Westelijke antwoorden aan Moskou leggen nadruk op Oost-Europa „Fransen en Hollanders beten de spits af bij de strijd om Wonjoe'' Japan krijgt van V. S. alle steun nodig voor herstel van industrie Front in Korea stabiel Amerikaanse legerleiding overfuii dat luchtmacht niet beslissend is Hoe is het ontstaan? Conferentie der plaatsvervangers in Parijs voorgesteld Ook de Belgische industrie heeft stakingsmoeilijkheden Treffen tussen partisanen en regeringstroepen in China De Roks deden het vuile werk Amerika wil het land beschermen tegen infiltratie Umuidense hotelhoudster veroordeeld wegens hamsteren Landsbergse gevangenen uit hun dodencellen Het woord is aan Europa moet behouden worden en daarvoor zijn troepen nodig Arbeidsonrust in Engeland breidt zich iedere dag uit HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 130 iwaur Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 Courant velseb Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 5e JAARGANG No 43 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter). De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde gtatcn hebben de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski te Moskou het antwoord van hun regeringen overhan gt* op het Russische voorstel tot het hou den van een vierlandenconferentie. Het Westelijke antwoord is het zesde in een SC:ie notawisselingen over de mogelijkheid rn een dergelijke conferentie. De Sovjet- Unie heeft op 3 November het initiatief daartoe genomen. Fen woordvoerder van het Franse minis erie van Buitenlandse Zaken heeft meege teld dat in de nota een conferentie te Pariis op 5 Maart van de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandse Zaken wordt voorgesteld en aan de Sovjet-Unie wordt gevraagd alle kwesties die spanning in de wereld en in het bijzonder in Oost-Europa veroorzaken, aan de orcle te laten komen. De nota, in vijf punten ver vat, is drie bladzijden lang, aldus de woordvoerder. De ambassadeurs werden na elkaar door Wvsiinski ontvangen met tussenpozen van een kwartier. Het overhandigen van de nota was het enige doel van het bezoek. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de Franse nota morgen zal worden gepubliceerd. Uit welingelichte bron verneemt Reuter, dat, indien de plaatsvervangers een weder zijds aanvaardbare basis voor een bijeen komst van de vier ministers zouden berei ken, die conferentie, althans zo wordt voor gesteld, op een nader door de plaatsvervan gers te bepalen datum te Washington zal worden gehouden. In de nota zou voorts nog worden voor gesteld, dat de agenda voor de conferentie van ministers zou moeten bevatten „de oor zaak van de spanning in Europa, met inbe grip van het huidige peil der bewapening, de problemen met betrekking tot Duitsland en het Oostenrijkse vredesverdrag". Te grote legers Indien de Sovjets zulk een agenda accep teren, schrijft United Press, zouden de Wes telijke mogendheden hierdoor in staat zijn de kwesties van de Sovjet-bewapening aan Verbonden troepen blijven opdringen TOKIO (Reuter). Volgens een com muniqué van het achtste leger heerst slechts hier en daar activiteit aan het front, dat thans vrijwel in een rechte lijn ligt van West naar Oost. Een Amerikaanse patrouille stak 32 kilo meter ten Oosten van Seoel de Han over en stuitte oo een vijandelijke groep. Noord-Westelijk van de Zuid-Koreaanse hoofdstad doorkruisten geallieerde pa trouilles het schiereiland Kimpo zonder in aanraking te komen met de tegenstander. Uit Seoel zelf kwam zo nu en dan artille rie- en mortiervuur. In het gebied van de stad zou de vijand meer pantservoertuigen samentrekken. Amerikaanse troepen zijn Tsjoetsjonni, het voornaamste bolwerk van de tegenstan der in het gebied ten Noorden van Tsjet- sjon en ten Zuid-Oosten van Wonjoe, tot opeen kilometer genaderd. Tank- en infan- teriekolonnes