Op weg naar J 'A Hoeden en hoeden De Stille Wens goede voeding Mantelpakje Jeftker Vleesloze maaltijden Nederlandse confectie Heringa Wathrich ZA TERDAG 17 FEBRUARI 1951 Denkt aan eiwitten nn< lichaam is enigszins te vergelijken J :en fabriek, waar allerlei arbeid tot Ed wordt gebracht, warmte ontstaat ons moeten toegeven> dat' om 3He werkzaamheden in een fabriek goed Sten verlopen, het nodig is, dat de fa- ^Zoishet ook met ons lichaam. Wil alles eoed functionneren dan is het noodzake- dat een lichaam goed is gebouwd En nu bedoelen wij niet: goed van proporties Tm goed figuur) zoals de volksmond dat eet maar wij hebben hier vooral op het 5 de samenstelling van de weefselen. Daarvoor zijn bouwstoffen nodig zoals voor een fabriek de stenen, het cement, hout. Een groep van die voorname bouwstoffen voor het lichaam zijn eiwit ten Deze stoffen komen voor in diverse voedingsmiddelen: melk, eieren, peul vruchten, aardappelen, vlees, vis, enz. Maar denkt niet, dat de eiwitten in deze levensmiddelen alle hetzelfde zijn! Zoals u voor het bouwen van een fabriek ver schillende kwaliteiten hout, steen e.d. kunt kopen, zo zijn ook d« eiwitten niet van evenveel waarde. eiwitten uit melk hebben een zeer hoge waarde. Het is heus niet zonder reden, dat men van alle kanten u aanraadt uw kinderen - en niet alleen de kleinste veel melk te geven.'sMorgens b.v. een bordje pap of een glas melk, om elf uur in de vorm vaneen kopje chocolademelk, aan de war me maaltijd als pudding of vla, nog een keer aan de broodmaaltijd of vóór het naar bed gaan. Uitstekend is melk voor hen. Zij moeten nog groeien, hebben bouwstoffen dus hard nodig en melk is meteen licht verteerbaar. Hebben de ouderen dan geen melk no dig? Zeker, want eiwitten hebben nog een andere belangrijke eigenschap: zij helpen de weerstand van het lichaam verhogen. Personen, die er veel op uit moeten, aan allerlei kwade invloeden van buitenaf steeds zijn blootgesteld doen er dus ook goed aan regelmatig melk te gebruiken. Trouwens, heeft ons de laatste oorlog niet genoeg geleerd? Niet voor niets gaf men tot het laatste toe extra rantsoenen melk voor aanstaande moeders: zij moesten immers ook voor het lichaam van het kind voldoende bouwstoffen kunnen opnemen. Men bemerkte, dat mensen, die gewend waren voldoende melk en melk producten te gebruiken of er om bepaal de reden „goed aan konden komen" door gaans veel beter door de hongerpërioden heen kwamen. Hun lichaam had meer weerstand. In Engeland bereikte men in de jongste oorlogsperiode, dat het melk- verbruik met 28 toenam. Verwondert bet u dan, dat men, toen men zag, dat tij dens de oorlog het sterftecijfer voor t.b.c. afnam, dit voor een belangrijk deel toe schreef aan het grotere melkverbruik? Als onze huisvrouwen zorgen, dat hun gezin voldoende melk krijgt, hebben zij al een grote stap gedaan op de weg van een goede voeding. Voldoende, hoeveel is eat, zult u zich afvragen. Voedingsdeskun digen, die steeds onderzoekingen doen in ceze richting, raden u aan 3 1. melk te gebruiken met een gezin van 4 personen. 4iJ geven een theoretische aanwijzing, aan u is het deze goed in practijk te bren gen. Wees niet tevreden met wat melk in dekoffie en een puddinkje „toe". 7g "let angstig: dat kost 60 cent per g. Heus, ondanks dat is melk toch nog goedkoopste bron van dit hoogwaar- fin 00r 20 cent hebt u 1 h melk, Um Sr" s 70 gr- vlees. Maar daarin komen achtereenvolgens voor: 32 gr., MJL'vfu gr" e*wit van goede kwaliteit, behoeven wij dus niet te zeggen-, A.v.D. Helaas kunnen we u nog geen afbeel dingen laten zien van de nieuwste Parijs? modellen. Die mogen nog niet gepubliceerd worden. Dat is ieder jaar zo hetzelfde liedje. Maar wel kunnen we u heel in het kort iets vertellen van de voorjaarsshows van Christian Dior en Jacques Fath. Na tuurlijk, er zijn nog vele andere beroemde Parijse modehuizen, maar