RogfopdeBorSt ZWITSAL 0LIEST00K INSTALLATIES PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUND1GE C Wereldnieuws Bezinning brengt verschillen aan het licht Radio geeft Woensdag Bloemlust III overtreft vorige tentoonstellingen GROEN Co. DINSDAG 2 0 FEBRUARI 1951 IN DE WERELDPOLITIEK 'n Zachte gave huid STRIJDIN HET BLOEMBOLLENVAK Benoemd en meteen ontslagen Roofoverval te Huibergen opgelost Zandvoorter mishandelde zijn tienjarig zoontje Opschudding in Zandvoortse vacantiekolonie Juwelendief gearresteerd Nederlandse Spoorwegen in het ongelijk gesteld Vroege onweersbul maakte Amsterdammers ongerust Nieuwe Grand-Prix-formu'6- In afwachting van de conferentie der vier grote mogendheden, die thans dus danig in een voorbereidend stadium is ge komen dat zij binnen afzienbare tijd zal kunnen plaats hebben, bezint men zich in kringen van de door het Atlantisch pact verbonden mogendheden op de vaststel ling van een gezamenlijke politiek tegen over de machinaties van Moskou. Merk waardig is het echter, dat die bezinning tot nu toe slechts geleid heeft tot de consta tering van een ernstige verdeeldheid over problemen, die met die gezamenlijke poli tiek samenhangen. In officiële uitlatingen wordt in het algemeen niet over deze ver deeldheid gerept, klaarblijkelijk omdat men geen voedsel wil geven aan de verwachtin gen van de Russen dat de Westelijke een heid op een of andere manier te splitsen zal zijn, doch de openhartigheid waarmede de pers in de Westelijke landen nu eenmaal over deze en dergelijke aangelegenheden kan schrijven, openbaart die verdeeldheid duidelijker dan welke officiële verklaring ook zou kunnen doen. Wanneer men op het ogenblik de tendens der. persbeschouwin gen in de Westelijke landen analyseert, moet men constateren dat het Westelijke bloc worstelt met innerlijke tegenstrijdig heden die zonder twijfel mede aanleiding zijn geweest voor. het Russische staatshoofd om in een uitvoerige verklaring de wrevels der Oostelijke politici ten aanzien van de gedragslijn der Westelijke mogendheden bloot te leggen, in een tamelijk doorzichtig streven om die tegenstrijdigheden in een scherper licht te plaatsen. De ontwikkeling van de internationale toestand der laatste weken heeft een zekere verwijdering bewerkstelligd tussen Ameri ka en West-Europa, en Amerikaanse jour nalisten die in de reis van Eisenhower naar Europa aanleiding hebben gevonden om een tournée naar de Oude Wereld te ma ken, komen unaniem tot een voor hen mis schien verbluffende conclusie: „West- Europa staat niet onvoorwaardelijk achter de Amerikaanse politiek, noch wat Azië, noch wat Europa zelf betreft." Luister naar wat een der invloedrijke Amerikaanse politieke journalisten, Harry F. Kern, van Bonn uit aan zijn blad „News week" seint. Zijn verhaal is vervuld van lichte, ironische bitterheid, doch zijn op rechtheid klinkt er evenzeer met niet mis te verstane duidelijkheid in door: „Wat vele Europeanen vrezen is niet het losbarsten van een Russische aggressieve oorlog, maar het losbarsten van een door Amerika te beginnen preventieve oorlog voordien. Er is nauwelijks enig blijk van begrip in West-Europa voor de offers die de Amerikaanse defensie-inspanningen aan het land opleggen. Europa is van gevoelen dat de oorlog in Korea een Amerikaanse oorlog is, verder dat wij de Chinezen pro voceren en dat wij het in ieder geval wel zullen klaren." Kern richt dan zijn blik op zijn Ameri kaanse landgenoten en zegt: „Weinig Ame rikanen kunnen zich een voorstelling ma ken van de ontzaglijke vermoeidheid waar in dit (Europese) werelddeel verzonken ligt en van de honger naar enkele jaren werkelijke vrede en een kans om weer eens van het. leven te-.genieten. De Euro peanen zijn pas uit hun schuilkelders in het licht van de vrede komen kruipen. Voor hen lijkt het alsof de goede oude tijd weer is teruggekomen. Zij willen de toe komst niet onder ogen zien. Maar nu móe ten zij het, op verzoek van Eisenhower, en wel door herbewapening." Kern wil de West-Europeanen blijkbaar verontschuldigen voor hun „lakse" houding hij doet zijn best ook in de rest van zijn artikel argumenten te vinden die aantonen dat West-Europa slechts door gebrek aan realiteitsbesef en tengevolge van de uit puttingen van de laatste oorlog zo weinig enthousiast zijn deel bijdraagt tot een ge zamenlijke defensie. Hij wil met deze ar- ADVERTENTIE Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt /A^jaK verkoudheid meestal in één nacht. