 15 FEBRUARI 19 51 De Rne.kentveek 1951 in sfeer van optimisme Een stijgt is echter onvermijdelijk w,- Chr Leeflang, voorzitter van missie voor propaganda van het Ne- de commi.ft 0 een pers_ deriandse boek, je Amgtep_ -fSie misverstanden uit de weg ge- oam situatie ■mH met betrekking tot. de r n tmnkhandel en uitgeveri.i verkeren. VaTccn noodtoestand is absoluut geen Yo aldus concludeerde spreker uit de rtfkbare cijfers. De belangstelling voor f bock s op het ogenblik zelfs groter li n in de periode 1930 tot 19. rifzüde van de jeugd, hoewel deze door- de zijoe Kiuft Overigens zal ver- de oeriode 1930 tot 1940. vooral van a* 7iide van de jeugd, hoewel deze door- c nlatonisch bliift. Overigens zal ver- ffaSde stijging van de prijken thans wel" onvermijdelijk znn. Maar in verhou- •e; ot andere goederen is het boek nog deeds niet duur: de gemiddelde prijs haalt niet het dubbele van voor de oorlog, terwijl de aanschaffingskosten van het pa pier, vroeger een^bijna^te met, van verwaarlozen hrtn t hefzesvoudige bedragen. De prijzen konden betrekkelijk laag blij ven door vergroting van de oplagen. De •Vee= dat het boek in de naaste toekomst bVrlP luxe-goederen zal gaan behoren, is gerechtvaardigd. Nederland slaat in n' Hiking met het buitenland trouwens I 8 SwUk goed figuur. De genriddei- de oriis van boeken in Engeland is l.oO 2e dan in ons land. In Finland zijn de hoeken nog veel duurder, om van Zwitser land dan maar te zwijgen. Ook de boeken- productle is bevredigend: sedert 1939 is J n achteruitgang geen sprake. Er komen n0g alliid per jaar bijna zevenduizend ,",1 op de markt. De romans hebben een gemiddelde oplage van 2500 exemplaren. In Engeland luidt dit cijfer 4000 doch daar is de bevolking ruim vijf keer zo ^Leerzaam is ook de vergelijking Engeland wat betreft de oplagen dichtbundels. Is het gemiddelde in Neder land 300 exemplaren, aan de andere kant van de Noordzee haalt dit maar net de 500! Hef, verwijt dat onze uitgevers de poëzie veronachtzamen, wordt hierdoor oelogenstraft. Merkwaardig is het hoge cijfer (1700) voor Finland. Natuurlijk zal de pr jsstijging. al streeft man er naar deze zo gering mogelijk te houden, moeilijkheden meebrengen. Bij wijze van proef gaan vele uitgevers er daarom toe over van enkele romans twee edities in omloop te brengen, waarvan één op een slechtere kwaliteit papier en met gebruikmaking van een kleiner lettertype. Men moet daarbij niet denken aan een na volging van de Franse methode, want de in Parijs geproduceerde boeken zien er wel goedkoop uit, maar zijn het niet. De heer Leeflang beantwoordde ten slotte de vraag of er inderdaad veel wat de moeite waard is ongedrukt blijft. Hij herinnerde daarbij aan de door de rege ring uitgeschreven prijsvraag voor het beste sonnet. Van de 500 inzendingen wa ren er volgens een uitspraak van het jury lid F. Bordewijk ten hoogste 30 niet al te ver beneden de middelmaat. Het peil was in ieder geval onvoldoende om er een bloemlezing uit samen te stellen, hetgeen aanvankelijk in de bedoeling lag. Van de 100 manuscripten, die meedongen naar de romanprijsvraag van de jubilerende uit geverij Sijthoff in Leiden, trokken er slechts 4 enigszins de aandacht! Men kan dus moeilijk zeggen, aldus spreker, dat verborgen talenten door terughoudend heid van de boekhandel voor eerstelingen niet aan bod zouden kunnen komen. Feest en geschenk Men gaat intussen met optimisme de Boekenweek tegemoet. Van het traditionele „geschenk" dit keer de novelle „De Porseleintafel" met