Twee „porders" halen in 't holst van de nacht (je ^Kaairidders" uit de veren De heer R.Verbeek jubileert op 15 Maart het Santpoortse Provinciaal Ziekenhuis in Onzekerheid der visserij maakt de wekker tot een nutteloos meubelstuk 11 !5^ nïet hoeff hij ?at ziJn bes- Snel recht in Rotterdam Voetbalelftallen Burgerlijke stand Velsen Feest bij „magazijn" en „vervoer" Velsen-Noord Er komen geen paden achter de noodwoningen Voetbalelftallen voor Zondag Voorman der houtstoffabrïek bij Van Gelder jubileerde Drie korfbalwedstrijden voor „Watervliet" Vier Haarlemse knapen staken -'vrK/lndershuis in brand ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 IJmuiden!" (Van een nachtbraker) iekende lichtbundels van de vuurtoren glijden over nachtelijk IJmuiden. Telkens even binnen in de lege kantoren en fabrieken van de Zuidzij, fracties van "gluren zij om de hoeken van de uitgestorven straten en pleinen in het oude De wippen ze even binnen in de lege kantoren en fabrieken van de Zuidzij, fracties van •TeSèdêëlV Achter de gordijntjes, waar dit wenkende licht niet vermag door te =emc toeven de mensen in de andere, misschien betere, wellicht slechtere wereld n hun dromen. De lichtende wijzers van de watertoren geven het derde uur na Dat is een vrij overbodig dienstbetoon want er is bijna te slaan. Alleen de surveillerende agenten, nidaernachtj, een blik op "Teentonige tred de rust en de orde accentueert, een enkele late borrelaar,' BI»' 1 M r\ V» i r* /»U n tmAtl 4* A A 4 A MA A A AA. J Jï! 1 .1 - as zijn eigen route naar huis scharrelt en een jongeman op de fiets, die voor °''n huls vol zoete rust plotseling afstapt, aan een hekje morrelt en poortje binnen- fw Er is een agent, die het gezien heeft. Hij komt kalm en achterdochtig aan- fllllKl u UmIo «P ««l,1..1 1. „i_: A A.i.r.j i. l il. t stapt ook voor het huis af, morrelt ook aan het hekje, en schiet tenslotte ook no'ortje binnen. Daarachter ontmoeten die twee elkaar. Er flitst een zaklantaarn en deze beschijnt een nog wat slaperig gezicht met een paar knipperende ogen ar; Even maar. De agent weet genoeg. Hij mompelt een boos woord en zegt: „Ben -i'het nou alwéérDan wenst hij hem goedendag en gaat heen. De ander staat ren later weer voor een volgende deur. Hij is porder. Onmisbaar en oud als de visserij Porder" is een vak, dat in de oude ,:L veel is uitgeoefend maar dat nu in In« hnd nog maar zeer schaars wordt aangetroffen. De uitvinding van de wekker het nachtkastje, die op elk gewenst Sidstip met een onaangenaam geratel tot a beid maant, heeft vele porders het brood t de mond genomen. Maar die enkelin- n die dit beroep nu nog het hunne kun- ren'noemen, zijn volkomen zeker van hun 'aak want de wekker kan eenvoudig niet um hen concurreren. Wat heeft de mens toners aan zo'n knorrend mechanisme, wanneer hij niet weet op welke tijd hij het heeft in te stellen? Die onwetendheid i- vooral in het IJmuidense visserijbedrijf helemaal niet vreemd. Als er 's nachts een trawler aan de afslag komt, heeft deze meestal te voren radio-telefonisch bericht gestuurd. De ongeveer tien mannen, die de inhoud er van in de kisten van de hal moeten overhevelen, weten dit 's avonds al dus zij kunnen hun wekkers zetten, 'laar de verscheidene loggers en kotters die des nachts binnenvaren, komen door dans onaangekondigd en de havenarbei ders, die voor het lossen hiervan in aan merking komen, moeten nu eenmaal van de spiralen getrommeld worden. En dat zijn er samen meestal meer, dan zij die het vooraf weten. Men heeft dus aan de IJmui dense afslag altijd al mensen nodig gehad om dit storende werk op te knappen. Ze worden gesalarieerd door de gezamenlijke havenarbeiders, van wier loon daartoe wat wordt afgehouden. En hoewel er na tuurlijk altijd een paar zijn, die de ge dachte maar niet kunnen opzij zetten, „dat je bij nacht en ontij uit de veren gehaald wordt en daar nog voor moet betalen ook....", blijken de twee porders, die IJmuiden nog rijk is, een onmisbare scha kel te zijn in de keten van het hele visse rijproces. Als zij eens het ongeluk zouden hebben om zich te verslapen en bijvoor beeld de pakkers, lossers, ruimgasten, windmannen en lanenboeners een uur te laat wekken, dan zou dit zijn schadelijke gevolgen hebben aan