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Radio Volksuniversiteit. 11.30 Platen. 12.00 Prome nade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 In strumentaal kwartet. 17.45 Regeringsuitzen ding. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 Causerie. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Operette. 21.40 Hoorspel. 22.20 Amusementsmuziek. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.25 Hoorspel. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Meis jeskoor. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Harp. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Piano. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Com mentaar familiecompetitie. 20.15 Concert gebouworkest. 21.30 Lijdensoverdenking. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avondoverdepking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Causerie. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsorkest. 14.00 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Symphonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Omroep orkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Instrumentaal kwartet. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23:0524.00 Verzoek programma. gumenten het feit verdoezelen dat hij eer der noemde, namelijk dat de West-Euro peanen het niet eens zijn met de manier waarop Amerika meent het oorlogsgevaar te moeten accentueren, zonder zich moeite te geven dit oorlogsgevaar in de kern aan te tasten, namelijk door na te gaan in hoe verre de Amerikaanse politiek de indruk van aggressivileit en provocatie op de tegenstanders maakt. Dit terzijde latend, gaat Kern de vraag behandelen in welke vorm West-Europa tenslotte tot een militaire bijdrage aan het Atlantisch pact zou kunnen komen. Hij stelt de Franse en de Engelse intenties daarbij tegenover elkaar en concludeert dat de Engelsen geheel en al het vertrou wen in de strijdvaardigheid der Fransen missen en daarom liever een Amerikaans- Engels-Duits leger in Europa zien optre den. De Fransen opperden het plan-Pleven en dachten dat zij Amerika daarbij op de hand hadden, doch de tegenstand van En geland dat daarbij door Nederland wordt gesteund maakt deze Amerikaanse in stemming problematisch. Dit alles hangt natuurlijk ten nauwste samen met de kwestie der Duitse herbe wapening, die wel een van de grootste tegenstellingen in het Atlantische kamp vormt. Kern ontleedt deze tegenstelling met nauwverholen tegenzin en komt dan tot de enigszins verwijtende conclusie: „West-Europa heeft tot nu toe de Duitsers op geen enkele wijze de mogelijkheid ge boden om hun land te doen voortbestaan. Dat is immers het enige waarvoor de Duit sers eventueel zouden willen vechten." Hiermede wil dus gezegd zijn, dat de Amerikanen tenvolie neigen naar het „kopen" der Duitse divisies voor welke prijs dan ook, zonder acht te slaan op de intenties die de Duitsers bij hun medewer king zouden hebben. Dat is maar Kern ADVERTENTIE ook In het slechte jaar getijde, mits regelmatig verzorgd met 2 62 S concludeert dat voorzichtigheidshalve niet nu juist een van de vele bezwaren die West-Europa koestert tegen de Amerikaan se politiek. Hij had eens moeten nagaan hoe bijzon der slecht de indruk in West-Europa is geweest van de eigendunkelijke vrijlating der Duitse oorlogsmisdadigers door de Amerikaanse Hoge Commissaris, die daar mede een internationale jurisdictie ont zenuwde waarop de West-Europeanen een deel van hun verwachtingen ten aanzien van de vredige toekomst hadden gebouwd. Is het te verwonderen dat men in West- Europa de conclusie trekt: Ook Amerika maalt niet om een internationale rechts orde, wanneer die niet in Amerikaanse kraam te pas komt? Men gaat dat denk beeld toetsen aan de Amerikaanse Azië- politiek, die tot in de UNO toe het stempel van machtswillekeur draagt. Zowel de wijze waarop Amerika in Azië te werk gaat, als die waarop het in West- Europese zaken intervenieert, maakt de Europeanen kopschuw. Dat verwekt de aarzelingen en matheid in Europa ten aan zien van Amerika's plannen, veel meer dan wat Kern meent te moeten aanvoeren, zo als oorlogsmoeheid en honger naar een paar jaren vrede. Maar zelfs een onvolledig betoog als dat van Kern kan niet verdoezelen dat. het op deze manier met de verbondenheid der Atlantische mogendheden spaak moet lopen. Waarvan men aan de andere zijde van de linie waarschijnlijk gretig zal profiteren. J. L. Vanmiddag is in Lisse de derde Bloemlust-tentoonstelling geopend. Een hoekje van deze fraaie expositie. Hedenmiddag heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, de derde Bloemlust-tentoonstelling geopend. Na alles wat er in de grote veilinghal len van de HBG te Lisse reeds is ver toond, zou men niet verwachten dat er nog records gebroken kunnen worden. Maar men is in het bloembollenvak blijkbaar nog niet aan het eind van zijn latijn. De natte, maar zachte winter is blijkbaar gunstig geweest voor het broeien der bol- bloemen. Want ze staan op de tentoonstel ling in zo grote verscheidenheid en in zo overweldigend aantal, dat men het met één oogopslag kan zien: deze tentoonstel ling overtreft alle vorige. De tuinarchitect Van der Lee uit Ben- nebroek heeft zijn vindingrijkheid ge toond door ook deze tentoonstelling weel een apart cachet te geven. De combinatie: bloemen en water, die hem al zo vaak heeft geïnspireerd, heeft ook hier gevoerd tot een bijzonder fraai geheel. In het midden van de grote tentoonstel lingszaal spuit een fontein, rondom om geven door een schat van hyacinten, in alle kleuren en tinten, met trossen van 16 cm. en langer. Daarnaast loopt een verhoogde pergola waarlangs al wat de bloembollenstreek aan tulpen en tulipa's te bieden heeft kleurig en gevarieerd is opgesteld. Bijzondere aandacht trekken de prachtige breeders van Grullemans, met hun dofbronzen en gouden tinten, de wondermooie tulipa's uit de Orient. Links trekt de aandacht een fraaie rots partij onder een kromverwaaide spar, waar een felblauwe toef museari's prijkt tussen het bleekrose van de azalea mollis. Om een stil vijvertje prijken daar de narcissen, de tulpen en al wat daar recht streeks of aangetrouwd tot de familie be hoort, tot het kleine bescheiden paars rode tulipa-kleintje toe, dat men eer voor een crocus zou houden, maar trots de naam Tulipa Pulgilla Viola C. voert. Niet alleen voor het bloembolliefhebbend publiek zal deze tentoonstelling een mag neet zijn. Ook bij de vakmensen is de be langstelling groot en de concurrentie fel, want niet minder dan veertien wisselbe kers vormen de inzet van deze strijd. Al lereerst zijn er de drie klassieke narcis sen-prijsvragen, waaraan de „Daffodil- shaw" haar naam ontleent. Maar er zijn ook verscheidene bekers beschikbaar ge steld voor hyacinten en tulpen, die aan zeer hoge eisen moeten voldoen, willen ze De Vlissingse gemeenteraad zal in de raadsvergadering van 24 Februari een ambtenaar benoemen en hem terstond daarop eervol ontslag verlenen. Het be treft hier de directeur van de Vismijn, de heer J. L. van Leeuwen, die met ingang van 1 April tot directeur van het Vismijn- bedrijf te Scheveningen is benoemd. Toen hij zijn verzoek om ontslag te Vlissingen indiende, constateerde men, dat in Mei 1950 verzuimd was hem officieel te benoe men. voor een bekroning in aanmerking komen. De taak der jury is dit jaar moeilijk. Op de vorige tentoonstelling móesten reeds drie inzenders, die elk precies evenveel punten hadden, loten om de prijs. Ook thans weer zijn er verschillende beker houders, die nog maar éénmaal behoeven te winnen om de wisselbeker definitief in hun bezit te krijgen, maar het staat wel