illustraties van Doeve zijn 130.000 exemplaren gedrukt en be steld. De hieraan verbonden prijsvraag is uitgebreid, de lezer moet niet alleen de ADVERTENTIE écfctés de rookworst met de fijne zachte rooksmaak naam van de auteur raden, doch boven dien in veertig woorden een oordeel over het werk samenvatten en het formulier met een extra-postzegel van tien cent frankeren ten bate van het ondersteu ningsfonds voor letterkundigen. „De Boe kengids" heeft zelfs een hogere oplage dan verleden jaar bereikt. Hiervan wor den thans 160.000 stuks verspreid. Voor de jeugd heeft. Adriaan Morriën een bundel gedichten met. de titel „De Muze op Zee" samengesteld. Fons Montens maakte de tekeningen. Dit boekje wordt deze week aangeboden aan directeuren en rectoren van middelbare scholen, aan in specteurs van het onderwijs cn aan de wethouders van de grootste vijftig gemeen ten, met het verzoek de belangstelling er voor bij jongens en meisjes van veertien tot: twintig jaar te bevorderen. Voor de nog jongeren heeft Doeve een zoekplaat, getekend, waarop allerlei sprookjesfiguren zijn afgebeeld. Er worden prijzen voor de mooiste en volledigste inzendingen be schikbaar gesteld. De Boekenweek wordt feestelijk geopend in de Stadsschouwburg te Amsterdam met een ca baret programma „Een bloemlezing in prachtband" door het versterkte gezel schap van Wim Sonneveld, dat onder meer „Pierrot aan de lantaarn" van Niihoff ten tonele zal brengen. Annie Schmidt schreef speciale teksten voor deze avond, die naar oude gewoonte gevolgd wordt door een schrijversbal. Het, programma zal worden herhaald in Amsterdam (Bellevue), Rot terdam en Den Haag. Het ideaal is om in de toekomst met een dergelijk programma gedurende de gehele Boekenweek diverse plaatsen te bezoeken. Dat er dit jaar een cabaret wordt vertoond, betekent overi gens niet dat men het streven om Neder landse toneelstukken een kans op open bare vertoning door een beroepsgezelschap te geven, ondanks de mislukking van ver leden jaar, zal laten varen. Men wilde alleen dit keer iets luchtigs en fleurigs. In talrijke plaatsen worden bijzondere middagen voor de jeugd gehouden, onder meer in Haarlem, waar Jan Musch za! voordragen uit werk van Vondel, Hooft, Huygens, Bredero, Adama van Scheltema, Werumeus Buning en anderen. I),.„„fI?<!I?D,ERDAG 15 FEBRUARI K H w-il ^tionale partij, spreker dr. W. Dlpin's.A m11 de Bruyn» 8 uur. Nassau- »,Be. Tempelbouwers", bijeenkomst, innkmami: Christengemeenschap. «MB*™ Kn'JPenga, 8 uur. City: „Dertig 9.15 unr Govcn Tokic", 14 j.. 2.15. 4.30, 7 en 93d 7 n ??rne: »De razende ruiter", 14 j., leeV.Ts j.!°2.r—Fran-S HaIs: "Zi-'n les «Toontje heeft '3(1 in,,. '^"r^uuuwers oijeenitomsi, siirpi-o! t D mann: Christengemeenschap, spreker J. Km toeiura 8 m,,- riiv rwn« til8 ij'' ?;3°' 7 en 9^15* uur."Rembrandt: leeft 9 41 r n een Paard getekend", alle W Hi5, l uur. I'alacc: „Ik wil „Sirene van' f',, 7 en 9-15 uur- Luxor: 915 uur. Atlantls 18 3- 2. 4.15, 7 cn ConPPr(ïlu1JDAG 16 FEBRUARI "oncert H0V' Haarlems uur. uur Kunstgemeen- Brinkmann en Democratie Ballets Nègres openbarptij V°°r Y^heid Ne4erland^anaaeriYg' 8 uur' VereniSing 0VerReishnvhf J' J- stam spreekt 8 uur' Wilhein "ermgGn naar en in Canada", Spiritisten u'"aSlraat ..23: Vereniging tt ~T"\"7- -*• v ^leniging van avond, 8 ünv" R' Llcht Psychometrische ««wieui ui» ivBiauuiivuuug van ^rsteliinepn Scopen: Middag- en avond- deze verzameling. Het. was vooral na de sfrnfp militairp pvnp.Hit.ip. van Nannlp.nn ADVERTENTIE GABARDINE