de eerste afslag en zelfs kunnen schelen in de besommingen. Dat kunnen de twee jongemannen, Henk Blok en Nico Schaap, die hier de nodige mankracht in het holst van de nacht bij een trommelen, inderdaad zonder enige overdrijving verklaren, zij het met de in nige hoop, dat het belang van hun werk nooit op een dergelijke manier zal blij ken.... Ruk aan de bel Zij hebben hun „operatiegebied" maar in tweeën verdeeld, anders fiets je een mijl of zeven door dat uitgestrekte IJmui den en zo iets is vooral op drukke nach ten om er bij neer te vallen. -Ik por Oud-IJmuiden", zegt Henk Blok met een weids gebaar „en dat stuk om het kerkhof heen. Mijn maat werkt via de Rambonnetlaan naar IJmuiden-Oost toe". Iedere nacht om half drie floept het licht san in zijn woning aan de IJsselstraat en dat profeteert de verstoring van de nacht rust van velen die op zich dat moment in range onwetendheid nog eens rustig om draaien. Henk grijpt zijn klompen en zijn fiets 'fant hij moet naar het havenkantoor van de visserij om te vernemen welke nieuwe binnenkomers er zijn genoteerd. Op weg daarheen moet hij dan altijd nog enige ha venarbeiders porren, die wel weten hoe aat het werk hen roept en die ook wel in net bezit zijn van een wekker, maar die nu eenmaal waar voor het geld willen zien, zij toch altijd voor de porder moeten Palen. Dan begint dus al dit uitzonder- J'j,waar'n men de mens in zijn °2enblikken leert doorgronden arom zouden we er omheen draaien? wel nodig ook, want de porder t te weten welke van zijn klanten er v u be.1.len gegarandeerd uitkomen, aan 11 j moet eisen eerst het licht ,i.« oen> v°or hij het gelooft en ten- Tü- ?n vvelken hij moet vorderen, dat te w j !'aam verschijnen om duidelijk ia" t!v? niet slechts uit de veren «chaio uwen- heeft de porder met laakt scHande geleerd vooral bij de varaif e..categorie- Sommigen er tiidnamehjk nu en dan een uur over nr., a:^en °Pciagen en daar werd de por- L.n„„m,e" de belofte „uit de kussens" sprabli'ilhad genomen> natuurlijk aan- wkehjk voor gesteld. Kreet door de brievenbus taken' K<1 drjSt,e-rnis van de verlaten vis- tantoor J zic'n naar het haven- »Men'm aar !yen hem reeds op dat uur SrS Wenst Gn hem een lijstje de ramp!, tVan de schepen die onder :^nzhnhaLiia,nt00r ,angi de. vissers- zestiE mi" i'nnengel°pen, de Texel 39 met taflderdviif 'i' dc Wieringen 67 met Helde» 8? ;en;lwintig mande"de voort.' Dan honderdzestigenzo- 'taairidder^'h6-1 hij al precies hoeveel vertelt het 22 moet P°rren en beneden toet de vm„ v,an de vislosregeling hem indeling bij een feilloze rouleer- ^•En de nA'Lmensen er aan de beurt ^nde riLuder verdwijnt weer schielijk tarrne rukke2 6 huizenblokken. Hij geeft f4Wei0s r!2(aa,T veie bellen „ik heb 2tai hij p» bel in m'n hand gestaan", Hoor de schreeuwt zijn harde nieuws terrr!" Van de brievenbus: „kot- tazijde,1110^ We^en"> verklaart hij ons hoeft mee te nemen. De be- «OOOOOOCOCOOOC Niet alleen in het haringseizoen maar ook bijvoorbeeld bij spoedvergaderingen om arbeidsconflicten, die IJmuiden ook niet vreemd zijn, komt het nogal eens voor dat Henk Blok en Nico Schaap beiden maar liefst honderd man moeten porren in een nacht. Dan houden zij een ware wedren met de tijd, zonder het verkeer in gevaar te brengen want dat is er op zo'n uur niet. Op een dergelijk oiekuur snelde een van hen eens door de lege straten, toen een agent achter hem vaart zette en hem inhaalde. „Wat ben jij er voor een en wat doe je hier?", was de vraag. De porder remde af en verklaarde in het kort zijn beroep en de verplichtingen daarvan. Het grootste wantrouwen, dat overigens zeer begrijpelijk is, was toen bij de agent verdwenen. Alleen moest hem nog één ding van het hart: „Je hebt drie keer je hand niet uitgestoken toen je de hoek om ging XXX50000O0OCO0000C manning van de kotters staan meestal zelf in het ruim bij het lossen, ziet u?" Zo werkt hij al zijn klantjes af en dan keert hij weer terug naar het havenkantoor om te informeren of er inmiddels weer wat binnen is gekomen. Dat moet hij tot zeven uur blijven doen, daarna kan hij zich zelf naar huis en naar bed begeven. De porder kent zijn kalme- maar ook zijn spitsuren. Het gebeurt wel dat hij in één nacht maar liefst vijf-en-twintig kilo meter bij