Toscanini Kabinetsformateurs niet geslaagd UNO is Amerikaanse organisatie en doemt zichzelf tot ontbinding „Oorlog nog niet onvermijdelijk, doch kan het worden" Vermindering van het verbruik met drie tot vijf percent li ÏSjtoor uit zijn 0P™> Nabucco. het vei maar" al vermaarde jonge STALIN IN EEN INTERVIEW: Argumentatie Oo rlog? Schandelijk Zij hebben de Koningin verzocht van hun opdracht ontheven te worden Het woord is aan C'hamfort: Noord-Koreanen breken door bij Tsjetsjon HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 188 L: Kennemerlaan 154, T*£ Adm.W7 Tf !i7 Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Terrasweg* kook ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 tie Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 )70U 1-. /l A *M h (6 lijnen) Directeur ve l s E R Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHT'E H-A-A'R'LEMSCHE COURANT 29 5e JAARGANG No 41 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ^^.nTetïSa - Teatro. alia Scala dirlg Milaan" Arturo Toscanim. En nu - te I Engelse bladen treurige com- Khnjven de g bcrjcht> dat de 84rjarige mentaren by kunnen dirigeren tijdens ?SXal of Britain. Hij is niet ziek, maar 5 ast van een pijnlijke knie, gevolg he® Jn val in zijn woning, twee jaar ge- va" ^feniang~staan voor het^orkest ver- Ï3 tfnü Ssf het Symphony Orchestra van lin orkest. „ol RrnnHrastin? Gor- lede"' t/daarbii te grote vermoeienis. Zit- oorzaakt aaa Vandaag zal hij d dirigeren wil hij 'met. f\mericanhNatiyonaPl Broadcasting Gor- S nog te New York leiden. Dan gaat knie rust geven en hij heeft daarom in dit seizoen afgezegd, v «tor dm te'Londen. Het zijn er drie, S gesteld op 4, 6 en 8 Mei en het aantal Sen om plaatsen voor die concerten fiep al verscheidene malen het beschik- p aantal. Een der organisators van het al of Britain heeft het bericht Toscanini niet zal komen „a bombshell Poetival of'Britain heeft het bericht dat ÏScanini niet zal komen ,,a bombshell" go- noemd hetgeen alleen een moderner zegs- S is dan de onze: een donderslag bij héldere hemel. „De grootste der levende Sirirenten" noemt men hem opnieuw: op Sïste jaar! En er is niemand die dat h ctriidt. Bezorgdheid wordt geuit over de vraae of dit het einde van zijn loopbaan al betekenen: van een muzikale carrière die opzijn negentiende jaar is aangevangen en dus al vijfenzestig jaar geduurd heeft. Maar het staat nog niet vast dat dit het einde zal zijn. met het scherpe, intelligente gelaat, die i immer strikt Volgens de aanduidingen dei- componisten heeft gedirigeerd, hun be doelingen verstaat als geen ander en zich «een afwijkingen, geen eigen interessant heden veroorlooft. Aan de onderlinge waar- dering van vele beroeps-musici hapert nogal eens iets en hun critiek is naar rato, maar het zou moeilijk zijn er een te vinden die in eerbied en bewondering voor Toscanini tekortschoot. Zij die zijn concerten hebben bijgewoond, toen hij jaren geleden in ons land, als leider van het Residentie Orkest is opgetreden, zijn dat blijven beschouwen als een onvergetelijke gebeurtenis in hun leven. Hij eist veel van zichzelf: hij eist ook veel van het orkest. Gemakkelijk is hij nooit geweest. Ik weet niet of zijn be wogen Zuidelijk temperament in de laatste jaren wat rustiger is geworden, maar een jaar of tien geleden sloeg hij nog, tijdens repetities, menige dirigeerstok op zijn lesse naar stuk en als hij in een voor hem onbe kend orkest iemand vond, die zijn bedoe lingen niet begreep, vroeg hij kortweg om vervanging door een ander. .Niet uit vér- wendheid of om zich extra te doen gelden, maar om de hoge maatstaf die hij aanlegde. Dat iemand, die zijn carrière in 1886 be gon, in het jaar 1951 