REGENJASSEN De Israëlische regering is Woensdag af getreden, nadat het parlement een motie van „geen vertrouwen" in de regerings- politiek met betrekking tot de godsdienst en het onderwijs had aanvaard. De motie van „geen vertrouwen" werd door de algemene zionistische partij (recht se oppositie) ingediend. De in de regerings coalitie vertegenwoordigde partijen van het „godsdienstige front" stemden vóór de motie. Premier David Ben Goerion heeft Woens dagmiddag het ontslag van zijn regering bij president Weizmann ingediend. Indien geen nieuwe regering kan worden ge vormd, zal het zittende kabinet zo spoedig mogelijk algemene verkiezingen doen hou den. ADVERTENTIE Brandend maagzuur is maar een kwestie van één of twee minuten als ge een paar Rennies bij de hand helst Die blussen dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle pijn behoort prompt tot het verleden. Een langdurige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuurbranden op de maag hebt, kunt gc ook vandaag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-om draaien doen. Inderdaad een ideale reme die, prettig, practisch en smakelijk. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Wetswijziging inzake behan deling van cassatieberoep voorgesteld Bij cle Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de regelen met betrekking tot het geding in cassatie. Aan het instituut van het beroep in cas satie ligt naar de tegenwoordige opvattin gen in hoofdzaak ten grondslag het streven naar rechtseenheid en rechtszekerheid. De taak van de Hoge Raad is echter beperkt tot vernietiging wegens verkeerde toepas sing of schending van de wet. Gerecht vaardigd is de grief aldus de Memorie van Toelichting dat door deze beper king er onderscheidene gebieden zijn, die de Hoge Raad niet kan betreden, hoewel daar uniformiteit van de rechtspraak evenzeer gewenst is als op het terrein van de wet. In ae jongste tijd is sterk de aandacht gevallen op kerkelijke reglementen. Te genstrijdige uitleg daarvan op fundamen tele punten had tot gevolg, dat bij een kerkelijke scheuring de beslissing over de vraag, aan welke der partijen een bepaal de kerk in eigendom toekwam, afhankelijk was van het rechtsgebied van het ge rechtshof, waaronder die kerk ressorteerde. Het thans ingediende ontwerp vindt de gewenste uitbreiding in de eerste plaats hierin, dat de term „wet" wordt vervan gen door „recht", waardoor de cassatie rechter ook kan toetsen de beide groepen van ongeschreven recht: de regels van gewoonterecht, waarbij ook aan volken recht is te denken, en de regels, die, voor zover wettelijke bepalingen ontbreken zoals bij het internationaal privaatrecht buiten de wet om gevonden moeten wor den. Regelingen, vastgesteld door privaat rechtelijke rechtspersonen of groepen var. personen, vallen niet onder het begrip, „recht". Wanneer deze regelingen echter een meer algemene werking beogen, is het gewenst dat ook de uitleg van haar nor men onder controle van de Hoge Raad wordt gebracht. Volgens het ontwerp zal beroep in cas satie ook mogelijk zijn „wegens de on juiste uitleg van reglementen, statuten en standaardbedingen, voor zover zij be stemd zijn rechtsverhoudingen te regelen van een aantal bij de vaststelling niet be paaldelijk aangewezen personen". Een strijdvraag is, of schending van buitenlands recht grond voor cassatie be hoort te zijn. De minister meent, dat de wet een tus- senstandpunl moet aanvaarden, waardoor cassatie wegens schending van vreemd recht in beginsel mogelijk