der verbonden legers zijn ook Oostwaarts ruim negen kilometer opgerukt naar Soellimi in een poging om de troepen van de tegenstander in dit gebied af te snijden en te omsingelen. Amerikaanse troepen zijn Hoengsong, zestien kilometer ten Noorden van Won- ]oe, tot op drie kilometer genaderd. Naar schatting bevinden zich ruim 30.000 Noor delijken ten Noorden van Hoengsong. Manschappen van het Noord-Koreaanse vijfde legerkorps vechten verbeten om de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse aanvallen ten Noorden van Tsjetsjon af te slaan. vo.gens een door radio-Moskou omge roepen Noord-Koreaans legerbericht van fandag werden in het tijdvak van 11 tot n jUari 7993 man der verbondenen, aronder 544 Amerikanen, gevangen ge- nomen,49o9 man der geallieerden, van wie «w Amerikanen, sneuvelden. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat £ii£°ep Van ™eer dan 400 Amerikaanse «^gevangenen in Korea heeft geprotes- op Korea60 voorf:ze^en van de strijd in de duisternis zware tegen- w1'"'?n', 0°h zagen zich genoodzaakt bij AmpriJ en ,van de dag terug te trékken, na Tïf®, infanterie werd gedwongen gelegen w dag strijden om een hoog trekfen eGn ein stuk terug te ken'bi!1 tV'3" '1Gt Britse gemenebest trok- Sder &f°ng,bijna drie k»ometer op Zuid Rm-f te 0ntrnoeten, terwijl Cel SSe eenheden °P hun rechter- bleven trekken tegenstand Noordwaarts Middeleeuws twinüfLm!' u,er?0nden troepen hebben terugtrekkend! S gemaakt' die door de laten. Twin til nmezen "waren achterge- sd.appen 5!'g1,Pr°Cent der Chinese man- Wasuitgerust nS1?11 gGvangen genomen, der wapen aki,6 ,e,speren en geen an- ren zijn on'«evppirklaarden ZÜ- De spe- twintig cent im ft ,ec meter lang, met een S centimeter lang stalen blad. Mac Arthur aan het front ^onjoe^eeft1 ^?ZOek1a?n het front hij 7 "hervatting varfw ,MacAl'thur heden fiökrachten bevolen ir\\üatif' doorzi-'n FeunS van miin i k zal niet wille- ^reedtegraad teSvoegdheid om de 38ste zo voLh °uVf:rschriJden gebruik ma- Voegde hij eraan toe. de orde te stellen, alsmede de herbewape ning van de Oost-Europese satelliet-landen, wier legers thans de grenzen, gesteld door hun vredesverdragen, verre overschrijden. In de Sovjet-nota was echter duidelijk tot uitdrukking gekomen, dat Rusland al leen v/ilde spreken over Europese kwesties, waardoor de mogelijkheid werd uitgesloten om een regeling te treffen voor de koude oorlog in de gehele wereld met inbegrip van het Verre Oosten. In tegenstelling met de oorspronkelijke verwachtingen wezen de Westelijke mo gendheden scherp de beschuldigingen van de hand uit de jongste Sovjet-nota waarin werd gezegd, dat de Westelijke mogend heden niet alleen zich zelf aan het bewape nen zijn maar ook Wgst-Duitsland uitrus ten voor aggressieve doeleinden. „Deze Sovjet-aantijgingen missen vol ledig iedere grond", aldus zeggen naar ver luidt de nota's. BRUSSEL. (Reuter). De opdracht van de Belgische vakverenigingsleiders om het werk te hervatten heeft bij de meer dan 70.000 mijnwerkers, die zes dagen geleden een wilde staking begonnen, slechts ge deeltelijk weerklank gevonden. De op wekking om weer aan het werk te gaan, kwam na het besluit van de werkgevers om 4 procent loonsverhoging te geven met terugwerkende kracht tot 1 Januari. De stakers eisten 5 procent. In het bekken van Luik, waar de sta king begon, gingen gisteren 26.000 mijn werkers weer aan het werk. Gemeld is, dat daar in alle 40 mijnen weer normaal gewerkt wordt. In het bekken van Bergen echter werd slechts in een van de 29 mijnen normaal gewerkt. In andere mijnen in het district Char leroi meldden zich ongeveer 50 procent niet op het werk. De stakingsgolf heeft zich tot andere delen van de Belgische industrie uitge breid. Meer dan 2.000 metaalbewerkers te Gent hebben het werk neergelegd. Zij willen 5 procent loonsverhoging. De sta