Oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe krijgt opdracht tof kabinetsformatie Westelijk antwoord ten aanzien van conferentie der Grote Vier gereed „Wij wisten drommels goed dat wij door Chinezen werden aangevallen" Afspraak over de kwestie van de 38ste breedtegraad West-Duitse exporteurs leverden aan China Polen vraagt Nederland haar te helpen bespoedigen Vijandelijke terugtocht aan het centrale front Zware verliezen der Noordelijken Legende over „krijgslist" uit de wereld geholpen Streven naar samenwerking Engeland wijst Russisch protest met kracht af Meer stakingen in Engeland Het woord is aan Amerikaanse legerleiding geïnteresseerd in Ambon Conferentie over een vredesverdrag met Japan HET WEER AFGEBEELD Weerbericht (5e JAARGANG No 189 JCennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. XcTcT Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE KAARLEMSCHE COURANT 295e JAARGANG No 42 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman no Koningin heeft Zondagavond in Pa leis Soestdiik oud-minister mr. M. P L. Steenberglie (KVP) ontvangen en hem st€,er' ht gegeven tot hel vormen van een daf/eacht worden het ver- rouwen van het parlement te genieten. 5r Steenberghe heeft de opdracht in be raad gehouden. Mr. M. P. L. Steenberghe. Op 25 Juli 1934, toen minister Verschuur om gezondheidsredenen aftrad, werd mr. Steenberghe zijn opvolger als minister van Economische Zaken. Op 6 Juni 1935 trad hij af wegens verschil van mening met dr. Col'jn over monetaire aangelegenheden. Op 24 Juni 1937 trad mr. Steenberghe opnieuw op als minister van Economische Zaken in het vierde kabinet-Colijn van 1937—1939. Toen het kabinet-De Geer in de Meidagen van 1940 naar Londen ver trok behield hij deze post, ook toen in September 1940 prof. Gerbrandy jhr. De Geer als minister-president opvolgde. Mr. Steenberghe werd toen minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en kreeg opdracht alle maatregelen te nemen tot eceonomisch herstel van het rijk in Europa. In Mei 1941 werd in het Londens kabi netminister van Landbouw en Visserij ad interim. In November 1941 nam hij uit ge noemde functies ontslag. Hij werd opge volgd door minister P. A. Kerstens. In opdracht van de Nederlandse regering vertrok mr. Steenberghe in 1942 voor een studiereis naar Amerika. Hij werd daar benoemd tot voorzitter der commissie voor economische, financiële en scheepvaart aangelegenheden van het koninkrijk voor het Westelijk halfrond. Uit deze functie werd mr. Steenberghe op 1 Mei 1946 eer vol ontslag verleend. Na zijn terugkeer uit Amerika in Nederland in 1947 trok mr. Steenberghe zich terug uit het politieke leven om zich geheel aan het zakenleven te wijden. Reeds voordat hij minister werd is mr. Steenberghe zeer dikwijls op internationaal terrein werkzaam geweest. In 1923 vaar digde de Werkloosheidsraad hem af naar. het internationale congres in Luxemburg. In 1925 vertegenwoordigde hij de Neder landse werkgevers op het internationaal werkgeverscongres te Stresa. In 1927 nam hij als vertegenwoordiger der Nederlandse regering deel aan de economische confe rentie te Genève en in 1923 was hij gedele geerde op het economische congres te Praag. Mr. Steenberghe is op 2 Mei 1399 te Lei den geboren. Hij studeerde aan de rijks universiteit te Utrecht in de rechten, aan welke universiteit hij in 1920 promoveerde. Onze parlementaire redacteur schrijft: De formulering van de aan mr. Steen- oerghe verleende opdracht maakt het ook hem mogelijk, evenals dat met dr. Drees en mr. Van Schaik het geval was, langs ver schillende wegen te trachten zijn doel te bereiken. Hij kan proberen een kabinet te vormen dat op grond zowel van zijn samen- stelling als van zijn programma een be hoorlijke kans heeft in het parlement een meerderheid achter zich te krijgen, zonder flat daarvoor nodig is eerst de instemming' e vragen op het programma van de frac- JP c. .,w!e een ploeg ook steunen. Hogelijk is echter, ook dit laatste pad in «slaan. In de kring van de P. v. d. A. heeft men zien al voorbereid op die mogelijkheid, zaterdagavond hebben de Tweede en Eer ste Kamerfracties van de P. v. d. A. met cue partij behorende ministers een ver dring gehouden waarin aan een kleine ,."