vast dat ze hem niet cadeau krijgen. De rijkspolitie van het district Breda heeft de roofoverval die op 19 Januari van dit jaar 's morgens om half zeven te Hui bergen werd gepleegd tot oplossing ge bracht. Op die morgen werd de heer F. Nelen, directeur van de coöperatieve zui velfabriek De Hoop neergeslagen en be roofd van een koffertje met 21.000 aan salarissen, waarmee hij op weg was naar de fabriek. Kort daarop arresteerde de rijkspolitie Th. B. uit Weiburg, gemeente Steenbergen, die er van werd verdacht de overval te hebben gepleegd of er bij betrokken te zijn geweest. B. bleef aanvankelijk ontkennen, doch toen het bewijsmateriaal zich opsta pelde gaf B. toe de overval gepleegd te hebben. Bij familie van B. is een bedrag van 17.000 teruggevonden. Van het óverige geld had hij na de overval goede sier ge maakt. Op het politiebureau te Zandvoort ver voegde zich 's morgens omstreeks half tien een inwoner van Zandvoort, met een hui lend tienjarig jongetje, dat nauwelijks tot lopen in staat bleek. De man verklaarde, liet kereltje op straat te hebben aangetrof fen, terwijl het kermend van pijn op de grond lag. Ook in het politiebureau was het ventje bijna niet tot bedaren te bren gen totdat eindelijk de dienstdoende in specteur eruit kreeg, dat hij vreselijke pijn in de zij had, omdat „vader hem zo had geschopt." Onmiddellijk werd de vader van huis gehaald. Ook toen herhaalde de jongen zijn ver klaring, doch de vader trachtte zich eruit te redden door zijn zoontje te suggereren, dat niet hij, maar vriendjes dit hadden ge daan op weg naar school. De jongen hield echter vol, dat zijn vader had geschopt. De politie vertrouwde het niet en sloot de vader in. Na bijna zes uur in de cel te hebben doorgebracht, bekende deze ten slotte zijn zoontje die morgen inderdaad in een driftbui te hebben geschopt. De op het politiebureau ontboden geneesheer stelde vast, dat de jongen tengevolge van deze mishandeling enkele gekneusde ribben had opgelopen. De politie bracht hem, nadat hij behandeld was, voorlopig onder in een kindertehuis. Tegen de vader, die meer kinderen heeft, zal proces verbaal worden opgemaakt wegens mishandeling. Ook de Voogdijraad zal in de zaak worden gemoeid. Verlangen naar huis werd tienjarig meisje te machtig Zondagavond omstreeks tien uur ont stond in de Amsterdamse vacantiekolonie aan de Kostverlorenstraat enige consterna tie, toen bij de controle over de zalen bleek, dat een bedje leeg was. De dienstdoende verzorgster verklaarde met grote stellig heid, dat zij het kindje, een tienjarig meisje uit Amsterdam, die avond om zeven uur met de andere kleinen naar bed had ge bracht. Het huis geraakte in opschudding en ge dachten aan „kidnapping" wonnen veld. De politie werd gewaarschuwd die een on derzoek instelde, doch geen enkel aankno pingspunt kon vinden. Men stelde zich daarop in verbinding met de politie in Am sterdam en gaf het huisadres van de kleine op. Kort na middernacht kwam uit Am sterdam het verlossend bericht, dat het meisje in de ouderlijke woning was aange troffen. Het bleek dat het kind, dat nog maar kort in Zandvoort verbleef, zó naar huis verlangde, dat het verblijf in de va- cantie-kolonie haar te machtig was gewor den. Zij had zich stilletjes aangekleed, haar koffertje gepakt en was het tehuis uitge- slopen, waarna zij met de trein van kwart voor elf naaf Amsterdam was vertrokken. Toen het meisje haar ouders weer had gezien, was alles in orde en liet zij zich opnieuw gewillig naar haar tijdelijk ver blijf in Zandvoort terugbrengen. De recherche van de rijkspolitie te Breda heefL.de 24-jarige J. L. uit Baarle Nassau gearresteerd die tussen April en November van het vorig jaar enige inbraken heeft gepleegd. Een poging tot inbx-aak in Til burg mislukte. Zijn buit bestond onder meer uit horlo ges, ringenen sieraden ter waarde van 22.000 en werd gevonden in een blikken bus bij een caféhouder in Breda, die de waardevolle voorwerpen niet van de hand durfde doen. Ook de caféhouder is gearres teerd. L. werd gearresteerd nadat