RADIO Predikbeurten Kennemer Lantaarn Auto-Rij les „Kennemer Tax" Dry Cleaning Bali" veranderde van Vlaardingse hulpstomer" in Katwijkse logger Kennemer damkampioenschappen nu bijna „verdeeld" Visserij-varia REVUE VAN DE ZUIDZIJ Vitale 44-jarige beleeft tweede jeugd rr Mogelijk wordt IJmond morgen kampioen Agenda voor Velsen Jubileum op het Velsense raadhuis Ook de „kleintjes" deden mee voor de kankerbestrijding Loze visser zonder gereedschap tussen 't riet MARKTBERICHTEN FA. PRUISI Santpoort-dorp „Marjolijntje in Sprookjesland" Santpoort f'N Bloemenmagazijn KRAAK ZATERDAG 17 FEBRUARI 19 51 "ft/fEN ZOU NIET ZEGGEN dat de „Bali" IVJ. zoals dit schip nu bekend is, al vier en veertig jaar meevaart. Toch is het waar, maar er is zoveel veranderd sedert het schip de werf van M. van der Kuijl in Slikkerveer in 1907 verliet, dat we moeilijk het oorspronkelijke vaartuig er uit kunnen herkennen. De eerste rederij waaraan het schip heeft toebehoord was de firma Joost Pot in Vlaardingen. Het was aanvankelijk een ori ginele hulpstomer; de achtermast fungeerde tevens als schoorsteen. Vlaardingen had nog enkele van dit soort stoomharing- schepen. Schipper Hendrik van Zelm is de eerste geweest die er mede ter visserij ging onder de naam Noordzee (VL. 43). Hiermede nam de firma Pot voor de eerste maal een stoomlogger in gebruik. Met bovendien nog 17 zeilloggers stond deze rederij wat de sterkte van de vloot betreft aan de spits. Twee jaar later onderging de VL. 43 een kleine wijziging wat rederij betreft. Het schip is toen gaan varen voor een afzonder lijke rederij, de N.V. Stoomvisserij „De Maas", maar het bleef in de fam. Pot. Het commando werd, nadat het een jaar aan schipper H. v. Roon was geweest, overge nomen door schipper Dirk Penning. Het be staan van de Mij. „De Maas" is van korte duur geweest, want in 1916 was de „Noord zee" weer terug bij de oude rederij, de firma Joost Pot. Overplaatsingen De „Noordzee" overleefde (zonder kleer scheuren) de eerste wereldoorlog en nam daarna jaren achtereen aan de haring visserij deel, maar omstreeks het begin der dertiger jaren werden de resultaten van dit soort schepen minder en tenslotte ging het niet meer: de Noordzee werd uit de vaart genomen. Jaren nam het schip niet aan de visserij deel en de toekomst zag er niet bepaald vriendelijk uit. Deze klaarde echter in 1934 wat op toen een andere rederij interesse voor het vaartuig bleek te hebben en het duurde niet lang of N.V. Van Toor's Visserij Mij., eveneens te Vlaardingen, nam de „Noordzee" over, tegelijk met een andere stoomlogger van het inmiddels heel wat kleiner geworden „gezin" Pot. Van varen is echter niet veel gekomen en er gingen vier jaar mee heen, voordat de oude hulp stomer een nieuwe toekomst werd bereid. En die lag buiten Vlaardingen. Katwijk werd de nieuwe haven van registratie en IJmuiden de thuishaven. Men zag het schip tussen de pieren verschijnen onder de naam „Bali" (KW. 129) behorende aan de N.V. Visserij Mij. ..Insulinde". De Java (KW. 159) en de Prinses Juliana (KW. 163), die reeds aan deze rederij toebe hoorden. kregen er zo een collega bij, al maakte de hulpstomer met de vreemde schoorsteen een beetje rare indruk. Het was inderdaad een hulpstomer, de stoommachine ontwikkelde maar 100 pk, zodat het schip uitsluitend aan de haring visserij kon deelnemen. Pijp weggewerkt