is, doch dat ver nietiging alleen kan volgen, indien de In de haven van Den Helder wordt thans de oorlogsbodem ,,Jan van Galen" reis vaardig gemaakt. Zoals bekend, zal de Van Galen zeer binnenkort naar de Koreaanse wateren vertrekken om daar de Evertsenerf te lossen. Bloembollenexport 1951 De bloembollenexport is wellicht meer dan enige andere tak van handel onder hevig aan schommelingen veroorzaakt door internationale gebeurtenissen. Daarom wacht men niet zonder span ning af, wat in het crisisjaar 1951 de lot gevallen van deze „deviezen-industrie" zullen zijn. Meer dan ooit hebben we thans buiten landse- deviezen nodig en de bloembollen export, die vorig jaar meer dan 100 mil- iioen aan deviezen inbracht, zal dus zo mogelijk het in 1951 nog beter moeten doen. Men is van goeden wille, maar.de vraag is of cle resultaten in 1951 beter zullen zijn dan in het afgelopen seizoen. van de Hoge Raad bovenmatig zou be zwaren. Het ontwerp voert het instituut in van de sprongsgewijze cassatie. Deze instelling, die ook in de Duitse en in de Italiaanse wetgeving te vinden is, dient om een ver korting van het proces mogelijk te maken. Het komt niet gewenst voor de normale termijn van cassatie, die thans 3 maan den bedraagt, te verkorten. De nieuwe regeling stelt voorop, dat in de regel de Hoge Raad het geding zelf af doet. doch kent twee gevallen, waarin ver wijzing kan of moet plaats hebben. Indien de feiten, waarvan de uiteinde lijke beslissing afhangt, niet vaststaan, zal in het algemeen aan verwijzing niet te ontkomen zijn. De mogelijkheid wordt nu geopend, dat cle Hoge Raad in zeer bijzon dere gevallen zelf beslist, namelijk indien het een punt van ondergeschikte aard be treft, waarover de Hoge Raad op grond van de stukken van het geding een beslis sing kan geven. Voor het geval dat na gegrondbevinding I-Ioge Raad zonder nadere bewijsleveringvan het cassatieberoep de uiteindelijke be- bestaan en inhoud van het vreemde recht met voldoende zekerheid vermag vast te stellen. Ons burgerlijk procesrecht kent niet de cassatie op ambtshalve bijgebrachte gron den, die in strafzaken en in belastingzaken wel bestaat. Het ontwerp brengt hierin geen wijziging, daar invoering van dit in stituut ook in burgerlijke zaken de taak slissing afhangt van een rechtspunt, waar over de lagere rechter zich nog niet heeft uitgesproken, schrijft de geldende wet verwijzing voor. Het komt de minister van justitie voor, dat de Hoge Raad op dit punt enige vrijheid behoort te heb ben, omdat de overblijvende rechtsvragen van zo eenvoudige aard kunnen zijn dat verwijzing geen redelijke zin heeft. Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg te Leiden, dat in cle jaren 1939- 1940 met het oog op eventueel oorlogsge vaar zijn rijke collectie kunstschatten waaronder de Egyptische afdeling, ten dele buiten het gebouw in schuilkelders moest overbrengen, heeft dank zij de ener gieke inspanning van zijn directeur, dr W. D. van Wijngaarden, en de steun van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen kans gezien om thans ook de Egyptische afdeling weer in nieuwe luister ten toon te stellen. Onder leiding van de heer C. J. Korten- bach van de Rijksgebouwendienst zijn vijf zalen van dit museum gemoderniseerd en voor deze afdeling ingericht. Ruim twee jaar zijn met deze restauratie gemoeid ge weest, een lange tijd van intensieve arbeid. Enkele grafkelders, welke zo getrouw mo gelijk moesten worclen nagebootst, werden in die tijd gebouwd, terwijl daarnaast enige kolossale graftomben op hun plaats moes ten worden gebracht. Om dan nog maar niet te spreken van cle fraaie stenen beel den en reliëfs, welke in deze nieuwe om geving opgesteld moesten worclen. Direct moet worden gezegd, dat het resultaat ver rassend is, mede cloor cle toepassing van T.L.