hij ontslagen was uit het ziekenhuis te Breda, waar hij sinds November van het vorige jaar werd verpleegd. Hij stond reeds maandenlang onder verdenking. L. werd reeds eerder veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van een jaar voorarrest, wegens een poging tot moord op een vrouw in Baarle-Hertog op 26 Februari 1947. Tijdens de oorlog trachtte L„ die toen 16 jaar was, clandestien naar Engeland over te steken. Bij de Spaanse grens werd hij door de Duitsers gearres teerd. Hij verbleef geruime tijd in enige concentratiekampen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Hein Jordans leidt uitvoering van Matthaus Passion Hein Jordans, de dirigent van het Bra bants Orkest, zal dit jaar in het Concert gebouw te Amsterdam op Palm-Zondag de jaax-lijkse uitvoering van de Matthaus Passion leiden. Medewerking verlenen het Toon kunstkoor, het Concertgebouw-Orkest en de solisten Jo Vincent, Annie Hermes, Peter Pears, Laurens Bogtman, Han de Fèvre en Leo Rommerts. Uitspraak in kort geding ten gunste van autobus ondernemingen De president van de arrondissements rechtbank te Groningen heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat door twee Groninger busondernemingen aanhangig was gemaakt tegen de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Deze busondernemingen, de Marnedienst te Zoutkamp en de Damster- Autobus-Maatschappij te Appingedam, beschouwden het als een oneerlijke con currentie, dat de Nederlandse Spoorwegen bussen laten rijden op trajecten, welke door deze beide busondernemingen reeds worden verzorgd. Zij opperden bezwaren tegen het feit, dat de Nederlandse Spoor wegen bovendien niet rijden van station tot station, maar ook passagiers in de kom van verschillende gemeenten opnemen. Voorts onderhouden de Nederlandse Spoorwegen een sneldienst, waartegen de beide busondernemingen niet kunnen con curreren, omdat zij wettelijk aan een be paald traject gebonden zijn. De president overwoog in zijn uitspraak, dat de door de Nederlandse Spoorwegen aangevoerde noodtoestand of overmacht wegens kolenschaarste njet aanwezig was. Hij bestreed de mening van de gedaagde, dat de president in deze zaak niet bevoegd was en gelastte, dat de Nederl. Spoorwe gen de sneidiensten onmiddellijk moeten staken; tevens verbood hij de Nederlandse Spoorwegen passagiers in de kom van de gemeenten op te nemen. Hij was van me ning, dat het niet aandoen van stations in strijd is met de aan de Nederlandse Spoor wegen verleende vergunningen. Wat be treft de sneidiensten zeide de president dat een rechtstreekse dienst niet door de Spoorwegen onderhouden mocht worden, maar dat de bussen der N. S. elke plaats op het baantraject, dat vroeger door trei nen werd gereden, dienen aan te doen. Hij veroordeelde de Nederlandse Spoorwegen in de kosten van het geding en legde een dwangsom van 2000 op voor elke over treding van het vonnis. N.S.-diensten zijn onmiddel lijk stopgezet Naar aanleiding van deze uitspraak heeft de directie van de N.S. opdracht gegeven alle N.S. busdiensten op de lijnen Gro- ningen-Roodeschool en Groningen-Delfzijl onmiddellijk te staken. De directie van de Gado, die de diensten namens de spoorwegen onderhield sinds de treinen op 22 Januari uitvielen, verklaarde, dat het onmogelijk is de autodiensten nor maal te laten verlopen zonder in conflict te komen met de uitspraak van de presi dent van de rechtbank. Men ziet zich na melijk genoodzaakt bij verschillende plaat sen af te wijken van de dienstregeling, waardoor men een station-tot-stationdienst niet kan handhaven. In een. te Groningen gehouden bijeen komst, georganiseerd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, heeft de presi dent-directeur der Nederlandse Spoor wegen, ir. F. Q'. den Hollander het conflict met de busdiensten aangeroerd. „Dat de spoorwegen in het ongelijk zijn gesteld zie ik niet als een verlies, maar als de bevrij ding van een reuzenstrop", aldus ir. Den Hollander. Nu de N.S.