nog als de grootste der orkestleiders geëerd wordt en niet „op zijn retour is" mag een wonder der natuur heten. Ieder die zich voor muziek geïnte resseerd heeft weet hoe ontzaglijk inspan nend, in geestelijke zowel als physieke zin, de taak van de dirigent is. Er komt bij dat Toscanini al sinds tientallen jaren aan slecht gezichtsvermogen lijdt. Dat heeft hem in de noodzaak gebracht, tenslotte steeds uit het hoofd te dirigeren. Verzekerd wordt dat hij meer dan honderd opera's en tal loze symphonieën en andere orkestwerken aldus beheerst; zijn verbazingwekkend mu zikaal geheugen schijnt ook door de tijd niet gedeerd te zijn. Zijn moed en karakter heeft hij ook ge toond in zijn verzet tegen het fascisme, waarvan hij altijd een onverbiddelijk tegenstander is geweest. Twintig jaar ge leden wend hij, na geweigerd te hebben „Giovinezza" te dirigeren, door een fascisten-bende te Bologna afgeranseld. Tweemaal was hij een tijdlang feitelijk de gevangene van Mussolini's regering, die weigerde hem een paspoort te verstrekken. Als enige buitenlandse dirigent die ooit daartoe uitgenodigd werd leidde hij te Bayreuth in de jaren 1930—'31, maar ^'.der aan het bewind was gekomen sloeg hij in 1933 een nieuwe invitatie af. Om dezelfde reden weigerde hij, na de „Anschlusz" van Oostenrijk te Salzburg op te treden. Het is kenmerkend voor deze buitenge wone persoonlijkheid dat hij niet zittend wil dirigeren velen hebben dat in de loop oer tijden gedaan nu het staan hem te inspannend is. Het zou blijkbaar, naar zijn 'er™§'ng. zijn werk schaden en dat aan vaardt hij m geen geval. Dan treedt hij niet p. Geen verwende oude man, die zich ouiten staat voelt afscheid van het podium, kunstenaar, die hij immer ge veest is Een groot man. Men kan alleen jopen, al is het blijkbaar twijfelachtig, dat mow nzijn pnbliek de vreugde beschoren W „Zljn' :'at ziin ^geëvenaarde loop- aan nog niet is afgesloten. R. P. India's overtuiging: /(Chinese aetie in Korea "iet door Moskou ingegeven" vertpp^f,ne§ali-Rau' India's permanente een ?H?r°rdlfer bij de U'N-°- heeft inïchStSPrek Verkiaard> dat volgens de schikt hit yaarover zijn regering be- China'in Lop den van communistisch bevelen 4°r,era ?iets te maken heeft met uk vrije wil »Pekings actie was Vnnrtm °ndei'nomen," zeide hij. huln aan t'" r?, end verleent Rusland geen tussenkomC|C nezen in Korea. Pekings voor invasieZva Z1JI^,ngegeve.n door „vrees India heeft ziin hV fChi.nees grondgebied", docht ten „t - gedaan China's achter- U.No a ,nZ1Gn van de bedoelingen dei- blijkbaar va nemen' maai' China was krt in het eehP Z6lde Rau" "India koes" histische geen vrees V00L' commu- gglessie, zelfs niet in Tibet." 'n Korea gesneuveld leedwezpn"!!,5 vaakt bekend dat tot haar Februari V" rea bij een act'e on 12 der, afkomJeSneUVeld de soldaat J. Mul- en vader van een kind. GRAVEHAGE. Het kabinet van de Ko ningin deelt mede. dat dr. W. Drces en mr. J. R. TI. van Schaik Vrijdagavond aan de Koningin verzocht hebben van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het par lement te genieten, te mogen worden ont heven. Voordat de Koningin in het palcis Soest- dijk de kabinetsformateurs ontving, had mr. Van Schaik besprekingen gevoerd met prof. Romme en enige andere vooraan staande figuren uit de K-.V.P. Tevoren had dr. Drees een langdurig on derhoud met de waarnemend leider dei- Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., mr. Burger. De Koningin heeft zich hedenmorgen vroeg naar Den Haag begeven, teneinde in het paleis Noordeinde besprekingen te voe ren. Om 10.00 uur ontving H.M. de voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal prof. mr. R. Kranenburg. De Koningin voerde vervolgens