Velsens inwonertal nadert de 50.000 nu sne Akkertje Eiwit uit afvalwater van de vismeelfabriek Jlex Iheatet De heer C. J. A. Heino nam afscheid van velen, die hem node zien gaan SANAT0GEN. Het Zenuwsterkende Voedsel Chef van de Technische administratie kreeg de lof, die hem toekwam f Hoe is het ontstaan? Bakkerij MANTEN Een Eeuw Celeden s Productie wordt verdrievoudigd „BAGDAD" THALIA ChuKhm" Spreekuur Schipper Van der Plas leverde journaal niet tijdig in Koortsig Jan Camperfschool bloeide onder zijn leiding Rens van Dorth trad op voor D.S.S. MARKTBERICHTEN VERDELGT RATTEN Doe een voorraad gezondheid op. VH1TDAG-16 FEBRUARI 1951 jnpBAffTOHCOMST VOOR „DE TOEKOMST" MEESTAL SMALEND GENOEMDE „pufschuit", die het afval van de IJmui- ïl cp markt een onwelriekend einde placht te bezorgen in de vismeelfabrieken, l^n >h rie laatste jaren steeds verder gerehabiliteerd. Wie de gang van haar op het heelt zien u inj10üd zal willen volgen, komt immers tenslotte terecht bij de kost- 00g waaiaei ten (le]. yggteeit- en pluimveebedrijven: spek, eieren, vlees. Of bij de baarste P' gernaakt van de gulden traan, die bij vele vaten tegelijk uit de centrifuges mat°aÏÏp'tp1s der vismeelindustrie vloeit. En over luttele maanden zal IJmuiden voor :n KOOKKeitwat de menselijke consumptie niet wilde of kon opnemen nog L4 -,«f<*rlrin2 van wai uc mcuaeiijitt: uuuauiiipi.it; mui vviiuu ui Kun üpnenieii nu>; zijn ver^esiaSen worden. De N.V. „De Toekomst", dat voorheen onooglijke fabriekje hoger aang n«kade gaat als eerste in Nederland een product fabriceren uit het afval- aan. Jan de vismeelfabricage het „stickwater" zeggen de Amerikanen, die dat water va li kennen dat niet alleen vitamine B 12 maar ook een onbekende kunsyc ai a(. dierlijk eiwit met de A.P.E.-prolcïne-factor om precies te zijn. groeuau witkant van de fabriek wordt de straat al opgebroken om ruimte irpn voor de uitbreiding van de vismeelfabriek, die samen met de oude drie maal 'oveel vis kan verwerken als vroeger; precies aan de andere zijde is de „eiwit-fabriek" af bijna klaar. ADVERTENTIE ,Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t.m. Dinsdag a.s. de Fantastische Film in natuurlijke kleuren. Ruggesteun voor de visserij De opvangregelingen voor verse vis en harin" hebben voor IJmuiden haast revo- lutionnair gewerkt wat betreft de verhou ding tussen vis-producent en vismeel fabriek" er is een tijd geweest, die nog niet zo heel lang geleden geschiedenis werd, dat de vismeelfabricage parasiteerde op rederij en visserman. Elke willekeurige en dan natuurlijk schrikbarend lage rijs werd voor onverkoopbare vis betaald. TM die dagen stamt de kwade reuk (in fi guurlijke zin), waarmee de pufschuit be hept is" daarin verdween immers vaak het zweet en het brood van de man op de brug, achter de winch en het bureau. Parallel met de stijgende behoefte aan dierlijk eiwit na de oorlog (waarvan de Nederlandse industrie hooguit 25 procent maakt) liep echter de waardering voor vismeel omhoog. De „verkoopvaarheid" van het product garandeerde een regel matige afzet en deze „vastheid" ging een "der pijlers worden van de opvang regelingen voor vis, die hetzij „door de markt zakte" of om kwaliteitsredenen werd afgekeurd. De steeds grotere toevloed van opvangvis" maakte de tijd rijp voor een uitbreiding van „De Toekomst", die echter niet alleen naar een meer-productie van meel gaal maar ook, zoals gezegd, naar een geheel nieuwe toepassing: het eiwit. Per etmaal zal de fabriek, die over een paar maanden geopend zal kunnen worden, zo'n 150 ton vis kunnen verwerken, die 30 ton meel en 6 ton eiwit oplevert; de nieuwe en eveneens uitgebreide lever kokerij moet ongeveer acht vaten lever traan per uur „er uit kunnen