De belangstelling voor Velsens ambachtsschool neemt toe Keus voor West-Europa: zichzelf zijn of niet zijn" In de herfst heeft Noord zijn Hervormd Wijkhuis Auto-Rijles Raad voor Scheepvaart maant tot geduld bij mist tV 0R,J SCHOOI R F. 13 M Visserij-varia Mej. L. M. E. Bouwmeester in het zilver rr TRAWLER OR PIER Uitspraak over de Antje(RO 15) De heer A. ten Broeke weer thuis Aanvoer van schroot verminderd door prïjsgeschïl MARKTBERICHTEN voor Zowel kerkzaal als verenigingsgebouw aan het Stratingplantsoen SCHEEPVAART Agenda voor Beverwijk DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 Haast de helft der leerlingen komt echter van buiten de gemeente Gisteravond hebben bestuur en leden de vereniging voor Nijverheids- L-wiis in Kennemerland tijdens de ?'nSadSi„g_ in de. Nijverheids- school aan het Oost afscheid genomen van ir. J. u Telders. Sedert 1917 heeft ir. Tel- zijn bestuursfunctie waargenomen n dpchts node ziet men hem na deze «jaren vertrekken. Voorzitter ir. E. F. Ppltzer zeide het besluit van de heer Tp ders te moeten eerbiedigen en zegde hpm dank voor alle goede zorgen, die Jjj aan school heeft besteed. wfl een kort inleidend woord van de .««witter, heeft ter vergadering de heer a P Balm in zijn kwaliteit van secretaris een boekje opengedaan" over de gang van "SruVbleek onder meer dat het leden- H no 31 December 66 bedroeg. Twee dona teurs en zes begunstigers is de vereniging r'ik' Personeel T> heer Z J- Balster werd als tijdelijke leerkracht aangesteld voor de op 15 Augus- nieuwe cursus loodgieten, lus begonnen 243.225 en voor de avondschool op 2662. De heer J. D. B. Olie merkte naar aan leiding van het bedrag van 8000 voor verwarming over 1950 op, dat het oliesto- ken te duur werd en adviseerde de verbouw van de verwarmingsketel, zodat men door kolenstook een belangrijk bedrag zou kun nen besparen. Men zal zich echter eerst deskundig laten voorlichten op dit punt, zo werd besloten. Tenslotte werd de aftredende penning meester herkozen en bleef de vacature, ontstaan"' door het aftreden van de heer Telders nog onvervuld. Het blijkt dat men ook in Kennemerland steeds meer tot besef komt dat een ge schoold vakman voor tien telt. De nieuwe cursussen die naast de bestaande worden ingesteld, voldoen aan een behoefte en wie eerst schuchter tegenover de „ambachts school" stond, komt hoe langer hoe meer tot de ontdekking, dat men in deze onder wijsinrichting wel degelijk rekening houdt met de persoonlijke aanleg van de leerling. En dit is een eerste vereiste voor de vol ledige ontplooiing van de capaciteiten van de mens. Een volwaardig vakman is zijn gewicht in goud waard! „as. en waterfitten. Dp heer J. de Haan. die zijn leerlingen (ïp schilderkwast leert hanteren, kreeg zijn „«te aanstelling en de tijdelijke aanstel ling van de heer B. Kingma, leraar machine-bankwerkën, werd met een jaar VCHoewei de heer F. Maurer, leraar licha melijke oefening reeds twee jaar tijdelijk vas werd zijn verzoek om nog een jaar in los'verband" te mogen werken ingewil ligd Als administratief beambte werd me juffrouw A. Smit benoemd in tijdelijke d Door uitbreiding van het leerlingen aantal was het noodzakelijk om met ingang van 15 Augustus een leerkracht in electro- montage of in electrotcchnisch bankwerken te benoemen. Het leek het bestuur niet verantwoord een oproep voor een bevoegde leerkracht te plaatsen, omdat er een nieuwe regeling is te verwachten wat betreft het aantal lesuren en omdat men een daling in leerlingenaantal verwacht, wanneer de R.K. Ambachtsschool in Beverwijk zal wor den geopend. De heer W. van der Tuin was bereid om ah leraar electrötechnisdh bankwerken in tijdelijke dienst te treden. De heer C. Roest, die algemeen vormend onderwijs gaf, werd op 15 Juli op eigen verzoek eervol ontslagen. Zijn plaats wordt tijdelijk ingenomen door de heer P. Koel- mans, Nieuwe cursussen en topklassen Het is met nijverheidsonderwijs zo ge steld, dat voor elke speciale cursus een apart ingerichte