De gelegenheid om met een dergelijk schip te gaan trawlen, deed zich wel voor in de oorlog (in 1941), maar de bezetter vond, dat deze schepen veel te veel in de gaten liepen door de sterke rookontwik keling. De visserij met stoomschepen werd dan ook plotseling verboden tenzij deze schepen aan bepaalde eisen voldeden. Dit was niet eenvoudig, maar toch kwam de Bali met enkele andere stoomschepen la ter weer in de vaart. Van de Bali was de schoorsteen op ge raffineerde wijze „weggewerkt". Intussen werd echter de vraag naar schepen van de Kriegsmarine steeds grooter en zelfs de bijna 35-jarige Bali bleek nog van waarde te zijn voor de oorlogvoering. Tot 1945 is het schip weg geweest, het diende voor de vrachtvaart, vermoedelijk in de Noorse wateren. Via Rotterdam kwam het in 1945 in het vaderland terug en na een „spoed- reparatie" kon men er in hetzelfde jaar nog mee ter haringvisserij. Toen de teelt teneinde was werd meteen de carrière van het schip als stoomlogger afgesloten. Er werd een 250 pk. Werk spoor motor in geplaatst. Op het achterdek Aanvankelijk was voor de handbalcompe- tjtie vastgesteld Bato IIJmond I, doch nu trekken de IJmonders Zondagmorgen naar Den Helder voor de belangrijke wedstrijd tegen A. H. V. I, de club van de adelborsten. Deze ploeg kan het IJmond erg lastig ma ken om de kans op het ongeslagen record te ontnemen. Mocht IJmond er in slagen te winnen, dan betekent dit het behalen van het kampioenschap. IJmond I vertrekt met de heren J. Böhm; L. Aptroot en 'P. Rens; K. Schik, J. Joosten en P. de Waal; K. Sauer, H. Nabben, B. Hofman, H. Garritsen en P. Scheerman. Voor de heren van IJmond 3 is de uit wedstrijd tegen O.S.S. te Zandvoort ingelast, een ontmoeting, die zich niet aan een voor spelling laat onderwerpen. Beide ploegen hebben dezelfde kansen. Van de dames van IJmond gaan die van het eerste elftal hun voorlaatste wedstrijd tegemoet tegen Concordia 2 te Haarlem. De thuiswedstrijd eindigde in 00. IJmond (dames) komt uit met M. Klesser; L. Mossel en W. Prins; L. Vissinga. M. de Jager en K. Beers; N. van Deyck, D. Mar- ckelbach, A. Harmeyer, R. van Dongen en M. van Vliet. IJmond 3 (dames) heeft tegen B.G.V. 2 uit ook kans op de punten, als er goed wordt samengespeeld. Op „Watervliet" werd het een 2—0 overwinning voor IJmond. Zaterdag, 17 Februari. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Odette Churchill". Rex, 20 uur: „Bagdad". Zondag, 18 Februari. Thalia, 15 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen"; 19 en 21.15 uur: „Odette Churchill". Rex, 20 uur: „Bagdad". Flora, 20 uur: Bal van V.S.V. Maandag, 19 Februari. Raadhuis, 10 tot 12 uur, spreekuur burge meester. Thalia, 20 uur: „Odette Churchill". liex, 20 uur: „Bagdad". R.H.B.S., 20 uur: „In de balans van de Tijd", lezing dr. I. Vijlbrief voor Huma nistisch Verbond. verscheen een nieuw dekhuis en nieuwe brug. De foto is kort na de verbouwing genomen. Met een inhoud van 163 bruto en 83 netto reg. ton, een lengte van 31.88, beedte 6.54 en een holte van 3.06 meter ging het schip in 1946 een nieuwe toe komst tegemoet. Deze „levensbeschrijving" zou niet compleet zijn als we vergaten er bij te vertellen dat de Bali later nog een bak heeft gekregen, zodat het schip, wat men noemt, „bij" is. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). ADVERTENTIE AUTORIJSCHOOL REIJM Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Maandag herdenkt mejuffrouw L. M. E. Bouwmeester, klerk ter secretarie in Vel- sen, de dag waarop zij een kwart eeuw geleden in dienst van de gemeente trad. Van tijdelijke hulp werd zij later schrijf ster en klerk, in welke laatste functie zij vele jaren op het archief de heer Dijkstra assisteerde bij de behandeling van de his torische gemeentestukken. Als zodanig geniet mejuffrouw Bouw meester een erkend gezag en de archivaris heeft de heer Dijkstra een onschatbare hulp aan haar. In de eerste klasse van het tournooi om het damkampioenschap van het district Ken- nemerland is de eindstand nq bereikt. De situatie is als volgt: gew. verl. pnt. Haarlem (kampioen) 6 Ver. K. Damcl. H'lem 6 Halfweg Beverwijk Stabiel (Santp.) Kijk Uit (H'lem) Hillegom Haarl. Damcl. II IJmuiden II Beverwijk II 13 12 12 10 10 10 5 6 4 4 v.—t. 100— 80 107— 73 96— 84 98— 82 93— 87 84— 96 101— 79 75—105 77—103 69—111 Maandagavond gaan IJmuiden en Bever wijk in het clublokaal van „Stabiel" uitma ken, welk tiental degradatiewedstrijden zal Na de grote bedragen, die door de IJmui- dense vishandel en de rederijen voor de kankerbestrijding bijeen zijn gebracht, werd in de hal het initiatief genomen voor de inzameling van geld onder de minder draagkrachtige groepen. Ook dit werd een succes. De vislossers brachten 101.05 bij el kaar, de A-lijsters zorgden voor 66.bij de gezamenlijke viswegers werd 35. opgehaald, de détailhandelaren uit Bever wijk, Wijk aan Zee en IJmuiden zorgden voor 101 en de Haarlemse kleinhandela ren namen 250.voor hun rekening. Verder brachten vijf IJmuidense vis- expediteurs 100.ter tafel, zodat een klein comité uit de diverse groepen met 713.05 naar de Hilversumse N.C.R.V.- studio kon gaan, om daar ook dit bedrag af te dragen. Over de volgende gevonden voorwerpen (van 9 tot 16 Februari) zijn inlichingen te krijgen aan het Velsense hoofdbureau van politie, Tiberiusplein 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur (ook voor telefonische inlichtin gen), met uitzondering van Zaterdagmiddag: want, handschoen, autoped, sleutel, ceintuur, muts, zakmes, paar handschoenen, parapluie, shawl, ring met sleutels, paar wantjes, por- temonnaie. hond, bak met visgereedschap, weegschaal, biljet van f2,50, zadeldekje, laars, nummerbord (G 26112), tasje, hals ketting, padvindersriem, rozenkrans, gym schoen, handwarmer, leesboek, fietsje (drie wieler). BROMFIETS EN BROEKBRAND Een 73-jarige bromfietser uit Egmond aan Zee verloor in IJmuiden de macht over het stuur en reed tegen een trottoir band, waardoor hij wonden aan neus en lip opliep. Een arbeider in een IJmuidense rokerij kwam te dicht bij het smeulende „mot", waardoor zijn broekspijp in brand vloog. De man kreeg brandwonden aan kuit en dij. 16 Februari 1951 Pryzen Heilbot 2,35—2,15; gr. tong 2,80—2,70; gr.m. tong 2,60—2,55; kl.m. tong 2,60—2,50; kl. tong I 2,55—2,30; kl. tong II 2,45—2,05; tarbot I 2,552,20, per kg. Gr. schol 24; gr.m. schol 47—30; kl.m, schol 67—52; kl. schol I 54—37; kl. schol II 41—24; schar 27—20; bot 2417; v. haring 3117,50; makreel 2726; gr. schelvis 63—59; gr.m. schelvis 59—57; kl.m. schelvis 57,50—51; kl. schelvis I 54—43; kl. schelvis II 40,50—19; wijting 23—8,50; gr. gul 45,50—43,50; midd. gul 41,50—38,50; kl. gul 35,33; kl. koolvis zw. 23,5022,50; kl. koolvis