elkaar peddelt in het tempo van een fietsendief. Daar zijn bijvoorbeeld de nachten in het haringseizoen, waarin hij om half één al begint en zijn mannetjes in vele tientallen op cle been moet roepen. „In die tijd zijn de heren nogal eens sjachrij r.ig en je krijgt soms van alles naar je hoofd, maar dat is best te begrijpen. Ze moeten er dan bijna elke nacht uit en als je dan weet dat ze vaak tot laat in dc mid dag hebben gewerkt, nietwaar?" Andere pormethoden Sommigen zijn er haast met geen moge lijkheid uit te krijgen en dan gebeurt het wel eens dat de porder zo lang staat te bellen, dat de buren wit van slaap en woe de in hun nachthemden voor de ruiten verschijnen om met luide verwensingen te adviseren: „laat die vent toch slapen, an- Nu het belgerinkel door het stille huis is weergalmd richt de porder „vol verwach ting" de blik naar het slaapkamerraam. Er zijn van die klanten, die hij moet zien voor hij ze gelooft. ders slapen wij vannacht niet meer...." Maar de porder kent zijn verantwoor delijkheid en desnoods gaat hij er toe over om stenen te werpen tegen de ruiten, waar achter het zo moeilijk ontwaken is. „Een keer mikte ik op een raam, waarnaast éen ander venster open stond. Laat die steen nou door dat andere venster naar binnen vliegen en precies op het hoofd van de man neerkomen, die ik er niet uit kon krijgen! Ik hoorde zo'n tumult, dat ik maar hard weg ben gereden. Hij was keurig op tijd aan de afslag en hij had een flinke buil op zijn hoofd. Maar we zijn heus goeie vrienden gebleven, hoor!" Maar er zijn ook „kaairidders" die wat ten gerieve van de porder hebben bedacht. Zoals bijvoorbeeld het rode licht aan de voordeur bij een van hen, dat wanneer het aangaat onomstote lijk bewijst, dat de geadresseerde er uit is. Vroeger was er een die een primi tiever systeem had uitgedacht. Hij had een touw aan zijn been dat door het raam naar buiten hing. De porder wekte hem, door aan dat touw te trek ken, dan werd het been automatisch omhoog gelicht. Kwajongens hebben op een nacht dit touw een stuk aan gehaald en ergens vastgebonden. Het resultaat Wanneer de twee jongelieden, die de adressen van alle kaairidders zo zoetjes aan uit hun mouw kunnen schudden, na hun eerste of tweede ronde weer op het havenkantoor komen, zitten er beneden in het schaftlokaal al velen achter zware koffie om de slaap te verdrijven. In het licht van de hallen slierten de volle man den over de glijplank. één voor één ver dwijnen zij uit de ruimen om te worden leeggeschud in de aaneengerijde kisten aan de afslag. Wanneer de porder eventjes komt kijken, krijgt hij geen gelegenheid om het geheel eens voldaan te overzien en vast te stellen dat hij het grote raderwerk hier in de hallen toch maar in werking heeft gesteld. Als hij dat deed, zou er on middellijk een salvo van schimpscheuten op hem losbranden, daar kent hij zijn mensen goed genoeg voor. Bovendien heeft hij er geen tijd voor, want er slapen nog mensen, die over een uur present moeten zijn. „Och", zegt hij terzijde tegen ons, „het zijn allemaal geschikte kerels, dan neem je die ochtendziekte maar op de koop toe". Ochtendziekte.dat was voor ons even moeilijk te verwerken om drie uur in de nacht. muidenaar veroordeeld wegens smokkelen van sigaretten In de nacht van Donderdag op ^Vrijdag hield een politieagent een taxi aan, die de poort van,het gemeentelijk handelsterrein te Rotterdam uitkwam. Een van de passa giers, de 20-jarige stuurman W. van L. uit IJmuiden, bleek in het bezit te zijn van twintig dozen, elk bevattende tweehonderd Amerikaanse sigaretten. De stuurman werd naar het politiebureau overgebracht. Daar zijn schip, een kustvaartuig, Zater dag weer moet uitvaren en de kapitein, die nog geen plaatsvervanger had gevon den, meende dat de zaak wel met een geld boete een einde zou krijgen, is de stuur man reeds Vrijdagmiddag voor de politie rechter te Rotterdam geleid. Na een eis van drie weken gevangenisstraf, veroor deelde de politierechter de man tot een gevangenisstraf van één week, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Het kustvaartuig is nu toch zonder deze stuurman vertrokken. Stormvogel—V. V. A. De thuisclub komt waarschijnlijk compleet uit, dus met: Kraak; v. d. Oever, Broekhuizen; H. Snoeks, G. Snoeks, Goedhart; Deuling, Venus, Van On- selen, De Boer en J. Snoeks. Stormvogels 2D.W.S. 3. De Stormvogels beschikken over: Venus; Van Vliet, Van Dok- kum; Glas, Effern, Tol; Luppens, Meijer, Angenent, Freriks en Van Opbergen. Stormvogels 3O.V.V.O. 2. In deze ont moeting komt Stormvogels als volgt uit: Rechsteincr; Blinkhof, Borst; Schuit, Twisk, De Boer; Siebbeles, Zwemmer Sr., Zwem mer Jr., Groot en Blinkhof. RivalenTerrasvogels: De Vogels komen uit met Akkerman Sr., Nederlof, Akkerman Jr.; v. d. Linden, Dortmundt, Cobben; Schol, Zaal, Spanjaard, Röbken en Wijnen. GEBOREN: A. J. StruikVan Eerden, z., Zandersstraat 40, IJmuiden-O. L. M. de HeerKrause, d., P. C. Hooftlaan 61, Drie huis. N. Reijneveld—De Jong, z., Driehuizer- kerkweg 11, Driehuis. J. TimmermanLang broek, z., Lange Nieuwstraat 702, IJmuiden- Oost. H. C. van SonKarrenbeld, d., Tuin dersstraat 128, IJmuiden-Oost. A. van der WalGeerlofs, z., Kennemerlaan 158, IJmui den. P. WestgeestVan Bugnum, z., Grote Hout- of Koningsweg 213, Velsen-N. E. C. Sneekes—Rutte, z., P. C. Hooftlaan 1, Drie huis. OVERLEDEN: J. A. Zonneveld, 42 j., echt genoot van M. L. B. Bruijnzeels, Velserduin- weg 21, IJmuiden-Oost. A. C. C. Bos, 66 j., echtgenoot van C. Steenhoek, IJmuiderstraat- weg 13 d, IJmuiden-Oost. J. van der Plas, 88 j., Weduwnaar van J. Visser,, Pres. Kru- gerstraat 30, IJmuiden. C. Rutte, 88 j., wedu we van T. Braam, Hoofdstraat 134 A, Sant poort. A. Schoorl, 75 j., echtgenoot van M Nijgh, Kennemerweg 4, Bloemendaal. ONDERTROUWD: W. Kee, De Ruijterstraat 1, Koog aan de Zaan en A. A. Redelijkheid, Dork Hartoghstraat 2, IJmuiden. P. G. Kors, Hoofdstraat 88, Santpoort en W. M. Harsveld, Doelmanstraat 15, Velsen-N. C. Voorburg, Pres. Steijnstraat 28, IJmuiden en K. van der Plas, Bik en Arnoldkade 33, IJmuiden. L. van der Lugt, Trompstraat 392, IJmuiden-Oost en A. Veldheer, Fazantenlaan .1, IJmuiden-Oost. K. van Tol. Duinoordstraat 10, Haarlem en E. Dijkhuizen, Ahornstraat 8, IJmuiden-Oost; toek. adres Bilderdijkstraat 21rd., Haarlem. J. Porte, Reguliersstraat 78, Beverwijk en J. E. Tielrooij, I.Tmuiderstraatweg 37. IJmuiden. A. J. Grosmann, Bloedstraat 5, Amsterdam en J. Hogenhout, Zandersstraat 3, IJmuiden- Oost; toek. adres Zandersstraat 3, IJmuiden- Oost. A. C. van Goethem, Eikenstraat 16, IJmuiden-Oost en K. Venema, Eikenstraat 29, IJmuiden-Oost. GEHUWD: W. J. Prins—M. Wortman, Thorbeckelaan 44, Velsen. S. I-Iengst—A. G. Udo, Rijkers Aertzweg 5, Beverwijk. E. C. C. van BeusekomP. A. H. Bakker, Neptunus- straat 18, IJmuiden. P. van der Vliet—A. Snijder, Wüstelaan 6, Santpoort. C. van Over- eemJ. van Duijn. G. KoomenA. Vaartjes, Berkenstraat 7, ÏJmuiden-Oost. Zilveren magazijnbediende onderging een spontane huldiging De werkgemeenschap van het Centrale Magazijn der Hoogovens, aangevuld met vele collega's van het transportwezen, heeft de heer H. Wolterman, magazijnbediende, voorheen werkzaam bij het vervoer, in het feestelijk versierde voorportaal van het centrale magazijn een hartelijke hulde be reid ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, was de eerste spreker. De heer R. Martens, administrateur en lid van de directiestaf, vereerde de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij en bracht bij die gelegen heid de gelukwensen over van de bedrijfs directeur ir. F. W. E. Spies, die door drin gende bezigheden verstek moest laten gaan. In een pittige rede bracht de heer Martens verschillende punten van des jubilaris' werkzaamheden in het ijzerpark, het ver voer, de bouwafdeling en het magazijn naar voren. De chef van het centrale magazijn, de heer P. Fiege, prees op de hem eigen wijze de jubilaris als een goede en correcte ma- gazijnknecht, die bij afwezigheid van de voorman in zijn afdeling diens plaats ver vult. Hij doet zijn werk op voortreffelijke wijze, is ronduit in de omgang en wordt door de medewerkers hoog aangeslagen. Voor zijn toewijding zegde de heer Fiege hem dank en hij wenste hem van harte ge luk en in het bijzonder bracht hij hulde aan mevrouw Wolterman, die met het werk van haar man meeleeft. Tot slot bood de heer Fiege, namens de jubileumkas, een rookstoel aan, waarbij de bijbehorende sigaren niet ontbraken. Een collega van de