Frans plan voor Europees leger op Parijse conferentie ingediend Omsingelde Amerikanen en Fransen in Tsjipi ong door hulpcolonne bevrijd Politie opende het vuur op berucht inbreker in gestolen auto Vier extra Amerikaanse divisies komen nog dit jaar naar Europa Conservatieve motie van wantrouwen in het Britse Lagerhuis verworpen Santa Margherita rSfSdBtakt het schier weldadig. Nog geen executie van de gevangenen in Landsberg feaETd bij het Schuman: „Wij moeten over verouderd nationalisme heenstappen' Eisenhower naar Europa Wonjoe houdt stand tegen sterke aanvallen Gevaarlijke situatie op het centrale front Nederlanders werden slacht offer van Chinese krijgslist Achtervolgde nam fiets weg en wist te ontsnappen Mao Tse Toeng zou beroerte hebben gekregen Rumoer over vier ontslagen in IJmuiden bezworen Het woord is aan Tussentijdse verkiezing voor de conservatieven Truman wil MacArthur zijn gang laten gaan Churchill verweet de regering dat zij geen atoombommen maakt HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG NO 187 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 IJmuider Courant Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VELSER 1 lUUll'Un» L/uyjJIUAd EDITIE OPR-ECWTE H A ARLE M SC H E COUR A'NT 295e JAARGANG No 40 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman L HFT SCHONE OORD, dat de schone aam Santa Margherita draagt, hebben "itahaanse en Franse premiers en minis- 06 buitenlandse Zaken over een aan punten van belang overeenstemming b Onze'correspondent te Rome heeft Woens- 0 Opmerkt dat het een verouderde d3g Se gewoonte is, Italië en Frank- wmantische gew s(jeurs latines-> de Latijnse zusters. Dat behoeft men nu meteen te beamen wegens de oorlogs- «pbeurtenissen van tien jaar geleden; hevig S Z tussen zusters is meer voorgeko- C°nn Er bestaan overeenkomsten in af- men. if j v.1 n r\ r» v» o SmSg ënTeaardheid, die niet te looche- vallen. Daarnevens evenwelook _ver- 'XiUen die de term les soeurs latines al langer tijd een min of meer humorist ische klank verleend hebben. Xlse/mag het gemeenschappelijke mmunlauévan Santa Margherita er zijn. Europa, dat bedreigd wordt door krach- S het nogen te verdelen, moet zich Smten/' Ge zoudt zulk een uitspraak me' gejuich begroeten als de ervaring met geleerd had, dat voor vereniging meer Sig is dan de verklaring van twee der J trokken landen. Het zou van meer be lang zijn als zij zeiden: .Italië en Frankrijk moeten zich verenigen." Zo ver zijn z.j evenwel nog niet en de kans er op is ge ring De volgende zin van het communique luidt- Frankrijk en Italië zullen samen- verken binnen een verenigd Europa en de organisatie van het Noord-Atlantisch ver drag" Als ge nu zeer sceptisch wilt zijn kunt ge zeggen: er is geen verenigd Europa en dus zullen ze niet daarin samenwerken. Ge kunt mij zelfs toevoegen: wat is er nu voor weldadigs in zo'n communiqué? Ik heb gezegd: schier weldadig. Men is het eens geworden over verscheidene punten van beleid, waaronder de éénwording van Europa met inbegrip van een democratisch Duitsland. Men heeft verklaard dat dit een van de belangrijkste doeleinden van de politiek der Franse en Italiaanse regeringen is die in de verwezenlijking het zekerste middel zien om de vrede te waarborgen, de economische en maatschappelijke vooruit gang te verzekeren en daardoor de levens standaard der bevolkingen te verhogen. Ook is men tot overeenstemming gekomen omtrent belangen in Noord-Afrika en de Franse premier Pléven heeft na de confe rentie verklaard, dat de Frans-Italiaanse betrekkingen nu „zeer goed" zijn. Onze Romeinse correspondent zei Woensdag al dat de regeringen der twee landen van de zelfde kleur zijn, maar heeft