king geldt ongeveer de helft van de me taalbewerkers in deze streek. Zij zal zich op 26 Februari door het gehele land ver breiden als de werkgevers de gevraagde loonsverhoging niet toekennen. De regering heeft zich bereid verklaard met afgevaardigden vanvakverenigingen en werkgevers te onderhandelen. Trampersoneel door het gehele land heeft ook gedreigd met staking, volgende week te beginnen, als de lonen niet in overeenstemming worden gebracht met de gestegen kosten van levensonderhoud. Twee lezingen over de uitslag Chinese communistische troepen en guerillastrijders hebben in Oost-Kwangsi (China) hevige gevechten geleverd, aldus wordt zowel uit communistische als natio nalistische bron gemeld. Volgens de com munistische berichten werden 357 guerilla strijders gedood en 9.120 gevangen geno men. 5.304 guerillastrijders, onder wie „de koning der Jao's", Li Joeng Pao, zouden zich hebben overgegeven. Kanonnen van zwaar kaliber, machinegeweren en 13.000 geweren zouden met andere militaire uit rusting zijn buitgemaakt. De strijd ging om het laatste bolwerk van de troepen, die voorheen aan het leger van generaal Pia Tsjoeng Hsi in Kwangsi behoorden, aldus dit bericht. Van nationalistische zijde wordt gemeld, dat de communisten zware verliezen leden, mogelijk 20.000 man, onder wie twee divi siebevelhebbers. 3000 communisten zouden gevangen genomen zijn en veie anderen zouden zich vrijwillig bij de guerillastrij ders hebben aangesloten. Het heuvelgebied was door de communisten opgegeven, aldus dit bericht. Uit brieven en rapporten van gevallen commandant: „Korea is bitter tegengevallen. Niet de alles blijkt uit zijn privé-correspondentie vijand doch het klimaat en de te verdu ren ontberingen werken slopend en uit puttend. Slechts de bezieling", die van de officieren uitgaat en het besef, dat men als vrijwilliger deze consequenties te aanvaar den heeft, houdt cle soldaten op hun plaats. Vooral de laatste drie weken hebben het uiterste van het moreel gevergd". Aldus een citaat uit een officieel rapport van wijlen luitenant-kolonel Den Ouden van 25 Januari aan de chef van de gene rale staf. Wat niet in dat rapport was beschreven, waren de bezieling, die van overste Den Ouden zelf uitging, de zorg, die hij aan zijn mannen gaf, het voorbeeld van toewijding en standvastigheid dat hij hun was. Dit AFP verneemt te Tokio dat de Ameri kaanse regering met de Japanse regering overeengekomen is, dat de Verenigde Sta ten aan Japan alle financiële, materiële en technische hulp zullen verlenen, die nodig is om Japan in staat te stellen na liet slui ten van het vredesverdrag zijn industriële activiteit te coördineren met de Ameri kaanse defensie-inspanningen. De Japanse regering heeft volgens deze kringen te ken nen gegeven, dat Japan met behulp van 2 milliard dollars binnen twee jaar zijn in dustriële productie zal kunnen herstellen tot het peil van vóór het uitbreken van de oorlog. Er wordt thans door Amerikaanse en Japanse deskundigen een grootscheeps plan voor coördinatie van de Amerikaanse en Japanse industrieën uitgewerkt. De Japanse regering heeft de Amerikaan se bezettingsautoriteiten reeds doen weten, dat Japan, wanneer het voldoende finan ciële hulp en de nodige grondstoffen ont vangt, zijn jaarproductie van kolen zal kunnen verhogen van 40 tot 50 millioen ton, van staal van 4 tot 10 millioen ton, van ruw ijzer tot 6 millioen ton. en van alumi nium tot 110.000 ton. Dulles over Japan Naar Reuter uit Sidney meldt, heeft John Foster Dulles, de persoonlijke vertegen woordiger van president Truman, aldaar verklaard, dat het tot stand brengen van een vredesverdrag met Japan wordt over wogen in het licht van het gebrek van Deze foto geeft een denkbeeld van de verwoestingen die de eerste uitbarsting van de Lamington-vulkaan op Nieuw Guinea heeft aangericht. Met lava