besprekingen met de voorzitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst en met dé vice-voor- zitter van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Het ligt in het Voorzitter West-Duits vakverbond overleden Vrijdagavond is dr. Hans Boeckler, voor zitter van het West-Duitse vakverbond, te Keulen in een ziekenhuis aan een hart kwaal overleden. Boeckler zou 26 Februari zijn 76ste verjaardag' vieren. Kanselier Adenauer zeide, dat de dood van Boeckler een groot verlies betekende, dat „door het gehele land gevoeld zal worden". voornemen van de Koningin heden ook de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, de waarnemend voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A., mr. J. A'. W. Burger en de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus, te ontvangen. Huppenkothen krijgt drie-en- een half jaar dwangarbeid Walter Huppenkothen, voormalig kolonel van cle S.S. en openbare aanklager voor liet „volksgerechtshof" der nazi's, dat admiraal Wilhelm Canaris, gewezen hoofd van cle Duitse contra-spionnagedienst en vijf an deren wegens samenzwering tegen het leven van Hitier tot de dood door ophan ging veroordeelde, is tot drie en een half jaar dwangarbeid veroordeeld. Zijn burger rechten werden hem voor drie jaar ontno men. De veroordeling geschiedde door een Duits gerechtshof. Huppenkothen was dooi de Amerikanen als S.S.'er krijgsgevangen gemaakt, werd door hen in Januari 1950 op vrije voeten gesteld, om in hetzelfde jaar op last van de Duitse autoriteiten te wor den gearresteerd. Radio-Moskou heeft Vrijdagavond een interview uitgezonden, dat maarschalk Stalin aan een correspondent van de „Prawda" heeft toegestaan. Stalin reageerde daarin op de jongste verklaring van de Britse premier Attlee in het parlement, dat de Sovjet unie na de vorige oorlog niet demobiliseerde. „Ik beschouw deze verklaring als een belastering van de Sovjet-Unie", aldus Stalin. „De gehele wereld weet, dat de Sovjet- Unie na de oorlog demobiliseerde in drie stadia: de eerste twee stadia vielen in de loop van 1945, de derde fase werd afgewikkeld van Mei tot September van 1946. Bovendien werden oudere groepen in het Russische leger in de periode van 1946 en 1947 gedemobiliseerd en alle overblijvende ou^re groepen werden in het begin van 1948 gedemobiliseerd". „Indien de heer Attlee", aldus vervolgde Stalin, „betere kennis had omtrent finan ciën en economie, zou hij weten dat geen regering grote industriële plannen kan ont wikkelen als de geweldige hydro-electri- sche installaties aan de Wolga en de Don, prijsverminderingen invoeren, welke alle millioenen roebels kosten en tezelfdertijd kan herbewapenen". „Het moet gemakkelijk te begrijpen zijn, dat een dergelijke politiek tot bankroet zou leiden. Premier Attlee zou zowel op grond van zijn eigen ervaring als de ervaring van de Verenigde Staten van Amerika, Advies van Sociaal Economische Raad: Beperking van investeringen; beheersing van lonen en waar nodig ook van prijzen Het Parool heeft reden om aan te nemen, dat de voornaamste adviezen van de So ciaal Economische Raad aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken over hetgeen in de naaste toekomst op het gebied van lonen en prijzen moet worden gedaan, als volgt luiden: Tot herstel van het evenwicht in dc be talingsbalans en in verband met de defen sie-inspanning zal een extra bedrag aan reële middelen van ongeveer 1100 mil- lioen beschikbaar moeten komen. Daartoe zullen monetaire en fiscale maat regelen dienen te worden genomen, terwijl ook aan een bepaalde vorm van distributie wordt gedacht. Deze maatregelen moeten resulteren in een beperking van bet ver bruik van 3 tot 5 en een beperking