bovendien cle nadruk gelegd op de culturele eenheid. Op dit gebied staan Fransen en Italianen elkaar zeer na. Dit is, geloof ik, inderdaad van groot belang. Sommige erg nuchtere mensen geloven niet in de betekenis van zulke zaken en stellen alleen belang in een keiharde overeenkomst betreffende kolen, staal of een ander belangrijk product: Maai- in die zakelijkheden is de menselijke natuur, vol tegenstrijdigheden en vol ge- voelsmotievèn, niet samen te vatten. Cul turele eenheid schept een mate van onder linge verstandhouding en vertrouwdheid, waarin men veel gemakkelijker tot ge zamenlijke besluiten komt dan mensen die deze eenheid missen. Voor de Italianen is de overeenkomst van Santa Margherita ongetwijfeld van bijzonder belang, omdat Italië geen lid van de U.N.O. is en zich nu bij een van de belangrijkste leden heeft aangehaakt, om het maar zo uit te drukken. Volgens Reuter zal Frankrijk zelfs op internationale con ferenties, waar Italië niet vertegenwoordigd is. mede als woordvoerder van dat land gaan optreden. Het lijkt de vraag of een zo directe vorm gekozen zal worden; in de practijk zal het al genoeg zijn als een Franse delegatie verzekert, dat de Italiaan se regering haar standpunt deelt. Op het enigszins uitbundige optreden, waaraan men ten aanzien van Italië ge woon is geraakt zal een samengaan-in- buitenlands-beleid met Frankrijk ongetwij feld kalmerende invloed doen gelden, waar in vcor alle betrokkenen voordeel kan hggen. En het valt op dat men het eens is geworden omtrent het optreden jegens de communistische minderheden, die in beide landen zo actief zijn. Het communisme be zit veel groter aanhang in Italië dan in Frankrijk; zoals in de laatste dagen geble ken is doet zich evenwel in het Italiaanse communisme een splitsing voor, die geleid neeft tot de vorming van een groep die in"'6' aan Sovjet-Rusland wü binden. Alles tezamen genomen is de conferentie van Santa Margherita dus wel een zaak van e ang geweest. Temidden der conferenties me niets uitwerken onderscheidt zij zich oor een merkwaardige overeenstemming, ook als men de gebruikelijke schone phra- sen buiten beschouwing laat R. P. Advocaat tekent beroep aan tei!blLAmeri,kaanse dePai'tement van bui- £]ra en heeft me°gedeeld, dat de Sï nrg Van de zeveu oorlogsmis- hun arivn'n ka!'dsber2 ,is uitgesteld omdat gesaan v Washington in beroep is zeesman )en1,gezaShebbende Amerikaanse ?nSrie Frankfort bad het bericht te- de zevoÜ i de terechtstellingen van gesteld "^^misdadigers zou zijn uit- S> onfri,fk°n geen sprake van uitstel terechkfoii °r nog geeu datum voor de zegsman n Was vast2esteld, aldus de deelde?£ieledei1 van de zeve" veroor- zeven die de belangen van de Magee hSft bT" behartigt- Warren lementszaal lii ,6" eft ^steren de par- nazi's" uit protpïVnder het roePen van dementie voJgen een verzoek om ie voor de 2even gevangenen. In Korea gesneuveld leedwezen on bekend' dat tot haar in Kore! jcP2 Febr"ari' tijdens de actie kla«e H. j va^rv-ï de soldaat eerste burS (Gld.) afkomstig uit Does- PARIJS. (Reuter). Op het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is giste ren de eerste vergadering begonnen van de conferentie over de vorming van een Europees leger. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, die als voorzitter optrad, sprak een kort openingswoord. Hij schetste in grote lij nen het Franse memorandum voor de or ganisatie van een Europees leger, dat zijn regering als basis voor de besprekingen zou voorstellen. Schuman zeide, dat als het Franse plan een vertraging der Atlantische defensie zou betekenen, men het zonder aarzeling zou laten waren. „Niets dient ons van de Atlantische defensie af te leiden". Wel voorziet het pact in bepaalde be hoeften, doch er bleef nog steeds het Euro pese vraagstuk. Europa moet georgani seerd worden en men moet over ..het ver ouderde nationalisme" heen stappen. De organisatie der Atlantische defensie en die der Europese defensie vormen eikaars aanvulling. Het Franse plan dient men als basis voor de besprekingen te gebruiken. Het fundamentele punt in het plan is het voor stel dat een boven-nationaal leger zou komen in de plaats van de nationale le gers. Weliswaar is het voorstel fragmen tarisch, doch Europa werd tenslotte stap voor stap opgebouwd. Het Europese leger dient een permanent instrument voor veiligheid en integratie van Europa te zijn, aldus Schuman. Aan het hoofd van het leger dient een Europese commissaris van defensie te staan, die samenwerkt met een Europese parlementaire assemblee. De voornaamste taak van genoemde commissaris zal volgens het.. Franse plan bestaan in het recruteren, organiseren en oefenen van de Europese troepen. Hij zou vrij grote bevoegdheden moeten hebben. West-Duitsland is tot de conferentie op volledige gelijke voet uit genodigd, zei Schuman nog. De eerste werkvergadering van de con ferentie werd heden gehouden onder voor zitterschap van Hervé Alphand, plaats vervangend voorzitter van de Franse dele gatie. Na zijn bezoek aan West-Europa, waar hij de landen van het Atlantisch Pact bezocht, richtte generaal Eisenhower zich via radio en televisie tot het Amerikaanse volk. De televisie-kijkers zagen de generaal aan zijn schrijftafel en kregen de indruk, dat hij zijn rede öf van buiten geleerd had, öf improviseerde. De werkelijkheid was ech ter anders: onder de televisie- en film camera's stonden grote kaarten, waarop de gehele rede in duidelijke letters stond afgedrukt. Ikehad niets anders te doen dan te lezen en, als de tekst op een blad ten einde was, een teken te geven aan de man, die voor het verwisselen van het blad moest zorgen. De bovenste foto toont Eisen hower zoals de kijkers aan de televisie toestellen hem zagen. Daaronder: wat de generaal tijdens het uitspreken van zijn rede zag. n Demonstratie Om 5 uur, meer dan een uur voor de betoging, georganiseerd door het nationaal vei-bond van gedeporteerden, geïnterneer den en verzetsmannen, uit protest tegen de aanwezigheid van gewezen hoge Wehr- machtsofficieren te Parijs, waren de stra ten die naar de Opéra leidden, door ver scheidene duizenden politiemannen afge zet. De pol it iepref ectuu r had de betoging verboden. Een woordvoerder van de rege ring bestempelde haar gisteren als „een communistisch initiatief". Kort na het gestelde uur kwam een menigte van 2000 personen op het Place de 1'Opéra te zamen en riep: „Geen nazi's te Parijs" en „Wij willen vrede". De politie dreef demonstranten en toe schouwers van het plein af de zijstraten in. Zij gebruikte echter geen geweld. Een klein aantal demonstranten, dat zich opnieuw formeerde, werd door de politie opgebracht. Sommige personen werden voor onder vraging vastgehouden, zo deelde de poli tie mee, doch bijna allen zouden in de loop van de nacht weer worden vrijgelaten. Prinses Marijkedie Zondag haar vierde verjaardag viert. Te Londen verluidt, dat generaal Eisen hower, opperbevelhebber van de strijd krachten van het Atlantisch pact, in de laatste weck van Maart naar Europa zal terugkeren om zijn functie te aanvaarden. Verder wordt tegen het eind van de maand een bekendmaking verwacht over de sa menstelling van zijn opperbevel. TOKIO (Reuter en United Press). Een hulpcolonne van de UNO-troepen heeft Donderdag de omsingeling van een Ameri kaans-Franse troepenmacht door commu nistische strijdkrachten te Tsjipjong, 20 kilometer ten Noorden van