-buizen voor de verlichting. Bovendien heeft men door dit verlichtingssysteem de mogelijkheid geschapen ook zonder afzon derlijk bepaalde fragmenten der kunst schatten te belichten. Ofschoon geen imitatie van het Louvre te Parijs, heeft de directeur door zijn her haalde bezoeken aan dit museum toch veel van de aldaar heersende inzichten naar Leiden overgebracht. Na langdurig experi menteren en proberen is men er in ge slaagd een fraai geheel te verkrijgen, dat, zoals in een museum vereist, een rustige beschouwing mogelijk maakt. Het museum beschikt over een prachtige collectie Egyptische oudheden. In vele op zichten doet het bezit, kwalitatief niet onder voor de befaamde buitenlandse verzamelin gen in het Louvre, het Brits Museum en in de verzamelingen van Turijn en Cairo. Wij denken hierbij aan aan de talrijke kleinere voorwerpen van hout, steen, aardewerk, brons en edele metalen. Tenslotte zijn er de rijkbeschilderde mummiekisten. Helaas was het nog niet mogelijk om deze even eens in een nieuwe omgeving onder te brengen. Koning Willem I heeft de grond slag gelegd. Interessante bijzonderheden vertelde cle directeur ons over de totstandkoming van naar Egypte in 1798 en de ontcijfering van het hiëroglyphenschrift in cle jaren 1819 1832, dat de belangstelling voor de oud- Egyptische beschaving in geheel Europa en dus ook in ons lancl groter werd. Er begon een drukke handel in Egyptische oud heden, hoofdzakelijk door bemiddeling van de consuls der verschillende landen. Van het jaar 1820 af nam de verzamelwoede van particulieren steeds toe en groeiden de openbare collecties reusachtig. Intussen was in 1818 in het jonge Koninkrijk der Nederlanden cloor Koning Willem I te Lei den het Rijksmuseum van Oudheden ge sticht tegelijk met de instelling van een professoraat in cle Archaeologie. De eerste directeur van het museum, dr C. J. C. Reu- vens, die tevens de eerste hoogleraar in de archaeologie was, breidde de toenmaals nog kleine Egyptische verzameling, waar van reeds een grondslag in de zeventiende eeuw bestond, sterk uit. Verreweg de belangrijkste aanwinst, die sinds 1828 werd geboekt, is cle schenking van de grafkamer der Mastaba van Achet- hetep-her door mr. A. E. H. Goekoop te Den Haag. In December 1902 kwam dit monument in 70 kisten verpakt te Leiden aan. Bij de thans plaats gevonden hebbende restauratie heeft ook dit monu ment een nieuwe luister gekregen. Noemde men in de vorige eeuw dit mu seum wel eens „een wetenschappelijk pakhuis", waarnaar haast niemand om keek, in de laatste vijftig jaar is hierin een zeer gunstige verandering gekomen, mede dank zij de uitvoerige beschrijvingen. 3000 jaar vóór Christus Tijdens onze wandeling door het museum werd onze aandacht speciaal getrokken door een eenvoudig kalkstenen beeldje van een leeuw, daterende van ongveer 3000 jaar vóór Christus dat er aanspraak op kan maken één der oudste kunstvoorwerpen van de Egyptische collectie te zijn. Indruk wekkend zijn de kunstzinnig met hiërogly- phen bewerkte sarcophaag van Mah-ib-re- em-aehoe en de van 2500 jaar vóór Chris tus daterende grafkapel van Achet-hetep- her, verrijkt met tal van zinnebeeldige voorstellingen, welke een indruk geven van het leven