geen is er toon aangevend als deze twee. Welnu, het was weer grandioos. Drommen nerveuze bezoe kers en een elegant of minder elegant ge vecht om de beste stoel. Jacques Fath als een trotse faun rondspringend in zijn do mein en Christian Dior als de schim op de achtergrond. Dior brengt de „ligne naturelle", een vloeiende golvende lijn, die zeer vrouwe lijk aandoet. De taille zit op de juiste plaats, de schouderlijn heeft een natuur lijke ronding. Diors tailleurs zijn opval lend anders dan anders en dus blijkt het een fabeltje te zijn, clat er in dit seizoen niets zou veranderen. Dior heeft het ge ijkte getailleerde mantelpakje verwisseld voor een loshangend rondgeknipt mantel tje, dat van achter enigszins bolt. De rokjes daaronder blijven nauw, maar ko kertjes zijn het allerminst. Door een ge raffineerde coupe wordt hier ruimte ge creëerd, die men op het eerste oog niet ziet. Wat Jacques Fath betreft, bij hem is nauwelijks een nieuwe lijn te onderken nen, natuurlijk wel talloze originele en Pannekoekjestaart 150 gr. (2 kopjes) bloem, 3 dl. (2 kop jes) melk, 1 ei, 4 gr. (2 theelepels) bak poeder. zout, jam, vruchtenmoes, custard- vla, boter of margarine. De bloem, het bakpoeder en iets zout dooreen mengen; het ei en ruim de helft van de melk toevoegen en hiervan (bij voorkeur met een garde) een glad beslag kloppen. Dit beslag verdunnen met de rest van de melk. In een koekepan boter of margarine lichtbruin laten worden en hierin van het beslag dunne pannekoekjes bakken. De pannekoekjes laag om laag met jam, vruchtenmoes en/of custardvla op elkaar stapelen. Het bovenste pannekoekje en de zijkant van de taart dun met jam, vruch tenmoes of custardvla bestrijken. De taart koud laten worden en in punten snijden. geestige détails. Zijn rokken zijn soms van een ingewikkelde snit. met overrokken en schorteffecten, de taille zit op de natuur lijke plaats en cis mouwen zijn zelden of nooit aangeknipt. Zijn tailleurs blijven klassiek met nauwaansluitende jasjes. Zijn nieuwste kleurencombinatie? Grijs met geel. En verder moeten we maar op de foto's wachten. ARLETTE. Üit schattige, pretentieloze mantelpakje is Engels en gloednieuw. Het jasje heeft een ietwat tegen de hals opstaande roncl- gesneden kraag zonder revers, een origi nele sluiting met drie knopen en een pot- loocl-slanke rok. De kleur is zwart. Het bijpassende matelot je demonstreert op treffende wijze de nieuwe stand van de hoed. Ver over het voorhoofd getrokken, zodat de haren van achter te zien blijven. Dat het toch wel charmant kan zijn, ziet u hier! Menige huisvrouw zal door de hoge vleesprijzen gedwongen zijn om haar ge zin enige malen per week een vleesloze maaltijd voor te zetten. Nu behoeven der gelijke maaltijden zeker niet in smakelijk heid of voedingswaarde te kort te schie ten. Ook zonder vlees kan een warme maal tijd voldoen aan alle eisen, die men aan een goed maal stellen mag. Dan moet echter wel het vlees vervangen worden door een ander, goedkoper gerecht, dat on geveer dezelfde voedingswaarde moet hebben als vlees. Dat kan zijn: goedkope vis- of kaas soorten, erwten of bonen (in combinatie met aardappelen) of een nagerecht van melk. Ook een ei kan eens als vleesver vanging dienst doen. Van peulvruchten, die dus inplaats van het vlees en niet inplaats van de groente^, komen, rekent men ±100 gr per persoon.' De melkgerechten kunnen afgewisseld worden met karnemelk (hangop!) of yoghurt. Het verdient wel aanbeveling, om naast het vlees of het vleesvervangend gerecht bij de warme maaltijd, nog een halve liter melk per persoon per dag te gebruiken, omdat melk behalve eiwit nog zoveel andere be langrijke stoffen bevat. Dit geldt dus ook als men al melk in het nagerecht verwerkt heeft! Hier volgen zeven voorbeelden van vleesloze menu's: 1. Jachtschotel van aardappelen, bruine bonen en uien appel of sinaasappel. 