van de investeringen, die groter is naar mate het verbruik wordt beperkt (20 tot 10%). Gepleit wordt voor een stelsel van be heerste loonpolitiek en een algemeen toe zicht op de prijzen, met incidenteel ingrij pen, waar dit nodig is. Bij de verdeling van de beperkingen over de bevolking moet rekening worden gehouden met de. sinds 1949, opgetreden verschuiving in de inkom stenverdeling. De loon- en prijspolitiek mag niet in strijd zijn met de doeleinden van de eco nomische en sociale politiek als geheel. De belangrijkste hiervan zijn: 1. Bevordering van een zo groot moge lijke ruilwaarde van het nationale product; 2. Plet vermijden van „leegloop" van arbeidskrachten; 3. Elimineren van het betalings-balans- tekort, voor zover dit niet door schenkin gen wordt gedekt; 4. Een zodanige verhouding tussen con sumptie en investeringen, dat de kapi taalsgoederenvoorraad steeds toereikend is om de beschikbare arbeidskrachten te werk te kunnen stellen; 5. Bevordering van een zodanige samen stelling van de nationale besteding, dat deze overeenstemt met de samenstelling van de nationale middelen en bevordering van een soepele financiering van de inves teringen door. besparingen. De twee voornaamste vraagstukken van deze tijd zijn het betalingsbalansdeficit en het budgettekort, dat een gevolg is van de extra-militaire inspanning. Voor 1951 heeft het Centraal Planbureau het bruto tekort op de betalingsbalans ge raamd op 1050 millioen, waarbij ook re kening is gehouden met de aflossing op de buitenlandse schuld. Hiervan zal vermoe delijk 500 millioen worden gedekt door buitenlandse hulp. Er rest dus nog een te- kort van 550 millioen. Hierbij komt nog een bedrag van 300 millioen voor extra-militaire uitgaven. Volgens de berekeningen van cle S.E.R. zou een bedrag van 1100 millioen aan reële middelen nodig zijn om het tekort op de betalingsbalans en de extra-uitgaven voor de militaire inspanning te dekken. De reële middelen tot opvangen van bet tekort op de betalingsbalans en tot uitvoe ring van het militaire program kunnen worden gevonden op de volgende wijze: a. Een extra-vergroting van de arbeidspro ductiviteit zonder verboging van con sumptie en investeringen; b. Vergroting van buitenlandse bijdragen; c. Verminde ring van investeringen door bedrijfsleven en overheid; d. Consumptievermindering van particulieren en overheid. Een eventuele verlenging van cle ar beidstijd is afgewezen. Wel wordt de uitbreiding van het ploe- genstelsel in industrieën aanbevolen. De S.E.R. zou adviseren tot verminde ring' van netto-Investeringen met 10 per cent en het verbruik met 5 percent óf ver mindering der netto-investeringen met 20 percent en het verbruik met 3 percent. Als physieke controle-middelen noemt de S.E.R.: verbruiksbeperking door pro ductievoorschriften voor weelde-artikelen voor binnenlands gebruik en distributie van verbruiksartikelen voor zover nodig. Gesuggereerd wordt vooral distributie van die artikelen, waarop de overheid subsi dieert. Totale distributie wordt niet nood zakelijk geacht. Physieke investeringscon- tróle is ook nodig. Indien importprijzen en exportprijzen omhoog gaan (dat is dus overeenkomstige stijging van in het binnenland toegevoegde waarde) is er aanleiding tot looncompen- satie. moeten weten, dat een dergelijke politiek onvermijdelijk de groei van de oorlogs industrie tot gevolg zou hebben maar te zelfdertijd het kleiner worden van de vreedzame industrieën voor de burgerbe hoeften. Dit zou wederom leiden tot prijs verhogingen en verlagingen in kapitaals investeringen." Stalin herinnerde aan Russische vredes initiatieven die door het Westen zijn afge wimpeld en vervolgde: „De U.N.O. was oorspronkelijk