in die tijd. Niet minder waardevol zijn de reliëfs, onder meer twee fragmenten van het graf van Meri Meri of het fraai gemoduleerde kalkstenen beeld van Merit, een zangeres van Araon, meer dan dertig eeuwen oud. Bezoekers van het „Festival of Britainzullen tijdens hun rondgang over het zeer uitgestrekte tentoonstellingsterrein gebruik kunnen maken van een miniatuur spoor trein, die door een zeer merkwaardig locomotiefje wordt voortgetrokken. Het vele koperwerk aan deze machine, die ..Nellie" gedoopt is, naar de gelijknamige en -vormige caricatuur van de Punch-lekenaar Emett, bestaat uit vazen, keiels, bekers en andere scherts-altributen. Het miniatuurtreintje met passagiers tijdens een proefrit. Voor de betrokkenen, exporteurs en kwekers, gaat het uiteraard niet alleen om het uiteindelijk exportbedrag, maar ook om de resultaten van eigen bedrijf. Vorig jaar was de vraag naar bloembol len zeer groot, en aangezien het aanbod met de vraag vrijwel in evenwicht was, waren de prijzen hoog. Voor vele expor teurs betekende dit een bedenkelijk na deel, terwijl daarentegen de kwekers voor het eerst sinds vele jaren er eens behoor lijk uitsprongen en geen hoge surplushef- fingen behoefden op te brengen. De exporteurs, een dergelijke situatie lichtelijk ontwend, zouden voor 1951 niets liever willen dan dat ze nu enige zekerheid hadden over het verloop van de markt. Maar van die zekerheid is voorlopig nog niets te bespeuren. Omtrent het oogstresultaat zal niemand thans reeds een voorspelling durven doen. De winter is abnormaal nat en vooral de kwekers op de klei, die een belangrijk deel van de exportbollen leveren, hebben daar mee te kampen gehad. Nochtans kan men daaruit niet zonder meer afleiden, dat er dus een minder goede oogst zou zijn. Want het voorjaar kan nog veel, zo niet alles goedmaken. De kwekers zijn tamelijk terughoudend. De grote exporteurs, die voor het meren deel beschikken over eigen kwekerijen, zijn toch niet „self-supporting" en dus voor hun leveranties mede op de kwekers aan gewezen. Ingewikkelde situatie Wat de situatie zo ingewikkeld maakt, is dat een in verhouding betrekkelijk ge ring aantal exporteurs moet kopen van een zeer veel groter aantal kwekers. Daarom is het moeilijk zich een beeld te vormen van productie en prijsvorming. Verkeert de exporteur dus nog groten deels in het duister omtrent zijn eigen be drijfsresultaten, evenmin durft men reeds voorspellingen doen omtrent het export verloop in 1951. De stemming van cle bloembollenexpor teur is wel een zeer slechte maatstaf bij de beantwoording van cle vraag: wat zal dit jaar brengen? Want het is kenmerkend voor cle bloembollenexporteur, dat zijn stemmingen en verwachtingen zo uitermate snel wisselen. Zó zitten ze op de top var- cle wereld, het volgende ogenblik bungelen ze onderaan. Toch verkeert cle bloembollenexport thans niet in de laatst geschetste toestand. Onzekerheden Men ziet met enige ongerustheid naar het verloop van de economische mobilisa tie van Amerika. Er zullen bedrijven zijn daarginds, die daarvan de weerslag on dervinden, al is het maar door het oproe pen van bedrijfsleiders of topfiguren. En cle grote afnemers zullen waarschijnlijk langer dan gewoonlijk de kat uit de boom kijken en wachten met het opgeven van orders tot ze dit met het minste risico kunnen doen. Duitsland, waar men vorig jaar ernstige strubbelingen had, heeft weer de contin- gentering toegepast, maar het resultaat is toch niet onbevredigend. Nochtans hangt ook hier alles