2. Zoutevis, mosterdsaus, aardappelen, veldsla (of sla van andere groente); 3. Stoofpot van koolraap en aardappelen met bruine saus, havermoutpap; 4. Aardappelen, witlof, gebakken kaas- plakken; eenvoudige botersaus; 5. (Vermicellisoep), aardappelen, wortelen en erwten; peterseliesaus van het groen- tennat; 6. Macaroni op z'n Indiaans, spiegelei; 7. Stamppot bieten met bruine bonen. Macaroni (Indiaans recept): 300 g macaroni of spaghetti, 1 a 2 grote uien, 1 a 2 fijngesnipperde appelen, 1 kleine selderijknol, kerriepoeder, iets bouillon of water, (peper), zout, aroma, 80 g (1/3 pakje) boter, margarine of (spek-) vet, peterselie. De macaroni of spaghetti in ruim kokend water met zout opzetten en gaarkoken. De ui snipperen, de appel en de selderijknol fijnsnijden. Selderij knol, ui en appel in de boter, de margarine of het vet smoren. Wat kerriepoeder toevoegen en iets water en de massa even zacht laten „koken to.t allé be standdelen gaar zijn. De gaargeköoktë ma caroni laten uitlekken en hiermee ver mengen. Het gerecht op smaak afmaken met (peper), zout en aroma en garneren met gehakte peterselie. Zoutevis koken: 500 g zoutevis, water. De vis 12 a 36 uur in ruim water weken. Het water zo nu en dan verversen om de vis goed te ontzouten. Ruim water aan de kook brengen, de vis erin leggen en zachtjes gaarkoken (zorgen dat het water vis stug en taai). De kooktijd bedraagt tegen de kook aanblijft, anders wordt de 1 a l'/2 uur. Er zijn nu eenmaal hoeden en hoeden en natuurlijk kan niemand verwachten dat een confectiedop van een gulden of twintig dezelfde allure vertoont als een creatie van Max Heymans of het Franse modehuis Maud en Nano. We mogen al blij zijn, dat de Nederlandse hoedenfabri- kanten hun uiterste best doen om de étalages te vullen mei redelijk smaakvolle en flatteuse modellen. Wat ons dit jaar te wachten staat? Degelijke dopjes van be hoorlijk materiaal, dat tegen een stootje kan. En gelukkig geen overdadige garne ringen van bloemen en zo meer. Rustig, vooral rustig. Natuurlijk hebben de ont werpers zich voornamelijk op Parijs ge ïnspireerd. En dus krijgen we het type hoed, dat wij u al geschetst hebben: klein, recht op het hoofd gedragen of een tikje naar voren. Matelots en pillendoosjes zijn twee kenmerkende vormen. Waarmee we natuurlijk niet willen zeggen, dat er geen andere hoedjes zouden zijn. Het plaatje hiernaast toont een pill-box met vlecht en kwast, die een copie is van een model van Jacques Fath. Hij is vervaardigd van pas- telkleurigc jex-sey en naden zult u er niet 1 Een jekker is een heerlijk bezit. En dit is wel een buitengewoon aantrekkelijk exemplaar. Ook al het nieuwste van het nieuwste. Tenminste in Engeland. Het heeft aan de hals tweemaal twee vergulde knopen, voorts forse manchetten en een afgeronde zak. Het materiaal is een zware roodwollen stof. Het hoedje is alweer een matelot. Ditmaal één die wat verder uit het gezicht wordt gedragen. Naar onze smaak iets te gekleed voor het sportief aandoende jasje! Het is vandaag de dag wel algemeen bekend, dat ondoelmatig koken het grootste deel van de voedingswaarde aan de spijzen ontneemt, nog afgezien van het feit, dat bijvoorbeeld slecht gebraden vlees meer dan de helft inkrimpt. In Duitsland heeft men nu een „stoomkookpan" uitgevonden, waarin vlees, groenten en meelspijzen tegelijkertijd binnen een half uur kunnen worden gekookt. Hoe deze pan er uitziet en op welke wijze men de spijzen er in brengt, toont deze foto. Het kind Lilibeth wordt geleidelijk aan zelfstandig. Ze hoeft niet meer weggebracht te worden tot voor de deur van de school. „Het laatste stuk durf ik best alleen", zegt ze eigenwijs en ze huppelt vrolijk verder in het veilige weten dat er toch een paar ogen zijn die haar volgen tot ze de drempel van de tempel der wetenschap overwipt. Ze zwerft nu ook uren op straat zonder dat we een notie hebben