™'s.sle 7fn deskundigen uit haar mid- v j 1111S gegeven, vast te stellen wat rnoVn0. V- f A" als uitgangspunt zou boeten dienen bij de beoordeling aan die groep voor te leggen ontwerp programma. Uit den aard der zaak zal dat wel niet zo heel veel afwijken van het ontwerp, door dr. Drees en mr. Van Schaik gemaakt, al blijft het natuurlijk mogelijk hier en daar enkele veranderingen of ver schuivingen in de geraamde maatregelen aan te brengen. De ministers, die deel uit maken van de P. v. d. A., konden met het ontwerp Van Schaik-Drees accoord gaan. Dit ontwerp kan eventueel voor de nieuwe formateur een nuttige grondslag vormen voor datgene waarmee hij voor de dag wil komen. Mr. Steenberghe heeft niet alleen zijn sporen verdiend als minister van Economi sche Zaken tot drie maal toe tussen 1934 en 1942, maar bovendien heeft hij in het bijzonder in de laatste acht jaren veelvul dig in het buitenland rondgekeken, gewerkt en onderhandeld. Mede hieraan valt wel licht toe te schrijven dat wij iemand, die hem van vrij nabij kent, hem juist als een verstandig onderhandelaar hoorden roe men. Vermeld zij nog dat mr. Steenberghe, die in Goirle woont, vandaag of uiterlijk morgen naar Den Haag komt en dat hij, die in het buitenland ook het nodige opge stoken heeft omtrent een verstandige wijze van voorlichting, niet van zins is aan node loze geheimzinnigheid te doen, maar zoveel als mogelijk met de pers contact zal onder houden. De correspondent van de „News Chro nicle" te New-York schrijft uit zeer ge zaghebbende bron te hebben vernomen, dat de Verenigde Staten en Engeland zijn overeengekomen, dat het leger van Mac- Arthur cle 38ste breedtegraad in Korea niet zal overschrijden. MacAvthur heeft de bevoegdheid om dringende militaire redenen de oude grens uit tactisch oogpunt op kleine schaal te overschrijden, doch er is besloten, dat de strijdkrachten der UNO bij de breedte graad zullen standhouden in de hoop, dat een vreedzame regeling kan worden ver kregen, aldus deze correspondent. De West-Duitse en de geallieerde auto riteiten zullen een onderzoek instellen naar leveringen van machinegereedschap pen en vrachtauto's aan de Chinese volks republiek door West-Duitse firma's, aldus A.F.P. Er zouden namelijk rechtstreeks onderhandelingen tussen West-Duitse on dernemers en Chinese handels vertegen woordigers gevoerd zijn waarbij derden, woonachtig in Nederland en Zwitserland, als bemiddelaars zouden zijn opgetreden. Een order, die reeds uitgevoerd werd, zou bestaan uit 2000 vrachtauto's van drie-en- halve ton. van een (Reuter). Naar men aanneemt hebben de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Amerika te Moskou van hun regerin gen het antwoord ontvangen op het Russische-voorstel tot het houden van een Vier-Mogendhedeneonferentie. Het zou mogelijk vandaag of morgen overhandigd worden. Naar men te Londen meent, wordt tegen vijf Maart te Parijs een voor lopige conferentie voorgesteld. De eerste secretaris van de Poolse lega tie in Den Haag. de heer Aleksander Ley- fell, heeft Zaterdag een Poolse nota toege- Nederlandse regering werd overhandigd en waarin Polen de buurlanden van Duitsland verzocht hun invloed uit te oefenen op een snelle organisatie van de vierlanden-con- ferentie. De heer Leyfell merkte op, dat de nota ook werd overhandigd aan Denemarken, België èn Luxemburg, daar de kleine lan den rondom Duitsland in de eerste plaats in