lokaliteit moet beschik baar zijn. Op 15 Augustus 1950 werd met een cur sus'loodgieten, gas- en waterfitten en met de kopklas autotechniek begonnen, respec tievelijk met 26 en 18 leerlingen. Aan de inrichting van de leslokalen voor deze af delingen wordt steeds gewerkt, zodat, bin nen afzienbare tijd voor deze afdelingen een goed ingericht leslokaal beschikbaar is, zo zei de heer Balm. Door de invoering van de kopklas auto techniek vervalt de 2-jarige opleiding auto techniek. Alleen de leerlingen die met in gang van 15 Augustus 1950 in de tweede klasse van deze afdeling werden geplaatst, kunnen in 1951 nog het diploma van de 2-jarige cursus behalen. De kopklas automonteurs zal dus voortaan moeten worden gevormd uit gediplomeerde leerlingen van de afdelingen machinebank- werken en electro-techniek. Alleen die leerlingen uit genoemde afdelingen kunnen tot de topklas worden toegelaten, die met goede cijfers het diploma van de 2-jarige cursus hebben behaald, zodat in de topklas, gezien het leerplan, vruchtdragend onder wijs kan worden gegeven. De zwemlessen moesten na 15 Augustus worden onderbroken, omdat het Velserbad op last van de gemeente werd gesloten. Op 24 Mei en 14 Juli hebben de - leerlingen examen gedaan voor het zwemdiploma A en B. 72 leerlingen behaalden het diploma A en 75 het diploma B. Aantal leerlingen Op 1 Januari 1950 werd de school be zocht door 439 leerlingen. Hiervan volgden i20 de cursus machine-bankwerken, 95 motorrijtuig- en rijwielherstellen, 118 elec tro-techniek, 85 timmeren en 21 schilderen. Op 31 December was dit aantal aange groeid tot 515 leerlingen, 210 hiervan komen van buiten, namelijk uit Beverwijk, Heemskerk, Haarlem, Bloemendaal, Uit geest, Castricum en Zandvoort en 305 wo nen in Velsen. Op 31 December stonden 252 leerlingen geregistreerd voor de cur sussen aan de avondschool. Het onderwijs op deze avondcursussen werd door de meeste leerlingen met belang stelling gevolgd, merkte de heer Balm op. Maar voor de afdelingen autotechniek en electrotechniek is de belangstelling gering. Geldlening van 3600 0p deze jaarvergadering hebben bestuur en leden hun sanctie gehecht aan een voor- fifton '1C- af1§aan van een geldlening van lobOO. Dit in verband met aanschaf van machinerieën, andere leermiddelen en herstelwerkzaamheden. Uitgaven en begroting De netto kosten over 1950, zo zei pen- f"inftloeS^er J' P- Hijken, bedragen i 190 895,61 voor de dag- en 18.809,67 oor de avondschool. Er werd een begro- °,gemaakt voor het jaar 1951 en deze voor de dagschool geraamd op De klerk ter secretarie mej. L. M. E. Bouwmeester, die Maandag haar zilveren jubileum in Velsens dienst vierde, heeft het deze dag niet aan belangstelling ont broken. Nadat in de ochtenduren de heer J. Veenstra, secretaris der gemeente namens het gemeentebestuur zijn opwachting had gemaakt en de jubilaresse met een paar welgekozen woorden een geschenk onder enveloppe en een bloemstuk had over handigd, voerde de heer J. Groen Sr. het woord namens de feestcommissie. Ook hij had een enveloppe met inhoud bij zich en bovendien een smaakvolle oorkonde, ver vaardigd door een collega van de jubila resse. Namens het afdelingspersoneel sprak de gemeente-archivaris, de heer Dijkstra, chef van de zevende afdeling haar toe en hij liet zijn felicitatie vergezeld gaan van een boekwerk. 's Middags hebben velen mej. Bouw meester te haren huize aan de Tollenslaan in Driehuis met de heuglijke dag geluk gewenst. NIEUWE FIGUUR IN HERVORMDE GEMEENTE De Nederlands Hervormde Gemeente van Santpoort heeft als consequentie van de invoering der nieuwe kerkorde als eerste in de wijde omtrek de functies van kerkvoogd en ouderling gecombineerd. Enkele kerkvoogden hebben zich namelijk beschikbaar gesteld als ouderling-kerk voogd. Ir. I. Vijlbrief voor Velsens Humanistisch Verbond De Raad voor de Scheepvaart heeft dezer dagen uitspraak gedaan over het ongeluk met de motortrawler „Antje" (R.O. 15), die op 24 October van het vorig jaar