wit 36, per 50 kg. Gr. kabeljauw 142124; gr. koolvis zw. 5348; gr. koolvis wit 84; gr. leng 96—92, per 125 kg. Aanvoer 91 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 220 kisten schol, 55 kisten schar, 50 kisten bot, 75 kisten haring, 15 kisten makreel, 120 kisten schelvis, 350 kisten wijting, 60 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 40 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 1109 kisten. Besommingen IJM 42 Danser f 11.230. KW 7 f275; KW 110 f3515; KW 44 f3915; KW 170 f 3360. KW 12 f 1500; WR 7 f 2400; WR 67 f 2670. Ver. K. damcl. H'lem 2 10 7 0 3 14 Oosterkwartier 2 9 6 1 2 13 St. Thomas 1 (Castric.) 10 5 2 3 12 St. Bavo 1 (H'stede) 10 6 0 4 12 D.O.S. 1 9 5 1 3 11 Hoofddorp 1 10 5 1 4 11 Beverwijk 3 8 4 1 3 9 Cruquius 1 (Santp.) 9 4 1 4 9 't Noorden 1 10 3 1 6 7 Haarlemse Damcl. 3 9 2 0 7 4 Hin 1 10 1 0 9 2 moeten spelen, bij gelijk spel wordt opnieuw gestreden en dan heeft IJmuiden genoeg aan een gelijk spel mits het bordgemiddelde beter is. Voor deze ontmoeting komt IJmuiden II uit met: Post, v. d. Steen, Nieuwenhuizen, D. Ott, Kramer, Broek, De Boer. H. Leeuw, v. Wort, Visser. Res. Opa v. d. Bos. Op een paar wedstrijden na is nu ook de tweede klasse van de competitie geëindigd; de strijd om de titel gaat nu nog tussen de reserves van Oosterkwartier en de Ver. Kath. damclub Haarlem. Beverwijk II heeft een afgebroken wed strijd met Oosterkwartier I, waarvan de stand 86 in het voordeel voor de Bever- wijkers is. De stand is: gesp. gew. gel. verl. pt. De eindstand in de derde klasse is: gew. gel. verl. pnt. 6 i 0 13 5 2 0 12 5 1 1 11 4 0 3 8 3 0 4 6 2 0 5 4 1 0 6 2 a 0 7 0 Halfweg 2 Hillegom 2 Bevei'wijk 4 Kijk Uit 2 Diagonaal 1 V.K.D. 3 D.O.S 2 Hin 2 Halfweg wist dus het kampioenschap te behalen. De dammers van H.I.N. moeten hun plaats in de tweede klasse verdedigen tegen de kampioen Halfweg. WIE WEET VAN EEN FIETSEN DIEFSTAL? De commissaris van politie te Velsen verzoekt degene, die schriftelijk mede deling deed omtrent een rijwieldiefstal, zich in verbinding te stellen met de afde ling recherche op het hoofdbureau aan het Tiberiusplein, telefoon 4745. ADVERTENTIE TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 TELEFOON 4333 Zondag 18 Februari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Buuren, 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. W. Zuidersma, Hoogeveen. Doopsgezinde Gemeene, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Lof met Lijdensmeditatie, Woensdag, 9 uur: Heilige Dienst, Don derdag, 19.30 uur: Vespers, Vrijdag, 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, Zaterdag, 19.30 uur: straatzang, Zondag, 10 uur: Heiligings- dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst, leider luitenant Van Riet, Amsterdam; Donder dag 20 uur: Verlossingssamenkomst, lei der kolonel W. F. Palstra, Amsterdam; Vrijdag, 19.30 uur: Straatzang. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: de heer R. Middel, godsdienst onderwijzer, 19 uur: ds. M. Groenenberg, Amsterdam. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 16.30 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: ds. J. J. van Hille, Remonstrants predikant te Haarlem. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer H. van den Brink, Bloemendaal, Woensdag, 19.45 uur: ds. Hugo van Dalen, Colijns- plaat, onderwerp „Waar het vandaag om draait". Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Geref. kerk, koffiekamer Wester veld, 10.30 uur: ds. R. D. Beukema.- Evangelisch Lutherse Gemeente, koffie kamer Westefveld, 15.45 uur: ds. J. J. Simon. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. E. Saraber, Zandvoort (jeugd dienst). VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. H. C. van Nood. BEVERWIJK: Nederlands Hervormde Gemeente, Grote Kerk, v.m. 10 uur: ds. J. O. Norel, n.m. 7 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan v.m. 10 uur: ds. W. Oorthuys, Heilige Doop. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: ds. H. Cannegieter, Castricum. Maranatha, 10 uur: de heer J. H. van Oostveen, Voorburg, 11.45 uur: Zondag school. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur: ds. F. C. Willekes. Extra collecte: 3e Predikants plaats. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. J. J. Geel kerken, Amsterdam. De Toorts, 10 uur: ds. B. Keers, Heem stede. Kapel, 17 uur: ds. P. A. Tichelaar. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 17 uur: ds. N. Bruin. ADVERTENTIE OLD CLOTHES NEW is sneller en beter CHEM. REINIGEN EN PERSEN Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 4886 ADVERTENTIE ZANG MUZIEK TONEEL - POLITIEK LESSEN CURSUSSEN NIEUWS - ENZ. E\z Alles in Uw huiskamer te horen dank z(j nu met Visserijband 225, 295 en 593 Wy hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. f u- Betaling in overleg. KOOPT UW RADIO by een erkend N.V.R.D.-handelaar Electr. wasmachines v.a. 198.R. S., Hoover wringers, strijkbouten, electr. kachels, electr. schee2 apparaten en verlichtings-artikelen. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TELEFOON 5126 „NEDERLANDS VOLKSTONEEL" VOOR IJMUIDER BESTUURDERSBOND Dinsdag 27 Februari zal voor de N.V.V. Bestuurdersbond in IJmuiden in het Pa tronaatsgebouw het „Nederlands Volks toneel" optreden met het blijspel in drie bedrijven van Priestley „Toen wij trouw den". De grote belangstelling die Vrijdagavond in het Santpoortse Jeugdhuis voor de op voering van het kinderzangspel „Marjo lijntje in Sprookjesland" door de Sant poortse jeugdgroepen „Bosvolk" en „Vrije Vogels" bestond, heeft eens te meer be wezen, dat dergelijke uitvoeringen zeer in de smaak vallen. Ook nu weer hebben de aanwezigen genoten van het spel, dat deze, omstreeks 10-jarigen, zo ongekun steld bedrijven. Als men daai-bij bovendien weet dat de attributen, die voor de operet te nodig waren, hoofdzakelijk door de kinderen zelf vervaardigd zijn, moet men bewondering hebben voor de geest die in deze jeugdgroep leeft. De elfjes, kabouters en andere figuren, die in een sprookje plegen voor te komen, werden tot een levend geheel en we gelo ven dat ook de ouderen van dit sprookje hebben genoten. Hoe smaakvol waren niet de costuumpjes en het décor, die weer in een sprookje deden geloven. Vooraf zongen afwisselend het „Bósvolk" en de „Vrije Vogels" enige liederen. De heer A. J. F. Bijtelaar had het ongetwijfeld bij het rechte eind, toen hij in zijn ope ningswoord over deze avond zeide: „Dit werk helpt bij de karaktervorming van de jeugd". Vanmiddag en vanavond wordt een reprise van deze opvoering gegeven. „DIAGONAAL" VERGADERDE SPEELDE EN Dezer dagen heeft de Christelijke Schaak- en Damclub „Diagonaal" haar jaarverga