aanmerking komen voor het streven naar een regeling van het Duitse vraag stuk, die garanties biedt voor veiligheid en een vreedzame ontwikkeling. Noorwegen werd bij deze actie niet betrokken, omdat het geen buurland van Duitsland is, aldus de heer Leyfell. Ook Zwitserland niet, omdat dit land vasthoudt aan een traditionele politiek van neutrali teit. De nota werd niet tot Oostenrijk ge richt, omdat dit land nog onder de bezet ting van de grote mogendheden valt. Hij merkte op, dat Polen en Nederland, die tijdens de jaren van bezetting tegen het Hitlerdom vochten en die in deze strijd een buitengewoon groot bloedoffer brach ten, het recht hebben te geloven, dat deze gemeenschappelijk behaalde overwinning op het Duitsland van Hitier eens en voor altijd een einde zou maken aan de moge lijkheid van een herleving van het Duit se militairisme. De Poolse regering is van mening, dat het wenselijk en nuttig zou zijn, indien de Nederlandse regering gebruik maakt van haar mogelijkheden en van al haar in vloed bij de grote mogendheden, om het bijeenroepen van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te bespoedigen. Denen accoord De. Deense regering acht het zeer wen selijk, dat een gemeenschappelijke basis gevonden wordt voor een Viermogendhe- denconferentie over Duitsland in de geest als in de recente nota van Polen geop perd is. De Deense minister van Buiten landse Zaken, Ole Bjoern Kraft, heeft Zaterdagmorgen een verklaring' uitgege ven waarin dit gezegd wordt. Duitsers niet In regeringskringen te Bonn valt een toenemende ongerustheid waar te nemen met betrekking tot de invloed, welke het Russische initiatief tot het houden van een Viermogendhecienconferentie op de ontwikkeling der politieke verhoudingen tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden kan hebben. In het bijzonder maakt men zich zorgen over de bereid heid van „invloedrijke Franse kringen" om tot een accoord met de Sovjet-Unie over Duitslands neutralisering te komen. De Britse buitenlandse politiek wordt te- Bonn in regeringskringen beschouwd als „zwak". Daarentegen worden de sterke Amerikaanse reserves tegen de confe rentie in Bonn gedeeld en toegejuicht. Kanselier Adenauer heeft in een gesprek met buitenlandse journalisten de moge lijkheid van een conferentie van vier aan geduid als: „De grootste overwinning welke de Russen tot dusverre in de koude oorlog hebben behaald". - KOREA, 19 Februari (Reuter). De verbonden troepen zijn Maandag nagenoeg zonder tegenstand te ontmoeten in het Westen van Wonjoe naar Jjongan opge rukt. Zij trokken op een punt de Han over en naderden Hoengsong, een belangrijk knooppunt van wegen,tot op vijf kilometer. Sinds Zaterdagavond laat maakten grote vijandelijke strijdkrachten in de Westelijke sector van hel centrale Koreaanse front een beweging, die op een terugtrekken op grote schaal leek. De bevelhebbers der ver bonden troepen bleven echter op hun hoe de. Zij hielden rekening met de mogelijk heid, dat de vijand slechts aflossing van de vermoeide manschappen in de eerste linies beoogde, of poogde een overbrengen van troepen op grote schaal naar de Oostelijke flank van het front te camoufleren. Een woordvoerder van het negende Ame rikaanse legerkorps verklaarde Zondag ochtend te Tokio dat er aanwijzingen be slaan dat de vijandelijke troepen zich over de gehele breedte van het front, dat door dit korps wordt bezet gehouden, terugtrek ken en wel met name in de sector van Intsjon-Jojoe. „De Chinese en Noord- Koreaanse troepen hebben deze sector hals- over-kop verlaten en grote voorraden levensmiddelen, wapens en ammunitie achtergelaten", zeide hij. Naar schatting heeft de vijand bij zijn beweging naar het Noorden aan het cen trale front tenminste vierduizend doden achter gelaten. Bij Tsjepjong, waar in de voorgaande dagen talrijke