Jodjoe aan het centrale front, doorbroken. De Chinezen verspreidden zich en sloè- gen op de vlucht voor de aanvallende troepenmacht, die zich even voor het inval len van de avond een weg baande naar Tsjipjong. De omsingeling van de Frans- Amerikaanse afdeling heeft twee dagen geduurd. De communisten zijn bij hun tegenaanval langs het centrale front in Korea in vier dagen 55 kilometer gevor derd. Een strijdmacht van naar schatting twee bataljons heeft Vrijdagochtend vroeg Zuid-Koreaanse stellingen 15 kilometer ten Zuid-Oosten van Wonjoe aangevallen. Wonjoe zelf is nog in geallieerde handen. De stad wordt zwaar bestookt. Amerikaanse en Nederlandse manschap pen hebben Vrijdag ten Noorden en Noord- Westen van Wonjoe aanvallen gedaan, twee belangrijke heuvels bezet en hevige tegen aanvallen afgeslagen. Het meeste gevaar dreigt van de Zuid- Oostzijde van Wonjoe, waar de tegenstan der Tsjetsjon tot op zestien kilometer is genaderd. Indien het net van wegen en spoorwegen ten Zuiden van deze stad werd bezet, zou de gehele bevoorrading en ver binding van het achtste leger aan het cen trale front bedreigd worden. De Zuid- Koreaanse stellingen ten Zuid-Westen van Wonjoe werden door 4000 man aangeval len. Naar verluidt bevinden de aanvallers zich op slechts 2'A kilometer afstand van de weg Wonjoe-Tsjetsjon. Verder naar het Oosten, bijna vijf kilo meter ten Zuid-Oosten van Pjongtsjang, werden stellingen der verbonden legers doorbroken. Volgens United Press zijn luitenant kolonel M. P. A. den Ouden en enkele officieren van zijn staf het slachtoffer ge worden van een krijgslist. Dit bleek uit verklaringen van eerste luitenant De Haan, officier van de inlichtingendienst, die oog getuige was en in Tokio rapport heeft uit gebracht. Ongeveer veertig Chinese soldaten, in Zuid-Koreaanse uniformen gestoken en voorzien van Amerikaanse wapens, kwa men -Maandag de commandopost van het Nederlandse bataljon nabij Wonjoe binnen, vroegen munitie en openden, nadat aan hun verzoek was voldaan, zonder enige waarschuwing het vuur op de niets ver moedende Nederlandse militairen. Er volgde een verwoed gevecht van man tegen man. In het verloop daarvan sticht ten de indringers brand. Het opvlammende vuur was het signaal voor vijandelijke mortiergroepen in nabijgelegen heuvels om een bombardement op de commandopost te beginnen. Een aantal indringers werd ge dood door eigen mortiervuur. De anderen ontsnapten in de verwarring. De Amerikaanse verliezen in Korea bedroegen tot 9 Februari 49.035 man, aldus is door het Amerikaanse departement van Defensie meegedeeld. Hiervan zijn 7245 gesneuveld, 31.395 ge wond en 9.395 man worden vermist. De politiecorpsen in geheel Nederland zoeken op het ogenblik naar de 37-jarige Manus O., een berucht inbreker, die enkele dagen geleden uit de vroegere maréchaussee-kazerne te "Wormerveer wist te ontsnappen en die sindsdien weer nieuwe inbraken heeft gepleegd. Gisteren was de politie hem op het spoor toen hij na een inbraak te Hcerde met een gestolen auto op weg was naar Amsterdam. In Soest schoot de politie een band van de auto lek. O. nam toen een fiets weg en wist daarmee te ontkomen. Manus O. heeft een zeer groot aantal WASHINGTON, (Reuter). De Ameri kaanse minister van defensie, George Marshall, heeft medegedeeld, dat de V.S. nog dit jaar vier extra divisies met in totaal 100.000 man naar Europa zullen zenden. Marshall verklaarde voor de senaatscom missies voor buitenlandse zaken en de strijdkrachten, uitdrukkelijk toestemming van Truman gekregen te hebben om met de commissies te spreken over de juiste sterkte van de landstrijdkrachten, die de V.S. van plan zijn in de huidige critieke toestand in Europa te