waar ze uithangt. En ze beleeft massa's dingen waar wij geen flauw besef van hebben. Soms komt ze boordevol verhalen thuis, een andere keer moet je de woorden letterlijk uit haar mond trekken. En dan komen de antwoor den zo traag en onwillig, dat je begrijpt, dat ze nu al een eigen leventje heeft, waar je niet zo maar in binnen kunt dringen zonder onbescheiden te worden. Gisterenmiddag, terwijl ze ijverig aan de wastafel haar vuilgespeelde handen stond te boenen, werd ze eensklaps mededeel zaam. „Mammie", zei ze spontaan en met nadruk, „er is zo straks iets heel ergs ge beurd en je weet nog niet eens wat". Ik zag in gedachten mijn antieke koekjes- schaal aan scherven,, maar het bleek iets totaal anders. „Mammie", herhaalde het kind Lilibeth, „er is iets heel ergs gebeurd. Een meisje met een fiets is op de hoek gevallen en de mensen hebben haar bij de dokter naar binnen gebracht. En toen ze weer naar buiten kwam. zat haar arm vol pleisters. Heel erg. En ze werd in een auto naar huis gereden". Gunst kind", zei ik geschrokken. „Wat vervelend voor dat meisje. Ze is zeker een beetje onvoorzichtig geweest. Wat zei Pap pie er wel van toen je het hem vertelde?" „Ik heb het Pappie niet verteld", sprak het kind Lilibeth zelfverzekerd. „Hij hoeft het niet te iveten. Het is beter van niet. Hij zou. het zo naar vinden, denk je ook niet?" Trouwhartig en met iets moederlijks over zich wreef ze haar handen droog. En ik stond voor de zoveelste keer verbaasd over mijn eigen dochter. aan vinden. Een simpel gevalletje zonder opschik, zoals u ziet! ARLETTE. Taart met eenvoudige garnering 120 gr. suiker, 3 eieren, 80 gr. bloem, 40 gr. maizena, geraspte citroenschil of vanil- lemerg, zout. Voor garnering: 14 1. melk, 15 gr. (114 eetlepel) custardpoeder, 20 gr. (1% eet lepel) suiker, 30 gr. (2 eetlepels) boter, zout; A potje jam, enkele lepels havermout, 40 gr. (2 eetlepels) poedersuiker, enkele druppels water en citroensap. De eieren met de suiker, iets zout en wat geraspte citroenschil flink kloppen tot ze lichtgeel en dikvloeiend zijn (pl.m. 14 uur). Bloem en maizena dooreen mengen, beide eieren zeven en luchtig omscheppen. Overdoen in een beboterde vorm, waarin op de bodem een ingevet boterhampapier tje is gelegd. Het deeg in een matig-wanne oven goudbruin en gaar bakken uur). De taart uit de vorm nemen en laten af koelen. Van melk met custardpoeder, suiker en iets zout op de gewone wijze een vla ma ken. De boter er, van het vuur af, door roeren. Desgewenst wat essence: marasquin of persico toevoegen en de vla laten afkoe len. De taart horizontaal doorsnijden en de room er tussen strijken. De boven- en de zijkant met warme jam bestrijken en de taart door havermout rollen, die even in de koekenpan is geroosterd. De zijkant wordt dus met havermout bedekt (inplaats van amandelen). De poedersuiker goed roe ren met enkele druppels water en citroen sap tot een dik vloeibare stroperige massa en aan de bovenkant over de jam strijken. Citroenrijst met custardsaus Voor de citroenrijst: 75 gr. rijst, 3 dl. (2 kopjes) water, 1 citroen, 75 gr. (5 ete- lepels) suiker, een snufje zout. Voor de custardsaus: 3 dl. (2 kopjes) melk, 15 gr. (1 1/2 eetlepel) custardpoe der, 15 gr. (1 eetlepel) suiker, een snufje zout. De citroen uitpersen. Het water aan de kook brengen met de dun afgeschilde schil van 1/2 citroen. De gewassen rijst en een snufje zout er aan toevoegen en zachtjes zeer gaar laten koken (=t 1/2 uur). De citroenschil er uit nemen en de suiker toevoegen. De rijst laten afkoelen en er het citx-oensap door roeren. Het custardpoeder aanmengen met enige eetlepels koude melk. De rest van de melk aan de kook brengen, de suiker en het aangemengde custardpoeder er door oe- ren en de massa even laten doorkoken. De saus onder af en toe roeren koud laten worden. De citroenrijst in een schaal overdoen en er de saus