een instrument voor het be waren van de vrede maar thans is zij ver anderd in een middel tot het ontketenen van een nieuwe wereldoorlog. De U.N.O. wordt beheerst door'het Amerikaanse blok. Zij is niet langer een wereldorganisatie maar een Amerikaanse organisatie, die voor de Verenigde Staten werkt." Op een vraag over de toestand in Korea ant woordde Stalin, clat, indien Engeland en de Verenigde Staten China's vredesaanbiedin- gen definitief verwerpen, „de oorlog slechts zou kunnen eindigen in de volledige neder laag van de interventionisten". Stalin was van mening, dat dit einde niet te wijten zou zijn aan mindere kwaliteit van cle Britse en Amerikaanse militairen, maar, zo verklaarde hij: „De gedachte aan oorlog tegen Koreanen die hun land verde digen is de soldaten zeer antipathiek. Het is inderdaad moeilijk om de soldaten er van te overtuigen, dat China een aggressor is en dat de Verenigde Staten en Engeland, die Taiwan (Formosa) in hun greep heb ben gebracht en Korea zijn binnengegaan, de verdedigers van de vrede zijn. Het is voor hen moeilijk te begrijpen dat Korea en China niet het recht hebben hun landen te verdedigen. Daardoor is het te begrij pen, dat zelfs de beste generaals en officie ren een oorlog kunnen verliezen, wanneer hun soldaten niets anders doen clan for meel, onbezield voor hen vechten". In antwoord op een vraag van de corres pondent van de „Prawda", of hij van mening was, dat oorlog onvermijdelijk is, antwoordde Stalin: „Neen. Tenminste op het ogenblik kan hij niet als onvermijdelijk beschouwd worden. Oorlog kan onvermij delijk worden, indien de oorlogshitsers er in slagen de massa van het volk in leugens te verstrikken, het te misleiden en het in een nieuwe wereldoorlog te slepen. Wat cle Sovjet-Unie betreft, zij zal steeds haar politiek lot behoud van de vrede en voor koming van oorlog blijven voeren". Stalin zeide verder dat de Amerikaanse en Britse officieren en manschappen in Korea niet slechter zijn dan die van enig ander land. Zij hadden zich in de oorlog tegen het Duitsland van Hitier en tegen Japan in een uitstekend licht doen zien. In de vorige oorlog echter zagen de sol daten de oorlog tegen het Duitsland van Hitier en het militaristische Japan als vol komen rechtvaardig. „De oorlog tegen Korea en China beschouwen zij echter als onrechtvaardig. Het is moeilijk hen er van te overtuigen, dat de Verenigde Staten van Amerika het recht hebben hun eigen vei ligheid op het gebied van Korea en aan de grenzen van China te verdedigen, ter wijl China en Korea niet het recht hebben hun veiligheid op hun eigen terrein of aan hun eigen grenzen te verdedigen". Op de vraag: „Wat meent ge van het besluit der UNO dat China tot aggressor brandmerkt?" antwoordde Stalin: „Ik acht het een schandelijke beslissing. Men moet wel de laatste rudimenten van geweten verloren hebben om vol te houden dat de Verenigde Staten, die zich Chinees ge bied, het eiland Taiwan (Formosa), toe eigenden en Korea binnentrokken, de parti is die zich zelf verdedigt, terwijl China dat zijn eigen grenzen verdedigt en poog' Taiwan terug te krijgen, de aanvaller is" Stalin noemde als leden van „de aggres- sieve groep" cle tien leden van het Atlan tisch pact, te weten Amerika, Engeland Frankrijk, Canada, België, Nederland Luxemburg, Denemarken, Noorwegen en IJsland en 20 Zuid- en Midden-Ameri kaanse landen. „Het is kenmerkend voor de huidige UNO, dat bijvoorbeeld de kleine Domini caanse republiek, welker bevolking nauwe lijks twee millioen telt, het zelfde gewicht in de schaal legt als India en veel meer dan de Chinese volksrepubliek, die beroofd is van het recht in de UNO te stemmen". „Niet slechts Amerika en