in de ochtendmist op de kop van de Zuidpier stootte en na een half uur weer vlot kwam. Het is de Raad bij het onderzoek gebleken, dat de „Antje" langzaam varend en geregeld stoppend in de opkomende mistvlagen van de wrakboei van de „Ba- loeran" op radiopeilingen naar de pieren is gekoerst. Men hoorde het mistsein op de semafoor, dat op de Zuidpier werkte niet. Toen men plotseling op honderd meter afstand de pier ontwaarde was het al te laat omdat de motor weigerde ach teruit te slaan. De ankers waren op de bak gesjord en de tijd was te kort om deze te laten vallen. De schipper ver klaarde, dat hij het niet nodig had ge oordeeld de motor nog op achteruitdraaien te beproeven omdat deze manoeuvre 18 uur tevoren op de Doggersbank nog was gemaakt. Hij gaf toe, dat de ankers on der de gegeven omstandigheden voor on onmiddellijk gebruik gereed hadden moe ten zijn, hoewel men reeds jarenlang ge woon is deze op de bak te houden omdat in IJmuiden nooit een anker wordt ge bruikt. De inspecteur voor de scheepvaart wees er op dat de visserschepen altijd grote haast hebben om binnen te komen en de vis aan de markt te brengen, doch dat hierbij ook op de veiligheid moet worden gelet. De Raad keurde het af, dat de schipper, toen hij in de dikke mist voor IJmuiden kwam, niet heeft geankerd om een betere gelegenheid af te wachten, temeer omdat er op dat tijdstip ook een sterke stroom liep. Hij achtte het voorts een ernstig verzuim, dat de schipper een belangrijke voorzorgsmaatregel had nage laten en de ankers niet voor onmiddellijk gebruik gereed had. Na een operatie is de bekende IJmuiden- se architect de heer A. ten Broeke thans weer thuis. Hij zal nog enige tijd rust moeten houden voor hij zijn werkzaam heden als architect en raadslid kan her vatten. OUDEN VAN DAGEN WORDEN NIET VERGETEN. De Velsense reisclu'o „Gezellig Uit en Thuis" geeft op 6 Maart in Flora weer een feestavond met medewerking van het cabaretgezelschap van Geert Nuyen. De Velsense ouden van dagen kunnen gratis kaarten voor deze avond afhalen aan het adres Ruyterstraat 147 in IJmuiden-Oost. De Amerikaanse minister van Defensie George C. Marshall (rechts) in gesprek met Senator R. Russell (links), voorzitter van de Senaatscommissie voor Militaire Zaken en Senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, tijdens de bijeenkomst dezer commissies, waarin Marshall mededeling deed van het plan der Verenigde Staten om nog dit jaar vier divisies van in totaal 100.000 man naar Europa te sturen. „Er zit eigenlijk iets paradoxaals in angst voor de toekomst, die thans het leven in het Westen beheerst. Want in vergelijking met de dreiging waarin men van de Middeleeuwen tot de acht tiende eeuw constant heeft geleefd, toen epidemieën, zonder dat men zich er tegen wist te verweren, duizenden in de dood sleepten, is toch nu het in dividuele voortbestaan wel meer dan ooit beschermd", aldus de algemeen secretaris van het Humanistisch Ver bond, ir. I. Vijlbrief in een lezing, die hij Maandagavond hield voor de ge meenschap Velsen van dit verbond. Hij constateerde dat de ondergangs stemming, die het culturele werken in West-Europa bedreigt en vaak al ver lamt, niet gevonden wordt in het Oos ten, waar integendeel een toekomst verwachting heerst. Om dit te verklaren ging spreker de his torische ontwikkeling in deze beide delen van de wereld na, waarbij hij vooral aan dacht schonk aan de grote machtsverschui vingen, welke zich in de laatste vijftig jaar op het wereldtoneel hebben voltrokken. „Wij worden nu van twee kanten gebom bardeerd met leuzen," aldus ir. Vijlbrief, „het Westen stelt vrijheid en democratie op de voorgrond, het Oosten sociale ge rechtigheid en bestaanszekerheid. De twee grootmachten die West-Europa trach ten te beïnvloeden dragen de verantwoor delijkheid voor het voortbestaan van de mensheid, maar telkens opnieuw krijgt de Europese mens het gevoel dat deze mach ten geen van beide tegen die verantwoor delijkheid zijn opgewassen, hoewel