-busdiensten tussen Gro- ningen-Roodeschool en Groningen-Delfzijl .zijn stopgezet," worden door de stations in Nederland,.geen plaatsbewijzen meer ver strekt, voor de door deze busdiensten be diende N.S.-stations. Maandagavond om ongeveer acht uur dreef langs de hoofdstad de staart van een flinke onweersbui, die van de Noordzee landinwaarts was gewaaid. Zware slagen deden op enige plaatsen in de stad de ruiten rinkelen en omdat er in Februari zelden onweer is, verkeerden velen in de waan, dat zich een hevige ont ploffing had voorgedaan. Het ANP in Amsterdam kreeg diverse telefoontjes van ongeruste burgers, die maar niet konden geloven dat de hevige slagen het gevolg waren van een natuurverschijnsel. In IJmuiden had het centrum van de buien zich ontlast. Het was er bar weer. Bliksemschichten verlichtten onophoude lijk de haven en hagel en regen vielen bij stromen naar beneden. Ook boven Haar lem heeft het ongeveer een kwartier ge onweerd. De buien waren tevoren reeds door vliegtuigen boven de Noordzee gemeld. Hagelbuien deden zich omstreeks 8 uur op verscheidene plaatsen langs de kust VOOX'. Ook boven Den Haag en omgeving ont lastte zich omstreeks acht uur een onweers bui. Zij was van korte duur. ERNA SPOORENBERG WELLICHT NAAR WENEN EN BRUSSEL Er worden onderhandelingen gevoerd om de jonge Nederlandse sopraan Erna Spoorenberg te laten optreden in de Staats- opera te Wenen en het Théatre de la Mon- naie te Brussel. Gezien het grote aantal engagementen van Erna Spoorenberg voor het lopende jaar, zal deze artiste zeer zeker niet voor de herfst van 1951 aan eventuele uitnodigingen gevolg kunnen geven. 2. Panda hing wat in zijn grote stoel en voelde zich helemaal niet prettig. Hij was zelfs niet blij, toen Jolliepop hem met een buiging een kop koffie kwam brengen. Wij begrijpen nu wel, wat er met hem aan de hand was; hij verveelde zich, dat was het! „Ik wilde dat ik eens leuk bezoek kreeg van een ov.de vriend, of zo," zuchtte hij. „Een verklaarbaar verlangen," meende Jolliepop. „Maar ik vertrouw dat wij keu rige vrienden hebben uit goede standen en kringenmijnheerehPanda?" „O ja ik heb keurige vrienden," zei Panda, hoewel hij eigenlijk niemand wist. „En ik zou willen.Maar verder kwam hij niet, want op dal ogenblik werd er plotse ling op de voordeur geklopt. En niet ge woon geklopt.nee, het daverde door het huis heen! Daar maakt een persoon een ongepast gebruik van onze voordeur!" riep Jolliepop verschrikt. En dat was zo. Het leek wel of Panda's wens in vervulling zou gaan want op dit moment stond er een oude kennis van hem op de stoep, en die sloeg opgewekt een roffel op de deur met de knop van zijn wandelstok. „Een aardige woning!", merkte deze kennis tot zichzelf op. „Men mag vermoeden, dat dit optrekje een millionnair. huisvest, en ik kan deze goedige rijkaard niet langer het genoegen ontzeggen kennis met mij te maken. Feli- citas in excelsis millionnarii, is vanouds de spreuk die ik van mijn-Latijnse voor gangers- leerde Gevaarlijke operatie. Gisteren is soldaat uit een ziekenhuis in ontslagen, die midden Juni linker dijbeen geopereerd was *r 1 een onontplofte granaat verwiiJw' granaat was diep in het vlees t' gen doch had het been en dp J onbeschadigd gelaten. De soldaau Indo-China gewond geraakt E» taire deskundige verklaarde l soort granaten bij de minste ontploft. Men mocht haar dS de punt aanpakken, de uitstek vlakken mochten niet aanger»? den. De ramen van het ziekenhï: den geopend en de vertrekkaTi nabijheid van de operatiekam» ruimd. De chirurg slaagde er inS naat te verwijderen, bijgestaan assistente, die aangewezen was d?