aanvallen wer den afgeslagen, telde men meer dan 1700 doden. Tien kilometer ten Oosten van Kjongan zijn in Chinese versterkingen meer dan 400 lijken gevonden. De meeste gesneuvelden waren door granaatscherven gedood. Turkse patrouilles op het schiereiland Kimpo melden slechts onbetekenende schermutselingen. ..Zij kunnen gaan waar zij willen". Zij zuiverden het vliegveld kimpo en trokken op naar punten op 27 en 19 km ten Noord-Westen van Jong- dongpo. Volgens een communiqué van het achtste leger hebben de verbondenen Zondag aan alle sectoren van het front in Korea acti viteit ontplooid waarbij zij nagenoeg geen contact hadden met vijandelijke strijd krachten. Krijgsgevangenen vrijgelaten? De Chinese troepen hebben 130 krijgsge vangenen aan het front van de Han vrijge laten, aldus een te Londen ontvangen be richt van het Chinese persbureau „Nieuw China". De gevangenen, onder wie 41 Ame- dikanen, kregen een afscheidsfuif en reis geld. Zij waren aan het begin van dit jaar gevangen genomen, aldus het bericht. militairen tweeduizend in de Verenigde Staten in opleiding zijnde toerden door n ^est-Europesc staten-leden van het Noord Atlantisch Verdrag fechts: Af «jnhh r -nt TnL'nan tn Washington ontvangen. Staande van links naar Petersen (np-„„ÖUn? (Italië); J. Leyzat (Frankrijk)R. N. Langton (Canada); M. A. marken); H. S. Edwards (Engeland)N. Astrüp (Noorwegen); T. J. aennmghof (Nederland) en A.- Jonckheere (België). Doodgewaande kapitein Linzel vertelt: TOKIO (Reuter/A.N.P.) Kapitein N. Linzel van het Nederlandse Korea-detache- ment, van wie ten onrechte is gemeld dat hij gesneuveld was, zeide in een interview in een legerhospitaal te Tokio, zich niet verwonderd te hebben over zijn doodsbe richt in de telegrammen van de frontlinie. Hij had zich namelijk wel een half uur lang dood moeten houden nadat het plateau te Hoengsong aan het centrale front in Korea waarop hij zich bevond, door de Chinezen was genomen. Kapitein Linzel noemde de berichten, volgens welke kolonel Den Ouden gedood zou zijn met zijn eigen ammunitie die hij verstrekt zou hebben aan als Zuid-Korea- nen vermomde Chinese communisten, be lachelijk. „Wij wisten drommels goed dat het geen Zuid-Koreanen waren", aldus zeide kapitein Linzel. „Kolonel Den Ouden werd gedood door een schot in het hoofd bij een overval van schreeuwende en op hoorns blazende Chinezen op zijn com mandopost. Een wachtpost van het hoofd kwartier", aldus vertelde de kapitein, „maakte alarm te ongeveer tien uur op Maandagavond: „De Chinezen zijn er!" riep hij. We hoorden schieten. Ik zag drie a vijfhonderd Chinezen op misschien een zestig meter afstand. Zij bliezen op hoorns en stormden schreeuwend op ons in. Wij konden hen niet tegenhouden. Iedereen maakte iedereen af". Kapitein Linzel zag kolonel Den Ouden, die zijn hoofdkwartiercompagnie aanvoer de, enkele malen tijdens het gevecht. Er waren ongeveer honderd Nederlandse offi cieren en manschappen op de post aanwe zig, die het moesten opnemen tegen vijf maal zoveel Chinezen. „Ik zag de kolonel niet getroffen wor den", aldus vervolgde kapitein Linzel, „doch anderen, die het wel zagen, zeiden dat hij door het hoofd werd geschoten. Hij viel neer naast een jeep. Alles wat bran den kon, brandde rondom". „Op een verzoek om hulp van een Ne derlander werd door Chinezen geantwoord: „Okay", en toen schoten zij hem driemaal door het hoofd", aldus vertelde de kapitein. Toen het gevecht was afgelopen, kon ka pitein Linzel niet wegkomen door de drie schotwonden, die hij had opgelopenin een knie, de rug en een schouder. „Ik hield me dood. De Chinezen tilden mijn hoofd op om te zien of ik dood was. Zij schopten mij tegen mijn knie om te zien of ik reageerde. Zij gebruikten mij ook als barricade voor een machinegeweer. Er was veel verwar ring toen de Chinezen er