en as bedekt liggen talloze voertuigen, volkomen vernieldin de geteisterde vlakte van Higatoera in Papoea. Sommige van deze werden, zoals de jeep op de foto, tientallen meters weggeslingerd boven de afgeknapte bomen van een bos in het eruptie-gebied. Japan aan „bescherming tegen infiltratie". De toestand van Japan is zeer précair, al dus Dulles. Het heeft geen kustwacht en slechts een geringe politiemacht. Als een belangrijke schakel in de keten van eilan den tussen de Aleoeten en Nieuw-Zeeland verloren zou gaan, zou het militair onmo gelijk zijn de andere schakels te houden. Japan was voor het Sovjét-communisme een der grootste prijzen ter wereld. „Een combinatie van Sovjet-China en Japan zou zo krachtig zijn, dat er in dit deel van de wereld geen weerstand aan zou kunnen worden geboden", zo zei Dulles. Bij het voorbereiden van een verdrag met Japan moesten de fouten van Versail les worden voorkomen. Vrede met Japan kwam niet tot stand door beperkende be palingen in het verdrag te schrijven. Daar door zou het doel juist niet worden bereikt, afgezien, nog van de vraag, of men Japan aan die beperkingen zou kunnen houden. „Niemand is bereid of sterk genoeg", al dus Dulles, „Duitsland aan de destijds op gelegde beperkingen te houden en de Ver enigde Staten zijn zeker niet bereid om Japan tot beperkingen te dwingen, omdat wij r.iet de macht hebben die nodig is voor dat doel." Dulles zei dat er geen sprake was van een herbewapening van Japan. Het plan is te zorgen voor de interne veiligheid en het land in te schakelen in de plannen voor collectieve veiligheid volgens de principes van de UNO. Het gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de zaak tegen N. B., echt genote van een hotelhouder uit IJmuiden, die in hoger beroep was gegaan tegen hel vonnis van de bijzondere politierechter te Haarlem, waai'bij zij wegens overtreding van de prijsopdrijving- en hamsterwet was veroordeeld tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand en een geldboete van 25, subsidiair tien da gen hechtenis en verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen. Begin Augus tus hadden ambtenaren van de C.C.D. in de woning naast het hotel onder meer 200 kg. suiker, blikken, bruine en basterd suiker, 54 kg. koffie, 200 pakjes van 100 gram maizena, 2000 stukjes huishoudzeep, 413 stuks toiletzeep en 40 pakken lucifers aangetroffen. Voor een bedrag van 2000 is in beslag genomen. Thans werd de echtgenote van de hotel houder veroordeeld tot één maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar, een boete van f 500. sub sidiair twee maanden hechtenis, f25 boete, subsidiair tien dagen hechtenis en verbeurd verklaring van de in beslag genomen goe deren tot een waarde van f2000. Twintig architecten en experts op het gebied der volkshuisvesting uit West-Duits- lanad zullen Nederland bezoeken om kennis te nemen van de Nederlandse bouwmethoden en van de arbeiderswoningbouw. Zij zullen Amersfoort, Eindhoven en Amsterdam be zoeken. aan mede-officieren, waaruit wij het een en ander citeren. In een particuliere brief schreef Den Ouden „En dan iets over onze opdrachten. Wij hebben heel goed de Amerikaanse tacti sche voorschriften bekeken. Misschien kennen wij ze beter dan de Amerikanen zelf. Maar onze eerste opdracht luidde: Stellingen voorbereiden en vuurplan indie nen van een defensieve opstelling achter de Han met een frontbreedte van, schrik niet, 3 km. De tweede opdracht was een hoofdaanvoerweg beveiligen over een af stand van 100 km. En dat alles met onge veer 650 man. „Gekker is nog wat ik al eerder zei, dat de Amerikanen het allemaal even mooi vinden, wat we doen. Telkens heb ik het gevoel dat ze ons wat op zitten te poetsen. Maar zij menen het echt. Ik kreeg nu (eind December) een telegram van de commandant 2e divisie, waarin hij zijn waardering