noch de een, noch de ander een wereldcatastrofe wenst. West-Europa, waar de grootste cultu rele waarden door de eeuwen heen zijn ge wrocht, vlucht thans in de bewapening en deze waarden dreigen in de warreling van de tijd verloren te gaan. Bewapening is echter nog altijd een illusie gebleken. In- stede daarmee het gevaar te weren doet men er in wezen niet anders mee, dan het gevaar naderbij te lokken. Men wil zich wapenen tegen de dreiging van een aggres- sief communisme. Daarmee besteedt men echter een groot deel van de toch al schaar se grondstoffen en van de arbeidskrachten Een staaloven van de Hoogovens buiten gebruik De IJmuidense Hoogovens hebben één van de vijf staalovens, die ongeveer een week lang buiten werking was gesteld wegens reparatie, niet opnieuw in bedrijf kunnen stellen doordat de aanvoer van schroot is vertraagd en verminderd. Dit is niet het gevolg van een gebrek aan schroot in ons land, hierover beschikt men namelijk in voldoende mate. De oorzaak is ontevre denheid van de handelaars ten aanzien van de prijs, die door de regering voor deze grondstof is bepaald en door hen te laag wordt geacht. Zij wijzen er op dat de prij zen bijvoorbeeld in België veel hoger zijn waai' de kostprijs van het eindproduct in dat land dan ook volledig mee overeen stemt. Nu zijn er verschillende handelaren gelukkig echter lang niet allen die hun voorraden schroot achterhouden in de hoop dat zij er in de toekomst meer winst voor zullen krijgen, hetzij door een moge lijke internationale overeenkomst in deze branche, die prijs ook in ons land zal op trekken, of door een voor hen gunstige uitslag van de besprekingen, die momenteel over de prijs van schroot met de regering worden gevoerd. Besommingen IJM 99 Batavia 17200, IJM 37 Tubantia 17230, IJM 6 Norma 32180, RO 46 Claesje 15000, RO 9 1880. KW 166 2565, KW 140 2865. KW 5 2630, KW 6 3940. KW 47 2620, KW 17 3765, KW 107 2860. KW 51 2635, KW 64 2960. KW 65 3100, KW 22 3300, KW 45 2580. KW 97 2320, KW 69 3260, KW 59 2550, KW 19 3625. KW 161 4050, KW 114 2880, KW 67 1490, KW 29 2200, KW 28 3300, KW 84 2480, KW 91 2520, KW 85 8060, KW 176 7870, KW 108 2980, KW 15 3160, KW 163 2695. KW162 3590, KW 89 4276, KW 125 3020, KW 24 3160, KW 169 3240, RO 3 3020. KW 34 2895, KW 10 1090, KW 27 2650, IJM 52 1980, IJM 11 3240, KW 210 2100, KW 77 2200. KW 54 3130, KW 170 1380. ADVERTENTIE «ageHoBcrvveg 134 Tel. 8930 (K 2560) °°K vOOR VERKEERSTHEORIE Thai;- ^pSDAG 20 FEBRUARI 'i?dette Churchill". Rex, „De i I at>-onaatsgebouw, 20 uur van MauHt. n l ,gecn wachtkamer", lezing tot £v?„e\k5AÏEXe„ZUn WMl5 V0°r Raadhui? i^SPAG-21 FEBRUARI houder van n ïi 15 uur: Spreekuur wet- "Sneeu wwit i pp 6 !?V 1 j sThalia- 14 uur: dermatinep) zeven dwergen" (kin- *«nee), 20 uur: „De Jazz-opera". De wens, welke in een vergadering van het kiescollege der Ned. Hervorm de Gemeente op 18 Maart 1946 werd geuit om in Velsen-Noord tot het bou wen van een kerk te geraken, zal in vervulling gaan. Op 2 Februari werd door kerkvoog den en notabelen besloten om de bouw van een Wijkhuis met conciërgewoning op te dragen aan de firma Van Hat- tum en Blankevoort, die bij de aanbe steding de laagste inschrijfster bleek te zijn. Dit was mogelijk door de grote offerzin van de leden der Hervormde Gemeente, die in vijf jaren een flink grondkapitaal bijeenbrachten. Van het plan tot stichting van het Her vormd centrum in „Noord" is inmiddels de pastorie aan de Dijckmansstraat gereed gekomen en Maandag al door de nieuwe tweede predikant betrokken. Het wijkhuis met woning wordt onder architectuur van de heer C. B. Posthumus Meyjes uitgevoerd. Hij ontwierp een ge bouw dat behalve als kerkzaal ook als toneelzaal en verenigingsgebouw kan wor den gebruikt. Er komen 300 zitplaatsen. Tusssen Koningsweg en Dijckmansstraat komt het gebouw in de lengterichting aan het Stratingplantsoen, de ingang ligt tegenover de smalle parallelweg van het Stratingplantsoen. Tussen hal en zaal komt de eenvoudige klokkestoel