waren. Zij doen erg druk", aldus zeide de kapitein. Later gingen de Chinezen naar de linker kant van het plateau en toen hoorde kapi tein Linzel de stemmen van Nederlanders ter rechterzijde. Hij riep en een korporaal, een van zijn oudgedienden uit de laatste oorlog, kwam naar hem toe en zeide: „We zullen voor u zorgen". Een paar Nederlandse soldaten pakten een deur, legden de kapitein er op en droe- Kapitein J. Linzel gen hem zo ongeveer anderhalve kilometer verder naar een andere Nederlandse com pagnie-commandopost. Daar werd de kapi tein op de motorkap van een jeep geladen, die naar Wonjoe ging. Maar na twintig mi nuten stuitte men op een wegversperring. „Er werd verschrikkelijk geschoten", aldus vertelde de kapitein, „met mortieren en machinegeweren, en met granaten gegooid. Allen moesten dc jeep verlaten om dekking te zoeken." Kapitein Linzel moest zich van de motorkap laten glijden. Voor de tweede maal meende hij zijn einde nabij. Hij bloed de erg en dacht dat er geen redding meer was. „Die zes a acht uren zijn de verschrikke lijkste van mijn leven geweest", aldus de kapitein. Doch hij kwam tenslotte toch in Wonjoe aan en kreeg in een hospitaal al daar eerste hulp. Toen werd hij per ambu lance naar Taegoe gebracht en nadat daal de kogels uit zijn wonden waren verwij derd en zijn been gespalkt was, werd hij per vliegtuig naar Tokio vervoerd. „Zijn toestand gaat thans goed vooruit", aldus zeide een Amerikaanse verpleegster. De kapitein zal misschien over enkele weken zover opgeknapt zijn, dat hij voor herstel naar Nederland kan terugkeren. Kapitein Linzel gaf ook de wens te ken nen, dat men bericht zou zenden aan zijn Engelse vrouw te Wassenaar. Zelf was hij nog niet tot schrijven in staat. „Zeg haar, dat ik natuurlijk hoop zeer spoedig terug te zullen zijn", aldus zeide hij. LONDEN. (Reuter). De correspondent te Washington van de „Sunday Times" meldde gisteren dat de Amerikaanse rege ring-thans met de regeringen harer bond genoten en die van Spanje, Turkije, Groenland en Joegoslavië besprekingen zou voeren over de wijze waarop de vier laatstgenoemde landen nauwer met de staten-leden van het Noord-Atlantische Verdrag in verbinding kunnen worden ge bracht'. Waslijst van tegenbeschuldigingen LONDEN (Reuter). Engeland heeft Zatex-dag een nieuwe nota aan de Sovjet- regering gezonden, waarin het de Sovjet- Russische klacht, dat Engeland het En gels-Russische verdrag van 1942 had ge schonden, van de hand wijst. Het Britse antwoord is de vierde nota in sex-ie sedert de Sovjet-Unie in Decem ber protestnota's aan Frankrijk en Enge land zond, waax-in zij deze landen er van beschuldigde door herbewapening van West-Duitsland en deelneming aan het Atlantisch pact de met haar gesloten ver dragen te hebben geschonden. Dé nota geeft bij wijze van tegenbe- schuldiging een lange opsomming van alles, wat te Londen beschouwd wordt als Sovjet-Russische inbreuken op het ver drag. Genoemd worden Sovjet-Russische steun aan communistische regiems in Oost- Europa, weigering van de Sovjet-Unie oirt Duitsland als een economische eenheid te behandelen, Sovjet-Russische steun voor liet communisme in het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië en weigering van de Sov jet-Unie om mede te werken aan het slui ten van een vredesverdrag met Oostenrijk. Volgens de nota is de Sovjet-Russische regering niet de overeenkomst van de con ferentie van Yalta in 1945 nagekomen terzake van een gemeenschappelijke drie- mogendheden-politiek in Oost-Europa, heeft Rusland van 1945 af steun gegeven aan pogingen van Griekse rebellen om de regering omver te werpen en in Februari 1948 met zijn veto verhinderd, dat dooi de Veiligheidsraad een onderzoek werd ingesteld naar de machtsovei-name in Tsjechoslowakije. Ten aanzien van de Duitse kwestie zegt de nota, dat de