gooien". Dat eiwit wordt op een vrij eenvoudige manier vervaardigd, al zullen de kneepjes T. dit in Nederland slechts op het labora torium bekende product wel in de schoot der ..Toekomst" verborgen blijven. Het afvalwater van de meelfabriek wordt in gedampt nadat de traan er door de centri fuge uitgeslingerd is, tot er een melasse- achtige vloeistof overblijft, die ongeveer de helft zuiver eiwit bevat. Het is mogelijk, dat men deze stroperige vloeistof evenals de spoeling van de distil leerderijen ook een veevoeder bij uit stek naar de klant brengt, de vloeistof kan ook verder ingedampt worden tot het poedervormige eiwit overblijft: de beslis sing op deze tweesprong moet nog vallen na de nodige experimenten. Visbunker en modern vervoer Directeur W. J. Iioogeboord, de man die na de oorlog zijn fabriek zich steeds snel ler zag ontwikkelen, heeft in Zweden een aantal machines van roestvrij staal besteld, die deze indamping voor hun rekening nemen en hij laat de omvangrijke uit breiding aan de Haringhaven met plezier z:en: parallel aan de haven wordt een grote visbunker gebouwd het belendende pand van de V.S. wordt er bijgetrokken vanwaar de fabriek mechanisch en auto matisch gevoed wordt, daarachter verrijst een ruime opslagplaats voor het product en het oude gebouw wordt rondom geca moufleerd door de eiwit- en de nieuwe vismeelfabriek. Even modern als de „voe ding"' van de fabriek (waarvan het oude gedec-lte goede diensten kan bewijzen op drukke dagen) zal het transport er heen geschieden: behalve de traditionele schuit komen er straks ook kiep-hef auto's aan te pas; dezelfde wagens als waarmee het ijs aan de Zuidzij naar de schepen wordt gebracht. Verleden jaar is de vloot blijven varen, mede dank zij de vismeelfabriek, die een oodem in de markt legde en de zwaarste ADVERTENTIE (hel theater met de beste films) presenteert Vrijdag: 8 uur, Zaterdag" n,0lulaff 1 en 9-15 uur, Maandag en Dinsdag 8 uur (dus 5 dagen) het indrukwekkende filmwerk °DETTE CHURCHILL anna neagle trevor howard Een verbijsterend verhaal, gebaseerd .op de werkelijkheid, boeiend en diep ontroerend! p,„ Toegang 18 jaar. steilin. S,preki,'!8: °P rie daS dei' voor theater uur aan 1161 w"uag cn donderdag, aanv. 8 u. Sakall amr T Mark Stevens - 11 m de technicolor musical DE JAZZ.OPERA met k alS T1 verfrissende douche Amusenipnf muziek waterwerken ent van de bovenste plank. Toegang 14 jaar. DAGtnDDA?DoAG 3 Vn WOENS- dervoors^düiigen U"net d^^niooiê sprookjesfilm SNEEUWWITJE EN DE rnJ VEN DW£RGEN ïn onsE vonr°nrLANDS SPREKEND! JAN KT A A J^ogramnia p-?LAaSSEN KOOPT 'N HUIS. tastv.o'rT'wktnder"! Thalia 9n yr"dag'' 16 Februari Ttulia, 19 ef,Fel"™ri ï£ïï,uur; ■.Bagdad»." eUe Churchi11"- verliezen verzachtte door een prijs voor de vis te geven, die niet langer „afbraak" be tekende en ook in de toekomst zal „De Toekomst" het bedrijf een waardevolle ruggesteun verschaffen. De Zuiderzeevisserij levert daar een belangwekkend voorbeeld van: als in het begin van het seizoen de paling vangst nog niet erg wil, maakt de vangst van „nest" deze aanlooptijd goed: sterker nog: zij maakt de paling visserij mogelijk. In het groot gebeurt dit in vele naburige visserijlanden, waar vaak 90 a 95 procent van de aanvoer in de fabriek verdwijnt. Het marktniveau wordt door de vismeel fabriek dus willens en wetens omhoog- gedrukt en ondanks de durende export moeilijkheden is er een „gat" voor de vis te vinden. Er zou zelfs van een sanerende werking gesproken kunnen worden, want de vis, die vroeger in de goedkope tijd door zekere kleinhandelaren wel werd opge pot, om bij schaarste als een oud en dus minderwaardig product duur te worden verkocht, duikt nu direct de fabriek in. En er zou veel voor te zeggen