houden. De Amerikaanse minister van defensie zeide verder, dat er een groter gevaar school voor Amerika's veiligheid in het verzwakken van het moreel van zijn bond genoten, door een debat gebaseerd op on zekerheden, dan in het openlijk bekend maken van cijfex-s. De V.S. beoogden ongeveer zes divisies in Europa te legeren. Er zijn reeds twee Amerikaanse divisies in Duitsland, zodat munitie. er volgens de plannen nog vier extra ge zonden moeten worden. Volgens Marshall zou het welslagen of het mislukken van het plan voor de ver dediging van het Noord-Atlantische gebied in de eerste plaats afhangen van de steun, die de bondgenoten van de V.S. er aan zou den geven en in de tweede plaats van de wijze waarop het door genex-aal Eisen hower en de staf, die hij thans bezig was om zich heen te verzamelen, zou worden uitgevoerd. Marshall herinnerde er aan, dat generaal Eisenhower in zijn jongste getuigenis had verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrach ten slechts een klein gedeelte zouden uit maken van de voorgestelde geïntegreerde strijdmacht, waarvan het grootste deel dooi de West-Europese landen zou worden ge leverd. Dit gold in het bijzonder voor de landstrijdkrachten, aldus Marshall. Daar entegen zou de Amerikaanse bijdx-age in lucht- en vlootstrijdkrachten naar verhou ding groter zijn, evenals de productie van diefstallen gepleegd. In 1948 was hij daar voor veroordeeld. Kort geleden werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld, waarbij hem bijna andei-half jaar gevangenisstraf voorlopig werd kwijtgescholden. Nauwe lijks op vrije voeten vatte Manus zijn oude beroep weer op. Hij pleegde inbra ken in Hattum, op de Veluwe en ten Noorden van het IJ. De rijkspolitie in Apeldoorn wist hem de vorige week te ai> resteren en op zijn reis langs de diverse politiegroepen, die zijn opsporing hadden verzocht, kwam hii ook te Wormerveer. De politie aldaar verdacht hem van diefstal van twee auto's, drie fietsen en een partij kaas, enige weken geleden in de Beemster gepleegd. O. legde een be kentenis af en werd in de voormalige maréchausseekazerne opgesloten. In de nacht van Maandag op Dinsdag wist hij te ontvluchten en in de daarop volgende nacht trachtte hij reeds zijn slag te slaan in lieerde op de Veluwe. Daar stal hij volgens de door hem altijd toegepaste methode eerst een auto en brak daarna bij een manufacturenwinkel in. De auto werd volgeladen, maar de diefstal werd ontdekt, voordat hij kans had gezien weg te komen. De politie werd gewaarschuwd en een wilde jacht ontstond. Op de weg naar Amsterdam, die hij had ingeslagen, werden op verscheidene plaatsen politie patrouilles opgesteld om hem aan te hou den, onder meer te Hoevelaken, in Amers foort en nabij Soest. De beide eerste pos ten passeerde hij met razende snelheid, zich niet storend aan de schoten die op hem werden gelost. In Soest reed hij recht op de politiemannen in, die zich slechts door haastig opzij te springen konden red den. Zij wisten de vooruit van de gestoleix auto met een schot te verbrijzelen, maar Manus reed door. Eexx der banden bleek echter kapot geschoten te ziin en ter hoogte van paleis Soestdijk moest Manus stoppen. Hij liet de auto in de steek, pakte een voor een huis staande fiets en vervolgde zo zijrx vlucht. De politie heeft hem nog niet gevonden. (United Press). Mao Tse Toeng, het staatshoofd van de Chinese volksx-epubliek, heeft volgens berichten uit Hongkong een beroerte gekregen. Het officiële Chinese persbureau „Nieuw China" meldde, dat Mao Woensdagavond niet aanwezig was op een receptie in de Russische ambassade te Peking ter viex-ing van de eerste vex-jaardag van het Chinees- Russische vriendschapsverdx-ag. De