af van de economische ont wikkeling in West-Duitsland, want het gunstigste handelsverdrag heeft geen waarde, wanneer men uiteindelijk niet de zekerheid heeft dat men geld voor z'n waar krijgt! In Engeland, nog altijd de grootste af nemer (in gewicht), zal men dit jaar als er niets tussen komt cle export vrijgeven. Hier kan méér geplaatst worden cn, wan neer men met beleid te werk gaat, ook in de toekomst de afzet vermeerderd worden. In Zweden hebben sommigen met be duchtheid de opheffing cler contingente- ring beschouwd; toch zijn de gevolgen bij zonder meegevallen en is de export naar dit land beduidend toegenomen zonder dat men nu bepaald van dumping spreken kon. In het algemeen ziet cle toestand er voor de bloembollenexport zéker niet ongunstig uit. Maar de depressie die onvermijdelijk samengaat met oorlogstoerusting op zo grote schaal, kan hier een terugslag be werkstelligen, terwijl de kans op wereld schokkende calamiteiten natuurlijk ook verdisconteerd moet worden. Geen pessimisme Al is de bloembollenexporteur, over het algemeen, niet zonder zorg, nochtans kan van pessimisme niet worclen gesproken. Men heeft al vaker met dit bijltje gehakt en bij de exporteurs geldt over 't alge meen als regel: eerst de bollen de deur uit, de rest komt wel! Gedurende twee wereldoorlogen hebben de exporteurs blijk gegeven van een verwonderlijk groot aan passingsvermogen, van een scherp oog voor alle gaatjes waar door heen men nog een bolletje kon persen en van een veerkracht, die hen in staat stelde terstond weer op volle kracht te starten. De bloembollenexporteurs zijn op een gezonde manier kortzichtig. Ze kijken niet verder vooruit dan nodig is. Ze bepalen zich bij de problemen die direct hun aan dacht vragen, en leven als 't ware bij de dag. Slimme vogel Wij kunnen wel met een hoge borst dooi de velden en de landerijen lopen en zeggen: Ziet, daar ligt de wereld onderdanig in dienst der mensen, wij kunnen er mee doen en laten wat wij willen maar dat is alle maal maar wat protserig gepraat in pakjes om zo te zeggen. Want in de kleine dingen die wij met de voeten treden spiegelt zich de spot van de natuur om onze waanwijs heid. Wij worden uitgelachen van alle kanten, daar kunt ge van op aan. Wij kunnen er mee doen en laten wat wij willen jaja, wij kunnen het koren wat rijker doen groeien met kunstmest en wij kunnen uit twee schone tulpen een nog schonere tulp toveren, wij kunnen met ge leerde kunsten grotere kippeneieren en dikkere perziken en vettere varkens zien te krijgen. Maar over onze kunsten welft zich de geduldige hemel met zijn onver anderlijke veranderlijkheid, over onze proefstations en laboratoria schuiven de seizoenen als de wijzers van een eeuwige klok. Wij kunnen geen lente van de winter maken, of zomer van de herfst. Wij moeten in onze schulp kruipen voor de sneeuw buien en bij de kachel troost voor de vorst zoeken, ieder jaar opnieuw. Wij worden uitgelachen met onze hoga borst en met ons gepraat van doen en. laten wat wij willen. En de eerste de besta Kievit heeft er heel wat anders op gevonden. Een Kievit die met een hoge borst cloor de lentewei stapt heeft daar het recht voor. Want hij heeft het beter aan de steel ge stoken dan wij. In November of daaromtrent strijken mijnheer en mevrouw Kievit hun kuiven glad en zeggen zij tot elkaar: Het is mooi geweest deze zomer, wij moeten zien dat wij ons koffertje pakken. En zij vliegen met de zomer mee, over de landen die ineenschrompelen van de kou, naar Afrika. De Kieviten