jubilaris, de heer J. Oortwijn eveneens tot de zilveren jubi larissen behorend noemde de heer Wol terman een fijne kameraad en een prettige kerel om mee te werken. Spreker was ver heugd dat hij namens de collega's deze ge voelens mocht vertolken in de vorm van een bloemstuk voor de vrouw van de jubilaris. Vervolgens kwam als afgevaardigde van de collega's van het magazijnpark Oost en West, de heer N. J. Fortuin, op het podium. In hartelijke woorden schetste hij aller waardering en hij sprak de hoop uit, dat zij nog vele jaren mogen samenwerken. Een scheernécessaire was het geschenk van het magazijnpark. De afdeling vervoer werd vertegenwoor digd door de heer J. Duijn, die namens de oude kameraden kwam feliciteren. Rook gerei accentueerde zijn hartelijke toespraak. HOUTSTOF AANGEVOERD. Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Vrijdagmiddag aangekomen het Noorse s.s. „Berry", dat van de Noorse haven Gjeving een lading van 800 ton houtstof aanvoerde. Veertig jaar ziekenhuisadministratie MIDDEN MAART wordt er in het Sant poortse Provinciaal Ziekenhuis een jubileum gevierd, dat het licht zal doen schijnen op een van de markantste figuren uit dit deel der gemeente: de heer R. Ver beek zal de vijftiende van deze Lentemaand veertig jaar in dienst zijn bij de instelling, die hem een levensvervulling schonk er er een uit reële menselijkheid voortkomende bouwkracht voor terug ontving. De prille knaap van net twintig jaar, die in 1911 een administratief baantje in het ziekenhuis kreeg aangeboden en dit aan vankelijk voor een half jaar accepteerde, zal veertig jaar geleden niet vermoed heb ben, dat zijn Hollandse naam nog eens tot over onze grenzen bekend zou worden. Hij is namelijk, min of meer onbewust, de geestelijke vader geworden van de mo derne organische bedrijfsrekening, welke in bijna alle ziekenhuizen'van vele West- Europese landen ingang vond. Bij dat eerste halfjaar bij het P. Z. is een tweede gekomenen zo zijn er nog bijna tachtig verstreken temidden van de kleine gemeen schap der geesteszieken en de veelzijdige administratieve problemen, welke elke maatschappij in de maatschappij eigen zijn. De heer Verbeek, die volgens de grond beginselen der rekenkunde nu zestig jaar moet zijn wat naar de wetten der vitali teit nog lang niet kan is geen geboren Velsenaar, getogen is hij er echter zeker: als twee-jarige dreumes kwam hij naar IJmuiden en het toen nog onontgonnen speelterrein van de Breesaap heeft deze knaap menige winkelhaak bezorgd, het oude Velsen met z'n „hei" en z'n landelijke rust ligt nog helder in het geheugen van de hoofdadministrateur der drie Provinciale Ziekenhuizen. Want dat werd zijn functie toen hij het zenith van zijn leven naderde: in 1945 werd hem het administratief be heer toevertrouwd van de drie inrichtingen, welke de provincie Nöordholland voor de geestelijk-misdeelden exploiteert, een post die hem dooqr Gedeputeerden in 1945 is opgedragen. De Koninklijke onderschei ding bij het honderdjarig bestaan van het Santpoortse gesticht in 1949 zette de kroon op het werk. De opbouw van het in de bezetting deer lijk vernielde apparaat der drie zieken huizen was bij de jubilaris van straks in vertrouwde en geoefende handen; hoewel hij op het dieptepunt van het lange bestaan der gestichten de centrale regeling niet liet glippen, moest er een nieuwe organisatie worden opgebouwd op het moment dat de Duitsers hun hielen lichtten. De heer Verbeek is een van de weinige mensen voor wie het dagelijks werk de grootste liefhebberij is, al probeert hij wel eens een verloren halfuur te vinden voor een tweede hobby, de kleurenfotografie of de sterrenkunde. Deze prettige eigen schap is vermoedelijk de jaren door gesti muleerd door het „levende materiaal", waar hij mee omging; de patiënten voor wie telkens nieuwe organisatorische vraag stukken ter tafel komen, die paedagogisch bezig gehouden en genezen worden met de door prof. v. d. Scheer ingevoerde „ac tieve arbeidstherapie", hebben nieuwe pro jecten nodig: weverijen, schoenmakerijen, houtbewerkings-ateliers. Het materiaal moet er zijn, gereedschap is onmisbaar en het komt er, dank zij de heer Verbeek. „Je krijgt daardoor overal wat verstand van", zegt de jubilaris-in-spe, die zo nu en dan niet alleen de techniek van de zieken huis-waterleiding „door" moet hebben maar desnoods direct daarna over moet springen op de noden van het weefgetouw. Maar het mooiste blijft de sfeer in dit wereldje, zonder de onrust van de grote wereld rondom, welke sfeer hij steeds weer tracht te enten op zijn ondergeschikten. Als lid van de Velsense raad in de functie van P.v.d.A.