dering gehouden, die in het teken stond van het komende lustrum. Besloten is om indien mogelijk nog deze maand een feest avond te organiseren. De datum hiervoor kon nog niet worden vastgesteld wegens de beperkte zaalruimte. De vereniging nam afscheid van het lid J. van der Steen, die binnenkort naar Australië ver trekt. Na de vergadering kregen de dammers en schakers hun kans bij de gongwed strijden. Bij de dammers wist de heer Buizert het hoogst aantal punten te beha len en bij de schakers waren dit de heren Van den Brink, Eling en De Weijze, die om een der prijzen hebben geloot. Een kijkje aan boord van Harer Majesteits torpedojager „Evertsen", die tezamen met de vlooteenheden van de verbonden volken in de Koreaanse wateren opereert. Figaro's hoogtij Er is deze week in Alkmaar gekapt, dat de haren er af vlogen in de landskampioen schappen voor dames- en herenkappers. Figuren van formaat zaten elkaar voor de prijzen in de haren en ten slotte kwamen twee kappers, Mol en Bij 't Vuur, die al eerder op internationaal ni veau uitblonken, zegevierend uit de schaarstrijd. Eigenlijk flauw, want dan blijft er niets meer voor de kleintjes over. De Velsende figaro G. Verhoef liet zich niet ontmoedigen, zette alles op haren en snaren en werd drie in de afdeling damesknip en kap met een avondkapsel. De vlag voor het hek Het oude dorp Velsen is ge ruime tijd geteisterd door een scheefgezakt hek in de Zui derdorpstraat, dat zich ver greep aan de nylonbenen van avondwandelaarsters en dies grote beroering bracht bij burgerij en zelfs de politie in het geweer bracht. De schoen maker, die achter het hekje woont, kon het niet helpen, want er ging een huisbaas over. Ge hebt dit treurspel in dit alcoofje kunnen volgen. Derhalve doe ik alle avond wandelaars thans weten, dat het hekje na vele maanden hangen en wringen nu stevig en recht op poten staat en dat de lapper dies de vlag heeft uitgestoken. Het is niet be kend, of de huisheer thans vrij zolen en hakken heeft. Varken met initiatief Slager Brandjes aan de Wij- kerstraatweg had het snode plan een zwijn te veranderen in kax-bonade en snertvulling en derhalve het aspirant slachtoffer op zijn erf gestald. Knor voelde echter bitter wei nig voor zijn lot en nam zijn nog complete kluifjes op, om de heul der vrijheid te zoeken. Een agent zag hem schuiven, nam eveneens de benen en pakte het luid-protesterende dier bij zijn spek, waarna Knor met behulp van de ijlings toeschietende vleeshou wer en z'n assistent ter execu tieplaats is geleid. Bij het be reiden van varkensvlees wordt de clientèle verzocht de pan goed in het oog te houden. In de 40-jarige Hol landse glorie Op zeven Maart wordt Corne lls G. E. I-lemming, de 58- jarige stoker van de „Winston Churchill", bij leven en wel zijn in de bloemetjes gezet vanwege zijn 40-jarig jubi leum bij de rederij Goedkoop. Deze Don Juan, die met bijna alle schepen van Goedkoop bevriend is geweest (en het zijn daar haast stuk voor stuk lieftallige jongedames met klinkende namen als Hen rietta, Wilhelmina en Annie) begon als 18-jarige jongeling zijn carrière op de Daniël Goedkoop, het slepertje, dat tijdens de bezetting in Ooste lijke richting verdween en nooit meer iets van zich heeft laten horen. Als lid van het zwarte koor stapte Cornelis noem me maar Kees in 1911 over op de Koningin Wilhelmina, in 1912 