Canada streven naar de ontketening van een oorlog, neen, ook de twintig Zuid-Amerikaanse landen, waarvan de landeigenaren en zakenlieden uiterst gaarne een oorlog ergens in Europa of Azië wensen teneinde goederen te kun nen verkopen aan de oorlogvoerende lan den tegen buitensporig hoge prijzen en ten einde aan bloedige transacties millioenen te verdienen. Het is voor niemand een ge heim dat deze landen thans de meest ge hoorzame volgelingen van Amerika in de UNO zijn". „De organisatie der UNO gaat hiermede de roemloze weg op van de Volkenbond", zeide Stalin. „Zij graaft zelf het graf voor haar morele prestige en doemt zich zelf tot ontbinding". Stalin besloot: „De vrede zal geconsoli deerd worden indien de volken de zaak van het beschermen van de vrede in eigen handen nemen. Oorlog zou onvermijdelijk kunnen worden, als de oorlogshitsers het volk in leugens kunnen verstrikken. „Daar om is de groots opgezette vredescampagne, als middel om cle misdadige machinaties van de oorlogshitsers aan de kaak te stellen, thans van het allereerste belang. Wat de Sovjet-Unie betreft, zij zal ook in cle toe komst standvastig de politiek blijven vol gen van het vermijden van oorlog en de handhaving van de vrede". Sommige diplomatieke waarnemers in Londen achten het mogelijk, dat Stalin wil pogen de voortgang in het Atlantisch ver- Drie Noord-Koreaanse divisies zijn Za terdagochtend vroeg aan het front ten Noorden van Tsjetsjon doorgebroken. De Chinezen verdwijnen uit de buurt van Wondjoe en Tsjipjong na vijf dagen van zware gevechten. Het achtste leger deelt mede, dat de vijandelijke activiteit in het gebied van Tsjipjong is afgenomen tot sporadisch vuur van lichte wapens, mortieren en artillerie. Geen verzet werd gemeld toen patrouilles van de verbonden troepen daar een viertal kilometers oprukten. Radio-Peking, een bericht van het front aan de Han aanhalend, zegt. dat volgens een voorlopige schatting 12.900 Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse militairen bui ten gevecht zijn gesteld sinds het begin van het Noordelijke offensief op 11_ Fe bruari. Volgens deze mededeling zijn 5.140 Amerikanen en Zuid-Koreanen gedood_of gewond en 7.300 Zuid-Koreanen en 550 Amerikanen gevangen genomen. Britse infanterietroepen, gesteund door tanks en artillerie, hebben in samenwer king met Amerikaanse troepen de gehele dag zware aanvallen gedaan op de stel lingen der Chinezen in de heuvels, die de weg naar Seoel afsnijden. De Noordelijken hebben reeds drie da gen lang alle pogingen verhinderd om hen te verdrijven. Minister Acheson zegt „verborgen aggressie" te willen tegengaan De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Acheson, heeft voor de Se naatscommissies voor buitenlandse betrek kingen en gewapende diensten verklaard, het regeringsplan, om 100.000 militairen extra te zenden naar Europa voor d? ver sterking voor de Europese defensie, te zul len steunen. „Men kan verwachten, dat de strijdkracht van cle Europese bondgenoten het volgend jaar verdubbeld zou zijn," zeide hij. De aanwezigheid van een voldoende de fensie zou volgens Acheson mogelijk de verleiding voor de „Russische satellieten" wegnemen om „verborgen aggressie" te plegen, die zou kunnen voeren tot een al gehele oorlog. „Wij hebben drie doeleinden", zei de mi nister, namelijk oorlog voorkomen, de Sovjet-Unie verhinderen haar aggressieve doelen door andere middelen dan oorlog te bereiken en de vrije landen cle overwinning verzekeren voor het geval ooi'log onver mijdelijk is." „Sibajak" heeft vertraging De „Sibajak" van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd, die met emigranten op weg is van Rotterdam naar Australië is zieke aan wal