-fractievoorzitter, heeft de heer Verbeek veel plezier van deze dagelijkse ondervindingen, die hij voorts zijdelings gebruiken kan in het organisatieleven, dat rijkelijk beslag op hem legt. Hier is een on volledige greep uit het lijstje: Lid van de departementale ziekenhuisraad, bestuurs lid van de stichting „Het Nederlandse Ziekenhuiswezen", lid van de studiecom-- De Vereniging „Velsen-Noord Vooruit", het overkoepelend orgaan van de vier buurtverenigingen, heeft zich voor ver schillende verbeteringen in dit deel der ge meente gewend tot het gemeentebestuur van Velsen. Inzake de kwestie van de voor het verkeer slechte toestand op het kruispunt Wenke- bachstraatGildelaan, werd Vrijdag mee gedeeld, dat de minder gunstige verkeers- tcestand daar de aandacht heeft van bur gemeester en wethouders (wat onlangs in de raad al bleek. red. IJ.C.). Op een verzoek van „Velsen-Noord Vooruit" om paden te doen aanleggen ach ter de noodwoningen zonden burgemeester en wethouders het volgende antwoord: „wegens de hoge kosten, welke de aanleg van de paden ca. achter de woningen van het noodwoningencomplex te Velsen (Noord) zou mede brengen, en in aanmer king nemende de korte levensduur van deze woningen, achten wij de uitvoering van het in bovenaangehaald schrijven bedoelde werk niet verantwoord. Wij heb ben derhalve op uw verzoek afwijzend be schikt". KinheimWijk aan Zee (op „Tussenwijk"): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol; S. de Vries, W. Groeneveld en C. Luntz; J. Muskee, P. van Vuuren, J. v. d. Linden, J. H. v. d. Wateren en J. Starreveld. R.C.Z.—V.V.B. (te Zaandam): V.V.B.: C. van Veelen; J. v. d. Struyf en H. van Riemsdijk; J Schildwacht, M. de Boer en P. Helder; H. Souverein, H. Verswijveren, P. Schildwacht, J. van Loon en N. Michel. Nieuw-VennepI.E.V.: I.E.V.: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; J. Schavemaker, P. v. d. Berghe cn S. Slotemaker; F. van Aalst, H. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. Odette Churchill van Vrijdag tot en met Dinsdag in Thalia. Dit is geen opge smukt heldenverhaal. Dit is de ware ge schiedenis van een dappere Frangaise die in het begin van de tweede wereldoorlog van Engeland uit naar Frankrijk overstak om daar als spionne van de Engelse inlich tingendienst voor de geallieerde zaak te werken. Odette Samson heette zij. Ze was getrouwd met een Engelsman, waarvan ze later scheidde. Met Peter Churchill, de ka pitein onder wiens leiding zij in bezet ge bied spionnagediensten verrichtte, begon zij na de oorlog een nieuw leven. De Engelse koning begiftigde haar met de hoogste En gelse onderscheiding als bewijs van waar dering voor het vele, dat zij in het belang van de geallieerden had gedaan. Regisseur Herbert Wilcox heeft met hulp van het echtpaar Churchill en een staf van bekwame vaklieden en uitstekende acteurs een goede film van haar daden gemaakt. Het is opmerkelijk, hoe Wilcox, die zich aanvanketijk toelegde op het regisseren van typisch Engels humanistische films zoals bijvoorbeeld Spring in Parklane heeft kunnen overschakelen naar de strakke regie, die een ernstige film als deze be hoeft. Wilcox is er inderdaad in geslaagd, ontroering te wekken. Anna Neagle, die Odette uitbeeldt, geeft voortreffelijk spel te zien en haar tegenspeler Trevor Howard, die de laatste jaren vooral op de voorgrond treedt en onder meer in „The third man" op ondubbelzinnige wijze zijn grote talen ten heeft bewezen, past zich volkomen bij het spel van Anna Neagle aan. „De Jazz Opera" (Woensdag en Donder dag in Thalia). Deze kleurige mu ziekfilm bedoelt een ironische verzoening te beschrijven tussen klassieke muziek en de amusementsliedjes, die men onder de categorie „jazz" pleegt te rangschikken. De ij veraar voor klassiek Alfred Breitenbach, een operacomponist, een vertrouwde rol voor Szöke Szakall, is door het