beroerte zou een gevolg geweest zijn van te grote inspanningen. Een Chinese hax-lspecialist, die Mao onlangs heeft be handeld, heeft het dringende vex-zoek ont vangen zich opnieuw naar Peking te be geven. Men deelde verder me'de dat Stalin onlangs enkele Russische haxispecialisten naar Peking heeft gezonden, maar dat Mao's toestand niet was verbeterd. Mao Tse Toeng heeft wegens zijn zwak ke hax-t reeds geruime tijd geen gebruik mogen maken van vliegtuigen. Mao heeft onlangs ook niet in eigen persoon de geloofsbrieven van H. Valvan- nen, de nieuwe Finse gezant, in ontvangst kunnen nemen. Hij had die formaliteiten tot nog toe nimmer aan een plaatsvex-van- ger willen ovex-laten. Op een vergadering, die gisteren door de Centrale Bond van Transportarbeiders in IJmuiden wex*d belegd naar aanleiding van het ontslag van de vier A-lijsters" zijn de gemoederen tot rust gekomen, toen het be stuur mededeelde dat het een der viskopers bereid had gevonden, deze vier arbeiders in dienst te nemen. Van de zijde van de Bond wex-d met na druk verklaax-d dat dit niet het gevolg is van de bemoeiingen der E.V.C. Schiller: Er is geen toeval, en wat wij hiervoor houden stijgt vaak juist op uit de diepste bronnen. De Britse conservatieve partij heeft Don derdag in een tussentijdse verkiezing in West-Bristol haar zetel behouden. De conservatieve candidaat vex-kreeg 22.216 stemmen en de Labourcandidaat 17.144. De laatste had zich tegen de her bewapeningsplannen van de regering ver klaard en had daarom geen aanbevelings- bx-ièf van Attlee gekregen. President Truman heeft op zijn weke lijkse pei-sconferentie vex-klaard, dat de kwestie van overschrijding van de 38ste breedtegraad in Korea door de UNO-troe pen een militaire en strategische aange legenheid is. De resolutie van de UNO, waarin de troepen de bevoegdheid wox-dt gegeven de breedtegraad te overschrijden om de vrede in Korea te herstellen, is nog steeds van kracht, aldus Truman. Hij zei, dat generaal MacArthur alle noodzakelijke bevoegdheden heeft om de militaix-e operaties voort te zetten. Gemeld wox-dt, dat een program voor wapenhulp aan nationalistisch China tot een bedx-ag van 50 pxillioen dollar naar het Witte Huis is gezonden om door president Truman te wox-den goedgekeurd. Het be drag is bestemd voor de verdediging van Formosa. LONDEN, 15 Febx'uari (United Press en Reuter). De motie van wantrouwen in de Britse regering, welke door de conser vatieve oppositie was ingediend, is met 308 tegen 287 stemmen verworpen. Winstond Churchill, de Britse oppositie^ leider, die de motie indiende, heeft in het Lagerhuis de regering beschuldigd van wanbeheei- der militaire aangelegenheden. „Als de consex-vatieve motie verworpen wordt", zo zeide Churchill, „zullen wij evenwel niet tegen de regeringsmotie stem men, waarin goedkeuring van het 4700 mil- lioen pond sterling omvattende bewape- ningspx'ogram wordt gevraagd." Churchill beschuldigde de regering er van, dat zij na de oorlog vele wapens, die thans van gx-ote v/aarde zouden zijn ge weest, had vernietigd, hetgeen zich in Korea gewroken heeft. „Ook is Engeland niet in staat geweest atoombommen te fabriceren en daarbij ten achter geraakt bij de Sovjet-Unie", zei Churchill. Attlee onderbrak hem en vermaande de oppositieleider het land niet te misleiden, daar hij er zelf in toegestemd had, dat de ontwikkeling van de atoombom aan de andei-e kant van de Atlantische Oceaan zou geschieden. Churchill antwoordde, dat Engeland na afloop van de oox-log geheel vrij was ge weest met de fabricatie van de atoombom te beginnen, hetgeen Attlee beaamde. Attlee intex-rumpeerde opnieuw met te zeggen, dat Engelands werk aan de atoom bom succes gehad