en daaronder dus aan dra Oostkant van het gebouw wordt de kan sel gebouwd. Voor de kansel is inmiddels van een lidmaat der kerk buiten de ge meente een gift van 1000 toegezegd. Aan de Westzijde komt een ruim toneel met een tweetal kleedkamers aan weerszijden; een van deze ruimten wordt bij kerkdiensten als consistorie gebruikt, en in dat geval kan het toneel door harmonica-deuren worden afgesloten van de zaal. In aansluiting op de Zuidelijke kleed kamer verrijst de conciërgewoning. Onder het toneel wordt een installatie aangebracht voor verwarming met hete lucht, die tevens fungeert als afzuiginrich- ting van rook. In het huidige plan is ruimte overgela ten voor een clubhuis aan de Dijckmans straat, dat later bijgebouwd zal worden. Wegens bezuiniging op de toch al hoge bouwkosten heeft men de rijwielstalling, welke tevens als afsluiting van het geheel was geprojecteerd, voorlopig maar laten vervallen. Het gebouw wordt opgetrokken van gele baksteen en gedekt met zwarte pannen, evenals de huidige pastorie. Het dak wordt gedragen door vier stalen spanten en de zoldering afgewerkt met houten gordingen, welke zichtbaar zullen zijn. Het intérieur wordt in grijs pleisterwerk uitgevoerd. Bij de grondpeilingen is gebleken, dat door de aanwezigheid van een stuk oude tankgracht de kosten voor de fundering aanmerkelijk hoger zullen worden dan was geraamd. Met de voorbereidingen tot de bouw wordt nog dezer dagen een aanvang ge maakt en men hoopt het object in Augus tus of September, indien althans geen moeilijkheden voorkomen, gereed te heb ben en in gebruik te kunnen nemen. VERGADERING VAN INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Het voorlopig bestuur van de nieuw op gerichte afdeling Velsen van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling belegt Don derdagavond een huishoudelijke vergade ring in de Rijks H.B.S. aan het Tiberius- plein, waarin onder meer een vast bestuur zal worden gekozen. VERFSPUITERIJ Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat zij inge volge de Hinderwet vergunning hebben verleend aan C. Nap te IJmuiden tot het oprichten van een verfspuitinrichting aan de Velseroordstraat 1 in IJmuiden-Oost. Mi ff-f Dit sobere gebouwencomplex, waarvan inmiddels de pastorie (geheel links) al ver rezen is, zal het centrum van het Hervormd kerkelijk leven in Velsen-Noord worden. Het komt aan het Stratingplantsoen en de kerk (rechts) zal ook als toneel- en vergaderzaal dienst kunnen doen. aan een improductief iets. Het gevolg is een snelle daling van de levensstandaard, waarmee men juist het communisme, dat men poogt te weren, binnenhaalt." Men kan de bewapening volgens spreker echter ook zien als een poging om tijd te winnen, om door de tegenstander te impo neren een conflict voorlopig af te wenden. Maar dan moet men tegelijk bereid zijn om op grootse wijze de geestelijke verweer middelen tegen de ondergang van de mens heid in te zetten. De mens is zo knap, dat hij de natuur en de wereld beheerst maar hij kan zichzelf niet beheersen. In dat op zicht stemde spreker in met de versregels van een Christelijk dichter uit de zeven tiende eeuw die over ontwikkeling van de mens verzuchtte: had hij maar „of zonder deugden min' verstand of meer verstand meer deugd." Als een van de oorzaken van de huidige menselijke crisis noemde spre ker „de angst voor de vrijheid". „De niet bewust levende mens verlangt de vrijheid niet omdat deze hem los zou maken van alle mogelijke bindingen, omdat deze per soonlijke verantwoordelijkheid van hem vraagt. Hij krijgt dan het gevoel geïsoleerd te raken. Hier ligt een belangrijke taak voor het moderne humanisme: de opvoeding van de losgeslagen mens om hem de vrijheid weer in zichzelf te doen realiseren." West- Europa moet kiezen: zichzelf zijn of niet zijn. Het mag noch voor het Oosten, noch voor het Westen kiezen maar het moet zelf wor stelen om de synthese tussen de sociale rechtvaardigheid en de vrijheid te ver wezenlijken. Dat zijn