te brengen. Gisteren is de „Sibajak" opnieuw van die plaats naar naar Aden teruggekeerd om een ernstige Australië vertrokken. MAATREGELEN OVERBODIG Als antwoord op vragen van dr. B. H. Sajet, lid van de Provinciale Staten van Noordholland, over de gebeurtenissen bij het Concertgebouw te Amsterdam, welke hebben geleid tot ontslag van een groot deel van het orkest, hebben Gedeputeerde Staten geant woord, dat zij menen geen maatregelen te moeten nemen, nu inmiddels overeenstem ming tussen partijen is verkregen. bond te stuiten. Volgens anderen is het de bedoeling aan het Westen te tonen, dat Rusland over de dingen van gedachten wil wisselen bij de vierlandenbesprekingen, die het heeft voorgesteld. Britse diplomatieke waarnemers zagen Stalins verklaring als een climax van de communistische „vredescampagne" en als een appèl aan het Westen de bewapenings plannen te laten varen. In Franse regeringskringen meent men, dat het voornaamste doel van Stalin was blijk te geven van Ruslands wens om over de dingen te praten. De afgelopen nacht passeerde een front van een kleine depressie ons land. Het bracht overal enige regen. Inmiddels ont wikkelde zich bij Noord-Ierland een kleine, zeer actieve depressie die vanmorgen in de buurt van Schotland zware storm ver oorzaakte. Het frontensysteem van dit lage drukgebied wordt in snel tempo naar het Oosten verplaatst en brengt overal in Engeland regen. Er achter wordt iets minder zachte lucht naar het continent getransporteerd. Het hoge drukgebied boven Scandinavië wordt door de luchtdrukdalingen in geheel West-Europa gedwongen in Zuid-Oos telijke richting xoeg te trekken. 7^T£MP£HATUU?l OUOCC Ujaabgangno l u Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Hoofdredacteur: Robert Peereboom Adv.tarieven op aanvr. bij dc Admin. IJmuider Courant Een wondermens, deze kleine Italiaan Hp »u Van het aPPlaus". 4e nemen maar vastberaden, alles van zichzelfeisende van de gebeurS?"12, dat zijn beoordeling dan dip va, j ssen mogelijk juister was India ten aan en»Het standpunt van vrees inppnJ »n van Korea is niet door Ondanks het verbod van de Franse regering om te demonstreren tegen de conferentie voor een Europees leger is een aantal Parijzenaars in actie gekomen, waarbij een gelukkig onbloedig treffen met de politie ontstond, die enkele honderden mensen aan hield en later weer vrij liet. Een foto van demonstranten, gekleed in de „Dachau-uniform". Tito staat op het ogenblik in het middel punt der belangstelling. Zijn land neemt een voorpost-positie in van de Westelijken, die hem met geld en wapens steunen. Tito gefotografeerd bij een bezoek aan manoeu vres in de buurt van Belgrado, tezamen met generaal Dupcevic. Wie ook maar één vooroordeel heeft weggenomen is een weldoe ner der mensheid. ff !7FEBRUARI /9SC I UUR O ONBEWOLKT 0 LICHT BEW. 0 HALE BEW. 2 WA AR BEW ©GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN H ONWEER I005 ISOBAAR BELANCPIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN D«T TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER RE» SECONDE AANVANKELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking. Langs de kust tijdelijk krachtige, overigens vrij krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Morgen over dag iets lagere temperaturen. 18 Februari Zon op 7.52 uur, onder 17.58 uur. Maan op 13.43 uur, onder 6.48 uur. 19 Februari Zon op 7.50 uur, onder 18.00 uur. Maan op 15.00 uur, onder 7.15 uur. Hoog en laag water te IJmuidcn: Zondag 19 Februari Hoog water: 1.31 en 13.55 uur. Laag water: 9.12 en 21.47 uur. Maandag 20 Februari Hoog water: 2.25 en 14.42 uur. Laag water: 10.12 en 22-40 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1