zijn, om het denigrerende woordje „pufschuit" uit de IJmuidense vocabulaire te bannen, want het ding heeft waarachtig geen schimp scheut verdiend. „DE WERELD HEEFT GEEN WACHTKAMER" De auteur van het toneelstuk „De We reld heeft geen wachtkamer", Maurits Dekker, zal op Dinsdag 20 Februari on der auspiciën van het Nut van 't Alge meen in het Patronaat een lezing over dit werk houden voor leden en belang stellenden. „IN DE BALANS VAN DE TIJD" Voor de gemeenschappen Beverwijk en Velsen van het Humanistisch Verbond spreekt dr. I. Vijlbrief uit Dordrecht Maandagavond in de R.H.B.S. te IJmui- den-Oost over het onderwerp „In de ba lans van de tijd". Berisping geëist Schipper Van der Plas uit Katwijk die Donderdagmorgen voor de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam terechtstond hoorde een berisping tegen zich eisen voor het feit dat hij na thuiskomst van de ha ringvisserij in de afgelopen zomer zijn scheepsjournaal in IJmuiden niet onmid dellijk had ingeleverd, hoewel hij op de Noordzee een aanvaring had gehad. Met cle Wilhelmina II (Katwijk 138) was hij in aanvaring gekomen met een andere logger. Het ontstane lek had hij vakkundig laten stoppen, waarna hij de visvangst voort had gezet en niet naar de haven was teruggekeerd. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart had een klacht tegen hem ingediend wegens het blijven vissen met een onzeewaardig schip. Na terugkomst in IJmuiden had de schipper zijn logger on middellijk in een dok laten opnemen, waar na hij met zijn journaal naar Katwijk was gegaan. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. ADVERTENTIE Neem n Het getal inwoners in Velsen gaat ge stadig op naar de 50.000. Hoewel men nog steeds niet toe is aan het aantal van einde 1941, toen er niet minder dan 49.081 men sen in Velsen woonden, kan de gemeente al weer op 48.413 bogen en de was gaat snel. Aan het begin van het bevrijdings jaar, namelijk op 1 Januari 1945, bedroeg het aantal inwoners van de „vesting Vel sen" nog slechts 33.080. Evacuatie, arbeids inzet en daden van terreur hadden de ge meente beroofd van burgers en huizen. Na 5 Mei echter werd de terugkeer van hen, die wegens werkzaamheden noodza- ADVERTENTIE Het is wel zeker dat de prijzen omhoog zullen gaan. Voorziet U dus tijdig van een rijwiel. Wij kunnen U uit voorraad leveren RIJWIELEN in sport en in alle merken AUTOPEDS v.a. 29.75. DRIEWIELERS Strijkbouten - Wringers - Bcenpypen LEDEREN HANDSCHOENEN HANDWARMERS - ZAKLANTAARNS enz. enz. NOG ENKELE LEDEREN JASSEN VOOR OUDE LAGE PRIJS Telefoon 5726 - IJmuiden Willem Barendszstraat 21 In een van de lokalen van de Jan Cam- er verscheidene aanwezig' waren, richtte pertschool in Driehuis namen Donderdag middag vele autoriteiten, ouders, oud- leerlingcn en vrienden de gelegenheid te baat, die hun door het ouder-comité van deze school was geboden om het school hoofd, de heer G. J. A. Heino, dat zich om gezondheidsredenen genoopt heeft ge zien zijn arbeid neer te leggen, ten af scheid cle hand te drukken. Onder hen bevonden zich ook de burgemeester, mr. M. M. Kwint cn diens echtgenote. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder van Onderwijs, H. de Boer, die zeide, dat dit afscheid wederzijds zwaar valt omdat de heer Heino zelf nog zo moeilijk af stand kan doen van zijn taak en omdat „wij in u een schoolhoofd vaarwel zeg gen, dat zo moeilijk te vervangen zal zijn". Hij legde er de nadruk op, dat men thans in de eerste plaats het belang van de heer Heino diende te zien die, toen hij na een critieke lichamelijke toestand weer hersteld was, op advies van zijn dokter de moeilijke beslissing heeft moeten ne men, zijn school te verlaten. „De grote dank, die het gemeentebestuur en de