beide begrippen die uit hun eigen historie zijn gegroeid. Het zou een schande voor het nageslacht zijn wanneer het niet in staat zou blijken de geestelijke waarden, die door de vroegere generaties zijn gebouwd, in stand te hou den. „De spanne tijds die de bewapening ons nog geeft, moeten wij nuttig besteden. De bewapening is als het ware een uitda ging aan onze cultuur om zichzelf te ver nieuwen. En wanneer wij deze uitdaging niet verstaan, zullen wij straks te licht worden bevonden in de balans van de tijd," zo besloot ir. Vijlbrief zijn lezing. Abbedijk, 18 te New York v Buenos Aires. Abbekerk, 17 te Brisbane. Alblasserdijk, te Tilbury. Alkaid, 18 te Rio de Janeiro. Amstelvaart, 18 v. Bombay n. Karachi. Amstelveen, 20 16 u. verw. IJmuiden. Aardijk, pass. 18 Abaco. Almkerk, 18 v. Genua n. Port Said. Alwaki, 18 v. v. Santos n. Montevideo. Arnedijk, 19 te R'damv. Tampico. Aagtekerk, 19 v. Manilla. Alnati, 19 te Antwerpen. Alderamin, 18 te Duinkerken. Aletta (t). 18 te Balikpaoan. Algorab, pass. 17 Kp. Palos n. Hamburg. Almdijk, 18 v, Antwerpen te Bremen. Alnati, pass. 18 West Hinder. Altair. 18 110 m. ZW. Finisterre. Amsteldiep, 17 v. Barranquilla n. Usa. Amstelland, 17 150 m. ZW. Etienne. Amstelpark, 17 te Khorramshar. Armilla (t). 19 verw. Haiphong v. Saigon. Arnedijk, 17 te Antwerpen. Arundó, 18 225 m. N. Bermuda. Baarn, 18 n. Valparaiso. Bali. 18 v Singaporge n. Djakarta. Bantam, pas. 17 Minicoy. Beverwijk. 18 te Vigo. Bacchus, 18 te New York. Batoela, 18 te Dobo. Blitar, 17 v. Hollandia n. Sorong. Blommersdijk, 13 210 m. ZO. Kp. Sable. Boskoop, 18 325 m. N. Flores. Caltex Nederland, 19 te Sidon verw. v. A'dam. Caltex Pernis, 19 verw. v. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 18 Malta Congostroom, 18 te Lagos. Caltex Leiden (t), pass. 13 Lissabon. Camphuys, 17 v. Djakarta n. Cheribon. Castor, 17 op de Orinoco n. San Felix. Clavella (t). pass. 18 Muscat. Clio, 13 v. Curacao n. Cristobal. Cottica, 19 700 m. O.NO. Barbados. Cronenburgh, 17 v. Bilbao n. IJmuiden. Delfland, 18 te Recife. Delft, 18 te Curagao. Duivendrecht (t), 18 te Dakar v. Buenos Aires. Danae, 17 v. Triest n. Rijeka. Drente, 19 verw. Bombay. Elmina, 17 v. Antwerpen n. Bordeaux. Eendracht. 17 v. R'dam v. New York. Edam. 18 te Antwerpen v. New York. Ena (t), 18 v. Curagao te Cristobal. Enggano, 17 te Basrah. Farmsum, 17 v. Savona n. Hampton Roads. Friesland. 18 v. Londen te Stettin. Gemma (t), 13 te Curagao v. Northshields. Ganymedes, 17 n. Rio Grande do Sul. Hestia. 17 v. Antwerpen n. Laguaira. Helena, 19 te Antwerpen v. Porto Rico. Hoogkerk, 18 te A'dam v. Beira. Helder, 18 te Coquimbo. Hersilia, 18 v. Paramaribo n. Trinidad. Hoogkerk, pass. 17 Vlissingen v. Antwerpen. Indrapoera, 18 v. Penang n. Djakarta. Ittersum, 19 te Antwerpen. Ilos, 18 v. Port de Paix n. Cape Haitien. Java, pas. 18 Malta n. Alexandrië. Joh. v. Oldenbarnevelt, 18 340 m. O.t.Z. Socotra Jupiter, pass. 18 Start Point. Kieldrecht, 18 te Colombo. Kota Agoeng, 19 verw. Genua. Kota Baroe, 14 te Halifax. Kelbergen, 18 te A'dam v. Huelva. Karsik, 17 v. Singapore n. Bangkok. Kertosono, 18 rede Semarang. Kota Inten, 18 te Soerabaja. Klipfontein, 18 v. Antwerpen n. A'dam. Larenberg, 17 te Napels v. R'dam. Lawak, 18 anker Calcutta v. Vancouver. Leersum, 18 v New Orleans te Houston. Loosdrecht, 18 v. Madras. Laurenskerk, 19 te Suez. Leerdam. 18 te R'dam v. New York. Linge, 17 v. Abidjan n. Pointe Noire. Laertes, 18 te Hamburg. Langkoeas, 18 rede Belawan. Lemsterkerk. 20 verw. Bahrein. Leuvekerk, 18 dwars Lissabon n. Marseille. Loppersum, 20 verw. Sas van Gent v. Saffi. Loenerkerk. 19 te Antwerpen. Maaskerk, 17 te Dakar v. Madeira. Macuba. 18 v. Abadan n. Kopenhagen. Malea, pass. 17 Finisterre. Mariekerk, 18 v. Alexandrië n. Genua. Molenkerk, 18 te Aden. Myonia, 18 v. Lissabon n. Singapore. Manoeran. 17 v. Semarang n. Tegal. Marisa (t). 17 360 m. ZW. Santa Maria. Markelo, 17 v. Quelmani n. Pebane. Meerkerk. 