knoopte hij relaties aan met de Henriëtta en hetzelfde jaar zat de veelbelovende knaap als machinist op de Wilhelmina Goedkoop. Zo heeft hij al die pittige verte genwoordigsters van Hollands Glorie het hof gemaakt en in de oorlog ging hij haast met Annie ten onder, toen de Ne derlandse militairen haar het leven benamen, door heur bui tenboordkraan open te zetten in de IJmuidense vissersha ven, omdat de Duitsers op komst waren. Nu is Cornelis G. E. de toe gewijde dienaar van Churchill en zeven Maart wordt het feest op nummer 212 aan de Kanaalstraat. Als dat geen felicitatie waard isprofi ciat en dat hij er nog maar vele jaren uit mag slepen. Voorbeeld Laat de veertienjarige jonge ling die deze week moedwillig en met het grootste plezier een schermkap van een Velsense lantaarnpaal in gruis deed ploffen en met hem alle toe komstige vandaaltjes, die een onbegrijpelijk plezier hebben in het tegen de lamp lopen met tegen de lamp gooien, een voorbeeld nemen aan de vol gende meneer. Hij reed in een automobiel tegen een andere lantaarn, welke treurig kap seisde. Deemoedig vervoegde hij zich bij de politie om het feit te belijden en de rekening te vragen. Deze meneer wist uit ervaring hoe gevaarlijk een gedoofde lantaarn kan ztjn en hij zal een lichtend exempel blijven van allen, die na hem moed willig of per ongeluk een stuk straatverlichting aan haar normale doel onttrekken. LAMPENIER „Dun" en toch „mat". Hoewel er tr- 100 kisten vis in de hal stonden voord! Vrijdag-afslag, was er een zekere mate in de stemming te merken: de handel h-'ï zich kennelijk een paar keer kunnen h voorraden. De „zwarte kolen", die de hl week om de 60.per kist hebben k zweefd, zakten tot 50.de schelvis daal" de van 71.— op 56.— en ook debrar schelvis kwam terug van haar niveau v- dat er niet alleen prijzen van 40.— L. den gemaakt, maar ook van 8.— per Dit lag vooral aan de minder mooie kwa liteit door de lange reizen. De grote schei kreeg het ook al op haar heupen en no teerde Vrijdag nog maar 24.—; de klein; schol 2 daarentegen bleef peperduur en c werd nog 40.voor betaald. De tong steeg lichtelijk en tipte net aan dé 2.80 per kilo; voor de slips werd 225 neergelegd. Slag". De Simon de Danser was de enige trawler voor de Vrijdagmarkt en het schip, dat dus feitelijk in een bevoorrechte positie verkeerde, maakte wel heel pyniijk kennis met de grillen der IJmuideme markt, daarbij tevens dwars gezeten doè- de slechte vangst en de te lange reis, dcc- voor de moeizame 15-daagse reis slechts 11.500.op te strijken. Ook niet alles. Er waren ook een paar loggers aan de Vrijdagmarkt; schepen, Maandag vertrokken zijn en na de afslag nog een paar dagen naar buiten gingen."De KW 44 werd de hoogste besommer van oit groepje met 3915. Vandaag. Volgens de berichten va gisteravond zou de Zaterdagmarkt bezocht worden door de „Eveline", die 150 kisten schelvis, 200 koolvis en kabeljauw, 100 wij. ting, 150 makreel, 40 radio, 90 haring en 2) stokkebit aanbracht. De Tubantia, die oor spronkelijk in Grimsby zou markten, zou nog naar IJmuiden proberen te komen me; 200 schelvis en piepers, 120 makreel, 76 wijting, 90 haring en 100 varia. Voorts waren er verscheidene logger rs. En Maandag wordt de Batavia mei ruim 700 kisten verwacht en de Norma Maria, die nog geen totaal-vangst bekend maakte. Neusje van de.heek. De Eli Ché- névière