heeft en hij vroeg Chur chill te bewijzen dat Engeland, gezien zijn hulpbronnen, meer had kunnen doen. Churchill vroeg daarop of iemand zijn verklaring, dat Engeland er niet in ge slaagd was een atoombom geheel en al te maken, in twijfel kon trekken, waarop de minister van Defensie, Shinwell, hem toe voegde: „Wilt u. dat de Russen deze in lichting krijgen?" Churchill antwoordde, dat het belangrij ker was dat het Britse volk de feiten kende. Churchill oefende critiek op de houding van de Britse regering ten opzichte van het door Frankrijk voorgestelde Europese leger. Hij betreurde het dat Engeland op de Don derdag begonnen conferentie te Parijs slechts door een waarnemer was vertegen woordigd. Hij vroeg de regering cijfers te geven over Russische duikboten en vex-klaarde, dat de bedreiging der moderne Russische onderzeeërs vijf tot tien maal zo groot was als indertijd die van de Duitse. Op grond van zijn ervaringen in persoon lijke onderhandelingen met „enkele der commissarissen, die de oligarchie van het Kremlin vormen", zeide Churchill de ver zekering te kunnen geven, dat deze man nen in staat zijn plannen te maken en ze uit te voeren en voox-wendsels en bluf met krachtige en daadwex-kelijke maatregelen tegemoet te treden. „Gij speelt met vuur, wanneer ge voorwendt, dat ge zeer grote stappen neemt. Ge kunt hiermee slechts de rampspoeden, die wij allen vrezen, nader bij brengen." Tenslotte vroeg Churchill, met het oog op de Woensdag door Shinwell afgelegde verklaring dat het oox-logsgevaar acuter was gewox-den, dat aan het Huis mededeling zou worden gedaan desnoods in besloten zitting van de feiten, zo die zich hebben voorgedaan, waarop deze ver klaring gebaseerd is. De minister van Financiën Hugh Gaits- kell antwoordde, dat hij nog nooit een rede had gehoord die zo weinig ter zake dienend was en zo ongegrond. Hij herinnerde er aan dat de conservatieven een jaar geleden in hun verkiezingspropaganda geen lans had den gebroken voor sneller herbewapening. Volgens Gaitskell had het geen zin aan te komen met: Jullie had sneller en vroeger moeten herbewapenen, omdat de conserva tieven zelf voorstelden de uitgaven te be snoeien, sociale voorzox-gen te vex-stex-ken en de belastingen te verlagen. Bij de stemming over de conservatieve motie van wantrouwen onthielden dx-ie liberalen zich, zes stemden vóór de rege ring. De pacifisten onder de Labourleden lieten ten slotte het belang van regering en partij het zwaarst wegen en stemden tegen de motie. De luchtdrukstijgingen, die gisteren in dat er in de richting van Zuid-Frankrijk West-Europa optraden, hadden tot gevolg een uitloper tot stand kivam van het hoge drukgebied boven Scandinavië. Hierdoor draaide de wind in onze streken naar Zuidelijke richtingen wat tot gevolg had dat de koude lucht boven Denemarken en Zuid-Scandinavië belet werd, verder naar het Westen op te dringen. Bij de Zuid-West punt van Engeland arriveer de een kleine depressie welker regen- zóne langzaam ons land nadert. MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te IC uur: Voor de Westelijke helft van het land: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krach tige Zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Voor de Oostelijke helft van het land: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, mogelijk ook hier en daar enige sneeuw. Matige, tijdelijk vrij krachtige Zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. 17 Februari Zon op 7.54 uur, onder 17.56 uur. Maan op 12.35 uux-, onder 6.08 uur Hoog en laag water te IJmuiden: Zaterdag 17 Februari Hoog water: 0.12 en 12.49 uur. Laag water: 7.56 en 20.41 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1