-' lot, want alle verpleegstershadd»* vrijwillig opgegeven. Ontevreden. President Truman Maandag leiders van Amerikaanse? bonden ontvangen. Dezen bekh zich bij de president over onvolH vertegenwoordiging van de vak?' ging in de regeringsorganisaties?' met de economische mobilisatie er tröle. Na het onderhoud, datrl half uur duurde, werd door hert Huis verklaard, dat de presider/ vakbondsleiders had toegezegd é- regering de kwestie zou onderzoek? een practische oplossing er voor? den, waarbij geen enkele groep b? dere voorrechten zou krijgen. Onvoldoende. De Turkse oud-presifej, leider van de oppositie Ismet K heeft op de eerste dag van het tingsdebat in het parlement ved? dat de Turkse verdedigingsplannen? voldoende zijn om „aan een aea® van de Sovjet-Unie het hoofd w den." Hij verweet de regering te? dat zij geen formele waarborg r» Amerikaanse steun ingeval van sie had weten te krijgen. Demonstratie. Ongeveer 1500 Egypfè vrouwen hebben Maandagavond? het parlementsgebouw te Cairo gei monstreerd. Zij eisten dezelfde reêh als de mannen. Zij vroegen het ir om te stemmen, afschaffing van de? garhie, gelijke kansen op werk. Vee wensen zij, dat de echtscheiding tof» wettelijk proces wordt gemaakt. demonstratie van Maandagavond isi eerste in haar soort in Egypte's moca geschiedenis. In de parlementszaal? den pamfletten, waarin gelijke rei; voor vrouwen werden geëist, ore hoofden van de afgevaardigden strooid. Vrouwelijke advocaten, joc listen en studenten namen aan dej monstx'atie deel. Huisvesting. Het pompeuze marmeren!; aan de Avenue Franklin D. Rooseit! Brussel, waarin de Russische amtó is gevestigd, moet worden ontruk:: last van de eigenaar, baron Louise pain. Deze, die millionnair is, heefth' geheel van marmer opgetrokken:: kort voor de tweede wereldoorlog Ik bouwen voor ongeveer 35 pi francs (2 millioen gulden), De Rust:: ambassade wilde dit bericht niet bei» txgen, maar naar verluide zoek:: Russen reeds naar een soortgelijk:; bouw. Heksenjacht. Volgens het oud-lid van Deense communistische partij Rich Bentzen is er in die partij „eenrc heksenjacht" aan de gang op leden, van de partijpolitiek afwijken, Regen. Het noodweer in de dalen van Guaira en Caracas (Venezuela) heeft: uur geduurd. Het afvoerstelsei kon zware regenval niet verwerken en ontstonden overstromingen. Tenmixs tien personen zijn omgekomen, De teriële schade is groot. Er ontste steenlawines door de erosie van i regenwater. De weg tussen Caracas het internationale vliegveld Maiqtó is door rotsblokken versperd. Hok den bewoners van dorpen langs de h moesten vluchten uit hun overstate huizen. Onweders hebben ook zn schade veroorzaakt in de staat An* Straalslee. Bij Superbagnères, in de Pp neeën, zijn met goed gevolg proever!" nomen 'met een slee met straalaark ving. De slee is op drie onderstuk gemonteerd. De bestuurder zit voce: straalmotor van honderd paardek® Het geheel weegt ongeveer zes topsnelheid is 120 kilometer per c De constructeur, Jean Nerou, zeideh de stabiliteit nog geperfectioneerdir.ï moest worden voordat men tot g§gj tie kan overgaan. Hervatting. De Argentijnse minister Economische Zaken, Roberto Ares, heeft Maandagavond vers®' dat Argentinië bereid is, de 'oespre- gen over vleesleveranties met Enge® te hervatten. Hij voegde er aan toM een nota in antwoord op het venS- week gezonden Engelse verzoet- hervatting van de onderbande^- thans naar Londen zou wordend- den. Hij weigerde zich over het A®- tijnse antwoord uit te laten, maar^ dat de besprekingen in Buenos na gehouden zouden moeten worden. Gas. Britse geleerden in dienst van regering hebben plannen opgesre-' de brandstoffennood in Enge® verlichten. Noel-Baker, de Britse ter voor brandstoffenvoorzienmgrt klaarde Maandag op een persconR--: tie, dat de laatste zes maanden buurt van Chesterfield proeven genomen om door verbranding jr ontginbare steenkoollagen gas nen, een methode, die in de Sovje - - reeds wordt toegepast en sinds k in de V. S., België en Frankje had gas gewonnen, dat gescnj voor het aandrijven van turen n proefnemingen zullen worden zet. Op de vergadering van de spmlwrag. van de FIFA, die in Brussel is 8", zijn de nieuwe formules vooi r, opgesteld Zij gaan 1 Januari L Grand Prix-formule (I) w°fdt der compressor mi 750 cc-r ,An(je. De huidige formule is 4,5 liter 1,5 liter mèt compressor. Formule 750 cc. zonder compressor. Dez ogenblik 2 liter zonder en 500 cc. pressor. Formule III (500 cc.) zal lijk vt - keling 1954 ingevoerd.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2