horen tot de familie der zo genaamde slimmeriken. Zij buitelen in de warmte van de zomerzon boven onze lan derijen, en zij schreeuwen met veel lawaai hun naam over de wereld, om de vogels jaloers te maken die hun eigen naam niet zeggen kunnen. Maar als er wat kou aan de lucht komt, dan is het uit met dat ge- buitel. Dan steken zij hun snavels in de hoogte en zeggen tegen elkander: Het ruikt naar de winter, wat voor een ding dat ook mag zijn. Wij moeten naar het Zuiden, de zomer achterop. De zomer achterop, naar Afrika of daar omtrent. 5! Als wij hier volop vechten met onze kachels en onze wintertenen, zit de familie der slimmeriken vrolijk op het hoogste topje van een pyramide of op de neus van een sfinx kievit te roepen. De Afrikaanse vogels verstaan dat vreemde taaltje mis schien niet, maar de trotse kuiven zullen nog hoger staan om het genot een mondje vol buitenlands te kennen. Zo zitten en dartelen zij daar, onder een warme lucht, zij wieken wat lui omhoog en omlaag op een zoele wind of slapen in het lauwe zand aan de voet van Pharaö's graf. Zij hebben de zomer voor hun leven lang gepacht, daar behoeven zij niet met een winter voor te betalen. En zij spotten in de kievitse taal om ons, die voor één schone zonnige Zondag met een ganse maand miezerige narigheid be talen moeten. Wij kunnen met de wereld doen wat wij willen .iaja, kunnen. Maar de kieviten dóen het, om zo te zeggen. Daar is nu een paartje met verwaande kuiven weer op onze velden- neergestreken- Het heeft eens gevoeld of de grond al zac&rt is om er een kuiltje in te graven. En h<yt vrouwtje heeft er met een nuffig geba«5r vier spikkeleitjes in gelegd. Ge zoudt die twee een welkom moeten toeroepen, omdat zij de lente hebben mee gebracht. Die lente ligt daar nu als vier gespikkelde groene balletjes in een kuiltje, moeder Kievit gaat in de buurt wat misbaar maken om u te doen geloven dat haar nestje ergens anders is. En vader Kievit buitelt daar ergens in de lucht zenuwachtig over zijn wieken, hij loert nu en dan met een ernstig gezicht in de verte om u te cloen denken dat die eieren in dat kuiltje niets met een Kievit te maken hebben. Maar deze slimmelingen met hun abon nement op de zomer en hun hotel in Afrika kunnen zoveel grappen maken als zij wil len, zij moeten niet denken dat zij hier met stomme Afrikaanse eenden te doen hebben. Wij zullen die vier eitjes meenemen en er een van aan de Koningin sturen, zoals dat hoort. Wij hebben hier niet voor niets in de sneeuwmodder en de koude ellende ge zeten. :f Het kan zijn dat clie Kievitenfamilie nog slimmer is dan gc zoudt denken. En dat vader Kievit niet voor niets in de verte geloerd heeft. Want deze vier eitjes waren van een pluvier, en deze legt eieren die niet om op te eten zijn. Dat ene voor de Koningin is teruggekomen met een vriendelijk briefje, bedankt voor de attentie maar de Kievit moet zich vergist hebben en een pluviersei hebben gelegd. Het kan zijn dat het een vergissing ge weest is, maar van een Kievit kunt ge alles verwachten. Hij zal dit jaar in Afrika wel weer een nieuw kunstje hebben geleerd. J. L. ADVERTENTIE Bondskanselier Adenauer heeft de Ame rikaanse Hoge Commissaris McCloy Woensdag verzocht de terechtstelling dei- zeven ter dood veroordeelde Duitse oor logsmisdadigers, die zich in de gevangenis van Landsberg bevinden, op te schorten, totdat zekere verschillen in de overwe gingen, die tot de doodvonnissen hebben geleid, zijn opgehelderd.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5