verlopend getij van de publieke smaak hard bezig een armzalig paupertje te worden, wanneer een ondernemende „song-writer" Larry Kelly (Mark Stevens), die het te pakken heeft gekregen van zijn schone dochter Anne (June Haver), hem er weer wat bovenop gaat helpen door zijn serieuze composities „in een modern badje te dom pelen, er een rhythmisch kraagje om te doen en door knallende teksten als een echte song de wereld in te slingeren". Om Breitenbach aanvankelijk te vrijwaren van de zenuwschok, die hij bij het vernemen van dit revolutionnaire gedoe ongetwijfeld zou krijgen, schrijft men de aldus verkre gen melodieën aanvankelijk aan de fictieve componist „Fred Fischer" toe. De oude baas is natuurlijk verschrikkelijk kwaad als hij tenslotte toch van deze „moderni sering" kennis neemt maar hij realiseert zich dat armoede en vergetelheid ook niet alles zijn voor een kunstenaar. En Larry krijgt zijn dochter, goed geraden! Zondag- en Woensdagmiddag zijn er in Thalia kindervoorstellingen van de sprook jesfilm „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen", gespeeld door kinderen en van Ne derlandse tekst voorzien. „Bagdad" (Rex). Deze pronkende kleu renfilm, waarin evenveel robijnen als kromzwaarden flikkeren en waarin de fijne Oosterse lijnwaden druk dooreenwarrelen, toont Maureen O'Hara in haar wilde jaren, voordat zij de beminnelijke huismoeder werd uit „Mijnheer de Gouvernante". Zij neemt met waardigheid en ook wel een beetje opportunisme de plaats in van prin ses Marjan, die er op uit is de moord op haar vader, sheik Kasjin van de fiere stam der Aremlaks te wreken. De man, die zij als de moordenaar herkent en vangt, prins Ahmed Khaba (Paul Christian), wordt echter haar bruidegom, nadat hij in een reeks gelukkige gevechten tegen boos aardige overmachten heeft aangetoond, dat hij de moordenaar niet is en wie het dan wel is. Namelijk de leider van de beruchte bende der „Zwarte mantels", zijn neef Raixul, die er zelfs in geslaagd is de pasha Ali Nadin (Vincent Price) medeplichtig te maken. Het onschuldige, dappere span blijft maar op het kantje af in leven. De eminen te schurk Raixul is de meest opvallende creatie in deze film, John Sutton heeft in dat opzicht ervaring van diverse andere tyrannieke rollen, hij slaagt er steeds voor treffelijk in, zijn toeschouwers hem van meet af hartgrondig te doen haten. H. B. missie voor het Bouwcentrum, voorzitter van de Stichting Sociaal-cultureel werk „Velsen", voorzitter van de Velsense demo- bilisatieraad, bestuurder van het Fonds voor Bijzondere Noden en wat er dan nog vergeten is. De 15e Maart is er 's middags een receptie in het ziekenhuis en wel in Pavil joen „Meerzicht". DE BIJVIS, die verzameling van klein goed waarmee de inhoud van haast elke trek van de trawl „doorschoten" is, heeft al vele jaren de gemoederen van vissers en theoretici ijverig bezig gehouden, maar steeds stuitte een oplossing van de verwerking dezer bijproducten hetzij op het verbod van aanvoer van ondermaatse vis, hetzij op de onmogelijkheid, om van dit spul aan de wal de aandacht te schenken, die het ongetwijfeld waard is. Het probleem heeft echter nieuwe kleur gekregen door de uitbreiding van de IJmuidense vismeelfabriek, waarover wij in een vorig nummer uitvoerig berichtten. Het zou immers verre van ondenkbaar zijn, dat deze vismeelfabriek een nog ste viger positie in de rug van het visserij bedrijf zal gaan innemen. Er is allang een verbetering gaande op dit punt en het ka rakter van de „pufschuit" werd ingrijpend ten goede gewijzigd sinds de opvangrege- lingen ni werking traden. Maar deze indu strie is zeer afhankelijk van 'n gelijkmatige aanvoer, welke door geen visserij ter wereld gewaarborgd zal kunnen worden. Daarom ook zou zij gebaat kunnen zijn bij het aan de wal brengen van de bij vis, die nu nog levenloos dus toch verloren uit de last en over boord wordt geslingerd. En daarmee zou de positie van de vis meelfabriek aanzienlijk sterker worden. Het mes snijdt nttuurlijk ook hier aan de kant van de reders, die door de bijvis wel licht een reis goed kunnen maken, welke anders verlies zou hebben opgeleverd. Dit alles volkomen overeenstemmend met de bepalingen op de maaswijdte, want als we daar onderdoor proberen