19 verw. Adelaide. Mentor, 18 v. Valencia n. R'dam. Merwede, 18 500 m. N. Azoren. Modjokerto, 17 v. Ternate n. Tahuna. Muiderkerk, 18 v. Lorenzo Marques te Beira. Murena (t), 17 400 m. N. Azoren. Noordam, 19 te R'dam v. New York. Nieuw Amsterdam, 18 n. Port au Prince. Noordwijk, pass. 18 Majorca. Nieuw Holland, 15 te Soerabaja. Oranje Fontein, 17 te Antwerpen. Orion, 17 v. R'dam. Oranje, pass. 18 Dahlac eil. Oberon, 18 te New York v. Turks eil. Omala, 19 v. Pladju te Singaporg. Ophir, 18 te Muntok. Oranjestad, 19 te Laguaira. Prins Willem III, pass. 18 Ouessant. Prins Willem V, 19 te Huil v. Dakar. Polyphemus. 18 te Colombo n. New York. Prins Maurits, pass. 19 Lissabon. Prins Philips Willem, 19 verw. Dublin. Prins Willem v. Oranje, pass. 17 Dungeness. Prins Willem II, pass. 17 Scillies. Prins Joh. W. Friso. 18 v. Antw. n. R'dam. Prins Willem III, 19 bij Thameshaven. Radja, pass. 18 Minicoy. Raki, 17 te Belawan. Roepat. 19 te Semarang. Rotti, 13 v. Genua n. Port Said. Ruys, 18 te Durban. Reyniersz, 18 v. Semarang te Djakarta. Roebiah, pass. 17 Dungeness. Rossum, pass. 17 Ouessant. Rotula (t), 18 660 m. O.NO. Sombrero. Rufina. 15 te St. Kitts. Rijn, 18 v. Kaolak n. Bathurst. Schiedijk, 18 v. Havanna n. Houston. Stad Alkmaar, 17 v. Vlaardingen te Narvik. Sibajak, 18 325 m. O.t.Z. Socotra. Salwati, 17 te Calcutta v. New York. Saparoea, 19 te A'dam v. Beira. Sarpedon, 18 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Meer trek. De schoorsteen van de Simon de Danser zal nu beter moeten trekken, want er is met behulp van de electrisc'ne kraan van het Staatsvissers- havenbedrij een stuk van ruim ander halve meter opgezet. Mager van het weer. Het is met de visserij van de trawlers, die ver om de Noord vissen, de laatste dagen niet royaal: het slechte weer treedt weer eens als spelbreker op. De gevolgen tekenen zich reeds af in de aanvoeren van deze week: voor Woensdag zullen slechts twee trawlers op het appèl zijn, n.l. de Allan Water met 100 kisten schelvis, 125 koolvis en kabeljauw, 60 wijting, 125 makreel, 130 haring en 40 kleine kistjes haring en de Abraham met 1000 kisten. Vandaag ook dun. De Eli Chénévière, die een reis naar de Westkust maakte, is vandaag aan de afslag met slechts 300 kisten. Daar maar 90 kisten hake konden worden gevangen, is deze 19-daagse reis zeker niet renderend, hoe geliefd deze hake ook is. Behalve de Eli waren nog aan de afslag de Shamrock met 20 man den tongen, 40 grote schol, 60 kleine schol en 45 wijting en enkele loggers die Maandag verstek lieten gaan hopend op een betere markt. In en uit. Op 19 Februari vertrokken naar zee (opgave tot 16 uur) de K.W. 110, 16, 151, 41, 40, 15, 19, 10, 34, 78, 67, 166, 130, 69, 22, 29, 34, 84, 47, 73 161, IJm. 75 en 272. Machine komt. Een deputatie van de Rehaco welke een bezoek bracht aan Duitsland in verband met de aflevering van de nieuwe fileermachine, heeft mede gedeeld dat deze eind Februari kan wor den verwacht. De machine zal dus medio Maart in dienst kunnen worden genomen. Naar de overkant. De Bergen, die tijdens de laatste visreis een machine mankement opliep, zal Woensdag in Enge land markten. De aanvoer bedraagt ruim 350 kisten. Niet slecht. Ondanks het zeer grote aanbod van ruim 4500 kisten bleven de noteringen Maandag over het algemeen vrij goed. Wel werden voor sommige soor ten wat lagere noteringen gemaakt, maar ze konden toch stand houden op een re delijk niveau. De grote tong wist bij een aanvoer van niet minder dan 20.000 kilo gemiddeld ƒ2,25 per kilo te noteren; de grove slips boekten gemiddeld 2 per kg. Met de grote schol was het door de rui me aanvoer iets minder gesteld. De kwa liteiten voor de export voldeden nog niet aan de eisen, zodat met een gemiddelde notering van 19 per kist genoegen moest worden genomen. Beter ging het met de kleine schol 2, die 22 tot 25 opbracht. Ook de schelvis was iets goedkoper én kon het voor de goede kwaliteiten niet hoger brengen dan tot 55 per kist. Braat daarentegen was goed betaald met 35 per kist. Beste