uitsprak over ons werk en dat is toch wel leuk, want er zijn heus nog andere moeilijke problemen genoeg". Hel van Wonjoe Op 16 Januari schreef hij: „Ik geloof dat we de zwaarste zes dagen van ons leven achter de rug hebben in de Wonjoe-sector. Tot tweemaal toe hebben we de terugtocht van de 2e divisie gedekt als achterhoede en toen moesten wij plot seling Wonjoe weer gaan heroveren. Drie dagen heeft het geduurd, maar het is niet gelukt, 't Kon ook niet lukken, want de hele divisie was van de kaart door over vermoeidheid. Ik heb het aan onze eigen mensen gemerkt wat het zeggen wil met oververmoeidheid te doen te hebben. Wij waren reeds vier dagen en vier nachten in touw, steeds verplaatsen, ingraven, nieuwe posities verkennen, verhuizen, ingraven, geen eten, geen slaap, ontzettend koud en toen ze moesten gaan vechten was ieder een kapot. Zo heb ik een hele divisie zonder enige stootkracht gezien. De Fransen en Hollanders hebben de spits afgebeten en worden door de Amerikanen geweldig ge prezen." Groot was ook de waardering van de commandant van het Nederlandse detache ment voor de Zuid-Koreaanse soldaten, de Roks (republic of Korea-soldiers), waarvan een 100-tal bij het detachement zelf is in gedeeld. Hij schreef: „In feite hebben cle Roks het vuilste werk gedaan. Zij hebben de flankbedreiging afgeslagen door met drie bataljons tegen 900 m. hoge heuvels op te klauteren, waar zij do hele dag en nacht over deden en wat hun 40 doden en 100 gewonden kostte, doch de communisten waren eraf en ik verzeker je, dat geen enkel Europees leger dit had nagedaan. Deze kerels klimmen als klip geiten tegen de bergen op, met alles bij zich, zware.mortieren, mitrailleurs en mu nitie. Je moet het gezien hebben om het te geloven;" In geen brief liet overste Den Ouden na zijn mannen en zijn officieren te prijzen. Sterk drong hij er op aan dat zijn mensen een ontberingstoelage of een bonus of gra tificatie zouden krijgen en dat andere maatregelen zouden worden getroffen, waaruit Nederlands begrip en erkentelijk heid zouden blijken voor de voorbeeldige wijze, waarop zij hun vrijwillig aanvaarde laak volbrachten. Aan deze maatregelen wordt nu op het ministerie van Oorlog hard gewerkt, ver zekerde men aan A.N.P. LANDSBERG. (United Press). Kol. W. R. Graham, de commandant van de ge vangenis voor oorlogsmisdadigers in Landsberg, deelde gisteren mede dat de 7 ter dood veroordeelden van hun onder grondse „cellen des doods" zijn overge bracht naar gewone bovengrondse cellen. Zulks was geschied, zei hij, wegens een uit Washington ontvangen opdracht de terechtstellingen op te schorten. Frederick Wiel, de Amerikaanse advo caat van Oswald Pohl, een der veroordeel den, deelde aan United Press mede dat de reeds in afwachting van de terechtstellin gen gedolven graven weer waren dicht gegooid. WASHINGTON. (Reuter). Generaal J. Lawton Collins, stafchef van het Ameri kaanse leger, heeft voor de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen en gewapende diensten op een vraag van de republikeinse senator Kenneth Wherry, waarom Amerika zijn hoop niet stelde op een luchtmacht, die in staat zou zijn in een eventuele oorlog het Sovjet-Russische oorlogspotentieel „te verpulveren" in plaats van grondstrijdkrachten te bestemmen voor de defensie van Europa, geantwoord: „Het verschil is slechts gelegen in de be paling van de tijdstippen. Ik kan u ver zekeren, dat onze strategische luchtmacht Rusland met een geweldige kracht kan treffen en wij zullen er niet op wachten tot de strijd op het land beslist is. Een aanval door de luchtmacht alléén zou niet kunnen verhinderen, dat Europa onder de voet zou worden gelopen. Het verlies van Europa zou de oorlog zeker verlengen, zo het niet het verliezen van de oorlog zou betekenen. Een evenwichtige gewa pende macht in Europa is van essentieel belang