afzonderlijk bijgeven. Chocoladesmeersel 25 gr. 5 eetlepels) cacao, 40 gr. (bijna 3 eetlepels) suiker, 5 eetlepels melk, 8 gr. (1/2 eetlepel) boter of margarine, 25 gr. (ruim 1 eetlepel) stroop. De stroop met de margarine even ver warmen en de cacao met de suiker ver mengen. Dit mengsel onder goed roeren aan de melk toevoegen en de massa in een schaaltje laten opstijven. ADVERTENTIE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS iïUILLETON DOOR BARBARA-CARTLAND Vertaald uit het Engels 15) tJtevAiT ecl}ter ,niet juist> daar zij in gold wac rStandiger dan Sally en Mari- zii niïa iar on§elukkig voor haar had de vfinrn iair van Marigold om zich op vrienriplfl j te sl-edcn noch de warme overat wa -'-Welke Sally in staat stelde Anne'rim Z1J kwam, vrienden te maken, -ixstiep h Vf.rgeleken kon worden met een droomt ku,Welke door de weilanden lijd door iw ,ie8n groot deel van haar hadden pp^ omen- Al haar dromen ei* datx warp^0n?-ant-1SChe inslag' maar nu z'i leefde 'n Z1J 20 reeel voor Anne, dat binding had SI eigen wereldje, dat geen Al lanTde werkelijkheid, het leven had zij voor zichzelf leiden. Fn i! pp d, dat ZÜ wilde gaan trouwen wfuf1" Wens' met een hertog te Senoemd' m,isschien lachwekkend Erlangen i,ü ^vorden> drukte haar vurig Arthur r*, na?,r een romantisch leven. levpJTlUe.,had het grootste deel gewijd aan het onderzoeken van de geschiedenis van Cornwall welke verbonden was met die van vele andere landen, zodat de bibliotheek van de pasto rie bijzonder uitgebreid was. De meisjes was het toegestaan te lezen wat zij wilden en Anne had zich al op jonge leeftijd aangetrokken gevoeld tot de romances, welke bloeiden aaix de Franse hoven en de drama's, welke kleur gaven aan de Spaanse geschiedenis. Een afkeer had Anne van de moderne romans, waax-in scherp goedkope, dubieuze en smakeloze emoties getekend wox'den. Een liefdesgeschiedenis in een nachtclub bijvoox-beeld vervulde Anne met afkeer. Hierbij kwam volgens haar geen schoon heid en geen gratie te pas. Anne droomde van liefdesgeschiedenissen, welke een waardige achtergrond hadden en waarvan een soox-t magische kracht uitging: maan licht op een terras, een groot, schitterend huis, waarin zich fraai geklede mannen en vx-ouwen bewogen onder grote kaarsen luchters, met vioolmuziek op de achter grond. Het was de hertogin, die voor Anne de desillusie bracht, een week nadat zij in dienst was getreden. De rekeningen voor de huishouding werden haar gebracht om gecontroleerd en betaald te worden. De hertogin, die rechtop in bed zat, haar vin gers versierd ixxet glinsterende di lmanten, bladerde door de papieren en mopperde: „Schandelijk, schandelijk". „Wat is er?", vroeg Anne. „De rekeningen", antwoordde de her togin. „Kijk, wat deze maand weer uitge geven is! Het is niet de fout van de kok, wij moeten leven, maar kijk nu eens wat men in rekening brengt voor groente! Voor de oorlog betaalde ik cle helft in drie maanden". Anne was verbaasd te merken, hoeveel de hertogin afwist van de kosten van le vensonderhoud. De oude vrouw had echter meer aanmerkingen. „Kijk eens naar de salarissen!" riep zij uit, toen Anne haar een chèque ter teke ning aanbood. „Toen ik trouwde", ging de hertogin voort, „waren dienstmeisjes blij bij ons te kunnen komen voor acht pond per jaar. Wij konden kiezen uit tientallen meisjes en beviel ons de een niet, nou, dan waren er vele anderen, die zich aanboden. Acht pond per jaar! Nu verwacht een klein meisje van veertien, dat net de school ver laten heeft, tenminste een poncl per week! Ik weet niet waar de wereld heen gaat!" In den beginne dacht Anne, dat de her togin krentex-ig was om zo precies de reke ningen na te gaan, maar het werd haar al spoedig duidelijk, dat de belastingen fa milies, als die van de hertogin, uitzogen. Met een gevoel van schrik vex-nam zij, dat Cheyn Hall, sedert vijf eeuwen de zetel