te komen, is het hek uit de Noordzee. Over een paar maanden is de uitbreiding hopelijk op gang gekomen; het is nu de tijd, om deze daarmee samenhangende zaak te bespreken. Zolang de conservenfabrieken deze bijvis nog niet kunnen opnemen, zoals bij de Duitse buren, zou het een prachtige oplossing voor de bijvis worden. De viering van het vijfentwintigjarig jubileum van de heer J. Snel, voorman in de houtstoffabriek van Van Gelder, is Vrij dag voor jubilaris en gezin prettig verlo pen. De jubilaris, die vergezeld was van echtgenote en kinderen, werd eerst op het directiekantoor ontvangen door ir. B. Ver doorn, fabrieksdirecteur. In aanwezigheid van de bedrijfschef der houtstoffabriek, de heer P. N. Höweler, heeft de heer Ver doorn de jubilaris de gelukwensen van de directie overgebracht, waarbij hij 't gebrui kelijke geschenk onder enveloppe alsmede een schriftelijke felicitatie van de hoofd directie en de foto van de jubilaris in zijn werkkri ng o verhand igde. Het bedrijfskantoor van de houtstoffa briek bleek bij de huldiging te klein; de heer Höweler schetste daar allereerst hoe de jubilaris zich eigenlijk reeds 35 jaar geleden als barbier met „vezels" be zig hield om vervolgens te belichten hoe hij zich heeft weten op te werken tot voor man. Deze belangrijke functie werd niet verkregen met stilzitten, want de moeilijk heden bleven niet uit. Namens het personeel vertolkte de heer J. Blom de gevoelens van vreugde bij dit jubileum, die neerkwamen op de goede samenwerking en de werklust van de jubi laris. Het geschenk bestond uit een gang lamp en mevr. Snel kreeg een bloeiende plant als herinnering. Ten slotte sprak nog de heer W. J. Wil- lems, bedrijfschef der papierfabriek, die opmerkte, „dat het hout in de houtstoffa briek versplinterd wordt en de papierfa briek het weer aan elkaar moet lijmen om er papier van te maken". De directe con tacten tussen beide fabrieken zijn aanmer kelijk verbeterd en hierin heeft de jubila ris een belangrijk aandeel. De heer Snel dankte ten slotte voor de wijze, waarop zijn jubileumviering was ge organiseerd. Voor de korfbalvereniging „Watervliet" zijn voor Zondag drie senioren-wedstrijden vast gesteld, waarvan die te Haarlem tussen Oos terkwartier en het eerste Velsense twaalf tal de belangrijkste is. Watervliet, dat in de laatste wedstrijden weinig punten veroverd heeft, dient er voor te zorgen dat het nog niet meer afdaalt naai de onderste plaats. Watervliet I zal aantreden met de dames R. Weymar, T. Gieze, C. Broeksma, S. Meyer, D. Schelling. T. Waagmeester en de heren J. Broeksma, R. Velthuys, H. Gieze, F. Vos, F. Möhlmann en W. Berghuis. Verder worden gespeeld de wedstrijden Aurora 3Watervliet 4 en Haarlem 3Wa tervliet 5, beide te Haarlem. Voor de adspiranten zijn vastgesteld: Haar lem BWatervliet A en Watervliet BSport Vereent C. Wraakneming omdat zij steeds werden weggejaagd De Zandvoortse politie is er, door de medewerking van haar Haarlemse collegae, in geslaagd de stichters van de brand, die verleden week het troephuis van de „Kor- tenaer-groep" op het terrein van de Neder landse Padvindersvereniging aan de Zan- derüvaart in Overveen in as legde, te achterhalen. Het zijn vier leerlingen van een lagere school in Haarlem van ongeveer veertien jaar oud. De zaak kwam uit, omdat een van de jongens thuis zijn mond had voorbijgepraat. Toen zijn moeder daarop het bericht in onze krant las, heeft zij zich onmiddellijk tot de kinderpolitie gewend, die de zaak aan de Zandvoortse recherche doorgaf. Deze heeft daarop de vier knapen die zeer radicaal te werk waren gegaan en zelfs een fles spiritus bij het volvoeren van hun wandaad hadden gebruikt op hun school aangehouden en naar het politiebureau in Zandvoort overgebracht. Nadat zij enige tijd ingesloten waren ge weest, hebben de jongens bekend, dat zij de brand uit wraak hadden gesticht, omdat zij steeds door de padvinders van het ter rein werden gejaagd. De kinderrechter zal zich nu wel verder met deze zaak bemoeien. Voor de ouders heeft deze zaak nog de onaangename consequentie, dat de ver zekeringsmaatschappij hen zal aanspreken voor schadevergoeding. Het gebouwtje was voor drieduizend gulden verzekerd.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9