zal hoogstwaarschijnlijk Maandag met een paar trekken heek van de West kust komen. Het zal deze vis vermoedelijk niet aan belangstelling ontbreken. In en uit. Vrijdag kwamen binnen; HD 25, TX 39, TX 24, WR 7, 67, KW 12, 110, 44, 170, 66, IJM 240, UK 9, 161, 81, YD 60. UK 75, EH 20. Naar zee: KW 44, 170, 151, UK 19, TX 24, RO 53, WR 7, 67, IJM 221, 20, 71, SCH 92, IJM 62 en 63. De vloot. Het aantal trawlers, loggers en kotters dat „vast" van de IJmuidet haven gebruik maakt bedraagt ruim 125 stuks. Hierin zijn niet begrepen de Helderse, Texelse, Wieringer en Urker vaartuigen, die vrijwel iedere week een of meer keren alhier aan de markt komen. Ook de Sche- veningse en Vlaardingse loggers zijn bui ten beschouwing gelaten. Van IJmuiden nemen aan de visserij deel 19 stoomtrawlers, 10 motortrawlers, 4 mo- torloggers en 13 kotters, benevens drie stoomtrawlers, die te Scheveningen slaan ingeschreven, doch practisch tot de IJmui- der vloot zijn te rekenen. Katwijk spant de kroon met 71 in de vaart zijnde schepen, 1 motortrawler, 53 motorloggers en 11 kotters. ADVERTENTIE Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 Uw adres voor moderne bloemwerken UITGEVAREN VISSERIJ VAARTUIGEN' Woensdag 31 Januari: st. Claes Compaen IJM 41. Mt. Batavia IJM 99. Vrijdag 2 Februari: mt. Elie Cheneviere IJM 72. Zaterdag 3 Februari: mt. Eveline IJM 116. Maandag 5 Februari: st. Tubantia IJM SI Mt. Claesje» RO 46. Ml. Gorredijk IJM 75. Dinsdag 6 Februari: st. Norma Maria IJM 6. Donderdag 8 Februari: st. Zeelanöia IJM 38. Ml. Janny VL 30. Vrijdag 9 Februari: ml, Maria Jacobs KW 73. Zaterdag 10 Februari: st. Petten IJM Mary IJM 61; Abraham SCH 91. Mt. Maria van Hattem IJM 10; Allan Water IJM Sr-.. Maandag 12 Februari: st. Bergen IJM l5- Schoorl IJM 39. Mt. Thorina IJM 33; Medao IJM 57; Excelsior III KW 76. Ml. Fierma: Eduard KW 5: Vertrouwen KW 6; Rijnmonc IV KW 15; Willem Cornelis KW 16; An{ Nico KW 17; Dirk KW 19; Orion KW 22 Cornelis KW - 24; Wilhelmina I KW 2-5; li- Verwachting KW 28; Helena KW 39; Aa® Jacoba KW 41; Rijnmond III KW 44; Ne?- tunus KW 45; Noordzee KW 47: Jan KW» Annie KW 54; Henk KW 56; Floris KW Elizabeth KW 64; Volharding KW 6o; turnus KW 69; Excelsior II KW 78; Ja KW 84; Willempje KW 89; Alida KW 91; Vrouw Dirkje KW 104; Jacoba KW Gebroeders KW 108; Rijnmond V KW - Avontuur KW 114; Kees'KW 124; Petrone KW 125; Voorwaarts KW 140; WilhelminaDi KW 147; Arie KW 155; Java KW MM wijk III KW 161; De Vier Gezusters KW Janna KW 163; Gebroeders KW 166; Alei? KW 169; Zeemeeuw KW 170; Karei Pcor® KW 227; Prinses Marijke SCH 9; Scheve ningen SCH 107; Dirk SCH 233; Guus 399; Bertina VL 85; Bruinvis RO 1. Dinsdag 13 Februari: st. Viking'bank w 183. Mt. Shamrock IJM 129. Ml. Mar® IJM 74; De Arend KW 7; Margrietha Mam KW 29; Nederland VI KW 37; PeJ!T Jacoba KW 122; Jo VL 61; Cornells VLM. Woensdag 14 Februari: st. Vios I NL» Flamingo IJM 25; Limburgia IJM Hoop IJM 73. Ml. Cornelis MarinusKW Noordster KW 67; Nederland VII KW Oceaan VI SCH 121; Adjowico RO 9- f. Donderdag 15 Februari: st. Haarlem w- Mt. Wiron IV IJM 209. Ml. De Arend M Jan KW 84; Vooruit KW 151; Ane K.» i« Bastiaan SCH 45; Neeltje VL 166.R!oe, Vrijdag 16 Februari: st. Mary HM 6L mendaal IJM 71; Herman SCH 92. J» hannes Polderman IJM 20; Dirkje Ml. Wiron III IJM 221.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 12