van de hertogen van Cheyn, gesloten moest worden. „Wij kunnen het ons niet veroorloven daar te leven", merkte de oude hertogin bitter op. „In werkelijkheid kunnen wij ons feitelijk niet eens veroorloven te leven. Wij hadden dit huis al lang geleden moe ten verkopen; mijn kinderen zullen dit zeker doen als ik er niet meer zijn zal. Zoals het nu staat, betaalt mijn schoon zoon de belasting. Ik ben er overigens dankbaar voor, dat tenminste één van mijn dochters met iemand uit de handel trouwde. Het is een brouwer en ik wilde maar, dat wij meer van zulke mensen in de familie hadden". „En de hertog, waar woont hij?", vroeg Anne. Zij had de hertogin al vaak over haar oudste zoon horen praten, maar had Ixem nog nooit gezien. „O, Stebby? Hij heeft een flat in West minster: het is een klein en ongezellig ding, maar Stebby is er tevreden mee. Hij is trouwens niet vaak in Londen. Tussen twee haakjes, hij komt hier morgen voor de thee. Vertel het maar in de keuken. Zij maken altijd wat speciaals voor hem". Anne voelde zich opgewonden. „Ik geloof, dat de hertog het enige fa milielid is, dat ik nog niet gezien heb", merkte zij op. „Ik ken lady Elizabeth, lady Catherine en lord Henry. Dat zijn ze toclx allen?" „Ja, alleen zij zijn nog in leven", ant woordde de hertogin, „mijn derde kind werd dood geboren, Adrian en zijn vrouw werden gedood bij een auto-ongeluk een tien jaar geleden en John, de jongste, werd van zijn pony gegooid, toen hij nog erg jong was. Wat gaat de tijd toch vlug! Indien John in leven was gebleven, was hij nu veertig. Het is vreemd er aan te denken". „En hoe oud is de hertog?", vroeg Anne. „Negen-en-veertig. Hij wordt al een oude man. Ik vertel het hem steeds, als ik hem zie. Maar het kan hem niets sche len. Arme Stebby, wij hadden nooit ge dacht, dat hij zo gauw ouwelijk zou worden". De hertogin zuchtte. Hoewel Anne verlangend was meer te vragen, voelde zij, dat het onbehoorlijk zou zijn. Zij moest maar rustig tot de dag van morgen wachten. Toen zij de hertog zag, begreep zij alles. Hij was vroeg in de middag gekomen, juist op een ogenblik dat zij de stad in was om nieuwe boeken voor de hertogin te halen. Toen zij terugkwam, hoorde zij stemmen in de salon en begreep, dat hij er al was. Anne bekeek zichzelf even in de grote spiegel, die op de gang hing. Het glas was oud en weerspiegelde enigszins Anne's gezicht. Maar het kon niet de glans van haar haar doen verbleken. Er zweefde een glimlach om haar lippen, toen zij binnentrad. „O, bent u daar eindelijk, juffrouw Granville", merkte de hertogixi een beetje onvx-iendelijk op. „Wij wachtten op u om thee te schenken." „Het spijt mij, dat ik laat ben," ant woordde Anne vlug, „maar het vex-keer in Piccadilly hield mij op. Ik moest lang wachten voordat er een bus kwam". Anne kon zien, dat er iemand in de hoge leunstoel zat naast de hex-togin. „Stebby, dit is juffrouw Granville. Zij werkt al een drie weken bij mij. Juffrouw Granville: mijn zoon." Gedurende een seconde vroeg Anne zich af, waarom hij niet opstond. Toen begreep zij het. Zij zag zijn verlamde benen, de krukken. Zijn gezicht droeg de sporen van pijn lijden. Nadat de hertog vertrokken was, hoox'de Anne hoe hij kinderverlamming had opge lopen in de loopgraven, in het begin van 1918. De artsen wisten zijn leven te redden, maar dat was alles. Hij was een hulpeloze invalide. Later pas realiseei'de Anne zich, dat het gepijnigde lichaam van de hertog gezegend was met een bx-illante geest en dat hij een gezonde philosophie had, welke hem in zijn moeilijke leven steunde en hielp. Op dit ogenblik dacht Anne slechts aan het wrak van wat eens een gezonde, goed uitziende jonge man was geweest, en de teleurstelling, welke in haar hart was. „Kan er niets gedaan worden?", vroeg zij medelevend aan de hexdogin. (Wordt vervolgd/).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 11