ge meentenaren verschuldigd zijn, moge u vergezellen in uw verdere leven", zo be sloot hij. Ook de inspecteur van het Lager On derwijs in de inspectie Zaandam, de heer S. P. Veldhuyzen, uitte zijn waardering voor het werk van het scheidende hoofd en prees hem om zijn verantwoordelijk heidsbesef en standvastigheid. „Hij heeft gewerkt zolang het dag was en moge hij nu de avond voor hem' wel een beetje vroeg komt, ondervinden, wat hij aan goecls gedaan heeft voor anderen", aldus de heer Veldhuyzen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer G. C. Dun, oud-inspecteur van het L. O. in de inspectie Alkmaar, clie sinds 1934 met de heer Heino heeft samengewerkt. Hij memoreerde de taak, die door de laatste op verschillende scho len in de gemeente werd verricht en wees er op, dat de heer Heino het tijdens zijn loopbaan niet gemakkelijk heeft gehad. Dat werd in het begin al duidelijk bewe zen door het feit, dat hij door de Gede puteerde Staten in Velsen benoemd werd. Zo had hij, afgezien van zijn gezondheids toestand met diverse moeilijkheden te kampen. „Maar overal waar u kwam heeft u het opgeknapt". „Het gaat er niet om", zo besloot de heer Dun zijn harte lijke toespraak, „hoe lang we iets doen, maar of we in de jaren, die ons werden gegeven, hebben gewerkt om onze roeping te vervullen". De heer K. Faber, het oudste der school hoofden van het openbaar onderwijs in Velsen, schetste sommige van de vele be sognes, die alle onderwijzers en ook de heer Heino wel eens grote moeite bezor gen. „Maar ik weet dat jij het in je klas altijd fijn hebt gehad", merkte deze spre ker op en om dit duidelijk te maken lichtte hij de verhouding van de heer Heino met „zijn kinderen" met een aar dig voorbeeld toe. „Namens alle collega's spreek ik mijn waardering uit voor alles, wat jij voor de woelige en toch flinke Velsense jeugd hebt gedaan". De heer G. J. Bremerkamp, het hoofd van de Ossendorpschool uitte zich in dezelfde waarderende zin tot de heer Heino. Namens de dankbare ouders, waarvan zich de heer J. J. Bolland tot hem, die het beste teken van zijn verdienste zeide te zien in het enthousiasme, waarin zijn pupillen thuis van hem spraken. Hij ver zocht de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, zeer zorgvuldig te werk te gaan bij de benoeming van de opvolger van de heer Heino, terwille van de belan gen van de jeugd, die door de heer Heino altijd zo buitengewoon behartigd zijn. Tenslotte hield de onderwijzer H. Jonkers een puntige en gevoelvolle toespraak, waarin deze de heer Heino huldigde voor zijn omgang met het personeel. Ontroerd en in dankbare bewoordingen wentelde de heer Heino tenslotte de ve lerlei hulde, die hem ten deel was geval len, voor een groot deel af op het perso neel van zijn school. Hij zeide van cle tijd, waarin hij bij de schooljeugd heeft ge werkt, een schat van prachtige herinne ringen te hebben bewaard. „Ik hoop", zo besloot hij, „dat de prettige geest tussen het personeel en de kinderen, ook wan neer een ander mijn plaats zal hebben ingenomen zal blijven bestaan". De heer Heino heeft bij zijn afscheid ook vele stoffelijke blijken van waarde ring ontvangen, waaronder grote bloem stukken van de Velsense afdeling der Ne derlandse Onderwijzersvereniging en van het gemeentebestuur, een boekwerk van zijn leerlingen en een fraaie ets van de ouders. kelijk gevestigd dienden te zijn in de ge meente, met spoed ter hand genomen en zo kon cle afdeling bevolking in het oude raadhuis op 31 December de registers af sluiten met het getal 36.417. Zelfs waren er in dat jaar reeds 193 huwelijken ten raadhuize voltrokken, maar daar tegenover werden 21 ontbindin gen van huwelijken genoteerd. Vier jaar later, dus op 31 December 