Sovjet-Unie spoedig na het einde van de oorlog poogde „de Rus sische zóne van het Westen af te gren delen". De Sovjet-Unie, aldus de nota, heeft zijn vetorecht in de Veiligheidsx-aad misbruikt, maakte geen voortgang ten aanzien van het werk van de militaire-stafcommissie van de UNO, houdt haar bevolking ge ïsoleerd van de Westerse wereld, houdt haar onkundig van de ware feiten en zet haar aan tot haat tegen de Westelijke landen. „De Sovjet-Russische regering", aldus gaat de nota verder, „poogt een coalitie op te bouwen tegen het Verenigd Koninkrijk en andei-e vi-ede- en vrijheidlievende lan den, met de bedoeling de sociale orde en de onafhankelijkheid van die landen te ondermijnen". Onder deze omstandigheden was Groot- Brittannië verplicht zijn verdediging te versterken en deelneming van Duitse een heden aan de verdediging van West- Duitsland in overweging te nemen. „De Britse regering heeft geen aggres- sieve bedoelingen tegen de Sovjet-Unie of haar bondgenoten en ook niet de bedoe ling om het aggressieve Duitse militarisme te doen herleven", zo zegt de nota. Vijfhondei-d havenstakers aan de Mersey hebben besloten niet aan het werk te gaan. De vorige week waren 8.000 in staking doch het aantal verminderde geleidelijk. De vijfhonderd stakers riepen op tot een algehele staking op Dinsdag, als de zeven stakingsleiders voor het gex'echt komen. Op het Londense stadion Paddington hebben 800 machinisten en stokers beslo ten van de volgende week af ieder week einde te staken totdal zij een „bevredigen de loonsverhoging" ontvangen. Te Manchester is besloten tot een sta king, ingaande heden middernacht. Het betreft hier 3.000 man personeel van de goederenafdelipg. Vakbondleiders in Man chester hebben 11.000 man wachtpex-so- neel, witkielen en seinpersoneel opgeroe pen het werk Dinsdag middernacht neer te leggen. Men verwacht, dat de stakingsbeweging zich tot andere delfn van Engeland uit breidt. Automobilist verleende fietser geen voorrang Gistermiddag om vijf uur verleende een van de Schouwtjeslaan te Haarlem ko- xnende automobilist geen voorrang aan een fietser op de Leidsevaart. Hij reed de man, een twintigjarige Amsterdamse lasser aan, met het gevolg dat deze een hersenschud ding opliep en naar het Diaconessenhuis moest worden gebracht. Victor Cousin: Men beheerst de mensen slechts door hen te dienen; deze regel is zonder uitzondering. „In de Verenigde Staten van Amerika groeit steeds meer het bewustzijn, dat de republiek Zuid-Molukken geen doodgebo ren zaak is. Het zal mijn taak zijn de rege ringspersonen in ons land hiervan te over tuigen en vooral, dat ons land, wat de Verenigde Staten betreft, gerust aan onze principes ten aanzien van dit vraagstuk kan vasthouden, zonder moeilijkheden van de zijde der V.S. te behoeven verwachten". Dit zei mr. E. Hazelhoff Roelfsema, die Zaterdag op Schiphol terugkeerde uit New York na zijn x~eis naar Ambon. De heer Hazelhof Roelfsema vertelde, dat zijn bemiddeling destijds was ingeroe pen bij afwezigheid van een vertegen woordiger der republiek Zuid-Molukken in de V.S. tot het aanbieden van lucht- en zeebases aan de V.S. in het gebied der Zuid-Molukken. De Amerikaanse regering had onmiddellijk na het uitbreken van de oorlog in Korea hierom verzocht bij de regering van de Indonesische republiek, maar dit verzoek was afgewezen. In Juli 1950 heeft hij namens de republiek Zuid- Molxikken een aanbod gedaan in Washing ton. Het is ter tafel geweest bij de stafchefs en, zover hem bekend, is er kennis van ge nomen zonder „aanbeveling voor actie". „Ik weet" zo zei de heer Hazelhoff Roelfsema „dat de Amerikaanse x-ege- ring het nog altijd voor zeker 90 procent op de republiek houdt, maar in de hogere regionen der strijdkrachten is men aanzien lijk minder gesteld op de houding der In donesische republiek, vooral