doch de infanterist zal de belissen- de factor zijn. Wherry vroeg daarna of het bezit van de atoombom de Sovjet-Unie van een invasie van Europa weerhouden had, zo als Churchill had gezegd. Collins antwoordde, dat het bezit van atoombommen in quantiteit in sterke mate preventief werkt. De atoombom alleen zou de Sovjet-Unie echter niet weerhouden. Hiervoor is een gecombineerde land-, lucht- en zeemacht essentieel. „Voor wij ooit zouden kunnen dromen van hel de fensief tot het offensief in Europa over te gaan, zou echter de atoombom gebruikt moeten worden". Indien er oorlog zou komen, zouden de thans overwogen zes divisies in Europa ze ker versterkt moeten worden. Toen Wherry zeide, dat dit geen garan tie was, dat West-Europa binnen de ko mende twee jaar meer zou leveren dan een maximum van 37 tot 40 divisies, ant woordde Collins zonder in bijzonderheden te treden: „Het aantal is groter dan dat". Collins prees de troepen van Frankrijk, Engeland, Turkije, Nederland en andere landen van de UNO in Korea. Zij vechten „prachtig". De daden der verbondenen van de Amerikaanse troepen op het slag veld „spreken meer voor hen dan iets dat ik hier mogelijk tot u zou kunnen zeg gen". Wherry vroeg of 300 divisies genoeg zou den zijn om het Russische leger naar Mos kou terug te drijven. Collins zei: „Moge lijk". Wherry vroeg: „En waar haalt u dan de manschappen vandaan?" Collins antwoordde hierop, dat hij niet zou aan raden „het Russische leger naar Moskou terug te drijven". Het eerste doel van de Europese defensie was aggressie te voor komen en in de tweede plaats, als het tot aggressie zou komen, West-Europa te be houden. Wherry vroeg: „Denkt ge, dat de Amerikaanse soldaat de beslissende factor zal zijn in een oorlog tegen de Sovjet- Unie?" Collins antwoordde, dat dit naar zijn mening uiteindelijk het geval zou zijn. Generaal Hoyt Vanden berg, chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht, heeft voor de gecombineerde commissies over de kwestie van het zenden van troepen naar Europa verklaard, dat hij niet ge loofde, dat alleen lucht- en zeestrijd krachten Rusland bij een inval in West- Europa zouden kunnen tegenhouden". Het zou enige tijd duren, alvorens de luchtmacht het industriële potentieel van een vijandig land zou kunnen uitschakelen en zonder een vertragende strijdmacht op het land zou het mogelijk zijn, dat de vijand zou kunnen oprukken tot de West- Europese kust. Indien de Amerikaanse strijdkrachten en de met haar verbonden troepen van het Europese vasteland verjaagd zouden wor den, zou het bijna onmogelijk zijn daar weer terug te komen, verklaarde hij. Ernst Hohenemser: Met alles kunt gij eerder hopen indruk te maken dan met indruk te willen malcen. Spoorwegen, havens en staal getroffen LONDEN. (Reuter) In Manchester zijn 3.500 spoorwegmannen in staking gegaan en 11.000 anderen hebben gedreigd met een staking, die vanavond zou beginnen. In Liverpool voeren 3.000 spoormannen een langzaam-aan actie, evenals 10.000 collegae in Sheffield. Machinisten en stokers te Londen, Bristol Birmingham en Newcastle hebben besloten van het volgende weekeinde af symbo lische stakingen te houden. De vakvereni gingen hebben aangedrongen op loonsver hogingen tot zeven a vijftien procent. De regering heeft een loonsverhoging van vijf procent toegestaan. Jim Figgiris, secretaris van de grootste vakvereniging, heeft verklaard: „Tenzij ge met een behoorlijk loon voorstel komt, voorspel ik u binnen een paar uren een sta king over het gehele land van een half millioen spoorwegarbeiders". De kortgeleden genationaliseerde staal industrie had haar eerste wilde staking. Tweehonderd monteurs legden in de Mid lands het werk neer uit protest „tegen aan houdende schending van de vakvereni- gings-overeenkomsten". In verscheidene van de grootste havens dreigen de haven