1949, woonden er 23.343 mannen en 22.914 vrouwen in de gemeente. Een totaal aantal dus van 46.257. De dagen reiden zich aaneen en de derde afdeling had in het jaar 1950 handen vol werk. De bevolking breidde zich nog steeds uit. Vijfhonderd-zes-en- zestig jongens en vijfhonderd-vier-en- twintig meisjes werden er geboren. Dat betekende een vermeerdering met 1090 „personen". Drieduizend-negentig perso nen kwamen zich in Velsen metterwoon vestigen, zodat cle gehele vermeerdering 4180 bedroeg. Er stierven echter 134 mannen en 116 vrouwen en 1774 personen keerden we gens vertrek naar elders de gemeente de rug toe. Zo werd in de boeken in het raadhuis vastgelegd, dat op 31 December 1950 Velsen 48.413 inwoners telde. Men verwacht dit jaar het getal 50.000 nog te zullen bereiken. Ten overvloede zij mee gedeeld dat 369 paren hun ja-woord offi cieel uitspraken en dat 30 paren hun ver bintenis hebben verbroken door echt scheiding. JEUGDDIENST In cle oude Nederl. Hervormde kerk wordt Zondagavond een jeugddienst ge houden, waarin zal voorgaan ds. E. Sara- ber uit Zanövoort. Meer dan vierhonderd D.S.S.'ers hebben zich gisteravond vermaakt in het Thalia- theater in IJmuiden. Rens van Dorth en zijn ensemble hebben de cabaret-revue ,,'t Is weer zo" ten tonele gebracht. Wanneer men zo in gedachten de di verse feestavonden, die het bestuur van D.S.S. de leden opgezette tijden biedt, on der cle loupe neemt, clan kan met vreugde worden geconstateerd dat er een zekere climax in cle uitvoeringen valt te bespeu ren. Het gezelschap dat gisteravond aan de lopende band zijn grappen aan de man bracht, is er in geslaagd origineel te blij ven. De conférence was fris. Cas Oosthoek kreeg met zijn populaire accordéonliedjes al dadelijk de zaal mee, Cora Ville oogstte verdiend applaus en Dick Binnendijk liet zich van zijn beste zijde zien. Het „fijne accent" werd gegeven door het Dicola-trio, dat speciaal in het eerste nummer een sfeer van gratie en charme wist te scheppen. De aanwezigen hebben dit ten zeerste gewaardeerd en het be treurd dat dit optreden van zo korte duur was. De voorzitter van de vereniging heeft aan het begin van de avond een welkomst- speech afgestoken en het laatste woord op deze feestelijke bijeenkomst was aan de heer John Stol, die tot ver na het mid dernachtelijk uur de dansende voeten in de juiste banen leidde. H.K. 15 Februari 1951 Prijzen Heilbot 2,65—2,25; gr. tong 2,65—2,50; gr.ni tong 2.60—2,40; kl.m. tong 2,60—2,35: kl. tong I 2,55—2,35; kl. tong II 2.50—2,25; tarbot I 2,50—1,85, per kg. Schartong 39—36; gr. schol 34—31; gr.m schol 6346; kl.ni. schol 7258; kl. schol I 6042; kl. schol II 4023; schar 30—22; bot 26,50—18; v. haring 3316; makreel 40 22,50: gr. schelvis 78—65; gr.m. schelvis 76—62; kl.m. schelvis 66—60; kl. schelvis I 58—51; kl. schelvis II 49,50—27; wijting 3116,50; gr. gul 48,50-=-47,50; rnidd. gul 47,50—47; kl. gul 48—38,50; kl. haai 20—18 kl. koolvis zw. 2924, per 50 kg. Gr. kabeljauw 140—113; gr. koolvis zw 7047,50; gr. koolvis wit 10893; gr. leng 10098, per 125 kg. Aanvoer 93 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot 3 kisten tongschar cn schartong, 320 kisten schol, 45 kisten schar, 60 kisten bot, 540 kisten haring. 335 kisten makreel, 270 kisten schelvis, 550 kisten wijting, 95 kisten kabel jauw en gul, 15 kisten leng, 8 kisten haai 230 kisten koolvis, 50 kisten diversen. Totaal 2675 kisten. Besommingen SCH 93 Tzonne f 28.500. KW 84 f 3280: KW 155 f 4610; KW 151 f 4400 SCH 18 f3130; TX 33 f 2440: KW 10 f2315 Een trawler besomde f 27.450. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Maak van Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dat zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwklachten. HOOCOVENJUBILEUM In het feestelijk versierde restaurant van Walserij Oost is de chef van de Technische Administratie, de heer H. L. C. Smit, op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. De voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, bood hem de gelukwensen van de directie aan met de gebruikelijke enve loppe. Hoofdingenieur A. Drijver, directeur van de Nieuwbouw en lid van de directiestaf, verheugde zich er over, eveneens deze voortreffelijke medewerker te mogen hul digen. Uitvoerig volgde spreker dan ook de loopbaan van de heer Smit: hoe hij na zijn schooljaren is blijven studeren en hoe jSr ScMtjnpa*£ Het nieuwe missiehuis van de ..Witte Paterswaarvoor dezer dagen de eerste palen in de grond van het Santpoortse buiten Spaarnbergzijn geheid, zal nog dit jaar gereed moeten komen. De Haarlemse architect, prof. G. H. Holt is de ontwerper er van. De hoofdingang, die aan de Noordzijde komt, wordt door middel van een nieuw aangelegde weg met de Wüstelaan verbonden, daarachter strekt zich het moedergebouw uit, dat plaats biedt aan maximaal 130 missiestudenten. Haaks op het rechts op de tekening zichtbare schoolgebouw met toneelzaal leidt een gang naar de kapel. Ten Noordwesten van het complex, waarvoor het oude, verwaarloosde buitenhuis plaats heeft moeten maken, wordt een sportveld aangelegd. De missie studenten, die hier zullen worden opgeleid, zijn bestemd voor de kerstening van Afrika. de ondergrond voor de vervulling van de taak der laatste jaren, chef van de tech nische administratie, op uitstekende wijze werd gelegd. Aan het slot van zijn rede overhandigde hoofdingenieur Drijver de jubilaris het gedenkbord en het getuig schrift der Maatschappij. De chef van de tekenkamer, de heer A. F. A. Bongers, kwam in de eerste plaats als afgevaardigde van allen die hadden bijgedragen aan de geschenken, waaronder een rijwiel, die de heer Bongers overhan digde. Hij roemde de jubilaris als een ijverig en accuraat médewerker, een goede chef, die met alle leden van de technische administratie op bijzonder goede wijze weet om te gaan en deze afdeling „uit het niets" tot een prima functionnerend appa raat heeft opgebouwd. Hij haalde vervolgens een oud boek te voorschijn, waarin de heer Smit zijn admi nistratie begonnen was. De heer Bongers toonde er mee aan hoe de verantwoording van de chef van de technische administra tie in deze kwarteeuw is gegroeid. De geschenken waren daarmede nog niet alle overhandigd; de heer F. C. H. Gol- dewijk vervulde het vervolg van deze taak. Spreker uitte er zijn bijzondere vreugde over, dat hij hier namens de collegas van de technische administratie hulde en dank mocht brengen. De sfeer en de samenwerking op hun afdeling zijn zeer goed en er wordt daar gewerkt met opgewektheid. In de eerste plaats als vriend nam de planoloog C. G. Holling het woord. Hij prees de opvatting, die de jubilaris van het begrip vriendschap heeft en schetste verschillende voorvallen uit de eerste jaren van hun samenwerking, toen de Hoogovens nog een bedrijf was met een overzichtelijk aantal werkers. Zijn beschouwingen bij een dubbelzijdige fotomontage waren door drenkt van een fijne humor, en het was niet te verwonderen dat de heer Holling een daverend applaus ten deel viel. Mevrouw Smit werd door alle sprekers in de huldiging betrokken en kreeg vele bloemen en geschenken. „RING'-BOKSER RIETDIJK WERD DERDE IN DE B-KLASSE Na een spannend duel met de bokser De Bruin van B.B.C. uit Bussum heeft 'het lid van de IJmuidense boksclub „De Ring" Rietdijk op punten gewonnen in het Fras- cati-gebouw in Amsterdam. Hij werd daardoor derde prijs-winnaar van het kam pioenschap van Noordholland, B-klasse. Dit woord: LEF Er is eens een slimmerik geweest die het woord lef verklaarde als een samen stelling der beginletters van de woorden liberté, égalité en fratemité, vrijheid, gelijkheid en broederschap. Toen fanta seerde hij lustig verder dat men in Ne derland na de komst der Fransen (1795) de aanhangers van het nieuwe bewind lef-kerels noemde. Die lieden droegen de borst hoog en verbeeldden zich evenveel als de N.S.B.