na de weige ring voor het vex-lenen van bases. In deze kringen bestaat grote belangstelling voor het aanbod van de republiek Zuid-Moluk ken". Dezelfde interesses heeft hij in Ameri kaanse handelskringen kunnen bespeuren waar men voor een „Fox-overeenkomst" met de Zuid-Molukken zeer wel zal voelen. Voorts was hij overtuigd, dat als deze republiek eenmaal op poten staat, grote gebieden zich bij haar zullen aansluiten. In dit vex-band zo zeide 'hij is natuurlijk de uiteindelijke oplossing van het probleem Nieuw Guinea van zeer groot belang. CANBERRA (Reuter). Na afloop van de besprekingen tussen John Foster Dul les, de afgezant van president Truman, en de ministex-s van buiteixlandse zaken van Australië en Nieuw-Zeeland, is te Canberra een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat geen voorstellen tot-herbewa pening van Japan zijn besproken of over wogen. De besprekingen betroffen een vredes regeling met Japan en algemene vraag stukken inzake de veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan. Er waren geen besluiten genomen, maar de drie vertegenwoordigers waren in staat geweest „een aanzienlijke bijdx-age te leve ren niet alleen tot het algemeen begrip van de ingewikkelde problemen waar het omgaat, maar ook tot de oplossing er van". „Ofschoon er uiteraard enige verschillen in inzicht waren ten aanzien van de be trokken problemen en enkele vex-schillen in klemtoon, waren de dx-ie vertegenwoor diger-s het er over eens, dat het van essen tieel belang is geen machtsvacuüm in Japan te laten bestaan, dat gemakkelijk door onvx-iendschappelijke krachten zou kunnen worden opgevuld," aldus het communiqué. Ook was men het er over eens. dat herstel van „het oude Japanse militarisme een ramp zou zijn". De Japanse premier zal een kabinetsmis sie naar Washington zenden om de bespre kingen over een vredesverdrag voort te zetten. Deze besprekingen zijn te Tokio begonnen met John Foster Dulles, Trumans speciale afgezant. Op 22 Februari wordt de heer G. Roe- lofs te Angeren (gemeente Bemmel) 100 jaar. Hij telt zijn 180 nakomelingen tot in het vijf de geslacht. Het gebied van hoge luchtdruk boven Oost-Europa, dat zich Zaterdag nog over Fin land en Scandinavië uitstrekte, nam tijdens het weekeinde sterk in betekenis af en verplaatste zich naar Zuid-Oost-Rusland. Hierdoor kon een actieve depressie die ten Westen van Schotland tot ontwikke ling kwam zich verder naar het Oosten uitbreiden, hetgeen in ons land vooral Zaterdag aanleiding gaf tot flinke regen val en bovendien de wind flink aan wakkerde. Boven Engeland naderde vanmorgen een nieuwe storing, die snel naar het Oosten trekt. De luchtdruk verdeling op de Oceaan is gunstig voor het ontstaan van nieuwe storingen, die aan het weer in ons land een wisselend karakter zullen geven. x-.3030c0033ccoooccoooooo '7*^ Y.o?5MA°7- li'7*'" i i OONBEWQLKT 0LICHT BEW. 0 HALE 8EW. 0 ZWAAR BEW. ©GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN 1 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN fï ONWEER 7«?t£wpef»atuur i005-is08aar SELANGBlJKj neébslag- GE3lcD CENTRA H hoge druk L lage druk scheidingslijn-pront-tussen lucht van verschillende herkomst stano van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep is een wind- snelheid van vijf meter.per seconde WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Zuid-West. Wisselende be wolking met enkele verspreid op tredende buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 20 Februari Zon op 7.47 uui-, onder 18.02 uur. Maan op 16.20 uur, onder 7.36 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Maandag 20 Februari Hoog water: 2.25 en 14.42 uur. Laag water: 10.12 en 22.40 uur. Dinsdag 21 Februari Hoog water: 3.11 en 15.23 uur. Laag water: 10.59 en 23.20 uur»

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1