reisjes. De Norma Maria had Maandag een vet reisje: voor 12 dagen werd niet minder dan 32.180 besomd. De Batavia besomde voor een 17 daagse reis 17.200, de Claesje voor een 13 daagse reis 15.000 en de Tubantia 17.230 voor een 14 daagse reis, haar eerste sinds lange tijd. Bij de loggers werden ook zeer goede successen geboekt. Bijzondere reizen maakten de K.W. 85 en de K.W. 176 met respectievelijk 8060 en 7870. Van de kotters was de IJm. 11 de hoogste aan voerder met 3250. In de namiddag is de Norman met gas „ontrat": het schip had last van een ware rattenplaag en ook van daag is men verder gegaan met de inten sieve bestrijding. Scherpéndrecht (t), 17 v. Portland n. Trinidad. Schie, 18 te New Orleans. Siaoe, 18 te Djakarta. Stad Arnhem, pass. 18 Wight. Stad Maassluis, pass. 17 Kp. St. Vincent. Stad Maastricht. 19 verw. Savona v. Vlaardingen Swartehondt, 19 te Menado. Sarpedon, 19 v. Maracaibo te Ciudad Trujillo. Stanvac Talang Akar (t), 15 te Singapore. Ternate, 18 v. Aden n. Belawan. Tibia, 17 te R'dam v. Singapore. Teiresias. 18 te Londen. Theseus, pass. 18 Finisterre. Tabian, pass. 17 Keywest. Talisse, pass. 17 Djeddah. Tankhaven I (t), 18 te Tj. Uban. Tankhaven III (t), 18 te Sungeigerong. Tasman, 18 te Singapore v. Belawan. Teiresias, 18 te Londen. Tjibesar, 17 rede Bintang v. Soerabaja. Tjipanas, 18 v. Hongkong n. Yokohama. Tjisadane, 18 te Singapore v. Djakarta. Tomori, 19 verw. Semarang. Tosarl, 18 v. Djakarta n. Semarang. Tiberius, 18 150 m. N. San Salvador. Trajanus, 19 v. Port of Spain n. Fort Llberte. Venus. 18 v. Tunis n. Malta. Volendam, 18 825 m. O. Kp. Race. Willem Ruys. pass. 19 Perim. Waiwerang, 17 v. Soerabaja n. Semarang. Walkelo, 17 te Palembang. Woensdrecht (t), 18 v. Curagao n. Cartagena. IJsel, 19 v. Jacmel n. Kingston. Zaan, 16 v. Lissabon n. Casablanca. Zeeland, 17 te Stettin v. Londen. Zonnewijk, 20 verw. St. Vincent n. Norfolk. Zijpenberg, 20 12 u. verw. Vlaardingen. KLEINE VAART Att, pass. 18 Start Point. Barendsz, 17 te Hamburg v. R'dam. Bierum, 15 te Leixoes. Biscaya, 19 te Nantes verw. v. Casablanca. Casana, 17 v. Kopenhagen n. Antwerpen. Citadel, 18 v. Fowey n. A'dam. Constant, 17 v. Grimsby n. Dieppe. Corona, 18 v. Londen n. Gent. Dacapo, 18 v. Leixoes n. Glassondock. Depa, 17 v. Hamburg n. Goole. Dorinda, 17 v. Hamburg n. Annan. Deneb, 17 v. Grangemouth te R'dam. Draco. 18 v. Genua n. San Felui. Eban. 19 v. Londen n. Middlesbro. Elsenburgh, 17 dwars Oland. Evertsen, 17 v. R'dam te Swansea. Echo, pass. 18 Lizard. Ellewoutsdijk, 17 v. Auray n. Cardiff. Express. 18 v. Rouaan n. Parijs. Ferocia, 17 v. Requejada te Tonnay Charente. Flandria. 18 v. R'dam n. Kopenhagen. Hasewint, 18 v. R'dam te Landskrona. Houtman, 18 te Boness v. Wilhelmshaven. Hada, 16 v. Marseille n. Casablanca. Hast III, 17 v. Rouaan. Hast IV, 18 v. Swansea te Antwerpen. Holendrecht, 18 v. Palma n. Zuid Noorwegen. Java. 18 te Antwerpen. June, 18 v. Dublin n. Cardiff. Merak. verw. 20 v. Rio de Janeiro. Mies 17 te Rieme v. Londen. Marne, 17 v. Antwerpen n. Stockholm. Matthew, 19 v. Kopenhagen n. R'dam. Monica, 18 v. Aarhuus n. R'dam. Njord. 18 v. Bayonne n. Garston. Norma, 18 v. Harwich te Middlesbro. Palma, 17 v. Alesund n. Frederikstad. Remmert, 17 v. Antwerpen. Rose Marie, 17 te Rouaan. Rapid, 17 te Dublin v. Antwerpen. Saba, 17 v. Swansea n. Nantes. Silvaplana, pass. 19 Brunsbuttel. Silvretta, 18 te Rostock v. Kiel. Soemba, 17 te Dublin v. Antwerpen. Spora, 17 v. Bordeaux te Port Lyautey. Texel, 18 te Bremen v. R'dam. Urmajo, 17 v. A'dam n. Kopenhagen. Vindica, 15 te Genua v. Teignmouth. Westlaan, 17 dwars Scheveningen. Walenburgh, pass. 19 Ouessant. DINSDAG 20 FEBRUARI Kennemer Theater, 8 uur: „De man op de Eiffeltoren". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Eroica. WOENSDAG 21 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De man op de Eiffeltoren". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Eroica.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3