-ers na 15 Mei 1940. Van daar dat lef de betekenis kreeg van kouwe drukte, opschepperij. De vondst is aardig maar helaas on juist. Want lef is een van de woorden die onze Joodse landgenoten uit het Hebreeuws in onze taal hebben over gebracht. In de taal der Israëlieten be tekent het: hart; vandaar: moed. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: A. J. van Leusen, Van Tuylweg 34, tel 4328 en J. J. Wuite. Röntgenstraal 1, tel. 4953. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts. Zeeweg 295, telef. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeëerweg 101. tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. P. Zwart, Meeuwenlaan 63, telef. 5173. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondagavond 11 uur wordt deze week waargenomen door de arts: C. van Wie- linck, Duinvlietstraat 109, tel. 4105. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraat 164, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apo theek Sepp. Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: A. de Groot, Hoofdstraat 165'. tel. 8310. te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, tel. 22181 (K 2500). Talloze zake*, waar een jongen belang in stelt, waren te vinden op de „eigen ten toonstelling voor schooljongens" welke dezer dagen te Londen is gehouden. Een sergeantvan de Geme demonstreert enige jeugdige bezoekers hoe een mijndetector werkt. Één van de jongens graaft een door het toestel ontdekte ontladen mijn op. ADVERTENTIE Overheerlijke BOTERSPRITS zeer licht ƒ0.70 p. half pond Driehuizerkerkweg 70 Telefoon 4128 Uit de Opregle Haarlemsche Courant van 17 Februari) 1851 PARIJS Het belangrijkste besluit van den dag is dat van het Hoofd der Republiek om een eind te maken aan alle de te zijnen behoeve ondernomene nationale inschrijvingen. Heden werd volgehouden, dat de natie er prijs op bleef stellen om het paleis van Malrnai- son, als een blijk van achting en erken telijkheid. aan te bieden aan het Hoofd der Republiek. Er werd onder anderen in het bonapartistische orgaan Le Pays verzekerd, dat de inschrijving te dien eiiide geopend bleef. De directeur van het Kabinet heeft echter eene mededee- ling gedaan, welke inhoudt, dat de heer Lodewijk Napoleon geene giften hoege naamd zal aannemen, en. in het belang der rust van het land. vermeent, tot die opoffering van zijnen kant te moeten overgaan_ Onder de geruchten van den dag be hoort, dat de Voorzitter zou hebben be sloten, om de wenschen der ultra-Repu blikeinen te voorkomen, op den 24sten Feb.ruarij aanstaande, den verjaardag der invoering van de republikemsche orde van zaken hier te lande, eene ge deeltelijke amnestie uit te vaardigen. 's-GRAVENl-IAGE'. Aan Z.K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en den heer baron Van Tuy] van Serooskerken is eene concessie verleend, om o:p het eiland Billiton mijnen te openen tot het graven van tin. Aan den Staat zal door hen eene zekere som voor eiken plkol tin, dien zij uitvoeren, moeten worden uitgë- keerd, De baron Van Tuyl van Seroos kerken, en de heer London, als gemach tigde van den Vorst, zijn met de laatste overland maal naar Indië vertrokken, ten einde met de Indische Regering de noo- dige overeenkomst te sluiten, en dan hunne onderneming te beginnen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5