arbeiders heden in staking te zullen gaan. De monteurs in de Midlands hebben in middels besloten het werk te hervatten. Zij hebben echter ook besloten een officiële staking te zuilen organiseren, indien een ontslagen vakbondsfunctionaris niet binnen zeven dagen weer aangenomen zal worden. Leiders van de vakbond van spoorweg personeel hebben Maandagavond twee uur vergaderd om hun standpunt te bepalen bij de hernieuwde onderhandelingen met de spoorwegdirectie, die heden beginnen en over een besluit van de spoorweglieden te Southampton om van Woensdag af slechts tussen 8 uutir 's morgens en 5 uur 's middags te werken, zodat de schepen, die buiten deze uren meren, opgehouden zullen worden. De bond van arbeiders in het meubelbe drijf heeft mededeling gedaan van een loongeschil. De bond eist een loonsver hoging van een kwartje per uur voor 100.000 arbeiders in het bedrijf. Verwacht wordt, dat de minister van arbeid zich in de kwestie zal mengen. Dit woord: Onder deze titel is Vrijdag een nieuw rubriekje begonnen, dat voortaan twee maal per week, op Dinsdag en Vrijdag, in ons blad zal verschijnen. U vindt het dus ook in dit nummer. Het verklaart de herkomst van verschillende woorden in onze taal, waarvan zo menigeen vaak denkt: hoe zouden ze toch zijn ontstaan? Men raadt er dan naar' en men raadt meestal verkeerd. De etymologie (kunde der woord-afleiding) is een vak, dat telkens de aannemelijk schijnende op lossing logenstraft. Het woord, dat in dit nummer verklaard wordt, geeft daar een aardig voorbeeld van. De medewerker die deze nieuwe ru briek verzorgt is doctor in de Neder landse taal en letteren. Hij zal door zijn verklaringen menigeen verrassen en wij verwachten dat vele lezers ze trouw zul len volgen en genoegen zowel als verrijking van hun kennis aan beleven. Dat onze medewerker Vrijdag met het woord lef begonnen is moet men niet beschouwen als een bewijs, dat hij bij zondere moed nodig had om deze taak op zich te nemen. Het door de auditeur-militair bij de krijgsraad te 's-Gravenhage op 22 Januari tegen de vonnissen van de krijgsraad gewe zen tegen J. A. de G.. H. van T., A. van der H. en H. J. S. terzake van liquidatie van Kitty van der Have, ingestelde hoger be roep is ingetrokken. De storing die gisteren, vergezeld van regen, ons land passeerde trok snel weg naar Polen en de Balkan. Zij werd gevolgd door een zwakke rug van hoge druk die van morgen over ons land trok. Een diepe depressie die gisteren bij de Zuidpunt van Groenland lag trekt vrij snel naar het Zuid-Oosten. Boven de Britse Eilan den bevindt zich nog een storing die met buien gepaard gaat en zich in de richting van ons land beweegt. Het wisselende weer blijft daardoor nog aanhouden, waarbij geleidelijk koudere lucht uit de Poolstreken zal worden aangevoerd. 51°3^OC°OOOOOOOCOCCOOO« occooccoooccoocooooooooooo O ONBEWOLKT 0 LICHT BEW. HALF BEW. ZWAAR BEW GEHEEL BEW. S MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEI» 7 3UICN Tl ONWEER 7£trmp£3atuur i<3q§ isobaar selamgrijk '///t neerscag- gebied CENTRA. h hoge drux L lage druk scheidingslijn-front-tussen lucht van verschillende herkomst alstand van dit teken geeft de windrichting aanr iedere hele dwarsstreep is een wind- snelheio van vijf meter per seconde NU EN DAN BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West, aanvankelijk nog krach tig later tijdelijk matig tot zwak. Zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw en verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. 21 Februari Zon op 7.45 uur, onder 18.03 uur Maan op 17.40 uur, onder 7.51 uur. (Volle maan) Hoog en laag water te IJmuiden: Dinsdag 21 Februari Hoog water: 3.11 en 15.23 uur. Laag water: 10.50 en 23.20 uur. Woensdag 21 Februari Hoog water: 3.48 en 15.59 uur. Laag water: 11.3 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1